rJ»» d.u i" £r,-t ring der Bouwkunst, <lat, voor zoover haar bekend, de gemeente Haarlem nog niet is overgegaan tot het vast stellen van een uitbreidingsplan, dat de geheele gemeente omvat; dat slechts in 't bezit van een derge lijk plan, de mogelijkheid bestaat, om kleine wijzigingen of uitbreidingen naar behooren te doen plaats vinden, zonder in botsing te komen met een logische algemeenc grondgedachte, redenen, waarom zij uwen Raad eerbiedig verzoekt stappen te willen doen, tot het verkrijgen van een der gelijk plan, 't welk doende. (get.) Jb. VAN DEN BAN'. Voorzitter, (get. J. B. VAN LOGI1EM, Secretaris. Rubriek voor Vragen GeftbormcGrdr.n bobbon het voorrecht, vragen op verse lullend gebied, mits voor beantwoording vatbaar, in te zc-nden bij de Redactie van Haarlem's Dagblad, Groots Houtstraat 53. Alle antwoorden worden geheel kosteloos gegeven en 200 spoedig mogelijk. Aan vragen, die niet volledig naam en wasTiplaats van den inzender vermelden Yordt geen aandacht geschonken. VRAAG: Legt een haai eieren? ANTWOORD: Een haai legt eieren met een lederachtig omkleedsel. De eieren zijn langwerpig en eindigen in vier hollo draden. Of het door u te Znndvoort gevonden ei van een haai is, kunnen wo zoo niet uitmaken. In formeer dat eens bij een der leeraren in de Dierkunde aan de II. B. Scho len of hot Gymnasium. VRAAG: Waar moet ik solliciteeren voor dc trams, die door do stad ko men? ANTWOORD: Aan 't kantoor der Noord-Zuidhollandscho tramweg- maatschappij, Kampersingel no. 2. VRAAG: Er is geld geleend aan een minderjarige, die dit door aller lei listen heeft weten te krijgen. Nu kunnen wij geen minnelijke schik king treffen. Hoe moet ik nu hande len? ANTWOORD: Vraagt u dot Zater dagavond eens aan Mr. J. II. Thiel in 't gebouw van do Toynbeevereeni- ging op 't Donkere Spaarne. VRAAG: lioc heet het straatje, dat van de Zoetestraat naar do Nassau- lunn loopt? ANTWOORD: Als verbinding tu3- schen Zoetestraat en Nassaulaan ken non we alleen de Ursula straat. VRAAG: Wat is de kortste fietsweg naar Rotterdam en hoe groot is die afstand? ANTWOORD: IJ.kunt rijden over Leiden, Voorscholen, Leidschendam, Rijswijk, Delft naar Rotterdam. De weg is een 60 K.M. lang. VRAAG: Ik ben wegens het i'ijden zonder licht veroordeeld tot 1 boete of 1 dag hechtenis. Nu krijg ik een kwitantie van f 2. Wat moet ik hier aan doen? ANTWOORD: Informeer eens aan do Grif lie van 't Kantongerecht in 't Paleis van Justitie in de Jansstraat. VRAAG: Mogen kinderop die ge noeg verdienen, om gezamenlijk een oude moeder te onderhouden, haar hun huis ontzeggen en onderstand weigeren; zoo niet welke weg moet ze dan bewandelen om onderstand te verkrijgen? ANTWOORD: Do kinderen zijn ver plicht hun moeder te onderhouden. Gaat u Zaterdagavond eens naar het gebouw van de Ilaarl, Toynbeeveree- niging op 't Donkere Spaarne, waar Mr. Thiel gratis rechtskundig advies geeft. VRAAG: Gaarne had ik, dat u mij den inhoud mee kon deelen van arti kel 3, laatste lid van het Koninklijk Besluit van 31 Januari 1905, no. 15, (Verzameling no. 13). ANTWOORD: Dit Kon. besluit kunt 11 inzien ter Stadsbibliotheek op het Prinsenhof tusschen 10 en 4 uur. VRAAG: Welke eischen worden ge steld, om als slager aan boord van een boot te worden aangesteld. ANTWOORD: Dat weten wij niet én die zullen bij elke maatschappij ook wel niet dezelfde zün. Informeer dat eens bij een der groote stoom- yaart.maalscha^' Gen te Amsterdam of te Rotterdam. VRAAG: Waar moet ik mij aanmel den om geplaatst te worden aan do nieuwe elcclrischo spoor door de Meer? ANTWOORD: De nieuwe lijnen door do Meer gaan wel uit van de I-Ioll. Electr. Spoorw, Maatsoh., maar hot zijn gewone spoorlijnen, waarop stoomlocomotieven rijden. Het adres is Ilooreiigracht 