1 V 1 TWEEDE BS AD. Haidée. VH JDAG 5 AP. IL 1912 Buitenlandsch Overzicht 08 mijQwerkerssiakiQyeu IN ENG INLAND. De officieele uitslag van de stem ming tier mijnwerkers is: 201.013 voor eu 214.011 tegen hervatting van tien arbeid. Daar er geen meerderheid van 2/3 der uitgebrachte stemmen is, advi seert het uitvoerend comité tot her vatting van den arbeid. De stemming is wel merkwaardig uitgevallen. De mijnwerkers in Zuid- Wales, die onmiddellijk voldeden aan den oproep tot staking, zijn thans in meerderheid voor hervatting van het werk en de arbeiders uit liet Noor den, die eerst minder voor de stuking gevoelden, zouden die thans gaarne lot het uiterste willen volhouden. Morgen, Zaterdag, zal nu een na tionale conferentie van mijnwerkers worden gehouden, die beslissen zal of de raad van het bestuur opgevolgd zal worden. Een der bladen meldt, dat de be stuursvergadering van het mijnwer- kersverbond stormachtig was. De ver tegenwoordigers van Yorkshire en Lancashire, de machtigste riüjrfdis- tricten. hebben de hervatting van het werk hefti"- bestreden. Het voortbe staan van het mijnwerkersverbond is herhaaldelijk bedreigd en een vin nige hervatting van den strijd op Za terdag staat vast. De meening drijft echter boven, dat de meeste mijnwer kers de volgende week het werk zul ten hervatten. De algemeene opinie is nogal ge rust omtrent den afloop dezer confe rentie en beschouwt het als zeker, dat binnen een week weder overal in de mijnen gewerkt zal worden. De correspondent van het „Hbld." sclireef gisteien: Het wordt een aller-ellendigst geval voor de leiders der mijnwerkers, als zij hier biieenkornende, zullen hebben te beslissen, wat ze nu verder deen moeten. Vermoedelijk zullen zij aan raden de staking geëindigd te ver- Maren, omdat zeker geen twee der den der mijnwerkers zich thans uit sprak tegen het hervatten van het werk. Maar zullen de stakers daar mede tevreden zijn Zullen zij niet beweren ,.dit was geen stemming over al dan niet staken, want de sta king was er al, en dus blijven wii ons recht behouden op uitkeering uit de slakings-fondsen" En weigert het federatie-bestuur daarin mede te gaan, dan zal men rare dingen zien gebeuren in den mijmverkersbond dan kon het daar wel eens op eene splitsing uitloopèn. Verschillende districts-stakingskas- Bcn zijn uitgeput, zoodat er geen on dersteuning meer aan stakers zou worden uitgekeerd. Reeds zijn verscheidene mijnwer kers weer aan het werk gegaan. Woensdag werkten in Warwicks hire, Staffordshire, Bristol, Forest of Dean, Noord-Wales en Schotland ongeveer 40.000 man en naar men verwachtte, zou het aantal Donder dag tot 60.000 stijgen. Toch zegt dit nog niet heel veel op bijna. 1.000.0(H) stakers. Te Sowhill hij Pontypool zijn ern stige ongeregeldheden voorgekomen. Fen aantal stakers sloegen de ruiten in bij eenige werkwilligen. Fen aan tal menschcn zijn door steenworpen gewond Te Glencraig in Fife, waar meest ongeorganiseerde mijnwerkers wo nen, hebben eveneens ernstige onge regeldheden plaats gehad. De politieke crisis in Hongarije en Kroatië. De minister-president Khuen I-Ic- dervary blijkt vastbesloten niet terug te deinzen voor krachtige maatrege len. Hij zei, na afloop van de Kamer zitting'van Woensdag, in de wandel gangen tot een groep Kamerleden, dal het vanzelf sprak, dat de Kamer ont bonden zou worden, wanneer blijken mocht, dat zij niet tot werken in staat, zou zijn. „Ais de orde in het parlement niet hersteld wordt zoo eindigde liij, beleven w;? binnen een maand de ontbinding van de Kamer." In Kroatië is het ook een spannende toestand. De