NIEUWS= en ADVERTENTIEBLAD. 29e Jaargang, No. 8832 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. VRIJDAG 5 APRIL 1912 C Tot de plaatsing van advertentiën en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem in dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA Warmoesstraat 7678, Amsterdam. Telephoon interc. 6229. ADVERTENTIËN: Van 1—5 regels 50 Cts.; iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Haarlem van 1—5 regels f 1.elke regel meer ƒ0.20. Reclames 30 Cent per regel. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Advertentiën van Vraag cn Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing; 50 Cts. voor 3 plaatsingen k contant. Redactie en Administratie: Groote Houtstraat 53. Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724. Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12. Telefoonnummer 122. ABONNEMENTEN PER DRIE MAANDEN: Voor Haarlem1.20 Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente)1.30 Franco per post door Nederland«1-65 Afzonderlijke nummers0.02H Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem0.37H de omstreken en franco per post 0.45 Uitgave der Vennootschap Lourens Cosfer. Directeur J. C. PEEREBOOM. DERDE BLAD. Stadsnieuws Vrede door Recht. liet veroenigingsleven in onze stad behoort niet tot hat nieest-onontwik kelde. Toch schijnt daaraan nog wel wat te volmaken. In de laatste dagen worden namelijk weer eenige nieuwe vcreénigingen gesticht. Woensdag avond lichtten we een Haarlemschc afdecling van de Nationale Vereeni ging tot bestrijding van den Woeker op en Donderdagavond stichtten we een afdeeling van „Vrede door Recht' De laatste bijeenkomst, die door een vijftiental aanwezigen werd bij gewoond. werd gehouden in Hotel Roozen in Den llout. De beer J. C. Peereboom, voorzitter van bet Comité-van-oprichting, zette in den aanvang der vergaderinrr uit een, dat tot-nu slechts een corres pondentschap van de vereeniging te Haarlem bestond van den Alg. Ned. Bond „Vrede door Recht", en dat bet v. ensciielijk was, dat men tot nau were aaneensluiting kwam ter meer dere propageering van liet streven der vereeniging. Daarom wilde men hier thans een afdeeling van „Vrede iloor Recht" vestigen. Deze afdeeling bestond nu Sinds een half uur, en liet be stuur is samengesteld als volgt tie heer J. C. Peereboom, voor zitter, mej. J. va/i dei Mersch, secre taresse de heer A. van der Poest Cle ment, penningmeester, mevrouw M. 'Koolhoven—Logeman en D. de Clerccj. Re heer Peereboom deelde hierop mede, dat men den lieer, D. de Clercq, den strijder voor zooveel ethische dingen in het leven, bereid heeft ge vonden, om dezen avond een voor dracht' te houden. De heer De Clercq, die dadelijk hierop het woord verkreeg, ving aan met de opmerking, dat men tegen woordig niet alleen meer met ethische leuzen voor den vrede ijvert. Er ko men nu ook meer practische overwe gingen bij te pas. Een oorlog tus- schen Duitschiand en Engeland b.v. zou een ontzaglijk practise!i nadeel llobbeu voor Duitschiand. Duitschiand zou altijd schade moeten lijden. Spieker herinnerde aan de oorza ken van de oorlogen, die vroeger hebben gegolden. Als men slaven noodig had, ging men ten oorlog, om die bij naburige volken te roo- ven. llnd men land noodig, men ver overde dat van een andere natie. Tegenwoordig gelden andere motie- ten. Indien in onzen tijd