NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. Haidée. 2 Jaargang. No. 8833 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. ZATERDAG 6 APRIL 1912 C ABONNEMENTEN ADVERTENTIE N: Vnor u„riAm per drie maanden: Van 1—5 regels 50 Cts.; iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Voor Haarlem - 'A *3' Haarlem van 1—5 regels/l.elke regel meer ƒ0.20. Reclames 30 Cent n"r retreL Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der Bij Abonnement aanzienlijk rabat. P 2 gemeente) lju i, y/%.V'v Advertentiën van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. oer plaatsing* Franco per post door NederlandI® C P 50 Cts. voor 3 plaatsingln a contant. 2 P piaaising, Afzonderlijke nummers0.0214 V <1 V[.)-tr n Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem0.37 H i Redactie en Administratie: Groote Houtstraat 53. de omstreken en franco per post „0.45 Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724. Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur J. C. PEEREBOOM. <3rD Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12. Telefoonnummer 122. Tot de plaatsing van advertentiën en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem in dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALT A Warmoesstraat 76—78, Amsterdam. Telephoon interc. 6229. derde blad. Van onzen Reizenden Redacteur Men moge zoo oppervlakkig bewon dering koesteren voor de ontwikke ling van het huidige verkeerswezen, een dieper bekijken en nadenken tempert die bewondering wel cenigs- eins. Met allo waardeering voor het goede, mag toch wel geconstateerd worden, dat de ontwikkeling van het verkeer niet geheel op de hoogte ;s van onzen tijd Dat ik die betrekkelij ke wnardeering voorbehoud, is reeds een tecken, dat ik het streven van dr Directies der Spoorwegmaatschap pijen priori en lmiten-kijf wil be schouwen als zooveel mogeliik gericht op do belangen van het publiek. Maar ook alleen zooveel mo gelijk! Want de Directies hebben Tiog andere hclnngen te behartigen, -namelijk die der maatschappijen zelf. En die interne belangen, n.I. van een commercieele onderneming, werken voor een deel antagoon de helansren van het publiek. Ik be doel dit zoo, dat een onderneming, die er op uit moet zijn winst te ma ken, niet alle wenschen van haar klanten bevredigen kan. Want dan zou er wel nooit winst, doch alleen verlies te boeken zijn. Immers, publiek is veeleischend en stelt zich liefst op het standpunt, dat ideaal toestand behoort ingevoerd te worden. En een idea al-toestand heeft men in ons land nog lang niet bereikt. Want eer het zoover is, moet nog een heel lijstje-van-verlangens ver wezenlijkt worden. Dnarop staat No één de electrificeering van het be drijf, waardoor het aantal treinen vergroot en de verbindingen met an dere lijnen veel verbeterd zouden kunnen worden en men tevens aan een ander euvel tegemoet zou kunnen komen, namelijk dat de betrekkeli'k- geririge snelheid der treinen aanmer kelijk verdroot, misschien wel ver- tweevourliad zou kunnen worden. Want het liidt geen twiifel, dat de snelheid, vooral op do grootere tra jecten, nofr veel te gering is. Maar electrificeering van liet be staande snoorwégnet is zulk een rc- \nlutionnair plan. dat men daaraan voorshands ook zelfs niet eens den ken kan Immers de kosten zouden nnfzneliik hoog ziin. Iloe hoog dat, bedrag ziin zou. valt zoo maar niet te berekenen, alleen te vermoeden als men nagaat, dat de e)eefrif'veerine van de ringbaan om Berlijn, die deze week in het Pruisische Huis van Af gevaardigden is voorgesteld, honder den milliocneu marken vorderen zal. Eer het zoover in Nederland is, zal et heel wat nog nioeteD gebeuren en