NIEUWS= en ADVERTENTIEBLAD. Feuiïiefon Hiaüdé®. 29e Jaargang, No. 8850 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. ILLLVI .1.1 U.LHÜ! II ._J ZATERDAG 27 APRIL 1912 C ABONNEMENTEN PER DRiE MAANDEN: Voor Haarlem1.2O Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente) ,1.30 Franco per post door Nederland„1.65 Afzonderlijke nummers0.02H Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem0.37 H n de omstreken en franco per post 0.45 Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur J. C. PEHREBOOM. AD VERTEN TIEN: Van 1—5 regels 50 Cts.iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Haarlem van 1—5 regels ƒ1.elke regel meer ƒ0.20. Reclames 30 Cent per regel. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Advertentiën van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing; 50 Cts. voor 3 plaatsingen a contant. Redactie en Administratie: Groote Houtstraat 53. Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724. Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12. Telefoonnummer 122. Tot de plaatsing van advertentiën en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem in dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA Warmoesstraat 7678, Amsterdam. Telephoon interc. 6229. DERDE BLAD. OM ONS HEEN No. 1531 De Spoorweghaven. Aanstaanden Woensdag komt het voorstel van B. en W., om een spoor weghaven aan het Noorder Buiten spaarne te maken, in den Raad. Plet Ï3 een van de belangrijkste onder werpen, die ooit in deze vergaderzaal besproken zijn en daarom wil ik nog even de aandacht vestigen op de be- teekenis van deze zaak. Niet voor de eerste maal zal dat in ons blad gebeuren. Met verschillende personen, fabrikanten, belanghebben den, belangstellenden werden vraag gesprekken over het onderwerp ge houden. In één opzicht stemde aller opinie overeen dat de spoorwegha ven aan de Leidschev aart totaal on voldoende is, om haar ligging, achter tal van vaste bruggen en om haar outillage, met een kraan o. a., die •«.ware vrachten niet eens tillen kan. Aan hun afkeurende woorden kan ik nog toevoegen, dat de Holl. Spoor met haar stichting aan de Leidsche- vaart ook volstrekt niet in de eerste plaats de belangen van Haarlem op het oog heeft gehad, maar een empla cement heeft willen stichten, waar door zij het station te Amsterdam ont lasten kon. Zoo is hel verklaarbaar, flat de haven te klein is, de kraan van cnvoldoende capaciteit, het terrein ongeschikt en de loodsruïmte ontoe reikend. Aan de Leidschev aart daar is men bet over eens is de- toestand 'dus gebrekkig. Volgt daaruit, dat een groote spoorvveghaven aan den Noordkant in een behoefte voldoet De meeste personen, die wij er over spraken, .denken gunstig over het nieuwe plan. De Haarlcmsche nijver heid is er mee ingenomen, alleen de firma Beijnes liet bezwai'en hooren cn ook in dit nummer wijst- een rus tend industrieel van elders op moei lijkheden. Maar eigenaardig is het wel, dat de heer Beijnes zelf erkent „het Noorder Buitenspaarne is wel een gunstige plaats voor de Haarlem- sche industrie. Wij hebben daarom zelf daar een terrein gekocht, waar wij ons hout aankrijgen En wil men over de meening van de Haarlemsche nijverheid heenzien, omdat dio belanghebbende is, dan legt het oordeel der Kamer van Koop handel, die voor een overgroot deel uit niet-industrieelen bestaat, toch wel gewicht in de SGhaal. Zij heeft haar volle goedkeuring aan de plannen van B. en W. gehecht, wat te meer klemt, omdat "de Kamer van Koop handel zelf een