270, Amsterdam. VRAAG: Voor eenigo dagen adver teerde een Amstenknxische finna klee ding op termijnbetaling. Wat is het adres? ANTWOORD: We kunnen er niet aan beginnen de advertenties in de vragenrubriek te herhalen. Als u het nummer der courant weet kunt u die wel aan ons bureau komen inzien. Uit de Omstreken HALFWEG. Onze corr. schrijft: Maandag, tweeden Paaschdag, zal hier Weder in de bovenzaal van het Raadhuis niet in de O. L. School zooals verkeerd op aanplakbiljetten is vermeld een openbare tentoonstel ling worden gehouden van teekenin- geri, vervaardigd door de leerlingen van de alhier bestaande vakteeken- seliool. Voor dezen winter werden inge schreven 24 leerlingen, die allen tot het einde de lessen met ijver en toe wijding volgden. Verzuim kwam al leen voor door slechte weersgesteld heid. Vier leerlingen der hoogste klassen kwamen in aanmerking voor een diploma. Den I1en September van 't vorige jaar begonnen, werd de cursus den J5den Maart van dit jaar gesloten, nadat vooraf het vervaardigde teeken werk door het bestuur bezichtigd en een herhalingsles in rekenen en meetkundo door den betrokken onder wijzer gehouden was. Uit een en ander bleken de goede vorderingen der leerlingen; een beloo ning voor do beide onderwijzers, die geen moeite sparen om den aan staanden ambachtsman dia ontwikke ling bij to brengen, die tegenwoor dig in zijn vak noodzakelijk en nut tig is. liet is dan ook te wenschen, dat de ouders van aanstaande vaklieden het groote nut van dit onderwijs zullen inzien en hun jongens, wat het the- orotisch gedeelte der vakken betreft,, aan deze inrichting zullen toevertrou wen, zooals reeds velen dat deden ge durende het vijfjarig beslaan. Het onderwijs omvat: lijnteekenen ieder naar behoefte van het beoe fende vak projectieleer, rekenen en meetkunde, terwijl in den loop dei- jaren timmerlieden, metselaars, sme den, bankwerkers en wagenmakers aren ingeschreven. Verwacht, wordt, dat velen van hun belangstelling op 8 April doen blijken. Dg lieer C. Francken, stationschef alhier is verplaatst naar Piet Gijzen- brug; dc lieer Aruoldy vandaar naar IJMUIDEN. DE EERSTE MOTORKOTTER. De eerste motorkotter van de Na- derlandsche visscherijvloot is van IJ- muiden naar zee vertrokken. Het aartuig iieet „Toekomst Y. M. 73" en 3 door de N. V. Burgerhout's Machi nefabriek te Rotterdam gebouwd, voor de Maatschappij „Toekomst". SANTPOORT. Aan den opleidingscursus alhier voor H. B. S. en Gymnasium zijn be noemd: voor Nedorlandsche taal 011 rekenen, de heer Dekker, h. d. s., voor geschiedenis en aardrijkskunde, de- héer Rozenberg, onderwijzer, beiden alhier; en voor de Fransche taal, Mej J. G. Mulder, onderwijzeres te Vel- SLOTEN. I11 den Osdorperbovenpolder is reeds nu het veen baggeren begonnen en wel met twee machines, wat aan merkelijk vroeger is dan vorige jaren. Wegens den nog grooten voorraad turf on de weinige ruimte zal dit jaar minder gebaggerd worden. HEEMSTEDE. De gemeentewerklieden hadden Vrij dag een goeden dag, daar ingevolge het jl. Woensdag genomen Raadsbe sluit, een flink voorschot werd uitge keerd op het tegoed wegens vex1- hoogd weekloon. Binnenland ONZE KONINGIN. H. M. de Koningin nam gisteren te 's-Gravenhage, deel aan het Heilig Avondnxaul, waarbij ds. Molenaar voorganger was. TEGENBEZOEK AAN PARIJS. Naar men meldt, wordt te Parijs verwacht, dat het tegenbezoek vaxx de Koningin aan president FaUières zal vallexx tusschen 1 en 3 Juni a.s. gedurende welke dagen II. M. in de Fransclxe hoofdstad zal ve'rblijveu. INBREKERS., In den nacht is ingebroken bij de firma W. Sterk aan de Nieuwe ba- ven te Vlaardingen. Op liet kantoor zijn de verschillende lessenaars over hoop gehaald en werd getracht de brandkast te forceeren wat niet