genomen ten anaere nat, ofschoon do loterij in drie klassen verdeeld was, echter slechts éene trekking voor d: drie klussen zou plaats vinden. Er zouden nl. 40,000 nummers getrokken worden, die voor al de klassen gol den; zoqdat wanneer bv no. 25 werd getrokken en daarop de hoogste prijs in de eerste klas viel, de houders van no. 25 in de beide andere klassen me de de hoogste voor die klassen bepaal de prijzen trokken. Het nummer dat dus in de eerste klasse met een niet uitkwam, had ook in de andere klas se 1 een niet. Het eenige schitterende van het plan was de mislukking, want de spelers waren wel wijzer op zulk een wijze hun geld te wagen. Zooveel mo gelijk werden er dan nog wijzigingen in gebracht en in Nov. wasyeinde lijk de trekking afgeloopen. De onder vinding was ook voor onze regeering de beste leermeesteres, en steeds wer den dan ook nieuwe verbeteringen aangebracht. Heeds bij de 4e en 5o loterij werd de hoogste prijs van f 100,000 ingesteld, doch daarna ver minderd en opnieuw weder ingevoerd bij de 42ste loterij (1 Dcc. 1760), sedert welken tijd zij tot op den huldigen dag is gehandhaafd gebleven Van 1726 tot het einde dier eeuw werden 00 generallteits-loterijen getrokken. Wilde de staatsloterij voortdurend goede winsten afwerpen, dan was liet vooreerst noodig dat er steeds ge noegzaam liefhebbers werden gevon den om hun geld te offeren aan de godin Fortuna en ten tweede moest het Land het monopolie der loterij bezitten. -Van hel eerste vereischte heeft het in de 18e eeuw niet on'.! "o'-"r> doch liet verlangen der Staten-Generaal om het monopolie der landsloterij in han d' te kr'ige» werd riet 1 "r«d"?d, hoeveel strijd cr ook werd gevoerd. Men bedenke hierbij dat de Staten Coneraal wel hoogmogend waren, doch nkt ver —end genoeg om de ge' - -le» Unie hun wil te doen gelden. Gedurende de voor onze financiën 7 noodlottige '"aren 17-18 t*t 1867 ging de landsloterij gemeeld en onaf gebroken haar gang, alleen verander de ze zoo nu en dan eens van naam, con gewoon verschijnsel in den Fran- selien tijd. Do 114e loterij eennot de eer twee souverelnen tot vader te behlwn gehad. Z'-' werd «i— hn- Icon, bij decreet van 16 Oct. 1813 vastgesteld u|> 42000 loten, 214000 prij- 7. on 35 pr-io'-o doch h!! do her-1 sidling van het Huis van Oranje werd dit plan vernietigd 6 Dec. 1813 cn daarvoor een ander in de plaats j,,.cir.|d "newel de inrichting d°r Xe- dorlandsche Slaal='nter;' sedert 1813 hofifr! --ifde "f1 M'on is, was er tot in 1817 groote afwisseling van het -untiil loten en prüz<m. Het getal der loten varieerde tus- scnen ÏO.OüO en 5Ü.U00, dat der prijzen cn premicii tusschen 1000 plus 4UOOO en i^jO plus 12 en <».«t (Lr i-.',csen tusschf» 8 en 6. ilr. tegenwoordig ge volgd wordend loterij plan is in liooldiaak dat hetwelk den lsteu Oc- touer 18Ó6 voor de 231ste Staatsloterij weid vastgesteld. Ziehier in zeer korte trekken eenige bijzonderheden onzer Staatsloterij, waaraan wij nog willen toevoegen dat als een der vruchten van de centrali satie van bestuur onder Napoleon, kan worden aangemerkt, dal uet mo nopolie, Waarnaar de Staten Gene raal vruch'elous streefden, eindelijk nan deze instelling werd verzekerd en ook dal de bestrijding der Staatslote rij met uit de laatste jaren dateert, da ar Koning Willem 1 reeds in zijn uanspraan bij de opening van do Sta ten Generaal iu 1827 getuigde; „dat zij een schadelijken invloed op de open- 1, 7 i-heid u-'toefent". Cns "<lk is echter vereenzelvigd met deze ou- i die O" hocrite en lido grondslagen baseert. Kan de duur- t.eener staatsinstelling als bewijs gelden voor hare deugdzaam Ik i dan zou geen onzer ":n- jeu zóó voorlr-fff'-'-k mogen worden pc» - 'il als onze rtanK'oterij, die se dcit 1726 lot lieden