BIJBLAD VAN HAARLEM'S DAGBLAD 29» Jaargang. ZATERDAG 13 APRIL 191» No 88JS HAARLEM'S DAGBLAD KOST IN HAARLEM'S DAGBLAD ZUN f20 PER 3 HAANDEN AD'MINLSTKATO GROOTE HOUTSTRAAT 55. ADVERTENTIËN DOELTREFFEND. CF 10 CENT PER WEER- DRUKKERIJ ZUIDER BUITENSPAARNE 6. 0NZE OPGEMERKT Het Rijke Natuurleven Kr--jTïESSEN EN CHINEESCHE KLOKJES. t- - (,er r=;|ie kleurenpracht van hyacinten, narcissen, tulpen en l. :1a s we vaak de minder aanzienlijke, maar vaak veel fijner gebouwde voorjaarsbloemen. En er zijn er vele. Van de katjesdragers be- hueven we niet eens te spreken, zo zijn of te bokend, of reeds beschre ven. Te veel herhaling zou strijden met het opschrift boven mijn weke- Inl.v-he li Maar rijk is de natuur en bet nietigste is een won derwerk. De bloeiende „bessen" kunnen bet ons in dezen tijd, met een ontelbaar aantal andere voorjaarsplanten, be- Opzettelijk neem ik do weinig opval lende bloemen der kruisbessen. Als sneeuw en hagel, neergezwiept door felle noordenwinden, aan Decem ber doen denken, als de vogels, die reeds nestelden, mistroostig door de glibberig, zwarte takken gluren, staan de kruisbessen in vol ornaat en dag aan dag ontplooien ze nieuwe knop pen Voorbarig zijn de bloemen niet. Eerst zweiten de bruinzwarte oogjes, waarin de bladeren lagen opgevou wen en als die gedeeltelijk zijn ont wikkeld, is bet hun beurt om open te gaan. Nu is aan do groene bladschijfjes weinig bijzonders te zien. Ze hebben een kenmerkend model, maar dat heb ben de meeste bladeren. Anders is het met de bloemen. Zo munten niet uit door een opval lende kleur, en zijn niet groot, maar b te mooier. flet zijn neerhangende klokjes, die door hun teer groene tint een weinig bil de donkere bladen afsteken. Daardoor, maar veel meer door den zoeten geur, komen de bijen op bc- Deze slimme diertjes merken gauw, dal er wat lo halen is. r-r'nffj. vin den ze het meest verborgen bloempje. Zon van onder bekeken, moeten de zuigertjes verschillende ofdeelingen pi.c-.-f eren. De vijf horizontaal uitstaande kelk- Et' '1 p>) (''«Ktl nis tricls. Tiii hun aanhechtingspunt zijn ze bruin gekleurd en deze vijf vlekjes vormen een ring, wanrlusprhen dc overige doelen der bloem zichtbaar Hoe een bij in *t algemeen een klokjesbloem ziet, waarvoor hij intus- schen bijna altüd te veel baast heeft, kunt ge, ten minste bij de grootere bln-rneïi, zona Is fuchsia's, lencojuins cn sneeuwklokjes, gemakkelijk uit maken, als go er met oen lucifer van boven het licht 'nat schijnen. Do meeste bloemen geven dan een geheel ninuw aspect. Z"n finer gekleurd, met meer nuances van licht en dun- k u .mei mooi. i geloof ik, dat een bij, zoodra bij eer el h '"de bloem is gekomen, met veel meer orn kleur en lichteffec ten gec-ft, :naar als we dat over boord g' zitten we een beetje met die mon:" •merkbtologie. Toch heb ik al een paar proeven genomen, om daaromtrent zekerheid ic krijgen. Over een paar maanden hoop ik er op terug te komen. Maar du onze kruisbessenbloem. •Mi-.Kvnend ile vuf witgroe ne kroousüppen en de, als kleine lam pen neerhangende helmknopjes, voor bij gegaan, dan is hij in de wonder- ruimto, waarheen zijn instinct hem voerde. Het blijkt een groen gewelf te zijn cn geheel het plafond is glimmend g. 