F. WISBRUN LIFFMANN van het naar da eischen des tijds ingerichte stoffenmagazijn kininnoEijiB8lïl,r11 BE RENTE-CASSA, Pianino's van Wei- cn Bouwland. DE NEBERLANDSCRE CREDIETBANK, Tel- g3- Nieuwe Graeht 11, Haarlem Tel- a3- PH. ROEST MARKT, hoek Jansstraat 1. Telef. 249, Schoonmaakartikelen Verlichtingsartikelen Huishoudelijke Artikelen. JPesi@iosi Minerva. Openbare Verknoping Staat ter dekking HET Wat te veel betaalt ls H.VAN M.PHEN, BREESIBMT BREESTRAAT S Nieuwe DUITSGHE te huur van af f 4- per maand. G. O TT O, Jansstraat 51. Kleedippegazp, Barrevoetestraat 15, Brandverzekering- Maatschappij. Kruisstraat 9, Safe deposit SCHEEPSBRAND. Het^rioomsohip „Manchuria", eon de: grootste schepen van dc Vorcenig- dc SI ïi, dat in de haven van San Fram i.-co gereed lag om naar China en Japan te vertrekken, geraakte In brand. Het schip heeft een waarde \an 330 000 pond sterling en is te ïond en verzekerd. E EN KINDERMOORDENARES. De politie te Barcelona arresteerde dezer dagen 111 haar woning een ze kere Enriqueta Marti, die veel geld verdiende met den verkoop van aller lei ^tooverdronken, op de aanwijzing ven een klein meisje", dut eenigen tijd bij dc vrouw in huis had vertoefd en kunnen opsporen. De instructie heeft aan het licht gebracht, dat de politie in Enriqueta Marti een kindermoordenares van de ergste soort ill handen heeft gekre gen. De vrouw wordt ervan beschuldigd acht kinderen te hebben gestolen en daar 7."s van te hebben geslacht. Het is inlusschen vrijwel zeker, dat het werkelijk aantal slachtoffertjes van de vrouw veel grooter is. Des kundigen, die haar woning in alle hoeken en gaten doorzochten en ook de muren en vloeren aan een nauw- keurig onderzoek onderwierpen, von den tal van menscbeliike beenderen en haren in een muurgat verborgen. In de vroegere woning der beklaag de is een schot gesloopt, waardoor men tot do gruwelijke ontdekking kwam van een bewaarplaats, waar verscheidene kubieke meters aarde lagen opgestapeld, die een aanzienlij ke hoeveelheid menschelijke beende ren bevatte. Het was daar een waar kerkhof. In do woning der beklaagde is nog een opschrijfboek gevonden, waarin de geheimzinnige tooverdrunken op- gefeekend stonden, die de vrouw met het bloed der kinderen samenstelde. Van e?n beenbreuk af tot vroegtijdige ouderdom toe heette rnet deze dran ken te worden genezen. De echtgenoot van de beklaagde had een tuberculeusen kapper voor gesteld, hem met behulp van een de zer afgrijselijke drankjes te genezen, tegen betalng van duizend peseta's. De man weigerde echter. Enriqueta Marti is zeer ter neer ge slagen. ze heeft al getracht zelfmoord te plegen, hetgeen baar echter belet is door de gevangenbewaarders, die haar sehern in liet oog bonden. De moordenares heeft haar bewakers verklaard, dat, indien zij het schavot moest beklimmen, anderen haar zou den volgen. Eenige personen, die in het kabinet van den rechter van instructie waren geroepen, verklaarden allen, de be klaagde niet te kennen. Tot dusverre hebben er. in verband met deze zaak, twaalf arrestaties plaats gehad. INGEZONDEN Van ingezonden stukken, geplaatst of niet geplaatst, wordt de kopie den inzender niet teruggegeven. Voor den inbond dezer rubriek atelt de Redaclio zich niet aansprakelijk. Geachte Hoer Redacteur! Beleefd verzoekt oudergeteekende het onderstaande in uw blad te willen plaatsen. Bij voorbaat mijn dank daarvoor. Naar aanleiding van het in uw blad van 6 Maart j.l. voorkomend, verslag der gemeenteraadszitting van dien datum, wenschte oudergeteekende de volgende opmerking te maken. Het betreft het ontslag der gemeen te-werklieden, hetwelk in die zitting besproken werd; als gevolg van het verzoek van den heer De Braai, om nadere inlichtingen over die ontslag- kwestie. Afgaande op de door B. en W, gedane