Half een ruim was 't groote mo ment: De eclips was zuiver centraal. De waarnemers zijn volkomen tevre den, alles is goed geloopen, iets van de Corona is gezien, ook iets der pro- tuberanties. Verder kon Venus gezien worden. Voorla zijn duidelijk de zoogen. vlie gende schaduwen waargenomen. Er bleken geen fotografische platen ge noeg te zijn. Enkele lichte wolken hebben wel wat schade gedaan, maar niet onherstelbaar. De uitslagen der verschillende waarnemingen moeten natuurlijk nog berekend worden. In 't algemeen is de expeditie als .volkomen gelukt te beschouwen. 't Hbld. sprak professor Julius, die opgetogen was over net weder, daar, i:i het bijzonder bij de wurmte-uitstra- ling-mclingen, het er op aan kwam, du: do lucht absoluut helder was. Tot even na de ririgvormigheid was er zelfs geen neveltje voor de zon geko men, en zoo hadden hij en professor Muller hun waarnemingen kunnen doen, die tic vermoedens bevestigden, door professor Julius gepubliceerd. Als het resultaat van deze waarne mingen kon prof. Julius, van wiens chronometer de minutenwijzer was blijven staan, torwip gelukkig de se condewijzer doorliep, inededeelen, dat de totale straling der geheele zonne-afmospheer (alles wat gelegen is buiten de photospheer) een zeer klein gedeelte is gebleken van de stra ling der on verduisterde zon. Hij meende zelfs nog een veel kleinero breuk te zullen vinden dan na de me- linsen te Burgos verondersteld werd. Dr. Moll verklaarde, dat ook zijn waarnemingen, die 2 1'2 uur duurden, boven verwachting geslaagd waren, en klopten ni"t die van prof Julius. Ook de andere waarnemingen en opnemingen slaafden naar wensch. De waarnemers werden gisteren avond officieel door 't gemeentebe stuur van Maastricht ontvangen in een druk bezochte receptie. Een Ilhld medewerker meldt: Wij bevonden ons np hol kritieke tijdstip vlak aan de Belgische grens op den weg oaar Tongeren en uit onze anto hadden wij een overzicht op enkele gron'e boerenhoeven, waar vooral de kippen nauwkeurig gade geslagen werden. Toen het donker werd en koud, trokken deze zich te rug naar de hoeve, doch zochten gre tig daar naar voedsel. Nauw was de grootste duisternis voorbij, of de lianen begonnen het nieuwe zonlicht toe te kraaien en de kippen renden weer in de weide. Even vóór de zonsverduistering to taal was ingetreden zoo deelt een ijmker mee kwamen de bijen alle naar hun huis en gingen daarna niet meer 't veld in. Ditzelfde verschijnsel neemt men waar als er een onweersbui komt op eet ten. Ook in de andere h.nden is de eclips blijkbaar goed waargenomen kunnen worden. VERBETERING ZIJ ONS STREVEN. De Hnarlemsche Politie-vereeniging rierde Woensdag en heden haar 10- jarig bestaan, Als feestplaats was het Brongebouw uitverkoren. Daar kon men in de grooto met bloo men en planten feestelijk versierde zaal onze Ilaarlemsclie politiemanne- tjes vinden, maar ook tal van collega's van elders. De Commissaris van Politie, de heer Van Goor, binnengeleid door dek voorzitter, den heer ltion, werd met applaus en fanfares begroet. Naast hem in de eeru fauteuils was gezeten ons oud-Raadslid de heer Winkler Op liet podium tusschen groen, bloe men en vaandels, had het bestuur een plaatsje gekregen. Prachtige vaandels prijkten daar van de Ilaarlemsclie Vereeniging, van üo Llrechtsehe Politie vereeniging, van de [dealing Amsterdam van den Ned. Politiebond, van de Vereeniging „Recht en Plicht", afdeeling Utrecht; van de llilversumschu Veroeniging van Agenten van Politie „Plicht en Recht", van de Politio-vereeniging Hermandad te Rotterdam, cn last not least van de Leidsche vereeniging, die ook al een drukkerij „Hermandad" be zit een politiedrukkcrij als tegen- Jiangster van de gevangenisdrukkerij want nietwaar, liet evenwicht