'i Honing, zuivere, blanke honing. Een di la.ig bedekt wanden en zolde ring. Ijverig «raat het zuigertje rond, en Weldra is de nectarvoorraad veel ver minderd. In het midden van de zolde- ru g hangt nog een groene luchter, dicht bezet met fijne, zijdeachtige ha ren Deze bemoeilijken het wegnemen van den honing, en gaan misschien ook wel vretcrij tegen. In ieder ge vol wordt door al dat zoeken en draaien de bestuiving sterk bevor dert! Is de bevruchting tot stand ge komen, en dit schijnt bij kruisbessen altijd goed te gaan, dan is bet dikke knopje, waaraan kelk en kroon zijn opgehangen, nan de beurt. Dit ding ziet er uitwendig niet zoo aanlokkelijk uit. Geen zijdeachtige, maar dikbeknopte klierharen omrin gen het geheel. Schijnt de zon, dan is dit heele knopje bezet met fijne Bchitlerpuntjes en nog meer doet het bloempje aan een miniatuur luchter donken, door een grootmeester ver- vn..wi-2-d. Naarmate wc verder in do lente ko men, gaat het bloempje in pracht ach teruit. Het groene knopje, eerst zoo schitterend, zwelt meer cn meer en als liet fijne bloempje in een zwart, verschompeld neusje is veranderd, is hel mei zonncdiamantcn bezette knopje een prozaische „klapbes" ge worden. Meer en moer zien we in onze tui nen het mooie Chineesche heestertje Forsythia aangeplant. De bloemen der kruisbessen wach ten nog eerst de ontplooiing der bla deren af, voor ze zich zelf aan den voorjaarswind wagen. li'ursvth'n's. meer nog Chineesche klokjes genoemd, schijnen ongedul- diger. P.eeds in Februari beginnen heel wat spitse knoppen zich te verlen gen. Het puntje wordt steeds geler en eindelük krult het bloempje los cn vier kroonslippen wa"neren als gele vlaggetjes in den wind. Ze zun ruim een c M lang en vrij smal, waardoor de bloem iets sierlijks krüsrt. Bij paren zitten de gele klokjes biieen en heestertjes, die roe- geen halven meter hoog zijn, leveren vaak een kleine duizend bloemen. Weken achtereen staat het ding zoo in bloei, alles trutsecrend cn steeds even frisch. Binnen in de bloemen is niet veel bijzonders te zien. Het tongvormige stempeltje wordt geflankeerd dour twee meeldraden, die aan hun voet 't kogelvormig vruchtbeginsel omslui ten. Nog tijdens den bloei zelfs nog als een groot deel der bloemknoppen zich nog moet ontplooien, komen de blade ren voor den dag. Deze 7;:n vrij lang en smal en mooi groen, den ge- hcelcii zorner. Wie werkelijk een heel dankbaar heestertje wil hebben, doet goed een Fotsythia te nemen. Gewil lig, dankbaar bloeiend en niet duur, ziedaar een flinke aanbeveling. Als tuinsieraad winnen zo het ver re van de kruisbessen Deze zijn niet zoo Jcleui ig en hun groen is eerder verwelkt, maar ze leveren smakelijke vruchten en vergoeden daardoor veel. H. PEÜSENS. Rubriek voor Vrouwen Voorjaarsmode. Verlengde tailles. Ingezette mouwen. Changeant taffet. Zorgende vrouwen en meisjes zijn niet tevreden als zo haar voorjaars toilet in orde hebben, maar zijn reeds druk in de weer om hare zomergardc- robe tijdig gereed te maken. Madame Mode heeft ons reeds menige nieuwe créatie gebracht, doch dat neemt niet weg, dat zij de eerste maanden nog doorgaat met liet bedenken van nieu we combinaties en wijzigingen in het bestaande. Normale taille-lijn en ingezette mou wen ziin aan dc orde; want de Parij- sche modellen, die dezer dagen in do groote mode-ateliers geëtaleerd wa ren, zijn aldus ingericht. Dit zal ze ker voor oudere en meer gezette da- i mes een goede boodschap zijn, daar dc meesten van haar denken, dat de em- pire-iailles, die tot nu toe gelanceerd werden, slechts slanke vrouwen kico- den. De nieuwe modellen geven als het ware een ander type to aanschou wen als waaraan we gewoon zijn en het lijkt wol of het de bedoeling is do kimono-taille van het tooneel te ver dringen. Men kan echter te dien op zichte niet voorzichtig genoeg wezen, want reeds herhaaldelijk werd er be richt, dat het met de kimono-taille ge daan zou zijn; doch de moderne vrouw laat zich niet zoo gemakkelijk een model ontnemen, dat liaar bevalt en als men nu de nieuwe modellen met ingezette mouwen aandachtig be schouwt, dan merkt men weldra, dat deze nouveauté sterk door het kimo no-model be-invloed werd; want van het inzetten der mouwen op de vroe gere