HAARLEM'S DAGBLAD. TWEEDE BLAD. Z .TERDAG 23 MAART 1912 aarlemscbe Manèeisvereenlgin" (Goedgekeurd bij Kon. Besl. van 12 Nov. 1899.) De Haarlemsche Handelsvereeni- gmg bier ter steile, opger.clit 10 Mei 1802, beeft ui ilea loop van den tgd wel baar recbt vau bestaan bewezen. In zeer vele gevallen, zaken van ver schillenden aard betrelleude, ls zij opgetreden en d.kwijls met groot succes. Jammer echter, dat uien alge meen met meer blijk geelt, dit te waardeeren, door als lid der Vereeui- giug toe te treden. Er zijn wel meer dan 000 leden, maar dat is niet vol doende. Elk bandelaar, neringdoen de, ja zells particulieren, moesten lid worden, om ten minste te laten ge voelen, dat men bet werk op prijs stelt, dat de Haarleinsche Handels- vereeniguig steeds opneemt, als doen de, wal bare bund vindt om te doen. De voordeden, die de Vereenig.iig buiten bare bemoeiingen van ver schillenden aard, baren leden aan- b.edt, zyn zeer vele eu zeer grooie tegenover de germge jaarlijksche cuntr.butie van f 8.5U. die gevraagd wordt De Haurlemsche Handelsvereni ging bemoeit zicb in de eerste plaats er tuede, de belangen van bare leden te bevorderen, door onwillige beta lers voor ben tot betaling aan te manen eu .nloiuialieu voor ben ui te wuiueu. bovendien hebben de leden bel lecbt bet bun giatis te verstreK- kou adv .es der Vereeuigiug te vragen d,e ook ui procedureu eu fadüsse- neuieu gratis voor beu optreedt, na- murlijk alleen voor za^eu betreflende ien i.anuel eu bet beorijf der leden. Als proef kunnen voorlaan nieuwe leden uur een boll jaar worden aan genomen, doen slechts bet 2e halfjaar (van 1 November tot eu met 30 April) ad f 1.75 de halve contributie. bechisgeleeide adviseurs der Ver een ging zijii de beeren Mrs. Th. de Haan tlugeuholtz en A. li. J. Merens, Spaarue 94, alh.er, die voor de leden eiken werkdag van 2 -4 uur des na- middas zijn te spreken. Het bureau der Yereeuigtng is ge vestigd Jausweg 11. Voor incasso s door bemiddeling der Vereemging wordt een vast recbt van 5 pLt. der vordering bere kend. bovendien moet 10 cent voor port steeds worden bijgevoegd, bij luzen- d.ug van vorderingen door bemidde ling der advocaten te innen. De kosten van infurniatiën naar bu ten de stad woonachtige personen bedragen 6U ets. per informatie, plus vijl cents porto-vergoeduig. Informu- tien naar binnen de stad wonende personen worden gratis verstrekt Pretentiëu op buiten de stad wo nende personen orden niet behan deld, wanneer met 10 ets. voor porto- vergoed. ng is toegevoegd. Ruim 1748 infurniatiën en rechts geleerde adviezen werden in het af- gelooper jaar gegeven. Aan het kantoor Jnnsweg 11, zijn thans coupons A 10 cent verkrijgbaar waarop men bij het Bureau van den Burgerlijken Stand op het Stadhuis inlichtingen kan bekomen over het adres van b er op het bovolkingsregis- In de maanden November en De cember 1911 zijn 41 vorderingen tot een bedrag van f 1018 betaald; 8 vi deringen worden afbetaald; 23 vorde ringen zijn uitgesteld. Nieuwe leden voor 1912—13 kunnen nu reeds tot de vereeuiging toetreden en geuieieu alsdan i«-t 1 Mei e.k. alle voorreebten als een gewoon bd. Volgens art. 7 dieui bel gebeun der lijsten van wanbetalers ongeschon den te blijven. In verband met de wijz,ging van art.kei li van bet huishuudelijk regle ment van oen Nederlaiidscben Bond van Onderlinge Informatie- en Schuldmvordemig bureaux eu Han- de.svereenig ngen, gevestigd te Haar lem, moet in bet vervolg voor elke informatie die op vertoon vari leg.ti- matiekaarten wordt gegeven, 25 cent worden betaald. Alle brieven, aanvragen, reclames of wat ook, moeten worden geadres- seert aan het Bureau, dat geopend is dagelijks van 9 tot 5 uur en waar ook verdere inlichtingen zijn te bekomen. Het Bestuur heeft bemerkt, dat men soms meent, dat r-.en. hoewel geen lid der H. H. V., toen van haar iufor- matiën kan bekomen, en brengt nu nogmaals en uitdrukkelijk ter kennis dat alleen aan leden der Vereeniging information door haar worden ver strekt, en dat voor informat.