b.v. ccrst-en-vooral moeten worden beslist over de kwestie van slaats- cxploitutie-of-niet. Iii deze richting durven we onze wenschen nog niet te laten traan. Er zijn nog andere wenschen en verlangens. Ik wil nog niet spreken over kleinere dingen als vereenvoudi ging va» den administratieven om slag, die vooral de kilometerboekjes, Silomotorkaarten en vvorkmanskaar- ten aankleeft, ook niet van een wat geriefelijker inrichting der wagens. Een van de voorname dingon, waarop In de laatste jaren wordt aangedron gen. is echter de invoering van nachttreinen. De Directie van de Ilollandsche Spoor is zoo welwillend geweest mij dezer dagen een onderhoud toe te staan, waarin ik eemge vragen heb gesteld over de mogelijkheid van de invoering der nachttreinen. Men vat, dat dit vraagstuk tweeledig >s. Men kan nl. de wenschelijkheid der invoe ring bepleiten voor het buiteniand«ch verkeer, maar ook voor het verkeer binnen de Neder landsche grenzen. Is er wel eens een proef genomen met de invoering van nachttreinen heb ik gevraagd, toen wij spraken over het buitenlandsch verkeer. Dat hebben we eens gedaan in 1910 luidde het antwoord, tijdens de Brusselsche tentoonstelling, toen een slaaprijtuig ingelascht werd in den trein van Amsterdam naar Brus sel. Maar de proef is door verschil lende omstandigheden mislukt. De moeilijkheden zijn hierin gelegen, dat de dienstregeling der Belgische Staatsspoorwegen zóo is, dat een trein nog in den nacht te Rotterdam enz. zou aankomen, indien hij des avonds laat uit Brussel vertrok. Komt hij des morgens vroeg te Rot terdam aan, dan moet de trein In den nacht uit Brussel vertrekken. Men zou zoo zeggen, dat het wel een typisch kenmerk van nachttrei nen is, dat in-den-nacht-aankouncn- en-vertrekken. Maar men vestigde er <le aandacht op, dat die uren van vertrek en aankomst zich niet zoo zeer daartoe leencu, omdat het gehee- le maatschappelijke leven de gewone dagverdeeling heeft. Hotels, koffie huizen en andere inrichtingen, die met reizigersverkeer te maken heb ben, zijn om dien tijd niet open. Men achtte het evenwel mogelijk en had er zelfs veel hoop op, dat in de toekomst do Directie in België tot an dere gedachten zou te brengen zijn en men dan geschiktere uren van aankomst en vertrek zou kunnen ver krijgen. Dat wordt door de Directie van de Hollandsche Spoor wel van groot belang geacht, omdat het ver keer met Brussel en Parijs zeer toe nemende is, evenals dat met Berlijn. Voor het gewoon reizende publiek is echter de dienstregeling binnens lands van groote're beteekenis, dan de buitenlandsche verbindingen. Do toestand is op 't oogenblk zoo, dat wie des avonds uit Groningen naar Holland wil, reeds om zeven ongeveer met den z.g. avond- sneltrein naar Holland van het sta tion Groningen moet vertrekken. Voor wie in de stadGroningen zelf ver blijft, beteekent dat dus, dat hij reeds half zeven naar 't station moet; voor wie in de provincie moet wezon, wordt de vertrektijd nog met een uur vervroegd. Het behoeft geen betoog, dat velen dit vroege vertrekuur zeer onaangenaam en ongelegen komt. Wie in Twente moet zijn vindt den toestand niet veel gunstiger. De laat ste t'rein uit Almelo nanr Holland bv. vertrekt omstreeks acht uur. uit de hoofdplaats van Twente. En zelfs in de beide Hollenden zelf met hun intensief verkeer op de lijn Amster damRotterdam is het in d t opzicht nog lang niet volmaakt. Wie uit de hoofdstad naar de handelsstad wil, of omgekeerd, kan niet later vertrek ken dan elf uur des avonds, d.i. een tijd, wanneer het leven er nog in volle fleur is. Het zou daarom van groot helang zijn, indien men zulk een dienstrege ling zou kunnen krijgen, waarbij de laatste treinen zooveel