83 9 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. DONDERDAG 21 MA APT '912 A HAARLEM'S DAGBLAD NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. ABONNEMENTEN ADVERTENTIËN: per drie maanden: ^an regels 50 Cts.; iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Voor Haarlemƒ1.20 Haarlem van 1—5 regels ƒ1.elke regel meer ƒ0.20. Reclames30 Cent per regeL Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der Bij Abonnement aanzienlijk rabat. gemeente)130 AdvertentiCn van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing; Franco per post door Nederland1.® 50 Cts. voor 3 plaatsingen contant. Afzonderlijke nummers «0-0214 Redactie en Administratie: Groote Houtstraat 53. Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem0.d/J4 r» n n n de omstreken en franco per post „0.45 Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie600en der Administratie 724. Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur J. C. PEEREBOOM.Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12. Telefoonnummer 122. Tot de plaatsing van advertentiGn en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem in dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA Warmoesstraat 7678, Amsterdam. Telephoon inlerc. 6229. DIT NUMMER I "STAAT UIT ACHT BLADZIJDEN. EERSTE BLAD. AGENDA VRIJDAG 22 MAART. Brongebouw: Tentoonstelling van moderne schilderijen, 105 uur. Schouwburg: Optreden van Louis Bouwmeester, 8 uur. De Kroon: ,,Lo Clottre", 8 heures. De Kroon: Ver. toi bestrijding v. h. tandbederf. Lezing door Prof. Dr. Med. E. Jessen, 8 uur. Vereeniging: Voreeniging voor Vrou wenkiesrecht. Bijeenkomst, 2 1/2 uur. Stadsnieuws Om Ons Heen. In het Tweede Blad van dit num mer vinden onze lezers een artikel „Vrede door Recht" ih de rubriek Om Ons Heen. HET BESLAG OPGEHEVEN! Vanmorgen deelde men ons mede dat de Dinsdagavond uitgestelde voor stelling van „Die Lustige Wittwe', door Het Duitsche Theater de volgen de week Woensdag In Do Kroon zal plaats" hebben. Nader vernemen we dat het gelegde beslag op de goeder re en muziekinstrumenten is opgeheven, aangezien de vorderingen der firma's- Ln-kwestie niet betroffen de thans be staande vereen ig.ng „liet Duitsers Tooneel". Direktor Hans Edmund schijnt nu van plan te zijn, een civie le» eisch. tot schadevergoeding in to stellen tegen de firma's, die beslag lieten leggen. Ned. C r c d i e t b a n k. Op do jaarlijkscho olgemeeno ver gadering der Comm. dor Ned. Credit- bank werd het dividend vastgesto'.i op 6 De periodiek aftredende com missarissen de heer en J. J. Zeewo'.dt, Den Haag, en G. C. B. Dunlop te Am sterdam, werden herkozen. Militie-commissaris. Aan den beer F. A. V. W. H. van Tuerenhout te Haarlem is bij Kon besluit met ingang van 1 April 19!2, eervol ontslag verleend als militie- commissaris Ln het 2e district van Noord-Holland. WANDA LANDOWSKA, Men schrijft ons: Vorig jaar October heeft de beroem de clavecimbaisle Wan da Landowska zich hier te lande voor het eerst doen hooren te Rotterdam en Amsterdam. De concerten waren een beslist suc ces; men voelde het, dat moest een kunstenares zijn, die zóó Bach kon spelen op zijn instrument het clave- cimbeL Dan. de Lange schreef over haar in 't Nieuws van den Dag: „Me vrouw Landowska heeft ons ln geest drift gebracht... Men krijgt den in druk dat deze vrouw de kunst beoe fent als een priesteres en de criticus van het Alg. Handelsblad Sibmacher Zijnen getuigde van haar: „Zij is een