ën op hier ter stede woonachtige personen nooit betaling mag worden gevor derd. HET BESTUUR. Van onzen Reizenden Redacteur DE RIJKS VEE ARTSENIJSCHOOL. Utrecht, 19 Maart 1912. Verschillende omstandigheden heb ben in den laatsien tijd de aandacht gevestigd op het instituut onzer vee artsen. De instelling van keurings diensten en de oprichting van slacht huizen in verschillende gemeenten veroorzaken reeds, dat do vraag naar veeartsen het aanbod overtreft. Als de Rijkskeuringsdienst eerlang tot stand zal zijn gekomen, zal een nog grooter getal noodig zijn. Ook do kwestie omtrent den invoer van het goedkoopere Argentijnsch vleesch, te weeggebracht door de dure tijden, heeft de aandacht op de veeartsen gevestigd. Het leek rnij daarom wel van bolang eens het een-en-ander mee te dee'.en over de inrichting, waar de aanslaande veeartsen nun opleiding ontvangen, ni. de Kijksveeartsemj- school aan do De Bibitstraat te Utrecht. Door de welwillende toestemming van den waarnemend-directeur, den heer W. C. Schimmel cm de goede voorlichting van Dr. H. Vermeu len, prosector-anatomus, en den pro sector bij het pathologisch insUtuut, den heer li. Schornagel, heb ik oen en-ander kunnen bezichtigen. Wie met lijn 2 van 't Centraal-sta- tion bij den hoofdingang van het in stituut uitstapt, ziet een gebouw voor such, dat een combinatie van een stal en een ouderwetsch hoerenhuis lijkt, 't Stalachtige vormen de hooge poort deuren eu het beerenhuizige is het gebouw met de groen boblinde men, dat aan die poort vastzit. Dr. II. A. Vermeulen, die 'k reeds noemde, nam mij aan 't „Bureau" der school in ontvangst. In zijn ontleedkundig laboratorium zette do prosector dezer afdeeling (prosector is degeen, die do praepa ra ten ma all t en verzorgt) mij al dade lijk voor oenige merkwaardige din gen. 't Leken zoo oppervlakkig wel wat op die fraaivonnige vertakte stukken rood en blauw koraal, maar in werkelijkheid waren 't geprepa reerde slagaderenstclsels van een rund en van een paard. De ledige aderen worden nl. met gips volgespo ten en dan gekleurd. Die, waar t zuurstofrijke roode bloed in heeft ge zeten, krijgen ter onderscheiding een fraai rood kleurtje en die, waarin het koolzuurrijke bloed zien bevond wor den blauw getint. Zoo conserveert men de bloedvatenstelsels der dieren, luer voor 't anatomisch museum, dat een rijke verzameling aanschouwings- rinddelen voor 't onderwijs aan de school bevat. Een geheimzinnige trap naar be neden leidt naar een ruimte, die men de operatiezaal zou kunnen noe men. In 't midden der zaal staan de drie steenen operatietafels, waar op in drie fasen van ontleding paar- dencadavers lagen. Van no. één was alleen nog maar do huid overgeble ven no. twee lag met de geopende buik op do tafel. Dr. Vermeulen liet oenige studenten de huid openslaan en toonde mij de verschillende in wendige doelen. „Dit 's de long", zei hij, een dikke, witte laag oplichtend, „en dit 's de maag dat 's het hart... hier zijn de bloedvaten en hier de zenuwen...." Zijn handen gleden daarbij langs en tusschen de glibberige ingewanden en betastten vochtige aderen en spie ren met een gewoonte-gebaar. Bij het volgende paardfragment