L_„_. NIEUWS= en ADVERTENTIEBLAD. 29s Jaargang, No. 8853 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdaoen. WOENSDAG 1 MEI 19<2 C Tot de plaatsing van advertentiën en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem in dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA Warmoesstraat 7678, Amsterdam. Telephoon interc. 6229. ABONNEMENTEN PER DRIE MAANDEN: Voor Haarlem1.20 Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente)1.30 Franco per post door Nederland1.65 Afzonderlijke nummers0.0214 Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem0.37 V» de omstreken en franco per post 0.45 Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur J. C. PEEREB00M. ADVERTENTIËN: Van 1—5 regels 50 Cts.; iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Haarlem van 1—5 regels ƒ1—, elke regel meer ƒ0.20. Reclames 30 (Jent per regel. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Advertentiën van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing; 50 Cts. voor 3 plaatsingen k contant Redactie en Administratie: Groote Houtstraat 53. Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie724. Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12. Telefoonnummer 122, DERDE BLAD. Van ©rï2©n?i©ïz©tic5$n Redacteur MET „ONZE VLOOT" OP ONZE VLOOT. IL De trein van 10 uur 50 min. bracht een zestigtal Ouze-Vloot afgevaardig de in Den Helder dan. Hoe groot het juiste getal was, bleek eerst des mid dags laat, toen de hotelhouder van „Believue' voor vijf en-zest.g couverts moest dekken. Uit alfe/lei laudsdeeien waren er Vlootminnenden: uit Gro ningen en uit Arnhem, uit Den Haag en Vcendam... De Voorzitter van de Heldersche afdeeling, de oud-luitenant-ter-zee Boldingh, die den tocht leiden zou, had cr al aan bet station spoed inge zet en een „Cpjager" in de achter hoede gesteld, om de trammelantig- sten onder ons met den meest be kwamen spoed naar de hat en te gelei den. Want de trein was een kwartie-r te laat aangekomen (op deze lijn heelt men nooit haast, zei een ervaren reiziger) en we zouden, als we hard aanstapten de „Gelderland' nog kunnen zien, die met de adelborsten een oefeningsreis van twee maanden zou gaan makeii naar Aarhuus op de Deeusche kust en verder naar Noor wegen. De. sobeepscoiimiundunt was zoo vriendelijk geweest, om ons ter wille het vertrek een kwartier uit te stellen. Poen we aan de haven kwamen, was het witte pautsersehip al los-van- den-wal en dreef statig naar de mon ding. Üp het noordelijkste punt van Noord-Holland, de palen temidden der golfbrekers zaten de thuisblijven de adelboi'sten, om tot het laatst toe hun kaïneraden te kunnen toewuiven. Op het oogenblik, dat het schip ons voorbij voer, speelde achter ons de Marinekapel het Wilhelmus. Dat was een mooi moment! In langzaam-kalme glijding droef het witte oorlogsschip, smetteloos blank, op de groene gol ven. Al wat aan boord handen had, wuifde en zwaaide en de jongelieden jp de golfbrekers antwoordden met geestdriftig gejuich, waarbij ons ge zelschap, langs den havenkant, zich aansloot- Stilaan zwenkte hei elanklijnige schip en voer tusschen Noord-Holland en Texel de Noord zee in. Van ons bezoek aan het Murine- iiistituut kan ik niet veel vertellen, gesteld, dat er veel van te vertellen is. Do tijd drong tot spoed en het eenige wat ik aan opmerkelijks ge zien heb in onze vlucht door he.t ge bouw, is de verzameling Van-Speyk reheken: Een vergeel» scheopsjour naai, een stukje Van z'n jas en meer Dvc-iimjtsüien van dezen heuihafcigen jongeman. Een waudelings langs de dokken biacnt ons in