NIEUWS= en ADVERTENTIEBLAD. 29e Jaargang, No. 8856 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. ZATERDAG 4 MEI 1912 C ABONNEMENTEN AD VERTENTIËN: per drie maanden: Van 1—5 regels 50 Cts.; iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Voor Haarlem - - - - - lJ0 Haarlem van 1—5 regels ƒ1.—elke regel meer ƒ0.20. Reclames 30 Cent per regel. Voor de dorpen In den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der 'I Bij Abonnement aanzienlijk rabat. gemeente)J-30 V Advertentien van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing: Franco per post door Nederland1.65 'X ]V 50 Cts. voor 3 plaatsingen a contant Geïllustreerd Zondagsblad, voor HaarlemI 0.37H 3$Redactie en Administratie: Groote Houtstraat 53. -de omstreken en franco per post 0.45 Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie724. Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur J. C. PEEREBOGM. Dnikberij: Zuider Buitenspaaroe 12. Telefoonnummer 122. Tot de plaatsing van advertentien en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem in dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buiteniandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA Warmoesstraat 76—78, Amsterdam. Telephoon ir.terc. 6229. DERDE BLAD. Van onzenReizenden Redacteur 110E DE STAATSSPOORDIRECTIE OVER DE INVOERING VAN NACHTTREINEN DENKT. Toen ik onlangs met de directie der Hollundsche Spoor een onderhoud had over de mogelijkheid van de bi- voering van nachttreinen op de Ne derlandsche spoorwegen, heb ik, ter coinpleteering, ook de inceniiig van de directie onzer Staatsspoorwegen over deze aangelegenheid gevraagd. De plaatsvervangend dirartevr-ge- ntraal, de heer E. J. B. TI. M. Enge ringh. heeft rnij thans de inlichtingen vei schaft, waaruit de opinie van de directie over dit onderwerp blijkt. Zooals ik in een vorig artikel opge merkt l.eb is net vraagstuk der nacht treinen tweeledig, namelijk wat be treft de nachttreinen in nat biuueu- landsch verkeer en die voor de buiteu- landdche verbindingen. Maar gelijk de hear Engeringh mij deed tpmei zen, de tweede zijde van het vraagstuk kun buiten beschou wing blijven, daar voor de verbindin gen met liet buitenland de nachttrei nen sedert jaren zijn ingevoerd. De kwestie geldt dus nu alleen nog voor het verkeer ïu ons land. Wunneer zullen 1-achttreinen nu reden van bestaan hebben Op die vraag deelde de heer Enge ringh mij mede, dat de hoofdv ereisch- te voor dergelijke nachttreinen is hot bestaan van streken of plaatsen, waart.isschen een dogelijksch gere geld verkeer bestaat en waaitusschen tie afstand zoo groot is, dat deze per trein in hei tijdsverloop van ongeveer een nacht afgmegd kan worden. Dc contra, die het verst van elkaar verwijderd zijn en behoefte hebben nan intens verkeer, zijn de noordelijke cn zuidelijke provincies ten opzichte van de handelsmiddelpunten Amster dam en Rotterdam. Werd in ons land tol het inleggen van nachttreinen overgegaan, dan zouden daarvoor dus iu aanmerking moeten komen nachti orblndingen van het noorden ea zuiden inct Holland. De d.'or die nachttreinen te door- ioopen afstanden zouden in vier tot vijf uren afgelegd kunnen worden. liet gevolg daarvan zou dus zijn, dat men óf midden in den nacht te Amsterdam of Rotterdam zou aanko men, 01 wel midden in den nacht van de vertrekstutions zou moeten afrei zen. Ke:i nachttrein van Groningen en Leeuworden naar Amsterdam en Rot terdam b v die des avonds tusschen elf en twaalf uur uit liet noorden ver trok, zou des nachts om drie of vier uur op de eindstations aankomen. En wanneer