NIEUWS= en ADVERTENTIEBLAD. Instantanées. 29e Jaargang, No. 8854- Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. DONDERDAG 2 MEI 1912 A Tot de plaatsing van advertentiën en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem in dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en BuiteRlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA Warmoesstraat 7678, Amsterdam. Telephoon interc. 6229. ABONNEMENTEN per drie maanden: Voor Haarlem1.20 Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente)1.30 Franco per post door Nederland„1.65 Afzonderlijke nummers0.02X Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem0.37 Yx de omstreken en franco per pos! 0.45 Uitgave der Vennootschap Lourens Costër. Directeur J. C. PEEREBOOM. ADVERTENTIËN: Van 1—5 regels 50 Cts.; iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Haarlem van 1—5 regels ƒ1—, elke regel meer ƒ0.20. Reclames 30 Cent per regel. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Advertentiën van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing: 50 Cts. voor 3 plaatsingen a contant. Redactie en Administratie: Groote Houtstraat 53. Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724. Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12. Telefoonnummer 122. DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN BLADZIJDEN. EERSTE Rr AD. 0bz3 Kwartjes-Advertentlën. Eiken dag ontvangen wij, men kan er zich van overtuigen, zóóveel Kwartjes-Advertentiën van Vraag en Aanbod; dat een eenvoudige admi nistratie daarvan noodzakelijk is, vooral in het belang van snelle plaat sing, in het belang dus der inzender s. De eenvoudigste administratie is die, waarbij deze Kwartjes-Adverten tiën contant worden betaald. Tal van inzenders doen dat uit eigen be weging, door ons, wanneer zij niet aan ons bureau de annonce komen opgeven, bet bedrag in postzegels, toe te zenden. Wij zijn daarvoor er kentelijk en bevelen de navolging, gaarne aan. Wordt de Kwartjes-advertentie per telefoon of per brief zonder betaling opgegeven, dan zenden wij dadel'" k een quitantie voor het bedrag. Een enkele ma.pl wordt dit verkeerd be grepen men ziet er soms wantrou-1 wen in en vraagt„ben ik voor die paar kwartjes niet goed meer Daarvan is evenwel geen sprake. De maatregel client uitsluitend tot ver eenvoudiging der administratie, in het belang der inzenders. Wij vertrouwen, dat met deze me- dedeeü ng eeii kleine gevoeligheid hier of daar zal zijn weggenomen en bevelen deze belangrijke rubriek, waarvan onze gcabonneerden en le zers durven wij zeggen dagelijks veel voordeel ondervinden, in hunne voort durende belangstelling aan. DE ADMINISTRATIE. AGENDA VRIJDAG 3 MEI. Soc. Vereeniging: Concert Doopsge zind Zangkoov, 8 uur. Schouwburg: Voorstelling door bet Ned. blijspel-Ensemble 8 uur. Stadsnieuws Om Ons II e e n. Ln het Tweede Blad van dit nuin- mor vinden onze lezers een artikel: „Nabetrachting van don Gemeente raad" in de rubriek Om Ons Heen. WELDADIGHEID NAAR VERMOGEN. Maandelijksch Overzicht van de ver- eenining Weldadigheid naar Vermo gen. Boekjaar 1 November 191131 October 1912. Voor belioeftigen werd in de maand April toegestaan: Aan brood- en levensmiddelen I 297.21. Aan brandstoffen 2.52. In geld 031.20. Van 1 Nov. 1911 tot 30 April 1912 werd totaal uitgegeven 5280.32. J u b i 1 e u m. Gisteren was liet 25 jaar