RUBRIEK VOOR ONZE JEUGD Oplossing van probleem No. 352. van den auteur Wit 31—27, 29—24, f}6—31, 33 44, 39 101 Beide problemen zijn goed opgelost door de heeren VV. J. A. Matla en P. Mollen». ERRATUM. In de vorige rubriek is verzuimd on der probleem No. 354 van Y. Ie Golf te plaatsen„Wit spee:t en wint een schijf". VOOR DE JEUGD. Wij blijven ons nog steeds met den dam bezighouden, wijl die nog heel wat meer eigenaardigheden bezit, dan wij reeds opnoemden. De dam ver schilt zoozeer in werking met de schijven, dat er vele, zelfs sterke spelers zijn, die, hoewel uitmuntend de strategie d:r schijven begrijpend, toch in het spelen met den dam zwak zijn. Zet eens den volgenden stand op het bord Zwart oen schijf op 37. Wit een schijf op 15 en een dam op 2. Hier hebt ge een hoogst merkwaar dig voorbeeld van de rol, die de dam er in speelt en de samenwerking, die tussohen dam en schijf bestaat. Naar deze zoo noodige samenwerking moet steeds gestreefd worden, want een dracht maakt macht Beschouwen wij den stand nader, dan blijkt al dadelijk, dat de zwarte schijf niet van dam te houden is en direct bij de damlijn staat. Het is echter lang niet hetzelfde, waar zwart dam neemtgelukt het, dezen op 43 dam' te halen, dan is deze voor wit onbereikbaar, daar in de lijn 25 tot 48 geen witte schijf staat. Wit moet daarom verhinderen, dat zwart over vak 42 speelt. Hiervoor heeft wit. maar één zet en wel 2 op 24. Vele vel den zijn ter beschikking van den da,m en toch leidt slechts één 'tot winst. Men zou dit don sleutel van de positie kunnen Zwart heeft nu slechts één zet en wel 37—41. wit beheerscht met zijn eersten zet de baan 15 tot 47, zijn tweede zet 2419 is een dwingende zet, daar deze zwart tot 414(1 of 4147 dwingt. Op 4146 vervolgt wit met 19—5 en zwart is vastgezet. Op 41—47 vervolgt wit met 19—24, zwart 47 20, wit 1524. De witte dam ontwikkelt een gewel dige kracht op veld 19, met zijn drei ging naar beide zijden. De rol, die de dam in dit kleine voorbeeld speelt, is eenvoudig en toch zeer leerzaam. In het volgende voorbeeld zien wij den dam in zijn verwoestend optre den. Stand Zwart 6 schijven op 8, 9, 12, 16, 19 en 34. Wit 4 schijven op 22, 27, 28, 32 en dam op 49. Wit kan nu door een leuken slag winnen en wel op tweeërlei wijzen. De eerste is als volgtWit 22—17, zwart 12 21, wit 28—23, zwart 19 37, wit 49—43. zwart 21 32, wit van 43 over de velden 21, 3, 25, 48 tot 26, en slaat 5 schijven. Wit kan ook nog als volgt winnen Wit 22-18, zwart 12:23, wit 27—21, zwart 16—38, wit slaat van 48 over ongeveer dezelfde ruiten tot 43, zwart slaat dan van 23 32 en wit van 4321. Wit heeft nu eveneens 5 schijven geslagen, maar niet in oenen slag. Dit voorbeeld geeft een juist denkbeeld van de verwoesting, die een dam. ouk door middel van slagen kan teweeg brengen, hetgeen zich ook wel tegen den bezitter keeren kan. A. s. week zullen wij daar enkele voorbeelden van geven. Wij honen intusschen veel ant woorden te ontvangen op ons Vraag stukje uit de vorige rubriek. De I-Iuarlemsche Damclub houdt hare bijeenkomsten lederen Maandag avond van 