HAARLEM'S DAGBLAD. TWEEDE BLAD. ZATERDAG 4 MEI 1912 tiaarlemsclie Handeüsvereeniging (Goedgekeurd bij Kon. Deal. van 12 Nov. 1899.) De HaarJcui6che Handelsvereeni- ging hier ter slede, opger.cht 10 Mei 1892. heelt in den loop van den tijd wel haar recht van beslaan bewezen. In zeer vele gevallen, zuken van ver schillenden aard betreffende, is zij opgetreden en dikwijls met groot succes Jammer echter, dat men alge meen niet meer blijk geeft, dit te waardeereu, door als lid der Vereeni- ging toe le treilen. Er zijn wel meer dan bOQ leden, maar dat is niet vol doende. Elk handelaar, neringdoen de, Ja zelfs particulieren, moesten lLd worden, oui ten minste te laten ge voelen, dat men het werk op prijs stelt, dat de Uaarlemsche Haudels- vereenigiJig steeds opneemt, als doen de. wat hare band vindt om te doen. De voordeelen, die de Vereenig.ng builen hare bemoeiingen van ver schillenden aard, baren leden aan biedt, zijn teer vele en zeer groote tegenover de geringe jaarlijksche coulr.butle van f 3.50, die gevraagd wordt. De Huarlemsche Handelsvereeni- gmg bemoeit zicb in de eerste plaats er mede, de bolangen van hare leden te bevorderen, door onwillige beta lers voor hen tot betaling aan te manen en information voor ben in te winnen. Bovendien hebben de leden bet recht het hun gratis te verstrek ken advies der Vereenigiug te vragen die ook tn proceduren en faillisse menten gratis voor hen optreedt, na tuurlijk alleen voor zaken betreffende den handel en liet bedrijf der leden. Als proef kunnen voortaan nieuwe leden voor een half jaar worden aan genomen, ducn slecnta bet 2e balfjuai (van 1 November tol eu mei 30 Aprilj ad l l.ia de nalve contributie. Rechtsgeleerde adviseurs der Ver een. ging zijii de hoeren Mrs. Fh. de Haan Hugenhu.tz en A. H. J. Merens, Spaarue 94, alh.er, die voor de leden eiken werkdag van 2—4 uur dos iia- unddas zijn te spreken. Hel bureau der Vereeuiging is ge vestigd Junsweg 11. Voor incassus door bemiddeling der Vereen igiug wordt een vost recht van o put. der vordering bere kend. bovendien moet 10 cent voor port steeds worden bijgevoegd, bij uuen- d.ug vau vorderingen door bemidde ling der advocaten te innen. De kosten van infoimauên naar bu.leu de stad woonachtige personen bedragen OU cis. per informatie, plus vijl cents porlo-vergoeduig. iuforma- lieu uuui binnen de stad wonende personen worden gratis verstrekt Pretenlieu op buiten de stad wo nende personen .orden niel behan deld. wan lieer n.et 10 ets. voor porto- vergoed.ug ia tuegevoegd. Ruim 1748 uiloriuat.én en rechts geleerde adviezen werden In het af- geioopen jaar gegeven. Aau het kantoor Jansweg 11, zijn thans coupons a 10 cent verkrijgbaar waarop men bij het Uureau van den Burgerlijken Stand op het Stadhuis inlichtingen kun bekomen over het adres van b er-op het bevolkingsregis ter ingeschreven personen. in Januari en reuman 1912 zijn 60 vorderingen tot een bedrag vau f 1380.60 1/2 betauld; 11 vorderingen worden afietaald; 19 vorderingen zijt. uitgesteld. Nieuwe leden voor 1912—13 kunnen nu reeds tot de vereeniging toetreden eu genieten alsdan i.