geleden, dat mejuffrouw M. Meijer benoemd werd tot onderwijzeres door de Veree niging Geestelijke en Stoffelijke be langen der Armen. Al die jaren heeft zij met lust en toewijding baar plicht vervuld. Velen heeft zij in de naai- en stopknnst onderwezen en bekwaam gemaakt en dat dit gewaardeerd wordt bleek gisteren uit de vele blij ken van belangstelling, die zij van leerlingen, oud-leerlingen en vele an deren mocht ontvangen. Het lokaal, waar het onderwijs dagelijks wordt gegeven, was aardig met bloemen ver sierd. Toen de jubilaresse binnentrad, werd haar door de leerlingen een wel komstlied toegezongen daarna werd baar, na een hartelijke toespraak, uit naam der leerlingen en oud-leerlingen jen mooi cadeau aangeboden. De jubilaresse bedankte allen voor Je ondervonden belangstelling en na Ben uurtje van gezellig samenzijn ging ieder huiswaarts. Men schrijft ons: Onder veel blijken van belangstelling herdacht heden de heer G. H. Goode den.dag, wuaiop hij vóór 25 jaar in dienst trad bij de Haarlemsche Bank- vereeniging. Op zeer hartelijke wijze werd de jubilaris in de morgenuren ontvan gen en toegesproken door directie en collega'8. Als blijk van waardeerïng werden den heer Goode namens directie aan geboden prachtige salonstoelen, waar na hem door liet personeel een mooi buffet werd vereerd. Vraaggesprek van den dag. OVER EEN VERGUNNINGS KWESTIE. De heer W. A. j. van de Kamp, heeft in de Raadszitting van gisteren aangedrongen op de spoedig© behan deling van een adres van de vereeni ging van vergunninghouders in ver band met ingekomen reclames. We hebben iemand, die met de zo zaak beleend is, inlichtingen gevraagd, omtrent deze aangelegenheid. De kwestie zit hierin, zei onze zegsman, dat art. 20 tweede lid van de Drankwet bepaalt, dat als grond slag van de berekening van het vcr- gunningsreoht wordt aangenomen de (jaarlijks te schatten) huurwaarde, die de localiteit, in verband met den omvang van liet bedrijf, waarvoor de vergunning strekt, kan geacht wor den te bezitten. Nu zit de moeilijkheid juist daarin, da't de huurwaarde be paald wordt naai- den omvang van het bedrijf. Is dat dan onbillijk? vroegen we. De kwestie is, luidde het ant woord, dat die term naar den omvang van het bedrijf zeer vaag is. Vergun ningsrecht moet geheven worden naar den verkoop van het gedistil leerd, nietwaar! Maar nu zijn er een aantal café's waar de sterkedxankver- koop maar een klein deel uitmaakt van den totaal oruzet, waaronder ook andere dan sterke dranken vallen. Wordt nu zoo'n caféhouder aange slagen „naar den omvang van het bedrijf", dan kan men hem aanslaan naar den geheelen verkoop. 1-Iij moet dan ook vergunningsrecht betalen voor de niet-alcobolhoudende dran ken. En dit zou nog niet het ergste zijn, als men maar wist, waar men aan toe was. Maar in Haarlem weet men dat niet. Is er dan geen systeem voor het bepalen der huurwaarde? Neen, dat ontbreekt hier gehccl- en-al. Wanneer men een huis komt schat ten voor de person eel e bfelastirig wordt b.v. de huurwaarde gesteld op f 7C0. Nu komen de schatters van het ver gunningsrecht. En het kan dan ge beuren dat inen zoo'n perceel van f 700 huurwaarde voor 't vergunnings recht taxeert opf 1600. Dan zijn er nog andere moeilijk heden. Welke zijn die? Wanneer men meer dan 5 liter gedestilleerd vervoert, moet men een geleibiljet hebben. Dat is een lastige