ge lukte. Er wo'rdt weinig van waarde vermist. FAILLISSEMENT EN RAADSLID. Ged. Staten van Gelderland hebben verklaard dat W. Rusink te "s-Hee- renberg, die in staat van faillisse ment is verklaard, een ve'reischte voor het lidmaatschap van den Raad heeft verloren en mitsdien ophoudt raadslid te zijn. PROF. DR. PONT. Gisteren was het 25 jaar geleden, dat prof. d'r. J. W. Pont promoveerde tot doctor in do theologie aan de Am- sterdamsche universiteit op een door de Utrecbtsche faculteit met goixclbe- kroondo verhandeling over Psalm 68. DE DUURTE. Men meldt ons: Het Duurte-Comité uit den Alge- mccnen NederJandschen Rijkswerklie- dmbond, den AJgemeonen Bond van Ni derlandsch Post-, Telegraaf- en Te lefoonpersoneel en den Algemoenen Ne derlandsch en Ambtenaarsbond hoeft heden de in de openbare verga deringen aangenomen motie ter ken nis van dc regeering gebracht en daarbij tevens een adres verzonden, iriix opnieuw wordt aangedrongen op voorziening in den toestand, die na de verwerping van den duur te-toe slag, aanmerkelijk is verergerd in tal- ijlee gezinnen, die na de aanneming 11 do Tweede Kamer voorschotten in geld en goederen hadden opgenomen, met de bedoeling deze schuld te ver- effenen na ontvangst van de 20.—. Een afdruk van het adres..dat verge zeld gaat van een uitvoerige toelich ting, wordt franco en gratis toegezon den aan ieder werkman en ambte naar in Rijksdienst, die hel aan vraagt hij de Secretaresse van het Comité: Mevr. Niernxeijer, Amstel 163, Amsterdam. HET PALEIS-RAADHUIS TE AMSTERDAM. De N. R. Ct. schrijft: Dezer dagen is de wenschelijikheid uitgesproken, dat een drietal rechts geleerden zou uitmaken, hoe het eigenlijk juridisch met den eigendom .an het Paleis-Raadhuis stond, Historisch is echter de zaak ook van veel belang, namelijk om pi-ccies te wetcu, wat er eigenlijk in 1808 en 1814 is voorgevallen. liet kan daarom zijn belang hebben medé te dealen, dat aan prof. II. Brugmans te Amsterdam de- zér dagen door de ministers van bin- nenlandsche zaken en van waterstaat vergunning is verleend 0111 de Rijks archieven van 1813 tot 1830 11a te gaan, wat daar over de bovengenoem de cjuaestie is te vinden. Het is, naar wij vernemen, het voornemen van prof. Brugmans eerlang alle stukken te publiceeren, welke betrekking heb ben op den overgang Raadhuis-Paleis onder Lodewijk Na.poleon en Willenx I. Zoodoende kan de juridische vraag dan ook vaxx zelf tot oplossing komen. BRANDEN. Donderdagnacht is door onbekende oorzaak een boerenwoning aam deui Wuterlooscheweg te Apeldoorn, be woond door twee gezinnen, uitge brand. BURGERPRAKTIJK DOOR PAARDENARTSEN. Bij Kon. toesluit is aan paardenart sen bij het leger onder zekere voor waarden het uitoefenen van burger- praktijk toegestaam. DE INVALIDITEITSWET, Het Volk meldt Naar wij vernemen, heeft de com missie van voorbereiding voor de In validiteitswet slechts twee dagen ver gaderd en toen do verdere behande ling geschorst, 11a slechts een klein •gedeelte der wet te hebben behan deld. Het schijnt, dat de aanleiding tot dezen loop van zaken gelegen was in het feit, dat, terwijl alleen recht- sche ledeix aanwezig waren, geen dier heer en genoegzaam in de wet thuis bleek oui leiding aan de discussies te LEGER DES IIEILS. Naar rnen verneemt heeft het Leger des Ileils de beschikking gekregen over een groot terrein aan den Mon- slerschen weg onder Loosduinen, om daar oen sanatorium te stichten drankzuchtigen. TEGEN VIVISECTIE. De aïgemeene vergadering vaxx den Nedei'laxid'sehen Bond tot bestrijding der Vivisectie, zal te Scheven*)gen gehouden worden op Zaterdag 20 de zer. OUDERDOMSVERZORGING. Op 3 en 4 Augustus zal te 's-Graven hage gehouden worden het Congres voor Wettelijke Ouderdomsverzorging uitgaande van