Haidée. EEN VERPLEEGDE VERDWENEN. Sedert Zondagavond wordt een pa tiënt van het Rijk-krankzinnigenge sticht te Medemblik vonnist; hij was als „gezinsverpleegde" opgenomen ten huizo van den heer S. Wijdenos. Juist had men hem Zondag een nieuw cos- tuum verstrekt; geld bad hij zeer wei nig in zijn bezit Nader is gebleken, dat de patiënt per trein naar Amsterdam is vertrok ken. Elk spoor is men verder kwijt. OVER INDIë. Hedenavond houdt de heer J. E. Jas per, controleur bij het binnenlandse!) bestuur in Nederlandsch-Indië, ten paleize voor de Koningin en den Prins een lezing, door lichtbeelden toege licht, over de iniandsche kunstnijver heid in geheel Indië. SPOORWEGDIEFSTAL. Tijdens het vervoer van Amsterdam naar Hilversum zijn uit een koffer, die per H. IJ. S. M. verzonden werd, een gouden en een zilveren schakel armband, tot een gezamenlijke waar de van f 56 gestolen. LEERAREN GYMNASIUM. In de te Nijmegen voortgezette vergadering van 't Genootschap van leeraren aan Ned. Gymnasiën werd door den heer J. G. Plette de vraag ingeleid: „Welke wijzigingen wen- schen do leeraren in de Pensioenwet \oor Burgerlijke Ambtenaren?' DIEFSTAL UIT BRIEVEN BUSSEN. We hebben gemeld, dal dezer dagen uit de bus van een diamanthandelaar te Amsterdam een kennisgeving is gestolen, waarmee de dief een pakje met f 2590 aan diamanten van 't post kantoor afhaalde. Vermoedelijk is door denzclfden dief een kennisge ving uit een brievenbus eener Am- sferdamsche bankinstelling gestolen. Aan 'l postkantoor is de aangetee- kendc brief aan den dief afgegeven, maar door een gelukkige omstandig heid is de cheque -lie in dezen brief zat door een betrokken firma niet uit betaald. Hier ving dc dief dus bot. KINDERLTJ KJ E G E VONDEN. Uit het water van den Schinkel qan den Sloterstraatweg te Amsterdam is het lijkje van een pas geboren kind van het vrouwelijk geslacht opge- vlscht. IIAAGSCRE SCHOUWBURG. Uit betrouwbare bron kan door 't Hbld. worden med-gedeeld, dat in liet plan voor den sehnuwburgbouw de uitvoering van den geheelen voor gevel gedacht is in natuursteen en van optrekken der facade in zand steen geen sprake is. HOOG WATER. De waterstand aan bet Buiten IJ was gister tot 1.85 M. boven A.P. ge stegen. Sedert Dinsdagmiddag worden do Oranjesluizen niet geschut. De Wateriandsche dijken worden be waakt. Alle buitenpolders zijn over stroomd. Het eiland Urk lijkt aanmerke lijk kleiner, nu de tot 1.70 M. boven volzee gewassen vloed het omkade weiland heeft overstroomd. Alleen het dorp, staande op het booger deel van 't eiland, steekt boven de golven uit. De visschersvloot was gedwon gen "net in zee staand haringwant on afgehaald te laten CHRISTELIJKE HAVEN- EN TRANSPORTARBEIDERS. ie Rotter'-'t> is -pgericht eon Bond van Chrii-ol. haven- en transport- arbeidersvereeu. in Nederland. MR. J. H. J. SCHNEIDER. In den ouderdom van 68 jaar is te 's-Gravenhage overleden de heer mr. J. H. J. Schneider, oud-raadsheer in het Hooggerechtshof van Ncder- landsch-Iudië. BIJBELLEZEN IN DE KAZERNE. De afd. Utrecht van de Nat. Chr. Onderofficieren-Ver. heeft blijkens het jongste nummer van het orgaan dier verceniging den kolonel-com mandant van het 1ste regiment ves ting-artillerie aldaar, verzocht, dage lijks gelegenheid te geven aan alle militairen, om ongeveer een kwartier in den Bijbel te lezen en de noodige lokaliteit beschikbaar te doen stellen, Feuilleton Naar het Engelse h door A. W. MARCHMONT. 