plan had opge'maakt van geringer omvang. Dit heeft zij voor het grootere van het dagelijksch bestuur laten varen. Boter lof kan kwalijk aan een plan gegeven wor den. Behalve deze heb ik ook nog andere information ingewonnen. De tegenwoordige toestand is een beletsel voor de Haarlemsche nijver heid. De heer Jacobs klaagde al over de verschillende moeilijkheden, die fabrikanten met het vervoeren van gioote stukken hebben ep een andere fabriek is genoodzaakt geweest, toen zij eens groote stukken af te leveren had, die op de spoorbrug le zetten, waardoor belangrijke kosten voor den besteller ontstonden. Was dat bij de inschrijving gebleken, dan zou de be stelling aan de Haarlemsche firma stellig zijn ontgaan. Zal, wanneer de haven er is, een flinke industrie zich er omheen ves tigen? Ziedaar, wat niemand met ze kerheid zeggen kan. Ook 11. eu W. verzekeren dat niet. Maar er zijn goede kansen. Naar mij verzekerd werd is er in ons land weinig ge schikt terrein men vindt bijna nooit een spoorwegaansluiting bij diep wa ter. Een groote fabriek zoekt daar naar in ons land te vergeefs en de Leidsche grofsmederij, die te Leiden ook al niet in gunstige omstandighe den verkeert, heeft daarom haar uit breiding hier aan het Noorder Buiten spaarne tot stand gebracht. De sluis te Spaarndam schijnt ge^n bezwaar te zijn. Het is waarde grootste zeeschepen kunnen er niet doorheen, maar de heer Jacobs zei het terecht: „het is heel moeilijk, 'een sluis daarop te bouwen, want men brengt steeds grooter schepen in de vaart. Haarlem is van Spaarndam af altijd bereikbaar voor kleinere zee schepen. Op dit oogenblik heeft men nog geen raocil ij kimden met die sluis. Misschien zal men in de toekomst wel een grootere sluis moeten bouwen, maar dan moet het zijkanaal ook wor den verdiept." Indien we dus mogen aannemen, dat de sluis aan een uitbreiding van de industrie niet in den weg staat, wat kan ons die uitbreiding dan voor voordeel brengen Een belangrijken afzet van gas en electriciteit. Het ge lijkstroom gedeelte van de Centrale is vooral voor zoodanige levering ge schikt, zij kan langs korte kabels ge schieden en tot lagen prijs, omdat rente en aflossing van het groote kabelnet daarop niet behoeven te drukken. Zelfs bestaat de mogelijk heid, dat door uitbreiding der leve ring aan een groote nijverheid, de geheele stroom leveling voor drijf kracht in de stad in prijs kan worden verminderd en het dubbele tarief, een hinderlijke, maatregel, op den duur afgeschaft. Vroeger is wel eens gezegd, dat I-Iaarlem alleen trachten moet, luxe stad te worden, niet industrie hier heen te lokken. Dat zou juist wezen, wanneer er kans bestond, dat die nijverheid de mooie plekjes in en om onze stad bedelven zou, maar daar van is toch waarlijk geen sprake. Nooit zal deze eelt van de stad voor iets anders geschikt zijn en waarom zou dan de industrie er niet worden toegelaten Zij brengt geld in de gemeente, iedere industrie heeft haar personeel van steeds beter betaalde personen. Eigenaardig is het, dat te genwoordig meer dan vroeger ambte naren in fabrieken noodig zijn de tijd is voorbij, dat de baas een krab beltje maakte en de werkman daar naar arbeidde daarvoor is thans een geheel tecnnisch bureau aangewezen. Ook de loynen van de arbeiders stij gen, wij kennen niet meer den toe stand van vroeger, toen de werklie den van een groote, sedert verdwenen, fabriek in den winter tot bedeeling vervielen. Huisvesting, in dezen tijd een vraagstuk van groote actualiteit, zal geen