dien Bond voor SLaats- pensionneering, waar sprekers uit het binnen- en buitenland hot wooixi zullen voeren. WATERSNOOD IN FRIESLAND. Men schrijft uit De Knijpe aan de Tel. Friesland heeft tegenwoordig, nu het voorjaar nadert, weder te kampen met zijn grootsten vijand „liet over tollige water". Door de aanhoudende Westenwinden is het boezemwater zoo hoog gestegen, dat vele landerijen blank staan. Het is te wenschen, dat spoedig Oosten 1 ijker winden mogen heerschen, opdat voldoende door on ze zeesluizen kan worden geloosd. MINNENIJD. Door minnenijd gedreven werden vrouw D. B. en vrouw J. K. gisteren-, na.cht omstreeks éón uur handgemeen, in de Lange Torenstraat te Rotter dam .Laatstgenoemde heeft wouw D.' B. daarbij met een kopje zoolang on' liet hoofd en in het gelaat geslagen, dat het kopje in scherven vloog en de scherven haar in het hoofd drongen. Ernstig verwond is zij naar het, zie kenhuis gebracht om verbanden te worden. De daderes is gearresteerd. ARM KINDJE. Een dochtert je van den landibouwer Binnendijk te Stomp wijk, zon. met een driewieligeix wagen meerijden. Zij viel er af en kreeg een wiel over zich •heen. Bewusteloos werd zij binnenge dragen en overleed na eeóuge» oogon- blikken, INGEZONDEN MEDEDEELINGEN A 30 Ct. per regeJ. HET BESTE HONGAARSCHE BITTERWATER Alleen eolit met hel roode ei.' Van gunstige werking bij chronische obstipatie en vetzucht" Prof. Dr. PO SE NS TE IN. Letteren en Kunst TOONKUNST TE FRANKFORT. Men schrijft aan de N. R. Ct. De uitvoering van de Mat til tins- Passion is voortreffelijk geslaagd. De Festhalle was wederom geheel be zet; koren, solisten en orkest onder MengelJxerg's leiding hebben uitge blonken. Alle plaatselijke bladen schrijven met groote warmte over het nu afge- loopen feest van Gewijde Muziek. Sport en Wedstrijden VOETBAL. II. F. C.—LANCASHIRE WAN DERERS. De Engelse hen winnen 711 Zoo hebben we dan weer eens En- gelsche voetballers op bezoek gehad! Geen Wallhanxstow Avenue, Wood ford Albion, DulwlcJx Hamlet of hoe die kleine grootheden meer mogen hceten maar van die ras-echte En- gelsche sportsmen, die voetbal speet- den van 'n klas lxooger qualiteit dun het Nederlandsche. Die kalm op een sukkeldrafje liepen, knlm passeerden, kalm centerden.... en intusschen hun tegenstanders zich. bet vuur uit de sloffen lieten loopen, met het resul taat, dat boven dit verslag in koixde cijfers staat uitgedrukt. Zes punten is er ruimte tusschen 't vóór en het tegen.... Och, tien ixaddeix 't er ook met, plezier kunnen zijn. maar de En gelschen vonden het blijkbaar zoo genoeg. FJr is tamelijk veel publiek op het veld (waaronder onze burgemeester, jhr. rar. Boreel van Hogelanden) als de Engelschen in hun blauwwit ge streepte jersey's tegenover II. F. C. staan, 't Zijn deze elftallen II.» F. C. II. J. van der Wecrd, La Bastide, Beynes, De IClerck, Leo Verwey, Ren Verwev, Looyen, De Serrière, v. Spengler, Vos, Reydon. Lancashire Wanderers G. Coates, P. S. Porter, Douglas, E. Coates, Davies, 1 Ward, Handley, Foster, Crowther, Bain, Talbot. De Exxgelsclxen beginnen heel knlm, maar zijn dodelijk in de meerderheid. Ze spelen dat ware combinatie-spel, waarin de bal steeds laag gehouden wordt, waarin geen momenten van overdreven solo-werk voorkomen. Ze centeren deu bal onmiddellijk, als éen nevenspeler in hetero positie staat, ze ontwijken een op hen toe stormenden verdediger met een enkel klein voetboweginkje en ze matten Ie H. F. C.