landvoogd Cuvay is lot konink lijk commissaris benoemd en heeft de verkiezingen, die reeds uitgeschreven waren, voor onbepaaldcn tijd uitge steld, de vrijheid van drukpers en vereeniging opgeheven, kortom in het algemeen den toestand hersteld., zooals die was voor de invoering vai een grondwet. Aanleiding tot dit krasse optreden Is de houding, die de meerderheden van de verschillende landdagen in de laatste jaren hebben aangenomen te genover Hongarije. Zij eischten name lijk niets minder dan de erkenning van Kroatië c. a. ais zelfstandig ko ninkrijk, naast de staten Oostenrijk en Hongarije. Of men thans door het nemen van strenge tuchtmaatregelen de ontevre denheid kan nekken, valt te betwijfe len. In Kroatië is men althans nu reeds zeer ontstemd over den loop der zaken. Allerlei. DE OORLOG. Veel nieuws is er niet van het oor logsveld. Alleen het volgende telegram uit Benghasi: Bij oen verkenningstocht van Ita lianen slaagden dezen er in, de zich in de oase Socani en Osman verbor gen hebbende Arabieren te verdrij ven. Een Italiaansch oorlogsschip be schoot Cooftia. TSAAR EN KEIZER. Half Juni zullen de Russische Tsaar en de Dnïtsche Keizer elkaar in del Finsche Scheren ontmoeten. UIT CHINA. Men meldt uit Peking, dat reeds voorbereidende maatregelen werden getroffen voor de zending van bijzon dere gezantschappen naar het bui tenland v»or de erkenning der repu bliek, nadat het kabinet ten volle zal zijn geconstitueerd. DE VEREENIGDE STATEN EN MEXICO. De regeering der Vereenïgde Staten stelt een onderzoek in naar de juist heid van het bericht, dat 51 Amerika nen in den staat Chihuahua (Mexico) gearresteerd zijn. Het heet nameliik, dat zij moeten dienen als gijzelaars in geval van een eventueele inter-1 ventïe van Amerika. Stadsnieuws SCHILDERSPATROONS. In de Nijverheid is Donderdagavond de aangekondigde vergadering gehou den, belegd door de vereeniging van Schilderspatroons voor Haarlem en Omstreken, met het doel een bespre king te houden over den druk door vele sociale wetgevingen op den vak patroon uitgeoefend. Er zijn vrij wat belangstellenden aanwezig, als de heer v. d. W e i- den, de vice-voorzitter, de vergade ring opent, en mededeelt dat de heer Veldheer, afdeeiings-voorzitter, ver hinderd is de bijeenkomst te leiden. Spr. geeft het woord aan den spre ker van den avond, den heer J. L. de Groot. Deze brengt hulde aan het door de Haarlemsche vereeniging ge nomen initiatief, om te geraken tot samenwerking in, zake sociale wetge ving. Voor spr. is het een voldongen feit dat in den Nederlandschen mid denstand het zelfbewustzijn moet te- ru-gkeeren. Buiten overheid'sbemidde- ling hebben de werkgevers langen tijd huil arbeidsvoorwaarden geregeld. Toen is er verbetering gekomen; de regeering heeft getracht onder den naam „sociale wetgeving" een rege ling te maken. Maar wat gebeurde! Alle partijen stelden hun eigen belan gen op den voorgrond. En thans wordt het bestaan van den klein-in- dustrieel vrijwel onmogelijk gemaakt, en zegt de sociale wetgever dat die middenstand ten doode is opgeschre ven, en maar verdwijnen moetl De sociale wetten zijn een ondermijning van des middenstanders bestaans voorwaarden. Dc Ongevallenwet brengt de premiebetaling eu een deel der administratie voor rekening van den werkgever. Hoe goed die admini stratie wordt uitgevoerd boeten en zelfs gevangenisstraf liggen als voet angels en klemmen op den weg. De wet op het Arbeidscontract is een voortdurende bron van strijd en on- eenigheid tusschen werknemer en werkgever geworden. En nog is de maat van „heilaanbrengende" sociale wetten niet