HAARLEM'S DAGBLAD. VIERDE BLAD zaterdag 6 april 1912 OM ONS HEEN Ne. 1520 Opzettelijk en toevallig vergif Als dit opschrift wat raadselachtig as, wil ik liet wel verduidelijken met deze verklaring Opzettelijk vergif boteekent hier een stof. die gebruikt wordt mot het doel om er een ander moe te vergiftigen toevallig vergif zijn stoffen, die in eet- of drinkwaren voorkomen, en zoo toevallig den menscli vergiftigen kun nen. Over de eerste, de opzettelijke ver giften, heeft prof. Van ItalUe gespro ken in het Natuurkundig Genoot schap te 's-Gravenhage. .Reeds de mythologie", zoo zeide de spreker, „leert ons hoe de Medea's en de Circe's het vergif hanteerden en uit de oude geschiedenis is het be nend. hoe de koning van Ponlus een kenner was van al de vergiften van zijn tijd en door het geregeld inne men daarvan zijn lichaam immuun wist te maken, opdat zijn vijanden geen vat op hem zouden hebben. Zie daar reeds in de hooge oudheid door Mithridates de scrum-therapie toege past. In de o-orstc eeuw na Christus onder Keizer Nero was Dioscorides de groo- te vei giftenkennel* en in de dagen van de consuls vereenigden zich vrouwen lot gezelschappen van giftmen-gsters, die dc geraffineerdste vergiften wis ten tc bereiden om zich van hun vifanden te ontdoen." Italic heeft in de zeventiende eeuw do beruchte gifmengster Tofana ge had on noc héden len dage is de naam „atfua Tofana" bij de menschen nog niet vdvgeten. Het was een oxyde van rattékruid, vertelt Prof. Van Itallie, zeer aangenaam van geur. Zij gaf lei ding aan een ware gifmengstersben- de, waarvan zekere vrouw Sparra /iet hoofd was. Toen de-justitie ioor list achter het geheim was gekomen en de afschuwelijke Tofana op de pijnbank was gelegd, kwam uit, dat zij niet minder dan 600 personen om het leven had helpen brengen. De geschiedenis kent meer van der gelijke monsters, bijvoorbeeld mada me de Brinvllliers in Frankrijk, die haar eigen vader ombracht en de wer king van het vergif bestudeerde op zieken in hospitalen, aan wie zij ver giftigde lekkernijen uitdeelde. Veelal is het rattékruid of arseni cum, dat gebruikt werd tot volvoering van de misdaden .Ken. geweldige ver mindering van deze misdrijven is ont staan, toen Marsh ln de heiït van do negentiende oeivw een methode vond, om dit, vergif in het lichaam van overledenen aan te toonen. Deze op sporingskunst is trouwens in de laat ste jaren nog veel verder gegaan, zoo dat nu niet alleen meer langs schei kundigen, maar ook langs spectrosco pische» weg vergiften in hot bloed gevonden kunnen worden. Daardoor wordt het gevaar voor opzettelijke vergiftiging wel voortdu rend kleiner, omdat de misdadiger, die deze onderneemt, in de eerste plaats hoopt, dat zij niet ontdekt wordt en wanneer het tegendeel vast staat, gewoonlijk wel vau zijn loose plannen Q,f zal zien. Dc toevallige vergiftiging is dan ook in ouzo samenleving een veel ■«rooier gevaar. Dr. Armand Beauvy heeft daarover in do Revue de Paris een artikel geschreven, waarvan een bewerking voortkomt in de W e tc YV3C h ap p el ij k e Bla den van April, flij noemt aanvanke lijk vergiftige mosselen, paddestoe len. kratokboontjes e. d. nr., die ge makkelijk