een ltali- aanscli oorlogsschip een Engelsche stad zou gaan beschieten b.v., zou er één kreet van verontwaardiging op gaan in alle landen. Wat Italië dan ook tegenover Tripolis durfde te doen, wordt algemeen afgekeurd. Men had niet gedacht, dat zooiets nog mogelijk was. Onder de factoren, die in onzen tijd het oorlog voeren tegengaan, noemde de lieer De' Clercq o. a. de toenemen de democratie in Europa. Het is geen zaak der kapitalisten meer. Het volk gaat zich er mee bemoeien en zegt „Wat hebban wij niet ons bestaantje aan zulk een oorlog." Men krijgt langzamerhand een groepeering van mensclien met gelijke belangen, in- plaats een groepcering volgens geo- graphische gienzeu. Daarom voelt een Britsche arbeider zich meer aan getrokken tot een Buitsch arbeider, dan tot een Engelschen graaf. Dan is er dc opkomende vrouwen beweging, die van invloed is op be stendiging van den vrede. De vrouwen hebben altijd het meest van den oorlog geleden. Daardoor komt hei, dat de opleving der vrou wenbeweging van belang is voor de vredesbeweging. Dan is er een derde strooming ten gunste van der. vrede, nl het economische belang, dat door een oorlog geschaad wordt, en ten vierde werkt de toenemende bescha- vii.:' n:n voordeele van den vrede. Ecu- i-ander besprak de heer De Clercq naar aanleiding van liet uit liet Krgelsch vertaalde boek „De groo te Illusie", van Norman Angel!, ver taald door Burgersdijk. Deze be spreekt in rlit boek ook de middelen Ier bestrijding van den oorlog. Spr. noemde do pogingen lot ontwapening, oaderw ijzing der vredesdeukbeeldeu aan cUj jeugd. Een van die denkbeel den is dut het een illusie is, dut een volk zich door den oorlog kan verrijken. Want dit is niet juist. Do geschiedenis loert, dat Duitschiand zich niet heeft verrijkt door de vijf milliard, die de oorlogsschatting van Frankrijk in Duitschiand bracht. Frankrijk daarentegen is tot bloei go JuaUt. Do lieer De Clercq las daarop een citaat voor uit het gemelde boek, waarin de Amenkaansche officier Leo betoogde, dat de bestrijding van het militarism» ten nadeele is van bat vaderland, dat verwijfd wordt en in slaapt, welke bewering echter door den schrijver ontzenuwd wordt. Spreker gaf hierop een aantal aan halingen uit dit werk van Angell. waarin o. a. het verderfelijke vuu het kazerneleven wordt aangetoond en gewezen wordt op allerlei dingen, die het gevolg zijn van het militarisme en daarmede verband houden. Uitvoerig stond de heer De Clercq o. a. stil bij de bespreking van het feit, dat de handel, nijverheid en de geldmarkt van; Duitschiand na 1870 er veel slechter aan toe waren, dan die van Frankrijk, die jiiist tot bloei geraakten. Verder wees spr. er op, hoe eon oor log tusschen Engeland en Duitsch iand zulk een groote sohaxle zou teweegbrengen aan het crediet- en bankwezen, dat niet alleen Duitsch iand, maar de gehcele beschaafde we reld getroffen zou worden. Daarom en omdat de geheele volken moeten be slissen over den oorlog, gelooft spr. niet, dat zulk een oorlog meer moge lijk is. Overigens wekte spr. op tot teehe- ning van het adres van de strijdster voor ien vrede, M>ss Ecksle'n, d>e tieii miilioen haiidteokeningen wil verzamelen op het adres, dat zij zal aanbieden bij de opening van het Vre despaleis. Spr. deelde mede, dat do mogelijk heid bestaat, dat dez© dame de vol gende maand te Haarlem optreden