verlaat wer- den, dat zij pas vertrokken, wanneer het groote stadsleven geemdigd wn- dus omstreeks een uur of één des nachts. Of daaruan behoefte bestaat? Men hoeft maar eens na te gaan hoe stampvol dikwijls de laatste treinen zijn, om te kunnen afleiden, dat de latere treinen nog zeer goed gevuld zouden zijn, afgezien van het feit dan nog, dat de gelegenheid ook nog een toenemend verkeer zou veroor zaken. Want ook in dit opzicht zou de behoefte bij de verwezenlijking nog meer toenemen. Maar bovendien valt al op dit 002e.11- blik al vast te stellen, dat het publiek gediend is van zulke nachtelijke reis- gelegcnheden. Ik ken er een in ons land bij ervaring. Dat is de nacht boot van de Holland-Frieslandlijn, die in de zomermaanden om 12 uur des nachts van Amsterdam naar Dc Lemmer, en omgekeerd, vertrek en om 5 uuT des morgens aankomt. Vooral Friezen en Groningers ma ken van deze reisgelegenheid ge bruik, om van het anderhalve etmaal leizen ongeveer twintig uur in Hol land te zijn. De heen-en-terugreis wordt dan des nachts aan boord in de slaaphutten doorgebracht, terwijl de dag daartusschen aan zaken of 't genoegen in Holland wordt gewijd. Of de ontwikkeling van het spoor wegverkeer ook in deze richting kan gelegen zijn, heb ik gevraagd bij mijn onderhoud met de Hollandsche- Spoor-directie. Men was echter zeer sceptisch te genover dit denkbeeld gestemd. In de eerste jilaats, omdat, zooals men mij zeide, de invoering van dergelijke treinen met zich zou moeten brengen inlassohing van slaapwagens. De invoering daarvan zou afstuiten op de te kleine afstanden in ons land, zeide men. Nu schijnt het mij de vraag, of de slaapwagens inderdaad wel zoo noodzakelijk zouden zijn. Er zijn voor beelden te over van menschcn, die een slaapje verkiezen in een gewone eerste- of tweede klasse waggon bo ven een bed in een slaapwagen. Maar er zijn voor de spoorwegmaat schappijen grooter bezwaren, dan die van do slaapwagens. Wanneer wij dergelijke treinen zouden gaan invoeren, als verbindin gen tusschen Holland aan de eene zijde en 't Noorden, Midden en Zui den van ons land aan den anderen kant zou dit voor ons beteekenen, merkte men mij op, dat wij op die lij nen ons geheele personeel in dienst zouden moeten houden. Want niet alleen ons treinperso neel zouden wij voor die treinen in dienst moeten houden, ook ons stati- onspersoneel, den kaartjesverkoop, controle en ook het vvegpersoneel. En daar het niet aangaat den diensttijd van het personeel te verlengen, zou den wij moeten overgaan tot hot in stellen van nieuwe ploegen. Wat on overkomelijke kosten zou veroorza ken. Trouwens in 't buitenland kent men een dergelijk nachtelijk ver keer ook niet, wanneer men dan de stadslijnen van Berlijn uitzondert. Zelfs op de drukste Duitsche lijn, die van Berlijn naar Keulen, ligt het ver- keer van 12.18 tot 4.53 des nachts stil. Dat komt zoo ongeveer overeen met de dienstregeling bij ons, aldus besloot de Directie mededeclingen. Waaruit men opmaken kan, dat wij in afzienbaren tijd nog niet des nachts zullen reizen. ...Of de stoomboot-maatschappijen, voor wie genoemde bezwaren tegen de nachtdiensten met gelden, moes ten snel varende nachtbooten in de vaart brengen op voetspoor der Hol land-Frieslandlijn] Wie weet? JAC. C. M. Jr. Buitenlandsch Overzicht Dg mynwerkersstakinuen IN ENGELAND. Een bestuurslid van don mijnwer- kersbond, gaf de volgende verkla ring van hei feil, dut ue meerderheid der arbeiders zich voor voortzetting van den strijd heeft verklaard: „Om twee teltenen hebben <te mijn werkers tegen hervatting van den arbeid ge stemd Ten eerste was in het Lagerhuis do meening uitgesproken, dat de staking niet van de