HAARLEM'S DAGBLAD. TWEEDE BLAD. ZATERDAG 6 APr>IL 1912 ïlaarlemscfie HandelsvereenSging (Goedgekeurd bij Kou. Deal, van 12 Nov. 1899.) De Haarlemscbe Handelsvereeni- ging hier Ier stede, opger.chl 10 Mei 1892, beeft Lu deu loop van den tijd wel haar recht van bestaan bewezen. In zeer vele gevallen, zaken van ver- Khilleuden aard betreffende, is zij opgetreden en d.kwijls met groot succes. Jammer echter, dat uien alge meen niet meer blijk geeft, du te waardeereu, door als lid der Vereeui- gtng toe te treden. Er zijn wel meer dan IaA) leden, maar dat is niet vol doende. Eik handelaar, neringdoen de, ja zeiu pari culieren, moesten Ld worden, oai ten minste te laten ge voelen, dat men het werk op prijs steil, dat de Haarlemscbe Handels vereniging steeds opneemt, als doen de, wat hare band vindt om te doen. De voordeelen, die de Vereeniging buiten hare bemoeiingen van ver schillenden aard, baren leden aan biedt, zijn zeer vele en zeer groote tegenover de geringe Jaarlijkscbe contributie van f 3.50. die gevraagd wordt. De Haarlemscbe Handelsvereni ging bemoeit zich in de eerste plaats er mede, de belangen van bare leden te bevorderen, door onwillige beta lers voor ben tot betaling aan te manen en information voor ben in te winnen. Bovendien hebben de leden het recht het hun gratis te verstrek ken adv.es der Vereeniging te vragen die ook in procedtiren en faillisse menten gratis voor ben optreedt, na tuurlijk alleen voor zaken betreffende den handel en het bedrijf der leden. Als proef kunnen voortaan nieuwe leden voor een balf Jaar worden aan- gcuuiiiuu, doen slecnts bet 2e halljaar (van 1 November tot eu met 3U April) ad f 1.75 de halve contributie. lleclilögoieerde adviseurs der Ver een. gu,g zij ii de heereu Mrs. Tb. de Haan tlugeuboltz en A. H. J. Merens, Spaarne 94, alhier, die voor de leden eiaeu werkdag van 2 -4 uur des na- middos zijn te spreken. Het bureau der Vereeniging is ge vestigd Jausweg 11. Voor incasso s door bemiddeling vereoiiigiiig wordt een vast ..iii vun 5 pL't. der vordermg bere- keud. Bovendien moet lü cent voor port steeds worden bijgevoegd, bij iiuen- d ng van vorderingen door bemidde ling der advocaten 'e innen. De kosten uforinatiën naar bu ten de stad woonachtige personen bedragen bU cis, per informatie, plus vijf cents porto-vergoeding. Informal tién naar bmnen de stad wonende personen worden gratis verstrekt Pretentiën op buiteQ de stad wo nende personen orden niet behan deld, wanneer niet 10 ets. voor porto- vergoediug is toegevoegd. Ruim 1748 informatiën en rechts geleerde adviezen werden In het af- golonpen jaar gegeven. Aan het kantoor Jansweg 11, zijn thans coupons A 10 cent verkrijgbaar waarop men bij het Bureau van den Burgerlijken Stand op liet Stadhuis inlichtingen knn bekomen over hot adres van b er op het bevolkingsregis ter ingeschreven personen. In Januari en Februari 1912 zijn 50 vorderingen tot een bedrag van Haarlemmer Halletjes EEN' ZATERDAGAVONDPRAATJE, Al is bet weór volstrekt geen maat staf vcor da aankomst van de lente, (de 21ste Maart was een allertriestig- ste dag met wind en regen) er zijn andere teekenen, die niet bedriegen. Van knoppen en ontluikend geblader te spreek ik niet, omdat ze te afge zaagd zijn. ik bedoel de verhuiswa gens. We zien ze nu van alle kanten weer komen aanbolderen, do groote vierkante kasten, met twee paarden bespannen, met een bok, zóó hoog in de lucht, dat je niet vat hoe de koet sier er op en er af komt. Hijzelf maakt ach over dat vraagstuk niet moe. zit op zijn hooge