kennis mei allerlei oor- logsbuOttypen, dóch de iviarinebo- deuis waren hier niet op hun voor- deeiigst. Do ut-els onttakelde rompen, hauuen mei meer dat impoueerenüe van de «taugé oorlogsschepen. Den üeluer is voor véle houems hei gral der marine. De niet-meer gevechtswiuu-uige schepen woruen hier opgelegd, tot men een gunstige gelegemieid vindt, om beu voor een tamelijk prijsje van de hand te doen. Wie zich dus een tweodeliaudsch uorlógsvlootje wit koo pon, kan bij de Marine directie in Den Holder terecht. Hier liggen de oude typen in hun geucegetijke laat ste rust. Tot zelïs houten fregatten heeft men er nog, Van ue morgen wandeling versterk ten we ons in de Marineclub, die gru- tfeus te onzer beschikking was ge steld, zooals de vico-admiraai Ellis het uitdrukte in z'n dankwoord. Voor allen zonder oudei scheid was het eon m& i.'lijke taak, om aan z'n twaalf uurtje te komen: De bodiening had niet op zulk een lvasie gerekend. 11 :t gevolg was, dat ieder aan het buffet veroverde, wat daar te verove ren viel. 'k Zag een deftig burgemees ter van een Zuidhollaodsche gemeen te een mes en een vork, mitsgaders een peper en-zout-v aatje van het, buf fet weggrissen, onder den van-zelf- voldoenin--n-etu'gp'Mlen uitroep: ,,Dio heb ik alvast". Een statig advocaat uit een der provinciehoofdplaatsen balanceerde boViendtelliU en "alle-deco- nim-vergetende, kopnen koffie door de mensehenvolte. gevolgd door edellie den. die 'n brocdie-met-vleesch als een kostbaren buit op een bordje rond droegen. Een van de interessantste d>p<n>.n van dezen aangenomen doe was he' hpzopk aan lief na.ntsersehip ,,.Taeob van Heemskerck", die hier in de ha ven iTPrepd la? voor den tocht naar Amsterdam voor het jaarUjksch be zoek vuil Koningin en Prins aan de hoofdstad. De commandant van liet oorh gs- schip, kolonel G. L. Goedhart, ontving ons in den keurigen salon, die nu roods twee malen bewoond is gewor den door Prins Hendrik op z'n reis naar Noorwegen en naar de Engel sche kroningsfeesten. Het is een kou- rig-ingericht vertrek, met eikenhou ten ameublement. De groote portret ten van Koningin Wilhelmina en den Prins tooien hier den wand en ook een paar kléinere, een portret, als re- schenk van Prihs Hendrik aan kolo nel Goedhart na zijn reis naar Enge land en Schotland. Een mooi schilde rijtje is een cadeautje van Mesdag aan de Jacob van Heemskerck". In den salon nam kolonel Goedhart de honneurs waar, commandeerde den hofmeester dè thee en ging zelf met schaaltjes speculaasjes en flikjes on zen kring rond, om te presenteeren, als een gemoedelijk huisvader, die z'n mouw een handje helpt bij een fami lie-fuifje. Na de thee gingen we het schip zien. Ik had het voorrecht, met een dame en vier heeren door den kolonel zelf rondgeleid te worden, terwijl de rest van liet gezelschap zich in groep jes splitste, om met de scheepsofficie ren den bodem te gaan zien. Ik zal niet pogen een volledige be schrijving van het schip te geven. Om alles in de puntjes te zien, heeft men een drie uur noodig, zei de heer Goed hart. En die tijd ontbrak ons. Bij de bezichtiging van dit prachti ge oorlogsschip-was zeer opvallend de systematische wijze van inrichting der doelen, die bij een zeeslag in gebruik komen. Een zeeslag op zoo'n schip is met nieer een veciilpavtij, maar Ue oplossing van een wiskuusiige opgaaf., \v ie de oplossing liet snelst vindt, heeft den slag gewonnen, wie daarhij iicnterop komt, ligt een-tvvee-drie op den bodem dei zee. Ik kun mij voor stellen, dal tijdens zulk een zeege vecht, niemand denkt aan vechten en