manier is geen sprake. Bij de ingezette mouwen van heden blijft de verlengde schouderlijn bewaard, zoo dat men eigenlijk een nieuwe manier gevonden heeft om de kimono met de ingezette mouw als het ware te veree nigen. We moeten hierbij opmerken, dat de nieuwe mouwen wijder zijn en dus met een weinig ruimte in het armgat genaaid worden. De verlengde tailles zijn zonder uit zondering met ceintures ingericht en de schoot- en basque klceren worden daarbij opnieuw gelanceerd Op lich te zijden toiletjes ziet men die schooi- tailles niet zelden van witte of zwarte kant. De rokken der nieuwe toiletten heb ben geen ingrijpende verandering on dergaan, want alhoewel men steeds van wijdere .modellen spreekt, ziin do meeste rokken die gebracht worden niet veel wijder dan 2 Meter. Men zou echter zeggen, dat de rokken gaande weg langer gedragen worden. De garneering der rokken is afhankelijk van de stoffage waaruit bet toilet ver vaardigd is. De changeant taffetas-toiletten die voor den a s. zomer zeer en vogue zijn, worden met fronsels, boullon- nées en smalle valencienne kantjes gegarneerd ot wel platte volants van de taffetas, die met een smal kantje afgewerkt zijn. Cachemirc en voile stoffen worden gegarneerd met zijden biais of dikke kantstof. Gestreepte stoffen worden gebruikt- voor rokken en men druugt er effen zijden basquetailles op. Zoo zag ik de zer dagen een allerliefst toilet, als volgt saamgcsteld: De rok, die op de machine geplis- seerd was, was vervaardigd van ma rine blauwe étamine met groenen weerschijn, de taffetas basque taille, die sterk aan de Russische blouse doet denken, was van marine blauw taffet eveneens met groenen weer schijn. Om de taille, die precies op de natuurlijke plaats was aange bracht, een ruime ceintuur van groen fluweel. De randen \an de basque- laille waren rond uitgeschulpi; de taille sloot links op zij. De hals was afgewerkt met een platte kraag van geborchiurd linnen en in het voor midden een ornament van cerise- rood fluweel. Behalve de weerschijn zijden, die in alle mogelijke kleurschakeeringen gebracht worden, zal men in den a.s. zomer het wit zien triompheeren. Wit te voille, wit cachemire, witte zijde en wit geborduurd batist Mocht inen tot nu toe het wit uitsluitend geschikt achten voor jonge meisjes en vrou wen, zoo ligt het thans in de bedoe ling van Madame Mode, dat iedere vrouw zich op zonnige zomerdagen ln het wit zal kleeden en men met geen leeftijdgrens te maken heeft, zoolang de vrouw een élégante figuur heeft. Als mijn bescheiden meening moet ik hierbij opmerken, dat het wit verdikt en dus weinig geschikt is, voor meer corpulente vrouwen. Een klein bewijs voor de willekeur van de mode ls wel, dat waar we in het begin van dit seizoen do kleine toques zagen dragen van taffetas, zoowel als van stroo, er nu reeds groote, gekleede tagals gebracht wor den, die dezen zomer meer en meer algemeen zullen worden. Bijna alle groote hoeden zijn met zwart gevoerd; men ziet ze met fluweel en crêpe de chine, de randen met bloemen of veertjes gegarneerd en bovenop ai grettes, slruisveeren of bloementouf- fesl MARIE VAN AMSTEL. Brieven uit Rei Indii Pasar Malam, Chineesch nieuw jaar; bij mijn aankomst te Priok, van Soerabaia komende, 6prak men er reeds over. Het Chineesciio nieuwjaar zou dubbel feestelijk gevierd worden, daar het samen viel met het uitroe pen der Chineesche Republiek. Alle staarten zouden afgeknipt worden ten teeken van instemming; ofschoon al reeds vail to voren velen hun sieraad hadden afgesneden, liepen er bier nog eon enorm aantal langstaarten rond, vooral onder de Macaoers. Een paar dagen vóór den officieelen niéuws jaarsdag waren do Pasar Malam- feesten in de Benedenstad van Batavia en