plaats als een vliegenier:-aankomeling, die vast be ginnen wil met het duizelen af te Jeeren en bestuurt zijn paarden on der zoo'n groeten hoek, dat je denkt of hij ze wel zal kunnen houden, wanneer ze er van door mochten gaan. Gelukkig doen de beesten dat niet, ze hebben voor zoo'n zwaarbela den reusachtig vehikel zooveel moeite om regelmatig door te gaan, dat het niet in hun paardekop opkomt, ervan door te gaan. Hoogstens bonst hutje met mutje nu en dan tegen een hoek huis of een lantarenpaal aan dan beeft het huis, de lantarenpaal breekt midden door, in den wagen volgt een en ander misschien dat voorbeeld, de koetsier vloekt geweldig en de paarden volgen dat voorbeeld niet, waaruit opnieuw blijkt, hoe een dier boven den mensch kan staan. Nog een paar weken en een ander ieeken van de lente komt weer voor den dagde menschen vergaderen weinig of niet meer. Het is heel eigen aardig, dat vergaderen voornamelijk f 1380.60 1/2 betaald; 11 vorderingen worden afbetaald; 19 vorderingen zijn uitgesteld. Nieuwe leden voor 1912—13 kunnen nu reeds tot de vereeniging toetreden en genieten alsdan i.--t 1 Mei e.k. alle voorrechten ais een gewoon lid. Volgens art- 7 dient bet geheim der lijsten van wanbetalers ongeschon den te blijven. In verband met de wijziging van art.kel 11 van het huishoudelijk regle ment van den Nederlandschen Bond van Onderlinge Informatie- en Scbuldinvorder.tig bureaux en Han- delsvereenig ogen, gevestigd te Haar lein, moet in het vervolg voor elke informatie die op vertoon van leg.ti- matiekaarten wordt gegeven, 25 cent worden betaald. Alle brieven, aanvragen, reclames of wat ook, moeten worden geadres- seert aan bet Bureau, dat geopend is dagelijks van 9 tot 5 uur en waar ook verdere inlichtingen zijn te bekomen Het Bestuur heeft bemerkt, dat men soms meent, dat —en, hoewel geen lid der H. H. V toen van haar infor matiën kan bekomen, en brengt nu nogmaals en uitdrukkelijk ter kennis dat alleen aan leden der Vereeniging informatiën door haar worden ver strekt, en dat voor informat ën op hier ter stede woonachtige personen nooit betaling mag worden gevor derd. HET BESTUUR. Van de Residentie en haar heironers. CLvn. Het is nog niet zoo heel lang gele den, dat de gemeenteraad besloot een stuk groad in de westduinen aan te koopen. Iemand was de onderhande laar tusschen bouwgrond-maatschap pij en de gemeente, die er zoo half en half van overtuigd scheen, dat ze de terreinen niet te duur in handen ge kregen heeft. Voor de optimisten on der de raadsleden zal bet volgende leerzaam zijn. De vorige weck heeft hier een bouwgrond-maatschappij vergaderd, die in niet bepaald roogkleu risen toe stand verkeert en alle moeite doet, om haar nadeelïg saldo in een voor- dcelig om te zetten. Ze bood eens haar grond aan de gemeente aan, maar kreeg nul op het remicst. Nu meent ze er wat op gevonden te hebben. Er moest een nieuwe commissaris gekozen worden en als zoodanig werd voorgesteld de tusschenpersoon bo vengenoemd. omdat die eenigen tijd geleden zulke prachtige priizen van de sremeente bpdoneen had Het bleek wel, dat de man geen aandeelhouder was, maar dat moest geen verhinde ring zijn. Zoodra Lij wal geld gestort heeft, zal een der zittende commissa rissen voor hem plaats maken. We kunnen dus vrij spoedig een aanbod tegemoet zien, waarbij alle terreinen van de maatschappij aan de gemeente worden aangeboden. Laat de raad dan versla ndig zijn en het bod uiet aanvaarden. De maat schappij ligt reeds half op apenga- pen, werkt met een niet onaanzien lijk