in de Maatschappij mag toch niet worden verbroken, «laarvoor te zorgen is steeds de taak der politie. Met dit al heeft de drukkerij Her- mandud een keurig uitgevoerd pro gramma het Jicht doen zien. Onder de vele aanwezigen bevonden zich enkele dames. Te ruim 3 uur opende de voorzitter, de lieer Kion de feestvergadering met een fcesl-specchje. Spr. heel te allen hartelijk welkom, bracht dank aan eere leden, dona teurs, begunstigers, afgevaardigden van andere vereen igingeu voor den moreelcri en financieclen steun zoo ruimschoots ontvangen. En voegde er aanstonds aan toe, dat er alle reden is oin feest te vieren. Ziet maar eens terug op de afgeleg de levensbaan. Ileel veel heeft de vereeniging in do afgeloopen 10 jaren gedaan, en welke schoone resultaten heeft ze be reikt. Zij heeft gestreden voor pension- neering. voor meer vrije dagen, voor een beter hoofddeksel en beter schoei sel En ze heeft succes gehad, maar ook... tegenspoed. Met weemoed herdacht spr. het overlijden van den niede-oprichter, oud-voorzitter en ziel der vereeniging, den heer Jansen. Dan is ons de critiek niet gespaard gebleven. Men heeft onze vereeniging uitgemaakt voor eene verkapte so cialistische vereeniging, maar niets is minder waar dan dat. Het beste bewijs daarvoor Is dat onder onze Eere-leden personen zijn als Mevr. Visser van Hazerswoude; de Burgemeester, de Commissaris en enkele gemeenteraadsleden. Wij handhaven het recht, zijn te allen tijde bereid personen en goede ren te beschermen, en onze vereeni ging la er alleen te'r behartiging van onze eigen belangen. Ten slotte stelde spr. voor een tele gram van hulde te zenden aan II. M. de Koningin. „De Haarlemsche Politie-Vereenl- ging, herdenkende haar 10-jarig bc staan, in feestvergadering bijeen, brengt II. M. eerbiedig hulde en be tuigt haar hartelijke aanhankelijk heid aan het Vorstelijk Huis". Zoo zal het luiden, zeide de Voor zitter; en met een daverend applaus werden deze woorden begroet. En toen ltwarn de feestredenaar, de heer A. Lankesler, leider van den Haarlemschen Politie Vak- en Taal cursus aan het woord. Deze wees er op dat hoezeer het Vereenigingsleven in de laat ste jaren ook is toegenomen, in het politiewezen nog steeds niets is veranderd. De gebreken daaraan zijn vele, de toestand onhoudbaar en een aanklacht tegen allen, die er toe kunnen bijdragen dezen toestand te doen veranderen. Stel je eons voor dat e'r geen poli tie was, zcide de sprek- r, dan vierden fiets-dieven; inbrekers, straatslijpers, kwartjesvinders, grasmaaiende zigeu ners en meer van dal gespuis hoog tij". Haarlem politie-loos. Dat wil zog gen de nachtrust weg; de vc:ligheid in huis, op erf en straat verdwenen, kortom een onbeschrijfelijke war boel. Het recht van den sterkste zou zegevieren. Met de wet op de zedelijk heid zou worden gesjiot of 't nu niet gedaan wordt en de vogeltjes ook zij zouden niet meer beschermd worden; zij zouden bepaald bij den Min. van Landbouw op audiëntie gaan, maar in rouwgewaad. Zoo schilderde de spreker ongeveer de toestanden, wanneer er geen politie zou zijn. En daarom, gemeente, geef den politieman, die dag en nacht waakt om u rust te geven, die zelf een hazenslaapje geniet, een ruim loon. Dat verdient zij. Bravo, riepen de politiemannen en ze applaudisseerden luid. De politie moet goen gemeente- doch regcerings-zaak worden, vervolg de de spr. en het minimum loon moet door het Rijk worden vastgesteld. Weer bravo's, weer handgeklap. En daarna ging spr. de geschiede nis van den Alg. Ned. Politiebond eene vereeniging van superieuren en inférieuren na, van de verschillen de bestaande politie-vereenigingen, waarvan alleen ondergeschikten lid zijn, en in t bijzonder de geschiede nis van de feestvierende vereeniging, die nu