vermeden kunnen worden. Ovciigcns kunnen onze voedingsmid delen op drie wijzen schadelijk wor den voor de gezondheid door expres- seüiko of toevallige vcrvalsching tij dens de fabricage, door toevoeging van antiscptischo sloffen of door schijnbaar plotselinge veranderin gen. De eerslo zijn gelukkig zeldzaam, meent Dr. Beauvy. Het veld voor lood is nog zeer uit gebreid. liet email van aardewerk, hel vertinsel van potten en pannen, het metaalmengsel van lepels en vor ken, het soldeer van conserven-blik- ken, het verpakkingsmateriaal van eetwaren, de aanraking van gazeuse dranken met loodhoudend tin. het zijn alle voortdurende bronnen van gevaar voor vergiftiging, waarlegen dc overheid onophoudelijk waakzaam moet zijn. I©den waterleidingsbuizcn zijn niet gevaarlijk voor kaQHioudend wa ter. lood wordt alleen door water aangetast, als dit te zacht of te sterk, kalkhoudend is, te veel koolzuurgas 'f tc veel lucht bevat. Dit gevaar en d u van koperen kranen kan worden vw-'gqenomon, door het eerst uitstroo- mende water, vooral nadat het des •nachts heeft stilgestaan, te laten w ioopen. roovoeging van anfisepBsche Btof- ien aan voedingsmiddelen is een ter- auur en boraten zijn daarvan liet langst in gebruik voor het conservoe- rea van bier, vleesch en zuivelproduc ten. Dr. Beauvy meent, dat deze ver laten zijn, maar ik dacht, dat er in Haarlem nog wel van gehoord is. Over salicylzuur en zijne zouten is de schrijver niet goed te sproken, zij hebben, zegt hij. „langen tijd een onverdiend goeden naam gehad." Saccharine als onverteerbaar zoe- tingsmiddel heeft dikwijls spijsverte- rings-stoornissen tc weeg gebracht- bij lijders aan suikerziekte, formaline is weinig giftig, maar verandert de voe dende stoffen in taaie massaas, die voor de inwerking der spijsverte ringssappen niet geschild zijn. Natriumcarbonaat, dat men wel aan melk toevoegt, is het type van een stof, die streng moest worden vorbo- den. Dese antiseptische stoffen - zou do schrijver dan ook verboden willen zien. Worden ze toegepast op artike len, die spoedig bederven, dan is het beter de duurzaamheid te bevorderen door warmte of kou. Voor duurzame stoffen zijn deze antiseptica nutte loos. De meest storende vervalschingen zijn die. welke plotseling optreden, zonder eenige waarneembare toevoe ging. Meestal ontstaan zij door gis ting een zeer bijzondere geschiedt door zwammen od het koren. De graankorrel wordt dan door „brand aangedaan en bevat stoffen in dat ge val, die aan het brood een paarse kleur geven, zoodat zij als 't ware zelf voor waarschuwer fungeeren, want wie zal nu brood eten, dat paars ziet Algemeen bekend zijn de gevaren van bederf, veroorzaakt bij rauw vleesch, oesters, mosselen, room door lagere organismen. Er wordt naar gestreefd, de voedingsvergifti gingen door bacteriën, veroorzaakt te groepeeren in twee rubrieken botulisme en paratyphus-infectie. Van Ermenghen vond een bacil, die bui ten toetreding van lucht leeft en zich ontwikkelt in producten, die lang goed moeten blijven ham, worst, ge zouten vïsch. Deze bacil veroorzaakt botulisme. Paratyphus-infectie ont staat door bacteriën, die leven bij toetreding van lucht, wier levensver