onafgebroken als lii-dJol van Staatsinkomst wordt ge bezigd en hel hoofd heeft -•'••-den oen alle stormen en wissel-'"""" die ons volksbestaan heeft moeten ondpr gaan. Zii U zoowel de Re"»Miek der Vereenigde Nederlanden, als de Bataafscho republiek, zoowel de re e g ...ring van Koning Lodewijk, als de* heerschappij van den Franschen Kei zer overleefd; zij heeft, trots omwente lingen en veranderingen van regee ring of van regeeringsvorm, onafge broken voortgeweikt tot den huldigen dag. En voor miilioencn menschcn heeft ze in die paar eeuwen het oude rijmpje in practijk gebrucht: l Geen dat een vroolijk leven geeft, la, dat inen altijd hopend leeft. onderteekening „Rechad". Daarop ging ik zitten en begon, na mijn [ujp aangestoken te hebben, de "stukjes van het tragische raadsel aan elkaar te uasseu, om te zien hoe zij pussen zonden in de oplossing, die Ik al in mijn hoofd had dot al deze voorzorgen niet genomen waren om Groot, maar om mij en dat het nl- Ir-en apn een toeval te wijten was, wanneer op dit oogenblik niet ik. maar Grant lag te worstelen met den dood tengevolge van het innemen van een verraderlijk vergif. Ik ft. *rfnnerde mij ook de woorden vun Or, Arbüthuot dat als ik een icrgelijken aanval vun beroerte had gehad, ik iiuui alle menschelïjke be rekening wel gestorven zou zijn en do herinnering aan de doodskleur van Grant, toen ik hem gezien had, bracht nm aan het huiveren. Ik kon mijn gedachten niet van dien blik en die woorden afwendeneu om de waarheid te zeggen, geloofde ik, dat ik op dat «ogenblik afschuwelijk bang was. Ik was nog geheel door dezen angst bevangen, toen Stuurt terugkwam. Ik heb nog een klontje suiker! gevonden, mijnheer, maar ik weet niet. of het Cr ook bij behoorde, en terwijl hiliet mij gaf, ontstelde hij en zei: Pardon, mijnheer, maarts u ziek U ziet zoo bleek, mijnheer. Kun ik ook iets voor u halen Ja, rnaak een brandy met sooa Binnenland HOFBERICHTEN. De Chef van het Militaire Huis en de Grootmeester van hot Huis van H. M de Koningin maken bekend, dat H. M. do Koningin in het paleis au diëntie zal vorleeneti Op Maandag 6 Mei des voormid- dags te 10.30 uur aan II. H. officieren en militaire autoriteiten des namiddags te 1.30 aan de na volgende civiele autoriteiten do le den van hot consulaire corps, de Com missarissen der Koningin, geweste lijke be-stjiron, burgemeesters en ge meentelijke besturen. Op Dinsdag 7 Mei des voormiddags to 10.30 uur aan de overige civiele autoriteiten en aan de Rijks-, ge meentelijke- en kerkelijke commis- des namiddags te 1.30 uur aan de particuliere commission. Op Woensdag 8 Mei des voorrnid- dags te 10.30 uur aan particu! eren. Do lijsten, welke van Vrijdag 12 April af ter inschrijving voor deze audiëntie ten paleizo gereed zullen liggen, zullen worden gesloten op Donderdag 25 April des namiddags te 4 uur. HET KONINKLIJK BEZOEK AAN AMSTERDAM. De godsdienstoefening in de Nieuwe Kerk op Zondag 5 Mei. die bijgewoond zal worden door II. M. de Koningin, zal geleid worden door ds. C. A. tor Linden. DE KONTNGIN-MOEDER OP SOESTDIJK. De Koningin-Moeder heeft het voor nemen. in de eerste helft van Mei het paleis Soestdiik te betrekken voor haar zomerverblijf aldaar. GRONDWETSHERZIENING. De Staatscommissie voor de Grond wetsherziening is tot hervatting vun haar vergaderingen bijeengeroepen tegen. Maandag 22 April, ter behande ling van haar eindrapport. DE WAGEN INGSCHE PRENTBRIEFKAARTEN. De Minister van Justitie heeft ge antwoord op het adres, dat de heer; J. H. J. El berg te Wapeningen tot hem richtte, om zich te beklagen over het optreden der politie inzake het expose eren der befaamde prent briefkaarten. Namens den Minister is requestrant medegedeeld, dat zijn klacht omtrent de te zijnen huize