jubileert. Mevr. Visser van Hazerswoude heeft ook nu weer van haar belangstelling doen blijken, door f 100 voor dit feest te geven. Verder zeide de spreker: Ja, ik ken de Haarlemsche politie agenten, als m'n eigen broeder, ik heb als leider van den Vak- en Taal cursus hun meer licht mogen aan brengen. Het zijn plichtbetrachtende en op wettige wijze vooruitstrevende mannen, en ik mug den Burgemees ter, den Commissaris en de gemeente Haarlem gelukwcnsclien met zoo'n politiecorps, dat in alle opzichten vol gens plicht en geweten werkzaam is". (Bravo). Dat dan ook het adres om sala risverbetering gunstig mag worden beoordeel'!, want de verhooging is niet in evenredigheid geweest met de stijging der levensmiddelen, vervolg de spr. Van pensionneering of over lijden, daarvan hangt thans de be vordering af. Spreker kent hier een agent 3de klasse, die nu al 16 jaar wacht om 2de klasse te wordenomdat er maar niemand sterft. Dan is 't toch nog zoo n ongezond baantje niet, dacht, ik hij me zelf. Met eene betere bezoldiging een prachtige betrekking om oud te worden, niet tegenstaande de langdurige dag- en nachtdiensten. Want lang zijn ze. 81 uur per week, dat is dus volgens Bartjes de helft van 7 maal 21 uur is 168 uur dienst en de andere helft z.g. rust. Dan kwam spr. nog op voor eene betere bewapening, vooral met het oog op het gebeurde te Parijs. En met eene krachtige opwekking om flink voort to gaan op den ingeslagen weg het politie-wezen staat thans in het teeken van den vooruitgang, laat het komen in het teeken van de overwin ning besloot bij zijn luid toege juichte rede. Met een woord van dank aan den spreker, aan den Commissaris van Politie voor zijn tegenwoordigheid, en aan alle aanwezigen voor hun belang stelling, sloot de heer Kion daarna de bijeenkomst. EFFECTEN. Te Amsterdam zijn dezer dagen verkocht: Aandeelen Haarlemsche Hypotheek bank (10 gestort) 202 1,"2 Aandeelen Haorl. Brandverz. MIJ' (gest. 20 155 Naalkrans. liet Leger des Heils doet goed werk, door hui-moeders die de onderkleede ren voor hunne gezinnen in orde hou den, eenige uren per week in het wijk- lokaal aan het Zuider-Buitenspaarne te laten samenkomen. Nu hebben de wijkpredikanten van de Ned. Hervormde gemeente dit voor beeld gevolgd en huismoeders hebben zich daartoe aan te melden bij haar wijkpredikant. Crescendo. De rnuziekvereeniglng Crecendo (spoorlcorps), directeur de heer H. W. Hofmeester, geeft Zaterdag 27 April a s. eene uitvoering in de e.wcerlzaat der Sociëteit Veroeniging met welwil lende medewerking van het dubbel- mannokwartet Zanglust en den humo rist, de heer Elferink. Aan het spoorkorps wordt dien avond een kunstig bewerkt vaandel aangeboden, geborduurd op do ate liers van den heer Van Diemen te Dordrecht Een held. Toen de Kennemcr Padvinders gis teravond op het gewone uur bijeen kwamen, wijdde hun hoofdleidc-r eeni ge woorden aan het vergaan van de Titanic en wees de jongens op het heldhaftige gedrag van den telegrafist aan boord. Deze jonge man, die zon der oin eigen levensbehoud te denken tot li let laatste oogenblik op zijn post is gebleven om hulp voor de sclnpbreu kelingon te trachten te verkrijgen, en zoo den dood in de golven wond, heeft met recht gehandeld volgens het devies van den Nederlandschen Pad- vindersbond: „Plicht bovenal 1' In eerbiedige stilte bracht daarop de geheele troep een saluut aan de na gedachtenis van dezen held. PHOTOGRAPHIE VAN DE ZON. Ons word gevraagd, of het photo- gi afecron van de zonsverduistering mogelijk is geweest. Ongetwijfeld, maar met bijzondere insli umonten. Een van onze vrienden, een zeer be kwaam auiateur-photograaf, heeft met zijn grootste lens kieken ge maakt, maar door don geweldigen af stand zijn de beelden niet grooter dan een erwt