-t 1 Mei e.k. alle voorrechten ais een gewoon lid. Volgens art. 7 dient het geheim der Jysten van wanbetalers ongeschon den te blijven. In verband met de wijziging van att kei 11 van het huishoudelijk regle ment vau oen Nederlandschen Bond van Onderlinge Informatie- en Schulduivorder.ng bureaux en Han- delsvereenig ngen, gevestigd te Haar lem, moet in het vervolg voor elke informatie die op vertoon van legti- rnatiekaarten wordt gegeven, 25 ceirt worden betaald. Alle brieven, aanvragen, reclames of wat ook, moeten worden geadres- seert aan het Bureau, dat geopend s dagelijks vaD 9 tot 5 uur en waar ook verdere inlichtingen zijn te bekomen Het Bestuur heeft bemerkt, dat men soms meent, dat "-en, hoewel geen lid der II. H. V.. toen van haar infor matién kan bekomen, en brengt nu nogmaals en uitdrukkelijk ter kennis dat alleen aan leden der Vefeenigmg informat ën door haar worden ver strekt, en dat voor informat ën op hier ter stede woonachtige personen nooit betaling mag worden gevor derd. HET BESTUUR. Parijsche Brieven Jammer, dat Bonnot eenige oogen- blikken na zijn gevangenneming in het anarchisten-asyl „Het 'ïtoode Nest" te Choisy-le-Roi, aan de be komen wonden is overleden. Gloeiend jammert Ware hij in leven gebleven, de toekomstige rechtszittingen betref fende de misdaden der bende Garnier- Bonnot-Carouy zouden stellig niet weinig aan belangrijkheid winnen. Even een opsomming van de mis drijven van genoemde bende: Charleroi (8 Maart 1911) Moord aanslag op den agent Desmaray. Nancy (Augustus 1911 Inbraak bij het echtpaar Dienier. Ch&telet-eu-Brie (27 November 1911) - Maudino vermoord. Boulogne-sur-Seiue (15 December 1911) Diefstal van een automobiel ten nacleele van den beer Lenormand. Parijs (21 December 1911) Moord aanslag op den rekeninglooper Caby, en diefstal. Parijs (24 December 1911) In braak bij den wapenhandelaar Fou- ry, 70 Rue Lafoyetten. Anduze (31 December 1911) In braak in het postkantoor; inbraak bij den heer Rocher, gepensionneerd di plomaat. Thiais (3 Januari 1912) Dubbele moord van den heer Moreau en zijn bediende. Parijs (10 Januari 1912) Inbraak i een wapenhandel, 54 Boulevard Haussmann. Gent (25 Januari 1912) Diefstal van een automobiel ten nadeele van dokter Vernieuwe Etampes-Orléans (31 Januari 1912) - Inbraak in het station van Orléans moord op den brigadier der gendar- erie van Etampes. Béziers (16 Februari 1912) Dief stal van een automobiel ten nadeele van den heer Malbec (automobiel achtergelaten te Arnay-le-Duc). Saint-Mandé (26 Februari 1912) Diefstal van een automobiel ten na deele van den heer Buisson. Parijs (27 Februari 1912) Moord op den agent Garnier, Place du II&- vre. Pontoise (28 Februari 1912) In braak bij notaris Tintan. Chaton (19—20 Maart 1912) Po ging tot diefstal van een automobiel. Montgeron (25 Maart 1912) Moord op den chauffeur Matbillet en dief stal van de automobiel des heeren de llougé. Chantilly (25 Maart 191?) Moord op de heeren Trinquier en Legendre, moordaanslag op den heer Uuilbert, en uitplundering van de filiaal der Sociétó Générale. Petit-Ivry (24 April 1912) Moord op den onderchef der veiligheidspoli tie Jottin en moordaanslag op den hoofdinspecteur Colmar. Choisy-le-ltoi (28 April 1912) Moordaanslag op den inspecteur Augèue. Een lugubere lijst! Van de drie liooidbandieten zit Ca- rouy al in de doos, is Bonnot „ge sneuveld" eu loopt Garnier nog op vrije voeten rond. Zal wellicht binnenkort ook deze laatste in een huis omsingeld worden 1 en men de schuilplaats in de lucht doen springen? De mindere kornuiten zijn Uaast allen gepakt en do nog losloopende medepiici!".: ren zullen thans wat meer huiverig zijn om Garnier een wijk plaats aan te bieden. Trouwens, Garnier zelf Men weet reeds, dat Bonnot enkele uurtjes vóór zijn dood de volgende regels op een papier krabbelde: „Ik ben een be-rcemd man. De faam bazuint mijn naam over de vier w ind streken der wereld uit, en de publi citeit, (lie de pers omtrent mijn nede rig persoontje heeft gemaakt, moet al degenen jaloersch doen worden, die zich zooveel moeite geven om van z:ch te doen spreken en dit niet be reiken, „Wat ik heb gedaan, moet ik het betreuren? Ja... misschien. Maar als