maatregel, men moet de namen van de geadresseerden opgeven, de hoe veelheden, die elk krijgt enz. Nu ziin er destillateurs, die, wan neer een knecht gedestilleerd moet gaan afleveren aan verschillende per sonen, een geleidebrljet lateu aanvra gen op een naam. Het kan dan gebeu ren, dat men maar den naam van een willekeurige tapper of slijter neemt, dio niet eens van bet gedestilleerd zal ontvangen. Op zijn naam nu wordt de goheeie hoeveelheid rond te brengen sterke drank aebockt. Wat is hiervan bet gevolg? Dit, dat de schatters op het einde van het ver- gunningsjaar bij den omzet van de zen slijter ook tollen de hoeveelheden gedestilleerd, waarvoor een geleibiljet op zijn naam is aangevraagd, doeh waarvan hij zelf dikwijls geen drup pel heeft ontvangen. De vereeniging „Vergunning" heoft al eens bij de Regeering gerekwes treerd, om de geleibiljetten van geper foreerde strooken te voox'zien, die door den ontvanger van het gedestilleerd moeten worden afgeteekend. Daar door zouden dergelijke misbruiken voorkomen kunnen worden. Aan al die dingen behoort een eind gemaakt te worden en dat kan mede, wanneer het Gemeentebestuur voor de schatting betreffende 't Vergunnings recht een vasten maatstaf vaststelt, waardoor alleen de zuivere omzet in rekening wordt gebracht. Boottocht. Op Zondag 21 Juli a. s. zal de Spaar en Bootkas „Tot nut en gezellig ver keer" eon boottocht houden naar Weesp—Muiden en Muider berg. liet gemengd koor „Excelsior" en de mu- ziekvoreeniging „Voorwaarts" verlee- nen hum medewerking, zoodat dit een gezellig uitstapje belooft te worden. STUKKEN VAN DEN R.AAD. In druk is verschenen het reeds uit voerig door ons meegedeelde verzoek schrift van den Alg. Nederl. Ambte- naorsbond om wijziging van hel voor gestelde Ambtcnaarsreglement. Dc Vereen, van Ambtenaren in dienst der Gemeente Haarlem betuigt adhaesie aan het verzoek der Hoofd ambtenaren om geen reglement in te voeren. In verband met het voorloopig Raadsbesluit tot onteigening van per ceel Jordensstraat hoek Herzogslraat, heeft de eigenaar .van dit perceel, de heer P. Hoogeveen een bezwaarschrift bij den Raad ingediend. Daarin ont wikkelt hij twee bezwaren. De heer Hoogeveen merkt op, dat de bewering van B. en W., dat de prijs, door hem gevraagd, onevenredig hoog is. De prijs, door hem bepaaid is lager dan dc som, die hij in 1899, bij den aankoon van dit perceel betaalde, evenwel vermeerderd met de kosten der aangebrachte verbeteringen. De waardevermeerdering van den grond heeft adressant zelfs niet in rekening gebracht. Verder ontkent de heer Hoo geveen, dat de volkshuisvesting de onteigening vordert, daar de doortrek king der straat voor het verkeer van geen nut is. In elk geval mag op dien grond niet het geheele perceel ontei gend worden, wijl de doortrekking dei- straat niet de geheele breedte vor dert. Examens L. O. Haarlem, 1 Mei. Geëxamineerd 7 vrouwelijke candidaten. Geslaagd de dames: D. J. M. R. v. d. Bijl, Amster dam, eu H. M. ten Dam, Bergen. KLEERMAKERSSTAKING. Woensdagavond vergaderde de Haarlemsche Kleedermakei-spatroons- vereeniging. Ingekomen was een schrijven van de afd. Haarlem van den Bond van Kleedingfndustrie om een conferentie betreffende dc staking. Dc patroons, van oordeel, dat dit verzoek reeds eerder had moeten wor den gericht verklaarden zich tot een conferentie bereid. Deze zal nader