schijnselen herinneren aan die van den typhusbaciL Vraagt men waar die bacteriën vandaan komen, dan is het zeker, dat ziektekiemen houdend vleesch negen van de tien keer afkomstig is van ziek© dieren. Dr. Beauvy vestigt ook nog de aan dacht op het feit, dat sommige perso nen bepaalde artikelen niet kunnen eten, eieren, mosselen, aardbeien, zonder daarvan heftigen uitslag te krijgen of nog erger ongemak. Zij hebben evenwel in den regel aan één waarschuwing wol genoeg en kunnen zich voor herhaling wachten. Maar hoe, zoo vraagt men allioht, 'kan de mensch in 't algemeen zich wapenen togen toevallige vergifti ging In de eerste plaats door zijn li chaam rein, gezond en sterk te hou den. Geen beter verdedigingsmiddel dan dut om zich tegen binnendrin gende vijanden te beschermen. En wanneer hij dan bovendien oog en neus over! spijs en drank, laat oord ce len, op dat gebied geen koopjes zoekt en in niets onmatig is, dan kan hem nog wel eens een tegenspoed treffen, maar zenuwachtig behoeft hij zich er niet over te maken. J. C. P. Stadsnieuws VOLKSGEBRUIKEN MET PASCHEN Een nooit uitgeput onderwerp. De beschrijving van oude volksgebruiken in verschillende strekei) van ons land is reeds belangwekkend. De bakkers gaan weer hun Paaschbrood adver- teeren. Laten we dus nu weer eens van de oude smulpartijen wat opdis- schen. liet kenmerkende der Paaschbroo- de.i was van ouds niet alleen, dat ze heel lekker, maar ook heel groot wa ren. Walich Siewertsz. vertelt, dat Zater dag vóór Paschen de Amsterdam mers van de 16e eeuw „een groot broot" lieten bakken in den vorm van een deuvekater. Zoo'n brood noemden ze „Wyelbroot". Hertog Ka lei van Gelder in 1541 door Karei V hertog af gemaakt liet dien dag een kar vol Paaschbrood bakken. De Amsterdamsche jongens brach ten op dienzelfden Zaterdag 's avonds Paaschbroodcn rond. Een 50 jaar geleden ontvingen de plattelandsonderwijzers algemeen, misschien in afgelegen sireken nu nog Paascblammetjes van grasboter met een groen blaadje in den bek. bums hadden de „meestersen" in geen weken boter op te doen. N'og komt op menig dorp tegen Pa schen een stadsslager met een Paasch os in de hoop, dat vele dorpelingen een vet kluifje voor het Paasclimaal zullen bestellen. Nog schikken de sla gers hun winkels op en ziet men een runderkop wijd geopend met een si naasappel in den bek voor de uitstal kast en bij de lamslagers een Paasch- lam met bloemen en rosmarijn ver sierd. De scholieren gingen in de 16e eeuw „cp Paaschavond" met ratels voorzien voor de huizen van voorname burgers hun Paasclilied zingen. Voor die sere nade moesten de deftige burgers dan nog „een stuck gelts ende een goede kannc biers" geven. Voor de deur van den gever werd de kan geledigd. Kreeg men eieren, ook die waren zeer welkom. De minder aanzienlijke burgers kregen ook serenades van zonderling toegetakelde jongens voor de deur. Zulke ommegangen hadden ook op de dorpen algemeen plaats. Elders is het alleen op de Paasch- dagen of meer in 't bijzonder Paasch- maandag, dat men naar de plaatsen stroomt, waar sinds onheuglijke tij den de Paaschprot werd gevierd. Zoo ging men te Deventer naar den Worp,, te Wageningen naar den