ver richte inbeslagneming van prentbrief kaarten geen aanleiding geeft tot eenige tusschenkomst van lïegoe- ringswege en dat, wat zijn grief be treft, omtrent de onzekerheid wat moet worden aangemerkt als de zin nelijkheid der jeugd te prikkelen, de rechter in elk voorkomend geval daaromtrent een beslissing zal heb ben te geven. WONINGNOOD. In Eindhoven en aangrenzende gemeenten is zulk een woningnood, dat do donkere oude toren te Woon- sel door een huisgezin l>etrokken is, terwijl een metselaarsgezin aldaar van de gemeente een plekje grond tot opslag van een tent heeft gevraagd, daar het met 1 Mei a. s. zonder wo ning zal zijn. NATIONALE VROUWENRAAD. (Vervolg) 't Rapport der aaneenschakelings- commissio voor 't onderwijs werd be sproken door dr. D. Bos, mevrouw Schook, den heer C. L. T. Bigol, eu mej. Naber. Verschillende verslagen werden uit gebracht. Voorgesteld we'rd 't noodige te doen om te verkrijgen dat bij de to ver wachten organisatie van het vakon derwijs dat onderwijs voor meisjes op denzelfden voet worde ingericht als voor jongens. Na eenige discussie we'rd dit voor stel aangenomen. Ook werd aangenomen 1 voorstel om stappen te doen om bij de a.s. re organisatie de opleiding tot vroed vrouw niet bij 't lager onderwijs in te deelen, zooals de Staatscommissie dit geadviseerd heeft, maar bij 't mid delbaar onderwijs. Eveneens zal getracht worden te bewerken, dat vrouwelijke enjnanne- lijk ambtenaren bij de post en telegra fie zooveel mogelijk gelijkgesteld zub len worden. Besloten werd dat de Vrouwen raad gaarne een afgevaardigde zal zenden als een optocht voor vrouwen kiesrecht belegd wordt. De volgende vergadering wo'rdt te 's-Gravenhage gehouden. Daar ko men dan ook de leden van den Inter nationalen raad samen. voor mij klaar, sterk alsjeblieft; iki heb te veel van mijn zenuwen ge vergd. Maar waar heb je dit gevon den met die woorden hief ik het klontje suiker op. Op een van de treden van de trap naar de derde verdieping. Het is de achteringang naar de kamers van Mademoiselle Patras en haar dienst boden. Dan is het niet heel waarschijn lijk, dat bet er ook bij behoort, zooals je zegt, Stuart. Neen. mijnheer, misschien niet. maar hij schonk juist brandewijn in en hield op om zich om te keeren en naar mij te kijken het is grap pig, maar liet heeft dezelfde eigen aardige, zoete odeurlucht. Dat is zoo, antwoordde ik, er aan ruikend. Het mag dan zijn wat 'ij het noemt grappig maar het is een soort van grappigheid, die mij niet precies aan het lachen kan brengen. En, werkelijk, ik had mij nooit te voren in mijn leven ernstiger ge voeld. HOOFDSTUK XI. Het resultaat van de analyse. Na de koffie, melk en de twee klontjes suiker zorgvuldig ingepakt te hebben, zond ik Stuart er direct mee Als onderwerpen, die op de volgen de veigadering met den Internationa len Raad kunnen behandeld worden, werden genoemd de vrouwenbeweging over de geheele wereld en de dienst plicht. Hiermee werd de vergadering ge sloten, RANGOONBOONEN. De Minister van Btnnenlandsche Zaken brengt ter algemeene kenilis, dat het gebruik van z.g. roode ran- goon boenen, blijkens ingekomen ambtsbericht, vermoedelijk tot geval len van vergiftiging bij den mensch heeft geleid en dat daarom tegen het gebruik van die boonen moet worden ge -.va arsch uwd. ARME DIEREN. 