-achterspelers, die drie-, vliermaal moeten aanvallen eer ze den bal weg kunnen krijgen, verba zend af. De buitenspelers bi'engen niet >p tot bij de cornervlag, om daar om sen halfback heen te dribbelen, dan eerst voor te zetten neen, ze spelen volgens de ware methode, trap pen den bal lang vóór ze de doellijn bereikt hebben, al vóóruit, naar het xxidden. Aanvankelijk wordt de geheele strijd tusschen H. F. C.'s verdediging en den Engelschen aanval gevoerd. De blauwwitte voorhoede fungeert, op een paar vrij-onnoozcle uitvalletjes na, die stuiten op den langen back Bain, als nuantité negligealilo. Keeper-Van dei* Weerd-heeft, het .al dadelijk druk, stopt een paar schoten van links en uit het midden heel mooi, oiajir werkt 11 jet zoo stevig weg lis anders. Binnen een minuut of'vijf uioel li ij 'al 'visschcn, als de Engel schen La 'Bastide pa'sseeren, en Por- tèr den bal van een paar meter af stand maar voor 't inzeilen beeft. (0—1). Dan gaat het op dezelfde manier' door. De Engelsche rechtsbuiten, een heel licht mannetje van '11 18 jaar misschiexx. zendt een paar harde schuivers in, die Van der Weerd goed keert. Ten slotte schiet Poitcr weer eens hard, de 11. F. C.-keeper laat zich vallen, maar de bal gaat juist onder hem door. (0—2). Porter scoort, verder genoeglijk en opgewekt door. Na ieder doelpunt ko men een paar medespelers hem de monstratief 'n hondje geven, juicht het publiek, en gaat hij zelf al vast klaar staan om het volgende goaltje te maken. Er is niet de minste afwisse ling in het doelpunten. Porter scoort, Porter scoort weer, Porter scoort nog eens.... Hu volbrengt den hattrick door den bal langs den uitloopenden keeper te zenden, hij maakt nr. 4 door een pil in den hoek, na een paar II. F. C.'ei'3 gepasseerd te zijn, hij scoort nr. 5 met een hoog schot. Hij is klein, lenig en te vlug 0111 zich op zij te laten zetten. Hij „spoelt met z'n höofil" als geen ander en lxeeft een moordend schot. Hij is eexx merkwaardig speler. Vóór rust brengt-ïe heelemaal in z'n eentje den stand .op 5—0 ixx het voor deel van z'n elftal. De twee kleine Verwey's zijn tot dusver de eenïgen, die tegen dit spel zijn opgewassen. Zoo'n kalm en wed strijd, van technisch-hoogstaand voet bal, voetbal van behendigheid en vlugheid daarin komen ze tot hun recht. Leo Verwey, die als linkshalf in competitie-wedstrijden dikwijls een vrij zwak punt in het elftal is ge weest, blinkt nu als raidhalf in deze match beslist boven zijn medespe lers uit. Hij snapt de trucs en bet combineeren van de Engelscheix, hij staat steeds op de goede plaats en hij dóet verbazend veel. Ben Verwey geeft beter aan dan z'n broer, maar wordt, meer gepasseerd, en heeft over 't ge heel genomen toch niet zóóveel suc ces. De Klerck werkt nog harder dan anders, xnaar hij is een heel ander soort speler. Wèl '11 voetballer mét een goeden kijk op het spel, en met de noodige snelheid. Maar geen tacti cus, geen speler van „het. Engelsche type". Z'n aangeven staat ver bene den z'n afnemenhij trapt maar steeds recht en hard naar voren. 'De backs zijn hier beiden te lang- larn, maar Beynes heeft nog het meest „het oog er in". Ilij speelt stuk ken beter dan tegen Haarlem; en keert nxenigen aanval. Van de voorhoede is vóór rust wei nig of niets te zeggen. Looyen xxxuakt een paar xmshes uit 'n offside positie, die Tromp niet ziet omdat hij niet meeloopt, Reydon wordt, steeds beter vooi' het derde elftal en is vandaag bang voor een lia.lfba.ck die niet tackelt. De Serrière wil het alleen doen (maar 't blijft bij den wil), Van Spengler zwoegt zonder noemens waard resultaat en Vos is de eenige, die nog wel eens erg handig doet, en den Engelschen keeper pleziert door een paar tamme schoten in te zen den. Als Tromp halftime fluit moet Por ter eens uitscheiden met scoren, en is 't 0—5. De vQorsjxellingen op den uit slag variüeren tusschen tienen twaalfnul. Maar 't loopt zóó'n vaart niet. Die Engelschen zijn voor huxx plezier aaxx 't touren, ze willen zich vermoedelijk niet al te zeer vermoeien en aange zien er era veel gedribbeld, gecenterd en geschoten moet worden om het dozijntje te halen, laten ze 't bij zeven. 