zal. De heer Peereboóm dankte den beer De Clercq voor zijn belangrijk© mededeelingen en citaten. Om misverstand te voorkomen deel de de voorzitter mede, dat do dames bestuursleden hier dezen avond ont braken wegens ongesteldheid. Van de ze gelegenheid maakte de heer Peore- 'boorh gcbruilv dm den- nadruk te leg gen op d© waarde, di© de-deelneming der vrouw voor eon beweging alö de- zo heeft- Een vrouw is minder be vreesd orn voor haar meaning in kwesties van gevoel uit te komen dan do man. De man is al spoedig harig om zich als voorstander van een ethi sche beweging te doen kennen. Bo vendien gevoelt do vrouw meer de be- te&kenis van bet individu. Dit illustreerde de'voorzitter met een staaltje, dat hem dezer dagen overkomen was, toen hij een stadge noot op den Kleinen Houtweg wo nend, opwekte om lid van „Vrede door Recht" te wórden. Uit diens ant woord toonde spreker het gemis aan gevoel van de waarde van het indivi du. Want de bewoner van den Klei nen Houtweg had gezegd „Welke waarde zal de Duitsche Keizer er bijv. aan hechten, dal ik, mijnheer X. van den Kleinen Houtweg, den oor log afkeur." De vrouw nu voelt de individuoele beteekenis beter en daarom hoopte de heer Peereboom. dat de vrouwen, naast de mannen, lid van de afdee ling zouden worden. Hierop werd de bijeenkomst geslo ten. Uit de Rechtszaal MOND- EN KLAUWZEER-ZAAKJE. (Vervolg). Bekl. en de arbeiders, die de koeien wegbrachten, waren van meening, dat de beesten gezond waren. Er had zich in den omtrek nog geen enkel geval van mond- en klauwzeer voorgedaan. Wel op 4 K.M. afstand. De koeien smakten niet, welk smakken een be wijs is van mondzeer. Het nadere getuigenverhoor brengt verder uit, dat 't ziek geworden meis je, het dochtertje van bekl. is. Bij de aankomst te Amsterdam heb ben de ambtenaren van 't Slachthuis longblaar geconstateerd. De kapitein van de Carsjensboot maakt de opmerking, dat 't vreemd is, dat de ambtenaren van 't Slacht huis de eerste drie uren niet hebben kunnen zien, dat de beesten ziek wa ren. Air. Thiel: Dat heb ik net in m'n pleidooi staan! De heer Lucassen, Rijksopzichter, zegt dat de eene koe minstens acht uur te roïen tongbiaar heeft gehad Zondag moet dat beest al ziek zijn geweest. Later heeft getuige .op de boerderij van B. ook andere zieke die ren gezien. De heeren Van der Sluis, plaatsverv. Districts-veearts en Hengeveicr, Dis- tricls-veearts, meenen, dat bek!, die ziekte had kunnen herkennen. De koe moet al 2 of 3 dagen aan dc ziekte hebben gebeden. Er waren reeds 35 tot 40 gevallen in de Haarlemmermeer voorgekomen, bekL had zich dus moe ten vergewissen of zijn diereu gezond waren of niet. Requisitoir. Mr. Hoyer zijn requisitoir nemen de, wees op fouten in het vonnis van den kantonrechter. De Ambtenaar meende, dat het ten laste gelegde bewezen is. De bekl. had bij zijn dieren moeten nagaan, of zij ziek waren. Spr. acht bekl. schuldig aan het „doen vervoeren'De knechts van B. waren bloote instrumenten in de han den van den veehouder. Het zijn knechts, die de bevelen van hun mees ter volvoeren, zonder meer. Wat het doen plegen betreft, opper- de Mr. Hoyër bezwaar tegen de leer van den Hoogen Raad, voorzoover hij in soortgelijke gevallen den 'uitvoerder en niet den 'lastgever strafbaar acht. Spreker was voor een humaner leer ten opzichte van <len uitvoerder. Ten slotte requireei'de Mr. Hoyer