bijzonder groot artieste". Deze kunste nares zal nu ook Maandag a.s. haar intrede doen in de concertzaal Kroon", waar' zij met Geertruida Vo gel—van Vladeracken, sopraan en Niel Vogel, viool en viola d'amore eeu programma zal uitvoeren van com posities, uitsluitend voor het clave- cimbel gezet. Met belangstelling zien wij dit concert tegemoet. Jubileum. De receptie, die notaris Daamen hield ter gedegenheid van zijn jubi leum, was zeer druk bezocht. Gedu rende den geheelen dag kwam een stroom van telegrammen en kaartjes binnen en bovendien werden den ju bilaris tal van prachtige bloemstuk ken aangeboden. Neder 1. Bond voor Lie ha inelijke Opvoeding. De afdeeling Haarlem van dezen Bond houdt op Donderdag 28 Maart a. s. een algemeen© vergadering „■De Kroon". Behandeld worden Jaarverslag van secretaris en penningmeester, benoeming van een commissie tot na aien der rekening, en verkiezing van een bestuur. Vermist. Uit den parkaanleg op het Wil- sonsplein wordt sinds Dinsdag een rhododendron vermist. Instantanées. Vraaggesprek ?an den i MET DEN DIRECTEUR VAN HET MUSEUM EN DE SCHOOL VOOR KUNSTNIJVERHEID. nijverheidsinstellingen aan de Dreef, heeft ons eenige inlichtingen gegeven over de uitbreiding van school en museum, als de zalen, nu in beslag genomen door het Koloniaal Museum, vrij gekomen zullen zijn. Hoe lang dat duren zou? in formeerden we. Een jaar of drie, vier, vermoed ik, zeide de heer Von Saher. Het Amsterdamsche gemeentebestuur heeft aan het Koloniaal Instituut, waaraan do Maatschappij van Nij verheid met groote generositeit <le verzamelingen van het Koloniaal Mu seum heeft afgestaan, een terroin ge schonken, achter de Muiderpoort. Eerst heeft men dat aanvaard, maar nu zoekt men weer naar een andc-r terrein, dat minder afgelegen ligt. Heeft men het terrein gevonden, dan gaat men een gesloten prijsvraag uitschrijven vooreen gebouw. Dat zal heel eenvoudig wordenmaar men moot er het nieuwste hebben, wat mon in de wereld aan museumbouw heeft. Men moet gaan naar de nieuwe musea te Londen, te Weenen en an dere wereldsteden. Want men moet gec-n museum meer maken in een oud gebouw. Vroeger beschouwde men een museum als een curiositei ten-collectie, nu moet het worden een leerschool voor het volk. Dot ben ik ook van nlan, om van het Kunst- nijverheidsmuseum te maken. Zoo dra nu de opgepropte lokalen van het Koloniaal Museum vrij komen, gaan de directie, de administratie on do bibliotheek naar de benedenzalen van hot gebouw van hot Koloniaal Mu seum. Zal daarvoor notr een inwendige verbouwine- moeten plaats hebben? vroegen we. Neen. nu nog niet, later wel, hopen we, wanneer ook de school van Kunstnijverheid zal uitgebreid wor den. Beslaan daar al plannen voor? Ja, zeide de heer Von Saber, we willen van de Kunstnijverheidsscho hier een centrale school maken voor ons geheel© land. Nu kuunen we daar aan nog niet denken, omdat er ruim te en geld noodig is. Kijkt u maar h.er eens ia deze lijsten, ze de de direc teur, foliovellen met plaatsnamen to v nend naar hoeveel plaatsen onze bi bliotheek boeken uitleent en hce tal rijk de gemeenten zijn, waaruit leer lingen naar de school komen. Dan is de school eigenlijk al een centrale, merkten we op. Ja. zeide de heer Von Saher. maar dan willen we bet aantal vak ken uitbreiden en hier alle vakken van Kunstnijverheid gaan onderwij zen, bv. ook boekbinden, boekdruk kunst en pottenbakken. En dan natuur lijk niet alleen theoretisch, maar ook