mededeelingen, meen ik, dat zoowel de heer' De Braai als het lezend publiek zich een onjuiste voor stelling zullen moeten maken van de wijze waarop wij ontslagen zijn en ook van de wijze hoe ik ben heenge gaan. Daarom zal ik trachten, zoo goed mij mogelijk is, van ons standpunt als los werkman die zaak uiteen te zet ten. Zoo ongeveer half Augustus van het vorige jaar vernamen wij uit den mond van don len secretaris van 'den Bond van Gemeente-Werklieden, afd. Haarlem, dat een gedeelte of al de losse werklieden in dienst der ge meente zouden worden ontslagen als overcompleet. Nu scheen ons die aanzegging zoo ongegrond toe, vooral ons, die bij de afd. O. W. in dienst waren, dat wij daar nog maar betrek kelijk weinig aan hechtten, overtuigd ais wij waren, dat de toestand der straten van dien aard was, dat d;\ar eerder werkkrachten te weinig, dan te veel waren; iede'r die de straten van Haarlem kent zal mij dit gerecde- lijk toegeven; een zeventigtal toch, al lo reeds genoemd in een door ons verspreid manifest, zijn hi zulk een slechten toestand, dat vernieuwing, verlegging of repareeren dringend noodig is. Wie onzer kon met het oog daarop denken, dat die ontslag-aanzegging ernstig opgenomen moest worden? Dat bleef tot ongeveer 20 Dec. hangende, toen werd ons officieel medegedeeld, dat wij 24 Jan. e.k. ontslagen zouden worden. Op ons ve'rzoek te mogen weten, waarom wij er uit moesten, kregen wij ten antwoord: er was geen werk meer voor ons: en in het Raadsverslag van 6 Maart j.l. konden wij lezen, dat we niet pasten in de norma'e formatie, A in rond Ilollandsche woorden, gij past niet meer in den gewonen vorm. Vreemd klonken ons die woorden in de ooren; als men zooveel jaren wel passend geweest, althans het tegen deel is nooit gezegd bunnen worden, dan ontdekt men op eens dat men er niet in past. Wij werden gewaarschuwd ander werk te zoeken, doch behalve steller dezes had geen der ontslagenen ander werk en zij wisten tot den avond van den 24sten niet beter of het was voor hen afgeloopen; maar na beëindiging van de werkzaamheden weid. hun me degedeeld. dat zij nog een contract voor 14 dagen konden teekenen, met de toezegging er bij dat het nu onher roepelijk voor het laatst was. Toch konden zij later weer een con tract voor 14 dagen teekenen en daar op volgde dan het ontslag. Het doel van dit schrijven is, het le zend publiek een juist inzicht te ge ven van de wijze, waarop ik ben heen gegaan; er is door mij dus in het ge- geheel geen ontslag gevraagd. Uw dw. dn., D. SCHOUTEN. Velsen, 1$ Maart 1912. WelEd. Geb. Heerl Hoewel ik me in 't algemeen niet geroepen gevoel, onjuiste couranten berichten recht te zetten, meen ik in 't belang van den betrokken conducteur verplicht te zijn u te verzoeken, het bericht omtrent den man inet de ge broken enkel in uw volgend nummer verbeterd te herplaatsen. De pet van den man werd niet door den conducteur weggeworpen, maar door een van de amices van den be- schonkene en heeft met de beenbreuk niets uit te staan. Na zijn pet opgezocht te hebben, klom Klaas Bakker weer op 't bul- con. Aan 't verzoek van den conduc teur om het rijtuig te verluton, werd door den man geen gevolg gegeven. De conducteur hooft den ongewensch- ten passagier, die hevigen tegenstand bood, toen van het balcon gewerkt. Hoe de enkel van den man gebro ken is, weet de conducteur niet. De dokter zal dit wel moeten uitmaken. Hoogachtend, M. W. BOSMA. Letteren en Kunst MEVR. MINA BUDERMAN VAN DIJK zal voor het volgend seizoen geen deel meer uitmaken van het operette gezelschap, directie Pauwels. Kreeft en Heuckeroth. J. M. SCHALEKAMP. Te Buiksloot is plotseling overleden de beer J. M. Schalekamp, een be kend uitgever en kunstdrukker. JOURNALISTIEK. Mot het volgend nummer van het Katholieke Volk zal gelijktijdig