17) Ik ben meer van uw vijandschap dan van uw vriendschap gediend. Meent u dat? Die vraag klonk woest en bijna dreigend. Ik ben in het minst niet bang voor u, zei Enid trotsch. Toch kan u nog wel eens bitter berouw over uw daden en woorden van heden krijgen. Uw holie bedreigingen beteeke- nen voor mij even weinig als uw vaische smeekbeden. Er is niet méér waarheid in hei een als in het onder. Mr. Ormesby, wil u zoo vriendelijk zijn, madeuiuiselie Patras naar haar kaïneis terug te geleiden Deze co- vnedicvertooning verveelt mij. En met een minachtend schouder ophalen keerde Enid zich om en wierp zich op een stoel, met haar rug naar de Griekin gewend. Haidée fronste "de wenkbrauwen en beefde van woede bij deze laatste om tegemoet te komen aan den wensch van vele ouders en aan de vrees, vai sche schaamte, of onachtzaamheid, die vele van Christclijken huize zou den weerhouden, zelf in de kazerne in den Bijbel te lezen. Dit voorlezen (zonder meer) zouden geschieden door leden der afdeeling en personen, die na bekomen toestemming hiervoor zul len worden aangezocht. Bedoelde ge legenheid werd gevraagd vóór de morgenoefening. De kolonel-commandant van het 1ste regiment vesting-artillerie heeft toe stemmend geantwoord. De bijbelle zingen, waarmede reeds een aanvang gemaakt is, beginnen 25 minuten en eindigen 10 minuten vóór den aan vang van oefeningen en werkzaam heden. Bij de eerste lezing was een acht tal personen tegenwoordig. TEGEN Dr. KUYPER EN ZIJN roLiriEic De beer De Meester heeft te Nieuwe- diep een rede gehouden. In „Itet Va derland" is een overzicht van het ge sprokene opgenomen, waaraan wij het volgende ontleenen Valt naar spreker's meening over de daden van het kabinet Heemskerk niet te roemen, al bracht het ons een nieuwe Zedelijkheidswet en een nieu we Miiitiewet, een groot en dreigend gevaar ziet spreker in den noodlotti- gen invloed van den leider tier anti- revolutionnaire partij, die helaas weer sterk wassende is. Er is een tijd geweest, dat velen in den lande dit voor niet meer moge lijk hielden. Men denke aan de Rid derorden-zaak, de zaak-Van Heecke ren, het boetekleed, de wijze waarop de Eereraad zich uitsprak. Maar wat onmogelijk scheen, ziet men niettemin gebeuren. Dr. Kuyper laat zich meer gelden. Zijn volgelin- gen-door-dik-en-dun sterken hem. Pa trimonium, Chr. Jongelingsvereeni- gingen, anti-rev. kiesvereenigingen nemen moties aan ter verheerlijking van den leider. Zijn optreden in liet Noorden en elders was een ware triomftocht. Tegenover de Regeering tieedt Dr. Kuyper gaandeweg meer op om haar Ie drijven in de uiterste richting, waarin hij zelf dreef in de jaren 1901 1905. Getuige zijn pogingen om den schoolstrijd naar Indië over te bren gen, getuige ook zijn optreden bij de MarinebeTooting. Doch er is meer. Er is reden om te verwachten, dat bij de Grondwets- herzicnin- getracht zal worden het onderwijs-artikel, dat het voortbe staan van het openbaar, voor allen toegankelijk volksonderwijs waar borgt, te wijzigen. Ik heb gegronde reden zegt spreker verder om aau te nemen, dut ons ook andere voorstellen, die in menig opzicht he slist reactionnair zijn, vttn deze Re- geering te wachten staan, voorstellen gaande in stellig anti-vrijzinnige richting. elke moet onder deze omstandig heden de houding der vrijzinnigen zijn Aaneensluiting moet al ler leuze wezen. Aaneensluiting, zon der verdoezeling van beginselen, en indien mogelijk op vast accoord. En dat is mogelijk indien wij van onze zijde voorop stellen, dat de strijd zal •gaan vóór het algemeen kiesrecht en tegen de tariefverhooging, maar dat; hij bovenal gericht zij op het verbre ken van het noodlottig overwicht der coalitie. Met mr. Treub in een poli tieke rede te Assen is spreker het vol komen eens, dat in de naaste toe komst door allo vrijzinnigen moet worden samengewerkt, en dat dan bij alle verschil van gevoelen zal blijken, dat de overheerscmug van bepaalde denkbeelden op godsdienstig gebied over de