in werkplaatsen, waar al'es gemaakt kan worden. Dan moet er in t Mu seum," dat ik rcorganiseeren ga, alJ leerschool voor 't volk, als ik u al zei, een volledig overzicht in beeld gegeven worden, hoe de dingen gemaakt wor den, met de gereedschappen er bij. En als we 't dan konden krijgen, dat zich hier in Haarlem om 't Mu seum verschillende takken van kunst- nijverheM vestigden, zooals in Darm stadt, waar de Groothertog zich zeer voor de zaak interesseert, «ian zou dit aan Haarlem een grooten bloei kun nen verschaffen. Haarlem met zijn voor kunst ideale omgeving en zijn prachtige verzamelingen oude kunst, is daar zeer voor geëigend. Wat de reorganisatie van do school aangaat, als het Koloniaal Instituut gereed zal zijn, wordeu vijf zalen in hot Kunstnij verheidsgebouw als schoollokalen ingericht. En wat 't Museum betreft, aan het front van 't gebouw zullen drie groo te zalen, voor reproducties van de oude werken der monumenta le kunst, nL gipsafgietsels, wor den ingericht. Dit zal een groolsch geheel worden, dat ©enig in ons land zal zijn en aansluit bij de verzame ling afgietsels in 't Rijksmuseum, waar voornamelijk Nedcrlandsche en Vlaams obe kunst vertegenwoordij is. Hier zullen de bezoekers een reel werken van decoratieve bouwkunst uit verschillende landen bij eenvinden, werken waaruit blijkt, hoe bouwkunst en versiering samengaan. Gemeubelde vertrekken zullen de woninginrichting in verschillende tijdperken te zien geven. De verzameling kunstvoorwerpen wordt gerangschikt m groepen, die volgens de cultuurtijdperken, waar toe zij behooren, worden gerang schikt. Men zal beginnen met een Ja- pansche en Chineesche groep, een Mohammedaanse tie groep, met een Perzische afdeeling, een Indische groep en een groep van de Wester se he cultuur. Daarbij zullen de in verschillende landen beoefende volks kunsten zich aansluiten. Dan worden er sfdeelingen ingericht voor textiel kunst, vlechten, weven, kantmaken, batikken, kleederdrachten en kunst- naaldwerken verder een verzame ling schoeisel, tegels, medailles en plaketten voorts boekversiering en drukkunst. Dan nog verzamelingen fotografische kunst, technologie, (metaalbewerkingdrijven, ciselee- ren, eniailleeren en incrusteeren), keramische en andere industrieën. Benoeming. In het Eere-comité van het Instïtut francais te Parijs, waarin voor Hol land zitting hadden prof. dr. J. J. Salverda de Grave, hoogleeraar te Groningen en dr. Sneyders de Vogel, lector aan de Rijks-Universiteit te Leiden, zijn dezer dagen medebe- noemd de heer H. Houben, directeur der II. B. S. te Maastricht, en onze stadgenoot, de heer J. H. Sauveur, leera ar aan de H. B. S. alhier. Besmett. Ziekten. In do week van 13 tot en met 19 Maart zijn te Haarlem voorgekomen 4 gevallen van diphtheritis en 1 geval van roodvonk. Te Haarlemmermeer 1 geval van roodvonk en 1 gevul van diphtheritis. Te Sloten 1 geval von tyhpus en febris typhoiden. Aanbesteding. Heden is door den Commissaris der Koningin in do provincie Noord-Hol land to Haarlem aanbesteed: Het malven van werken tot verdedi ging van de Noordzeekust, Raming le perceel ƒ85.500. Raming 2e perceel f 80.000. Laagste Inschrijver voor het eerste perceel M. Daalder, te Alkmaar, voor 89.990. Laagste inschrijvers voor het twee de perceel W. M. van der Hoeven en L. van Houwelingen. te Den Haag en Hardingsveld, voor 82.980. LeanderSchlegel. Henri Marteau heeft te München het Vioolconcert van Leander Schle- gel ten gehoore