Paascliberg, te Arnhem naar dc Paasclnveide. Dan leek 't cr wel kec- mis. Menig eitje werd er naar binnen gewerkt. In Friesland bleef weinig van de oude gebruiken over. Wel houdt men er nog een middagmaal van onge kleurde eic-ren, rijstebrij en krenten brood, zei Dr. Halbertsma. Dat vele Hollanders van Friesche herkomst zijn. bewijst 't feit, dat 't hier nog ge beurt. In de 16e eeuw al gaven de Amsterdammers de voorkeur aan het eten van eieren boven 't spelen cr mee... De scholieren zongen immers: ,Te Paschen zullen wij eieren eten." Die rijstebrijtafel kunnen we daarla ten, want nog wordt in menig boeren gezin rijstebrij 't zij als middag- of avondmaal gebruikt, maar zeker is, dat zoowel Friezen als Hollanders geen maaltijd zonder rijstebrij had den. Mr. .T. van Lennep laat zelfs in 1578 een burgemeester dinecren met brij. Brij ziet men nu niet meer als Paasclimaal, men heeft liever sla met een omelet of gekookte eieren. De kinderen lusten dat ook wel, maar gekleurde eieren van suiker of een chocola is voor hen een feestge schenk, en is 't een papieren, liefst hol „met wat er in" dan is 't een iooi stuk speelgoed. Tout revient Vroeger speelde groot en klein met gekleurde eieren; op de Paaschvelden, bergen en weiden werd er mee gegooid, gesmeten, ge rold, en soms baldadigheid mee be dreven. HANDEL IX AFGESNEDEN BLOEMEN. In „Bloembollencultuur" wijst de heer S. P. ten Cate, naar aanleiding van 't geen de heer E. K.(relage) in het vorig nummer van dit blad schreef over den handel in afgesneden hya cinthen, tulpen enz., er op, dat niet alleen de buitenlandsche handel door dien verkoop gedrukt wordt, maar dat ook de binnenlandsche handel misschien totaal vernietigd wordt door venten der bloemen van gefor ceerde bollen reeds voor nieuwjaar bij particulieren huis-aan-huis, zoodat de bloemisten, met een groot gedeelte van hun voorraad blij ven zitten. Werd dan nog maar een behoorlijk prijs je gemaakt, schrijft hij, dan zou men kunnen zeggen: de menschen hebben gelijk: ieder voor zicli moet welen hoe hij aan den kost komt. 'De prijzen, ■waarvoor zij hun waar verkoopen, zijn echter meestal beneden de waar de der bollen. Zoo dikwijls wordt door afnemers gezegd: waarom wordt er toch geen einde, gemaakt aan dat venten! Maar wie moet daar een einde aan maken? vraagt de schrijver. De algemeene vereeniging, de kweekersbond? Moe ten die broeiers, die ma'rktbedervers, die tot slot der rekening zelf ook geen goede zaken maken, dat is zeker,, in den handelstijd, wanneer ze den ex porteurs hun lijsten presenteeren, ge boycot worden? Ik weet 't niet. Maar dit is zeker, wanneer op eene of an dere wijze er geen eind aan gemaakt wordt, zal de handel in droge bollen wat ons land en een gedeelte van het buitenland aangaat, vernietigd wor den. De droge veilingen en de handel in geforceerde bloemen zijn een kan ker voor ons vak, aldus besloot de heer Ten Cate. DEMPING BAKENESSERGRACIIT. 