dooden, want liet is een strijd voor de schrijftafel, een strijd tusschen cijfers en hoeken van mathematische formu les en draadlooze telegrafie, het is een gevecht van wetenschap tegen weten schap. Men ga maar eens na, hoe een schot gelost wordt mei die geweldige 24 c.M. kanonnen, Zoo'n geweldenaar van negen meter lengte, die met tusschen ruimte van een minuut kogels van een kwart meter middellijn kan laten neerhageleu op liet vijandelijk doel, wordt met veel nauwkeurigheid van berekening bediend. Vuurleider is de artillerie-officier, die zijn plaats op de brug heeft naast don kapitein, of in gepantserde hut, bestaande uit een cylinder met een deksel er op, dat niet op den cylinder rust, maar een eenti nieter ongeveer van den bovenrand afblijft, waardoor de kapitein en de officier door de reet van één centi meter het geheelo gezichtsveld kun nen verkennen. De artillerie-officier heeft een ver nuftig ingerichte kijker, die automa tisch de afstanden aanwijst. Het is een horizontale buis, die draaibaar is en in het midden twee lenzen stelsels heeft. Riclit men de buis zoo, dat men met het rechteroog een schip, fort, of iets anders waarneemt, dan kan men met hut linkeroor- den afstand, in cij fers o~~'>'»even, aflezen. Do afstand wordt naar beneden, naar het vertrek van den telegrafist, overgeseind. De man van de telegraaf vorgeiijkt dezou afstand met op un- dure wijze verkregen nietingen, corri geert den afstand en seint do moest juiste meting naar de kanonnenka- mers. Jji de hut van den telegrafist, waar de tijdingen uit alle afdeelingen bin nenkomen. worm liet gevecht weten schappelijk en ïu allo stilte becijferd. Hier worut men mets van liet krijgs rumoer gewaar. „Ilel zou kunnen ge beuren", zei kolonel Goedhart, „dat hel schip al pp den bodem van de zee rustte, mrwïïl n-i»- hier in de seinhui, nog rustig zou zitten werken met formules on cijfers, zonder dat men wist van den noodlotitgen afloop van den zeesin Wel een bewijs dus, dat de eigenlij ke strijd buiten den strijd wordt ge voerd. Wanneer u-'t de seinlcamer het tele gram van den afstand naar de kanon nen is gezonden, is daar bij de vuur monden al heel wat gebeurd: Het ka non moet vocraf geladen zijn. Dal «beurt "Kt - making! van de meest moderne hulpmiddelen. Beneden in het schip toonde de Com mandant ons de keurige en ruim in gerichte bergplaatsen van' de kanons kogels. Op ijzeren stellingen liggen de gevulde projectielen in de openin gen van de bussen, drie in elke bus.. De kogels moeien naar boven ge bracht worden, drie verdiepingen hoog. Dat gaat zeer gemakkelijk: In do over\ln~Iig door boovlhmpjos ver lichte ruimte gaan de kanonskogels en huizon in electrische liften naar boven ln don liftkoker gaat voortdurend een band omhoog, waaraan de muni tie wordt vastgehecht die manier komen de kogels bii do kanonnen. Dc wending van het kanon om de verticale as geschiedt licèl gomak- kel ic, met een licht hanteerbaar hef boompje. En tocli wordt met die eene bfmét één hand omdraaien niet alleen het kanon, maar ook do g'elic':le gepantserde kamer daar rond om, die ons geheele gezelschapje ruimte -onoeg bood. om de spil be wogen: d° geschuttoren draait met 't kanon mede. De tweede beweging, rondom een horizontale as, geeft den kanonnier gelegenheid den vuurmond naar bo ven en beneden te richten. Het schiet- doel kriigt hij in het vizier door een scherpen kïiker De man heeft nu niets anders te doen dan op het oogenblik. dat hij hét te beschieten doel in het vizier kr""l. een electrischen knop neer te drukken en het schot gaat af. De