gehouden worden. Uit de Rechtszaal EENDEN GESTOLEN. Op 24 Maart j.l. waren eenige jon gens met een roeibootje in bet Zuider- Buitenspaarne onder de gemeente Heemstede. Daar zagen ze op een larid van den landbouwer Huibers een vijf tal tamme, eenden loopen. Jonge, zoo'n eendenboutje is niet kwaad, merkte óén hunner op, en do anderen bevestigden dit met een toe stemmend knikken. En zoo werd over die eenden zon der vorm van proces het doodvonnis geveld. De twee aebroeders B. zouden het uitvoeren. Ze roeiden naar land, na men de roeispanen op en sloegen daarmede twee eenden vleugellam. Eén eend werd vervolgens in het bootje gebracht dat althans hadden de getuigen gezien, wat er met do andere gebeurd was, wist meu met. Maar voor die éëne eend moesten de gebroeders B. nu boeten. Het O. M. zeïde, dat in deze zaak vaststond, dat deze twee personen in het bootje waren gezien, dat men deze twee personen naar de eenden bad zien slaan, en beiden vervolgens een eend naar de boot had zien brengen. Met andere personen, die ook op liet land liepen, hebben wij hier dus niets te maken de eenden-historie hangt met deze twee personen samen. Daar beklaagden als groote stroo- pers bekend staan, zich aan, kippen-, eenden- en looddiefstallen schuldig maisen, waarvan enkele zaken later nog voor de Rechtbank moeten die nen en waarvoor zij thans in vóór- arrest zitten, vorderde de officier te gen elk hunner een zware straf en wel 6 maanden gevangenisstraf. De toegevoegde verdediger, Mr. Spoor, zeide „Ik geloof heel graag, dat ze slecht hekend staan, dat ze zich aan andere diesftallen hebben schuldig gemaakt, ik geloof graag, dat het eene opluch ting voor de buurt zou zijn, wanneer deze twee personen gedurende eenigen lijd werden opgeborgen, maar toch is het wettig bewijs niet geleverd. De getuigeu spreken elkander tegen, niemand heeft pertinent gezien, dat de aan mij toegevoegde cliënten een eend in de hand hadden, maar alleen dat zij in een bootje zaten. En dat is toch niet strafbaar." Gelukkig niet, want dan zouden Mr, Spoor en wij ook heel vlug achter slot en grendel zitten. Was het nog niet Zondag voor dén week, toen wij elkander in een motor en zeilbootje nabij de Cruquius pas seerden Waar dus niets wettig is bewezen, concludeerde pleiter tot vrijspraak. NAAR DE TUCHTSCHOOL. Een deugniet, J. van K., had zicli aan vele kleine diefstalletjes schuldig gemaakt. Daarvoor moest het ventje zich verleden week verantwoorden, doch het was weggebleven. Zoo'n ruk ker. Nu had een politieagent hem ge haald en werd 6 inaauden tuchtschool tegen hem gevorderd. UITSPRAKEN. A. V., zeeman te Velsen, diefstal, 2 niaauiden gevangenisstraf. M. J. B„ meubelmaker te Schoten, f 15 boete of 10 dagen hecht. J. K., winkelbedj.ende te Wormer- veer, verduistering, 9 maanden ge vangenisstraf, met aftrek der preven tieve hechtenis. J. D. S., bakker, zonder vaste woon plaats, diefstal, 2 maanden gevange nisstraf met aftrek als voren. C. S. 0„ dienstbode te Haarlem, diefstal, 14 dagen gevangenisstraf. F. J., visscherskneeht te Haarlem mermeer, wederspannigheid, f 6 boete of G dagen hechtenis. N. W„ en H. W„ landbouwers to Heemskerk, wederspannigheid, f 15 boete of 10 dagen heclit. G. de R., bloemistknecht te Ilille- gom, mishandeling, f 5 boete of 5 da gen hechtenis. J. V., arbeider te Edam, mishande ling en zaakbescbadiging, een