'Nummer zes maken ze al een paar minuten na de rust. De kleine rechts buiten Davies rent langs de Lijn, loopt naar binnen, ziet geen enkelen mede speler, die er beter vóór staat dan hij zelf, en schiet met een lxoogen boog over den keeper heen den bal in liet doel (0-6). Daarna wordt II. F. C. eindelijk en ten laatste nan vullendepartij. .Vos doet handige dingen, drijft en centert alsof-ie 'n Engeisehman is, maar heeft chronisch gebrek aan steun bij z'n roch weet hii 0en paar m-ial oan het werk te zetten en tmltafmSS, "l™1, '"'«motional, ósa.'üb-his sas a een paar maal g0Cd voor 1 zwaar voor Ho w - 1 1 geen be- 'nmd&hela; tej: at' nW'ïolf ™f ?'M". Overigens staaf 1 er" goed voor. side, J gewoonlijk off. uaSKJ*? ',F "ot gevaarlijk door, Van der Woord ■topt tweemaal, maar den ,i„, j keer komt de bal ij Porff e t evenwel terecht offside, en we bin ven nog een poosje op 0—6. Er komt een incident in den striid FnMnT" V,eeI te vviId "'loopt op den' Engelschon keener, zoodat deze aan Die bl°i?ff rW°ldt £GNV0"d- 0,1 vonrloo- fóo hggen. trainers etc. snellen toe en mr. Talbot wondt onderban CllS bom°inGn' eei1S c'c'" H'rili- cxis bomen zeggen „er is een spe- is de vnnfhS,xUmdig0 ."ranche, en dat i!jg voetbulchirurgie Vermoedelijk staat het in de grondregelen dezer ge neeskundige afdecling dat, men een gekwetsten voetballer eerst op z'n Km een moet neerzetten, daarna plat op der. grond en tenslotte netjes op nL*Vk va" 's mans beenen. Deze behandeling werd tenminste op den langen mr. Talbot toegepast, en hij onderging zo met. de gratie, die aaP, eP" ledepop doet denken. Als hun keeper dit. gevaarlijk mo ment doorstaan heeft, brengen de En gelschen als tegenbelecfdlieid Van der weerd 111 gevaar (tenminste z'n doel) De linksbuiten zet voor, de gedekt- st.an.xide Douglas laat den bal "expres onder zijn voet doorgaan, om aan den ongedekt,-staandmi E. Contcs de gele genheid te geven ,te Scoren (0—7). Daarna vallen de lïollaiidsche blauvvvvitten weer aan, en De Ser rière doet eindelijk eens iets bepaald goeds, als hij een effectvol laag schot inzendt, dat door Talbot verkeerd beoordeeld wordt, zoodat dc bal pre- ries in het hoekje verdwijnt (1—7). Dit succes wordt mot daverend ge- nicb begroet. Vos doet nog een paar pogingen om er 2—7 te maken, maar hij heeft geen geluk, en als Tromp tijd.fluit, winnen de Engel schen óververdiend met 71. 'k Voor spel bet Leipziger Olympin. on II. V. V. weinig succes tegen zóó'n tegen partij Bij de winners mogen Porter, Da vies, Ward en Bain als de besten wor den genoemd. Bij II. F. C. 111 de nor- sle plaats Leo Verwev. verder Ben Ve'rwey. Dc Klerck en Vos. Van der Weerd keente lian.r omstandigheden goed. Misschien had hij de 2e en de Ce goal kunnen verhinderen. Stoomvaartberichten Het st. Palembang, v. Rotterdam n. Java passeeixlc 4 April Sagres. Het st. Gorontalo, vertrok 3 April v. Batavia n. Rotterdam. Het st. Djocja, v. Hamburg naar Java, passeerde 5 April Bouza'rea. Het st. Ternate, v. Hamburg en Antwerpen n. Java, vertrok 4 April v. Hamburg. Het st. Koning Willem I vertrok 4 April v. Batavia n, Amsterdam. Het st. Timor, v. Amsterdam naar Batavia, arriveerde 5 April te Padang. Het st. Frisia, v. Amsterdam n. Buenos Ayres, vertrok 4 April van Boulogne s/M. Het st. Potsdam arriveerde 5 Ap'rü 30 uur n.m. v. New-York to Rotter dam. Het st. Pisa (Canadalijh), v. Rotter dam naar St. John, passeerde 5 April, n.m. 8 u. 20 m„ Prawlepoint. Het st. Bulow, v. Rotterdam naai Japan, vertrok 4 Ap'ril van Genua. Het st. Prinzess Alice, v. Japan n. Amsterdam, vertrok 4 April v. Ma nilla. Het stoomschip Oranje, van Java naar Amsterdam, passeerde 