aangezien ik dit nog nooit gezien had, trok ik er ook des avonds met eenige Hol landers op uit om dit feest eens op ons gemak te gaan bekijken. Waar anders nooit 's avonds de stoomtram van Meoster-Cornelis en Weltevreden naar Batavia rijdt, trouwens in heel NedL-IndiS vertrekt na donker geen enkele trein of tram,, daar 't te ge vaarlijk met het Inlandsche personeel is, liet men ter gelegenheid van de Pasar Malam toch de tram tegen dub bel tarief rijden en weid er ook kolos saal veel gebruik van gemaakt. Of schoon het een Chineesch feest is, doet de inlander er ook aan mee, d. w. z. trekt z'n beste baadje aan, z'n vrouw versiert zich met een mooie sarong, z'n kind gaat in de slendang en dan wandelt men de Pasar Malam kermis op. Al reeds van verre, vóór wij nog uit de tram gestapt waren, kwam ons een dikke walm van olie lampen en baklucht van klapperolie tegemoet. Klapperolie is 't puikje van alle botersoorten, klapperolie ls „boter van den boom" en wanneer ze le kwa liteit is kan alles er mee gekookt eu gebakken worden, en blijft 't eten even smakelijk als inet gewone na tuurboter klaargemaakt, maar o, wee ais bet is gekookt of gebakken in een minder kwaliteit „boomboterberg je dan, niet alleen draait je maag dan in je lijf om bij de lucht, maar ook bij 't eerste hapje, sta je al met een „wonderolie"-sniaak in den mond van tafel op. Ter gelegenheid van de Pa- sarMalam was aan de meeste kraamp jes „Bami" le verkrijgen een Chi neesch soort groenten klaargemaakt door de Chineezen en vermengd met eenige alleen bij hen bekende onge rechtigheden. Van dezen Chinee- schen spijs werd druk gebruik ge maakt door Chineezen en Inlanders en zelfs door Europeanen <Lw.z. dat soort Europeanen dat nooit Europa gezien heeft, geboren is in Indié en wiens ouders ook meestal in Indië geboren zijn en ook Europa nooit go- zien hebben, vooral van moederszij de. Dienovereenkomstig zijn zij ook meestal vrij bruin gekleurd en heb ben een bijzonder Indisch accent, wat zich vooral kenmerkt bij 't ge bruik van spreekwijzen en 't gebruik van bijzonderan woordspelingen, zoo als door ons dikwijls onder 't spre ken gebruikt worden. Bv.: ,,ik lieb er een broertje aan dood Deze Euro peanen kunnen ditniet zoo precies ont houden en zeggen: „Mijn zusje, zij is er aan gestorven, jal" Dit soort Europeaan doet met al deze feesten mee, eet de Inlandsche en Chineesche lekkernijen met smaak en zegt als er Hollanders ln de buurt zitten: ,,Ja, zeg weet je nog wel de laatste keer in gholland. Ja, was leuk ja?" Wij waren neergestreken In een Chineesch café eu bestelden een glas bier, de meeste Chineesche handela ren verkoopen het z.g. „tjap kondji" een in Duitschland gebrouwen vocht, dat echter wel te drinken is. Van do plaats waar wij zaten af hadden wij een aardig gezicht over de bonte me nigte. die langs de kramen en kraamp jes wandelde en op de tram, die maar steed3 nieuwe drommen Chinee zen en Inlanders aanvoerde. Feestvie ren in Indië en feestvieren in Hol land, lijkt absoluut niet op elkaar, 't gaat hier zoo kalm toe, geen wan klank wordt er gehoord en dit komt hoofdzakelijk hier uit voort, dat de inlanders geen alcohol gebruiken, en ook niet zooals bij ons in Holland gaan hossen en schreeuwen, enz. "t Is een kalm feest geweest, voor ons Europeanen; aardig om die kleurige mengelmoes van sarongs en baadjes te zien, al die verschillende kleede'r- dracüten van Armeniërs, Chineezen, Hadji's, Turkeu, voor-Indiërs, Ja- pansche vrouwen in hun kimono's en Chineesche vrouwen gekleed zooals wij mannen, in zwarte linnen panta lon tot op de voeten en een dichtge knoopt Jasje, steeds met een stok ge wapend om tenminste eenigszins te kunnen loopen op die samengedron gen kleine voetjes die niet langer zijn dan ongeveer 5 cM. 