ver- schijnen het eerste nummer van hei geïllustreerde katholiek-satyrieke blad De Roskam, welk blad elke veer tien dagen zal verschijnen. Vijf teeke naars zijn er aan verbonden. (Centr.) Kerk en School DE NiEUWE PROFESSOR. Dr. G. W. Weber, benoemd hoog- leoraar te Groningen, stelt zich voor op Vrijdag den 22en Maart het ambt van hoogleeraar in de faculteit der letto'ren en wijsbegeerte te aanvaar dien met «ene rede in de Aula ddr Universiteit. Leger en Vloot VRIJSTELLING VAN MILITIE- DIENST. Omtrent het aanvragen van vrij stelling van militiedienst is het vol gende bepaald. Zij, die vrijstelling wegens broe- derdienst verlangen, moeten tusschen 21 en 31 Maart bij den burgemeester aanvraag doen tot het opmaken van een getuigschrift omtrent het getal broeders. 7.i i moeten daarbij zorgen voor de aanwezigheid van 2 getuigen, die met het gezin bekend zijn. Zij, die aanspraak maken op vrij stelling wegens aanwezigheid van twee of meer in hetzelfde jaar gebo ren broeders moeten tusschen 10 en 18 Juli bij den burgemeester aan- raag doen tot het opmaken van een getuigschrift. Ook hierbij moeten 2 getuigen tegenwoordig zijn. De ingeschmenen, die in de ter en vullen voor vrijstelling als geestelijke enz. moeten de voorge schreven verklaring inleveren vóór 1 April bij den burgemeester der ge meente, waar zij zijn ingeschreven voor do militie. Voor vrijstelling wegens kostwin nerschap moet tusschen 21 en 31 Maart bij den burgemeester aanvraag worden gedaan tot het opmaken van een staat van inlichtingen. Voor vrijstelling op grond van woonplaats of toekomstige woon plaats in de koloniën enz. behoeft eerst in November een verklarin- bij den burgemeester te worden ingele verd. De stukken noodig voor vrijstelling wegens eigen dienst, worden in het algemeen opgemaakt zonder eenige aanvraag van de zijde der belang hebbenden. Met betrekking tot vriistelling we gens broederdienst is van bel- de nieuwe bepaling der wet. dat de vrij stelling ook wordt verleend, als de broeder bestemd is ter inlijving bij de militie, d. w. z. het is voldoende, als maar vaststaat, -dat de broeder dienst plichtig is, ook al is hij nog niet in gelijfd. Stoomvaartberichten Het stoomschip Lorca, gecharterd door de N A. S. M., van Baltimore naar Rotterdam, passeerde 18 Maart, n.m. 8 uur 10 m., Prawlepoint. Het stoomschip Prinzess Alice ar riveerde 18 Maart van Rotterdam te Yokohama. Het stoomschip Hollandia, van Am sterdam naar Ruenos Ayres, vertrok 18 Maart van Lissabon. Het st Mera/uke, van Rotterdam n. Java, arriveerde 19 Maart te Port- Said. Het st. Groüus, van Amsterdam n. Batavia, vertrok 19 Maart van South ampton. Het 6t. Prins Maurifs vertrok 1 Maart van Trinidad n. Amsterdam. Het st. Rotterdam vertrok 19 Maait van Ncw-York naar Rotterdam. Het st. Delfland, van Buenos-Ayres naar Amsterdam, arriveerde 19 Mrt. te Bahia. Het st. Epsom, gech. door de H. A. L., vertrok 19 Maart v. Rotterdam n. New-York. Het st. KJeist, van Rotterdam naar O.-Azië, arriveerde 18 Maart te Aden. Het st. Derf Dinger, van Japan n. Amsterdam, vertrok 18 Maart van Napels. Het st. Oranje Nassau arriveerde 19 Maart van Amsterdam te Para maribo. Te huur aangeboden een por eed* weiland,groot ongeveer 1.48.80 H.A. en twee péreeelen bouw'and, resp. groot ongeveer 0.63 30 H.A cn 0.56.93 H.A., gelegen onder Haarlemmerlie- da en Spaarnwoude, in den Waardor- poLcler en grenzende aan de Werf van de Koninklijke Noderlandsche Grofsmederij. In huur geweest bij den Heer J. C. PETRIE. De conditiën liggen tor inzage bij Notaris J. RATELBAND, te Haarlem, Nassaustraat 18. Inschrijvingsbiljetten (in den ver- eischten vorm) met opgave der bor gen, worden ingewacht bij voornoem den Notaris J. RATELBAND, uiter lijk op MAANDAG 25 MAART 1912, 's voormiddags 11 uur, zullende de opening der