week gevangenisstraf. J. Z., zeeman te Edam, wederspan nigheid, een week gevangenisstraf. R. B., P. Z., II. P. 13., werklieden te Haarlem, appèl jachtovertreding, eik 7 dagen hecht. G e v. Voorwerpen. Terug te bekomen bij P." P. Junge, L. Heorenvest 112, een hondje. II. Been bakker, Vooruitgangstraat 5, een jongenspet. P. Arnold, Coltermanstraat 2, een litermaat. L. Rijneveid, Wilhelminastraat 56, een gedenkpenning, Bureau van politie, een ring met sleutels. Bureau van politie, een sleuteltje aa.n een koordje. II. Holt. Anegang 44, een medaillon met portretten. J. Vreeswijk, Paul Krugerstraat 42, Schoten, een postduif. G. v. Stade, Z. B. Spaarne 40. een ceintuur met gesp. G. Aanstoot, Schermerstraat 10 rd., een broche. G. Boeland, Z. Polderstraat 59, een honden halsband met penning. H. Deelen, St. Antoniesteeg 24, een fluweelen zakje met inhoud. Bureau van politie, een iieerenrij- wieL Aanbesteding. In het gebouw van het Provinciaal bestuur alhier is heden aanbesteed 1-Iet doen van leveringen en werk zaamheden ten behoeve van de Hcl- dersche Zeewering. Paming f 10.000. Laagste inschrijver J. C. Kooijman van Vlieland, voor 10.380. HET LOKKEN VAN NEDERLAND- SCHE ARBEIDERS NAAR DUITSCHLAND. Door den Commissaris der Ko ningin is aan de burgemeesters onzer provincie een schrijven gezonden, waarin de Commissaris, namens den Minister van Biiinenlandsche Zaken, verzoekt, om bij het plaatsen van waarschuwingen als bedoeld in de Provinciale Bladen nos. 32 van 1890 en G van 1895, b e lanter hebbend en aan te raden zich, alvorens werk aan te nemen in Duitschland, te wenden tot de arbeidsbeurs in de plaats hunner inwoning of bü gebreke van die tot de Nederlaindsche urbeidsbeurs te Oberhauson (Duitschland) Arndt- strasse 56. NOG NIET HERSTELD. Men deelt ons mee, dat Mejuffrouw Blommaert, die onlangs bij het om waaien van een schatting een onge luk in de Barrevoetestraat kreeg, nog niet uit het Gasthuis ontslagen is, zoo als wij gister meldden. A. B. C.-SPOORBOEKJE. De heer A. Kuyper, uitgever alhier, heeft weer een nieuwe uitgaaf van dit boekje verkrijgbaar gesteld. Ook nu zal dit nuttige boekje zijn weg wel vinden. ROOMSCH-KATH. MEISJESBE SCHERMING. De Centrale Vereen, in liet Bisdom Haarlem van de Roomsch-Kath. In ternationale Vereeniging ter bescher ming van Meisjes hield hier ter stede haar jaarvergadering. Uit het jaarverslag bleek, cfat het aantal afdeelingen gel ij, ..k bleef, doch het aantal leden nam toe. De rekening sloot met een voordee- lig saldo van f 251. Tot lid van het Centraal bestuur werd in de vacature-Mej. Lans geko zen Mevr. Ypma—Beynes, die ook deel uit zal maken van het Permanent Comité der Nederlandsche Federatie. Verder werden in het bestuur geko zen de dames M. van der Veen, alhier, Mej. J. de Groot, te Rotterdam, en Mevr. v. d. Velden-Visser te Leiden. Tot voorzitster werdg ekozen mej. H. P. Lefébure te Amsterdam. Zie vervolg Stadsnieuws onder laatste berichten. Uit de Omstreken HEEMSTEDE. Te Heemstede is door den Com missaris der Koningin benoemd tot zetter van 's Rijks directe belastingen de heer Lodewijk de Wilde, ter ver vanging van den heer Arie de Wilde. HAARLEMMERMEER. Vermist. De scheepsjager Aalbertsberg, aan de Nieuwe Meer, in deze gemeente, vermist reeds sedert een paar dagen zijn paard, dat des nachts op een af gesloten berm van den ringdijk liep te