8 tot 12 uur in het gebouw „De Nijverheid", Jansstraat 85, al hier. Liefhebbers van het damspel zijn daar steeds welkom. Zij, die lid venschen te worden van deze club, kunnen zich daartoe bi] bt t bestuur aanmelden. Inlichtingen worden gaarne ver strekt door den secretaris, den heer J. Meijer, Kruisstraat 34. Telephoon 1543. DE GROOTSTE EN. KLEINSTE KRANT. Chicago heeft het voorrecht de grootste en de kleinst© krant ter we reld te bezitten. In deze s'->d worden 600 tijdschrif ten en kranfcb.i uitgegeven met een ge zamenlijke oplaag van 450,000,000 exemplaren. Chicago telt 34 dagbladen, waaron der 4 Poolsche. 2 israëiiottsche en 4 Boheemsche. Do verschillende uitgaven worden in 17 onderscheidene talen in het licht Naar den aard der verschijning kunnen zo gesplitst worden in 283 maandschriften, 233 weekbladen, 46 driernaandelijksche tijdschriften, 34 dagbladen, 9 halfjaarlijkse!». 8 twee- wekelïjksche. 1 drie-wekelijksche en 1 halfkwartaalsche uitgaven. Het tijdschrift „Woman's World" (De Vrouwenwereld:, dat in Chicatro uitgegeven wordt, is het meest ver spreide tijdschrift ter wereld. Het kleinste krantje, nl. wat het foimaat betreft, is de „Provoker" (de Ophitser) de grootste krant is de „Chicago Apparel Gazette" (de Chica- goè.' Kleedingcourant'. welke aan den kleedinghandel gewijd is. F.én exem plaar ervan weegt over de 3 pond en is voor 2 Amerikaanse!» centen (f0.10) verkrijgbaar. Raadsels (Deze raadsels zijn alle inge zonden door jongens en meis jes, die „Voor Onze Jeugd" lezen. De namen der kinderen, die mij vóór Donderdagmor gen goede oplossingen zen den, worden in het volgende nummer bekend gemaakt). IEDERE MAAND WORDT ONDER DE BESTE OPLOSSERS EEN BOEK IN PRACHTBAND VERLOOT. Hierbij wordt gelet op den leeftijd ln verband met het aantal oplossin gen en op de netheid van het werk. 1. (Ingezonden door Jan Westera). 2. (Ingezonden door Lena Koele- veld). Mijn geheel is een bekend spreek woord en bestaat uit 33 letters. 1 15 10 24 28 30 is een beroemd dichter. 18 28 22 2 is een persoon. 6 32 15 23 is een verkorte meisjes naam en ook een voorzetsel. 17 16 19 33 ontziet niemand. JÜ 15 32 21 is een-metaal. I 3 19 31 30 is een muziekinstru ment. 9 8 11 25 12 is een land hier ver vandaan. 5 4 27 29 is een ontkenning. IS 7 26 is een vogel. 24 9 27 13 is een verkorte meisjes naam. 14 16 20 is iemand, die afgezonderd leeft. 3. (Ingezonden door Anton Janse). Welk spreekwoord maakt ge hier van, als ge de puntjes vervangt door medeklinkers .aa..i.e ..pe. i. .e..e. .oe. 4. (Ingezonden door Annie en Betsie Stayenniter). Zet onder elkaar Een jongensnaam. Een meisjesnaam. Een plaatsje in Noord-Holland. Een stad in Friesland. Een rivier in Zwitserland. Een rivier in Italië. Een land in 't Westen van Europa. Een rivier in Duitschlaud. Een golf in Italië. Een stad '-n Schotland. Een stad in Frankrijk. De beginletters vormen den naam van een stad in Bulgarije. 5. (Ingezonden door Johan Schweit zer). Wat voor een mensch ik ben. Kunt gij wel zeer gauw weten. Lees maar mijn naam verkeerd, Dan kunt gij mij wel eten J 6. (Ingezonden door Mozes Jacob- son). Ik ben een spreekwoord van 26 letters. 