ik moet doorgaan, zal ik, in weerwil van mijn spijt, doorgaan. Trouwens, het is niet de heer Guichard, die hel me zal beletten. Hoe goed politiemai hij ook is, verscheidene keeren, en voornamelijk op den Quai de 1 Arche vèché, heeft hij mij ontmoet en niet herkond. Jouin was misschien ster ker, maar hij bemoeide.zich met an dere dmgen „Tk moet mijn leven uitleven „Ik heb het recht om to leven. Elk een heeft het recht om te leven, en dewijl uw domme en misdadige mant schappij beweert, het mij te verbie den, welnu, des te erger voor haar, «les te erger voor u allen...... „Madame Thoilou is ouschuldig. Gauzy ook, Dieudonné ook, Petit De mango ook, de heer ihollon ook. „Ik ster! Men kan, terecht dunkt mij, twijfe len aan de door Bo'nnot beweerde on schuld van hot echtpaar 1 hollou. Gauzy, Petit Deuiange eu Dieuuoune men kan de schouders ophalen ovei Bonaot'e pretenties op het „reoht' om te leven zooais hij het d-ued doch absoluut vvuar is zijn ijdelluiti- ge verzekering, dat de pers zijn naam wereldkundig heeft gemaakt. En het meerendeel der journalisten over liet algemeen zijn de journalisten meer diligent dun intelligent schijnt de galgeuhumoristische „Sei- tenhiebe' van onzen gowiksten boef nog niet te hebben begrepen Het voorbeeld van Bonnot werkte aanstekelijk. De ijkende journalist Gustavo Téry altiians ontving den volgenden brief, die niet slechts de onderteekoning van Garnier draagt, doch waarvan het handsclirift volko men gelijkt op dat van Bonnot s eveu- boortigeu collega: „Zal het vanuvond zijn? Zal het morgen zijn? Thans is het mijn beurt. Ik maalt mij geen illusies: het zal niet lang met me duren. „Ik moet mijn leven uitleven", schreef Bonnot eenige uren voordat hij om zeep ging. Ja, dat zeiden wij vroeger onder kor nuiten. Kort en goed! Dat was ons program. Hebben wij het wel verwe zenlijkt? ,Wat het verkorten van ons leven betreft, daarin zijn wij volkomen ge slaagd. Maar, hoe kort het ook zij, is het er beter om? Deksels neenl liet is nu juist 35 dagen geleden, dat wij onzen slag te Chantilly hebben gesla gen, en sinds dien hebben wij geen twee uurtjes gehad om in vrede van onzen buit te genieten. Ik heb voor mijn aandeel wel eenige bankjes van duizend ontvangen, maar ik kan ze niet uitgeven, uit vrees, vermoedens wekken; ik durf zo zelfs niet te isselen. „Omioodig u to zeggen, dat ik in een gat weggedoken ben als een op gejaagd beest. Indien ik cp klaarlich ten dag uitging, zou ik, gauw herkend, vervolgd, gevat, vermoord worden; ik wacht den nacht af om mijn voedsel te gaan zoeken, en terwijl ik loop, kijk ik om de drie pas om, de hand krampachtig om mijn revolver geklemd. Ah! alleen maar in „proppeschietervertrouwen te hebben... Als u denkt, dat dat prettig is! „Ik heb in een blad gelezen, dat moralisten de .aanstekelijkheid van ons voorbeeld" vreezen. Wie zou stom genoeg zijn om ons na te volgen? In- uien iemand er lust in had, zou ik willen hem te kunnen toeroepen: „Pas er voor, ongelukkige! De groote moeite, die je je daarvoor getroost en hel weinige, dat het je opbrengt.. „.Maur loopt men daar niet naast me? Neon, het is een meubel, dat kraakt Ik heb de koorts. Waar zal ik me vanavond bergen? Zal ik kun nen eten? Zal ik kunnen slapen? En de ander noemde dat: „zijn leven uitleven!" Hij tapte goede moppen, Boniiotl" Men merkte op, dat uit Garnier's brief niet de minste wroeging, niet het minste berouw, niet het geringste gewetensbezwaar spreekt 11 ij raadt andereu ai, zijn voorbeeld na le vol gen, uitsluitend omdat hij tot het in zicht is gekomen, dat het leventje au den misdadiger in de meeste ge allen allesbehalve prettig is. Jlet constateeren