vr"e gedachten dooi allen als een ernstig gevaar wordt beschouwd. Dan moeten spreker stemt er vol komen mede in, alle verschillen vervallen en dan zullen allen, die het vrijzinnig beginsel voorstaan, als één man op de bres staan. SCHATZOEKERS. In een Londensch blad leest men, dat het Engelsclie stoomschip Lyons, dat verleden j.iar zomer op de kust van Terschelling naar de schatten van de Lutine beeft gezocht, inaar in October om het stormweer het werk moest opgeven, op het eind van deze maand weer aan den gang zal .gaan. De Lutine is het Engelsche fregat, dat op 8 October 1799 met 1.217.1/10 pond sterling in gouden en zilveren staven en 117.000 pond sterling in munt aan boord, uit Yarmouth naar Cuxhaven stevende, en den volgenden dag op de kust van Terschelling ver ging. Ruim vijftig jaar geleden is er voor een goede 1U0.000 pond sterling van den schat bovengebracht; sedert is het niet veel meer geweest. Men is nu zoo goed uitgerust, dat men op meer hoopt. minachtende beleediging, en ik zag een hevige uitbarsting aankomen maar daar kwam niets van, hoezeer zij ook in vuur en vlam stond. Zij zweeg even, nog altijd bevende, en zei toen Zooals ge wilt, maar bedenk, dat gijzelf het zoo verlangd hebt, en wij, Grieken, vergeten niet. Uit haar toon en blik was nu niets dan onverzoenlijke, wraakzuchtige haat te lezen. Toen wendde zij zich, na een oogenblik gewacht te hebben, tot mij Mr. Ormesby, u is de secretaris van A'r. Grant en ik ben zijn aan staande vrouwik verzoek u in zi:- naam, mii bij hem te brengen. Ik wensch hem te zien en heb daar alle recht toe. Mr. Ormesby, zeide Euld onmiddellijk, u kent de instruc ties, die ik aan de dïenstbcden heb gegeven. Niemand mag hij Cyrus komen, en Mademoiselle Patras zeker niet. Ik heb het recht, en wil hem zien, Mr. Ormesby. Ik vorm geen hooger beroep van hetgeen Miss Grant gezegd heeft, Ma demoiselle, antwoordde ik. lk heb noch het recht u naar mijn vriend toe te brengen, noch het recht u bij hem vandaan te houden maar als ik het recht wel had, dan zou ik u nu niet bij hem toelaten. Een dergelijk antwoord ver- UIT DR HOTTEROAMSCHE HAVEN. De „N. R. CL" meldt Van een vermindering van bet in de haven alhier opgelegde aantal zee schepen, welke verwacht werd zoodra de staking in de Engelsebe mijnen geëindigd zou zijn, is tot dusverre niet veel merkbaar. Het aantal van deze schepen bedraagt altijd nog ruim 70. Hiervan liggen er alleen in de Maas haven 27. de overige zijn aan dc ka den en in de andere havens gemeerd. Hierdoor en door het groote aantal binnenkomende schepen zijn op het oogenblik alle boeien bezet. Het bunkeren van de schepen gaat in de laatste dagen, door versterking van het daarvoor benoodigde mate riaal, spoediger. IN GEVAAR. Uil St. Jacobiparochie wordt ge meld Even ten oosten van de Zwartehaan (onder St. Jacob]parochiej, is in den nacbt een hoogaars, waarmee de mos selvangst weid uitgeoefend, gestrand. De schipper eh zijn knecht, aikomstig van lerseke, hebben van 11 tot 3 uui in bet water gestaan, zich vasthou dende aan de touwen. Toen zij zich niet langer staande konden houden en geen redding kwam opdagen, zijn ze in zee izesprongen en door de gol ven aan land gedreven. In deernis- wekkenden toestand zijn ze aan de Zwartehr.m aangekomen en aldaar door de bewoners van droge kleeren en voedsel voorzien. Het vaartuig is vrij zeker geheel verloren het was niet verzekerd. HET „STANDAARD"-JUBILEUM. Aan den maaltijd door dr. Kuyper in het Hotel den Ouden Doelen te 's-Gravenhage gegeven, werd aller eerst het woord gevoerd door den gastheer, dae o. rn. een heildronk wijdde aan gou ve rtour-ge ner a a 1 lde.n-1 burgvoorts spraken de ministers van Binnenlandsche Zaken, van