7 18 12 4 16 3-geeft een tijd aan. 12 5 is een vragend woordje. 10 13 7 21 6 is een deel van een huis. II 8 9 12 26 is een lekkernij. 23 19 24 20 is een familielid. 17 18 14 15 25 22 wordt door tim merlieden en metselaars gedaan. 7. (Ingezonden door Marie Wa- sums). Uit de verte k<>m ik aan Door mij vindt menig een bestaan. Ik wordt gek vcht en opgeborgen, En clan word ik tot stof vermorven. Maar dan is het met mij gedaan Met kokend water overlaan, Geniet men mij en spreekt mijn lof, En dan verga ik weer tot stof 1 8 (Ingezonden door L. en W. Dom). Zonder mijn geheel kan geen oor logsschip gemaakt worden. Mijn eerste vindt ge aan sommige deuren. Mijn tweede en derde hebben alle menschen en sommige diereu: 9. (Ingezonden door Johan van Don selaar). Mijn geheel bestaat uit 11 letters en is een stad in Frankrijk. 8 10 2 11 is een jongensnaam. 4 9 3 is een metaal. 5 2 1 vindt men in een kerk. 5 9 7 7 C is een plaats in het Zuiden van Frankrijk. 10. (Ingezonden door J. C. Aartsen). Ik ben een plaats 'iv Noord-Holland. Doe mijn twee laatste letters weg en ik ben een dier, dat in den grond leeft, 11. (Ingezonden door Willem van Wel)., X XXX X X X X X X X X X X X X X X X X X XXX X Zet op den eersten regel een mede klinker. Op den tweeden regel een voertuig. Op den derden regel iets dat men aan de voeten heeft. Op deu vierden regel den naam van een stad in Nederland. Op den vijfden regel iets waar men wel eens melk mee kookt. Op den zesden regel iets dat de waschvrouw gebruikt. Op den zevenden regel een mede klinker. In het midden moet nu van boven naar beneden betzelfde staan als van links naar rechts. 12. (Ingezonden door Pieter J. van Keulen). Mijn eerste is een jongensnaam. Mijn tweede is een lichaamsdeel. Mijn geheel is een standbeeld in Haarlem. Raadseloplossingen De oplossingen der raadsels yan de vorige week zijn 1. HAARLEM aLKMAAR. Ilel de R. App-'lschA. ArcolA. RenkuM. Luik. EerseL. MakkingA. 2. Als de drank is in den man, Dan is de wijsheid in de kan. Laren, Maarsen, Nijkerk, Lis- se, Dieren, Harderwijk, Dien, IudiS, das. 3. De morgenstond heeft goud in den mond. 4. Balk, kalk, valk, tjalk. 5. IJsbonbon. 6. Een worm van een hengelaar te gen een visch. 7. Amsterdam begint met een A en het. woordje „eindigt" begint met een e. 8. Muiderberg Diemerbrug. 9. Philippopel. 10. Hansworst. 11. Haastige spoed is zelden goed. 12. Spaarndam. RAADSELOPLOSSINGEN. Goede oplossingen ontvangen van Annie Vergers 10. J. Joh. de Jong 8. Jan Bert 4. Jac. J. Bort 4. A. II. van Lobuizen 8. Jan de Brü\jn 10. Cor en Nanne Nauta 10. Nelly cu Betje Mooren 5. Jo en Jan Verton 10. Cor en Jan Huijer 5. Annie Arema 8. Alida G. Tros 9. Clasien v. d. BrinK 8. Marie Mulder 8. Hendrik Tjade 6. Betje I.ui kal 6. Anme en Betsie Stavenulfcr 7. Piet Guljart 10. Willy Germeraad 11. Maria J. H Piet 5. Annie van Ommeren 5. Doornroosje 10. Emit Kleinlein 9. Bart Ligtenberg 10. L. en W. Dom 9. Johan van Donselaar 10. Alida A. C. Möhring 5. Willy Hertler 7. Henderika Bühner 10. Piet Stam 6. Jo Stam 6. Lena Kueleveld 10. Leo Kammer 8. Coba S. en Pietje v. d. V. 6. Annie Elffers S. An ton Janse 10. Alida Kammeijer 10. Murie en Bep Ruyzenaars 9. Piet de Veer 10. Corry van Dalen 9 Marie Lnndmeier 9. Johan Schweitzer 11. STRIKVRAGEN. (Ingezonden door Anton Janse). 