daarvan heelt wel e ge waarde als tegenwerping tegen de entimenteele philosophic van de pervlakkige philanthropen, die plegen uit te roepen: „Straft den misdadi ger niet; levert hem over aan zijn be rouw; het berouw, ziedaar de beul' Juist dezer dagen heeft Raymond Hesse eon hoogst belangiv ekkend werk doen verschijnen, getiteld: „De misdadigers, door henzelf beschre ven". Uit al wat de groote misdadi gers zeiven omtrent hun misdaden nebben geschreven, blijkt ten duide lijkste, dat zij, voor misschien wel 09 pCt„ ge-heel verstoken zijn van het morecle gevoel, dat wij berouw of wroeging plegen te noemen. Voor de meesten hunner bestaat zelfs het woord „misdaad" niet doorgaans ipreken zij over hun „ongeluk". Voorts blijkt ook uit genoemd boek, dat de meeste misdadigers ontzagge- „k ijdel zijn over welk onderwerp ik het vroeger reeds gehad heb. In- tusschen hoeft Bonnot gladweg gelijk, dat die ijdelheid aangc-vvakkerd wordt door de journalisten, die en dit :eg ik wederom tusschen twee haak jes vele kolommen wijden aan de beschrijving van misdaden en der- zelver bedrijvers, minder in het al- emeen belang dan wel om... hun eigen ijdelheid te bevredigen. C'est du propre, tout sa. OTTO KNAAP. BEÜRS-OVERZÏGHT VAN DE FIRMA E. SASSEN en Co., Parklaan 14B., Telef. no. 20G1. 27 April—3 Mei. In de afgeloopen week is aan de groote beurzen een verslapping inge treden, welk© oorzaak was dat hier en daar de koersen iets zijn teruggeloo- pen. Te Londen droeg hiertoe het ge sloten zijn der beurs op 1 Mei het noodige bij, terwijl te Amsterdam de hooge prolongatie-rente eerder tot li quidaties dan tot nieuwe engagemen ten aanleiding geeft. In 't algemeen, en dit geldt meer speciaal voor Londen, is in den laat- sten tijd voor verschillende waarden een rijzing op touw gezet welke in de koersen meer verwachtingen uitdrukt dan in de naaste toekomst verwezen lijkt schijnen te kunnen worden. Nu men, na de ongewone speculatieve op gewondenheid tot de ontdekking komt dat verschillende fondsen veel hooger noteeren dan niet hunne merites en toekomstkansen in overeenstemming is en bovendien blijkt, dat vele zwak ke posities zijnontstaan, heeft de groo te activiteit van den laatsten tijd voor een periode van liquidatie moe ten pfcaats maken. Begrijpelijker wijze ondervinden hiervan in de eer ste plaats de fondsen wellio het meest zijn begunstigd den nadeeligon in vloed. Engelse he Spoarwegaandcelen, Afrik. Mijnwaardeu en Marconis zijn allen in prijs teruggeloopen, terwijl de verschillende specialiteiten zooals Shansi, Pekin enz. hun koers in som mige gevallen sterk zagen verminde ren. Marconis fluctueerden belang rijk en liepen tot 7 pdLet. terug doch herstelden zich weder tot 8 pd.3h Peninsular en Oriental Stoomv. Mij. liepen op de niededeehng der direc tie dat er niet de minste grond be- Feuilleton hasdée. Naur het Engelsch door A. W. MAKCHMONT. 87) Ik was niet weinig nieuwsgierig om daarvan het effect te zien op Iemand, die onder den Sultan de tweede in rang was; en het was al les wat ik zou kunnen wenschen. Na di volmacht goed en met diepen rim pel in het voorhoofd onderzocht te hebben, keek hij op, gaf mij het pa pier terug en stemde toe. Ik voel, dat mij niets anders overblijft dan uwe Excellentie te ver gezellen, als u blijft aandringen, maar ik doe het gedwongen en onder protest. Ik kan niet andore om het drin gende van het geval, antwoordde ik. en met het oog op den mogelijken stand van zaken in het Palcis zou lk wel willen voorstellen, dat het go- volg van uwe Hoogheid zoo groot mo gelijk zal zijn en dat wij dadelijk louden vertrekken. Mogelijk uit spijt over mijn aanhou den