Ko loniën en van Oorlog de ticeren v. d. Velden en Brummelkamp. de rector der Vrije Universiteit prof. R. II. Wol- tjer, prof. II. Havinck, de heer Van Haeringen, prncses van het Studen tencorps der Vrije Universiteit, dc heer W. Hovy en anderen. De gasten scheiddon na een bezie lende toespraak van den gastheer, zoo meldt de Tel. AANBIEDING ADRES ALGEMEEN KIESRECHT. Woensdagmiddag heeft II. M. de Koningin de dag, besturen van den Vrijzinnig Democratische» bond en bet Alg. Nedorlandsch Werklieden verbond in audiëntie ontvangen ter overhandiging van het adres voor al gemeen kiesrecht voor mannen en vrouwen. De voorzitter van den V. D. B., de heer Hermam Snijders was afwezig, in verband met het door H. M. op medisch advies, uitgedrukte verlan gen om niemand in audiëntie te ont vangen, die in de afgeloopen weken in aanraking kwam met iemand lij dende aan een besmettelijke ziekte. In zijn plaats werd het gezegde adres met een begeleidend schrijven in leeren omslag overhandigd door den ondervoorzitter van den V. D. B., prof. dr. D. van Embden, die hierbij gelegenheid kreeg o.a. het navolgende to zeggen: MajesteitI Aangevangen door het initiatief van de beide genoemde afdeelingen der V. D. partij, is de beweging voor adhaesie aan dit adres welbewust ge steld, naast de andere adresbeweging voor algemeen kiesrecht, eveneens in 1911 ondernomen, opdat door onze actie op het algemeen kiesrecht min der de schijn zou rusten van louter een eisch van den klassenstrijd te zijn. Waar onze actie met bescheide ner hulpmiddelen gevoerd moest wor den en uit beginsel weigerde de me dewerking der vakvereenigingen als zoodanig in te roepen; waar zij in me nige plaats slechts aanvullend kon optreden en zij andere vrijzinnige voorstanders van algemeen kiesrecht hun medewerking aan onze actie meestal zag onthouden, daar is het voor ons een voldoening Uwe Maje? steit desondanks te kunnen wijzen op het zorgvuldig gekeurde, aantal van bijna 37,000 hundteekeningen van manuen en vrouwen, welke adhaesie- betuigingen hiernevens aan Uwe Ma jesteit worden aangeboden. Ilct is ons een voldoening, omdat wij ons doel bereikt achten. Wij ach ten het door ons advies weder eens te meer en krachtig uitgesproken, dat de invoering van algemeen kiesrecht veelee/r een daad van staatsbehoud dan van staatsverzwakking is en dit, wachtte ik, want ik weet, dal u geen vriend van mij is. Toch zal ik hem zien, mijnheer, zei ze boose:i zij bad gelijk. Want op dat oogenblik, juist toen ik de deur voor tiaar had opengedaan om heen te gaan, kwam Dr. Arbuthnot naar beneden en bij ons. Iloe gaat liet met Cyrus, dok ter? vroeg Enid opgewonden. Kan ik naar hem toe gaan Het verheugt mij, u te kunnen vertollen, dat hij veel beter is. De cri sis is voorbij, geloof ik, en hij zal herstellen. Is liii bij kennis Heeft hij naar mij gevraagd vroeg zij begeerig. Hij is bij kennis, maar het spijt mij te moeten zeggen, dat hij niet naar u gevraagd lieeft. Hij vvensoht Mademoiselle Patras te zien. Do schittering van triomf in de oogen der Griekin was de moeite waard om te aanschouwen. Ik ben Mademoiselle Patras, zei ze. Wil u mij bij hem bren gen, mijnheer? De dokter keek eerst haar en daar op Enid aan, en wierp toen mij een vragenden blik toe. Mademoiselle Patras is met Air. Grant verloofd, zei ik bedaard. En heeft getracht hem te vergif tigen, dokter, bedenk dat, zeide Einid, op snijdenden toon. Mis schien is zijn leven niet veilig, als zij in zijn nabijheid komt. omdat slechts door ?.an het heele volk te schenkeu, vertrouwen, zelfbeschik king, maar dus ook verantwoordelijk heid, eon vreedzame ontwikkeling van het staatsleven bereikt kan worden. De macht van den wetgever beruste op