r.ien hen om acht uur te Am sterdam cn Rotterdam wilde doen aankomen, zouden de treinen om drie uur van Groningen en Leeuwarden moeten vertrekken. Voor de tusscheu- gelegen plaatsen als Meppel, Zwolle, Amersfoort en Utrecht, zouden de uren van aankomst en vertrek nog ongunstiger worden. Wij betwijfelen dan ook zeer, merk te de heer Engeringh op, dat van der gelijke treinen veel gebruik zou wor den gemaakt, te rneer, daar voor na genoeg geheel ons land gelegenheid bestaat, de handelssteden Amsterdom en Rotterdam te bezoeken, zóó, dat men op één dag heen-en-terug kan. Reizigers voor wie het verblijf in die steden dan tekort zou zijn, kunnen den vorigen avond na het middag maal vertrekken met de avondsnel- treinen, die te elf of twaalf uur aan komen. Zij hebben dun een geheelen dag voor hun zaken en gaan met de uvondsneltreinenook na het middag maal, weder huiswaarts. De plaatsvervangend directeur-ge neraal kon om die redenen niet aan nemen, dat bij dergelijke verbindin gen nachttreinen in een beboette zou den voorzien. En al zouden er reizi gers zijn, die van die treinen gebruik maakten, meende de heer Engeringh, dan zou hun aantal veraioeaeujk zeer klein zijn en zeker niet groot genoeg, om aan die tremen een eemgszins voldoende bezetting te verzekeren. Vooral in ons land. waar op slechts enkele baanvakken ten behoeve van den goederendienst nachtdienst be slaat, zou het inleggen van nachttrei nen een zeer kostbare maatregel zijn, omdat daarvoor nachtdienst zou moe ten worden ingevoerd. Voor bovenbed ooiden trein tusschen de noordelijke provincies en Holland bijvoorbeeld, zou nagenoeg op het gc- heele baanvak van Groningen en Leeuwarden tot Amsterdam nacht dienst ingevoerd moeten worden. In het buitenland zijn de toestanden geil cel anders. Daar zijn de groote steden, waaitusschen -een druk dage- lijksch verkeer bestaat, op afstanden gelegen, die per trein in ongeveer een nacht afgelegd kunnen worden. Dpar- bij heeft men daar het voordeel, dat op die lijnen toch nachtdienst moet ziin voor heit nachtelijk goederenver- voar. Up deze gronden meent de Directie dm- Staatsspoorwegen, dat de .invoe ring van nachttreinen voor ons land vooralsnog niet noodig is. Ik had ook de kwéstie van de nacht- posttreinen ter sprake gebracht. 01 in ons land nachttreinen daar voor noodig zijn, antwoordde de heer Engeringh, is niet aan ons. doch uit- sluitend aan de Regeering te beoor- doelen en te beslissen. Wcnscht de Regeering nachtpost treinen op onze lijnen, dan zijn wij da artoc steeds bereid op de voorwaar den, vernield iu onze overeenkomst met den Staat. Nu de Directies van de twee spoor wegmaatschappijen, die mogelijk voor invoering van nachttreinen in aanmerking zouden komen, haar mea ning hebben meegedeeld, is er gele genheid om een enkele opmerking te maken. Uet blijkt, dat beide maatschappijen dezelfde redenen hebben om niet over te gaan tot invoering van nachttrei nen voor personenvervoer en wel die, welke de eenige motieven kunnen zijn bij een commercieele zaak vrees voor onvoordeelige exploitatie. De treinen zouden niet sterk ge noeg door reizigers bezet worden, meenen de Directies, en wol hierom, dat de treinen in den nacht zouden mceten vertrekken of aankomen. Af gezien nog van de mogelijkheid, dat men deze treinen met geringer snel heid zou kunnen laten rijden, waar- Moor de uren van aankomst en vertrek meer iu deal avond en den ochtend zouden kunnen vallen,* mag toch de opmerking gemaakt worden, dat voor een groot deel der reizigers, ook de zakenmenschen, van wie de spoor wegmaatschappijen