reed hij niet met mil mee, en toen wij ieder in ons eigen rijtuig slapten vroeg hij Wat wcnscht uwe Excellentie eigenlijk, dat ik in het Paleis doen zal In de eerste plaats voor mij in staan en zorgen, dat ik dadelijk toe gang krijg en met een vormelijke buiging stapte hij in zijn rijtuig. Met ons beider gevolg vormden wij nu een aanzienlijk gezelschap, en toen zijn dienaren door de menigte, die den geheelen weg naar de poort van het Paleis overstroomden, her kend werden, wekte zijn verschijning met zoo'n groot gevolg op dat uur var. den nacht groote opgewonden heid, en honderden menschc-n snelden ons na, blijkbaar in verwachting, dat er iets sensationeels op het punt stond te gebeuren. Toen wij bij de poort aankwamen, de Kultuk Kapu, die den officioelen ingang vormt en die overdag altijd voor beambten openstaat, vonden vv ij haar gesloten en streng bewaakt dcor troepen, die heelemaa! niet be reid waren ons toe te laten, totdat zij zich van den hoogen rang van den Shei-kh-ul-Islam v erzekerd hadden en zoo werd ik overtuigd, dat Lk in weerwil van mijn mooie volmacht, nooit doorgelaten zou zijn. Nu had men er al veel tegen, mij toe te laten-, en alleen het sterkst aandringen van mijn metgezel, vergezeld van bedrei gingen. die men wist, dat hij waar kon maken, deed den commandant der troepen besluiten toe te geven. Wij reden naar het Selaiubk uni ca! dal gebouw niet was aangetast dcor het vuur, dat ia de particuliere vertrekken van don Sultan was uit gebroken on dat zich had uitgebreid Lot het gebouw, dat er onmiddellijk aan grensde. Toen wij eenmaal daarbinnen wa ren, ging de rest betrekkelijk gemak kelijk. lk vroeg dadelijk naar den ambtenaar, dien de Sultan mij ge noemd had en dm zelf een Pasha was; en wij Excellentioden" elkaar overvloedig, terwijl Inj mijn bcgeeri- ge vragen omtrent den stui.d van za ke» beantwoordde en ik hem de be velen gaf die mij waren opgediagen. Twee dingen werden mij duidelijk uit hetgeen hij mij vert old e. Het eene was. dat bij den laatsten tijd al eenig wantrouwen omtrent bedriegerijen had gehad, en dat er een groot aantal officieren en dienaren in betrokken waren geweest in hot andere, dat hel voer Zijne Majesteit beslist nood lottig geweest zou zijn dadelijk naar Yildiz terug te keeren vóórdat de omvang van het oproer volkomen be wezen was, en de ontrouwen onder de troepen en burgers onschadelijk gemaakt waren. Op het tijdstip van het uitbreken van den brand en tij dens de eerste uren, dat hij woedde, had het er uitgezien of de hel was losgebroken. Een panische schrik had allen aangegrepen, militaire zoowel a's burgerlijke ambtenaren van dis cipline was geen sprake meer de wildste geruchten waren in omloop, greug geloofd en overdreven, terwijl z:j van mond tol mond gingen de schrik van den brand en van de bui tengewone oorzaken, waaraan hij werd toegeschreven, hud allee en iedereen in de war gebrachten dat e.' geen soort van al gom eene slach ting had plaats gehad moest alleen worden toegeschreven aan het feit, dal de man, die mij op dit O ogenblik inlichtingen gaf, er het hoofd bij ge houden had. Dat was ten minste de -.'.druk. dien hij blijkhaar trachtte op mii te weeg te brengen. Eén listig ding had hij zeker ge daan. Omdat hij goed wi3t, welke sol daten niet te vertrouwen waren, had hij de verantwoordelijkheid op zich nomen om d'e ontrou wen te ont wapenen, een vijfhonderd in aantal, en had hen onder voldoende bewaking ir de gevangenis opgesloten cp het grondgebied van Yildiz Omdat onder deze verscheidene hoofdofficieren wa ren. had de brutaliteit van dozen stap hem bijna het leven gekost en toen het feit van het verdwijnen van den Sultan ontdekt werd, was hij zoo overweldigd geweest door het gevoel van verantwoordelijkheid, dat hij ernslig laad overwogen of het ook raadzaam zou zijn zichzelf het leven te benemen, om te ontsnappen aan de staat voor de recente geruchten aan gaande combinatie of amalgamatie plannen 100 terug doch bonden hiervan weder 50 inhalen. Ook te N.