gevuld. Ziekteverze kering en Invaliditeitsverzekering zijn naar Dnitsch model zoo'n beetje pas klaar gemaakt, en het particulier initiatief is er geheel bij uitgesloten. Bij het laatstgenoemde wetsontwerp is de premiebetaling zeer hoog in ver houding tot de uitkeering. De patroon is aansprakelijk voor alle te betalen premiën, en treedt dus hier weer op in de nieuwe functie van Rijksont vanger zonder salaris! Met cijfers toont spr. aan, dat de Rijkspremien aan billijkheid wel wat te wenschen overlaten. Het is hier weer een wet die haar di>el voorbij rent. Door al deze wetten ban de middenstander er toe gedwougen worden, den strijd te gen zichzelf aan te binden. Uit het feit dat de werkman een deel der premie moet betalen volgt, dat dit [natuurlijk) in een loonsverhooging moet worden gevonden, dat dus de prijzen stijgen, de concurrentie scherper en het aan tal faillissementen hooger wordt. Spr. wil niet aanraden om front te maken tegen de Regeering. Maar zegt hij we zijn aan ons zelf en aan de onzen verplicht om te hande len, om te maken dat wij gehoord worden, om te zorgen voor zelfbehoud. Een voortdurend contact tusschen hen die de besluiten uitvoeren, en hen, op wie ze betrekking hebben, is noodza kelijk. Wij moeten werken voor het behoud van onzen stand! Plaatselij ke federaties moéten worden opge richt, zich samenvoegen tot een groot federatief verbond. Met hetzelfde doel is verleden jaar een federatie van vereenigingen van patroons in de bouwbedrijven opgericht, waarvan spr. secretaris is. Hij adviseert ook, zich in verbinding te stellen met de afgevaardigden ter Tweede Kamer. Want de middenstand zal niet ver dwijnen! Zullen we ons nog langer onder 't aanhooren van schoonklin kende leuzen en belangen laten ver trappen? De socialisten beheerschen feitelijk de Regecring, omdat zij ver- eenigd zijn en in nauw contact met hun afgevaardigden staan. Waarom doen wij dat niet met de onzen? Sluit u aaneen, middenstanders! opdat een beweging gaande worde tot opbouwende herziening dor socia le wetten! Aarzelt niet, sluit de gele deren nu het de tijd is. Wij kunnen niet langer wachten, geen dag en geen nacht! (Applaus). Op verzoek van den V oorzitter deelt de heer De Groot nog mede, hoe men in Rotterdam tot ageeren is gekomen. De uitbreiding der Arbeids wet was de aanleiding. Men maakt van den arbeider een soort van heili ge, en van den patroon-werkgever een ezel, die alle lasten moet dragen! Men heeft iu Rotterdam een federa tie gesticht, en er is hard gewerkt. Baron Van Wijnbergen deelde in een vergadering mede, dat men van recht- sche zijde alles zal doen om het par ticulier initiatief in het wetsontwerp te brengen. Men heeft zich ook per soonlijk met den Minister in contact gesteld. Tenzij men tot evenredige vertegenwoordiging komt, zal het niet waarschijnlijk zijn dat we zelf onze afgevaardigden in de Kamer krijgen. De lieer Scheer zou een centraal bestuur willen vormen van afgevaar digden van alle vakvereenigingen, met een rechtskundig adviseur aan liet hoofd. Hierdoor zou men reeds een belangrijken stap doen in de goe-1 de richting. We moeten iemand heb-1 ben die leidt, omdat de patroons er zelf zoo weinig tijd voor hebben. De heer De Groot: Wat u daar 't laatst zegt, is nu juist het verkeerde standpunt van den middenstand. We moeten zelf handelen. Is er ove'rdag geen tijd voor, dan desnoods maar 's nachts voor onze vakbelangen wer ken! De heer Doing houdt een beschou wing, waarin bij wijst op de leemten in het vcreenigingsleven, dat langen tijd door de zucht tot concurrentie is onderdrukt. De heer Kemper