manier van inrichting en de ru'-nte in munitiekamers en geschut- torens dwingt deskundigen bewonde ring af. Terwii] we de verschillende gedeel ten van het schip, die voor gevechts doeleinden zijn ingericht gingen be zichtigen, namen we een terloopsch kiikje in de keurige verblijven van den commandant, officieren, adelborsten en bemanning. De Jantjes in witten werkkiel zaten aan het middagmaal, doch schaarden zich o" het bevel ..or der" achter ctkapr in het gelid, zoo lang kolonel Goedhart in hun tegen woordigheid was. ln den salon vertelde de Comman dant van zijn reizen met Prins Hen drik, welk een beminnelijk man do Prins is en hoe diens grootste genoe gen op reis is nïet de officieren ver trouwd'dc in de longrooin te zitten praten. Kolonel Goedhard heeft den Prins naar Engeland overgebracht, tijdens do kroningsfeesten. In levendige taal vertelde de Commandant een voorval op die reis, dat, naar ik meen, nog niet in wij deren kring bekend is ge worden. Na afloop van de Kronings feesten wilde do Prins een bezoek aan Edinburgh in Schotland brengen. Daarop was men niet voorbereid had daarom geen nauwkeurige zee kaarten aan boord en kolonel Goed hart was nooit in die wotoren ge weest. Evenwel men dacht, dat het wel gaan zou. Het-ging ook, totdat er mist kwam opzetten, die het uitzicht belemmerde. Toen bleek het den Commandant op een oogenblik, dat men door de niet heel gedetailleerde kaarten zich ver gist had in de ligging van den vuurto ren o" een eiland, dut men naderde. Niet aan den noordelijken, doch ann dep zuidc! 'ken oever stond die toren. Dit werd men gewaar, toen de com mandant den misthoorn ter imnd nam, Men begrijpt de ontsteltenis, uio de ze onldekiung teweegnrucht. Want 't beteekende, dat men maar een hon derd meter met het groote oorlogs schip van de kust verwijderd was. Reeds rapporteerde dc uitkijk: „Bran ding vooruit. Gelukkig behield ko lonel Goedhart zijn tegenwoordigheid van geest, llij deed het schip wenden en de „Heemskerck" was aan iiet ge vaar ontsnapt, om op den eilandoever te pletter te loopeu. Men kon het den Commandant, die het hier nu zoo rustig zat te vertellen, aanzien, wat dit oen angst-oogenblik moet zijn geweest. Dit oorlogsschip is op zijn Engel sche reis nog eenmaal op het kantje af aan een ongeluk ontkomen. Door het vast raken van het roer liep de „Heemskerck" met volle vaart op het Engelsche admiraalschip in en had dezen rèusachtigen oorlogsbodem waarschijnlijk in den grond geboord, wanneer niet een manoeuvre op-'t-laat ste-moment het Nederlandsche oor logsschip vlak voorbij den voorsteven van het admiraalschip had doen glij den, waardoor de „Heemskerck" er mot een lichte averij afkwam. Men ziel uit de verhalen van onzen gastheer, dat ook in vredestijd nog wel hachelijke oogenblikken in 't le ven van een Marine-gezagvoerder voorkomen. JAC. C. M. Jr. Binnenland ÓNDER DE STOOMTRAM. De .voerman Van der Linden, in dienst bij den heer Andriessen te H.l- versuin, bevond zich niet zijn wagen ter hoogte van den Hoogen Laarder- vveg, tóen, bij het passeeren der rails, zijn voertuig in botsing kwam met de Gooisch© Stoomtram. Het paard werd door de locomotief gegrepen en een eind medëgosleurd. Het was dadelijk dood. De voerman bekwanï gelukkig geen leisel. 