-York schijnt men bij het op touw zeiten der Jongste hausse beweging wel wat te hard van sta pel geloopen te zijn. De betere toe stand vau handel en industrie waar van in den laatsten tijd herhaalde lijk melding werd gemaakt laat blijkbaar veel te wenschen over, het geen vooral in den kwurtaalslaat der Steel Corp. tot uitdrukking komt. De ontvangsten over het eerste kwartaal welke, vergeleken met het laatste kwartaal van 1011 een vermindering van 5,278.000 dollar te zien geven, la ten de betaling van het dividend op de gewone aandeelen niet toe. Men wil niettemin in het toch handhaven van het dividend op gelijke hoogte een bewijs van de optimistische verwach tingen der directie zien, doch het ieit dat de ontvangsten slechts 17.827.G00 dollar bedragen, dus nog niet de helft van die welke in 1910 gepubliceerd werden, bewijst wel dat de winsten in den staalhandel nog zeer miniem zijn. De onuitgevoerde orders zijn bij een cijfer van 5.305000 ton nagenoeg gelijk aan die van het eerste kwar taal van 1910 zoodat, waar thans na genoeg op volle capaciteit wordt ge werkt de prijzen aanmerkelijk zullen moeten verbeteren wil men wederom dezelfde resultaten als in 1910 beha len. Ook de slechte spoorwegontyang sten, welke eenige maanden geleden enkel aan de minder gunstige weers gesteldheid te wijten zouden zijn, u-rioonen nog hoegenaamd geen nei ging lot verbetering, zoouat <ie luu- clusie voor de hauü ligt, dat de toe stand van den handel nog veel te wenschen over iaat Er zal dan ook een grootere prikkel noouig zijn om de ree<;s aardig gestegen koersen nog verder te doen monteeren dan de aan houdende berichten over betere toe standen, waarvan achteraf blijkt, dat zij min of meer zijn overdreven. Deze stimulans schijnt van oen komenden oogst, op welks welslagen men reeus groote verwachtingen gebouwd heeft, niet tc verwachten le zijn, daar men ovei 't algemeen slechts op een mid- dehnatigen oogst schijnt te mogen re- konen Blijkens de, deze week door de regeering tegen de Harvester Comp. ingediende aanklacht, schijnt ook de regeermig in haar politiek van trust- vervolgingen voorloopig geen veran dering te willen brengen. 'Ter beurze van New-York schijnen dan ook deze factoren min of meer be lemmerend op den ondernemingsgeest te werken. De weder-openstelling der Dardanellen kon niettegenstaande bij de sluiting hiervan de koersen ge drukt waren, geen vastere tendenz in het leven roepen, terwijl ook de be haalde overwinning van Pres. Taft bij de laatste verkiezingen geen ver andering in de min of meer gedrukte stemming der markt kon te weeg brengen. Ook schijnen de onderhan delingen met de spoorwegarbeiders niet zoo spoedig als verwacht werd tot het gewenschte resultaat te lei den. Ter beurze van Amsterdam toonen de koereen van Am. Spoorwegw:aar- den, vergeleken bij de vorige week, nagenoeg geen verandering. Unions noteeren 171 1/4 tegen 1721/2, South. Pacif 110 7/8 tegen 112 3/4. Ook de kleinere shares vertoonon alle kleine nadeelige verschillen. Rocks 1/2 pCt., South. Rails 3/4 pCt., Missouris, 1/2 pCt., Eries 1 pCt. lager. 