5 April Kaap Finisterre. Het stoomschip Soem.btvwau van Amsterdam naar Java, passeerde 5 April .Kaap Finisterre. Het stoomschip Koning Willem III vertrok 5 April van Lissabon. van spionnen omringd zooals u mis schien weet. Heeft u Zijne Hoogheid nooit ontmoet Dc vraag klonk als terloops, maar er was een ernstige uitdrukking in de scherpe, oude oogon. Nooit, maar het kon eens nood zakelijk zijn. Welnu, ik zou mijn best doen, dat u werd toegelaten. Ik denk wel, da t het. gelukken zal en er klonk dui delijk verlichting uit zijn stem bij dit antwoord. Zijne Hoogheid weet van 11 en uw werk af. Dan is a.lles afgesproken, zei Grant, terwijl hij opstond. Wij verlie ten buigend het vertrek en keken bei den scherp naar dc twee zwijgende, onbewegelijke gestalten bij de deur, ofschoon ik zorgde mijn gelaat niet naar hen en zoo min mogelijk naar den Pasha toe te keeren. Wat deuk je van dit alles, Mer- vyn vroeg Grant, zoo gauw wij in hel rijtuig gezeten waren, en uit zijn manieren was duidelijk op te maken, dat hij in opgewekte stemming ver keerde, en een gunstigen indruk had gekregen. Je ziet wel, dat je vrees om trent geweld, niets dan een hersen schim was Ik zal meer zeggen, als ik eerst een biik in dat document, dat jij hebt weteri machtig te worden, heb gesla gen, zei ik. Als zij van plan zijn ons niet te; bedriegen, dan zal 'het een prachtige oplossing zijn, Vier ld aarde bij, en voor het oogenblik wist i.k niet, wat ik liiertegen in moest brengen. Daar om hield ik mijn rnond. Toen wij bij het Witte Huis aan kwamen, stelde ik voor, dat wij da- delljk het document zouden onderzoe ken, dat de Pasha hem had overhan digd. maar hij verklaarde-, dat Ma demoiselle Patras heel verlangend zou zijn naar het resultaat van het onderhoud, en dat hij dadelijk bij mij zou komen, nadat hij haar had op gezocht. Zij zal dadelijk weten of het in onto is, zei hij, en hij vroeg mij niet eens bij dat onderzoek tegenwoordig te zijn. Zijn gevoelens voor haar ken nende, had lit daarover niet verbaasd moeten zijn misschien maar hel was voor het eerst sinds wij samenwerk ten, dat Inj in zoo'n zaak het oord eel van een ander boven het mijne stel de en ik moet bekennen, dat dit mij een teleurstelling was. Het schijnt vreemd mijzelf een ver wijt te doen van dat onredelijk ge voel van ergernis over hetgeen ge- beu rde ik zeg onredelijk, omdat een man onder de betoovering van een vrouw alles deen zal, maar ik heb mijzelf dikwijls bitter verweten, dat ik niet bleef aanhouden en het voor hem moeilijk maakte te weigeren mij daar en op dat oogenblik een blik in het document te doen slaan. Zooveel zou anders geloopon zijn. In plaats van dat te doen echter, draaide ik mij gekwetst en beleedigd 0111 verkleedde mij en ging uit om den avond met een oud vriend te passeei-en. Ik kwam niet voor laai in den avond in het Witte Huis terug, 0111 toen van aangezicht tot aange zicht te iaat tegenover een verschrik kelijke ontdekking in het sombere drama, dat ons allen dreigde mee te sleepen. HOOFDSTUK IX. „Gyrus werd vergiftigd". Toen ik door den grooten hoofdin gang terugkeerde, kwam ik Lord Angus Marlt well in een toestond vaxi udofiutoazo opgewondenheid togen. is u het, Mr. Ornxesby riep hij, terwijl hij bijna tegen mij aan bons de. Waar voor don drommel is u ge weest Ik lieb overal in Pera naar u uitgekeken. l)at is heel belangwekkend. Het is hier een ellendige toe stand. Grant is ziek geworden en Miss Grant heeft mij uitgestuurd om u op te zoeken. Ik ben doodop. Ilc wachtte geen oogenblik, om meer van hem te hooren, maar snel de het huis uit. Wat is er gebeurd, Stuart vroeg ik mijn eigen lcnecht, die altijd In de hal op mij wachtte als ik uit was. Mr. Grant werd vanavond plot seling ziek, sir, en