het, volgens de verstrekte meedoelingen, blijkbaar in de eerste plaats moeten hebben, het veurekuur na middernacht geen be zwaar, maar een voordeel is Niet alle zaken kunnen overdag af gedaan worden. Conferenlies moeten veeltijds in de avonduren worden ge houden. Daarbij komt dan nog, dat men in elk geval tijd wint. De heer Enge ringh stelde het voorbeeld van de ïe-.zigers, die na het middagmaal uit Groningen naar Amsterdam reizen en den volgenden dag weer na hot eten naar Groningen lorugkeeron. Ik wees in het vorig artikel al op den nachtdienst van de Holland Fneslandlijn tusschen Amsterdam en de Lemmer, waaruit duidelijk blijkt., dat men ook gaarne den nacht tot reizen benut, om daardoor tijd te sparen, Wie in een dag van Groningen naar Holland wil per trein, kan om 12 uur ongeveer in Holland zijn cn moet omstreeks zes uur weer terug Het maken van de heenreis, of terug re's, of beide in den nacht geeft een zeer groote vermeerdering van be schikbaren tijd voor het vertoef in de plaats van bestemming, zonder dat de totale reistijd verlengd wordt. D.t wat de zakenmenschen aangaat Wat de mensclien, die voor hun ge noegen of wegens familie-aangelegen heden reizen betreft, voor die allen zou de invoering van nachttreinen van zoor groot bolang zijn, ook weer omdat de tijd voor het verblijf iri de plaats van beslemming aanmerkelijk verlengd wordt. Het komt er ten slotte manr op aan, of het aantal reizigers voldoen de zal zijn. Het lijkt mij de moeite waard, dat Vcrkeersvereviri gingen, H andelsrei- zigersbonden, Kamers van Koophan del nog eens nader hun aandacht aan deze zaak wijden. JAC. C. M. Jr. uuiteciandsch Overzicht De oorlog tusschen ItaliS enTurkjjc Zal de lijdelijke sluiting der Darda- ncllen een staartje hebben De directeur-generaal vau de Le- vante-linie zegt, dat de schade aan deze maatschappij toegebracht, door het sluiten der Dardanelles 250.0CJ .Murk per dag bedroeg. Thans zijn 30 schepen dezer stoomvaartmaatschap pij onderweg. Het spreekt van zelf dat de Levant-Iinie een dergelijk ver lies niet zonder protest aan\aardt. Zij heeft de behartiging harer belangen aan het ministerie van Buitenland- sche Zaken te Berlijn opgedragen en aan de betrokken regeeringen Ita lië en Turkije om een schadeloos stelling gevraagd, daar deze landen schuldig zijn aan deze enorme verlie zen. Uit Italiaansche bron komt het be richt, dat generaal Reisoul de stelling hij Lebda, waar de Turken en Ara bieren zich sterk verschanst hadden, heeft aangevallen. Na een krachtig gevecht werd de stelling genomen. De Turken cn Arabieren verloren 300 man aan dooden de Italianen had den 1 officier gedood en drie ge kwetst, verder 7 soldaten gedood en 34 gewond. 't Vergaan van da „Titanic" Het Engelsche hof van onderzoek naar de ramp van de „Titanic" heeft gisteren de behandeling hervat. De voorzitter, lord Mersey, ver klaarde in den aanvang, dat hij thans de rechtsgeleerde vertegenwoordigers van den Donderdag afgewezen bond van zeelieden zou toelaten, nadat hij vernomen had, dat 228 mannen van de „Titanic", onder wie 77 geredden, tot den bond van zeelieden behoorden. Vervolgens heeft sir Rufus Isaacs, de procureur-generaal, een toespraak van 21/2 uur gehouden, waarin de geschiedenis van de „Titanic" uitvoe rig werd uiteengezet, van den bouw vau het stoomschip en de uitrusting al, tot het vertrek en de ramp op den l'idcn April toe. Spreker beschouwde hel als vaststaande, dat de „Titanic" aldoor 21 knoopen in het uur had ge- ioopen, ondanks de herhaalde waar schuwingen omtrent de aanwezigheid van drijf ijs, waarop