wees Dr. Vermeulen den studenten, die met pincetten en mesjes in het paardenlichaam zaten te prikken en te sniiden, waarop zij vooral letten moesten en hoe zij de lichaamsdeelen behoorden door te snijden. - We krijgen van October tot Fe bruari twee gezonde paarden per week. Daarna één maar nu er zoo'n groot getal studenten is, krijg 'k er nog wel eens eentje extra, zei m'n geleider. We lieten do studenten aan hun bloederig werkje, nadat Dr. Vermeu len rnij nog gewezen had op de goe de datr en .avondverlichting en op de oordeelkundige reiniging dezer zaal, die geschiedt door riolen, welke in een kalkput uitloopen. In dit oude ge bouw is ookhet anatomisch museum, maar alleen" voor zoover het gezonde dieren betreft. Ik zal niet uitweiden over de ske letten van paarden, varkens, runde ren, honden en katten noch over de merkwaardige spierpreparatenal zijn zij wel eens aardig om te zien die pa arden geraamten in dravende eri grazende houding opgezet, die skeletten van een moederschaap met dat van een pasgeboren lammetje er onder en als tegenhanger een geraam te van een paard, dat den voor het paardenras hoogen leeftijd van 46 jaar had bereikt. De geprepareerde lichaamsdeelen waren merkwaardiger nog. Daar is bv. de blinde darm van een panrd. Als een mensch op een dag door de mode-ziekte blindedarmont steking gotrolfon wordt, maakt de geneesheer een kruissnede in den buikwand, spe.lt de vier slipjes om en snijdt, het darmpje er uit. Bij een pnard down we dat niet operatief, zei Dr. Vermeulen. En dat leek mij ook wol bezwaarlijk, want zoo'n paarden- Wlndedarmnjc is zoo groot als een stukje elleboog van een kachelpijp. Ier lengte van drie kwart meter en even dik. nis zoo'n olleboogstuk. Een rnndermang, de be'roemdo met de v:er afdoeVmgen. d:e elk haar func tie hebben bij 't herkauwen, heeft, veel overeenkomst in grootte en vorm met een flinke jute zak. En dan een paardegebitl Als men eens een hard draver in den bok ziet, zou men niet zeggen, dat wat van de tanden den kaak zit, wol een lengte heeft van een decimeter. De veearts, iie een paard een kiesje trekken moet, mag dus wel kracht in de vingers heblien. Die tanden kunnen het beest soms raar in den weg zit ten. Dat toont het skelet van een kien Javaansch paardje. Dr. Vermeulen vcrlo'de, dat het beestje aan de school werd gebracht, omdat 't met meer eten kon. Een der tanden in den bo venkaak was zoover doorgegroeid, dat 't dier don bek niet meer dicht kon krijgen. Daar t beestje te klein was, kon do tand niet getrokken worden. Toen is het van honger gestorven. Aan 't skelet kan men nu nog zien, dat de kwaadaardige tand zoo lang is geworden, dat hij zelfs een gat hoeft gegraven in de onderkaak. Een kleine zaal van het anatomisch bevat het mooisto wat hier deskundigen te zien ls. Een der leeraren der school, die reels lang gestorven is, Verliaren geheeten, had een bijzondere methode van preparee- waarvan de kennis thans venl> ren is gegaan. Deze leeTaar bereidde o.a. eern milt van een paard1 toe. Dit preparaat moet nergens in de wereld zijn wedergade hebben. Het mooie ■an deze wereldberoemde milt, zooals Dr. Vermeulen het mij zede, is dat rnen van buiten af het geheele maas weefsel door kan zien. En Inderdaad, toen mijn ge'eider de milt tegen het licht hield kon ik overal in de mazea van het weefsel het oranjekleurige licht zien, dat de zon daarin bracht. Dr. Vermeulen wees mij er op, hoe alle 'ruimte in 't anatomisch museum was ingenomen. Men ls nu bezig een paar vertrekken aan de tentoonstel lingsruimte toe te voegen, maar toen hoopt men, dat na niet te