't Was ditmaal geen Raadsvoorstel, nóch een plan van eeuig andere zijde, neen, 't was slechts een toeval, een vrij onschuldige gebeurtenis, die de stille wateren dezer oude gracht zou „beroeren", of beroerd hebben, indien dit niet op even toevallige wijze ware verhinderd geworden. En het dem- pingsmaterieel had thans een zeer bijzonderen vorm, en was zoowel voor dat doel veel te kostbaar als te wei nig geschikt. Het warenkrenten bollen. Het geval was eenvoudig. Er vóór was eigenlijk niemand, er tegen, en wel als eerste belanghebbende, de bestuurder van een bakkerskar. De nauwe passage op een zeker gedeelte dier gracht was de oorzaak. Willende uitwijken voor de aankomende bak kerskar, en tevens, zeer verklaarbaar natuurlijk, vrij willende blijven van een aldaar staanden wagen met turf, sloeg een fietsrijder tegen een lan taarnpaal aan en kwam te vallen. Zijn verbolgenheid richtte zich te den bakkersknecht, en een dispuut ontstond tusschen wielrijder en kik ker. Dat de laatste daarbij zijn aan dacht tusschen de voortzetting van het twistgesprek en de besturing van zijn karretje moest verdcelen, dreig de voor hem noodlottig te wórden. De levende trekkracht, onder het voer tuigje gespannen, miste de leidende hand, en het karretje vloog den wal af. Gelukkig lag daar juist een ledige kolenschuit, en deze was, nog geluk kiger, met eenige losse planken g® dekt, zoodat daarop ons broodkarretje kwam te vallen. Wel kantelde het, maar wat nood, er was geen man, zelfs geen krentenbol ove'r boord. Er viel er slechts ééne in de schuit. En het gelukkige viervoetertje was er eveneens goed afgekomen; 't stond onthutst op den wal te kijken. Met vriendelijke hulp van een paar voor bijgangers wist men de broodkar weer in normale positie te brengen, en spande onze bakker, wiens volle aan dacht intusschen tot dit voor hem be langrijker geval, was teruggekeerd, zijn trekdiertje weer aan. Daarmede was voor ditmaal deze „zaak" weer van de baan, het gevaar voor dem ping andermaal bezworen. KON NED. BOND VAN OUD ONDEROFFICIEREN. Tol sluiting van het seïoen, zal bovengenoemden bond op Woensdag 17 April een buitengewone vergade ring houden met dames. Wedstrijden zullen gehouden wor den in schieten, knarten en dominee- ren, waarvoor ale altijd, zeer aardige .rijsjes zijn beschikbaar gesteld. Bloemenkeuring. Blijkens het proces-verbaal der bloemenkeuring door Bloembollencul tuur op 1 April gehouden, zijn oa. de volgende onderscheidingen toege kend: Diploma voor Verguld Zilveren Me daille aan: een collectie Hyacinten, enkel en dubbel, roode en rose, be staande uit 5(2 verscheidenheden, van den heer Alb. Bos Hz. te Over veen. Diploma voor Zilveren Medaille aan: een collectie hyacinten, enkel en dubbel, roodc en rose, bestaande uit verscheidenheden, van den heer A. de YVildt, te Heemstede. Getuigschriften san Verdienste aan: Narcissus Solo, nieuwe ver scheidenheid van den heer D. Heere Wijk aan Duin. Narciss Thackeray en N. March Glory, tsvee getuigschriften, nieuwe verscheidenheden van de firma E. II. Krclagc en Zoon te Haarlem! N. Isis, N. Holbein, N. Colossus, drie getuig schriften, nieuwe verscheidenheden, an de firma C. G van Tubergen Jr. te Haarlem. Verder aan Frcesia Tubergeni „Ro- bmeta" Fr. Tub. „Gem", hybrider van Anemone fulgens Aldborchcnsis, drie getuigschriften vand e firma C. G. v. Tubergen Jr. te Haarlem. ADRESSEN VAN DE POLITIEVER- EENIGING AAN DEN RAAD. Door do