't Is haast onbe grijpelijk hoe ze er op voo"rtkomen kunnen, zoo klein zijn ze, doch aan hun manier van loopen kan men zien, dat het hun toch wel eenige moeite kost. Haar prachtige zwarte vlechten reiken meestal nog verder dan haar jasje, 't Is een eigenaardig gezicht zulke vrouwen te zien wandelen in die kleeding van ons, 't doet denken aan een bal-masqué of een een too- neelstukje. Nadat wij eenige minuten genoten hadden van de lucht van klapperolie vermengd met die van „Doerian" (een Vrucht die beter smaakt dan riekt) bliezen wij den af tocht. Een paar dagen na dit feest ln 't hotel thuskomende, wordt mij ver teld: „weet je 't al, de benedenstad (Batavia) is in staat van beleg". Ik zeg natuurlijk: „loop rond", maar aangezien mijn zegsman het meest eerlijke gezicht zette wat men maar denken kan, geloofde Ik hem en liet mij een eenigszins nader omschreven verhaal geven. Toen ik 's avonds an deren sprak die ér bij geweest waren en ook het verhaal in ,,'t Nieuws' gelezen had, bleek van een staat van beleg niets aan te zijn; alleen waren de Chineesche revolutionnairen vlag gen door de politie neergehaald. Toen de commissaris hoorde dat de vlag gen waren uilgestoken is hij er direct op uitgegaan met eeu paar Inlandsche politïe-dienaren en haalde de vlaggen eigenhandig neer. Ofschoon hem geen haar ls gekrenkt, heeft hij toch in een hachelijke positie verkeerd, daar de Macaosche Chineezen in groot en ge tale opkwamen en hem eindelijk door hun opdTingen het neerhalen der vlaggien wilden beletten. Gelukkig kwam enkele minuten la ter met verhitte koppen eon colonne fietsrijdende soldaatjes en weer iets later cavalerie „ventre terra", zoo dat „heer commissaris" of zooaLs zij hein hier en elders dikwijls noemen „de Schout" weer door kon gaan mot vlaggen strijken. Ik hoorde enkele dagen geleden, dat deze benaming wordt afgeschaft en er definitief commissaris en hoofdcommissaris voor in de plants komen zal, net zoo als bij ons in Holland de benamin gen zijn. Eenige dagen later kwam van Holland de telegrafische erken ning van de Chineesoho republiek en werd vergunning tot vlaggen gege ven. Oudertussciien zaten verscheide ne Chineezen in het „gevang" (ge vangenis) wegens verzet tegen de overheid of Daldadighoid van ruiten- ingooien enz. In Soerabaia is het er ger toegegaan, daar gooiden de Ma caoers en dergelijk gespuis de ruiten van den Majoor-Chinees in on sloe gen alles dóar 'kort cn klein. Natuur lijk kwam de politie hier met „scherp" bij te pas en legde er een paar neer. In de hdtte van 't gevecht is 't «üvturd. dat men den commissa ris kwijt was. Hij was ook niet stille tjes naar huis, maar wès weg en blééf weg. Al z'n dienaren aan 't zoe ken, huis in, huis uit, tot ze bem ein delijk in een Chineesche woning op gesloten vonden. Ze hadden het han dig ingepikt, die gele zonen, zo kre-1 gen den commissaris te pakken en dachten we zullen den veldheer bui ten gevecht stellen en zoodoende on zen vijand verzwakken, 't Was ech ter een misrekening, want na 1 1/2 uur in eenzaamheid in een donker hol te hebben doorgebracht, is hij weer door z'n mannetjes ontzet ge worden. Nu wil 't toeval, dat deze commissaris ..Boon" heet. Natuurlijk! had de Soerabaiasche handel er di rect een mop op. Een paar dagen la ter bereikte zij mij iemand vroeg mij „Weet u ook wie „Napoleon" is in Soerabaia „Neen." „Ik zal T u zeggen Commissaris Boon, want toen hij 1 1/2 uur opgesloten zat, was het een Bon-aparte." Heel aardig gevonden, waar zolfs ,,'t Nieuws v. d. Dog van Ned. Indië" dit in z'n blad onder „Binnenland" opnam, weet dra de geheele wereld, dat onze gemoede lijke Soerabaiasche commissaris 11/2 uur „Krakai" (opsluiting) heeft ge had. Gelukkig is nu reeds al 't leed gele den, de vlaggen „geel, rood, zwart, wit en blauw" hebben reeds lustig van de Chineesche huizen gewapperd en de voetzoekers en vuurpijlen ge knetterd. TELOK BETONG. 