langen tijd, het geheele oude Hoofdgebouw, dat naar ik meen nog dngteekent van 1821 het oprichtingsjaar der school door een nieuw zal vervangen wor den, evenals het Patho'ogsch Insti tuut, dat nu sedert oenige jaren over zeer mooi en uiterst doelmatig 'ingericht nieuw gebouw beschikt. Behandelt men in 't Anatomisch insti tuut de gezonde dieren, het Patholo gisch instituut brengt gelijk 'le naam reeds zegt den studenten de kennis der zieke dieren bij. De heer H. Schornagel, die hier prosecto'r is, liet mij d t gedoe'te der school zien. Lang bleven we nriet ver wijlen in de zaal. waar Dr. Marcos den studenten „practicum" gaf, noch in de laboratoria, waar de2e leeraar en de heer Schornagel naast de pa tholog sche ook bactctriol< g sohe on derzoekingen doen. Meer interesseer de ook hier het museum. In glazen Ligkasten waren daar in een der za len te zien, al de ongerechtigheden die menschen en dieren in blaas en nieren kunnen hebben. N'.ergruis en niörstoenen in aller;n grootten en van allerlei hoedanigheid. Zijn die steenen bij een mensch al groot, wanneer zij den omvang van een duivenei hebben, eon hond heeft er wol ter grootte van een Zwitsersch kaasje cn een paard1 draagt wel eens steenen mee met afmetingen van een kleinen kanonskogel. Ail die steenen zijn keurig afge slepen. De meeste zijn grijs of wit, maar sommige ook zijn overdekt met een laagje metallisch goud. ILeel groot zijn ook do haarbollen, <ke de koeien soms in de maag heb ben. Hoe kunstig de liaarvezels in el kaar gowovem zijn, toonen deze klu wens. Natuurlijk ontbreken hier niet de preparaten en wasmodellon, die l>e- frekking hebben op de veepest. Na tuurlijk omdat deze verschrikke lijke vieziekte eigenlijk do oorzaak is geweest van 't ontstaan der veeartse nijschool. De ontzaglijke ramp, die de runder pest herhaaldelijk in Europa, o-k in ons land, in 18G5 voor 't laatst teweegbracht, deed uitzien naar m dolen om deze verschrikkelijke ziekt3 ie beteugelen. Een dor eerste vïreisch- ten was de bestudeering der ziekte cn daardoor meer deskundige hulp. Het bleek ten slotte alleen mogeJljk de z.ekte te bestrijden door "t afma ken der aangetaste dieren en van de beesten, d e verdacht werden aan vee pest te lijden. Er werd oen fonds opgericht, om daaruit de kosten van de bestrijding dezer ziekte te kunnen voldoen. Toen in het begin van de 19de eeuw de Veeartsenijschool te Utrecht op- r.chtto, werd de stichting ook uit <tat fonds betaald, zoodat de school direc- telijk en indixectelijk haar bestaan n de veepest verschuldigd is. Hoe deze ziekte do oogen der runderen en do tong mot roodo zweertjes over dekte, geven de preparaten aan. Een merkwaardig beestje, dat don dieren veel kwaad, doet, is de worm. Men heeft zo hier in allerlei soorten. De wormen, die bij de dieren door de ingewanden boren en izelfs midden door t hart haar weg graven en on geveer één lot anderhalven decimeter lang zijn, de reusachtige lintworm, dio in velerlei soorten voorkomt en wier ei reen zelfs in een vloo voorko men, zij staan hier alle op „sterk wa ter", meestal met de ingewanden der dieren, waarin zij gevonden zijn. Bij den vele meters langen lintworm i.3 in tegenstelling met 't geen wel eens beweerd wordt de kop met 't bloote ocg goed waar te nemen, 't Is een klein knopvormige verdik king aan 't dunnen} eind van liet witte sHertachtige dier. Die kop is t kwade dine dat zich bij den mensch meestal aan de slijmvliezen vasthecht en steeds weer aangroeit, al wordt ook verder 't geheele lichaam van 't dier afgescheiden. Zoolang de kop dus niet uit het menschelijk lichaam is