Politievereenigiug „Verbe tering zij ons Streven" zijn aan den Gemeenteraad ingediend drie ver schillende adressen om verbetering of verandering van diensttijd, en ver hooging van salaris Ook wordt in een der adressen ver zocht het getal lc en 2e klasse agen ten thans to zinnen bedragende 37 te brongen. op 50. Het getal 3e klasse is te groot, zoodat velen van deze klas se hot nimmer tol le klasse kunnen ngen en daardoor ook niet het ximum-traktement nog minder het maximum-pensioen kunnen bereiken. Kapperszaak. De heer P. L. Walbrocht, vroeger kappersbediende, heeft heden oen ei gen zaak geopend in de Damstraat no. 1G. De zaak bestaat uit winkel, wachtkamer en salon, die net van in richting zijn en waar de moderne dingen op kappersgebied zijn toege past De zaakruimten zijn electrisch ver licht. liet geheel maakt een goeden indruk. Uit de Omstreken INGEZONDEN" MEDEDEELIN'GEN it 30 Ct. per regel. Hob kont het dat lk ziek ben? „Hoe komt het toch, dat ik ziek ben?" Hoevelen stellen zich niet deze Vraag en hoe dikwijls niet met een gevoel van wanhoop. Ziek en nog eens ziek dag aan dag hoofdpijn, rugpijn, zenuwzwakte, urinekwalen, onophoudelijk© vermoeidheid, rheu niatisch© pijnen, zenuwhoofdpijn, ge brek aan eetlust, en klaarblijkelijk geen genezing. Doch juist gewone verschijnselen als deze dienden u er op te wijzen, dat de nieren de bron zijn van uw ellende. 'Zoodra de kwaal in haar oorsprong aangetast wordt, kan zij gestuit wor den, doch alleen door toepassing van een nierengeneesmiddel. Foster's Rugpijn Nieren Pillen zijn van on schadelijke kruiden gemaakt, die rechtstreeks en alleen op de nieren en blaas inwerken. Zij genezen hen, versterken hen en houden hen krach tig en gezond. Velen lijden voortdurend, omdat zij de oorzaak van hun kwaal niet ken nen. Zoodoende gebruiken zij niet het goede geneesmiddel en dit Is het ge val met vele nierlijders. Zij weten niet wat de nieren zijn en wat zij doen; zij begrijpen niet, dat wanneer deze organen niet in orde zijn. het geheele lichaam daaronder noodza kelijkerwijze moet lijden. Druppel voor druppel, den geheelen dag en i©deren dag van uw leven fil- treeren de nieren de schadelijk© on zuiverheden en het overtollige water uit uw bloed. Druppel voor druppel worden deze onzuiverheden naar de blaas gevoerd en van daar uit het li chaam verwijderd. Wanneer uw nieren zwak of ziek zijn en zoodoende niet in staat zijn om hun werk te volbrengen, raakt het bloed ove'rvuW met onzuiverhe den en wordt uw geheele li chaam aangedaan, daar het "W on zuiverheden bezwangerde bloed door het lichaam wordt gevoerd. Foster's Rugpijn Nieren Pillen versterken en heelen de nieren, zij maken hen vol komen geschikt voor het filtreeren van de onzuiverheden uit het bloed. Wordt evenwel aan de nieren geen hulp geboden, dan zullen gevaarlijk© ziekten als waterzucht, martelende urinaire kwalen, rheumatiek, lenden- heupjicht, enz. ongetwijfeld vol gen. Foster's Rugpijn Nieren Pillen (let op de juiste spelling van den naam Foster's) zijn te Haarlem verkrijg baar bij de heeren ,1. J. Göppinger, Groote Houtstraat 147a; en K. van Eden, Spaarne 38. Toezending g©- schiedt franco na ontvangst van post wissel