verlies en wil daarom haar eigen dom kwijt: desnoods is ze wel voor een spotkoopje te vinden, maar eerst zal ze probeeren een zoet winstje te maken.... dank zij den nieuwen com missaris der bouwgrondmaatschap- oij. Scheef ik de vorige maal, dat het vergaderen van den raad op 1 April vermoedens wekte, die voor den ernst van de heeren niet vleiend wa ren, er is werkelijk een meedeeling gedaan, die door meerdere menschen niet geloofd werd, Dp. burgemeester zei, dat het Maandag de laatste maal een werk der duisternis is, daar ver reweg de meesten vallen in de donke re winterdagen. Zoodra de dagen len gen schijnt de aardigheid er af, dan gaan de menschen liever wandelen. Vermoeide secretarissen krijgen rust, penningmeesters hebben gelegenheid rustig te peinzen over de vraag, hoe zij de inkomsten vergrooten en de uitgaven verkleinen zullen. De weini gen, die daar spijt van hebben, zijn de eerzuchtige jongeling, die hoopt, dat zijn naam in de courant zal ko nven, omdat hij tot de Commissïo voor stemopneming of tol nazien van de Tekening heeft behoord en de ver gaderaar van professie, die op elke vergadering praat, altijd maar praat, opnieuw praat en nogmaals praat, oindat er denkelijk achter in zijn mond een balkje is losgeschoten, zoodat hij zijn vervelende tong niet meer vastleggen kan. Dan is een ander toeken der lente de tooneelspeler, omdat hij wegblijft. Een negatief voorjaarsverschijnsel, zou hij moeten heeten. Weliswaar kan hij in de maand April nog niet scheiden. Het tooneelseizocn heeft deze eigenaardigheid, dat het telkens vroeger begint en later eindigter komen voorstellingen voor »n Mei en in September en wanneer de bescha ving nu maar voortgaat(zooa!s ze na tuurlijk in een beschaafd land bezag is te doen) dan wordt die scheidings- periode voortdurend korter en is er weldra heelemaal geen vacantie m Sommige gezelschappen hebben het in die richting al ver gebracht, daar ze na het winterseizoen de kermissen bereizen, waarna onmiddellijk weer het winterseizoen volgt. Op die nier is eer je het weet een jaar om en staat een ander jaar klaar, om op de oude wijs zich af te rollen. Wordt er was, dat de raad in het stadhuis aan de Groenmarkt vergaderde. Op 22 April zouden de heeren iD de nieuwe zaal aan de Javastraat bijeengeroepen worden. Nu is de persoon van mr. Van Kamebeek er heelemaal niet naar, om ongepaste grappen te verkoopon, maar toch twijfelden er leden, den kende aan den fatalen datum en een doel van het publiek, dut de mecde-- ling vernam uit bladen, die zelf Aprilmoppen in de kolommen had den, geloofden er niets van en.... go- looven het nog niet. Zoo langzamerhand werd het ook moeilijk nan te nemen, dat het ^moordhol" ooit verlaten zou wor den- Wel was er tenen den z>n van ui W. in, toe heloten, maar de traagheid bij het verbouwen was zoo groot, dat het denkbeeld vergaderen aan de Javastraat steeds flauwer werd. Eindelijk maakte een van de bla den een spottend berichtje over den spoed, die met de werkzaamheden betracht werd liet besluit tot ver huizen zou weldra haar eersten ver jaardag vieren. Dat scheen te hel pen en ineens komt de meedeeling de zaak is klaar. Aan do Groenmarkt zullen niet ve len met weemoed terugdenken. Het bonauwde zaaltje met een luchtver- ersching, nog de helft slechter dan in de cellen van een gevangenis, heeft te veel hoofdpijn bezorgd. oen twee uur vergadere i op een tamelijk warmen dag, waren, gezien van de tribune af, de t verst zitten de leden als in een waas gehuld, waarin de perolin spuit van den bode