meent, dat de sociale wetten, de groote belangen dus, in de vakorganisatie der pa troons moeten besproken worden. Veel te veel tijd wordt nu verspild met. prutserijtjes en frutserijljes verschillende vakveïeenigingen moes ten eens niet voorlichting van een rechtsgeleerde de verschillende wets ontwerpen bestudeeren. Een federatie is zeer gewenscht, maar spr. dringt •ook sterk aan op kennisneming van de wetsontwerpen. We moeten elkaar niet meer beschouwen als concur: ten, maar ais mannen die te zanien één belang, dat van den middenstand, voorstaan. (Applaus). De heer D e G r o o t deelt mede, dat de Rotte-rdamsche Sciiilderspatroons- vereen#ging mr. Heerxna van Voss als rechtskundig adviseur heeft. Aan alle leden geeft hij voor f 1 per keer des- gewenscht adviezen, en dit jaar hield hij reeds twee lezingen, waarvan zeer veel geprofiteerd weid. Dit bewijst, dat 't door den heer Kemper geopperde denkbocld toejuiching verdient. De heer D o n g critiseert het ont werp op de Middenstandskamers. Er staan bepalingen in, die gewoonweg te gek zijn. Daarom is dit een voor beeld van eon concept, waarbij voor uit gehandeld moet worden. Meestal klaagt men pas als een ontwerp wet is geworden, maar dat geeft niets! De Voorzitter is van mconing, dat de schilders- en bukkersbonden van de middenstanders wel het meest actief zijn, ten opzichte van 't zoeken van 't zich wenden tot de regecring. Waarom doen de anderen dat niet? Spr. wekt alle aanwezigen op, om in hunne vereenigingen de zaak te be spreken, omdat men kome tot de op richting van een federatie van bouvv- vakputroons. Tevens kan men dan de verschillende concepten van wet in studie nemen. In een eerst\olgetide vergadering zal men nu eens een com missie kunnen gaan benoemen tot het ontwerpen van een reglement. Spr. stelt op den voorgrond, dat hier de politiek geheel buiten de kwestie blijft De Regeer'ng welke het dan ook zij moet op de hoogte worden gesteld. De tegenwoordige Re- goering woidt verondersteld te goeder- trouw te bandelen, maar zij is niet genoeg op de hoogte. Besloten wordt, alle betrokken ver eenigingen aan te schrijven, en over een maand opnieuw te vergaderen (op den eersten Donderdag in Mei). De vergadering wordt te 10 1/4 uur gesloten. UIT HET BOLLENLAND. Men meldt uit HUlegom nan het Hbld. De bloembol lenvelden staan dit jaar mooier dan ooit, en de bloei be looft lang aari te houden. Ten gevolge van het zachte voor jaarsweer hadden de hyacinten zich zeer tijdig ontwikkeld, zoadat de vroe ge soorten reeds sinds korten tijd hun geuren en kleuren verspreiden. Deze dagen is het weder echter wat koeler geworden, waardoor de bloei min of meer tot stilstand werd gebracht. In- tusschen beginnen nu de latere soor ten ook hun knoppen te openen, zoo dat door de eigenaardige weersge steldheden de verschillende soorten tegeliik in bloei staan, wat zelden voorkomt. Er valt voor de bloomen- en natuur liefhebbers met de Paaschdagen, om welken tijd de bloei zijn hoogtepunt znl hebben bereikt, weer volop te ge nieten. Het Tooneel VRIENDEN VAN ONS, blijspel in 4 bedrijven van Victoriën Sardou door het Delftsche Studenten- Tooneelgezeischap. Wij zijn gisterenavond gezellig uit geweest. Je zou al een alleronaange naamste, isegrim.migo nurks moeten zijn, als je geen plezier zou hebben ge had om al die bakvlschjes, die rechts en links, voor en achter je zoo -sma kelijk zaten te. lachen om het klap- loopende echtpaar Vigneux, den zuïen Marécat, den herrie-schoppencten Ab- dallah en om Rafatl niet het minst, den „zoeten" jongen, die zoo zedig keek, als papa er bij was, maar