de vernietiging van 't vonnis en ver oordeeling* van bekl. tot f 5 met ver beurdverklaring van de f BOO, die bij den Gemeente-ontvanger gestort zijn. voor de zieke koeien. Pleidooi. Mr. Thiel zet op den voorgrond, dat de 'bekl. volkomen te goeder trouw was bij het doen vervoeren van dit vee. Tot op 't laatst heeft hij z'n eigen kind met de melk der koeien gevoed. Overigens betwist pk, dat bewezen is, dat beide knechts de materieel» daders waren het willoos "werk tuig. Sp'r. wijst daarbij op arresten van den I-Ioogen Raad. Daarin wordt aangenomen, dat een algemoene of bijzondere last van een .patroon aan zijn knechts dezen nog niet ontslaat van de strafrechtelijke aansprakelijk heid voor de gevolgen. De lust door den veehouder B. gegeven, valt bin nen hot dienstverband. Maar daaruit volgt nog niet," dat de knechts willoos werktuig waren. PI. laakt in dit opzicht het vonnis van den Kantonrechter in de Haar lemmermeer, waarin slaat, dat in de Haarlemmermeer alle boerenknechts willooze machines zijn. Volgens die redeneering zijn er in de Meer drie soorten van dieren: paarden, koeien en boerenknechts. De mcnsch is vol gens dien kantonrechter een „Ge- wohnheitstier. Ik weet niet, zeide mr, Thiel, hoe de arbeiders in de Meer zijn. Volgens den Haarlemmerineerschen kanton-1 rechter zijn zij het ideaal voor de meest kapitalistisch-gezinden land bouwers. Dat is merkwaardig in eenj tijd, waarin de arbeiders, ik zal niet zeggen den kop opsteken, maar dan toch het hoofd opheffen. Spreker wil daarop niet verder in gaan evenmin als hij in wil gaan op den zin in dit Vonnis: De wetgever wil de uitbreiding der ziekte tegengaan. Daarom b e g i n t hij met de vernie tiging van de besmette hofstede en alles wat daarbij behoort." Daar mee is wel iets te veel beweerd. In den breede gaat pleiter nu in te gen de opmerking van den Ambte naar van het O. M.dat de leer van den Hoogen Raad bij do uitlegging van art. 43 der bedoelde wet, een te strenge leer huldigt. PI. geeft toe, dat de interpretatie van dit artikel aanleiding kan geven tot onbillijkheden- Een metselaar, die last krijgt van zijn baas, om een straat op te bre ken, kan niet vragen: „Hebben 11. en \V. vergunning gegeven?" Wordt de man nu bekeurd en veroordeeld, dan is er een onbillijkheid begaan. De houding van den Ambtenaar v. het M. vond Mr. Thiel niet getui gen van eerbied voor de wet. die de Ambtenaar toch ook moet helpen hooghouden. Wil deze afwijking van de leer van den Hoogen Raad, dan moet hij trachten het wetsartikel aan gevuld te krijgen, zóó, dat de lastgever aansprakelijk gesteld wordt. Maar het fokken van een interpre tatie buiten den Hoogen Raad om is hier kruipen door de mazen van dc wet. Want do wet spreekt er niet van, dat do haas en niet de uitvoerder aan sprakelijk zou zijn. Repliek. In ziju repliek handhaafde Mr. Hoyer zijn bezwaar tegen de leer van den Hoogen Raatl in zake het „doen plegen." Het voorstaan van een hu manere toepassing achtte spr. echter niet een kruipen door dc mazen van dc wet, zooals Mr. Thiel het noemde Dc Rechtbank kan falen, maar de Hooge Raad evenzeer en de uitspraak van den Hoogen Raad is nog niet de hoogste wet, besloot mr. Hoyer. Hinderwet. B. en W. hebben aan de firma Gebr. Mere.ns vergunning verleend tot op richting van een benzmo-bergplaats met gelegenheid tot vullen en aftap pen op een terrein bij