1. Wat brandt langer, een was- of een vetkaars 3. Waar werd de eerste spijker ge slagen 4. Een houten huisje, een kop'ren kluisje, een slinger in het eat, ra, ra, wat is dat 5. Er liep een mannetje over het land, Met. een klein kannetje in de hand, Hij wilde er graag uit drinken. Maar moest er eerst een gaatje in klinken. Wat was dat? 6. Welke schuiten, broos en rond, Steekt men wel eens in den mond 7. Aan welken kant van da ark zat Noach (Ingezonden door Johan Schweitzer). 8. Wie is de ergste vijand van de sjrinnen 9. Tot hoever kunt ge in een bosch loopen BEGRAVEN BLOEMEN EN VRUCHTEN. 1. Appel. 2. Pruim. 3. Peren. 4. Kers. 5. Bes. 6. Roos. 7. Lelie. 8. Reseda. 9. Mispels. 10. Papaver. 11. Aalbes. 12. Aster. 13. Aardbezie. 14. Madelief, 15. Meloen. 16. Sering. De namen der goede oplossers van de vorige week ziin Annie Vergers 16. J. Joh. de Jong 16. Arend H. van Lohuizen 16. Jan de Bruijn 16. Cor en Nanne Nauta 16. Nelly en Betje Mooren 16. Jo en Jan Verton 15. Cor en Jan Huijer 15. Annie Arema 16. Alida G. Tros 15. Clasien v. d. Brink 16. Mane Mulder 16. Piet Gaijart 16. Coba S. en Pietje v. d. V. 1L Ariton Janse 16. Annis en Betsie Stavenuiter 13. Willy Germeraad 16. Maria J. II. Piet 16. Annie van Ommeren 16. Doornroosje 16. Emil Kleinlein 13. L. en W. Dom 14. Willie Hertter 16. Henderika Bühner 16. Piet St.am 8. Jo Stam 8. Lena Koelevelcl 16. Leo Kammer 16. Annie Elffers 16. Alida Kammeijer 16. Marie en Bep Ruijzenaers 14. Corry van Dalen 16. Marie Lanclnieier 16. De wedstrijd. Alle teekeningen moeten ingezonden zijn vóór of op WOENSDAG 1 MEI 1912. Vergeet vooral niet, je werk aan de achterzijde (niet op een los blaadje papier) te voorzien van naam, leeftijd en adres en schrijf daarbij of het werk met of zonder hulp gemaakt is. Inzendingen reeds ontvangen van Jan Fruvtier. A. H. Nessen. Willem Bakker. Lena Knoleveld. Johan Schweitzer. BRIEF VAN EEN NEGER, die voor hot eerst een Hollandsclien winter heeft meegemaakt, aan een vriend in Afrika. Door Re:nier v. d. Wal, oud 12 jaar. Haarlem, 1 Maart 1912. Beste vriend. Je zult wel denken bij je zelf „nu, ik hoor van Jack ook niets meer", dcch ik heb nog geen tijd gehad je eens wat te schrijven door al de nieu wigheden, die ik hier in Holland on dervonden heb. Ik zal je in dezen brief eens wat van mijn wedervaren vertellen, Allereerst moet gemeld, dat we na eau vlugge zeereis in October in Hol land gearriveerd zijn. Natuurlijk heb ik de eerste weken mijn oogen uitge keken naar al hel mooie vreemde, dat hier te zien is. Echter verveelde het mij al gauw, dat ik door ieder nage zien werd, omdat ik zoo'n zwart ge zicht had. Want iedereen in dit land is wit. net zooal3 de familie, waar ik mode naar Holland gegaan ben en die je wel kende. Ik heb dan ook een massa middeltjes geprobeerd om me zelf ook wit tè krijgen. Echter is mij dit tot nu toe piet gelukt en ik geloof ook niet, dat het mij gelukken zal. F.