29 Februari 1912. De amatenr-fotograaf Naar het Fransch van RAOUL VERNEUIL< 't Was drukkend warm weer. In de zon was 't werkelijk haast niet uit to houden eu de oude boar Marius overdreef heusch minder dan gewoon lijk, toen-ie wanhopig verklaarde M'n vee vermagert, de beesten drogen heelemaal uit. De brooden bederven, en de wijn in m'n kelders verandert ln azijn. En alle konijnen sterven aan Cholera I Marius was niet dc eenige, die klaagde. Commandant Barbedrue, do c-hef van het 99e bataiilon Alpenja gers (dat sinds onheugelijke tijoen te Menton ln garnizoen iag) deed het ook. En de reden van zijn slecht hu meur stond ook al in verband met de warmte. Hij had een ministerieele order ontvangen, die hem voorschreef om onverwijld aan te vangen met de voorgenomen manoeuvres, tusschen Grasse en Mont-Viso. Barbedrue was vei-plicht om volgens het opgegeven programma te werk te gaan. Maar bet bleef een moeilijk op te lossen vraag, hoe men de troepen van voed sel zou voorzien. Daar werd nog lang en breed over beraadslaagd, voor en aleer men klaar was. Onze muilezels zijn zóo z\s aar be last, dat de buikriemen er bijna van breken I zei de serge an t-fouiaer. En nog is er niet genoeg. Onzin 1 zei Barbedrue kortaf. We kunnen vertrekken I En hij wees met 'n breed gebaar naar de toppen der Alpen, die zich in de verte hoog verhieven. Den volgenden morgen vertrokken de Alpenjagers uit him garnizoens plaats,bij 't geschal der trompetten. Zoo gingen dan de twee-en-dertig esccuades op marsch. De vijfde stond onder leiding van -korporaal Bonnet-Blanc, een Parijzènaar, <tie zich al meermalen had onderscheiden dcor zijn handigo vrijmoodighcid en z'n leuken humor. Ditmaal had de commandant hem vereerd (of liever gezegd bezwaard) met een post van vertrouwen. Hij had de zorg en de be handeling van het Morse-toestel voor zijn rekening. Die vervoerbare tele- graaf-instailaiie leek wel veel op een kiektoeetoL 't Was een vierkante doos niet openingen erin, die op een statief stond. Bonnet-Blanc zond op halteplaatsen telegrammen aan de verst verwijderde posten of aan de secties, die er speciaal moe belast wa ren de bewegingen van het „vijande lijk leger waar te nemen. Toen in een dorp een lange rust werd gehouden, deponeerde de korpo raal z'n „Morse" boven op 'n heuvel tje, en maakte aanstalten om het dorp eens te gaan bekijken. Toen werd de verleiding, om zich te laten fotografeeren, den toegeet roomden dorpsbewoners te sterk. Do fotografie vindt, in de streek, waarin deze ge schiedenis is voorgevallen, nog maar heel weinig beoefenaars en mag zich dus in een grooie belangstelling en nieuwsgierigheid verheugen. Een bieren zoon trad naar voren, en zei Meneer korporaal, zou u ons niet eens kunnen kieken Straks, hoor zei Bonnet-Blanc. Maar toen kreeg hij plots 'n lumi neuze gedachte, Fotografie-platen zijn duur, en die moet men toch inre kening brengen 1 Fm hij zei Kijk 'es, ik wil jullie nou dat ple zier wel doen. Als ik een moode groep maak, op platen van 24 bij 30 centi- meter, dan is dat een prachf^van 'a versiering voor jullie schoorsteen» mantels. Maar de kosten, zie je, de kosten Wie zou er wel ln 'n groep' willen Twintig handen gingen omhoog; Ik I lk I Ik 1 Je bent brave kerels, en ik zal het doen. Maar wat leel ijker is, zif Je.... En Bonnet-Blanc krabde zich, mei 'n bedenkelijk gezicht, achter 't oor. Zie je, die platen zijn duur. Dut begrijp je wel allee komt bij ei- kaai de prijs van de pluten, het ont wikkelen, 't papier er: de verzen dingskosten. Maar geld wil ik er