biljetten plaats liebben op diienzelfden dag, 's middags 12 uur precies, ton voormelden kantore. Effecten - Wissels - Coupons. Verhuurt Safe-Loketten van verschillende afmetingen in haar gepantserde en brandvrije kluis. Huurprijs van f 1-- tot f 50. Notaris SEIGNETTE te Haarlem, zal op Zaterdag 23 Haart 1912, namiddags na 5 uUr in het Ver- kooplokaal „de Gouden Leeuw" pu bliek verkoopen: Een KOFFIEHUIS, waarin thans vergunning, te Haarlem aan de Rid derstraat nomnier 1, om den hoek de Korte Wijngaardstraat, met uitgang in beide straten, kad.. Sectie C, noiameï 599, groot 33 Centiaren. Bezichtiging Dinsdags en Donder dags en op den verkoopdag 's namid dags van 2 tot 4 uur. Nadere informatiën worden ver strekt ten kantore van genoemden Notaris SEIGNETTE, Kruisweg 72. 40 Salons, Slaapkamers en Badkamer. Parklaan 86. -- Teleïaon 433. Notarissen B. E. C. SEIGNETTE en J. WiLLEMS, te Haarlem, zullen op Zaterdag 30 Maart 1912, 's nam. na 5 uur :n het Verkooplo- kaal",,de Gouden Leeuw' aldaar pu bliek verkoopen: I. Een op eersten stand gelegen WINKELHUIS met afzonderlijke Bo venwoning enz., to Haarlem aan de Kruisstraat no. 28 zwart en rood, groot 2 Aren 8 Centiaren. II. Een GEBOUW ingericht tot Koetshuis eu Paardenstalling met er ve, staande en gelegen te Haarlem aan het Klein Heiligland no. 88, groot 3 Aren 35 Centiaren. Uitvoerig bij biljetten omschreven. Bezichtiging Dinsdag, Donderdag en op den verkoopdug van 24 uur, voor perceel I vooraf belet vragen. Inlichtingen verkrijgbaar ten kan tore van bovengemelde Notarissen, alsmede b den gemachtigde, W. BOSMAN, Santpoorterstraat. Teleph. 2241. de mooie donkerbruine 5-jarige Olden- burger Hengst ELEGANT V In 1910 bekroond in Haarlemmer meer; in 1911 bekroond in Beverwijk; in 1912 bekroond weder in Beverwijk, telkens met f 250, bij Gebrs. VAN GULPEN, te Spaarndamme'rpolder. Dekgeld f 10.k contant. HEERENGRACHT 179. (geb. Associatie-Cassa), Amsterdam. Kapitaal. f 1.000.000.— Reservsfonis f 1.126.531.56 Rentevergoeding voor goldon S Déposiio Met 1 dag opzeggiug. (bedragen tot t 5000.— r38TjpCt. direct te ontvangen). Met 10 dagen opzegging. 3 w Voor 1 maand fixe 3 2 en 3 maanden fixe 3 1 Jaar fixe Prolongatieconditle (tot beperkte bedragen) pCt onder den Prolon- gatiekoers. Koopt daarom uw kleeding in bet kleine winkeltje Breestraat 9 'en h zult verbaasd staan over de keuzen en de prijzen. Deze goederen, vervaardigd Ln bet stille seizoen, van prima en nog eens prima stoffen eai bewerking. Zijn zeer voordeelig voor de koopers. Koopt toch geen onsolide kleeding, daar beeft u niets aan. Zichtzendingen worden bezorg, zoo wel binnen als buiten de stad. Iede'r d.e dus voor geringen prijs net. ge kleed wensebt te gaan, koopt zijn kleeding bij Kleermaker. Koopman, in geregelde en ongeregel de Hearenkleediiig. Zondags tot 5 uur geopend. Piano- en Orgelhandel, geeft de hoogste prij zen vooralle soorten van nette, gedragen Heeren Kleeding. Te ontbieden zoowel binnen als bolton do stad. DP. HAARI EMSCHE Opgericht m 1840. Kantoor te Haarlem. verzekert legen vasie en billijke pre- mlën alle Onroerende eu Roerende Goederen binnen het Koninkrijk dei Nederlanden, tegen schade, ontstaan door brand, door bet inslaan van den bliksem en het ontploffen van gas, ook &1 heeft dit inslaan of dit ont» ploffen geen brand tengevolge gehad. ten Kantore van CROMMELIN BOUWMEESTER Kassiers en Commissionairs in Effeotsn, Assurantiën en Hypotheken STATEN BOLWERK 5, TELEFOON 283. LOKETIEN TE HUUR van 2.-. por maand af, of 10 per jaar. ONDERPANDEN van gegeven pro- longatiön kunnen geborgen worden ln een loket of op Naam van den geld gever ten kantore van de Associatie- Caasa of de Kasvereeniglng te Am sterdam. DepOtrente met één dag opzegging 2S pCt. I.v I-

Haarlem's Dagblad | 1912 | | pagina 7