slechts even een beweging bracht. In de Javastraat zal dit veel beter zijn; wel moet de ventilatie niet tot de beste behooren, de zaal is twee maal zoo groot en de atmosfeer wordt dus zeker de helft minder benauwd. Wat de verhuizing verder brengt zal dienen te worden afgewacht. In zake de schouwburgtragedie zijn twee feiten bekend geworden, die beiden even uw aandacht vragen. De heer van Liefland, die indertijd de Oostenrijksche firma in de zaak haal wordt haair vertegenwoordiger bij den bouw. Dal hij een ar tistiek toezicht op het te maken ge bouw krijgt, doet het ergst vreezen gezien de vorige brouwsels uit het brein deez' architecten, die uitstekend koopman is, maar de kunst nog wel eens aan zijn zolen lapt. Het tweede feit is van opvallender aard. De heer Gort, do gemeente- architect, door den wethouder aan gewezen om het ontwerp nu... te verhaagschen (om geen ander woord te gebruiken) beeft voor die opdracht bedankt, omdat hij zich als architect te hoog voelde in werk van an deren te gaan grasduinen. Het strekt hem tot eer en het is de eerste maal dat in de schouwburg- misère werkelijk wordt opgetreden. Den heer Gort mijn hulde. SINTRAM. Amsterdamsche Kout XXI. De Jordaan. De verschillende stadswijken van Amsterdam hebben hun eigenaardig aspect en cachet, 't Leven in de Nieu we Pijp b.v. met de bonte kamertjes- verhuurderij, het m sommige straten luidruchtige nachtleven, hoezeer ver scheiden is het niet bij de rustige, egaal-eentonige Ilelinerbuurtbij 't leven op de eilanden, waar de boot werkers wonen in de gore versmoeze- ling van lange rijen krotwoningen, en hoezeer is dat weer verscheiden van het Jordaan-leven. De Jordaan, dat is typisch Am- stcrdamsch. Dóar eigenlijk alleen leeft de al-oude traditie, heeft hot volk zijn zeden en gewoonten, zijn begrippen van goed en slecht, van eer en fatsoen, al ge slachten lang bewaard. De Jordaan is nog die hij was, toen de grootviulei-s en grootmoeders hun dansje maakten achter do harmoni ca. liet is nu, evenals toen, één groo te familie, huizend in de bedompte kist-kamers, hun lief en leed uitle vend onder elkaar, ruw, schaamte loos en tegelijk openhartig alles op straat brengend, zonder eenige te rughouding voor elkaar. Zo hebben hun onderlinge ruzies er wordt „geknokt" (gevochten) als Zaterdagsavonds uit de Jordaan- kroegen waggelende dfonkaards naar buiten komen do vrouwen worden „afgedroogd* (geslagen), er wordt gescholden, geruzied, gevochten, ge kletst. maar ook weer er wordt ge holpen. er wordt meegeleefd en moe- geleden. er worden heroike daden van zelfopoffering, van liefde ver richt. Maar dat alles onder 't Jordaan- volk zelfondor de groote familie, die do vuile wasch liefst niet naar bui ten laat gaan. Wat kont de vreemdeling en. laten wo maar gerust er bijvoegen, de niet- Jordannsche Amsterdammer van den Jordaan Hij kent het buiten-aspect Hij kent de straten en stegen met hun oud-stoodsch aanzien van bont geveltjes-gedrang. De aardige, pitto reske kijkjes en doorgangetjes. Hij heeft wel eens een buren ruzie gehoord, als vrouwen als dolle furiën elkaar uitscholden ondor begeleiding van star-volgohouden handgeklap en woest elkaar halen over 't gezicht wilden geven met de haarspelden Wie zoo'n buren-ruzie hoort, krijgt een zweempje van een idéé van 't le ven. denkon en voelen der menschen. Omdat 7J.