machtiging van hen, voor wie de wet gelden zal. Reeds lang ging de overgroole meerdorheid der be schaafde staten Nederland op den weg van het algemeen kiesrecht voor. Dientengevolge is ten onzent de wet geving te kort geschoten in de behar tiging van vele hoogst ernstige volks belangen. liet zijn onze medeburgers, Majesteit, die in het welvurende Ne derland zuchten onder afmattende ar beidsduur of gebrekkige woning; het zijn onze medemensohen, wier loonen vaak bitter laag zijn en die na een leven van eerlijken en moeizamen ar- l>eid op hun ouden dag of in dagen van invaliditeit aan armoede ten prooi worden gelaten. Zooveel kansen van ontwikkeling worden er verijdeld, zoo veel leed wordt er onnoodig geleden, alleen omdat de sociale wetgeving ten onzent achterlijk is. Ook met het oog daarop verwacht de vrijz.-dem.partij, dat de invoering van algemeen kiesrecht voor mannen •n vrouwen, door geen correctieven verzwakt, een zegen zal zijn voor hel Nederlandsche volk en een wijze ver betering onzer staatsorde. Daarom heeft zij dit adres tot Ko ningin en Staten-Generaal gericht en vragen wij Uwe Majesteit eerbiedig, er Hare aandacht aan te schenken. En tevens veroorloven wij ons, Uwe Majesteit namens die partij onzen dank te betuigen, dat Zij ons tot per soonlijke aanbieding zoo welwillend verlof heeft verleend. Na deze audiëntie, waarbij de in leer gebonden adreslijsten in 5 zware doelen, bevatteude 27.421 namen van mannen en 9397 van vrouwen, ten pa leize waren afgegeven, werd aan het gebouw van de Tweede-Kamer even eens een gezegeld adres met begelei dend schrijven bezorgd, terwijl aan de Eerste Kamer werd toegezonden een schrijven, houdende kennisgeving van dc indiening van het adres met een afschrift daarvan. VERKIEZING PROV. STATEN ZAANDAM. Voor de verkiezing van een lid in de Provinciale Staten van Noord Hol land voor het kiesdistrict Zaandam, ter vervanging van den heer mr. P B. J. Ferf, die tot lid van de Eerste Kamer werd benoemd, zijn gisteren officieel candidaat gesteld de heeren J. W. Dekker, lib., te Wormerveer; D. Donia, S. D. A. P., te Zaandam en G. C. Kamphuys, R.-K., te Amsterdam. GESTRAND. Gister is de ontwapende torpedo- boot „Hekla" bij Nieuwediep ge strand, doordat een sleeptros in de senroef geraakte. Hedennacht hij hoog water zou men trachten de boot af te brengen. NATIONALE VROUWENRAAD. Heden en morgen wordt te Alk maar de vergadering van den Natio- nalen vrouwenraad gehouden. Gister avond werden dc afgevaardigden op een feestelijke bijeenkomst ontvau- VERBRUTK VAN GEDISTILLEERD. Naar liet Centr. Bureau van den Volksbond tegen drankmisbruik te Utrecht ons mededeelt, bedroeg het verbruik van gedistilleerd ad 5U in het jaar 1911 per iioofd dor bevolking 5288 L. WEER IN VRIJHEID GESTELD. Tijdens de loodgietersstakuig wer den te Amsterdam ttveo stakers gear resteerd, die er van verdacht werden een phospliorhoudendo vloeistof op do kleeren van een werkwilligen loodgie ter geworpen te hebben. Beiden wer den naar liet Huis van Bewaring over gebracht, en daar opgesloten. Zij zijn ccliler, volgens het Hold, thans weer op vrije voeten gesteld. BELANGRIJKE JUWEELEN DIEFSTAL. Een Duilsclicr II., sedert begin der jaars tc Amsterdam wonende, eerst met zijn vrouw intrek hebben de genomen in een kosthuis aan do Spinhuissteeg, later met haar elder3 woonachtig, is plotseling verdwenen. Bij dit ontijdige vertrek heeft hij een belangrijk aantal juweelen van groole waarde, en in het bezit van de vrouw, waarmee hij leefde, meegeno men. De vrouw deed daarvan aangifte bi! de politie, die nu alle pogingen in liet werk stelt, den voortvluchtige op te sporen. De dokter wist een oogenblik niet wat hem te doen stond. Ik heb