geworden. J u b i I "Woensdag 1 Mei a. s. hoopt de heer J. de Graaff den dag te herdenken, waarop hij vóór 25 jaar als letterzet ter in dienst trad bij de firma Joh. Enschedé en Zonen. Deze d8.g zal ze ker voor hem niet onopgemerkt voor bijgaan. Afschaffing tarief. Bij de gr oeps vertegenwoordigers van de Centrale Werkplaats der II. IJ. S. M. on do wa,gen werkplaats te Amersfoort is va.n de werklie«len een verzoek ingekomen oin gezamenlijk stappen te doen lot afschaffing van het bestaande tariefwerk-stelseL Rubriek voor Vragen Geabouncerdcn hebben het robrecht, vragen op verschillend gebied, mits voor beantwoording vntbnnr, in te zenden bij de Redactie Van Haarlem's Dngblud, Groote Houtstraat 53. Alle antwoorden worden geheel kosteloos gegeven en too spoedig moec-lijk. Aun vragen, die niet volledig naam en woonplaats van den inzender vermelden wordt geen aandacht geschonken. VRAAG. Heeft een dienstbode, wan neer zij na 3 maanden wegens zwakte en op advies vau deu dokter haar be trekking verlaat, nog recht op den Gcdspemiiiig of mag mevrouw deze vari haar loon afliou«ien ANTWOORD. Wanneer de dienst betrekking juist drie maanden uf kor ter, en bepaald niot langer geduurd beeft, mag mevrouw den Godspenning van het verdiende loon afhouden. VRAAG. Kan men van het loon eener dienstbode, die met Nieuwjaar haar fooi ontving, doch met 1 Febr. 1.1. den dienst opzei, om met 1 Mei a. s. te vertrekken, op dien datum ge noemde fooi afhouden ANTWOORD. Ja, dit wordt alge meen zoo opgevat. Daar het meisje door het aannemen der fooi geacht kon worden zich stilzwijgend te heb ben verbonden om met Februari niet op te zeggen, kan zij, daartegen han delende. ook geacht worden stilzwij gend in het weer afhouden der fooi te hebben toegestemd. VRAAG. Zoudt u mij ook den jlus ten datum kunnen meedeelen, waar op de Octrooiwet van kracht wordt ANTW OORD. De in werking tre ding der Ocliooiwet is nog onlangs door den Minister in uitzicht gesteld Het kan eiken dag gebeuren. Kijk dus de otlicieele Jreriohten in de courant maar dagelijks na. VRAAG. Mijn buis heb ik op con tract gehuurd van iemand, die het daarna verkocht heeft. Ben ik nu rechtens floor dat zelfde contract aan den tegen woo ivligen eigenaar van het kuis gebonden ANTWOORD. Neen. wel blijft de huur bestaan en wordt door den ver koop niet verbroken, maar met den nieuwen kooper in rechtsbetrekking komt u eerst nadat de verkoop aan u gerechtelijk is aangezegd of u ver klaard hebt van de overdracht ken nis te dragen. Vóór dien tijd kan de kooper niet als zoodanig tegen u op treden. VRAAG. Heeft oen noodhulp recht op verval Zoo niet, wat ia er dan aan to doen ANTWOORD. Een noodhulp is doodeenvoudig een tijdelijke dienstbo de en wanneer zij niets anders met mevrouw is overeen gekomen, dan heeft zij gedurende den tijd, dat zij in betirekking is. recht op de fooien, die voor do dienstboden gegeven worden. VRAAG. Bestaat er een vastgesteld uur. waarop op 1 Mei een huis voor de nieuwe bewoners beschikbaar moet zijn 7 ANTWOORD. Neen. voorschriften daaromtrent bestaan nietdat wordt gewoonlijk met onderlinge schikking geregeld. Ook van bepaalde plaatse lijke gebruiken is ons niets bekend. VRAAG. Mag men uit een tuin met planten, die erin stonden, toen men bot huis betrok, die planton bij ver huizing meden emen ANTWOORD. Neen, zeker niet. Zelfs indien zij er toen nog n i e t in stonden, zou men zo toch zoo maar niet mogen medenomen. De wet re gelt dat. VRAAG. Mevrouw beeft mij wegge jaagd. Moet zij nrij nu nog uitbeta len Moet ik mijn Godspenning afge ven ANTWOORD. Daarover zouden wij mevrouw gaarno eens zelve hooren want het vermoeden ligt voor de hand dat mevrouw u zoo maar niet uit luim of gril heeft weggejaagd. Van den aard der redenen hangt juist alles af. Uw verdiende loon moet u natuurlijk hebben en wat den Gods- penniitig betreft, is het eenvoudig de vraag of de dienstbetrekking slechts drie maanden of langer geduurd heeft. In hot laatste geval kan van afhouden goen sprake meer 2ijn. Stoofflvaartberichten TRANSATLANTISCHE LIJNEN. Het st. Birma arriv. 