die al zijn lesjes had vergeten, zoodra zijn zorgzame vader maar zijn hielen had gelicht. En als er even niet ge lachen werd en je op het punt stond om je te gaan vervelen, kwam daar op eens die prettige gedachte bij je op, dat wij daar nu allen zoo gezellig „on der ons" zaten voor een liefdadig doel, dat wij enkel en alleen door daar op een stoel in den schouwburg te zitten een goed werk verrichtten, een werk van barmhartigheid. Daar voor hebben wij den Delftschen stu denten, die naar Haarlem waren ge komen om zich in dienst te stellen van de liefdadigheid dan ook dankbaar te zijn. En het dient gezegd, zij kunnen tevreden zijn; in dit opzicht was de avond een zéér groot succes; de zaal was stampvol! Voor de pauze werden aan de mede werkende dames, aan Dr. Tholosan en aan den dirigent van het Delftsche studenten-mandoline gezelschap, dat in de eutre-acte3 voor aardige, vroo lijke muziek zorgde, bloemen en kran sen aangeboden en het hartelijk ap plaus van het publiek zal hun hebben bewezen, dat hun streven hier sympa thie heeft gevonden. De opvoering van „Vrienden van Oris Och, zij was op dit gezellig on der-onsje eigenlijk bijzaak. Er is a kelijk en veel gelachen en dat zal voor de Delftsche studenten zeer zeker de grootste voldoening zijn geweest. Maar als zij bij een volgende gelegen heid eens een stuk speelden, dat niet boven hun krachten ging, dan... ja, dan zou de voldoening misschien toch nog groote'r voor hen zijn. De rol van Dr. Tholosan is de on- vervalschte raisonneursrol, zooals wij ze kennen in de meeste salonstukken uit den tijd van Sardou. Zoo'n rol eischt een bijzonder knap speler, een zeer fijn en geestig diseur. Morin, de raisonneur bij uitnemendheid, heeft er vroeger triomfen in gevierd. Van onze tegenwoordige acteurs zouden wij slechts heel weinigen weten te noemen, die deze rol naar behooren zouden kunnen vervullen. Het was dan ook niet te verwachten, dat een dilettant tegen deze zware taak opge wassen zou blijken te zijn. De heer P. de Bordes, verreweg de beste van het gezelschap, kan tevre den zijn met het door hem behaalde :es: hij speelde vlot en beschaafd, maar een raisonneur was hij niet. Het zegt voor een dilettant echter al heel wat, Dr. Tholosan met losheid en routine te kunnen spelen. J. B. SCHUIL. AMBACHTSSCHOOL. De jaarvergadering der Haarlem sche Ambachtsschool had Donderdag middag om 2 uur plaats, onder pre sidium van den heer P. KLEIWEG DYSERINCK, die meedeelt dit te doen als plaatsvervanger van den voorzit ter, den heer Rinkeina. die wegens ongesteldheid verhinderd is. Spr. wenscht hem een spoedig herstel toe. penningmeester, de heer H. J. Geyl Czn., brengt het financieel ver slag uit. De inkomsten en ook de uit gaven over het afgeloopen jaar be dragen f 27055,67, die der Avond-vak- teekenschool f 4722,24 (met een batig saldo van f 212,90). De rekening der school heeft een klein nadeelig saldo, dat zij!n oorzaak vindt in de oprich ting van den behangers- en stoffeer derscursus aan de school, die eenige vrij belangrijke uitgaven eischte. Overeenkomstig het advies der fi- naneiëele commissie wordt de pen ningmeester onder dankbetuiging ge dechargeerd. De VOORZITTER herinnert aan dc ieuwo plannen tot uitbreiding der school. De heer Diunont heeft inder tijd als bestuurslid bedankt, omdat hij in zijn qualiteit van directeur van gemeentewerken over de plannen ad vies aan het gemeentebestuur moet uitbrengen. Thans heeft een voorziening in de vacature plaats. De Voorzitter zou gaarne zien, dat een specialiteit in het behangers- en stoffeerdersvak zou worden benoemd. Met