bezwaar zijn, omdat in de nabijheid der fabrieken gelegenheid genoeg bestaan zal, om geschikte wo ningen te bouwen. Dat het wcnsckelijlt is, dat goederen van en naar Haarlem aankomen op een flinke haven, is duidelijk voor ieder. De grond dié door het uitdie pen wordt verkregen, zal nuttig be steed kunnen worden ter ophoogiDg van de omringende terreinen. Natuur lijk zullen in den aanvang rente en aflossing niet door de opbrengst van havengelden gedekt worden, maar op den duur kan deze ontvangst van be- teekenis worden en de gemeente kan opslagplaatsen verhuren vqor goede ren, die nfet dadelijk verkocht wor den. Daartoe zullen loodsen moeten vvordeo gebouwd. Deze inkomsten en de verkoon van gronden moeten in de toekomst tegenover de belangrijke uitgaven ook groote baten opleveren. „Het is een systeem van werken", zei de heer Jacobs in ons vraagge sprek, „dat cenigszins Amerikaan sell is. Daar ook schept men de gelegen heid, in de overtuiging, dat de in dustrieën zeker zullen komen om die te benutten." Daartegenover staat dan vanzelf, dat wanneer de gelegenheid niet ge boden wordt, er ook geen nut uit voortvloeit- En nu kan men de kansen rooskleurig of donker inzien, een ge meente is meer en meer een onderne ming geworden en een wakker onder nemer ziet niet op tegen belangrijke uitgaven, wanneer bij uitzicht heeft op belangrijke inkomsten. Welnu, dat uitzicht bestaat voor de gemeente zeer zeker. Zitten we met de handen in den schoot, dan gebeurt er niets en heeft een gemeente, vooral een als Haarlem, wier kansen van uitbrei ding niet vele meer zijn, ook groot gevaar om achteruit te gaan. Om al die redenen is, meen ik, do durf van B. en W. toe te juichen en mag gehoopt worden, dat de Raad het College in zijn poging krachtig steunen zal en het havenplan Woens dag aannemen, in de overtuiging dat den bestuurder optimisme past, dat vooruitbrengt, geen pessimisme, dat tegenhoudt en verlamt. J. C. P. BEURS-OVERZICHT 20-26 April 1912. In den aanvang der week wérden de groote beurzen door do beschie ting der Dardanellen er aan herin nerd. dat nog steeds een Europeesche oorlog woedt Men was dit feit, on der den indruk der latere gebeurte nissen, reeds nagenoeg vergeten, doch nu strijd naar bet hart van het Turksche rijk dreigt verplaatst to woruen, vreesde men uamannelijk voor internationale verwikkelingen. Toen echter later bleek, dat de groote mogendheden zich tegen dezen maat regel niet verzetten en men uit hun stilzwijgen meende te mogen conclu deer©)), dat de bezetting met goedvin- aeii Uer ïiiogtuuneuon gescinea was, noil tie stemming, uie onuer-eon eer- sien tnurua verre van op ge we Kt was, gaauueweg verneteren. IV.an deze betere stemming gaf in de eerste praats de Lonaenscne Beurs door een verdere rijzing van Engel- scne bpoorwegaandeeien en Oiresna- res het newijs. De neiging van het En- gerscno pulmek tot bet aangaan van speculatieve transacties scuijnt voor- iotpig nog niet bevredigd te zijn. Wa- re.1 liet eerst tin-aandeelen, waaraan het publiek zich te buiten ging, thans is de bewoging op diverse andere fondsen overgeslagen en genieten American Marconis de meeste be langstelling, terwijl ook Schansi en Pc kins met diverse andere fondsen in de optimistische stemming deeien. Te New-York begint de algemeene lusteloosheid, gevolgd op het vergaan der „Titanic", weder voor een meer bemoedigende stemming plaats te ma ken. De staking in de kolenmijnen schijnt, nu de mijneigenaars in een loonsverhooging van 10 pCt. hebben toegestemd, spoedig