17 April v, Ham burg te Rotterdam, j Het st. Preusst'ii, v. Japan n, Am sterdam. pass. 16 April Pernn. Hot st. Prinses Juliana, v. Amsterd naar Batavia, pass. 17 April Ouessant Het st. Koning Willem III, v. Am sterdam n. Batavia, arriv. 16 April te Port Said. Het st Soembnwa, v. Amsterdam n. Batavia, vertr. 17 April v. Suez. Volgens draadloos bericht via Crook- haven, bevind liet st. Noordam, van New-York near Rotterdam, zich 17 de zer, v.m. 10 u., op ongeveer 155 mijlen ten Westen van Scilly. Het st. Prins Willem III arriv. 16 April v. Amsterdam te Paramaribo. Het st. Zaand.'lc arriv. 17 April v. Boston te Rotterdam. Het st. York, v. Japan naar Amster dam, arriv. 16 April te Genua. Het st. Lutzow, v. O. Azië naar Am sterdam, arriv. 16 April te Hongkong Het st Wieriiigon, van Java naar Rotterdam, vertrok 17 April van Port Said. 1-I.et st. Mulang, vertrok 17 April v. Hamburg naar Rotterdam. Het st. Grotius, van Amsterdam n. Batavia, arriveerde 17 April le Sa- bang. Het st. Holiandia, van Buenos Ayres naar Amsterdam, arriveerde 17 April te Sant«*?. Het st. Amsteiland, van Amsterdam naar Buenos Ayres, vertrok 17 April van Lcixoes. Vervolg Gemeenteraad De VOORZITTER deelt mede A. Dat zijn gesteld in handen van B. en W. om advies lo. een verzoekschrift van den Al- gent. Nederl. Politiebond, om voor het jaar 1913 weder subsidie te verleenen ter instandhouding van het examen voor het politie-dlploma 2o. ean verzoekschrift van de afdee ling Haarlem en Omstreken der Maat schappij tot bevordering der bouw kunst, inzake de vaststelling van een uitbreidingsplan, dat de geheele ge meente omvat 3o. een schrijven van de directie der Hollandsche Electrische Spoor weg Maatschappij, betreffende over dracht aan de Hollandsche IJzeren Spoorweg Maatschappij van de ex ploitatie harer spoorwegen 4o. de rekening en verantwoording over 1911 en de begrooting voor 1913 der St.ads-Apotheek 5o. een verzoekschrift van de afdee ling Haarlem van den Alg. Ned. Bond van Handels- en Kantoorbedienden, om de sluiung van winkels en maga zijnen bij verordening te regelen. B. Dat zijn ingekomen 10. een voorstel van B. en W. in zake het maken van een open spoor- en overlaadhaven 2o. eeu voorstel van dezelfden, in zake de uitgifte in 1913 van een stan daardwerk van de gemeente Haarlem in vier talen 3o. het verslag over 1911 der Ar beidsbeurs 4o. het verslag over 1911 betreffende den toestand van het lager onder wijs 5o. het verslag over 1911 betreffende de huiszittende armen en het Stads- Armen- en Ziekenhuis 6o. een verzoekschrift van Gebrs. Van Lier en W. Royaards inzake het behoud van de kermis 7o. een verzoekschrift der Haarlem sche Politievereeniging „Verbetering zij ons streven", om het aantal agen ten van politie der eerste en tweede klasse uit te breiden, alsmede om de bezoldiging der agenten Tan politie te herzien. (B. en W. stellen voor, dit verzoek schrift in hunne handen te stellen om advies). C. Dat op 25 Maart j.l. zijn opgeno men de boeken en kas van het pen sioenfonds voor de weduwen en weezen der gemeente-ambtenaren en van dat voor de eigen pensioenen dier ambtenaren. Alles werd in orde bevonden. D. Dat door den Comnii-^aris der Koningin in de provincie Noord-Hol land is benoemd tot buitengewoon ge meente-veldwachter W. Groeneveld, adjunct-inspecteur van politie, en dat als zoodanig eervol ontslag is ver leend aan J. Visser. H. Mulder en B. Silvis, eervol ontslagen