aibfiders was uitgegaan, maar van agitatoren dat de mijn werkers tot staking waren gedwon gen en dat zij gaarne zouden werken als zo maar durfden. Ook is gezegd, dat als mon slechts politie en troepen naar de mijnen zond, de staking spoedig gedaan zou zijn, daar de leiders de arbeiders van het werk afhielden. Deze beweringen hebben ontstemming gewekt onder do werklieden en dit heeft invloed gehad op de stemming. En dat de regeering geen redelij ken loonstandaard in de wet heett durven opnemen, heeft eveneens den wrevel der arbeiders gewekt en hen mede tot tegenstemmen genoopt." Heden komt, zooals men weet. de nationale conferentie van mijnwer kers bijeen, om te beraadslagen over bet advies van 't bestuur van den mijnwerkersbond om 't werk te her vatten. Met spanning wordt deze beslissing afgewacht. Oe oorlog tusschen Italië cnTurkije Er is weer eens wat gevochten en wel bij Benghasi. De Italianen ver zekeren, dat de Turken in dit gevecht ineer dan 100 man aan dooden en ge wonden verloren. Hun eigen verliezen melden de Italianen niet. Dit is wel een vreemd stelsel Volgens een gerucht hebben de Turksche artilleristen op een lta liaansche vliegmachine geschoten en den bestuurder gedood. Interessant is wat de Romelnsche briefschrijver van liet ,,N. v. X D.* meedeelt, namelijk Aller 002011 waren dezer dagen op Venetië gericht, terwijl men zich over al afvraagt wat wel het resultaat zal zijn van de pogingen om vrede te ma ken. Maar merkwaardig is het, dat de buileiilandsche bladen er veel vol ler van zijn dan onze binnenlandsche pers. Wat daarvan de oorzaak wel zijn mag? Of men wil hier alles zoo ge heim mogelijk houden, Of men is overtuigd, dat noch de tusschenkomst der mogendheden, noch de samen komst van keizers en koningen iets tot stand zal brengen. Den oorlog als eene politiek-ge- schiedkunilige noodzakelijkheid be schouwende, die dour de natie ge- wenscht en gewild is, moet hij vol gaas het begrip van de meeste Italia nen door Italië zelf ten einde ge bracht worden. „Zoowel wat we van de andere mogendheden te verwach ten hebben, als wat we zelf kunnen, leerden we in deze laatste zes maan den 1" Ziedaar de conclusie waartoe men gekomen is. Zeker is. dat noch Italic s energie, noch het enthousiasme, noch de hulp bronnen voorloopig opraken. Merk waardig maar waar is deze verkla ring, door een onzer staatslieden uit gesproken. Ergerde men zich voor heen hier aan de Turksche berichten uit Parijs. Berlijn of Weenen over ltaliaansche nederlagen met honder den, ja duizenden gesneuvelden en gevangenen, nu neemt men daarvan geen notitie meer. Het is waar, ook van ltaliaansche overwinningen fcrij gen we niet meer zoo opgeschroefde verhalen, maar de ware toestand in Tripolitanié en Cirenaica komt nu hoe langer hoe meer aan het licht, daar er al een groot verkeer ontstaan is tusschen Italië en deze landen. Al leen reeds uit Rome vertrekt er drie maal per week een trein met directe verbiodin? naar Tripolis. Telkens hoort men dan ook van personen, die er heengaan of er van terug komen In Afrika zelf is men druk bezig. De spoorweg, die van Tripolis naar Am Zara loopt, gaat geregeld iedere» dag Men i3 nu bezig aan een tweede lijntje Tripoli3Taginra. De stad Tripolis moet reeds niet te herkennen zijn, zooveel is er al bijge bouwd. Doch daar er behalve de mili tairen zoovele burgerlijke ambtena ren, te beirinnen met den prefect en al wat tot de prefectuur behoort, heen getrokken zijn. klaagt men daar ook reeds over de hooge huishuren. Ook werden er schoolopzieners heen gezonden en verscheidene scholen ge opend, waarvan meer dan de helft der kinderen Arabieren zijn. De onder wijzers zijn gedeeltelijk Italianen, ge