- alles, do straat-op uitleven en zonder schaamte aller schande en de intiemste dingen uitkrijschen en bloot-leggen. Maar dat is toch eigenlijk maar aan den buitenkant. Wie het Jordaan-leven zou willen loeren kennen goedzich inleven in dat eigenaardig, volkomen-aparte Stnk Amstendamsch-stadsleven, moet zelf onder de menschen hchhen ge woond en met hen hebben op en neer gegaan. Die zou zo moeten kennen Ritsige Arend Rleiis de Janus, Zout on de Lip, Kees Tweeduim, Ko do Neut, Lange Mie, Bet do Slobber, Oranje- kers, Matje Scheefduim. Querido hooft het Jordaan-leven meegeleefd en h'ij vertelt er van in zijn pas uitgekomen book „Jordaan", dat jjiij aanleiding geeft aa.n 't Jor daan-leven dozen brief te wijden. Quérido's nieuwste boek is.... Que- ridoiaansch I Ilij heeft het Jordaan-leven gevoeld met zijn gloeiend temperament, dat de kleuren feller ziet, de geluiden fij ner hoort, dan de werkelijkheid ze geeft. Daardoor heeft dit boek ook weer het geweldige, het woelige, het over drukke en uitlaaiende, dat al Queri- dcr's werk kenmerkt. Maar één ding is zeker, en dat is voor niii, Amsterdammer, die niet bedoelt hier een critische bespreking der literaire heteekenis van het boek te geven, bet voornaamste Querido k e n t, den Jordaan door en dnor en ondanks de zeker dikwijls veel te schrille kleuren en te rumoerige ge luiden voelen we het echte, het waar- achtig-psvchologiscli juiste Jordaan- leven trillen in dit boek. Zie, er is een eigenaardige, karak teristieke passage in dit boek, die ik even wil overschrijven. Querido verhaalt van een echte Jordaanscbe. Hen, die in een Jnr- daan-winkeltje een soort van dienst- meid is en onder haar werk haar volks-liedjes zingt. Dan zegt hij „In Lien leefden de smart en de melancholie van de verschooierden j en vertraptende versomberende volks-rnelanchohe met haar krijtend ■.vee. als van een straatorgel in re gendamp Lien had onbewust het gevoel voor tragiek, en dramatiseerde alles oin tiaar heen, als een echt ver- weemoedigd volkskind. Ze zag iede- ren dag voor haar bange oogen felle mishandelingen en verschooierende ellende, wreede zinnelijkheid en ver- beestelijkmg van ieder levensin stinct". Zóó is. in 't algemeen, de karnkte- stiek van het Jordaanleven. De stoere kerels en de kloeke vrou wen zijn niet bang om bloed te zien als er „geknokt" moet worden. Als de drank er in zit en ruzies om een meisje of door buren-geklets moeten orden uitgevochten. Maar ook weer kunnen ze teeder jn en week als bijter. Week als een sentimenteele orgeldeun, als een droefgeestig liedje, dat ze beluisteren met gretïee ooren. Zóó heeft Querido ze geteekend in hun vreugden en hun smart, in hun zwoegen-Ieven en in hun genot-naja- ger:>en, in hun wreedheid en dierlrk- iieid en in hun verteedering, hun me delijden, hun hulpvaardigheid voor het lijden van hun buurtgenooten. Ze kennen allen eikaar, ze hebben hun bijnamen, die niet als scheld namen worden opgevat ze leven voor en met elkaar en wee den bui tenstaander, die zich in hun leven il indringen, zich met hun ruzies bemoeien wil. De Jordaners en Jordaansclien le ven voor ons in dit boek. We zien ze 's morgens op de aal markt als de dag begint aan te sche meren over de stad, nadat in den nacht door velen op vletteD getracht is van de schippers de beste viscli af te koopen. We leven met ze mee in hun han deltjes in de buurt en in hun venten langs de straten. We leven met hen mee in hun armoe-getob, de vrouwen vroeg-oud en kommerlijk te midden van troepen smoezelige, hongerige, vroeg-wijze kinderen en het kleurige volk leeft voor ons op zijn feest dagen. Op Maandag als ze „lappies hebben gek-eord" op de markt, als <le looiers en „Maandaghoudera" de pet branie o p één oor, de