baar fabriek aan het Zuider Buiten Spaarne nrs. 74 CD 76. De StemdesVolks. In de vergadering van de gemengde zaugvereeniging „De Stem des Volks", dir. do heer Kwantes, werd besloten medewerking te verleenen aan den feestavond, welke door het H. A. S. gehouden wordt ter gelegenheid van do 1-Mei-viering. De vereeniging zal evenwel niet deelnemen aan de straat- beteoging. IIAARL. KEGELBOND. In de jaarvergadering van den Hanrlemschen Kegelbond werden de Jaarverslagen goedgekeurd, waaruit bleek dat dc toestand van den Bond gunstig genoemd mag worden. Fot.voorzitter wevd herkozen de heer B. Groenewegen; en gekozen tot vice- voorzitter de heer J. Paulen, tot pen ningmeester de heer L. Henneman. De verkiezing van een secretaris werd tot de volgende vergadering uit gesteld, in welke bijeenkomst ook een tweede secretaris, een tweede pen ningmeester en oen commissaris zul len worden gekozen. STUIVERS-SPAARBANK. Gedurende het eerste kwartaal van dit jaar werden ingebracht 2060 pos-' ten met een bedrag van f 5.258.66 1/2 (d. i. f 907.i3 meer dan over heizelfde tijd vak van 1911), uitbetaald 166 pos ten met een bedrag van f 2770,42 (d.i. f 207.39 minder dan in 1911) en afge geven 94 nieuwe boekjes (10 meer dan in 1911). T rampersojieel. Door eenige jonge koetsiers van de paardentram, wier loon zonder den toesla;g, /II per weók bedraagt, is aan de directie verzocht, om den gul den toeslag, dion zij den gansclien winter wekelijks hebben genoten, te mogen behouden. Huisvredebreuk en mis handeling. Door een bewoner van de Gedemp te Oude Gracht is bij de politie aaai- gifto gedaan, dat. zijn vrouw Woens dagavond omstreeks 8 uur door zeke ren de B. en diens vrouw, in de gang zijner woning is mishandeld, door haar in hel aangezicht te slaan en haar kleeding stuk te trekken, ter wijl zij bovendien weigerden op zijn vordering zijn woning te verlaten en hen met geweld daaruit heeft moeten verwijderen. Zijn kinderen waren door het voorval zeer beangst en heb ben uit het opgeschoven raam om hulp geroepen. De kwestie liep over het betalen van een kwitantie, die de B. aldaar aan bood. waarvan het bedrag hoogor word geacht, dan werkelijk schuldig Polderbestuur. Tot bestuurslid van den ftomolen- polrier onder Haarlem en Haarlem- merliede is gekozen de heer C. Hart- germk te Zuid-Schalkwijk. GEDENKTEEKEN DR. H. J. MOOJEN. Men schrijft ons Ilier ter stede heeft zicli een Comi té gevormd met het doel de nage dachtenis van Dr. Moojcn te ©eren door natnens zijn patiënten en vrien den een gedenkteeken ie plaatsen op zijn graf. Het was het Comité niet mogelijk alle Zi^kenforuisleden te be- reik :n. Het mocht echter van velen reeds bijdragen ontvangen. Zij, die dit doel w-c-ii«chen te steunen, gelie ven hun bijdragen te zonden aan den heer Polak, Frans Halsstraat 20. De kleinste gift zal door het Comi té in dank worden aangenomen. Uit de Omstreken BEVERWIJK. De opzichter van fortificatie 2c klasse II. C. Scholten is overgeplaatst van 's-Gravenhage naar Beverwijk. SPAARNWOUDE. Mej. M. L. Konijn heeft, zoo moge lijk met ingang van 1 Mei a. s.. eer vol ontslag gevraagd als onderwijze res aan de openbare lagere school al hier. HALFWEG. De alhier bestaande afdeeling der V. P. N. zal 15 Tuni a. s. een nationa le pluimvee-tentoonstellttrg houden. Binnenland KINDERMOORD Bij den Overtoom te Amsterdam is een kinderlijkje