agenten van politie. E Dat de heer Mr. J. H. Thïel heeft bericht, dat hfj de benoeming tot tij delijk wethouder niet aanneemt. F. Dat de heer A. Rinkema beeft bericht, dat hij de benoeming tot lid der Commissie van toezicht op het gemeentelijk museum niet aanneemt G. Naar aanleiding van eene door den heer Schreuders in de vorige ver gadering gedane vraag, dat B. en W. hebben gemeend, nu op verzoek van het Comité voor den Nationalen Wel dadigheidsbloemendag op 22 April a s. vueantie zal worden gegeven on de gemeentescholen, niet nok op 30 April a.s. vacantie te moeten geven, ook in verband met de omstandig heid. dat alsdan alhier peen feestelijk heden zullen plaats hebben, doch dat B. en W. overwogen hebben, den va- cantiedag het volgend jaar te bepalen op Julianadag. 11. Dat B. en W. naar aanleiding van eene in de raadsvergadering van 6 Maart j.l. gedane vraag inzake het plaatsen van meerdere banken langs de Bolwerken, hel advies hebben ge vraagd van den architect van den Hout en de plantsoenen, en dat B. en Wi, in overeenstemming met dat advies, ineenen, dat niet tot plaatsing van meerdere banken mag worden overgegaan. I. Dat zijn ingekomen le. een schrijven van den Minister van Binnenlandsche Zaken, houden de goedkeuring van de regeling der jaarwedden van het onderwijzend personeel van het gymnasium en van dat aan de Iloogere Burgerscholen; 2o. een Bchrijven van Gedeputeerde hiaten 'der provincie Noord-HOHand, benuit van de Verordening tot wijzi ging der Algemeene Politieverorde ning 8o. een schrijven van dezelfden, ten geleide van het door hen goedgekeur de raadsbesluit van 6 December 1911, No. 22, tot verhuring van het gebouw „de Korenbeurs"; 4o. een schrijven van dezelfden, ten geleide van het door lien goedgekeur de raadsbesluit van 13 Maart j.L No. 15. tot verkoop vun grasgewas 5o. een sriirijven van dezelfden, ten geleide van het door hen goedgekeur de raadsbesluit van 19 Maart j.l. No. 11, tot wijziging van de voorwaarden tot aanvaarding van grond aan de Slachthuisstruat Co. een schrijven van dezelfden, ten geleide van het door Jien goedgekeur de raadsbesluit van 13 Mant j.l. No. 13, tot verkoop van boomen. PUNT 6. De jaarwedde van den adjunct directeur van 't Openbaar Slachthuis i 1800 tot f 2200 komt B. en W. voor niet in billijke verhouding te slaan tot de diensten die van hem worden gevorderd en tot hetgeen door hen, die in andere gemeenten een gelijk ambt bekleeden, als inkomen kan worden genoten. B. cn \Y. stellen voor de jaarwedde te brengen op f 2000—f 2500 zulks met ingang van 16 Maart 1912, den datum w aarop de tegenwoordige titularis door B. en W. voor vast is benoemd. De beer BREGONJE Is niet be vreesd. dat de directeur van het Slachthuis zijn zoon zal bevoordee- len. Maar men moet den schijn zelfs vermijden. Daarom moeten B. en W. meerdere inlichtingen geven, waar om die salarisverhooging noodig is. De heer MODOO is het hiermede eens. De beer Van Oyen heeft alieen gezegd, dat deze salarisverhooging noodig is. Waarom zegt h>j niet. B. en W. laten ook na duidelijk te ma ken, waarom deze betrokking met 1 1800 te laag is gesalarieerd. De heer KRUSEMAN geeft de ver zekering, dat de familie-betrekking usschen directeur en adjunct-dïrec- leur geen aanleiding beeft gegeven tot liet voorstel tot salarisveihoogmg. Daarmee houden B. en W. zich niet op. Salarissen aan andere Slachthui zen zijn geen goede maatstaf, want daar genieten de adj-directeuren in komsten uit bijbaantjes. Die in Utrecht vervult wel 9 bijbaantjes. Dat willen B. eu W. voorkomen. Daarom dit voorstel. Bovendien is een reden, dat B. en VV. zeer tevreden zijn over de waarneming van de betrekking. 