f 1.75 voor één, of f 10. voor zes doozen. BI.OEMENDAAL. Gevonden en terug te bekomen bij: de Vries, Dompvloedslaan 15, een moer van een auto; H. Heltlager, po litiebureau te Overveen, een porte- rnonnaie met vreemde postzegels; J. Nieuwcnhuijzen, Rarapelaan 17. te Overveen, een onderdeel van een rij wiellantaarn; J. Metzelaar, Militaire- weg 15, te Overveen, een zilveren arm bandje en twee bonte boezelaars. SCHOTEN. BLOEMBOLLENCULTUUR. Dinsdag vergadert do afdooling Schoten-Velsen van Bloembollencul tuur te Santpoort ZANDVOORT. Vrijdag werd eene voetbalmatch ge houden tusschen Jong Zandvoort S. D. O. Met rust was de stand 43 in liet voordeel van eerstgenoemde. Dc einduitslag was 7—7. Binnenland Mr. TREUB OVER DEN POLITIK KEN TOESTAND. De heer vir. M. IV. F. Treub, lid der Tv cede Kamer, heeft te Assen een po litieke rede gehouden voor de afdee- ling aldaar van den Vrijzinnig-Dcmo- cratischen Bond. Hij besprak het beginsel-program der vrijzinnig-democraten en het ver schil met dat der sociaal-democraten en liberalen. De slotsom zijner beschouwingen was, dat in de naaste toekomst door alle Vrijzinnigen moet worden samen gewerkt en dat bij alle verschil van gevoelen zal blijken, dat de overheer- sching van bepaalde denkbeelden op godsdienstig gebied over de vrije ge duchte een ernstig gevaar bestaat. Dan moeten allo verschillen verval len, en dan zullen allen, die het vrij zinnig beginsel voorstaan, als één man op de bres slaan. PREDIKBEURTEN ZONDAG 7 APRIL en MAANDAG 8 APRIL. Eerste en Tweede Paasch- d a g. EGL1SE WALLONNE. Premier Jour de Paques. 10 1/2 heines", Mr. .Martin Dupont Collecte pour les Personnes et les Eglises Wallones. Lundi. Pas de Service. GEREFORMEERDE KERK. (Ged. Oude Gracht). EERSTE PAASCHDAG. Vooral. 10 ure, Ds. Mulder, "s Avonds 5 1/2 ure, Ds. Mulder. TWEEDE PAASCHDAG. Voorm. 10 uur, Ds. Mulder. Vereeniede dienst. EBEN-HAéZER-KERK. (Klein-Heiligland). EERSTE PAASCHDAG. Voorm. 10 ure, Ds. Tibben. 's Avonds "5 1/2 ure. Ds. Tibben. Openbare Belijdenis. TWEEDE PAASCHDAG. Geen dienst. CHR GERE F. GEMEENTE. (Zuiderstraat). EERSTE PAASCHDAG. Voorm. 10 ure, Ds. Geels. 's Avonds 5 1/2 ure, Ds. Geels. TWEEDE PAASCHDAG. Voorm. 10 uur, Ds. Geels. Bevestiging van nieuwe Leden en Bediening van den H. Doop. NOORD ER KF.RK (Ridderstraat). EERSTE PAASCHDAG. Voorm. 10 uur, Ds. W. Ringnalda. Nam. 6 uur, Ds. W. Ringnalda. LUTHERS.CHE KERK. EERSTE PAASCHDAG. Voorm. 10 1/2 ure. Ds Schade van Westrum. TWEEDE PAASCHDAG. Voorm. 10 1 2 ure, Ds. de Meijer©. KERK DER VEREEN. DOOPS GEZINDEN. EERSTE PAASCHDAG. Voorm. 10 ure, Ds. Binnerts, TWEEDE PAASCHDAG. Voorm. 10 ure, Ds. Hylkema. De opbrengst der gewone collecte in de bussen na de Godsdienstoefenin gen op de beide Paaschdagen is be stemd voor het Nederlandsch Zende linggenootschap. REMONSTRANTSCH- GEREFORMEERDEN. EERSTE PAASCHDAG. Voorm. 10 ure, Ds. Haentjens. Met Koorgezang. Géén Zondagsschool. TWEEDE PAASCHDAG. Geen dienst. KERK DER BROEDER.F.IN TB, EERSTE PAASCHDAG. Voorm. 10 ure, Ds. Hel.strum. TWEEDE PAASCHDAG. Ned Lu'h. Genootschap. Voorm. 10 uur, Ds. Brülieim, Luth pred. te Monnikendam. VEREEN v. VRIJZ. HERVORMDEN in het GEBOUW VAN DEN PRO TESTANTEN QONI). EERSTE PAASCHDAG. Voorm. 