verwijderd, is men den lintworm nog niet de baas. Een bijzondere afdeeling in dit mu seum is ingericht voor de Ter biolo gische verzameling, een collectie van dierlijke monsters, wangedrochten, die meestai evenals bij de men schen spoedig na de geboorte ster ven. Alle excessen van het dierlijke schepsel, aldus deelde de lieer Schor- nagel mij mee. hebben wij hier. W an- neèr men bij t dier van boven begint, bil den kon, dan kan men een heele serie waarnemen, waarhij aan t bo venlichaam de deeleri uit- en inwen dig verdubbeld zijn. Dit gaat dan aan 't beneden lichaam gepaard met en- keltiillige lichaamsdeelen. Omgekeerd heeft men er wezens, waarbij de pooten en andere li chaamsdeelen aan 't onderlijf verdub beld zijn, terwijl dan enkelvoudige lichaamsdeelen aan het bovenlijf voorkomen. Zoo treft men hier alle mogelijke combinaties van abnormaliteiten en afwijkingen iu lichaamsbouw aan. Er zijn bv. bigjes met twee snuiten en twee bovenrompen en maar vier pooten, eendjes met twee koppen, honden met acht pooten en één kop, aaneengeeroeide tweelingsdieren, ais twee lammetjes met één kop, schapen met één ooe. die inen cyclopen noemt. 't Is of de natuur mot mathemati sche nauwkeurigheid alle mogelijke combinatie- en ponnutatiegevallen heeft doen ontstaan. Dit is wel het merkwaardigste, wat voor een leek in de Rijksveeartsenij school te zien is. Misschien zul het velen meelijgaande maken te weten, dat in een afzonderlijke zaal ook proefdieren gehuisvest zijn, de beken de Guineesche biggetjes o. a., die in geënt zijn met allerlei bacillen. Proefdieren waren cr met kwaden droes, met longziekte en hondsdol heid ingeënt. Vorder zijn er in het uitgebreide complex van gebouwen, dat tot de school behoort gehoorzalen, leerzalen voor natuurkunde en andere weten schappen, klinieken, stallen, een ma- r.ego en zelfs weilanden, waar do levende have des zomers kan verblij- Zoo is deze school een inrichting^ die toegerust met alle hulpmiddelen en bekwame leerkrachten den jonge lieden voortreffelijk onderlegt in dil belangrijk onderdeel dor algemeene geneeskunde. Belangrijk is de taak vuii den veearts zeker. Want niet al leen de veeteelt, die alleen roods zulk 'n groote bestaansbron voor ons land is, miur ieder mensch, die vleesch en dierlijke producten gebruikt, heeft belang bp een goeden voterinairen dienst. Een gelukkig verschijnsel is het daarom, dat zich een steeds groo ter aantal studenten doet inschrijven aan do school De heer Schornagel verleide mij, dat toen hij nog studeerde er een 85 jongelui aan de school waren. Nu zijn cr oen 170. Dit jaar lieten zich 56 stu denten inschrijven. De vereischten daarvoor zijn een einddiploma gym nasium of 5-jarige II. B. S. of het mot goed gevolg afleggen van een daarmee gelijkgesteld examen. Do studie duurt vier jnar maar hot laat zich voorzien, dat dit eerlang tot vijf jaar zal uitgebreid worden, omdat de leerstof zich in de laalsto jaren, door do voortschrijding der wetenschap, zoo uitbreidt, dat zij in 4 jaar niet meer goed te verwerken is. JAC. C. M. Jr. Parijsche Brieven cccxx. In aansluiting aan mijn vorigeü brief kan ik mcdedeolen. dat Védrl- nes, ais candidaat voor de Kamer der Afgevaardigden, geslagen is door zijn tegenstander, den heer Bonnail, die door den heer Dujardin-Beaumetz, thans voor zeven jaar tot senator ver kozen. tot zijn opvolger in de Kamer was aanbevolen. Althans tot heden, 18 Maart 1912, geslagen. Twee kleine gemeenten van het betrokken kies district hebben de proce sseo-verbaal nog niet opgez.ondea. De officieel"» cijfers tot dusver zijn Bonnail n>78, Védrines 