28 schapen van den landbouwer S. B. Elii.gs te Un hui zen (Gron.) zijn door het water verrast en verdron ken. DE NEDERLANDSCHE TENTOON STELLING TE LONDEN. De corresp. van de N. R. Ct. meldt nog De ontwerpers van de Nederland- scho afdeeling in Olympia hebben zeer getrouw een stuk Holland in het klein nagebootst met een landschap, dat een wondervolle uitgestrektheid van veelkleurige tulpen toont, door sneden door kanalen, met de Juliana' hoeve en de typische 1-Iollandsche landhuizen. Het meest kunstvolle huis is dat van de Kamer van Koophandel te Gouda, die een volledig, aantrek kelijk Hollandsch binnenhuis heeft ingericht. De journalisten hebben later aange zeten aan een tweede ontbijt, waar dr. Roosegaarde Bisschop voorzat. Deze zeide, dat bet dool van de Neder- landsche Kamer van Koophandel te Londen met het bomven van liet Hol- 'landsche dorp geweest was. Engel-1 scho toeristen naar Nederland to trekken en nieuwe vrienden in Enge land en Europa te maken, die de schoonheid van Holland met zijn rij ke bloemhollenvelden zouden gaan bewonderen. Hertogin Van Teek heeft reeds een hezck ran de tentoonstolltog ge bracht en was over het Hollandsche dovn zeer voldaan. Het bezoek aan de Hollandsche af deeling is reeds zeer druk. TOT STEUN. De Vereenigiug tot Steun lieeft van de erfgenamen van wijlen dr. A. W. C. Berns te Amsterdam, mede-oprich ter der vereeniging, een bijzonder fraai huisorgel als geschenk gekre gen. Het orgel wordt geplaatst in het doorgangshuis Oud-Veldzicht NEDERL. SCHEEPSBOUW MAATSCHAPPIJ. Indien de plannen tot wijziging van het spoorwegnet te Amsterdam niet spoedig ten uitvoer zullen gebracht worden en de doorvaart van de Oos- terdokspoorbrug, die slechts 18 meter is. niet vergroot wordt, zal de Ned. Scheepsbouw maatschappij Laar werk plaatsen te Amsterdam naar elders1 verplaatsen. Nu is het haar onmoge lijk, modern groot werk af te leveren, en moesten verschillende contracten reeds geweigerd worden. VREDESPALEIS. Do werkzaamheden voor den aanleg van het plein en den tuin rondom het Vredespaleis doen voorzien, dat teeen den aanstaande.i zomer kan worden begonnen met de afbraak en oprui ming van ter afbraak bestemde om liggende gebouwen en overgegaan tot verbreeding van den Scheveningschen weg. Het Paleis komt dan vrij te liggen, wat het effect zeker verhoo- gen zal, EEN OPLICHTER. Verschillende Amsterdamsche win keliers zijn het slachtoffer geworden van een oplichter. De man bestelde goederen, die ergens bezorgd moesten worden, maar voor het huis wacuue hij Ue brengers af, om de waien m ontvangst te nemen. Op die muoier kreeg liij o. a. een kofter en eeu paar schoenen en sieraden. Een winkelier wees een verdachte aan» De aangehoudene bleek eten- wel geheel onschuldig te zijn, hij leek alleen wat op den oplichter. Nader wordt gerneid, dat de ver moedelijke dader, een 20-jarig jong- ruensch, is aangehouden. ZIJN DAT OUDERS? Do Zandstraat te Rotterdam stond op stelten, toon het gerucht zich ver spreidde, dat in de woning van vrouw M. M., in die straat, twee kindoren waren gevonden, beiden verkeerende in een niet te beschrijven toestand van vervuiling en ellende. Vooral de vrouwen liepen to hoop, onder het uiten van bedreigingen tégen de moe der, die evenwel nergens te vinden was. Men riep do politie te hulp, een laar Dr. Arbuthnot. en begon toen weer na te denken over hetgeen mij nu te doen stond. Mijn theorie was, dat er een. aan slag was gepleegd op mijn leven, en niet op dat van Grant,en dat men de suiker als middel daartoe had ge bruikt. Waarschijnlijk was, nadat Stuart het koffiegerei in mijn kaïner had neergezet, de suiker geruild, in de verwachting, dat ik zou terugkee- ren, zooals gewoorü'k een kopje kof fie zou gebruiken, niets aan d» suiker merken en zoo den laatsten adem uit blazen. Het bezoek van Grant aan mijn kamer liad echter dat plan geheel in de war gebracht. Hij had ongetwij- ïeld zicnzeil eeu Kop Koine Klaar ge maakt, en uit wus oiiiiiiactellijK opge merkt, omdat ue bedrijver vun net Kwaad op üe waciu stonu.en wat er later m inijU Kamer was geucUia, was in gioote liuust voLbracnt. De scnurk moest in Ue Kamer teruggeku- uien zijn, bijna op