spuuglok er sierlijk onder uit en de das in zwierigen knoop achter de orgels loopen, gevolgd dóór de meiden met fel-kleurige blousen, rhythmisch schommelend met hoog gehakte schoenen, behangen met glinsterende en schitterende klungels. We zien ze voor ons in hun Jor daan-dans. In hun liefde voor en bewondering in den dans, die allen in ademlooze spanning doet toekijken en begeesterd doet toejuichen als een mooie Karei en een Heintje Punt dansen. Dansen stilblijde en toch hartstochtelijk- ingetoomde verrukking. Dansen om den dans-zelf en om de eelde van het rythmische beweeg. Zooals ik zei, Querido's tempera ment doet hem de maat soms verge ten en de veidioudirgen. De „défauts de son qualité" brengen mede, dat hij het er dikwijls wat dik oplegt en soms een verhaal, dat misschien le gendarisch is in de Jordaan als be leefde werkelijkheid geeft. Maar dat neemt men gaarne op den koop toe, omdat het echte, kleur- volk voor wie het goed leert kennen prachtig geschakeerde Jordaan-leven er frisch in beschreven is. Figuren als de mooie Karei, die vechten dtfrft en kan als de beste, en die de meisjes door zijn beurtelings nu bovendien nog duchtig gerepe teerd, dam kan het er nog best van komen, dat de jong© acteur geen hoo rnen meer ziet dan dio op 't toonoed en evenmin kans ziet kennissen on der de menschen, als menschenkennis op te doen, die toch beide zoo onmis baar zijn voor zijn gestadige ontwik keling. Bovendien wat moot dat voortdu rend komediespelen op den duur ver velend worden Dat wij bij het ont moeten elkaar geregeld vragen „wat is er voor nieuws laat zich verklaren, maar dat Bouwmcester- Shylock nu nog altijd weten wil. welk nieuws er is op de Rialto, verwondert me bijzonder. Hij weet toch immers precies, welk antwoord hij krijgt. En wanneer straks Jessica geschaakt is, weet hij cr in 't begin van 't bedrijf, ja zelfs wanneer hij in den trein naar Haarlem stapt, alles al van af I Zou iemand niet een maand of drie van d i e kunsten ontslagen willen we zen En Bouwmeester niet alleen. Op tweeden Paaschdag wordt hier door 't gezelschop van het Rembrandt- theater weer Carmen gespeeld. Let nu op zoo'n Don Joséhij weet. dat het iederen avond in d»e rol treu rig met hem afloopt, dat Carmen hem verraden zal en dat hij als moor denaar zijn leven moet eindigen ja wel, toch gaat hij maar op de oude manier door, hoewel in het gedrukte tekstboekje, dat voor een kwartje te ikoop is voor iedereen, dus ook voor de lui van 't theater, duidelijk te le zen staat, dat het mis gaat Carmen is al geen haar slimmer en Micaela is de dwaaste van allen die neemt notabene op zich, om een kus van José aan zijn moeder over te brengen, terwiil die brave vrouw in 't geheel niet bestaat, zelfs niet op 't program ma. Nog een ander toeken, dat de lente is aangekomen zijn de Aprilmoppen. Waarom voor deze fratsen nu juist de eerste April is gekozen, vat nie mand, die niet een beetje doordenkt. De anderen begrijpen het drommels goed. Zoodra de blaren aankomen raken de meeste menschen zoo'n klein beetje van streek en komen gemakke lijk tot een dwaasheid. Het is maar jammer, dat de mensch. die in door- snëe saai en weinig amusant is, al rijn vernuft schijnt te bewaren voor den eersten April. En nog meer jam mer, dat de aardigheden er niet beter op schijnen te worden. Zoo kan ik me maar niet voorstellen, wat cr voor geestigs kan liggen in de aankondi ging, dat er ergens een kostelooze vertooning zal worden gegeven, wan neer daar niets van aan is. Is dat nu geestig dan schudt elk de