én van die middeltjes zal ik nooit vergeten. Ik had nl. bij afwezig heid van 't dienstmeisje eens overal in de keuken rondgesnuffeld, en daar vond ik in een potje eèu wit poeder Ik dacht zoo, als ik van dit poeder eens een papje mankte, zou ik daar dan niet wit van worden? Nu had ik van het meisje wel ©eus gezien, dat zij ook een papje maakte om te poet sen, door er wat spiritus bij te doen. Nu, dat heb ik ook geprobeerd en 't papje was spoedig klaar. Toen heb ik het eerst op mijn hand gesmeerd en zoo waar. die werd er aardig wit van. Spoedig had ik toen mijn heele ge zicht wit en toen kende ik me zelf niet meer, zoo mooi wit was ik, nog wit ter dan de menschen hier. Ik, blij. d-t ik zoo mooi was, ging de deur uit en wat wandelen Wel keken de menschen mij nog aan. niaar ik dacht dal dat was, omdat ik zoo helder wit wat Spoedig echter tx-.gon het te re genen, waaraan ik mij in 't begin niet stoorde. Doch al 'gauw werd ik om ringd door jongens en menschen, die mij maar aankeken en allerlei gekke uitroepen deden, die ik nog niet ver stond. De menschenmassa werd al grooter en grooter, tot ik op 't laatst geen raad meer wist, en op een holle tje naar huis toe liep, gevolgd do.or gillende en schreeuwende jongens. Tluiis gekomen werd mij opengedaan door het meisje, dat ook als wel komstgroet in een schaterlach uit barstte. Nu wist ik heolemaal geen raad meer, en holde naar achteren, doch in de gang kwam-ik de andere huisgenooten te-rendie allen op hun beurt mij ook alweer begonnen uit te lachen en vroegen, wat ik gedaan had. Ik moest vertellen, wat ik had gedaan, waarna ze nog meer begon nen te lachen. Toen lipten re me in eon ding zien, dat ze ..spiegel" noem den, en daag zag ik, dat ik een groot aantal bruine en wHte strennen on mii'i oe7ïeiit hnd ©n ik schaamde mii vrfe=°lijk Maar het, was sreheurd e.n ik kon er niets aan veranderen. Nnoil hel-, ik weer zoo'n rn'ddel- tio georoheerd ©e rlat zal ik ook niet meer doen ook. dn.t beloof ik je. iTet, werd ondp,rt."ssob©n November en hoe lancer hoe konden?. O 'f. is hier zoo i-ond in Movembpr. TVw-ember en Ja nuari. Het wordt hier nu gelukkig al weer iets warmer, maar als 't nog eenige weken langer geduurd had, zou ik vast dood gegaan zijn! I-Iet was in Januari, toen ik eens op een morgen opstond en uit het raam keek en zag dat de straat en de ti.in als met een wit kleed bedekt was. Daar begreep ik niets vanl Hoe kon dal in eén nacht zoo veranderen I Hot eerst dacht ik, dat het meisje la kens uitgespreid had om te bieeken. Doch bij nader inzien zag ik, dat het een soort suiker was. Toen ik mij dan ook gekleed had, ging ik naar buiten met een d'kke boterham, en legde d>e j vol niet die witte suiker, die wel wat koud was, maar dat was geen wonder buiten! Toen ik hem gevuld had. wilde ik even een zakje halen om dat ook nog te vullen Onderwijl legde ik mi.in gevulde boterham op een bordje in de warme kamer. Wie, beschrijft echter mijn verbazing, toen j ik terug kwam en ontdekte