Miss Graait Jxeeft heel angstig naar 11 gevraagd. Ik heb naar n uitgekeken, maar... Zeg haar, dat ik thuisgekomen ben, viel ik hem in de rede, en vraag waar ik haar kan spreken.Breng mij dadelijk het antwoord. Pardon, mijnheer, een oogenblik alstublieft, zei Stuart o-p zachlen toon, Er as iets gebeurd in uw eigen kamer, ern in het idéé, dat u mocht wenschen liet zelf te zien, hel) ik de deur gesloten. Hier is de sleutel. Ik nam hem aan en snelde naar dc kamer en bet.oogenblik, waarop ik binnenkwam zog ik iets, dat groote verbazing bij mij opwekte». Een sta peltje papieren, dat ik in gewone volgorde op mijn tafel had laten lig gen, was ju wanorde, en midden daartusschen lag eon klein Hoopje asch alsof er eenige papieren ver brand waren, ©11 vlak daarbij lag een iluiir opgerookte sigaar. Ik stond val verbazing naar dit al- los te staren, toen Stuart binnen kwam om te zeggen, dat Enid in de ontvangkamer op mij zat te wachten. Onthoud goed. wat je hier ziet, Stuart, zei ik met een gebaar naar den rommel op de tafel en zeg mij precies wat er gebeurd is. Ik sloot de deur achter ons en ging naar Enid. O, waar is u geweest en waar om was u op zoo'n oogenblik niet aanwezig riep zij 04) ontroerden toon uit. Zij zag doodsbleek en wrong haar handen. Gelukkig, dat xx geko men is. Cyrus is door die Grieksclxe vrouw vergiftigd. U moet kalmer zijn en u niet door zoo'in wilden stox-tvloed van ver- «ekeringein laten meeslepen, zei ik beslist. Kalm Wil 11 dat ik kalm zal zijn nu mijn broeder vermoord is Zenuwachtig kwamen die woorden er uit en zij sprak op schellen, opge wonden toon. Vertel mij alstublieft alles, wat er te vertellen is, Miss Grant, zoodot, ik zelf kan oord celen, wat ons te doen staat. U zal zoodoende de zaak nog erger maken. Ik sprak op scherpen toon. Tóen begaven haar zenuwen haar, en zij viel achterover op eexx stoei, begon te hijgen en heftig te snikken. Ik nep Stuart, J iet hem eexx zenuw- stillend middel halen 011 na eenige minuten, kwam zij weer tot bedaren die tranenviloed scheen haar verlich ting gebracht te hebben en spoedig werd zij kalmer. Toen vertelde zij mij onder voel tranen en interrupties, wat er voor zoover zij wist gebeurd was. Grant scheen 11a onzen terugkeer van Ma- raboukh Pasha «enigen tijd bij Ilai- dée te hebben doorgebracht en had toen naar mij gevraagd, natuurlijk om te hooren, dat ik niet thuis was. Hij en Mrs. Well inga en Haidée Pa tras hadden samen gedineerd, waar hij Grant blijkbaar in heel opgewek te stemming was geweest. Enid bad in haar eigen kamer gedineerd, daar zij en de Griekin elkaar na de scène op de boot, Ti iet weer ontmoet had den. Na het diner was Grant naar mijn.kamer gegaan, met welk', doel wist Enid niet te zeggen, en heel spoedig daarop was er oen bediende bij baar'binnen komen snellen om to zeggen, dat haar broeder bewuste loos was. Zij was dadelijk -naar bom toege gaan-en had voor alles gezorgd heel flink maar in eexx onkel- opzicht onge- lootelijk onbescheiden. Zij had Grant naar bed gebi'acht, om oen dokter, Dr. Arbiithnot, gezonden, on Stuart op mij afgezonden met de boodschap, dat ook Loi'd Angus Markwell zijn best moest doen 111 ij te vinden. Zoo ver was zij heel correct opgetreden, maar daarna lxad zij haar hoofd ver loren en was in -een heftig wantrou wen tegenover do Gx-iekin losgebars ten, had den bediiende strikte orders gegeven .om Mademoiselle Patras niet toe te staan de kamer van haar broe der te naderen, daarbij de verzeke ring gevend van haar overtuiging, dat Grant vergiftigd was en dat de Griekin er verantwoordelijk voor moest worden gesteld. Daarna had zij in koortsachtig ongeduld op mijn terugkeer gewacht. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1912 | | pagina 10