niet voor hebben Neen, weet je wet zorg alleen maar, dat m'n soldaten wat ie eten eu te drinken krijgen. Ze besterven bet bijna van honger en dorst. Breng een paar konijnen, spek, eieren en brandewijn wat je kunt missen. En ga dat nou gauw eren halen, dan zul ik in dien tijd m'n toestel in orde maken De goedgeJoovige boeren haastten zich voort. En brachten alios aan den kok der vijfde escouade. Bonnet-Blanc beijverde zich onj zijn gezelschap vóór eeu muur op ta stellen. Hij zette de dikste boeren in de voorste rij, cn de langste achter aan. Hij zette ook de boerinnen en boerinnetjes in de rij, en veroorloof de zich daarbij wel eenige vrijheden. Goed zoo, oude heer, rek jij ja hals maar wat uit -. En zet Jij daar niet zulke verschrikkelijke oogen op Jij daar, kleintje, bent te bleek. Wacht even Bonnet-Blanc omhelsde 't boerinne- ke xnet de l»em eigen vrijmoedigheid. Ja, nu krijg je een kleur. Mooi Probeer die nu te houden I De korporaal kroop aeliter zijn te legraaftoestel, onderzocht de solidi teit van het statief, verschool zich onder z'n Alpenjagers-mantel, die bier het «zwarte doek vaai den foto graaf moest vervangen, en' gaf nog eens veranderingen in de opstelling van het gezelschap aan, vóór hij commandeerde Stilstaan i Do patiënten 'waren allen merkbaar onder den indruk van hot gewichtig moment. Bonnet-Blanc telde -- Eén,.- twee, ckie, vier, vijf... Klaar Julbo hebben keurig geposeerd 1 En de grappenmaker voltooide do komedie, door bij z'n slachtoffers ei.j potlot*! en een notitieboekje te laten rondgaan. De namen en adressen, airj-K. blieft. En schrijft duidelijk De fo lios omvangen jullie, een week na <j«ï manoeuvres je begrijpt wel, dat t1 ontwikkelen me heel wat tijd kest De goede dorpelingen gingen ncva. En B.ónnet-Blanc's eseouado „muakt» goeden sier",. Barbedrue, de commandant, die il-| le ingekomen klachten persoonlijk behandelde, ontving in don loop van .September eventjes honderd-zes-cn-' veertig brieven. Al die epistelg waren onderieekend door boeien, boeren» icons en boerendochteren, die wacht» ten op hun foto's. De sergeant-majoor Planteglaive kreeg de opdracht, den schuldige op te sporen. Hij vond Bon net-Blanc, en sleepte don zondaar voor den bataillonscommandant, die hem toebuldeide Korporaal, was is dat voor een gemeene historie Watje hebt tijdens de manoeuvres in drie-en-' twintig dorpen eetwaren gekregen, onder conditie, dat je fotografieën zou zenden Ja. commandant. Weet-je hoe zooie'.s genoem-1 wordt Neen, commandant. Oplichting, of verduistering van', levensmiddelen I En de krijgsrad straft een dergelijk misdrijf met dwangarbeid gedurende bepaalden tij 11 Maar ik heb... Wat wil je nou beweren, korpo raal Commandant, lk heb die luitjes, alleen gekiekt, om aan hun dringen»; den wensch te voldoen. Maar helaas, ben ik op den laatsten dag van «ie manoeuvres ln een kloof g. vallen, bij het défilé te Croquemitaine. Ze heb ben mij onbeschadigd eruit gehaald» maar tot mijn groote spijt wared, m'n kiektoestel en de platen, <£e ik' bij me droeg, ln gruzelementen. Ea\i 't is me onmogelijk om een nieuw toe-; stel te koopen en terug le keereni naar de dorpen, om opnieuw le kie ken 1 Dat gaat toch niet Bonnet-Blanc wist wel, hoe hij «Jch verdedigen moest. En toen hij deze „eerlijke verklaring" had afge-: legd, gingen de commandant en z'nj adjudant ernstig aam 't beraadslagen. Besloten werd, aan alle Inzenders van foto-klachten een gedrukte circu laire te zendon. Die bevatte alleen «la- ze woorden U ontvangt geen foto's. Oorzaakforce majeure. Het spijt ons De goede bevolking dor drie-CV, twintig dorpen gist er nog immer naar, wat toch „force majeure" is, an waar dat artikel gemaakt wordt.

Haarlem's Dagblad | 1912 | | pagina 15