1NVALIDITEITS- EN OUDERDOMS- VERZEKER1NG. Door de Utrechtsche Handelssecië- teit is een adres gezonden aan de Tweede Kamer, waarin wordt ver zocht hét daarheen te leiden, dat bet aanhangige ontwerp worde verwor pen erj dat de daarbij behandelde materie, volgende het voetspoor van België, worde geregeld op den grond slag der vrijwillige verzekering, en, zoo dit stelsel in de Siaten-Generaai geen meerderheid mocht kunnen vin den, dat dan met verwerping van het aanhangige pntwerp de materie in een eenvoudige wet, regelende de Staats- pensionneering, worde verwerkt, STAKING VAN KLEERMAKERS TE AMSTERDAM. De Tol. schr' ft: Maandagavond vond naar aanlei ding van de staking bij den lieer Da vidson een gecombineerde bestuurs vergadering plaats van de R.K. lcleer- ma keisgezullen vereeniging „St. Mi- chiel'" do afdeeling Amsterdam van den federatieven bond en den Bond van de JLvlccdinginduslrie. De bedoe ling was maatregelen te beramen te gen de pogingen door den heer Da vidson geuaan, om werkwilligen voor ite stakers te krijgen, speciaal on der ue Proiestantscne en Katholieke arbeiders. Het bestuur der R. K. Kleermakers-organisatie deelde mede, dat van haar kant den R. K. kleerma kers duidelük zou worden gemaakt, niet op dc aanbiedingen van den heer Davidson in te gaan, terwijl tevens door advertentien geprotesteerd zou worden legen een advertentie, go- plaatst in verschillende organen voor georganiseerde Christelijke arbeiders. Ópde gecombineerde vergadering wei-d mede besloten, dat door de drie organisaties zou worden samenge werkt om te verhinderen, dat het werk van den heer Davidson door per- sunecLëïi van andere patroons zou worden afgewerkt. Reeds werd mede gedeeld, dat enkele personèelen had den geweigerd. De aanwezige bestuur ders beslot ~n, onder nadere goedkeu- rin van hun respectievelijke organisa ties, Maandagavond een groote open bare vergaderin- te beleggen voor de kleermakers té Amsterdam, waar een uiteenzetting van den strijd en de hou ding der natroonsorganisatie zou wor den gegeven. MISDAAD? Het vrouwenlijk, dat gevonden is in den gashouder te Deventer, is door de kinderen herkend aan de kleeding. Het is weduwe Wesseling, die sedert 1907 werd vermist. Zoodra de gas houder geheel is gesloopt, kan het lijk verwijderd worden. Dan moet blijken of er mogelijkheid bestaat te constateeren of misd-aad. in het spel Nader wordt gemeld: Door de politie te Deventer is na vooi moeite uei lijk van uo wed. Wes seling uit den gashouder opgehaald e.i na schouwing door twee uoctoren naar de algemeene begraafplaats overgebracht. ln verband met een uitlating dor vrouw, uat men haar met meer zou zien, en mede omdat, voorzoover mo gelijk, geen uiterlijke kentoekeneh van geweld konden worden geconsta teerd, is men wel van oordeel, uat aan misdaad niet gedacht behoeft te worden. liet is voor iedereen onbegrijpelijk, hoe deze vrouw, die vrij corpulent wac, zich daarin heeft kunnen ver drinken, daar de ruimte tusschen den gashouder en den steenen wand hoog stens 25 centimeter bedraagt. Aon het zuurstofvrije water is het toe te schrijven, dat het lijk, dat vijf jaar daarin gelegen heeft, niet geheel vergaan was. SLUITING VAN SIGARENWINKELS OP ZONDAG. Ook te Deventer zijn de sigarenwin keliers, in navolging vaii Leeuwar den, voornemens, gedurende de zo mermaanden Mei-September na twee uur 's Zondags te sluiten. Op initia tief van twee winkeliers hebben allen op een desbetreffende lijst getoekend, zoodat waarschijnlijk met ingang van 5 Mei a. s. des Zondagsmiddags na 2 uur de sigarenwinkels zullen beslo ten zijn. VERDRONKEN. Ren jongen, die met andere kame raden op de Maas te Rotterdam in een roeiboot voer en gebruik maakte van roeiriemen, die hij uit een ande re boot genomen had, is bij bet vluch ten, toen hij vervolgd werd door den eigenaar der roeiriemen, te water gevallen en verdronken. Maandag