4 pCt, Wabash noteeren bij een kooi s van 66 1/8, 3/8 put. hooger, Pre- ferende Wabash 5/16 pCt., de gewone 3/16 pCt» lager. Baltimore Ohio ma ken een uitzondering en noteeren bij een koers van 110, 2 put. hooger. Marine-waarden hadden nog onder likwidaties te lijden, de preferente r,otteren 19 5/8 tegen 20 5/8, de gewone 5 tegen 5 1/16, de 4 1/2 Bonds 64 7/8 te gen 65 1/8. In <te industrieel© afdeeiing trok ken wederom Am. Can. Corny, de aandacht door een rijzing van 37 7/8 tot 39 7/8 voor de gewone en van 114 5,'S tot 115 voor de preferente. Standard Millings zijn nagenoeg onveranderd, evenals Car Foun dry s. Steels noteeren na van 713,4 tot 70 9/16 te zijn teruggeloopen ten slotte 71 3/8. Marconis varieerden, op het voorbeeld van Londen, belangrijk; na van 850 tot 690 gedaald te zijn, kon de koers weder tot 796 pCt. opko men. Koperwaarden blijven vast ge- bestraffingen, die zeker zijn dee! zouden worden, als de Sultan werke- liik door de handen van zijn vijanden zou zijn omgekomen. Met de trouwe soldaten had hij het klaargespeeld een soort van orde in den chaos te scheppen maar omdat Lij voelde, dat hij zonder de autori teit van den Sultan in den morgen machteloos zou zijn, was hij de laat ste uren bijna krankzinnig geworden van angst en in deze stemming be tond hij zich, toen mijn boodschap hem bereikte. Do verlichting door mijn berichten veroorzaakt en de overtuiging, dat tij de Keizerlijke goedkeuring van de biutale en veelomvattende maatrege len door hem genomen, inhielden, en <iat dit voor hern het verschil was tus schen een schandelijken en waar schijnlijk pijnlijken dood en de zeker heid van de hoogste eer en belooning. bracht hem bijna van zijn stuk, maar hij herstelde zich heel spoedig en niet zender vermaak merkte ik op. hoe hij onmiddellijk een hooge borst begon op te zetten. Keel menscheliik onge twijfeld en zeker heel Turkscb. Dat was echter voor mij van geen belang. Hij verklaarde zichzelf nu volkomen in staat om te zorgen voor het volkomen herstel van de orde in bet Paleis als de hoofdstad nu onder bedwang gehouden kon worden door de Regeering maar hij verzekerde met nadruk, dat een stap onvermijde- stemd. Amalgamateds konden van 82 15/16 tot 85 18 opkomen, doch moes ten dit avans weder grootendecis prijs geven sluiten op 82 9/16. Am. Smeltings noteeren 83 u -en 84 5.8. Am. Hide en Leather konden van .6 1 '2 tot 27 1/2 verbeteren, «L h sluiten op 26 3/16 op de tegenvallende kwar taalcijfers Van lokale waarden was de handel in Petroleum-aandeelen het drukst. Koninklijke stonden aan het hoofd der beweging, en werden, raar men zegt, door het binnenland afgegeven en door t buitenland gekocht Zt. liepc-n van 510 12 tot 52u terug docb herstelden zich wener tot 5 tt). Gecuii soiidcerde noteeren 397 1 i na voor bijgaand van 311 1,8 lot 300 te zi.ni teruggeloopen. Perlak noteeren 83 1/2 tegen 86, Intern. Rum. 163 legen ltii 3,b, de overige met meestal nadeelige verschillen van 1 tot 2 Rubbervvaarden waren verwaar loosd cn hier en daar iets lager in prijs Amsterdam Rubber noteeren 215 1/2 tegen 228 l. i, Rotterdam Ta« panoeli 150 tegen 154. Mijnwaardeu waren op de publicatie van het betere erisgehalte der Redjang Lebong tn Kctahoen hooger, voor de eerstge noemde 360 1,2 tegen 335 1 2. voor dc laatstgenoemde wat betreft de gewo ne aandeelen 54 3 i tegen 54, de pre ferente 82 tegen 78 7/8. Voor tabaksaandeclen vallen voor het meerendeel verlagingen te ver melden op het steeds uitblijven van voldoende regenval. Amsterdam Deli noteeren C10 tegen 620. Amsterdam Langkat 310 1/2 tegen 320 1/2. Deli Batavia 481 tegen 499, SenemLah 519, tegen 532 5i8, Krapch 104 1/ i tegen 110 1/4. Ned. Werk. Schuld voer de 3 12 1/8 lager, de 3 onveranderd, doch de integralen 67 13 16 tegen 67 3/8. Geld op prolongatie 5 welke hoo ge rente van nadeeligen invloed op uo omzeticn