dat mijn i boterham °ebeel nat geworden was en het bordje vol water stond F.n al de j suiker was verdwenen! Dat ging miin versland te boven Terwijl ik daar zoo stond te k"ken. begon hot zakje nat te worden en liep liet water er uit. N" dan zal ik maar zoo een naar le pels uit den tuin schenen! Doch bh den eersten hap gilde ik van de kou. O" mïïn gil'en schoten tladelük al de huisgenoolen toe. en vroegen mij waarom ik zoo stond te gillen. Toen ik mijn wedervaren vertelde, schoten allen weer in een lachbui en zeiden, dat hetgeen ik voor suiker aangezien had, sneeuw was en dat dit zoodra het in de warmte kwam water werd, dat was ontdooien. Toen ik dat ge hoord had, besloot ik om maar nooit suiker op mijn boterham te doen, die zoo maar op den weg lag. Spoedig daarop kwam er op de sloo- ten een dikke laag, die veel op glas leek, doch die de menschen ijs noem den. Toen ik daar zooveel menschen op zag loopen, wilde ik er ook wei eens op gaanl Doch pas liep ik daar of pats! daar lag' ik op don ijs- vloei', die zoo glad was, dat üc elk oogenbük viel! Ik vond het maar raeuzaam er gauw af te gaan, niet begrijpende, hoe anuere jongens van mijn leeilijd er toch zoo hard op kon den hollen en ik niet. Nu, je ziet dat het hier een vreemd land is met veel vreemde gebruiken. Lenler bevalt liet mij best en spoedig hoop ik je weer ïeis ie senrijven, doen dan hoop ik, dat ik niet meer zuike wonderlijke voorvallen beleefd heb als ik tol nu toe. Met de hartelijk ste groeien en beste wenscfien voor je gezondheid. JACK. Brievenbus (Brieven aan de Redactie van de Kmaor-Afdeeling moeten gezonden worden aan Mevrouw Veuenia—-v. Doorn, Wagenweg 88, Haarlem). ln de bus gooien, zonder aan schellen. ANNIE V. Het nieuwe raadsel is goed. Wel, is de uitvoering naar je zin geweest en werden er geen fouten gemaakt 1 Jullie kwamen zeker heel laat thuis, is 't niet? Vertel er nog maar eens iets van I J JOH. DE J. Wat voor feest heb ben jullie Woensdag Ja, het weer is zoo mooi, dat je zeker den ge heel en dag buiten speelt I Los je de raadsels altijd 's avonds op JAN li. Speel maar gerust buiteu, hoor 1 ltaadseis-oplosseu gaat ook vend beter, ais het weer slecht is. of als de tamp 's avonds brandt I Er zijn verscheiden© kinderen, die in den rnooisten tijd van het jaar het oplos sen een paar maanden overslaan I JAC. J. B. Ja, 't was wel jammer, dat de brief opeens weg was I-lad bij een gat in den zak of had hij hem tusschen zijn blouse gestoken AREND H. v. L. Ik hoop, dat het mooi wordt Zorg maar, dat je tee- kening er Woensdag is. Heb jij al veel geteekend JAN DE B. Wat ©en prachtige wan delingen heb jij gemaakt Gingen Cor en jij dan samen, of gingen er nog meer rnee Ben je ook wel eens La 't Koloniaal Museum geweest V en vond je dat ook niet mooi COR en NANNE N. Hij voud bel zeker wel prettig, dat hij een paar we ken den tiju üau vóór hei kde gedeelte clan kon hij nog wat repeteeren. Heb je prettig gespeeld Woensdag i J uiiie speelt nu zeker veel buiten, is t niet COR en JAN H. Wel, wel, wat een gesukkel weer bij jullie Is Cor nude laatste, die oog