is een 2 1/2-jnrlg zoontje van den landbouwer van Sittard te Zegwaart in de vaart voor de ouder lijke woning geraakt en verdronken. DE BURGEMEESTER VAN AMERSFOORT. Jhr. Barchman Wuytiers heeft te gen 1 Aug. ontslag gevraagd. VERBRAND. De 80-jarigvrouw Piel, te Olde- markt, Dr., die lievige brandwonden kreeg, is aan de gevolgen daarvan overleden. HET DOODEN VAN MOLLEN. Het vele dooden der mollen wreekt zich al o" de Friesche zandgronden. Tal van aardappelvelden moeten op nieuw bepoot worden, de eerste poot- aardappelen zijn geheel door ritnaald verwoest, zoo meldt het „Hbld.". POMOLOGISCHE VEREENIGING. Te Utrecht hield deze vereeniging haar jaarvergadering. De vereeniging telt nu 1000 leden. De voorzitter, Jhr. J. O. de Jong, van Beek en Donk. werd herkozen. Als bestuursleden zijn gekozen de heeren E. van Leusden, J. B. van Houten, H. Taconis en Mr. W. B. Westerman. De heer E. Soelten.de afgetreden directeur der vereeniging, werd tot lid van verdienste benoemd. EEN NIEUW MUSEUM? Men schrijft uit Den Haag aan de N. R. Ct.: In de raadsvergadering heeft wet houder Jansen zich even uitgelaten betreffende oplossing van het mu seum-vraagstuk. Naar we vernemen stond dit in verband met het plan in het openingsjaar van het Vredespa leis in een brandvrij op te richten ge bouw te Scheveniugen een kunstten toonstelling te liouuen, bestaande uit vier groepen, en wel oude kunst en oude kunstnijvorheid, moderne kunst en moderne kunstnijverheid. DE NIEUWE SPOORLIJN. Voor den spoorweg GoudaSchoon hoven werd op liet punt waar de aan sluiting met de-bestaande spoorbaan te Gouda zal komen, de eerste proef- paal geslagen. De aanleg van de aarden baan wordt te Schoonhoven aangevangen en tot Gouda opgewerkt. MOED, BELEID EN TROUW. Blijkens bet 22ste jaarverslag is het bezit dezer vereeniging thans 56.ÖUÜ. De rekening over lull sluit niet een saldo van f2117. Toch dringt het be stuur op veisterkuig der geldmiddelen aan, vooral waar het aantal leden af nemend is. Drie ondersteunden zijn dit jaar overleden, KWAJONGENS. Uit Cilaarshoek schrijft men aan de üordr. Courant: Een paar jongens haalden hier Zondagvoormiddag een brutale grap uit. Terwijl de pre dikant in de kerk op den kansel stond, waren de deugnieten buiten aan het spelen met spiegeltjes, waar mee zij hem het licht in de oogen lie ten schijnen. Hoe die dominee het hoofd ook wendde, steeds wisten de jongens hem de oogen te verblinden en daar er geen veldwachter in de buurt was, bleef hem niets anders over dun te kwart voor elf zijn preek maar te staken. EEN INBREKER. Te Westzaan werd in den laatsten tijd tweemaal ingebroken in de villa van den heer D. Latenstein van Voorst. Gisternacht gelukte het der politie een zwerver, J. R. uit Koog aan de Zaan, to arresteeren op het -oogenblik dat deze een bezoek aan de genoemde villa wilde brengen. DUIN-ONTGINNING. In de nabijheid van Bergen aan Zee zijn goedgeslaagde duin-ontginningen bewerkt. Dennen en bloembollen zijn op de ontgiiide velden geplant. De ontginning gaat voort, nu zullen ook, onder leiding van den Rijks.uinbouw- Lecraar groenten op de ontginde vel den gekweekt worden. BELANGEN' VAN 'T KIND. De bond ter behartiging van dc be langen van 't kind hield te 's-Graven- huge een vergadering. Met 't Bureau van onderwijs en opvoeding, voorloo pig gevestigd in Den Haag, is een be gin gemaakt. Meegewerkt zal w< rden tot oprichting van liet museum voor ouders en opvoeders. De bond zal zich aansluiten bij de Tuchtunie. ALGEMEENE BOND VAN NEDER LANDSCHE. POST-, TELEGRAAF- EN TELEFOÜNPÈRSONT.EL. Maandag