tot het verledene te bohooren. De staking der machinisten op de oostelijke spoorwegen zal, nu beide partijen in een scheidsrechterlijke be slissing hebben toegestemd, zeer waarschijnlijk kunnen worden voor komen. Daar de verzoeningsroad voor arbeidsgeschillen van regeeringswe- ge uitgaat, zal bij deze bespreking ongetwijfeld ook wel de kwestie der verboogiiig der spoorwegtarieven op het tapijt gebracht worden en het is te verwachten, dat, indien dit lichaam aan de Spoorweg-Maatschappijen ad viseert de loonsverhooging toe te staan, zij ook haar invloed tot ver krijging van een compenseerende ta- nefverhooglng wel zal aanwenden. Dal de kwes&e der tariefverhooging ook buiten de direct belanghebbende kringen van actueel belang geacht wordt, blijkt wel uit het dezer dagen bekend geworden bericht volgens het welk de Kamer van Koophandel te New-York een motie heeft aangeno men, waarbij met algemeene stemmen b,j de Interstate Commerce Comm. en andere belanghebbende lichamen werd aangedrongen voortaan nauw keurig hel belang te overwegen van de resultaten, welke voor de Spoorwe gen gepaard zullen gaan met noodza kelijke tariefwijzigingen. De motie ■wijst er verder op, dat vooral tegen een verderen achteruitgang der to tale ontvangsten dient gewaakt te worden, daar van die totale ont vangsten het crediet afhanke lijk is en dat de I-Iadley Commissie heeft verklaard, dat de noodzakelijke ontwikkeling der spoorwegen thans in gevaar wordt gebracht door den tegenzin van beleggers om nieuwe uitgiften van Snooi-wegwaarden tot de vereischte bedragen te koopen, ter wijl de bedragen sedert 1907 geëmit teerd, absoluut onvoldoende zijn, oin aa..i de gestelde eischen te voldoen. De toestand, in zijn geheel geno men, schijnt overigens niet ongunstig te zijn. De ijzer en staalhandel maakt goede tijden mee en daar dé tegen woordige levendigheid nog slechts voor- een klein deel aan de bestellin gen der spoorwegen is te danken blijven de vooruitzichten, bij de van die zijde le verwachten meerdere be stellingen, gunstig. Wel is waar zal de opbrengst der wintertarwe, indien de weersgesteldheid gunstig blijft, niet meer bedragen dan het gemid delde der laatste 5 jaren, doch men- meent op een groote opbrengst der voorjaarstarwe te mogen rekenen, of schoon deze eventueel grootere op brengst het tekort van de wintertarwe niet zal kunnen compenseeren. In de afgeluopen maand bedroeg de uitvoer bij een bedrag van 205 mil- lioen dollar 25 meer dan het tot dusverre bereikte cijfer, terwijl over de. 9 maanden van het financieele jaar de uitvoer pl.n». 1711 millioen tegen het vorig jaar 1597 millioen bedroeg. Volgens de laatste berichten wint thans Taft weer terrein bij de vóór verkiezingen voor de nationale con ventie, Taft beeft thans 403 tégen Rooseveld 204 stemmen op zich ver- eenigd. Het laat zich aanzien dat de strijd om den presidentszetel dit keer bijzonder vinnig zal zijn, doch de beurs schijnt zich thans vast voorge nomen te hebben zich nie't te veel door de verkiezingen te laten influeucee- ren. Ter beurze van Amsterdam waren de omzetten in navolging van het bui tenland in het begin minder levendig bij inzakkende koersen, doch toen la ter geruststellende berichten binnen kwamen kon de stemming hier en daar verbeteren. In de industrieele afdeeling ging meer om dan in die voor spoorweg- waarden en ook de stemming was hier over t algemeen beter te noen Hiertoe droegen vooral de groote aan koopen welke voor het buitenland, speciaal in Amalgamated plaats had den veel bij. Dit fonds kon zich dan ook na van 81 3/4 tot 80 3/4 te zijn teruggeloopen tot 82 15/16 verheffen op de onveranderd gunstige houding der kopermarkt. Coram. Steels konden op de reeds vermelde verbetering in het bedrijf van 70 5/8 tot 71 3/4 opko men. Speciale vermelding verdienen in deze afdeeling Am. Can. Comp. die op manipulaties der Reid-Mine groep te N.