de voorzitter van liet hof vroeg, of mede vaststond, dat de „Titanic" den koers naar de plaats op zee, waar men de ijsbergen ver wachten kon, gehandhaafd heeft. Isaacs moest zulks bevestigen. Hij weidde op breedvoerige wijze uit over het ongunstige percentage van de ge redden uit de ode klasse, tegenover de 1ste klasse, en verklaarde, dat het hof dergelijke percentages nauwkeurig verder zou toetsen. Het hof heeft de twee matrozen Je well en Scarott gehoord. Zij konden slechts weinig nieuws vertellen. Je well verhaalde van zijn ervaringen als uifkljk. Hem was gelast naar ijsber gen uit te zien, maar hij had er geen voor den morgen voor de botsing waargenomen, toen hij een ijsberg had gezien, die het voorkomen had van de rots van Gibraltar. Scarott schilderde het ontstellende schouwspel van de honderden lijken, door welke zijn reddingboot na de schipbreuk was heengevaren. Het hof van onderzoek heeft de zit ting verdaagd tot Dinsdag. Maandag zal het de Olympic te Southampton iuspccteeren. Dit Marokko. De Sultan erkent Frankrijk thans als de machthebber in zijn rijk. Een brief van den Sultan aan de She- riffijnsche troepen voorgelezen preekt afkeurend over de daden van enkele stammen, die handelden zon der over ile gevolgen van hun daden ia te denken. (De bekende muiterij). Do Sultan zegt. dat de troepen e'' zijn, om het land en de bewoners te dienen. Hij verklaart zijn volkomen eenstemmigheid met de Fransche re giering; een nauwe vriendschap ver- eenigt haar en ons. De brief gelast den soldaten, dc krijarstuèfet fe erkennen, zich kalm te houden, en zich te voegen naar de aanwijzingen hunner instructeurs. De handhaving vin den tegenwoor- dieen toestand in Fez en omgeving schijnt verzekerd. Het leger van den Sultan zal wor den ontbonden. De Sultan zal aan de stammen in het binnenland een schrijven richten, in denzelfden geest als de brief, die aan de troepen is voorgelezen. De Sultan heeft zich door een jour nalist laten interviewen. Z. M. be klaagde zich bitter over zijn tegen woordige positie als er in Fez ver teld werd, dat hij de gevangene was der Fransehein, dan was dit slechts 't gevolg Daarvan, dat iedereen zag, dat alle maatregelen door de Franschen genomen werden. De documenten en de bevelen waren niet meer voorzien van het. Sheriffijnsche wapen, maar droegen het Fransche zegel. Dc sultan gaf toe, dat hij er aan gedacht heeft afstand te doen en zelfs, dat hij daar nog steeds aan denkt, maar hij wil met Frankrijk in goede verstandhou ding Wijven leven, want hij houdt veel van dit land en wil het trouw blijven. „lleeft Frankrijk vergeten", zoo sprak de sultan, „dat ik menigmaal heb moeten wèerstand bieden aan de suggesties en aanbiedingen van Spanje en Duitschland Heb ik het haar ndet medegedeeld En, tijdens het incident van Agadir, heb ik toen met diezelfde" suggesties moeten af wijzen lloe kan men dan aan miju oprechtheid twijfelen Men heeft mij elk gezag ontnomen, ik ben zelfs geen raadgever meer vuor de regeering. Men handelt zonder mij eigens in te kennen zelfs in mijn persoonlijko quacsties met enkele kaïds en iu fami lie-aangelegenheden met verschillen de stammen, moet ik via de Fransche autoriteiten onderhandelen. Tochi heb ik mij «ooit beklaagd ik heb al* les verdragen, maar men heeft mij met vastgebonden handen in het wa ter gegooid eri zou men rnij nu willen verwijten, dat ik nat beu Waarom, ook wil men mij nu verhinderen naar Rabat te gaan Zou het.... (de sultan zocht naar een juist woord) recht vaardig zijn Er komen uit Marokko geruchten over nieuwe aanvechtingen bij