hetzelfde uogen- blik, waarop Grant haar verliet tenzij, wat uok mogelijk was, lnj zich daar voortdurend verbuigen hud ge houden met het piun om devérgil- tigde suiker weer in veiligheid te brengen, waarna hij een pupier van de tafel noodig had. Dat papier was ongetwijfeld het Turksche document, dat Maraboukh Pasha hem dien mid dag overhandigd hadongetwijfeld was het een vervalsching, die ieder- gonoosheer werd er bij gehaaid en boide kinderen werden naar liet zie kenhuis gebracht en aldaar ter ver pleging opgenomen. Het zijn een jon getje van 'J maanden en een meisje viui 2 1/2 jaar. De inoeuer werd door de politie op gespoord. Zij vermaakte zich in La- sino de vader zit Ln de gevangenis opgesloten. DOOR DEN DRANK I Een boerenknecht vond bij de be- grauiplaais aan ucn Eikbossciierweg te Hilversum eon lijakioije slaan. Hij waarschuwde de politie b,j ope ning bleek het kistje oen kinderlijkje te bevatten, gewikkeld in oon Jijk- waadje en een Kroontje op het hooid. Het onderzoek bracut aan het licnt, dat de vader, na behoorlijk uile for maliteiten te hebben vervuld, op weg was geweest om het kindje te begra ven 11ij had daartoe 1,50 medegeno men noodig voor begralemsrecnten. Onderweg had hij evenwel eeu vriend ontmoet en vond hij hot team blijk baai' beter dien daalder uan drank te besteden, liet kistje hadden ze daarom maar op straat gedepo neerd, zoo meldt 't Hbld. EEN BANGE NACHT. Het tjulaschip „Vertrouwen", schip per J. van der Zoude van Hardei wijs, werd Donderdag, nadat liet van het anker was losgeslagen, door den storm op het Enkhuizer zand gewor pen. De schipper weigerde hulp, maar het zijii vrouw en kinderen in een visschersvaarluig naar den wal bren gen. Een bange nacht werd door schijjpor on knecht doorgebracht. De zeoë n rolden over het dek het roer sloeg weg en het schip stootte lek. Na dat Vrijdagmorgen door visscherlui, die met hun botter den geheelen nacht in de nabijheid waren gebleven, de tjalk was vlot gemaakt, werd zij door een sleepboot te Enkhuizen binnenge bracht. Het schip en de lading rogge zijn verzekerd. TENTOONSTELLING TE MEDEMBLIK. De Prins heeft het beschermheer schap aanvaard van de in September e. k. te Medemblik te houden groote Landbouwtentoonstelling der Hoil. MaatsclL van Landbouw. TANDHEELKUNDIG CONGRES. Gisteren en beden is te Utrecht het tweede Ned. tandheelkundig congres gehouden. De voorzitter, de heer John. E. Grevers uit Utrecht, hield een ope ningsrede, waarin hij wees on de noodzakelijkheid de gelegenheid tot opleiding van tandheelkundigen in ons land te verboteren. Dr. Tii. Dentz, oud-directeur van het Tandheelkundig Instituut te Utrecht, werd daarna tot eerevoorzit ter benoemd. Daarna weiden verschillende tech nische onderwerpen besproken. BRANDEN. Te Krommenie is afgebrand de meubelfabriek van de firma Iluiber Reyne en Zonen. De oorzaak is onbe kend. Alles was verzekerd. HET SLOT „TORENZICHT" AFGEBROKEN. ,,IIet Vad." treurf'om de afbraak van hef oude slot „Torenzicht" te Poeldijk. „Zoo maar stickurn weg, zonder dat iemand er de lucht van had, vóórdat „Heemschut" or iets te gen kon doen, hebben de eigenaars, die behoefte haddon aan uitbreiding van hun groentetuin, het oudo slot kalmweg afgebroken." INGEZONDEN Van ingezonden stukken, geplaatst of niet geplaatsi, wordt de kopie duu inzender niet teruggegeven. Voor den iulioud dezer rubriek stelt de Reductie zich niet aansprakelijk. Heemstede, 12/4 1912. M. <16 R. Gelieve mij voor onderstaande rege len een plaatsje in uw veel gelezen blad af te staan, bij voorbaat mijn oprechteu dank. Dinsdagavond las ik in uw blad een stukje over den 5en Provincialen Bondsdag van liet Nederl. Jongl. Ver bond; daarin werd ook aangestipt dat ds. Burk gesproken had over het