natuurlijk alleen met den medischen kant van deze zaak te ma ken, antwoordde hij na een pauze. Airs. Wellings en de verpleegster zijn er, en het spijt mij te moeten zeggen, dat het volgens mijn opinie heel ge vaarlijk zou zijn, zijn verzoek niet in te willigen. Natuurlijk mag er aan zijn bed niets gebeuren dut hem schrik of andere opwinding zou kun nen bezorgen of ik zou niet kunnen instaan voor de gevolgen in zoo'n critiek geval. Dan za ik ook, verklaarde Enid. Het doet mij innig leed. Miss Grant, kwam de dokter tusschen- beiden, maar tot mijn spijt moetik zeggen, dat mijn patiënt speciaal ge vraagd heeft, of u voor het oogenblik liever niet bij hem wilde komen. Arme Enid. Die slag moet haar in het hart getroffen hebben maar zij hield zich kranig. Haidée echter was bijna brutaal in baar triomf en nep met leedvermaak uit Dat is goed. Daaruit blijkt in derdaad, hoe volkomen Mr. Grant hersteld is. Zal ik alleen gaan, dok ter, of gaat u mee Kan ik u nog even spreken, als ik weer beneden kom. Mr. Ormesby? fluisterde de dokter. Toen Haidée de kamer uit ging, Verondei wordt, dat hij'de wijk naar het buitenland heeft genomen Het geslolcnc vormt een lange lijst en de politie, nieuwsgierig als altijd, zou ook gaarne weten iioo zulk een groote voorraad juweelen in het be zit is gekomen van haar, die thans is bestolen. Van den vluchteling heeft de recher che lot hedi n geen enkel spoor. (TeL) VERDRONKEN. In den IJscl te Gouda is verdronken de 22-jarige knecht J. B., van liet schip Willemina, van schipper Hiike- ma. Bij het visschcn is hij overbootd geslagen en door den stroom meege voerd. KAMERVERKIEZING HOORN. Voor liet lidmaatschap zijn candi daal gesteld de heeren W. de Jong, Deu Haag, lib.; L. Hoejcnbos, ld, soc- dem.; H. Ch. Vegtel id., a.-r.; P. Theu- uisscn, Amsterdam, Ned. Landbou- wersbond. Benige kiezers te Edam hebben nog candidaat gesteld mr. D. Fock, oud minister van koloniën, te 's-Graven hage. De volgende „Open Brief" is gezon den aan de kiezers in het kiesdistrict Hoorn Uit de dagbladen blijkt mij, dat men mij voor liet lidmaatschap van de Tweede Kamer der Staten-Gene raal in het kiesdistrict Hoorn officieel candidaat heeft gesteld. Dit is ge schied buiten mijn voorkennis, en het is mij zells onbekend, van wie de candidaatstelling is uitgegaan. Hoe wel ik de goede bedoelingen ten mij nen aanzien van de kiezers, die mijn candidaatstelling 1 ebben geteekend, ten zeerste waardeer, betreur ik toch, dat dit geschied is. Immers het is on- gewenschl, dat de vrijzinnige stem men zich verdoelen. De vergadering yan de vrijzinnige kiesvereenigingen in het district, te C'ostliuizen gebon den, beeft bij meerderheid van stem men den heer W. de Jong als deu candidaat der vrijzinnigen aangewe zen. Ik meen dus, dat dc vtijzinnige stemmen op den heer I)o Jong moeten worden uitgebracht, en ik noodig dus de kiezers in het district dringend uit, geen stemme op mij uit te bren gen, maar eendrachtig ter voorko ming van stemmenversnippcring aan den heer De Jong hun stem te geven. Ik verzoek den secretaris van de vrijzinnige kïcsvereeniging te Hoorn dezen brief zooveel mogelijk in het district te verspreiden. Den Haag, ld April 1912. D. FOCK. Brieven uit Zandvoort ii. Aan alles komt een eiud en elk vraagstuk wordt opgelost. Aan het voorstel ondertec-kend door de 5 raads leden is een eind gekomen, doch op gelost is 't u niet, alhoewel 't toch een vraagstuk was en dus thans nog is. Zeer nieuwsgierig om te vernemen hoe de heeren van den Raad ten deze zouden besluiten, toog ik Woensdag 27 Alaart 1.1. des avonds naar ons Raadhuis, doch nadat ik ongeveer 1 1/2 uur had gewacht, gedurende wel ken tijd een geheime zitting werd ge houden, werd