grappen uit zijn mouw en stuurt de heele we reld op vergeefsche boodsciiappen uit. En een advertentie voor oen kantoor bediende, waarvoor tientallen perso nen .vol hoop op een betrekking, zich komen aanmelden, misschien wel kos ten gemaakt hebben, vind ik ploe enfin, de andere vier letters wensch ik den lezer te schenken. Neen, dan vind ik de Aprilgrap van Haarlem's Dagblad beter. Dat gat er geen, zoodat de menschen ijve rig. maar vruchteloos gezocht heb ben en eindelijk, omdat zij n<e>t kon den denken dat iemand de verzoeking om flauwe aardigheden uit te halen zou kunnen weerstaan, verschillende ernstige berichten voor min of meer verborgen Aprilgrappen hebben aan- geaien. Maar de voorboden van de lente houden nog niet op. Eigenaars van wreed zijn en aanhaling all«n om zij* vinger windt; als Keeltje met haaf dronken Stijn lie haar in zijn woeste buien mishandelt; als Dien, dit kwaad weet van de heele buurt en geen gelegenheid voorbij laat gaan om dat overal te vertellen, zij, en zooveel méér, zijn echte, met groote waarachtigheid geteekend© Jordaners. Bovenal ss de sfeer echt Jord&ansch, Zooals in werkelijkheid het leven dezer groote familie in de typische, smalle kronkelstraten „in de buurf blijft" volgens aloude traditie eE recht zoo is ook dit boek Jordaan van het begin tot het eind. De verkeerseischen van onze stad zullen op den duur zooals zooveel ka rakteristiek Amsferdamsch leven is verdwenen in de toekomst mogeli.k ook het eigenaardige van liet Jordaan- aspect en van het Jordaan-leven doen verdwijnen. Wat jammer is, want ondanks al le ruwheid is juist door de speciaal Jordaansche begrippen van eer en fatsoen, van menschc ikheid en recht, die daar leven en door de buurt zelf gehandhaafd blijven, het Jordaan- volk au fond een goedhartig volk, met heel mooie gevoelens, instincten en eigenschappen. Querido's hoek vertelt cr van en w ie zich wil inleven in dit merkwaardig stuk Amsterdamsche stadsleven, ral goed doen het te lezen. Maar kinder kost is het niet. AMSTERDAMMER. BEURS-OVERZICHT van de Firma E. Sassen Co., Parklaan 14 B, Telef no. 2061. 30 Maart—4 April. Het vooruitzicht dat do beurs zofV wel te Londen als Amsterdam vier dagen gesloten zal blijven was oor zaak. dat de omzetten sterk vermin derden en zooals steeds het geval is ging de verminderde activiteit hier en daar met een, in de meeste geval len, geringe koersteruggang gepaard. Ook deze week is het hervatten van het werk onder de Kngelsche kolen- werkers nog niet algemeen geweest en waarschijnlijk zal dit ook wel niet eerder dan m den loop van de vol gende week plaats hebben. Dat intus- schea behalve de Industrie, ook da Engclsche sporen enorme verliezen lijden behoeft zeker geen nader be toog, wanneer men bedenkt, dat do ontvangsten gedurende de Paaschda- gen tot de beste van het jaar plegen te worden gerekend en dc spoorwe gen nog steeds genoodzaakt zijn don dienst tot slechts een gering aantal treinen te beperken. Op de verwachting dat verscheide ne sporen tut dividendverlaging zul len moeten overgaan waren dan ook Spoorwegaandeelen gedrukt. Con sols waren voorbijgaand vast ge stemd op de verwachtingdat het, ton gevolge van miscalculaties ontstane belangrijke overschot over lu i ufgo- loopcn jaar, gebruikt zou worden lot aflossing der Nationale Schuld, het geen echter later bleek niet in de be doeling der regeering te liggen. Voor Z.