-York van 32 9/16 tot 37 .7/8 opgezet werden, waarmede opnieuw een re- cordkoers bereikt werd. Am. Car. en Foundry kwamen van 58 5/8 tot 60 3/8 op, terwijl Am. Hide en Leather van 25 1/8 tot 26 1/2 verbeterden. Centr. Leather noteeren 28 S/16 te gen 25 3/4. Standard Millig voor de gew. aand. 25 9/16 tegen 20 5/8. voor de pref. 61 5/8 ex. div. tegen 60 3/4. Am. Reel Sugar noteeren 71 1/8 tegen 65 1/8 op het gunstige jaarverslag. Op de markt voor Am. Spoorweg waarden waren de omzetten niet groot en de variaties beperken zich tot kleine verschillen. MERKWAARDIGE BEREKENING. Zeker iemand rekende voor, dat on derwijzers niets uitvoeren. Aldus: een jaar heeft 365 dagen. De helft daarvan is nacht 182 dagen. Zondagen 52 Vacantie 8 weken 56 2 halve uurtjes per dag 22 ,t Zaterdag en Woensdag halve dagen 52 Onze Lachhoek 364 dagen. Blijft een dag over en die eene is de Koninginnedag. ProfessorNu, mijnheer, hebt ge u voor 't examen ter dege voorbereid Candidaat Ja, professor vest en pantalon heb ik, al, maar nog geeo rok. Denvers noteeren 23 11/16 tegen 24, Eries 37 5/16 tegen 36 5/16. Kansas City South, waren bij ccn koers van 25 7/8 tegen 27 7/8 gevoe lig lager. De preferente aand. verló ren 3 zonder dat voor dezen terug gang een aannemelijk motief werd vernomen. Geruchten deden de ronde omtrent een a.s. dividend passeoring op de preferente aandeelen terwijl volgens anderen de daling te wijten zou zijn aan de liquidatie van een grooten boedel te New-Y'ork. 2e Pref. en Nat. konden op een ge rucht als zo.u de opstand in Mexico geëindïgdzijn van 30 tot 31 1/4 opko men. doch liepen later op het uitblij ven van een bevestiging iets terug en sluiten op 31 1/8. Pref. Marine konden, na van 20 1,2 verder te zijn teruggeloopen tot 19 7/16 tot 20 5/8 verbeteren, terwijl de h 1/2 bonds van 66 1/8 tot 63 7/16 terug liepen doch op 65 1/8 sloten. Vermelding verdienen nog aand. Grand Trunk welke van 27 1/8 tot 30 1/16 monteerden op aankoopen voor het buitenland. Te Londen was men voor deze aandeelen gunst'er'gestemd op de verwachting dat deze arm de N.-Yorksche beurs geïntroduceerd zullen worden. Op de lokale markt was de aandacht grootendeels door de afdeeling voor 'petroleumwaardenin beslag geno men. Aanvankelijk konden de koersen, naar het heet op aankoopen door het buitenland, eenige procenten oplco- men, doch op den laatsten dag 'trad een gevoelige reactie in welke men toeschreef aan de oprichting der nieu we N-Indische pelroleum-Maatschap- pij. Deze nieuwe maatschappij zou naar men beweert onder den invloed der Stand. Oil-Comp. staan, zoodat van deze zijde een scherpe concurren tie zou te duchten zün. Rii ongekend 'groote omzetten, zelfs 50 stukken in leen post, liep de koers van Koninklij ke, na te voren van 533 1/2 tot 546 5 i te zijn o"<reloopen, plotsclimr op den laatste dag tot 536 terug om o" dezen prijs te sluiten. Geconsolideerde gin gen in deze beweging mede en notee ren 313 3/4, 315, 306. Dordtsche noteeren 169 1/4 teoen 168 Moeara Enim 234 tegen 237 1/2. Sum. Palembang 196 1/4 tegen 191 3,8, Orion 115 5/8 tegen 118. Op tabaksaandeelen was in het be gin der week hel bericht, dat nog steeds geen voldoende regen oe vallen is van nadeeligen invloed, doch toen Naar het Engelsch. door A. W. MARCHMONT. 