de openbare vergade ring geopend en decide de voorzitter ul aanstonds mede dat punt zooveel en zooveel van de agenda, het voor stel van de 5 onderteekenaars betref fende, werd verdaagd, doch dat hem ter geheime zitting was gebleken, dat de voorstelleis niets persoonlijks heb ben bedoeld- Het laatste is mij niet geheel duidelijk. Tk heb nimmer ver moed dat de onderteekenaars ieis an ders dan het gemeentebelang op 't oog hebben. De vraag rijst bij mij of wanneer in 't vervolg door den voor zitter bij een voorstel iets dergelijks niet verklaard wordt, dan steeds 't tegendeel moet worden aangenomen. De zaak is dus nu verdaagd, 't welk in de terminologie van den Zandvoort- sclien gemeenteraad hier beteekent: voor goed van de baan. Ja, m'n waar de lezer, daar moet men nog aan ge wennen; het woord „verdagenheeft voor den Raad alhier niet alleen de höteekenis van „uitstellen", maar ook van „afstellen"; alzoo, wanneer de behandeling van een punt wordt ver daagd, dan moet men nader infcfrmeo- ren wat daarmede bedoeld wordt. Na onderzoek is mij gebleken dat het woord „verdagen" thans gebruikt is in den zin van „afstellenElkeen kan er dus van denken wat hij wil; dat zou althans liet geval zijn, indien er niet in de hiervorengenoeinde ge heime zitting over gesproken was. Of iets in eene openbare, dan wel in eeno wierp zij nog een laatslen blik van glimlachenden triomf op Enid, die haar blik flink beantwoordde, en haar nederlaag zonder de minste uiterlijke teekenen van teleurstelling aannam. Maar zoo gauw de deur gesloten was, bief zij haar gesloten vuisten boven het hoofd en liet ze met een langgerekten, half onder drukten kreet van bittere teleurstel ling en lijdeil weer vallen. Toen daar op haar scherp oor een geluid op ving, hield zij zich plotseling in, ter wijl zij op het punt stond zich op een sofa te werpen, en zei, naar mij toe komende, met een volkomen natuur lijke stem en glimlachend Is het niet prachtig, dat Cyrus weer beter wordt Ik begreep er eerst niets van, tot dat ik, do deur zachtjes hoorenüe opengaan, mij omkeerde en do Griekin naar binnen zag kijken. Zij was teruggekomen om haar oogen te vergasten aan de vernede ring van liaar tegenstandster, en Enid, haar hoorende. bad dadelk begrepen wat haar doel was en dit ooéenblik van triomf onmogelijk ge maakt. HOOFDSTUK X. Het probleem van een tafel waarop alles in ver warring ia Van alle daden van Hu idéé in de zen strijd tusschen liaar en Entd. geheime zitting behandeld woWt, uiaakl wat openbaarheid betreft ve;! al geen verschil. Thans heb ik ge hoord dat in heel de geschiedenis do burgemeester het leeuwenaandeel van de schuld krijgt. Wat toch is 't geval; zooals u uit het voorstel van de Raadsleden blijkt is door den burge meester in geheime zitting nnsiege- deold dat dr. Vorstman zich, zoonl niet boven het over hem geplaatste gezag wensebte te verheffen, dan toch in elk geval zich aau dat gezag tracht te onttrekken; mij is gezegd, dat alle leden het deswege noodig vonden, dat de burgemeester dr. V. zou aanzeggen dat zijn heengaan ge wen sen! is. Na deze zitting evenwel heeft tusschen den burgemeester en dr. V. eene ver zoening plaats gehad, waarom de eerstgenoemde uitvoering van het raadsbesluit niet meer noodig ach tende, de zaak vondcr rusten liet. De 5 Raadsleden dit daarna vernemende hebben het voorstel als reeds meer genoemd inge zonden. Dit voorstel dus is nu ver daagd, oftewel van de baan. Wat nu? Waarom niet ruiterlijk gezegd waar het op staat. De voorstellers o .dertee- kenaars zullen nu toch de consequen tie van hunne daden hebben te dra gen, al mec-nen zij zich op deze wijze a».n de gevolgen te kunnen onttrekken. In de laatste geheime zitting was