deeltelijk Arabieren, doch de school gebouwen dienen voor beiden. Het zelfde geldt voor Bengasi en Demo. Aan de haven van Tripolis wordt hard gewerkt en ook aan de verster kingen. Doch een militair, juist van Tripolis komende, verzekerde mij, dat de stellingen in en om Tripolis zóó sterk waren, dat de Italianen volko men veilig waren. Maar hij, evenals de meesten die daar geweest zijn en kennis van zaken hebben, verdedigde volgens vele bladen al te grflote, voorzichtigheid van generaal Caneva, om voorloopig de binnenlanden niet in te trekken, als de naaste reden aangevende net gebrek aan water. Ook heeft rnen vooreerst genoeg aan de kusten, waar de bevolking veel ge makkelijker te winnen is 'dan in de binnenlanden, te meer, daar Arabie ren en Bcdouïnen in de binnenlanden van strijd houden en niets te verlie zen hebben zij gevoelen zich ruim beloond, als ze den buit behouden mogen. Allerlei. HONGARIJE TEGEN KROATIË. Men weet, dat de Hongaarsche re geering bijna alle Grondwettelijke waarborgen in Kroatië geschorst heelt, 0in de oproerige geest aldaar te onderdrukken. De Kroaten willen als zelfstandige staat in da Donau-mo- narchie erkend worden en daar is de Hongaarsche regeering niet van ge diend. Nader blijkt, dat de maatregelen, door den koninklijken commissaris genomen, nog sterker zijn dan aan vankelijk werd medegedeeld, althans wat de pers betreft Alle bladen moe ten nl. binnen drie dagen een borg tocht van 5000 kr. storten en eiken dag moeten exemplaren van het blad worden toegezonden aan de regco ring, justitie en politie en mogen do couranten niet in omloop worden ge bracht, vóórdat de politie daartoe haar toestemming heeft verleend. Berichten door de politie geschrapt, moeten door andere worden vervan gen, zoodat de lezer niet kaai merken, dat de inhoud van het blad na de ü.ïze Lachhoek PROZA EN POèZtE. Zij (in de bergen). Hè, die zul. vere, krachtige lucht hier is toch ieU heerlijks. ind je ook niet Hij- Ja. We konden hier eigen- lijk onze luchtkussens wel opnieuw vullen. A. Geloof je in erfelijkheid B. Of ik 1 Ik ben mc-t de dochter van een rechter getrouwd, en ze heeft me altijd de wet gesteld I DE GROOTE PORTIE. Heer. Waar is de biefstuk Kellner. Eet u eerst de gebakken aardappelen op, dan zult u hem wel vinden. ONDER VRIENDINNEN. Mina. Wat een lief gezichtje het je daar. Wie is dat Dina. 't Is mijn laatste fotografie. censuur gewijzigd is. Aon de verantwoordelijk© redao fceuren en uitgevers wordt bij over treding van deze bepalingen veertien dagen gevangenisstraf en bovendien 500 kr. boete opgelegd. De Kroaten hebben het plan opge vat aan de Europcesche Staten ©en manifest te richten, waarin zij om be scherming tegen het absolutisme van Hongarije verzoeken. F.EN LUCHTVLOOT VOOR ITALT6. Volgens 't Fransche voorbeeld is men in Italië ook begonnen met een particuliere inzameling voor een luchtvloot. Thans is het bedrag der inschrijvingen reeds geklommen tol ongeveer 3 millioen fres. Stadsnieuws Baden. In het douchebadhuis aan den Kou» denhorn zijn in de afgclnopen week Gil baden genomenj in dat aan het Leidschcplein 775. MUSEUM VAN KUNSTNIJVERHEID. In het Museum van Kunstnijverheid te Haarlem, zullen gedurende de Paaschdagen, tweo belangrijke Ten toonstellingen gehouden worden; de eene omvat de producten eener Oricn- taalsche industrie, welke in de om streken van Haarlem wordt uitgo- oefend en wel de Oriëntnnlsche tapij ten, afkomstig van de werkplaatsen Polvliet te Beverwijk. Dez© industrie wordt met gunstig gevolg beoefend en levert mooie re sultaten op. De andere Tentoonstelling is die van oud tafelgerei, messen, lepels en 'orken, welke reeds geruimen tijd in het Museum werd voorbereid en thans gereed is. Deze beide Tentoonstellingen van oude en nieuwe kunst op oude grond slagen zullen zeker vole belangstel lenden gedurende de a.s. feestdagen trekken. UITBREIDINGSPLAN. Het volgende request is verzonden: Aan den Raad der Gemeente Haar lem geeft met verschuldigden eerbied te kennen, de afdeeling Haarlem en Omstreken van de Mpij. tot Bevorde- Feuilleton Naar het Engelsch door a. w. marchmont. 