gevonden. De politie doet onderzoek. ELECTRICIENSSTAKIXG. De beide eleetrïcien3, die een vak genoot wederrechtelijk gedwongen hadden den arbeid neer te leggen en tegen wie het O. M. deswege twee maanden gevangenisstraf had ge- eisclit, werden door de Amsterd. rechtbank overeenkomstig dien eisch, veroordeeld. DE ONTPLOFFING JN DE WOL VEN STRAAT TE AMSTERDAM. De „Tel." meldt Door de justitie wordt het onder zoek 'naar den veronderstelden aan slag op hét huis van den loodgieters- patroon Hesseling, in de Wolven- straat. voortgezet- De nolitie moet op het spoor van het. drietal gearresteerde loodgieters gekomen ziin, wijl haar hekend werd. dat door eenige .bestuurders der Lood- gietersgezellenvereeniging gelden bij eengebracht werden om een drietal vakgenooten den overtocht uaar Ame rika mogelijk te maken. De personen, voornemens de reis over <len Oceaan te ondernemen, wa ren reeds uit Amsterdam verdwenen. Het onderzoek der politie en de huis zoeking bij één hunner in de Van Hallstraat, deed hun verblijfplaats in Den Haag ontdekken. Bij de arresta tie van'het drietal en bij liun fouil- leering werd in het bezit van één hunner een briefkaart gevonden, ge schreven door den secretaris van het Nationaal Arbeidssecretariaat, en be helzend het verzoek aan een buiten-, Iandsclien vriend van dien functiona ris, om bedoeld drietal eenigen tijd in veiligheid te brengen. De heer Kolthek is le dier zake door den rechter-eommissaris gehoord, evenals de voorzitter der Loodgieters- vereeniging. Voorts zijn met de gearresteerden verschillende werkwilligen uit de doodgietersstaking, alsmede eenige loodgieterspatroons geconfronteerd, omdat men de gedetineerden er van verdenkt, ook aan verschillende an dere gewelddaden en sabotagc-hande- lihgen schuldig te staan. GEVALLEN. Te Delfzijl had aan boord van het viermast-barkschip „Mimi een ern stig ongeluk plaats Bij het afslaan van het groot boven bramzeil viel de 17-jarige lichtma troos Alfred Borsherl, tb ui sbehoor en- de te Memel, die pas aan boord van genoemd schip was gekomen, van de bo\ en brazora op het dek en was on middellijk een lijk. EEN PEXSIONEER1NGS- QUAESTIE. Het Volk deelde mee De rijkswerkman P. Pieker, scheep maker in den ijzeren bouw aan de Marinewerf, werd het vorig jaar Au- gustus afgekeurd, als zijnde niet meer m staat met handenarbeid in zijn le vensonderhoud te voorzien hij werd gepensionneerd met 150 per jaar. Ilij wendde zich iet het anti-xevolu- tionnaïr Eerste-Kamer-lid Hovy. Wat er daarna gebeurd is, weet men niet, maar zeker ^s. dat er iets plaats greep, wat nimmer aan de Marine werf was voorgevallen de ontslagene werd herkeurd en... weer in dienst ge steld op een loon van f 14.40 La tot overmaat van gunst is nu met 1 April zijn pensioen gebracht op ƒ7 80 por week, zoodat hij zoowel loon als pen sioen geniet, te zamen 22.20 per week." 't Ubld. bevestigt het gebeurde, maar merkt op. dat na de weer in diers;treding 't pensioen niet meer wordt uitbetaald. Voorts merkt het Hbld. cp Er is toch wel iets onbegrijpelijks hierin. Een van tweeën de man be hoorde gepensionneerd te weden maar dan had ook optreden van een rechts Kamerlid daarin geen verande ring mogen brengen, of de man had niet gepensionneerd moeten worden en dan treft de autoriteiten der ma rine zoowel het verwijt, dat zij daar toe toch overgingen, aJs dat bij d:e autoriteiten