31) Maar dat doe ik niet, ant woordde ik beslist. Dus u laat mij geen alternatief, zei hij, als betreuide hij dat. Met die woorden werd het merk waardige onderhoud gesloten, en na xijn bedienden te hebben gewaar schuwd, liet h'ï mij aan 11 en over met orders, die ik niet meer kon hooren. Iedere gedachte aan lichamelijken tegenstand was natuurlijk buiten be schouwing en ik gin- onder hunne hoede mee. Zoolang ik nog in tegen woordigheid van den Pasha was, werd er geen geweld tegen mij ge bruikt maar het oogenblik waarop wij buiten zijn kamer waren, werdik gegrepen, mi in armen stevig achter mijn rug-gebonden, een doek over mijn oogen vastgemaakt, en in dezen toestand werd ik met geweld langs gangen en trappen voor lien uitgedre ven, totdat ik ergens binnen werd ge worpen en er een deur achter mij ge sloten en gegrendeld werd. En in dien toestand werd ik alleen gelaten. HOOFDSTUK XVIII. Bevrijding. Mijn' eerste gewaarwording was er een van bijna verlammende hulpe loosheid. De doek over mijn oogen was zóó handig vastgemaakt, dat ik absoluut, niets lmn zien, terwijl die doek mii zóó heftig drukte, dat ik er lichamelijk pijn van had. De koorden. om mijn armen waren ook vastge maakt door menschen die ondervin ding van dat werk hadden en mijn handen waren al gezwollen en deden pijn met dat eigenaardige drukkende gevoel, dat volgt als de bloedsomloop gestremd is en de uiteinden nog niet gevoelloos zijn geworden. Met alles wat ik wist van de onuit sprekelijke afschuwelijkheden, die zich zoo nu en dan in die stad van misdaad en geweld afspeelden, en van de duivelachtig vernuftig uitge vonden vallen voor ongelukkige ge vangenen neergezet, was lk eerst bang mij ook maar een duim te bewegen van do plaats, waar men mij had neergezet, uit vrees dat ik in nog veel erger toestand zou komen. Ik bleef een tijd lang, die mij uren toescheen, overstelpt door hulneloos- heid en vrees, op de plaats genageld, totdat de lichameliike vermoeidheid van iemand die steeds in dezelfde hóuding moet blijven, mij overmande, en mijn hoofd en oogen klopten door de drukking van den" doek. Toch brachten die vermoeidheid en pijn er toe bij, om mii in betere con ditie te brengen. Zij zetten mij aan om c-en soort van poging te wagen, en brachten zoo mijn gedachten zelfs van mijn angst en vrees af. Ik begon heel voorzichtig. Met de uiterste zorg stak ik mijn rechtervoet, uit. Eerst voelde ik vlak voor mij uit en toen aan den kant, om mij te ver zekeren, dat de vloer heel was en dat er geen verraderlijke opening in ge maakt was. Toen deed ik hetzelfde met mijn linkervoet en na zoo gerust gesteld te zijn over hetgeen vlak voor mij was, trok ik mijn voet terug en keerde mij als een soldaat in de po sitie om, om hetzelfde in de tegen overgestelde richting te doen. Toen ik wist, dat alles veilig en zonder gevaar was, deed ik een stap voorwaarts en zoo ging ik voort, den vloer bijna duim voor duim onderzoe kend, totdat ik in mijn voortgang gestuit werd door een muur. Daar ging ik zitten met mijn handen en schouders tegen den muur rustend, en leunde achterover met een zucht van onuitsprekelijke verlichting. Hoe eenvoudig en gemakkelijk dit alles ook mag schijnen, toch waren mijn zenuwen zóó uitgeput, dat de in spanning mij over mijn geheele lichaam deed transpireeren en ik mij uitgeput voelde. Mijn volgende krachtsinspanning was er op