14) Ons land heelt natuurlijk© hulp bronnen en die konden onder een vreedzaam en goed bestuur geëxploi teerd worden, totdat wij tien maal 100 sterk zouden zijn als in de sterk ste jaren van het Keizerrijk. Wie verwaarloost ze. noen, vvi© voorkomt bun ontwikkeling, en waarom Er is maar éen antwoord op deze vragen. De oorzaak van dat alies en de v loek van dat alles is de tegenwoordige Sultan en zijn krankzinnigheid. Zijn krankzinnigheid zei Grant op een toon van verbazing. Zijn krankzinnigheid maakt het voor zijn onderdanen zoo hopeloos. Wat er op Yildiz Kiosk gebeurt, wordt goed geheim gehouden maar niet zoo goed om hun die kans zien in lichtingen t© krijgen, te beletten het oen en ander van zijn vlagen van krankzinnigheid te hooren. Zijn her sens ha-ben het evenals die van zijn ongel'ikkigen broeder, Murad, opg< geven tegen de gespannen vrees omleger ook rekenen. vermoord te worden, die hem altijd in zijn macht heefL Alles wat wij voor stellen is daarom, dat hij ©venals zijn broeder afgezet zal worden, vriende lijk en zachtmoedig behandeld, zoo als u weet, dat wij Oosterlingen al tijd onze zwakzinnigen behandelen en dat zijn plaats zal worden inge nomen door Rechad Effendi, een rechtvaardig man van flink© on ruime begrippen. En dat zal gebeu ren. Staat uwe Excellentie zelf voor zijn persoonlijke veiligheid in Absoluut. Wij wenschen niet met krankzinnigen te twisten maar wij kunnen niet lijdzaam aanzien, dat Turkije zijn ondergang tegemoet gaat eu dat zou er van komen. Bij zoo n plan kan ik mij zonder bezwaar aansluiten, zei Grant opeen toon van onmiskenbare verlichting. Terwijl hij sprak, vestigde ik mijn oogen op den Pasha, en zijn gelaat schitterde van voldoening en triomf. Maar hij sloeg direct zijn oogen weer neer, en begon ©enig© papieren in zijn schrijftafel door zijn vingers te laten gaan. Niets kan ons succes verhinde ren, monsieur, zei hij, een oogenblik later. De meest invloedrijke mer.- schen van het land slaan aan onze zijde, en als wij het achterstallige aan soldij aan léderen officier en sol daat betalen, dan kunnen wij op het Heeft u daarvoor geld noodig Bij die vraag zag ik den Pnslia snel als van verrassing over een nieuwe wending in zijn gedachten opkijken. Hij zwoeg, terwijl zijn vingers nog verstrooid met do papieren voor hem speelden. Is het mogelijk, dat u dat geld gevonden zou hebben vroeg hij daarop langzaam. Daaraan liad ik niet gedacht ©n nu is het te laat Te laat vroeg Grant, evenals ik getroffen door die woorden en nog voel meer door den eigenaardig©» toon, waarop zij gezegd werden. Als ooit de stem van een man een klank van intens ©11 alles overheerscherd berouw in zich had gehad, dan was het die van Maraboukh op dat oogen blik. Maar welk© reden kon hij heb ben voor zoon gewaarwording Ik wantrouwde hem zoo sterk, dat ieder van zijn wooi-den, blikken en geba ren mijn wantrouwen opwekte. Ik bodoel alleen maar. <lat onze schikkingen al gemaakt zijn, mon sieur, en naar ik vroes nu met meer veranderd kunnen worden. Zijn ma nier van doen was van een man, die door een onverwachte ontdekking van zijn stuk gebracht wordt en de uit drukking van zijn gelaat, toen hij Grant aankeek, vertegenwoordigde oen onoplosbaar raadsel. Ik had geen vermoeden, dat u zich zoo van