algemeene stemmen wordt de heer J. C. Caderius i Veen tot bestuurslid gekozen. Verder wo'rdt een commissie tot na zien der rekening benoemd. Het jaarverslag wordt uitgebracht door den heer GEYL, namens het be stuur. Het aantal leden der Am bachtsschool bedroeg, op 31 December 1911, 67; het aantal donateurs en die der vereenigingen, die de school steu nen, bedroeg 25. Het aantal leerlingen bedroeg op 31 Dec. 1911 in totaal 132, w.o. 4a tim merlieden, 15 meubelmakers, 63 sme den en 9 schilders. In 1911 verl-eten 11 leerlingen utt het le en 2e leerjaar om verschillen de redenen de scliooL Wegens wijziging der voorwaarden vau de Rijkssubsidie werden met In gang van deu cursus 1911 ook leer lingen van onvermogende ouders kos teloos tot de school toegelaten. Aaa 37 leerlingen die den 3-jarigeu cursus geheel hadden dooiloopen (9 timmer lieden, 21 smeden, 4 meubelmakers en 3 schilders) werd een getuigschrift uitgereikt. De aangifte van smeden was ook dit jaar weer zóó groot, dat niet allen konden geplaatst worden en door vergelijkend examen moest wor den aangewezen, welke leerlingen konden worden toegelaten, 't Geheeld aantal leerlingen bedraagt nu 143 (nL smeden, 51 timmerlieden, 18 meu belmakers en 8 schilders) 45 dier leer- lingen wonen buiten Haarlem. Het met de verschillende autoritei ten gepleegde overleg heeft nog niet geleid tot een definitieve vaststelling der plannen tot verbouwing en uit breiding van de Ambachtsschool. Het bestuur vleit zich evenwel, dat in den loop van 't jaar 1912 de vaste vorm daarvoor zal worden gevonden. De lessen der AVONDVAKTEEKEN- SCHOOL werden einde December ge- olgd door 157 leerlingen, t. w.: in de eerste klasse 67, in de tweede 49, in de derde 33 in de vervolgklasse 8. Uit de omliggende gemeenten bezoch ten 33 leerlingen de school (w. o. 13 uit Heemstede). Bewijsschriften van met vrucht doorloopen cursusjaar werden afge geven: in de le klasse aan 53 leerlin gen, in de 2e klasse aan 38, terwijl aan 24 leerlingen der 3e klasse het ge tuigschrift kon worden uitgereikt. Na, het lezen van het jaarverslag spreekt de VOORZITTER de leerlin gen, die een diploma hebben verdiend hartelijk toe, en wordt overgegaan tot de uitreiking der diploma's er prijzen. ORGELBESPELING op Dinsdag 9 April, des nam. van 1—2 uur, in de Groote- of Sint-Bavokerk alhier, door den Kee rW. Ezerman. No. 1. Preludium en Fuga, No. 1, Mendelssohn. No. 2. Koraal: „Wie schfin leuëhtet der Morgenstern", G. Flügel. No. 3. Fantasie op: „Jesus mei-na Zuversicht", W. Rudnick. No. 4. Andante funèbre, J. Svendsen. No. 5. Aria: „Und ob die Wolke', C. M. v. Webër. Binnenland KONING WILLEMSHUIS. liet Koning-Willemshuis te Amster dam herdenkt in 1914 zijn 50-jarig bestaan. MOORDAANSLAG. Aan een benedenhuis in de Ohrri» straat te 's-Gravenhage schelde giste ren iemand aan, om een quitantio te presentceren. De bewoner opende hel straatdeurraampje en schoot daar door met een revolver in de richting van den man, die had aangescheld. Het schot miste, waarop de be dreigde ijlings heenging en van het gebeurde aangifte deed bij de politie. De kogel was langs zijn arm gegaan en in den deurpost van een nabijge legen woniDg gedrongen. De man, die het schot had gelost, werd gearresteerdhij is, als ver dacht van poging tot doodslag, ter beschikking van de justitie gesteld en naar het huis van bewaring overge bracht. NIEUW RAADHUIS TE ROTTERDAM. Volgens mededeeliug van den Bur gemeester in de [Raadszitting, zijn uitgenoodigd om vóór 3 November 1912 oen ontwerp voor don bouw vuu een nieuw Raadhuis in te zonden, de volgende architecten K. P. C. de Bazel te Bussum M. Brinkman en C. B van der Tak te Rotterdam, nrof. Henri Evers te Deift, C. N. van Goor on W. F. Overeynder te Rotterdam, ■prof, J. F. Klinkhamer to Deift. W. Kromhout Cz. te Rotterdam, J. A. G. vau der Steur te 's-Graveuhage, Jac Stuyt te Amsterdam. Feuilleton Naar het Engelsch door A W. MARCHMONT. 