1 200 ter vervanging van de inkom sten van bijbaantjes is niet zooveel. De heer VAN DE KAMP zegt, dat de gemeente-ambtenaren geen bij baantjes mogen waarnemer. De hoer THIEL is tegen het systeem cm na een proefjaar reeds te komen niet salarisverhooging. De rollen worden hier omgekeerd, daar dit proefjaar niet schijnt gediend te heb ben, om het Gemeentebestuur tot overtuiging te brengen, dat dit de ge- wenschte man was. De heer KRUSEMAN zegt. dat deze salarisverhooging geen systeem is. als de heer Tinei beweerde. Elders ge nieten de adj.-directeuren hoogere sa larissen. Te Nijmegen zelfs f 2400 I 2700. Wil de Raad dit niet. dan moet hij liet zelf maar weten. De adj -di recteur heeft zich zeer verdienstelijk gemaakt bij do voorbereiding van den keuringsdienst. De heer Wilkens heeft de vergade ring verlaten Het voorstel wordt goed gekeurd met 19 tegen 10 stemmen. Vóór waren de l-cren Levert, Merens. Van Styrnro,1 Seignette, Van den Berg. Kleynen- berg, Loosjes, Schreuders. Loomeïjer, Van Rossum, Timmer. Welsenaar, Spoor, Thijssen, Hulswit. Weijland, De Breuk, Kruseman en Willink. PUNT 7. De bewoners van de Meesterlotte- laan vragen om beharding der laan, daar die vol kuilen en oneffenheden is. B. en W. stellen voob, om in dezen weg een klinkerstraat te doen leggen, gezamenlijk met Heemstede. De gemeenschappelijke kosten zijn f 1750. Ook zullen B en W. de ver lichting in die laan verbeteren. Aldus wordt besloten. PUNT 8. B. en W. hebben reeds op 5 Mei 1909 een crediet gekregen voor het maken van een spoorwegverbinding naar de lichtfabrieken, voor zoover die werken komen op 't terrein der Hollandsche Spoor. Voor de werken op gemeenteterrein is f 37.500 noodig, welk crediet B. en W. aanvragen, De heer LEVERT heeft reeds vroe ger gewaarschuwd tegen te hooge uit gaven voor dc Lichtfabrieken. No we len B. eiy W. 60.000 uit te geven voor een baantje van één kilometer, waar op alleen kolenwagens zullen rijden, niet eens locomotieven. Men kan hier tweede klas mate riaal gebruiken. Spr. p.al tegen het voorstel stemmen. De heer HULSWIT bestrijdt, dat de grond voor deze baan niet behoeft verhoogd te wodren: Men moet de baan der IIoUan<Jsche Spoor tot maatstaf nemen. De begrootiug is opgemaakt door den heer Dumont. Spr. raadt aan tegen diens begroo-1 ting niet te opponeeren. De begroetin gen van den beer Duinont zijn zoo nauwkeurig, dat hij ze meestal hou den kan. Spr. bevoelt do aanneming van het voorstel van B. en W. aan. Men is lot-nu zoo gelukkig geweest, open water te hebben. Maar b;j ijs kan men nu geen kolen aanvoeren. Ook heeft men bij aanleg van de spoorbaan dit voordeel, dat men bij aanvoer van ko len en olie kan bedingen een levering franco aau de fabriek. Ook heeft mon voordeel, omdat men nu zelf de afvoerproductén weg zal kunnen brengen. De heor THIJSSEN heeft er be zwaar togen, dat de wagons door oen paard zullen getrokken woraen. Als Gil paard de groote vrachten tegen de htlJing naar de spoorbaan moet op trokken, zal het beest onaangenam< ervaringen opdoen. Als men du paard voor den wagen spant, spant ineu bet feitelijk achter den wagen. (Gelach.) Want kan het paard net niet af. dan moet men een locomotief nemen, waarop de baan met berekend is. De heer HULSWIT zegt, dal, ais het paard liet niet volhouden kan, men electrische tractie kon invoeren. Daarop is de baan berekend. Het tweede-keus-materianl ia ze«r ge schikt voor zulk een zrjlijntje, waarop niet den heelen dag gereden wordt. De heer LEVERT is met blind r do voordeeten, maar hij meent, dat iiet minder kostbaar kan. Wat heett de Holt. Spoor gedaan voor de uitbe taalde f 20.20b. De Raad heelt gedacht, dat men met die f 20l000 het geheele lijntje had, maar ter plaatse heefl dc Holl. Spoor allen wat meer ruimte gemaakt voor de rijbaan en een wis sel gelegd. Is de contrapestatie voor die f 20.000 