Emigranten-werk in Amerika; en juist op dit werk wil ik bij de lezers van uw blad de aandacht vestigen; want in uw blad word alleen maar gezegd, dat jongelingen die hun for tuin wenschten te zoeken in Amerika, daar lvulp en steun kunnen vinden; hieruit zouden vele menschcn lezen, dat de Emigranten in Amerika enkel werken tot steun van leden van Jongl. vereen, doch dit is niet het ge val. Niet alleen leden van Jongl. vereen, worden door de Emigranten geholpen, doch ook personen die ge- een, die Turksoh kende, zou ontdek ken en daarom waren er instructies gezonden naar zijn spionnen in het Witte Huis, dat liet documeht. niet in mijn bezit mocht komen. Daarom was het eerste idéé, om een klontje suiker te gebruiken, om mij geheel uit den weg te ruimenen toen Grant dat plan verijdelde, was het papier op mijn tafel verbrand en de aangesto ken sigaar daar achtergelaten, om daarmee de oorzaak van het ongeval aan te geven. Terwijl men hiermee bezig was, was Stuart den corridor langs geko men, waarop de schurk lievig ont steld haastic de vergiftigde suiker gegrepen, het licht uitgedaan en de tafel in wanorde gebracht bod in de opgewondenheid en haast van het oogenblik. Wie was dan de spion-vergiftiger? Het untwoord was gemakkelijk te geven, meende ik. liet was zeker Hai- dée niet. Zij zou het nooit wagen twee geheime bezoeken in mijn kamer te maken, en was een veel te veel in het oogvallende persoonlijkheid, oin zich onopgemerkt in huis te bewegen. Zij zou het niet hebben kunnen doen, al had zij ook gewild. Maar een geheel ander geval was het met haar twee gedienstigen de vrouw Lelia en do man Koprili en ik schreef het toe aan den man. De vraag, die mij werkelijkggroote belangstelling inboezemde, was, hoe, hee lbuiten de Jongl. vereen, staan, kunnen van die hulp gebruik maken. Die hulp is ook. ten zeerste aan te bevelen, want personen die wenschen te vertrekken naar Ame rika doen het beste om hun adres op te geven aan het bestuur der Jongl. vereen, te hunner plaatse, die dan gaarne er voor zal zorgen dat wan neer zoo'n persoon in het vreemde land aan wal stapt, hem een goede ontvangst bereid wondt. Zij viagon niet of gij protestant zijt of katholiek, jood of christen, doch zij vragen al leen: wat kan ik voor u doen, zoekt gij den weg, zoekt gij con kosthuis, zoekt gij onderdak oi zoekt gij werk'? De Emigranten staan u ten diens.e; wanneer gij in Amerika aankomt be hoeft gij niet verlogen te staan, maar hebt direct iemand die u in alles helpt en voorziet. 1-Iier in dit korte overzicht ziet gij dat het werk der Emigranten zeer is aan te bevelen en ik hoop ook dat er een ruim gebruik van gemaakt zal worden van hun hulp en bijstand, die men geheel en al voor niets kan bekomen. U, M. H. de Redacteur nogmaals dankzeggend voor de verleende plaatsruimte verblijf ik. Hoogachtend, Uw dw. dn. W. KULK. Drieheerenlaau 8, Heemstede. INGEZONDEN MEDEDEELLNGEN 30 Hs. per regel. Een belangrijk werk. De nieren behooren tot do gewich tigste organen van het lichaam. Zij zorgen voor een zee'r belangrijk werk, namelijk voor liet filtreeren van het bloed, waaraan zij alle onzuiverheden onttrekken. Iedere drie minuten van ons leven passeert het bloed door de nieren om gefiltreerd en gezuiverd te worden, eu de nieren zijn de eenigo organen in liet lichaam, die er alie afgewerk te stoffen en onzuiverheden aan kun nen onttrekken. Wanneer het bloed de nieren be reikt, is liet donker van kleur en vol schadelijke, afgewerkte stoffen. Wan- nocr't de nieren verlaat, is 't het zui verste bloed van uw lichaam. Alle on zuiverheden zij n er aan ontrokken evenals door een waterfilier de on zuiverheden aan het water onttrokken worden. Zijn de nieren echter zwak of traag, dan kunnen zij hun gewichtig