gebracht. Rudolf Louis zegt. volgens de „N. R. Ct.", van deze compositie „Ernsticr werk van een knap en begaafd musicus, die echter sterk on der den invloed van Brahms staat. De wat dikke instrumentatie, alsmede de vorming en ontwikkeling der ge dachten maken, dat het werk niet sterk aansproekt. Men betreurt het, dat een werk. waarin zooveel goeds en moois is, zoo weinig indruk ach terlaat." „Het Blauwe Kruis". Do afdeeling Haarlem van de Nat. Chr. Geheelonthouders Vereeniging hoopt in Juni a s. haar 25-jarig be staan te herdenken. Te dezer gelegen heid zal onder meer een bazar don gehouden, om te trachten eene schuld van ongeveer SÜG0 te delgen, die nog op het gebouw „Het Blauwe Kruis" lust. Voor haar werk zou de afdeeling gaarne het gebouw geheel tot eigen beschikking hebben, hetgeen nu niet gaat, daar de zalen en het bovenhuis moeten worden verhuurd tot dekking der kosten. Notaris. Bij Koninklijk besluit is benoemd tot notaris te Utrecht de heer J. P- van Mans velt, candidaat-notaris te Haarlem. Verbouwing. Heden werd door den bouwkundi ge W. J. Nelissen namens zijn prin cipaal onderhands aanbesteed verbouwen van het perceel Kleme Houtstraat no. 78. Ingeschreven werd als volgt A. A. Zuurend'Onk f 2295, J. E. A. Kaub en A. Bierboom f 2534, J. Mizé- rus f 25GG, P. van Duuren 2748, A. Vander 2840. Het werk is aan den minsten In schrijver gegund. Uit de Rechtszaal DIEFSTAL. W. R. heeft zich schuldig gemaakt aan het stelen von oenige branders «iii lompegiazen, toebehoorende aa. de II IJ. S. M. Beklaagde bekent, bij deed het om dat zijn meisje liem er toe aanzette, „'t Was alleen om haar," zegt hij. „Is die verkeering nu uit", vraagt do president. „Ja, gelukkig wel", zegt R., „ze zoj me heelc-maal den verkeerden weg op gebracht hebben!" Mr. Hoyer eischt een gevangenis straf van 2 maanden. Beklaagde vroeg een „reu zengekf- boete." DIEFSTALLETJE. Drie mannen zijn betrokken bij den diefstal van een paar pantoffe's. Een heeft die gestolen. Eisch één maand. Twee anderen hebben de pantoffe's verkocht E:sch één maand en twee weken gevangenisstraf. Toen werd de zitting geschorst, om dat een beki. de urt het Huis van Be waring moest komen, nog n et aanwe zig was. MISHANDELING. Anna v. H. is 'n hardhandig vrouwtje. Bij een ruzietje heeft zij G. J. J. met een plank geslagen, zoodat hij een bloedende wond aan het hoofd op'.iep, verder heeft zij hem nog m-jt een ijzeren huissleutel bewerkt en geschopt. Anna beweert, dat bet de schuld van J. is, die is dadelijk begonnen te ran selen, zij heeft heelemaal geen plank in de handen gehad. Eisch f 5 boete eubs. 10 dagen. Anna is woedend, J. heeft omkoope- rij gepleegd, het Is 'n doorstoken kaart, enz. „Kalm 'n beetje", maant de presi dent aan. Uitspraak 28 Maart a.s. VERZET TEGEN DE POLITIE. Toen de man uit de strafgevangenis was gebracht, werd de zitting voort gezet Hij en z'n broer hadden op 29 Jan. spectakel gemaakt in een ca feetje. Toen de politie er bij kwam, verzetten beklaagden zich tegen -le dienaars der openb. orde. Willem ontkende Gcrrlt te hebben weggetrokken en Gerrit ontkendie het zelfde ten opzichte van Willem. De Ambtenaar zegt, dat beiden bij hem bekend staan als vechtersbazen. De eisch tegen Willem is 2 maan den, die tegen Gerrit, die In de ge vangenis zit, één maand. Willem meende, dat er wel niet veel aan te doen zal zijn, maar Gerrit wi'de deo caféhouder R. en z'n vrouw nog ge hoord hebben. Wegens het ontbreken van de