grazen. Ondanks alle onderzoekin gen heeft men geen spoor van het paard meer kunnen ontdekkc-n. Men vermoedt no, dat er diefstnl in het spel is, zoodat de politie er mede in kennis is gestéld. Goed afgeloopen. Aan den Ringdijk bij de Lijnden ge beurde gisteren een ongeval, dot be trekkelijk aoed is afgeloopen. Een voer hooi, waarop nog eenige palen waren gelegd, werd vervoerd, doch viel op een gegeven oogenblik om. Een zeven jarig zoontje van zekeren B., dat er naast liep, werd er onder bedolven. Onmiddellijk stelde men alle pogingen in liet weik om het knaapje te bevrij den, hetgeen na groote inspanning gelukte. Het jongentje bleek door één der neervallende palen een tamelijk groote hoofdwonde gekregen te heb ben. Overigens kwam hij er onge deerd onder uit, doch het was ook hoog tijd, dat hij lucht kreeg, daar adners het ernstigste was t.e wachten geweest De hulp van den geneesheer werd nog ingeroepen, doch vermoede lijk zal het kind geen nadeelige gevol gen van het ongeval hebhen. LJ MUIDEN. KUNSTMATIGE RUBBER. Men meldt aan de N. R. Ct. Te IJ muiden is men op het oogen blik bezig een fabriek voor kunstma tige rubber te bouwen. De fabriek wordt gebouwd door de architecten Van Rossem en Vuyk te Amsterdam, voor rekening van een naamlooz© vennootschap, waarvan mr. Th. G. Dentz van Schaick, lo Amsterdam, president-commissaris is. Naar de heer Dentz van Schaick aan het blad mededeelde, is men er in geslaagd, een stof te vervaardigen welke dezelfde eigenschappen ver toont als rubber en nog eenige bijzon dere voordeelen bicdi. Het is een uitvinding van een Nederlander, dr. Van der Heyden, die gedurende een lunge reeks van jaren hoogieeraar in Japan ls. Het patent voor Oostenrijk, België en Nederland behoort aan bovenge noemde vennootschap, als wier direc teur optreedt de Oostenrijker dr. R. Adier, die thans te Rotterdam ver blijf houdt. Als voornaamste grond stof noemde mr. Dentz visch, dit wil zeggen versche zeevisch. Daarbij wordt gevoegd 15 A 16 pCt. natuurlijke rubber en aldus wordt, langs den weg van een geheim pro cédé, een stof verkregen, die even buigzaam is en veerkrachtig als rubber, maar veel goedkooper. De prijsverhouding zal waarschijnlijk zijn 1.25 8. Bovendien laat de kunstmatige rubber zich in korter tijd vulcauisee- ren, is deze stof onaantastbaar voor benzine en is ze bestand legen de inwerking van hitte. Mr. Dentz Arer- toonde een stuk kunstmatige rubber, dat, op het eerste gezicht inderdaad veel overeenkomst met rubber ver toont. Een lichte vischlucht verraadde de voornaamste grondstof, maar deze reuk zal, naar mr. Dentz verzekerde, door ontvetting van de visch voorko men worden. Do lage prijs van de kunstmatige rubber hangt samen met de fabricage van bijproducten. Men zal namelijk uit het vischvleesch eiwit vervaardi gen. Do helft van de fabriek zal voorts wonden ingericht voor de ver- vaordiging van guano. ZANDVOORT. Uit het Raadaverslag, elders in dit Nad opgenomen, kan men zien, dat de Raad, na een geheime vergadering van anderhalf uur, besloten heeft, het bacteriologisch laboratorium t« behouden tot het eind: van het had seizoen 1912. Het voorstel der Raads leden (inzake het ontslag van Dr. Vorstman) wordt tot dien tijd ver daagd. Langs een omweg hebben deze Raadsleden dus toch bereikt, wat zij rechtstreeks niet konden of niet durf den verkrijgen: het heengaan van