we'rk niet volbrengen. De schadelijke s.of ten worden met het bloed door het lichaam gevoerd; en gij ganf u dof en ellendig gevoelen, gij zijt altijd ver moeid en spoedig zult gij rugpijn op merken en urine stoornissen, of rheti-, matische pijnen, waterzuchtige zwel lingen, pijn in de heupen, de lende nen en het hoofd. Geeft uw kwaal geen gelegenheid om zich verder te ontwikkelen, doch begint bij het eerste teelten, dat uw nieren niet goed werken, onm.ddel- lïjk met het gebruik van Foster's Rugpijn Nieren Pillen. Een goed doorgezette kuch' geeft aan de nieren zachtjes hun gezondheid en kracht terug. En wanneer de nieren weer gezond zijn, worden de schadelijke stoffen, die uw kwalen veroorzaken, geregeld uit het lichaam afgevoerd. De oorzaak der nier- of lilaasaandoe- DÜkg wordt weggenomen en daardoor is uw genezing van blijkenden aard. Foster's Rugpijn Nieren Pillen (let vooral op de juiste spelling van den naam Foster's) zijn te Haarlem ver krijgbaar bij de iieeïen J. J. Göppin- ger, Groote Houtstraat 147a; en K. van Eden. Spaarne 38. Toezending geschiedt franco na ontvangst van postwissel a f 1.75 voor één, of f 10.— voor zes doozon. Kcchtszaken STAKINGSDELICT. De Amsteroamsciie Rechtbank deed uitspraak ui de zaak van bet 18-jarig loodgietersjongmaatje, dat beachuM- dïgd werd een loodgieter, die bij zijn vader werkzaam was, mot. een aan tal andere personen te hebben mis handeld. De Rechtbank veroordeelde hem overeenkomstig den eisch van het O. M., tot zes maanden gevange nisstraf, wegens openlijke geweldple- ging. ik zou kunnen bewijzen, dat Koprili bet gedaan had, die slechts het werk tuig was van iemand anders, en dan te weten te komen wie die ander wasHaidée, de Grïekin, of niet. Ik kon nu beter haar houding tij dens het gesprek met Enid verkla ren. Haar afschuw en aandoening over de plotselinge ziekte van Grant konden volkomen oprerht gm-pcl zijn wegens de verkeerde uitkomst van bet zoo goed in elkaar gezette plan. Aan den anderen kant was het ook mogelijk, dat dit alles gebeurd was zonder "haar voorkennis en door iemand die direct ziïn invloed op lianr dienaar bad aangewend. Maar in elk geval was liet duide lijk, dat wij allen omringd waren door groot gevaar en dat er een of andere beslissende stap moest wor den genomen. Ik kwam dien avond niet verder en bet eerste wat ik 's morgens deed was naar Dr. Arbuthnot gaan. Evenais ik, had lnj niet geslapen, zoozeer was h.j verdiept geweest in de taak, die ik hem liad opgegeven. Het is mij een raadsel, Mr. Or- mesby. Ik heb een ruwe analyse ge maakt en het is ongetwijfeld vergif. Die koffie en melk bevatten niets ver dachts, maar ik vond het in de sui ker, en eveneens duidelijke sporen in hetgeen ik uit de ziekenkamer hud meegebracht. Ik ben het nog niet ge heel met mijzelf eens over den aard. Uit de Omstreken 1JMU1DEN. APOLLO-NELLY. De gemengde zang vereeniging Apollo is aangewezen voor de operet te. 't ls uileea de keuze eu de ge schiktheid vun de óp te voeren ojie- ïV.le, die tot moeilijkheden leidt cn niet minder de te bezetten solo-par tijen. Dit bleek ook weder Dondeidag- avond h.j de opvoering van Nehy, een zangspel in 3 bedrijven van M van Zanten, tekst van Card L. Bounian, muziek ApoUo, dat haar studietijd liad: verbruikt voor de opvoering van de operette Pavia, z.ig zich duor een verbod van den burgemeester van eisen om die ope're'.te op te voeren m der haast genoodzaakt, een andere operette te kiezen, waarbij de keus viel op Nelly bovengenoemd, Een niet ongelukkige keuze, wal dien tekst aangaat, want I is eon via- schors familiegeschiedenis met storm, strandingen, vergaan van schepen enz., pakkend wel voor eeu vissebers- bevoiKiiig vun |puturnen, doch min gelukkig wat de muziek aangaat, want