in bed ligt Of is hij ook al weer op en hoefde er geen naar het ziekenhuis Is dit boek nog al mooi ANNIE A. Gelukkig maar, dat het daarom niet is L Heb je hier in Haar lem voel gewandeld Je moet nu maar goed onthouden, hoe het er hier uitziet 1 en dan eens kijken, waai' je het 't mooiste vindt. ALIDA G. T. Wanneer de raadsels komen, weet ik nog niet zeker Dat moet je maar afwachten, hoor i Ik hoop, dat het een prettig feestje wordt de volgende week Zou het laat wor den en wordt er ook komedie ge speeld DINA v. D. Zoodra je weer wat meer tijd hebt, mag je weer meedoen! Dan zie ik je brieven wel weer ver schijnen I CLASIEN v d. B. Het 2de raadsel is goed Het Lste is wat te moeilijk, omdat de kinderen dan niet begrijpen wat met „een paar haaltjes" bedoeld wordt. Wel gefeliciteerd met je ver jaardag, hoor Wat grappig, jUt de krant net op je verjaardag komt Vee! plezier vanavond, en ook mor gen Schrijf mij maar eens, wat jul lie hebben uitgevoerd 1 MARIE M. ,T. Wat zal dat in Au gustus gezellig zijn Zijn er veel kin dei en, en zijn die zoowat van jou leeftijd Ik vond het versje aardig, maar nu moet je me nog eens schrij ven, waarin je het gelezen hebt 1 HENDRIK TJ. Reis jij zoo graag mei een boot Er vaart er van hier wol een naar Groningen, maar Ik weet. niet, of die voor goederen of passagiers is. Vraag liet pmar eens aan het kantoorSpaarno 40. Heb je daar wel eens meer gelogeerd ANNIE en BETSIE S. Ik kan me liest begrijpen, dat er daardoor van de raadsels met veel komen kon. Kan hij al loopen en zegt hij aJ een paar woordjes NELLY v. d. B. Vind je dezen wed strijd wat lastig Nu, dan wacht je maar, tot er weer eens een gemakke lijke komt. Kou je goed stilstaan, toon het moest en kwam er niet juist een •\lieg op je neus zitten Je vond het zeker prettig om mee te doen en heb ben Vader en Moeder allebei geke ken Is Jaap laatst met een natte pet naar huis gewandeld Dat was me een schrik, hoor PIET G. Heerlijk, dat Vader voor goede glaasjes gezorgd had 't Zou ook jammer zijn, om zoo iets bijzon ders voorbij te laten gaan zonder er naar te kijken 1 Ja, bet is nu weer echt zomer Speel jij ook veel buiten en houd je veel van wandelen WILLY G. Heerlijk, dat je zoo hard vooruit gaatEén van de groot© zus- s;n was immers gelijk met jou begon nen Aan welke les is zij nu En zijn nu alle zieken weer beier Kan BeLo het huis ook al vinden, als jo den brief wegbrengt MARIA J. II. P. De n»euwe raad sels zijn goed. Ja, begraven namen zij.n meestal niet zoo moeilijk als de raadsels. Bedenk die ook zelf maar eens I ANNIE O. Waarom moet ik boeken opnoemen Wil je die lezen of wil je er een opstel over maken? Probeer maar eens een verhaaltje te maken over „eeu driftig meisje" of „het ge vonden geldstuk". Vind je dat pretti ge onderwerpen EMIL K. Waar had je het zoo druk mee? Of kwam het nog door de Paaschvacantie BART L. Ja, liet zal beter zijn, om er blind mee te domlneeren. Ken je dat ook Of je moet met je figuur zaag er dunne plankjes achter makenl Dan zouden ze wel kunnen staan 1 Ja, do kleur lijkt veel op een boter bloem Is de teekening