gericht, om den doek, dien ik over de oogen had, los te werken. De knoop zat achter aan mijn hoofd, en na veel pogingen gelukte het mij, door telkens mijn hoofd tegen den muur te wrijven, hem langzamerhand wat naar hoven te werken en na in spanning van alle krachten, die mii veel pijn bezorgden, wist ik hem over mijn hoofd te krijgen. Maar de duisternis scheen precies zoo ondoordringbaar als toen ik den doek nog voor had, en ik begreep, dat ik naar een of andere ondergrond- sclie kamer of naar een kelder was gebracht. Waar ik ook was, ik voelde mij veel minder onaangenaam, nu het ver band van mijn oogen af was; en voor zichtig mijn weg zoekende ovenalsle voren, schoof ik langzaam langs den vloer, totdat ik aan een hoek kwam, en mijzelf daar zoo goed mogelijk neerzettend daar mijn handen op den rug gebonden waren, viel ik in slaap. Ik moet vast geslapen hebben, want toen ik wakker werd, kwam het mij voor, dat twee mannen mij zonder veel complimenten overeind trokken, en ik stond te knipoogen in een licht, dat zij vlak bii mijn oogen hielden om mij goed in het gelaat te kunnen zien. Toen maakten zij den doek over mijn oogen weer vast, trokken mij mee en sleepten mij langs een trap voort naar een andere kamer. Daar maakten zij de koorden, die om mijn handen zaten, los, trokken het ver band van mijn oogen weg en legden mij op een bed neer, en een hunner ging weg eri nam de koorden met zich mee, terwiil de ander op wacht zat, vlak bij het rustbed. Mijn meester komt om u te spre ken, zei hij op knorrigen toon. Als hij het een of ander vraagt, dan mpet u zeggen, dat u hier voortdu rend geweest is, en hij liet zijn in structies gepaard gaan van een heel dreigend gebaar. Ik wist toen, dat mijn opsluiting in dat andere verblijf niet met medewe ten van Maraboukh was geschied, maar dat die mannen mij daar ge bracht hadden, om zichzelf den last, van mij te moeten bewaken, te be sparen. Spoedig daarop werd de deur open geworpen en trad de Pasha binnen. Ik lag stil, als was ik niet in staat mij te bewegen en dat comediespel kost te mij inderdaad niet veel moeite, want ik was stijf en pijnlijk in al mijn leden en de striemen op mijn armen en handen veroorzaakten een bijna onduldbare pijn. Maraboukh keek mij vol verbazing aan en toen vragend naai' den be-_ diende, die mij had moeten bewaken, die daar kaarsrecht stond, met zijn armen langs zijn zijde, als een sol daat in de positie. Nadat de Pasha hem had wegge stuurd en wij dus alleen waren, vroeg hij Is u ziek, Mr. Ormesby Neen maar dat heb ik niet aan te danken, en met veel moeite en inspanning, omdat ik mijn armen nog niet kon gebruiken, wist ik het zoover te brengen, dat ik in eene zit tende houding kwam. Uwe Excel lentie behandelt zijn gasten vriende lijk, zei ik op bitteren toon. Ik begrijp het niet, antwoord de hij, met somber gelaat. Hier zijn eenige teekenen, die nogal gemakkelijk te lezen zijn, en ik stak mijn handen uit, die gezwol len en gekwetst waren, de huid op verschillende plaatsen kapot, waarde koorden er in gesneden hadden. Het zijn echte Turksche streken. Dat is mijn werk niet, zei hij op woedenden toon. Gemakkelijk gezegd, Excellentie, antwoordde ik op snijdenden toon. Twijfelt u aan mijn woorden? Ik twijfel in elk geval niet aan hetgeen ik zelf ondervonden heb. Zoo gauw ik uit uw gezicht was bonden en blinddoekten uw mannen mij, en wierpen mij in dien toestand als een baal vodden in een kelder, om mij kalm te laten nadenken over uw aan-

Haarlem's Dagblad | 1912 | | pagina 9