ganscher harte aan on ze zaak zou geven. Maar dat is nu niet anders, voegde hij cr bij, blijkbaar met moeite die gewaarwording van zich afzettend en zijn schouders op halend. Als ik dat, geweten had, dan zou ik het geld liever van u geleend hebben. Het zal natuurlijk maar ©en tijdelijk© leening zijn, maar wij heb ben groot© concessies moeten geven aan hen, die het weten te krijgen en ik zou liet liever van u gehad heb- ebn. Wat zijn ware gedachten ook wa ren over deze zaak. hij had ze nu on der bedwang, en sprak op zijn gewo nen toon Rechad Effendi zou ze na- tuurliik. zelf bevestigd hebben. Maar ik dacht, dal Recnad Effen di in hei Teheragan Palcis zat opge sloten 'f vroeg Grant. Onze vrienden zijn overal, mon sieur, antwoordde Maraboukh, mei een glimlach en met de han den opgeheven. En wij staan in nauwe betrekking tot Zijne Hoog heid zijn eigen bedienden staan aan onzen kant, evenals meer dan dc helft van de ambtenaren van Yildiz Kiosk en hij sprak breedvoerig over den omvang van de samenzwering, en het stellig© succes, dat hem wachtte. Naar mij voorkwam .scheen hij zij» rol te overdrijven; en ik raadde half dat hij zich bewust was een fout be gaan to hebben on nu verlangend w as dat te bedokkeu en zijn positie te herstellen. In elk geval, mijnheer, kan u bij deze zaak niet anders dan winnen, besloot hij. Zooals ik gezegd heb, uw tegenwoordige concessies zullen be vestigd worden en in plaats van de tegenwoordige, weinig vertrouwbare, verraderlijke Regeering, zal u te doen krijgen met een die stabiel, sympa thiek en vertrouwbaar is. Als u aan leiding mocht vinden de Regeering nog verder te helpen, dan zouden die diensten natuurlijk niet onbeant woord blijven. Ik neem allerlei gevaren op mij, Excellentie, antwoordde Grant, en stel voor, dat mij vooruit ©enige waarlxirg zal worden gegeven. Dat zal heel gemakkelijk zijn, mijnbeer. Eigenlijk is dat al in orde gemaakt. Uw positie en houding zijn natuurlijk in aanmerking genomen en als voorbereiding voor dit onder houd heb ik mij voorzien van een do cument van Rechad Effendi, dat Zij ne Hoogheid eigenhandig geteekend heeft. Hij zocht in zijn papieren, boos er een uit en hield het Grant voor, om in te kijken. Het is in het Turksch. veronder stel ik, zei Grant, ziel» vooroverbui gend als om het te lezen. In het Turksch natuurlijk, hrfd- de glimlachend het antwoord. Ik moet er een copie van laten maken. Toen deed Grant iets heel listigs. Hij greep het popi©' ®\n éen kant vast, en voorovcrleunend om er in t© kijken, schoof hij zijn stoel onder zich weg alsof dat bij ongeluk ge beurde, en zich aan «!c tafel vast klemmend rukt© hij den Pasha het papier uit de handen. Ik vraag u duizendmaal excuus voor mijn onhandigheid, Excellentie, riep hij uit roet goed nagebootste ver legenheid, terwijl hij zijn stoel op- raapteen ging zitten. Hij had het pa pier nu en deed alsof hij liet wilde onderzoeken. Ik kon geen Turksch lezen, maar ik zal dit laten onderzoo ken. Tot mijn groei genoegen en blijk baar tot groot displezier van den ouden Ottomnan, stak hij het in zijn zak. Uw tolk hier zou ïwit nu kun» neu onderzoeken, zei Maraboukh. Dat zou mij niet voldoende /iin, antvvoordil© Grant kalm en flink. Uwe Excellentie behoeft niet bang te zijn, ik zal het goed bewaren, en zor gen, dat u een copie krijgt Het i» voor mij natuurlijk van to groote be teekenis Ik ben aan u overgeleverd, mon sieur. zei de Pasha met een glim» lach, die zijn teleurstelling echte* niet genoeg verborg. Er Is nog iets anders, dat ik u wild© vragen. F.xcellcntie. Als ik een onderhoud zou wenschen, wil u daar Ban voor zorgen Dat zou moeilijk gaan. Wij *ijt$

Haarlem's Dagblad | 1912 | | pagina 9