Moe- lay Hafid om afstand van den troon te doen. De Sultan beroept zich op oen machtiging die hij in October 1911 van den Franschen minister De Selves heef» ontvangen. Verscheidene, door oen Fransch blad geïnterviewde leden van het toenmalige Fransche ministerie Cnillaux verklaren even wel zich niet te herinneren,- dat de ministerraad zich met een dergelijke bolofte heeft bezig gehouden. Volgens ambtelijke inlichtingen zou do «enige bedoeling van den Sultan ziin hot vertrek naar Rabat. Men ge looft, dat do Fransche regeering zich hier niet tegen verzetten zal. Allerlei. RUMOER TN DF, BELGISCHE KAMER. Bij de beraadslaging over de begroe ting van onderwijs heeft dc leider der sociaal-democraten, de heer Vuil der Velde, een lid van de rochlschc partij verweten, dat hij betrekkingen onderhield met bladen zonder fatsoen, die de leden der oppositie boleedig- den. Toen dc voorzitter den heer Van der Velde niet tot dc orde rien. lokten ver scheidene leden der reehtscho partij rumoerige toonerlen uit. die eindelijk ten gevolge hadden, dat. een sociaal- democraat handgemeen werd met een lid der rechterzijde. F.r ontstond een onbeschriifRik tumult. De president moest de zitting opheffen c-n de tri bunes laten ontruimen. Nu een half uur pauze waren de gemoederen weer zoodanig gekalmeerd, dat do beraad slaging hervat kon worden on de de batten een rustig verloop namen. UIT PORTUGAL. De regeering heeft nan liet parle ment medegedeeld, dat zij besloten heeft, ae geheelc inrichting en alia voorwerpen vuu waaide in de ko ninklijke paleizen te verkoopen. Alles, wat persoonlijk eigendom van den onttroonden koning Manuel en de koningin-moeder Amélia is, zal eau hen teruggegeven worden. Eerst moe ten zij evenwel den staat de voor schotten teruggeven, die den gestor ven koning Carlos toegestaan zijn, eil die ongeveer 12 millioen gulden bedia- gen. De waarde van dc schatten en van de juweelen in de paleizen wordt geraamd op ongeveer 10 millioen gul den. HET BLOEDBAD IN LENA. Ten gevolge van de solidariteit ssta- king als protest togen 't optreden der militairen tegenover de stakers Haarlemmer Halletjes EEN ZATERDAGAVONDPRAATJE. Uit mijn jeugd herinner ik me het cavolgcrde rijmpje Geld, geld, geld, zoo roept do gan- schc bende, Hebt maar geduld. *k Betaal mijn schuld 1 Roept Holland in ellende. Welke ellende dat was weert ik niet en heb ik ook nooit geweten. Onder do tien stel j© in geld hoegenaamd geen belang, dat komt vanzelf en gaat van zelf ook weer weg. Maar één ding is onveranderd gebleven, dat name lijk iedereen naar geld jaagt, wat de dichter onheusch met „bende" be stempelde. Bijvoorbeeld onze buren de Schote naren. Daar bestaat al sinds lang het vraagstuk, hoe je groote gaten zult stoppen met kleine middelen. Bemid delde raerschen wonen er weinig of niet, de Raad wil den belastingdruk verminderen, maar 't geld moet er ioch we-t-n, liefst meer omdat het ook aan wenschen naar nieuwigheden in den Raad niet ontbreekt. De kunst is nu. om eenig© d«.-;»ende guldens over eenige duizende zielen zoo te verdoe len, dat de druk geringer en het aan tal guldens grootcr wordt. Ziedaar de kunst, niet om de cijfers, maar om do guldens le groepeeren. Laat ik er maar dadelijk bij zeggen, dat de Schotenaren die nog niet gevonden hebben, maar mot grooten ijver daarnaar blijven streven. Wel zijn er tal van belastingen voorgesteld op stoelen vóór koffiehuizen, op stalle tjes, op rails. Dat laatste voorstel was van den heer Verton, die het grootste gedeelte van zijn leven als wagen voerder van de E. S. M., "op de rails