6920 stemmen. Nu kunnen de stembussen van bedoelde twee ge meenten wel verrassingen brengen, doch niettemin is het onwaarschijn lijk, dat Védrines tenslotte de zege zal Ik halen. Eventjes CoS stemmen in twee dorpies in te halen dat zal moeilijk gaan, vermoed ik. Iii weërwil van Védrines' nederlaag is het toch een curieus feit, dat zich nog zooveel stemmen op hem, die zonder comité's en zonder politieke redevoeringen te werk ging, hebben vereenigd Do verklaring van dat betrekkelijk groot succes ligt in het feit, dat het arrondissement, waarin Védrines zich candidaat heeft gesteld, tot ,,le Midi" behoort, en de desbetreffende inwoners meerendeels broeders nar.r do ziele ziin van Taitarin van Taras con, liet door Alphonse Daudot zoo geniaal beschreven type van den „raé- ridionui", den Zuid-Franschman. Onze aviatenr vloog van stad tot stad, van dorp tot dorp. en de boeren, burgers en buitenlui uit die streken,- dio nooit een aviatenr hadden zien vliegen, kroten in bewondering en met tranen in de oogen Dat lappen meneer Dujardin Boaumetz en meneer Bonnail 'm niet na Een silmme kerel, die Védrines! Te Esnéraza nam de leider van een kermistroep]© hem terzijde e.i voegde hem toe Hoor eens j© doot mijn troep erg veel nadeel met je gevlieg en je toespraken. Leven en laten leven, hoor 1 Onze vliegenier antwoordde daarop: Ik ben oen werkman als jij. Ec-n jaar geleden verdiende ik niet meer dan vijftien halve stuivers per uur. Ik wal niemand lienadoolen. Hier heb je een bankbiljetj© van 50 francs. Maar aan niemand vertellen, hoor De kermisman vertelde bet zaakje natuurlijk overal rond hel geen Vé drines, even natuurlijk, wel ver wachtte en alle arbeiders van het Haarlemmer Halletjes EEN ZATERDAGAVONDPRAATJE. De lente is Donderdag begonnen mot wind en regen. Voor een Neder- landsche lente is dat volkomen in den haak. Dokters zeggen, dat wij bij zulk weer het best kunnen leven en het gezondst zijn. Warm, droog, weer past ons niet en vrieskou evenmin, maar als 't waait en regent tieren wij evengoed als onze bloomen, planten en boomen, die er evenzeer aan ge wend zijn geraakt als wij menschen en daarbij hot voordeel hebben, dat ze er niet over mopperen. Monschcn kunnen dat nu eenmaal niet laten. Jaar in, jaar uit weten ze bij erva ring, dat Maart zoogoed als een win termaand is. April een groote coquet te, die nu eens aanhaalt en dan weer afstoot en Mei in don regel een ijskou de kniesoor, met nachtvorsten en an dere verdrietelijkheden. En toch mop peren ze 1 Als er eens een nieuwe be lasting noodig mocht weaen, stel ik Br een voor op nutteloos gepruttel. Of de fiscus profiteert er bij, of de op gewektheid van ons leven. Winst is er dus altijd. Hot is heel goed gezien, dat de ge meente, nu do straten toch vuil zijn, ze in 't hart van de stad meteen maar laat openbreken om de ondergrond- sche werken te laten nakijken. Hoe wel or vroeger van jaar tot jaar in 't gemeenteverslag te lozen stond, dat xnijnbouwkundige werken hier niet worden gedreven, hoeft hot er in on zen hoofd verkeersweg al don schijn van, of er naar kolen wordt gedolven. In werkelijkheid is 't alleen maar om pijpen en huizen te doen. Forsche ke rels met stevige knuisten zwaaien er zware hamers, nauwlettende opzich ters speuren Daar lekken en gebreken en het publiek schikt zich wonderwel in de zaak en schuifelt voetje voor voetje, langs gapende afgronden, over smalle plankjes, naar zijn doel. Politie zie je er niet, wat ten gevol ge heeft, dat de lieve jeugd op de smalle straatstrooken niet doorloopt, maar kalmweg do passage voor een ander verspert en