getui gen in de volgende zaak werd de zit ting weer geschorst Zie vervolg Stadsnieuws onder laatste berichten. Uit de Omstreken BLOEMENDAAL. Donderdagavond vergaderde de on- derafdeeling „Kennemerland" van den Aigem. Ned. Politiebond in een der zalen van Hotel „Vreedeburg" al hier. Bij de verkiezing van 3 bestuursle den wegens periodieke aftreding van de hoeren Boreman, Heertjes en Bak ker werden gekozen de hoeren M. Huis in 't Veld en R. Pronk, terwijl de heer Bakker met algemeene stom men herkozen werd. De twee eerste aftredenden hadden bedanktde eerstgenoemde wegens verandering van werkkring en de laatstgenoemde wegens zijn verkiezing tot bestuurs lid van den Algem. Bond. Als lid der Schietcommissie in de plaats van den heer Rijnders, werd gekozen de heer N. Koedooder. Tot afgevaardigden ter gelegenheid van het 10-jarig bestaan der Haar- lemsche Politievereoniging werden benoemd de heeren Heertjes en Dings- hoff. Aan den Commissaris der Ko ningin in de provincie Noord-Holland zal een verzoekschrift worden gezon den, omtrent het collecteeren door de gemeente-veldwachters voor de Ln- stand houding van den gewapende® dienst Door het bestuur zal naar mid delen worden gezocht om do leden trouwer te doen opkomen tor verga dering en bij de schietoefeningen. Aan de schietoefening is door 30 le den deel genomen, en er ls een flink aantal punten bereikt Om half negen werd door den heer Mr A. Brüeh, advocaat en procureur te Haarlem, voor een volle zaal een lezing gehouden over den politiehond in betrekking tot strafzaken. Sprekc-r behandelde allereerst de boteekenis van den politiehond in verband met het opsporingsonderzoek in enger zin, d. i. het onderzoek naar den vermoedelijken dader. Hierbij kan naar zijn oordeel de politiehond van veel belang zijn. Ook al dienen we ons le wachten voor al te enthour siaste bewondering van wat in dezen de politiehond presteert, met dank baarheid mag worden vastgesteld, dat reeds de politie door middel van den politiehond, het spoor van vele misda digers beeft ontdekt Uitvoerig weerlegde spreker het minachtend oordeel van Prof. Reiss, hoogleeraar in de Politiewetenschap te Lausanne, die afkeurde, dat in een zoo teene zaak als het opsporingson derzoek de verantwoordelijke politie dienaar zijn verplichtingen en rech ten aan den onverantwoordelijke zou endosseeren, iets wat ware het zoo naar spreker toegeeft, een bewijs van zwakte der politie zou zijn. Doch Prof. Reiss stelt de zaak onjuist voor. De verantwoordelijke politieman is de opsporings-ambtenaar, die zich bij zijn onderzoek door den politie hond, als zijn instrument, laat brj- staan, gelijk hij wellicht van micros coop of fotografietoestel zal gebruik maken, of gelijk in T buitenland ge beurt van uitingen volgens het Ber- ti'.lonage-systeern of van de kleurstof bij de daktyloskopie. De politiedie naar zal angstvallig de wijze van op sporen van den hond hebben te con troleeren en de resultaten van die op sporing nauwkeurig hebben te onder zoeken. De politiehond geeft den poli tiedienaar te denken, het denken zelf blijft voor den laatste. Voorts behandelde spreker de vraag of het al dau niet geoorloofd is den politiehond ingev&l van noodweer ie gebruiken. Er bestaan gevaren. Men mag den hond niet gelijk o. a de heer Kessler in het Tijdschrift voor Strafrecht deed in dit opzicht zon der meer gelijkstellen met een wapen stok of revolver. Over deze laatste heeft de ambtenaar volledig zeggen