al af JOHAN v. D. Nu, al3 jullie wat ver der zijn, moet je me maar eens wat over je club schrijven I Oefenen jul lie veel en behoor jij tot de besten ALIDA A. C. M. Ja. Woensdag is neg juist op tijd. Zou ze dan af zijn lo mag haar aan mij geven, of als de teekening heel klein is, in den brief sluiten, zooals je het liefste doen wiL Is dit boek mooi HENDERIKA B. De 2 eerste nieuwe raadsels zijn goed. Het derde is wel wat moeüiik, vind ik Is de teekening al af Volhouden, hoor, al lukt het niet dadelijk PIET S. Ja. als je secretaris bent van een komedieclub, heb je natuur lijk zooveel bezigheden, dat er voor de raadsels met veel tijd overbluft Zou je er nu weer wat geregelder toe komen §n geven jullie nu uitvoerin gen in de duinen JO S. De nieuwe raadsels zijn goed! Boodschappen doen met Moeder vind je zeker wel gezellig Kreeg je erg veel paJcjes te dragen En help je te genwoordig thuis ook druk mee LEO K. Het r we raadsel is goed. LENA K. Hoe of ik hem vind, zeg ik nog niet, maar ik wil graag geloo- ven, dat het je lieel wat moeite ge kost heeft Het geeft toch voldoe ning, dat je het doorgezet hebt, vind je niet Ik geloof, dat jij den laatslen tijd met alle wedstrijden meegeduan heb'. 1 Speel je veel buiten tegenwoor dig COBA S. en PIETJE v. d. V. De nieuwe raadsels ziju goed. Hebben jullie die samen bedacht Ruim 2 lijkt me kort, om van jullie huis af zoo ver te fietsen Maken jullie mengen weor zoo'n tochtje ANNIE E. Geen wonder, dat ieder een het aardig vindt. Het zijn ook fij ne plaatjes Is dit boek naar je zin Heb je het al uit ANTON J. De'nieuwe raadsels zijn goed. Ik geloof, dat ik er van jou nog heel wat in voorraad heb Ja, flink slapen is het beste na zoo'n tocht Hoe laat sta je s morgens meestal op ALIDA K. Heeft dat andere zusj6 van je nooit met ons meegedaan ik herinner mij haar naain niet Zit zo bij jou in ue klas en hoeveel scheten jullie in leeftijd? MARIE en BEP R. Ja, de seringen zullen nu ook wel gauw in bloei staan Wat staan <le vruchtbooinen overal ook prachtig in bloei 1 IK-bben jullie die ook veel in den tuin CORRY v. D. Uitgaan in de va can- tie geeft eon heerlijke afleiding En het is dan ook veel prettiger, om weer thuis te zijn. Toch vond ik het als iedereen vacantia had, in huis ook altijd gezellig, vooral als er lo- gées kwamen Komen die bij jullie v-wl? MARIE L. Ja, de hoogste klas gaat meestal het versteIn Bergen en Schoorl is het ook prachtig. Daar heb ik wel- eens een poosje gelogeerd Gingen jullie toen op één dag heen en weer? Waar in Heemstede heb je vroe ger gewoond Dicht bij de Ilaarlem- sche grens JOHAN S. Ja, nu ben je wel voor zichtig genoeg om er geen ongeluk ken mee te krijgen Speel je er dik wijl-': mee en knutsel je zelf ook we! eens iets, om er bij te gebruiken Heerlijk, dat je teekening op tii-'l af is gekomen I Vond je het moeilijk eo ging het nogal vlag Mevr. v. d. B. Hartelijk dank voor Uwe inlichtingen. Ik ben blij, dat de meisjes zelf geen ongeluk kregen Zij vond bet heerlijk, dat ik reeds op de hoogte was Mevr. VENEMA—v, DOORN

Haarlem's Dagblad | 1912 | | pagina 19