was. fan ia Residentie an baar bewoners. CLXI. Sinds eenige muanden ligt in li:t centrum van Den Haag een groote open ruimte, waar grondwerkers aan het graven zijn en het geluid van stee- nenbikken den ganschen dag weer klinkt. liet is aan de Gravenstraat, waar de Bonnetterie werd afgebroken om plaats te maken voor een nieuw winkelpaleis, met een gevel van kunstzandsteen. Hard voortgemaakt werd er niet en de reden daartoe zul wel gevonden moeten worden in de onderhandelingen, die de firmanten van de onderneming met omwonen den en later ook met «1e gemc-ente ge voerd hebben tot het vergrooten en veranderen van hun terrein. Gedeel telijk !s dit gelukt Van Geud Loos en nog twee andere firma's stonden baar panden voor zwaar geld af, waardoor de Bonnetterie eigenares werd van de geheele oppervlakte tus schen Groenmarkt, Gravenstraat, Buitenhof en Halstraatje, een 1010 vierk, Meter van den dunrsten win- kelgrond. De geittonte heeft toen ge tracht. een gedeelte te koopen, ter verbreeding van de Gravenstraat. Wel was reeds een overeenkomst ge sloten, waarbij aan deze straat l.lü M. werd afgestaan over de volle leng te, in ruil voor een 30 M2. aan hot Buitenhofeen nog grootere breedte was gewenscht, omdat als de ver keersweg Spui—Buitenhof eenmaal gereed is, het verkeer door de Gra venstraat niet onbelangrijk zal toe nemen. Het resultaat is geweest, dal de Bonnetterie nog 60 c.M. achteruit tal gaan, waarvoor ze in ruil vraagt eenige afwijkingen van de Bouw- cn Woningverordening. Vermoedelijk zul de Raad deze wel toestaan, zoodot dan eindelijk de bouw met kracht doorgezet kan worden, wat een Ice- lijke plek in het centrum zal doen verdwijnen. Weinig had het gescheeld, of de firma was niet naar haar oude plaats teruggekeerd en gebleven waar e thaas haar hulpgebouw heeft, aan de Groote Holstraat, tegenover het Stad huis. Pogingen zijn gedaan, oni het café Het Gouden Hoofd te koopen. Ue Bonnetterie had dan tevens den giond, waarop het hulpgebouw staat, m eigendom willen krijgen, om een nieuw paleis van modes op te richten aan de Groenmarkt, met den hould- uigang bij de Hoogstraat, recht te genover de Veenestraat. Als winkel stand zou deze plek wel de mo>..islt zijn, die in Den Haag te vinden was met de Kapeisbrug. De gemeente had wel ooren naar dit denkbeeld, maar tot verwezenlij king kon het niet komen, de eigenaren lijk was men moest aan dc men- schen in liet Paleis vertellen, dat de Sultan in veiligheid was en den vol- geuden dag naar Yildiz zou tcrugkec- ren. Hij drong er ook op mui, dal een sterke militaire macht, bestaande uit regimenten, die hij ais buiten kwestk trouw noemde, in de naaste omge ving van het Paleis gevestigd zou worden Ik zei hem, dat de bevelen van de:i Sultan luidden, dat hij alles doen moest, wal hij noodig cordeolde, om de orde te herstellen, cn terwijl do Sheikh-ul-Islam zich ook in het ge sprek mengde, maakten zij samen hun plannen. Omtrent de quaestieuze veiligheid van Ree bad Effendi, kon hij mij ook geruststellende berichten geven. Bu na 'ie eerste stap. die hij gedaan had, was bij de broeders van den Sul tan de wacht te verwisselen, daarbij zorg dragend die mcnschen te kiezen, wier trouw boven allen twijfel verhe ven was. Ik had nu mijn taak »!s afgezant van den Sultan volbracht. Ik vroeg den Posha mij vijftig gewapend© en bereden mannon onder bevel van een absoluut vertrouwbaren kapitein af te staan, en na «onig tegenspartelen op grond van zijn tegenzin, om zoo veel menschen 6* moe-ton missen, ging hij heen om ze uit to zoeken. De kleine troep was apoe-üg klaar ovena's kapitein Hassini Bey, die

Haarlem's Dagblad | 1912 | | pagina 5