13) Hij was oen Turk van de oude school, zooals het heet een echte Mo hammedaan, met een groote minach ting voor hervormingen en een diepe, intense haat tegen Europeanen. Hij was in Stamboel geboren op de onderste trede van de maatschappe lijke ladder cn was langzamerhand hooger geklommen, zooals men dat daar doen kan door z«ch vast te klemmen aan voornamer menschen, totdat hij zich een vermogen had ver gaard, macht had gekregen, de aan dacht van den Sultan had getrokken, en het bestuur had gekregen overeen provincie met den daarbij behooren den titel van Pasha. Het bestuur van zijn provincie was een schandaal geweest zelfs voor Tur kije, waarvan het bekend is, dat het aan de provinciale gouverneurs vrij spel geeft, om van de ongelukkige boeren, landbouwers en kooplieden geld af te ncrscn. Onidat zij weten. dat hun ambt onzeker is en wel heel kort kan duren, laten de Pasha's de ongelukkige menschen die onder hen staan ongenadig bloeden om zonder het minste uitstel hun eigen zakken te vullen. Maraboukh had bewezen een w aar meester in dat werk te zijn totdat de geheele provincie openlijk in opstand kwam. hij teruggeroepen werd en er een minder hard tiran in zijn plaats werd gesteld. Hij legde zich niet bij dat terugroe pen neer, en kwam in Stamboel te rug om een samenzwering tegen de Regeerïng op touw te zetten. Hoe Haidée Patras met hein in ken nis kwam, weet ik niet, maar hij had haar blijkbaar wijsgemaakt, dat hij wraak zou kunnen nemen voor het door haar geleden onrecht als het verhaal, dat zij ons verteld had, waar was en zij over geleden onrecht kon spreken ofschoon het veel waar schijnlijker was, dat hij haar noodïg had voor zijn plannen en haar -liar- na zou opofferen zooals hij met ieder een deed. Eerst wisten wij al die dingen om trent hem nog niet. Hij was een man die er slag van had zijn daden te ver bergen achter allerlei sluiers, en zoo waren zij Grant onder het oog ge bracht. Toen wij de waarheid te we ten kwamen, was het te laat., en om dat ik het hoofd was van ons geheim onderzoekingsdeparlement, moest Ik de verantwoordelijkheid van deze fout op mij nemen. Ik was bij hot gesprek tegenwoordig in weerwil van de tusschen komst der Griekin, maar ik was voortdurend niets dan een dwarskijker, daar het gesprek m het l'ransch werd ge voerd. Mijn diensten als tolk waren dus overbodig, een feit. dat zou blij ken heel gelukkig Co zijn. De Pasha woonde in een groot, vier kant lcelijk huis in Stamboel, en het inwendige zag er uit als dat van bij na alle Moliammednnen niet netjes, slecht onderhouden, vuil on slordig. Wij werden binnengelaten en Ma- rahoukh kwam met de gewone over dreven begrootingen op Grant af en maakte heel weinig omslag met mij. Men heeft mij wel lang laten wachten. Excellentie, zei Grant op hooghartigen toon in het Fransch, waarop de Pasha, een kort, gezet, on smak lijk uitziend mannetje, zich uitputte in verontschuldigingen eu zijn zwarte, kraalachtige, wrecde oogen op zijn bezoeker gevestigd hield, gretig Item in het gelaat lezend, alsof hij bedacht, welke houding hij het best tegenover hom kon aanne men- Intusschen zorgde ik er voorop den achtergrond te blijven. Grant nam de verontschuldigingen aam en mot een handgebaar naar de twe© menschen, die in Oostersch