is te Utrecht geopend de vierde jaarvergadering van den Ai- gemeenen Bond van Nederlandsche Post-, telegraaf- en telefoonperso neel. Vertegenwoordigd waren alle a.'deo lirigen: dc voorzitter, de heer B.J. van van Stapele uit Rotterdam, wees et in zijn openingswoord op, dat de bond gestadig in groei toeneemt. Sedert -Ja vorige vergadering zijn 107 leden toe getreden, zoodat de bond thans 740 leden telt. Het verzektrings onds telt reeds 514 verzekerden, met een ver zekerd kapitaal van f 74.075. liet aan tal afdeelingen is gestegen van 11 tot 16. Spr. deelde mede, dat aan het per soneel te Amsterdam kennis is gege ven, dut op 1 Mei geen verlof gegeven wordt dan alleen voor privé belangen welke voldoende kunnen worden aan getoond; bovendien mogen in de Mei optochten geen uniformen gedragen worden. Spr. keurde die tegenwerking af en was van meening. dat het per soneel ten dien opzichte evengoed vrijheid moet hebben als ieder andet (luide bijval). Met genoegen constateerde spr., dat de samenwerking met de rijks ambtenaren en den rijkswerklieden- bond uitstekend gaat. Daarna waren de verschillende ver slagen aan de orde. TEGEN HET VERVOLGEN DOOR COLLECTANTEN. liefdadigheid naar Vermogen fe Amsterdam zal op Hemeteaarted-'g wc-er een liefdadigheidsdng orgnnisee- ren. Op straat zal gecollecteerd wor. den. Voor 't. eerst zullen evenwel vrii- geleidekaarten verkrijvb i r geteld worden. Koopt men zoo'n kaart, dan is men van de herhaaldelijke aanval len van de straatcollectanten of. DE NEDERLANDSCHE TENTOON STELLING TE LONDEN. Dinsdag werd het Julinnn-feest ge vierd. In tiet huis van Gouda wo-en de portretten van de .Koningin en de Prinses niet bloemen versierd. Oronïe- knoopen werden aan f'". bc o'-org verkocht, ten bate \an het Oranje- Nassau-Oord. 's Middags bezocht onze minister Van Swinderen de tentoonstelling en werd officieel ontvangen. Aan 't feestmaal gisteravond door de Nederi. Kamer van Kóóphandel ge organiseerd, zaten 260 dames en hee ren aan, o. .a. minister Van Swinde ren, de heeren J. T, Crenier. president van de Ned. Handelsmaatschappij, G. S de Clercq, secretaris der Mij. van Nijverheid ook enkele Engelsche autoriteiten namen aun 't feestmaal deel. Na den dronk, dien Lord Reay wijdde aan den koning van Enge land, aan de koningin van Nederland en prinses Juliana, worden een reeks van toasten gehouden, waarondei zeer lange. Lord Reay sprak over de relaties tusschen Engelnnd en Neder land, waarop de Engelsche minister van Landbouw, Rnnciman. en de mi nister Vaji Swinderen in lange zeer interessante redevoeringen ant woordde. De heer Crenier, president der II.m- dol-Maatschappij, stelde een dronk in op de Ned. Kamer vair Koophandel, waarop mr. Roozoguarde Bisschop antwoordde. De heer Rozen raat stel de een toast in op de gasten, die woixi beantwoord door Sir Walter Elliott en de heeren Zimuicnnan, burgemees ter van Rotterdam en de VtlllersC DE NIEUWE VOLKSONDER WIJZER. Te Amsterdam is, onder redactie van den heer T. Edelman, verschenen een maandblad„De nieuwe volks onderwijzer", een „onafhankelijk on- dcrw ijs-blad". 1 MEI EN 'T POST-PERSONKEL. De Algemeene Bond van Nederi post-, telegraaf- en telephoonpersoiieei heeft in zijn t#l'trecht gehouden ver gadering een motie aangenomen, waarin de houding der autoriteiten, ten opzichte van het belemmeren van het verlof-nemen van personeel, om 1 Mei te vieren, wordt afgekeuid. „Het personeel wordt belemmerd ir de uit oefening zijner staatsburgeil'jke rech ten", zoo wordt het in de motie uiige drukt.

Haarlem's Dagblad | 1912 | | pagina 9