Dr. Vorstman. Immers wanneer het la boratorium wordt opgeheven, heeft het aanblijven van den bacterioloog geen zin meer. Hoe en waar zou l)ij zijn werk kunnen doen? De Raad kan dan aan 't einde van het badseizoen leukweg komen ver klaren, dat aangezien liet laborato rium is opgeheven, het ontslag-voor stel kan worden ingetrokken. Of Dr. Vorstman, heeft onlangs lo gen de zonderlinge wijze waarop men hem aan den dijk wou zetten, de hulp van zijne organisatie de Maats, tot bevordering der geneeskunde, inge roepen: hij zal ook nu wel niet berus ten in het besluit, dat hem weliswaar indirect en op langer termijn, toch ongevraagd van zijn functie onthef. Binnenland KARDINAAL VAN ROSSI V. Uit Rome wordt eau het Centrum gemeld, dat kardinaal Van Rossom vier Hollandsche priesters heeft out vangen, die hem namens de van Zwolle geboortige priesters een gou den pateen hebben aangeboden. BRANDEN. De boerderij van A. Zander, Ie Lnn- gereis (N.-H.), is afgebrand. Verxcfce ring dekt de schade. DIENSTWEIGERING. Gisteren is J. 13., de dienstweigeraar bij het 8ste bataljon landweer infante rie te Assen, naar het huis van hewa ring te Leeuwarden overgebracht. DROEVIG ONGELUK. Gisternamiddag had op hc-l erf van den architect en aannemer Van der Voet, te Oesstgeest. een droevig onge luk plaats. Twee 5-invise kinderen uit dit gezin waren aan het spelen, toen eer- zsvare kist op een der knaapjes viel, dut daardoor zóó ernstig werd gewond, dut het spoedig daarna over leed. DE AMSTÈRDAMSOHE GEMEENTE- TELEFOON TT.1DENS DE STAKING. Het „Gemeenteblad" bevat een no ta van het raadriid VIineen, ter beant woording van het door 13 en W genu- bliccerde resultaat van hun onder zoek in zake de beweerde schending van het telefoongeheim tijdens de transport-arbeidersstaking van h-t vorige jaar. Do heer Vliegen noemt verschil len de feiten van schending van 't telefoon geheim. Hü besluit zijn nota met te zeggen, dat hij meent, dat voldoende gebleken is, dat ook in dit onzicht den afgeloo pen zomer de houding van het open baar gezag, zij het dan in dit geval voornamelijk het rijksgezag, allesbe halve onberispelijk is gevvec-st, en dat, al is het waar, dat vanwege de stakers betreurenswaardige feiten zij'ii geschied, waartegen hij strijdt 200 zoo hard hij kan, het voorbeeld, in dit dagen door het openhaar gezag gege ven, zeker allerminst een voorbeeld ten goede was. DE STANDAARD. Men meldt aan de Utr. Ct., dat dr. Hugo Visscher, hoogleeraar bij de faculteit der godgeleerdheid aan de Rijksuniversiteit te Utrecht, zeer ern stig in aanmerking komt om als op volger van dr. A. Knyner benoemd te worden in de hoofdredactie van Do Standaard. DE TUINBOUW-ONDERLINGE IN 1911. Gisteren is te Amsterdam do derde algemeene ledenvergadering gehou den van de „Tuinbouw-Onderlmge", Vereeniging uit den Nederlandschen Tuinbouwt aad, tot het onderling dra- gen van het Bedrijfsrisico, alwaar het verslag en de balans en rekening en verantwoording over bet boekjaur 1911 zijn behandeld. Uit het verslag der directie over da lotgevallen der Tuinhouw-Onderlinge n 1911 blijkt dat op 81 December wa ren aangesloten '2393 werkgevers, die gezamenlijk ruim 4 1/2 millioen gul-, den loon per jaar aan hunne arbei der» uitbetalen. In 1911 werden 316 ongevallen aangegeven, waarvan 296 binnen 2 maanden afliepen en dua

Haarlem's Dagblad | 1912 | | pagina 1