10 uur, Ds. Visser, pred. te Assen. TWEEDE PAASCHDAG. Geen dienst. GEMEENTE VAN GEDOOPTE CHRISTENEN. Lokaal Lang© Wijngaardstraat 28, EERSTE PAASCHDAG. Voorm. 10 ure, Openb. Samenk. Nam. 12 ure. Zondagsschool, 's Av. 6 ure, Ds. U. Planting. TWEEDE PAASCHDAG. Geen dienst. Dinsdagavond 8 ure, Bidstond en Bijbeibesprekmg. Woensdagavond 6 uur, KI. Meisjes- Vereeniging. Woensdagavond 8 ure, Jongedoch- ters-Vcreeniging. EVANGELISATIEGEBOUW, Jacobijnestraat 26. EERSTE PAASCHDAG. Voorm. 10 ure, da heer H J. Bosch, 's Mïdd. 12 "nr. Zondagsschool, 's Avonds 6 ure, de heer II J. Bosch Met medewerking van het Zang koor. TWEEDE PAASCHDAG. Voorm. 10 uur, de heer F. Fijnvan- draat, uit Amsterdam. Donderdagavond half 9, Dankstond, BENNEBROEK. EERSTE PAASCHDAG. Voorm. 10 ure. Ds. Gerth v. Wijk Collecte voor de Kerk. TWEEDE PAASCHDAG. Voorm. 10 uur, Ds. Van Ameida pred. te Hillegom. BEVERWIJK. EERSTE PAASCHDAG. Voorm. 10 ure Ds van BemmeL Extra-Collecte. TWEEDE PAASCHDAG. Voorm. 10 uur, Ds. Van Beuimcl. Extra-Collecte. Met medewerking van het Zang-' koor. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. EERSTE PAASCHDAG. Voorm 10 ure, Ds. van Calcar. TWEEDE PAASCHDAG. Voorm. 10 uur, Ds. Van Calcar. EVANG. LU1HÊRSCHE GEMEENTE EERSTE PAASCHDAG. Voorm. 10 uur, Ds. Van Klceff. Collecte voor het Predikanten-We duwen- en Weezenfonds. TWEEDE PAASCHDAG. Geen dienst. BLOEMEN DAAL. EERSTE PAASCHDAG. Voorm. 10 uur, Ds. Van Leeuwen. TWEEDE PAASCHDAG. Voorm. 10 ure, Ds. Weener, pred. te Haarlem.- HEEMSTEDE. EERSTE PAASCHDAG. Voorm. 10 ure, Ds. Wolters, Gew. MaandeL kollekte voor ho| lokaal v. Christ. Belangen. TWEEDE PAASCHDAG. Voorm. 10 uur, Ds. Wolters. HOUTRIJK EN POLANEN, EERSTE PAASCHDAG. Voorm. ure, Ds. R-'jor. TWEEDE PAASCHDAG. Voorm. 10 uur, Ds. Buljon. SANTPOORT EERSTE PAASCHDAG. Voorm. 10 uur. Ds. Bax. TWEEDE PAASCHDAG. Voorm. 10 uur, Prof. II. A. van Ba- kel. Hoogleeraar te Amsterdam. EVANGELISATIE. EERSTE PAASCHDAG. Voorm. 10 uur, Ds Van Schouwen burg. pred. te Amsterdam. TWEEDE PAASCHDAG. Geen dienst. SPAARNDAM. EERSTE PAASCHDAG. Voorm. 10 ure, Ds Baljon. TWEEDE PAASCHDAG. Voorm. 10 uur, Ds. Baljon. LOK A AI. COI.ENSOSTR.AAT, EERSTE PAASCHDAG. Voorm. 10 ure. Ds. Rrandsma. 's Avonds 6 1/2 ure. Ds Rrandsma. Doopsbediening. TWEEDE PAASCHDAG. Voorm. 10 uur, Ds. Brandsma. VELSEN. EERSTE PAASCHDAG. Voorm. 10 uur, Ds. Eggink. TWEEDE PAASCHDAG. Voorm. 10 uur, de heer Guttcling. WIJK AAN ZEE EN DUIN. EERSTE PAASCHDAG. Voorm. 10 ure, Ds. Berkelbach van der Sprenkel. TWEEDE PAASCHDAG. Voorm. 1U uur, Ds. Van Leeuwen, pred. te Bloemendaal. IJ MUIDEN. EERSTE PAASCHDAG. Voorin. 10 ure, Ds. Creutzbcrg. 's Avonds 5 ure, Ds. Creutzbcrg, TWEEDE PAASCHDAG. Voorm. 10 uur, Ds. Berkelbach van der Sprenkel, predikant te Wijk aau Zee en Duin. DOOPSGEZ. GEM. en PROTESTAN- TEN BOND. EERSTE PAASCHDAG. Geen dienst. TWEEDE PAASCHDAG. Voorm. half 11, Ds. Bntzel, van Wormerveer. ZANDVOORT. EERSTE PAASCHDAG. Voorm. 10 ure, Ds. Posthumus Meijjes. Met medewerking van het kerkelijk Zangkoor. Extra collecte voor de Diaconie. TWEEDE PAASCHDAG. Voorm. 10 uur, Ds. Posthumut Meijjes.

Haarlem's Dagblad | 1912 | | pagina 13