nu voldoende? De beraadslaging wordt gesloten. Het voorstel van B. en W. wordt aan genomen met 22 tegen 7 stemmen. Tegen de heeren Levert, de Braai, Merens, Welsenaar, Seigneite, van den Berg en Lasscbuit. PUNT 9. Naar aanleiding van de beraadsla gingen in de vorige zitting, omtrent de salarisregeling van den adjunct- directeur van Openbare Werken, stel len B. en W. thans voor, om als over gangsbepaling vast te stellen, dal de verhooging van het salaris niet meer dan f 200 per jaar zal bedragen. Aldus wordt besloten. PUNT 10. Voor de verlegging van de E. N. B T.-rails op de Zijlvest moet de boo menrïj tusschen Raaks en Zijlbrug op één boom na (die bij de Raaks) wor den geveld. B. en W. vragen daartoe machtiging. De heer THIJSSEN wil deze hoornen gaarne behouden. De VOORZITTER zegt. dat de mooi ste boom behouden is. Maar daarom moest de tramaanleg veranderd wor den. En dit had tengevolge, dat de drie andere moeten vallen. Deze moeten dus geveld worden, door de zucht van B. en \V., om den mooien booin te behouden (gelach). Het voorstel van B en W. wordl aangenomen, zonder stemming. De VOORZITTER detit een kennis geving van den beer Krelage mede, dat deze wegens uitlandigheid de Raadsvergadering niet kan bijwo nen. PUNT 11. B. en W. stellen voor aan Dr. F. Muller 510 vierk. meter grond aan de Julianastraat te verkonpen tegen 13 gulden per vierk. meter. Op den grond zal eeu woonhuis gebouwd worden. Aldus wordt besloten. PUNT 12. B. en VV. stellen voor liet perceel Jan Nieuwtiihuyzenslraat i af te bre ken in verband met de uitbreiding van de aangrenzende school. Aldus w ordt besloten. PUNT 13. B. en W. stellen voor de veemarkt te verpaatsen naar een terrein ten westen van het Openbaar Slacht huis ter grootte van 2500 vierk. M. cn het College van B. en VV. uit te noo- digen den Raad voorstellen te doen tot beschikbaarstelling van geiden voor den aanleg en de inrichting Het terrein is ree«is voor een gedeel te (10G0 vierk. M.) opgelioogd, bestrant en gerioleerd. De cantine en een vun de Ru rider sta 11 en van bei Slachthuis kunnen aan de veemarkt C.enstbaar gemaakt worden. Wanneer die markt er eenmaal is, zai een voorstel aan den Raad gedaan worden, om parti culieren to ver-bieden varkens te hou den. Zoolang er geen geschikte var- kensmarkt is, kan dit verbc-d'niet. B. en W. willen voorloop g doen oprichten twee markthalen, eik 280 vierk. M. groot, waarvan één voor den verkoop van varkens en de andere voor runderen, kalveren en schapen. Er zal marktgelegenheid zi;n voor 160 varkens, 360 schapen en kalveren en 20 runderen. Het zou aanbeveling verdienen twee maal per weck markt te houden. Een nauwkeurige kostenraming ia nog niet gemaakt. I)e hoogste raming is f 33.0(0, behalve de waarde van den grond. De exp o.latiekosVen worden ge schat op f 7(H), zoodat de jaarlijkaciia kosten met inbegrip van rente en <if- lossing f 3000 zullen bedragen. De inkomsten zullen de eerste jaren slechts gering zijn, doch B. en \V. achten het niet onwaarschijnlijk, dat In 1909 hebben de heer J. J. Daudeij en eenige andere slagers en veehou ders te Haarlem, Amsterdam en Haar- lemmermeer en ook do i'a-irieiTische 1 Vleeschhouwersvereeniaring en d« Haarlemsche Varkensslachtersveree- niging verzocht om de Woensdagscbe veemarkt vun de Oudo Groenmarkt te verplaatsen naar een terrein Hj net Openbaar Slachthuis. B. en w stellen nu voor, om voor de onkosten later doar heffing van marktgeld. Indirecte voordeelen, w.v-g. loonen, meerdere stalhuren en h gere buffet pacht geheel o.' gedeelte'ij fc gedekt zullen worden. De Kamer van Koophandel, do ia specteur der markten en de D'.recteui van het slachthuis, achten de ver plaatsing der markt weascheliik t noodig.

Haarlem's Dagblad | 1912 | | pagina 7