schap. Is de wederrechtelijke oogen- blikkelijke aanranding afgeslagen, dan kan hij het zwaard in' de schede steken zoodoende waken, dat hij bij zijn tegenaanval, bij wijze van noodweer gepleegd, de grenzen der noodzakelijkheid niet overschrijdt. Met het gebruik van de npolitiehond kan het anders gaan. De hond kan, ook al is de aanval afgeslagen, door gaan met zijn arrestant toe te take len, ondanks dat de ambtenaar zijn hond van dezen afroept. Is dit zoo, dau worden de grenzen der noodza kelijke verdediging overschreden en is voor die overschrijding de anibte- .....r, die eerst den hond aanhitste, aansprakelijk. Hieruit volgt, dat eerst dan de ambtemaar in gevui van nood weer de hulp van zijn hond inag in roepen, zoo deze als een revolver of wapenstok is geworden, d. w. z. als een gewillig instrument, door onder richt en dressuur van zoo absolute ge hoorzaamheid, dat hij volkomen han delt volgens de ontvangen bevelen. Een en ander werd nader door voor beelden uit de practijk toegelicht. Voorts werd behandeld de vraag, of bij arrestatie of inbeslagneming de politiehond mag worden gebruikt Een en ander werd besproken aan de hand van het arrest van den Iloogen Raad van 26 Juni 1911. Er blijkt ui'., dat zuLks geoorloofd is, indien de hond werkelijk is een politiehond, dat wil zeggen naar de omschrijving von den advocaat-generaal „een door af dichting en dressuur zoodanig on- „derricht dier, dat alleen handelt „overeenkomstig de ontvangen beve- „len of aanwijzingen van zijn mees- „ter". Spreker wijst er op, dat dus de politiehond-geleider door van z:jn hond gebruik te maken bij arrestaties oen groote verantwoordelijkheid op zich laadt. Eerst dan is hij toch daarbij in de rechtmatige uitoefening zijner bediening, indien de hond vol ledig afgericht en volstrekt gehoor zaam is. Doch is dit zoo, dan vallen ook de handelingen door een arres tant tegen zoo'n hond onde-rnomen, onder art 184 W. v. Strafrecht. In dit verband bestrijdt spreker de bij drage van Mr. A. Slamond in het Weekblad voor het Recht No. 9222, die het arrest van den Hoogen Raad voor de vrijheid der burgers bedenke lijk acht, en bovendien in strijd met art. 180 W. v. Strafrecht. Ten slotte behandelde spreker den politiehond in zijn beteekenis voor het bewijs ln strafzaken en wel naar aanleiding van een vonnis van do Rechtbank te Alkmaar van 12 Juli 1910. Z. 1. kan de politiehond belang rijke aanwijzingen doen, doch slechts mot de grootste reserve dient hetgeen de politiehond uitbrengt, te worden aanvaard. Onder daverend applaus der verga dering werd spreker dank betuigd voor rijn leerrijke voordracht. Het vorig jaar werd door den heer L. II. Koolhoven een stuk weiland bil den spoorweg in Hartenlust als bol- lencrond ingestoken. Thans is de heer Rouwens van plan dit voorbeeld te volgen en bezig een groote bollen schuur op deze gronden te bouwen. SANTPOORT. Gisterenavond is in het Café „De Tuinman' van den heer Böhm weder een lezing over Kunstbwnesting ge* houden door den heer Braun van Noordwij k. Een zoon van den heer B., alhier, die aan toevallen lijdt, had het onge luk bij het uilstappen van de tram ia allen, met het gevolg, dat hij ern stig aan de linkerwang en het oog gewond werd. De heer Ds. Joh. Wijs vierde dezer dagen zijn 80en verjaardag. Zijn ge zondheidstoestand was evenwel van dien aard. dat de dag in stilte voor bij moest gaan. SCHOTEN. Eerste hulp L;j Ongelukken. Vrijdagavond zal alhier een verga* der