slijt, zoodat liet niet te verwonderen is, dat daarop zijn aandacht viel. Maar de Raad wou er niet aan en al les blijft dus bij het oude. Ean ande re spreker heeft voorgesteld, het be drag van het suppletoir kohier van 6000 op SOOO te brengen, en dat van den hoofdelijken omslag te verhoo- gen van 30.000 op 40.000 met enkele gunstige bemalingen er bij. Het zal wel aan mijn domheid lig gen, dat ik dit niet goed begrijp. Een suppletoir kohier is voor meuschen, die zich na den aanvang van het be lastingjaar in de gemeente komen vestigen, dat zijn er den eenen keer veel, een andermaal weinig. Hoe kun je nu van te voren het bedrag van een suppletoir kohier bepalen En wanneer de plaatselijke belas ting meer moet opbrengen, dan zal het percentage toch ook wel moeten worden verhoogd. Anders kom je er immers niet Neen, het ware zou wezen, om men sclien te belasten, die niet in de ge meente wanen. Daar win je meo. Is er niets te verdienen aan de voetbal - erthousiasten Die zijn wel zóó op bun sport gesteld, dat ze met genoe gen een dubbeltje extra betalen aan de gemeente. En wil men een rechts grond, hij ligt voor de hand verslij ting van de bestrating. Alleen weet ik niet goed, hoe die zou moeten worden geïnd je kunt toch moeilijk de Scho- tensche politie met een bus bij den ingang van het voetbalveld zetten. Misschien ligt een andere bron van inkomsten op het terrein zelf. Er is een clubgebouwtje, waar kogelflesch- jes wonden verkocht en thee wordt geschonken, terwijl nog nooit iemand op het denkbeeld gekomen schijnt te wezen, om daar ook aan het pu bliek consumptie te verkoopen. Ik bedoel niet de enkele tientallen, die in de pauze schouder aan schouder tegen het buffet staan, maar do hon derden, die op de tribune of langs de lijntjes geduldig wachten totdat het spel hervat wordt. Menigeen zou voor de koude voeten graag een kop thee of chocola/Je drinken en wie van de emotie over het spel een droge keel Krijgt, vindt bij een kogelfleschje heerlijk baat. Zou dit, als gemeentebedrijf, niet een winstgevende zaak kunnqn wor den Ze verkoopt immers al duinwa ter, er is dus geen noemenswaard verschil in, om te gaan handelen in hetzelfde water mot wat suiker en koolzuur ei' in. Iloe moeilijk is onze moderne maat schappij toch, bij de samenleving van vroeger vergeleken. Had wethouder Teeuwen of burgemeester Führhop vijf eeuwen vroeger geleefd, dan zou den zij ,er volstrekt geen bezwaar in hebben gezien, do voorbijgangers aan te houden op den weg. om van hen een bijdrage te eischen. „Tsa, wakke re mannen", zouden zij dan tot hunne krijgsknechten gezegd hebben (die te genwoordig arbeiders zijn aan de gemeente-reiniging of aan de gasfa briek) „trekt uw maliënkolder aan, gespt uw beproefd zwaard om en laat ons van de kooplieden en marskra mers een kleine schatting eischen 1" „Zeker, edele Heeren", zouden de wapenknechten dan geantwoord heb ben en niemand zou protesteeren, zelfs niet de kooplui en marskramers, die het wel niet plezierig vonden, maar beschouwden als behoorende bij bet risico van bedrijf, zooals hijvoor beeld nu de boter sterk wordt of de kaas bederft, wanneer je ze niet tijdig keert. Als ik wat 1e zeggen had (integen deel heb ik te zwijgen) dan zou ik een belasting opleggen aan ieder, die voor zijn zaak of vermaak een rij- of voer tuig erop nahoudt een paar stui vers voor den man met een handwa gen, een kwartje voor een fiets, een gulden voor een bakfiets, een tientje voor elk rijtuig en vijf en twintig gul den voor eiken automobiel. Dal zou voor de gom eenten nog eens wat in "t laadje brengen. Maar