het weder „raak". De burgetnogster heeft heel wat te hooien gekregen en of hij daarbij weder z'n twee oliejas sen uit de klearenkast heeft gehaald, vermeldt de geschiedenis niet. Ge moet weten dat de burgemeester 'ij eigenaardige, tactiek volgt, indien hein iets wordt gezegd dat mindei naar zijn zin is, dan trekt hij, zooals hij zelf dat noemt, z'n oliejas aan, waar langs alles dan kan afloopen. De burgemeester heeft bedankt als voorzitter van de Verceniging voor Vreemdelingenverkeer. Men zegt dat thans de heer J. Ph. Stom, in de bedoelde vergadering lot lid van het bestuur gekozen, als voor zitter zal optreden. Genoemde heer Stom heeft in het publieke leven nog wel geen sporen verdiend, doch we hebben goede ver wachting van hem en hopen dat hij de functie vele jaren met lust en op gewektheid naast den ijverigen secre taris der V. v. V. V. zal waarnemen. Ik vergat bijna nog te vermelden, dat Vrijdag 29 Maart 1.1. vanwege de Vereeniging liet Witte Kruis door dr. Varekamp eene lezing is gehouden over. Sehoolhygïëne en Infectieziekten. Het is jammer dat zoo weinigen die vergadering bijwoonden. Hel gelever do was werkelijk dc moeite waard Het is niet aangenaam voor een spre ker, zich belangeloos beschikbaar te stellen wanneer de waardeering zoo gering is. Enfin, moed gehouden! Iutusschen als steeds gaarne t. a. v. ZANDVOORTElt. Uit de Omstreken HEEMSTEDE. Naar het huis van bewaring (e Haarlem is overgebracht C. B., ver dacht van oplichterij. HILLEGOM. De N. R. Ct. meldt: Hei raadselachtige gat in den tuin van den heer Walkers, te Hillegom, JjCgint thans ook dc aandacht van des kundigen te trekken. Verschillende personen komen zich ter plaatse van den aard der verzakking overtuigen Een hunner heeft vastgesteld, dat hel gat zich ten minste nog 12 M west waarts onder den grond uitstrekt. Niemand heeft nog een besliste ver klaring van het verschijnsel gegeven. Er is den heer W. een nader lo gisch onderzoek toegezegd. Het eat heeft thans nog een dicpie van 3M. Een overhaaste demping is den lieer W. ontraden, dewijl daar door in dc naaste omgeving een lo groote persing zou kunnen ontstaan, met het gevolg, dat er een nieuwe in storting zou kunnen gebeuren, welke voor personen, daar ter plaatse work zaam, levensgevaarlijk zou kunnen wezen. SCHOTEN. WETTELIJK VERVROEGDE WINKELSLUITING. Het volgende request is verzonden Aan den Raad der Gemeente Schoten. Geven met verschuldigde» eerbied to kennen de oiwjerge tee kenden, win keliers. allen wonende te Schoten maakte niets grooter indruk op mij dan deze terugkeer, om te ti achten getuige te zijn van een oogenblik van zwakheid van haar tegeustandstci on dit scheen voor mij een biina on- omstootelük bewijs van haar ono.p rechtheid. Zij was bitter teleurgesteld en boos geweest, dat Enid haar nederlaag met zooveel in het oog loopende kalm te had opgenomen en het verlangen, om getuige te zijn van haar vernede ring, om baar te zien ineenzinken, had voor het oogenblik over liaar ver langen, om bii Grant te zijn, waar van zij zoo hoog had opgegeven, ire- zecevierd. Enid wilde zich niet weer d-orhnar gevoel laten meeslepen, zelfs niet tegenover mij, en toen de Griekin ten tweeden male verdwenen was, zei ze veeibeteekanend Dat kan men tocli moeilijk be schouwen als de daad van een vrouw die geheel door liaar liefde voor Cyrus beneerscht wordt Wat was de ware bedoeling van dit comediespel? Het zal haar haat voor u nog sterker maken en ik wenschte wel, dat u niet zoo gauw klaar geweest was met uw beschuldigingen, liet was een heel ernstige beschuldiging. Gelooft u het niet Ik weet nog niet., wat er van te moeten gelooven. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1912 | | pagina 6