-Afrik. Mijnwaardcn was de stemming gunstig, hetgeen voorname lijk te danken was aan het winstcij fer der East Rand dat met een be drag van 101.000 pd. st. de verwach- tingen verre overtrof. In Amerika ziet men do toekomst hoopvol tegemoet.Wel houdt men nog rekening met de staking in de kolen mijnen en die welke onder de spoor- weg-employé's verwacht kan worden, doch uit de berichten die tot ons ko men blijkt, dat men zich allerwege zóó veel voorstelt van een aanstaande bloeiperiode, dat een staking welke naar men algemeen aanneemt, spoe- dig tot het verleden zal behooren, bad- en zomerhótels komen opnieuw oor den dag (hebben zij, als de be en, den winter slapende in een hol len boomstam doorgebracht laten schilderen, behangen en witten en plaatsen advertentiên om dienstper soneel. Het is niet algemeen bekend, hoe andere menschen zaken doen. Van den buitenkant lijkt alles vaak heel tnooi en is het niet en een anderen keer schijnt de toestand ongunstig en is de werkelijkheid zoo kwaad nog niet. Ik herinner me, dat ik een paar jaar geleden in een zomer uitban ning kwam. 't Weer, dat Zaterdag prachtig was geweest, keerde op Zon dag totaal om, het regende dat het goot, zoodat er heel weinig men schen naar buiten waren gegaan. In de uitspanning waar ik een kop kof fie ging drinken, zat een man met vrouw en vier kinderen en aten brood. Brood met niets, behalve dan boter. Ze hadden, leek het me toe, een geweldigen honger, het eene broodje volgde cp het andere en ter wijl de man zijn familie animeerde en zelf ook duchtig meehielp, hield hij nauwkeurig aanteekening van de ver- bruikje broodjes, en zat zorgvuldig te turven, totdat hij op eens uitriep „Halt, we zijn er 1" De vrouw en de kinderen slaakten vijf zuchten van verlichting. Nadat ze nog een poos gezeten hadden, dron ken ze allen nog een glas melk vertrokken. Ik was nieuwsgierig ge worden en vroeg den kellner om in lichting. „Die man", vertelde hij, „is de bakker van het dorp, die ons brood levert. Je weet ncoat, hoeveel je op Zondag noodig zult hebben, koop je veel. dan is 't slecht weer en blijf je met aJles zitten koop je weinig, dan stroomt het menschen, die mopperen. wanneer ze niet geholpen kunnen worden. Daarom deelen mijn patroon en de bakker het risico samen. We hebben gisteren zestig broodjes voor vandaag besteld, dertig voor eigen rekening en dertig onder conditie, d.it de bakker ze terug krijgt als ze over blijven. Nu, de man begreep heel wel, dat hij ze vandaag tot den laatsten man, ik bedoel tot het laatste brood- j'e, terug zou krijgen cn daarom komt hij ze dan op regendagen zelf opeten. Dat is een afspraak, begrijpt u, maar onze dertig laat hij ons wel houden. Heeft u niet gezien, dat hij teldeNu, dat was, om toch vooral niet boven de dertig te gaan 1" Ik bedankte hem hartelijk voor zijfl boeiend verhaal en breng dat hier over, opdat iemand, die pension of zomerhótel mocht willen gaan opzet ten, wete. hoe hij met zijn bakker handelen moet En het laatste voorteeken van <1® lente, waarover ik sproken wil, is.... ineen, ik durf het in de prettige voer- jaarsstemming waarin wij verkce- ren. niet zeggen. Het is een zaak van gewicht en kan toch niet bij 't pond worden uitgewogen, bet Is iets dat niet rinkelt cn waarbij toch iedereen dadelijk aan rinkelen denkt, het is kosteloos en toch zou je er wat voor over hebben, als zo je dal cadeau niet thuis stuurden, het is sterk, maar afkeer er van is nog oneindig sterker, het neeent een kleine plaats in je zak in, maar oen des te grootere in je gedachten het is kortom, 't belas tingbiljet, dat we in de eerste dagen van Mei mogen verwachten. FIDELIO»

Haarlem's Dagblad | 1912 | | pagina 5