costuum gekleed, als standbeelden aan lederen (kant van do dour stonden, zei hij - Ons gesprek moet particulier zijn. Dat zijn stommen, monsieur, doof en stom, en hij raakte zijn mond on ooren aan. om ons te ken nen to geven, dat de tongen van bei den gespleten en de trommelvliezen doorboord waren naar de men6chRe vende gewoonte in het Oosten. Zij vormden de lijfwacht van den Pasha. Ik zag Grant huiveren bij die be vestiging van wat ik hem eens ver teld had, dat de gewoonte was bij Ottomanen van En uw gezelschap dan zed de Pasha. terwijl hij mij oen vragenden blik toewierp. Hij is geheel in mijn vertrou wen, on een van de onzen. Hij is mijn tolk. Dat is goed, luidde hot antwoord met eon buiging en een handgebaar, dat moest aanduiden, dal ik verder buiten beschouwing bleef Welnu dan. Mademoiselle Patras beeft mij verteld, dat u tot mijn on uitsprekelijk genoegen besloten hoeft uw zaak met de ouzo to verbinden, zei Marabouhk met zijn kalme, wel willende stem; en dat u een waarborg voor ons in de toekomst wenscht te hebben. Ik inorkte op, dat hij tijdens dit onderhoud allo bloemrijk© wijze van spreken, die hij in het Turksch zeker gebruikt zou hebben, had la ten varen. Hij voelde instinctmatig, dat oen taal recht op den man af oneer in den smaak van ©en Ameri kaan zou vallen. Ik heb éen conditie gemaakt, Excellentie. Er mag geen geweld ge bruikt worden en ook geen bloed worden vergoten. Het leven van Zij ne Majesteit moet onschendbaar zijn. Geweld bloedvergieten riep Maraboukh uit, met oen vriendelijk lachje van verbazing. Waartoe zou dat dienen Waarom zou er geweld gebruikt worden Vijftig of mis schien twintig jaar geleden zou zoo iets noodig geweest zijn maar nu niet meer en ik hoop. dat wij Ot tomanen genoeg van het Westen ge leerd hebben om zonder dat van Re geering te verwisselen. Twintig jaar geleden ongeveer, overkwam Abdul Aziz een ongeluk, dat de buitenwereld als moord be schouwde, Excellentie, zei Grant openhartig. Verkeerd begrepen, monsieur, go- heel verkeerd begrepen. Maar nu mogen er zulk© onge lukken met meer gebeuren on weer spreidde de Pasha zijn handen uit en haalde minachtend zijn breed e schou ders op. Er zullen geen ongelukken gebeu ren, Monsieur Grant, ik zweer het u bij den baanl van den Profeet. Het verheugt mij dat te hoorei», want bij het eerste teelten van geweld zou ik mij terugtrekken en allen in vloed, dien ik bezit aan den anderen kant overbrengen. Ik zou het in dit opzicht geheel met u eens zijn, monsieur, verklaar de de oude Turk met nadruk, alsof hij door het idéé alleen pijnlijk ge troffen was. Wil u mij dan precies vertollen, wat uw plannen zijn Wil u mij dan de stellige verze kering geven. dat u zich bij ons aan sluit en dat ieder woord, dat verder gesproken wordt, geheel tusschen ons blijft? Ik geef u in beide opzichten mijn woord onder de conditie, die ik zooeven genoemd heb. Zeker, onder die conditie. Wel, ik behoef u de grieven van ons wik niet te vertollen zii zijn. helaas, al gemeen bekend. Het land slaat op den rand van den ondergang van een pu bliek bankroet. De soldaten worden niet betaald, de beambten worden van do langste tot de hoogste rangen niet betaald, de marine ODtVtOgj geen soldij, het volk gaat gebukt on der te hooge belasting, cn het Turklj< van heden gaat ten gronde en hoefl geen enkelen vriend ïn Europa over gehouden En wat is daarvan anders de oorzaak dan een verkeerd bestuur! Do hervormingen, die twintig jaai geleden nieuw bloed in onze aderen deden vloeien, staan nu weer sill (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1912 | | pagina 5