de meeste van die vervoermiddelen belast het Rijk al cn wil niet, dat de gemeentebestu ren er ook wat van gaan plukken. Aangezien wij samen toch ook het Rijk uitmaken, kan gezegd worden, dat we in deze onze eigen concurren ten zijn. Bij den Raad is een verzoek inge komen om aan de Zaksteeg een ando ren naam te geven. In onzen tijd, nu gehecht wordt aan mooie namen en titels (vandaar, dat hij zoo bij uit stek democratisch genoemd wordt is dat woord Zaksteeg we! bui tengewoon onsierlijk. Hij doet je den ken aan een slop, wat een zak im mers ook is en niet aan een straat, waar niets op te zeggen valt en waar ieder vrij en onbevreesd kan passee- ren. De bewoners zouden er nog wel in berust hebben, wanneer niet het pu bliek teekenen van afkeuring gege ven had. Iemand die er had willen hu ren, zag er wegens den leelijken naam vau af en zoo dalen hun eigendom men in waarde. De bewoners van de Paarlaarsteeg hebben ook al eens gevraagd, of zij asjeblieft hun steeg voortaan straat mochten noemen, maar nul op 't re quest gekregen: de Raad zag er de wenschelijkheid, noch de noodzake lijkheid van in. Ik begrijp niet goed waarom. Allerlei woorden, die onze voorvaderen gebruikten om dingen om hen been a3n te, duiden, hebben wij al lang door andere vervangen: is het niet mal en overdreven, om al die oude straatnamen onveranderd te laten, uit piëteit jegens het voorge slacht? Vroeger waren de namen bij na uitsluitend gracht, straat, steeg tegenwoordig hebben we ook al boule vard. park, zoodat langzamerhand het woord steeg in discrediel is ge komen en, vaak ten onrechte, be schouwd wordt als een vunzig smal ding. Hierin moesten onze vroede va deren minder siijf op hun stuk staan: als t alleen om behoud van de oude namen te doen was, zou indertijd de Gedempte Krauienborstergracbt ook niet in Nassaulaan moeten veranderd zijn. Nu is de Zaksteeg wel is waar nog niet volkomen geholpen, wanneer ze in Zakstraat wordt herdoopt. Deze buurt is in dubbel ongclukkigen toe stand, omdat haar heclc naam zoo on sierlijk is. Welk bezwaar zou er we zen tegen Bakenesserslraat? En als het bezwaar geopperd wordt: „ja, dan komen er zoo veel", dan antwoord ik: „des te beter, omdat daaruit de be hoefte aan betere namen blijken zal". Wil men, om geen verwarring te ver oorzaken, de hcelc stad niet in eens adoniseeren, dan kan wijk voor wijk onder handen genomen worden. Dan komt er voor de Paarlaarstegers, de Pcuzelaarstegc-rs, do Paardenstcgers, om er maar enkele te noemen, ook weer een kansje. Er is een hoek van de stad. die er niet mooi uitziet eu toch een mooicn naam draagt: de Phoenix (spreek uil feuniks). Nu staat er een bonte verzameling op van kantoren, werk en bergplaatsen en zoo meer, vroeger was het een... feestterrein, in zijn eer ste levensperiode een fabriek. Won derlijke wisseling van lotgevallenDo fabriek herinner ik me uit haar na dagen, toen er nog een stuk van 't oude gebouw over was, maar bet feest terrein heb ik goed gekend. Concerten zijn er gegeven, bals. uitvoeringen, van allerhande slag, al was "t wel wat hinderlijk, dat een machtige solo-flut- tist er dikwijls zijn snerpende gelui den tusschen in blies: dc machinist namelijk van den voorbijgaande:; trein. Welnu, daarover loopt nu nog een proces, daar de eene directeur vau wijlen het feestterrein betaling van een jaarliiksche uitkeering eischt van de nabestaanden van den anderen di recteur óók een dissonant in tot dusver bestaande harmonie, zoo goed als de fluitende machinist op dt-u voorbiivennenden trein. FIDELIO.

Haarlem's Dagblad | 1912 | | pagina 9