philosophisch in het diepe gat tuurt, of er iets geheim zinnigs uit te voorschijn komen moet. En wielrijders, die er een eer in stel len nooit af te stappen, wanneor het niet absoluut noodig is, draaien en kronkelen langs do open sleuven en vertoonen wonderen van evenwichtig heid. Totdat ze dat evenwicht verlie zen, zooals het een jongmensch over kwam, toen hij, hetzij dan bij ongeluk of met opzet, van een ander een stoot je kreeg. Pats, daar tuiineldo hij in den afgrond, bleef wel heel, maar raakte zoo vuil, dat hij bij een mede lijdende familie in de buurt om water en een borstel verzocht, die hij aan vankelijk nog niet eens gekregen zou hebben, omdat zij hem eerst niet her kende. Waarschijnlijk had do rampzalige vergeten te duimen of voor zich to la ten duimen. Dat is namelijk het nieuwsto bijge loof, dat je ongeluk afweert van jo zelf, of een ander, door do duimen uit de gesloten hand te houden en die naar beven of ter zijdo uit to stoken. Vooral op de scholen wordt dat ijve rig in toepassing gebracht. Moet iemand voor de klasse komen, dan gaan zijn beste vrienden of haar beste vriendinnen duimen. Zóó sterk moet die duimkracht wozen, dat een leer ling ook duimen kan voor een leer ling op een andere school. De handen op de bank te leggen en dan de duimen omhoog te steken, moet het beste resultaat hebben. Krijgt de leeraar of leerares dat even wel in 't oog, dan helpt ook, wanneer de duimep zijwaarts van de gesloten handen uitgestoken worden en daar maakt de strengste paedagocg geen aanmerking op. Het moot wel eens voorkomen, dat iemand voor wie geduimd wordt, toch oen slecht figuur maakt en een onvol doende krijgt voor de beurt, of een laag cijfer op 't rapport. De oplossing daarvan is gemakkelijk tc goven er is niet ijverig genoeg of niet lang ge noeg geduimd Tot dusver sjoelden bij het najagen van Fortuna de duimen alleen in zoo verre een rol, dat geld „duimkruid" genoemd wordt. Tegenwoordig wordt dus ook geprobeerd deze grillig© godin rechtstreeks met de duimen bij de haren le vatten helaas weet zij haar krullebol maar al te vaak los te rukken. Anders bleef, in weerwil van al dat geduim, niet zoo menigeen voor ovorgangs- of eindexamen steken. En hoe is 't nu met de Amstordam- sche poort? Ze staat nog. En de plannen die op haar betrekking hebben, staan ook. Althans, we hooren er niet van, dat ze vooruit komen. Geen wonder er •zijn nu meer dan een half dozijn plannen -. een van B. en W., twee van don hoer Lasschuit, een van de ver een iging tot verfraaiing, een van den heer Weïssman en dan nog een paar van vroegere stadgenooten, geloof ik, dio nog zoovoel belangstelling voor Haarlem hebben overgehouden, dat wij hun, dankbaar maar onvoldaan, zouden kunnen vragen „och toe, zoudt u willen goedvinden, dat we onze eigen zaken zelf maar opknap pen Het wordt langzamerhand een prijsvraag zonder prijzen. Want nu slaapt de zaak een poosje en trekt dus de aandacht niet meer, maar Iet eens op nauwelijks komt ze op de Raads- agenda, of er beginnen in allo oorden van het land weer vingers to jeuken, die met potlooden over papier gaan en teekeningen, requesten en raadge vingen naar hot Haarlomschc Raad huis zenden. De Franschen zijn gewoon te zeg gen, dat Parijs toebehoort aan Frank rijk en aan de heelc wereld. Haarlem schijnt te behooren aan zichzelf en verder aan Nederland, daar er vooral op kunstgebied niemendal gebeuren kan, of het gonsche vaderland be moeit© zich er mee. Toen de Halsen- quaestie aan de orde was, bezweken we ook bijna onder den stroom van denkbeelden, die uit alle oorden naar Haarlem kwam