die is noch geschikt voor een «raeiiantengezeischap uitgezon derd die voor koren noch passend aan den tekst. Het- eerste bedrijf, m hoofdzaak koorwerk, pakte dan ook wel; het tweede en derde, waarin de solisten racer op den voorgrond tre den vielen uit den aard der zuak te gen, daar de studietijd onvoldoende was, en de solisten niet voor hun par tijen berekend waren. Als gunstige uitzondering mag genoemd worden, Floris, des vis- senersmauszoon, die als dilettant gun stig uitstak boven de anderen, terwijl ook Geert met zijn be scheiden krachten, meer gaf dan van hem verwacht werd. De vertolkster van de hoofdpartij Nelly was er niet in en kon er ook niet in komen. We heliben haar beter gehoord in Franchemont, in Malle Geert, en in Het Gouden Kruis. Gezien de korte voorbereiding was de uitvoering overigens le prijzen. Een versterkt orahest van den Kunstkring, een pakkende Ouverture, droegen het hunne er toe hij, doch de koren hebben den ©erepalm ver diend. Die waren, als altijd bij Apol lo, zeer goed. Het stormweer, gepaard met hagel en sneeuw was zeker oorzaak, dat ditmaal do zaal van Cycloop niet zoo berstens vol wus als bij andere uit voeringen. Misschien, zal de 2e uit voering, Zaterdag, bij gunstig weder meer personen er toe bewegen, do aar dig operette te gaan zien. Wij hopen het van harte voor dn ondernemende vereenigiug. VELSEN. DE KERMIS. 'I Hbld. schrijft: In de jongste raadszitting stankten met rechts tegen links de stemmen over een voorstel tot afschaff'r.g der kermis. Daar de raad er was één vacatu're voltallig wus, was het voorstel verworpen. Nu kreeg men van rechts kennis, dat de heer De Hoer, één der tegenstemmers, voor zijn zaken naar IJsland is vertrok ken en dus voorloopig, waar het nieuwgekozen linksche raadslid nog niet kan worden toegelaten, rechts in de meerderheid is. Van deze gelegen heid gebruik makende, hebben twee loden van rechts wederom tegen Woensdag a.s. de afschaffing der kermis op de agenda weten te doen plaatsen, waardoor aanneming van dat voorstel nu vrijwel verzekerd ia HA A RLEMMEU M EER. De heer Bultman, te Haarlemmer meer heeft behalve twee goedgekeur de hengsten ook den nfgekeurden „Baron" op zijn stallen. Dit mag nlal volgens art. 4 der Wet op de Paarden fokkerij. De lieer Bultman heeft vn.n den Minister van Landbouw geen ontheffing kunnen verkrijgen. Ilij weigerde echter het paard hij een ander op stal te brengen cn is nu be keurd, zoo meldt het „Hbld.". HALFWEG. DE AUTO-VAL. We lezen in 't Hbld De beide veldwachters te Halfwefl hebben de laatste da,gen, fn hoofd zaak de beide PaasrtviKi.wn, niet. min der dan 60 processen-verbaal opge maakt wegens te snél rijden door de kom van het dorp, waar de maximum snelheid 12 K.M. per uur bedraagt, van het vergif, maar ik vermoed, dat het een goed toebereid en zeer sterk ■ugngsel is met strychnine als hoofd basis. In beide klontjes suiker, dokter Ja zeker, in beide; mnar v hnd er mii geen twee behoeven te zenden. Dat was juist iets van belang; daarom zond ik ze beide. ant woordde ik. Ilet was werkelijk een belangrijk punt. Duidelijk was het, dat Koprili heide klontjes in haast had later vallen een ;n de gangb-i mijn kamer, en een or> de trat> naast zijn eigen vertrek. Zoo gauw ik tijd heb. ga ik vourt met mijn onderzoek, zei de dokter, en zal ik u het resultaat laten weten Dat kan nooit kwaad, maar hot is nu niet meer van groot belang, om. dat ik genoeg weet. Wat ik zeggen wilde, v oegde ik er bij, toen er een gedachte bij mij opkwam, de sui- ker had een vreemden geur. Dat beteekent niets het was een zwakke, heel zwakke geur van mus kus, bedoeld om den geur van eer der vergiften te neutraliseeren. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1912 | | pagina 6