zelven zonder politieke inmenging geen redres te verkrijgen was. Als „invloedrijke" politieke per sonen op dergelijke wijze inderdaad invloed hebben is er altijd ergens iets mis. Onze Lachhoek COMPLIMENT. Heer. Hoe vond u mij op't bal- masqué in mijn boerencostuum. Dame. Perfekt. Ik heb nooit na tuurlijker boerenlummel gezien. Zij. Hoe vind je mijn costuum? Ilooge chic! H'i- Ja, en nu wil je zeker Van rhij een hooge chöqup? ZELDZAAM IS: als dronkaards nuchtere beschouwing gen houden; als doofstommen sprekend op elkaar lijken; als humoristen met ernst aan T fverk gaan. ZAANSCHE APACHEN. De „Tel." meldt J. en B., twee jongelieden van 20 en n jaar, woonachtig te Worm er- veer, begaven zich een paar dn een geleden naar Krommenie en maakten zich daar schuldig aan het stroopen van eieren. Een der personen, die door hen benadeeld zou worden, ver raste hen, doch inoest zich terugtrek ken, wijl een der stroopers een re volver op hem richtte en dreigde le schieten. Niettemin werd aangifte bij de politie gedaan en hoewel zii eerst naar Alkmaar waren getrokken, ge lukte het der politie, hen op te spo ren. De revolver wns echter roods verdwenen. Het onderzoek leidde tot de ontdekking, dat dit wapen ver kocht was aan een kameraad, Lij wien het met 40 scherpe patronen in beslag werd genomen. Arrestatie volgde cn de straf zoJ vermoedelijk niet uitblijven. DE OCTROOI WET. Namens 't ministerie is meegedeeld dat de in werkingtreding der Octrooi- wet in 't laatst van April of in Mei te verwachten is. VOLKSZANG. Te Amsterdam is onder den naam „Volkszang" een vereeniging opge richt, die zich ten doel stelt, om iuj het volk het zingen van oorspronke lijke Nederlandscho (Noord- en Zuid- Nederlandsche) liedoren te bevorde ren door het organisecren van zang- bij een komsten onder deskundige lei ding In verschillende deelen der stud. MEER CHRISTELIJKE SCHOLEN IN ROTTERDAM. In de Maasstad heeft men aanstonds na aanneming van het Bouwwetje in de Tweede Kamer, maatregelen geno men tot uitbreiding van het Christ, onderwijs. Komen de door de verschil lende schoolvereenigingen aangeno men plannen tot uitvoering, dan zal Rotterdam binnen niet al te langen tijd er 11 nieuwe Christ, scholen bij krijgen. Het is zelfs niet buitengeslo ten, dat dit aantal zich nog uitbreidt, zoo meldt de Stand. HOF VAN ARBITRAGE. In de vergadering van den Raai van Beheer van het Permanent Hof van Arbitrage zijn de rekening en het verslag over 1911 vastgesteld en is mr. W. H. de Beaufort, lid van de Tweede Kamer, herbenoemd als lid van hei bestuurder Carnegicstichting. PLAN 1913. Te Delft werd besloten een afzon derlijke tentoonstelling te houden van Delftsch aardewerk. Ook een tentoon stelling van geschiedenis en oodhedeu van Delft en eene van Dolftsche mo derne kunstnijverheid staan op bet programma. De plateelbakkerij „De Porceleyne Fles", de fabriek van ge brand glas van Jan Schouten en de firma Braai komen bovendien met eigen tentoonstellingen. „ONS LEGER". In een te Utrecht gehouden vergü» dering is besloten de in verschillen de plaatsen bestaande vereenigingeii Ons Leger te vereenigeu lot een nati onale veieeniging, waarvan de thans bestaande vereeuigingen afdeehngeu zullen vormen. Tot leden van het voorloopig hoofd bestuur zijn benoemd de heeren K. v. d. Wal!, gepensionneerd generaal-

Haarlem's Dagblad | 1912 | | pagina 9