vloeien. Staat dat ons ook te wachten bij de opening van 't nieuwe museum en bij de verbou wing van '1 Raadhuis, dan moet er maar eens een advertentie worden geplaatst van den volgenden inhoud: De gemeonte Haarlem, overtuigd van do algemccno belangstelling verzoekt niettemin van bewijzen van deelno ming verschoond to blijven. Uitte die belangstelliug zich in een anderen vorm, dan zou het heol wat anders wezen. Het zou bijvoorbeeld algemceao toejuiching vinden, wan neer iemand uit Eist in de Betuwe of uit Leeuworderadeel voor mijn part, aan ons Haarlemmers schreef: „zoo- even ben ik in lullio stad geweest, maar jullie smalle straten bevallen mij niet; maakt een begin met ver breeding van de Barteljorisstraat, ziellier een millioen om mee te be ginnen. Als 't op is, stuur ik meer". Maar van zoo'n mildheid is tot dus ver niet gebleken. We krijgen alleen den goeden raad en dien racen en we zelf w el te hebben. Er is onlangs in onzen gemeente raad gezegd, dat Haarlem een dure stad is om tc wonen. Hoewel de spre ker van verschillende kanten werd tegengesproken» meende hij toch te moeten volhouden, dat het zoo was, hij had ondervinding van verschillen ds andere steden. Ik begrijp dat nooit heel goed. want als je zoo'n vergelij king maakt, dan dienen ook de fac toren waaruit zo bestaat gelijk te we zen. Bijvoorbeeld A. heeft als vrijgezel vier jaar in Den Haag gewoond. Duur vond hij het er niet: do fiscus heeft niet veel vat op olleenloopende heeren, voor het onderhoud van zich zelf alleen had hij niet veel noodig. Neen, Den Haag is geen dure stad. Maar hij gaat trouwen en vestigt zich in Nijmegen. DAar komt ii ooi wat an ders kijken, je meet ei* huishuur be talen en belasting naar 't vc-il© pond en lid van vereenigingen worden en af en toe eens uitgaan ja, ja, Nij megen is duurder dan Den Haag, vcoral wanneer je een paar kinder tjes krijgt, die verzorgd, moeten wor den. Een jaar of wat later verrekt A naar Arnhem. De kinderen moeten naar school en het onderwijs kost geld, ook krijgen zo vriendjes en vriendinnetjes, los in dansen, muziek zwemmen, alles hoort er immers roo bij; A. wordt zelf wat weelderiger en mevrouw A. blijft niet achter. Foei, foei, wat is dat Arnhem een dure stad. Maar wanneer de familie tien jaar later naar Haarlem verhuist, d.Aa blijkt het pas. hoe duur daar het leven is. Zomers naar Zandvoorl, winters abonué van 't Concertge bouw, do ïongens zijn heertjes en do meisjes dametjes geworden. Zoo krii-ri, omdat de menschen vrif telkens meer behoeften krijgen, de stad waar zo komen wonen, den naam van duur to zijn. Wil het toe- ral, dat A. in den verderen loop van ijn leven de reeks woonplaatsen in omgekeerde volgorde langs gaat, dan zal Arnhem weer goedkooper wezen, daar Inmiddels zijn zoons ann hun bestemming gekomen zijn Nijmegen Is nog weer billijker, omdat intus- schen de dochters gotrouwd zijn en wanneer hij stijf en stram met zijn vrouw in Den Haag zijn laatste le vensjaren slijt, kan hij tot haar zeg gen: ,,'t is toch merkwaardig, vrouw, dat een stad dio eenmaal goed koof i3, altijd coodkoop blijft". Want twee mcnsclien op leeftijd hebbon voor levensonderhoud en uit spanning bitter weinig meer noodig. Wat is duur? Ik vind Bloemendaal duur, want als ik daar kom, drink ik oen glas limonade van oen kwaiije en bij mij thuis kost die nog geen vijf centen. En Hilversum ls duur, neen maar! daar heb ik eens een biefstuk cv goten, die wel tweemaal zooveel kost als anders thuis! Ais dat niet overtuigend is. dad kan ik le verder nic'.s meer aan doen II FIDELIO.

Haarlem's Dagblad | 1912 | | pagina 5