in g worden gehouden om de reeds vroeger bestaande vereeniging „Eerste hulp bij Ongelukken", die we gens te weinig belangstelling is ont bonden. weder op te richten. Een aar.' tal personen, die reeds verschillende cursussen ln eerste hulp hebben bij gewoond, zijn daartoe uitgenoodigd. In het perceel aan de Soendastraat aar, wegens huurschuld, de huis heer reeds vroeger de deuren, die toegang gaven tot de woning, er had uitgehaald, zijn nu, wegens het hals starrig weigeren van betaling, de overige deuren, tot zelfs het slaapka merraam. door den huisheer verwij derd, ïoodal <le wind vrij door de wo ning 6peelt. De bewoners huizen nu in de keuken. V ELS EN. Men schrijft aan het „HblcL" Een, vooral voor forensen, belang rijk voorstel inzake het onderwijs te Santpoort doen B. en W. van Velsen den gem een tor aud, namelijk de stich ting van een opleidingscursus voor II. B. S en Gymnasium. Toen do gemeenteraad op 28 No vember 1911 besloot niot in te gaan op een voorstel, om de O. L. school 1s Santpoort om te zetten in eene voor M. U. L. O. deden B. en W. toezeg ging, dat hunnerzijds een voorstel zou worden ingediend, hetwelk den ouders der op die school gaande leer lingen mogelijk zou maken, hun kin deren met ingang van den nieuwen cursus onderwijs te doen ontvangen, dat hen zou kunnen voorbereiden tot het toelatingsexamen voor een H. B. S. of Gymnasium. Volgens het voorstel moeten de kin» deren het 3e leerjaar doorloopen lh?b- ben, oin tot den cursus te worden toe gelaten. Het onderwijs, dat de vakken Fransch, Nedcrlandsche taal. reke nen, aardrijkskunde en geschiedenis omvat, zal worden gegeven op Woensdag- en Zaterdagmiddag, en, voor zoover noodig, in de avonduren tusscben G en 8 uur. Binnenland DE CHINEEZEN-OPSTOOTJES IN 1NDIC. Dezer dagen ontleenden we reeds iets pip de Indische Waden over de opstootjes. De thans ontvangen cou ranten uit Soorobaja brenged BPg nadere bi'zonderheden. Daaraan ont- leenen we Tijdens de actie der politie in het Chineesche kamp werd her!malde ma len verzet Beploegd. De politie aarzel de evenwel niet van tijd tot tijd wat hardhandig op te treden. Ondanks alles bleven nog zeer veel toko's geslotenvoor 't meerei v- deel waren de eigenaars niet aoivv c- zig of hielden zich schuil. Aan hun verzoek, om voor elke toko eeu po litte-oppussor te plaatsen, kon niet voldaan worden. Men constateerde het feit, dat de tweedehands nuudel nagenoeg stil stond de Cliinec6che toko's waren bijna allo gesloten uit vrees voor mo- lesteeren van den kant der terroris ten. Aan het „Bat. Nbld." werd ge- meld „De DJoeroetoelis der Chineesche kongsi Sie Poo Sia, die de sleutels van het kongsi-gebouw in zijn bezit had, wilde daarmee het bewaakte huis binnengaan. Hij werd toen ge arresteerd en dood over don opzet van het complot een verhaal, dat op het volgende neerkomt Eon troep Macao-Chineozen, meest timmerlieden, is in het kongsi-huis geweest eu heeft daar het plan tot vernieling dor woningen van majoor en kapitein Chinees beraamd. Een dier Macao-siugkeh's heeft toen op oen bord den oproep geschreven, dat te 3 uur n.m. naar de woningen van bovengenoemde 2 Chineosclie officie ren moest worden opgerukt. De Djoe- roetoelis zeide. dien oproep nog te bobben willen uitvegen, doch men zou hem dit hebben belet In elk geval staat het vast, dat het geheeld plan wont men heefi hier met eon vooraf beraamd plan te doen in hel gebouw der Si© Poo Sia

Haarlem's Dagblad | 1912 | | pagina 1