HAARLEM'S DAGBLAD. TWEEDE BLAD. Hafdée. DINSDAG 7 MEI 1912 OM ONS HEEN No 1536 Biljartwedstrijd. Tooneelde biljartzaal van dc So ciëteit Vereeniging. Spelers een dertiental afgevaar digden van groote NcderlandscUe So ciëteiten. Publiekde leden -ier Sociëteit Ver- eenigiug, andere Haarlcmsehe lief hebbers en ecnige Amslerdamschc spelers, gezeten op een amphitheater. lioewel er geen voetlichten zijn. hebben allo spelers Lampenlie.- her. Van buiten zien ze er kalm, ja soms strak uit maar de spanning van hun zenuwen blijkt uit het beven van de linkerhand, wanneer die op het biljart wordt gelegd, om een beurt te beginnen, uit het droogwrijve poudre d'iris of krijt van de hand palm, die transpiiecrt, uit een onwil- Jckeurigen uitroep na het missen van een gei luikkei ijken stoot of een aan het zelfbedwang ontsnappende bevve ging. Want al hangt noch het heil van den Staat, noch het eigen heil er van af, de mensch is nu eenmaal zoo, dat hij zich, wedijverende met ande ren, liefst van den besien kant wil la ten zien en innig haakt naar de over winning. Ziedaar een van de eigenschappen, die ons ook 111 den moeilijken be- stnonsstrijd overeind houden. Maar overigens, wat een verschil in 'de personen der kampioenen. J. II. Küpfcr, ven de Groote Club te Amsterdam, lang en slank, correct, van de onberispelijke scheiding in zijn haar tot de zool van zijn schoc-n, die hij bij een moeilijk bereikbaren stoot soms uan den toeschouwer laat zien. Een echte biljartfiguur, geschikt tot draaien en buigen, keeren en wenden over den rand van het biljart. Ziet er uit als iemand van vijf-en-dertig, maar geeft soms den indruk van ouder te wezen, wanneer hij onder het gelige lamplicht het hoofd even vooruit strekt om de ligging van de ballen goed in zich op te nemen en in lioogsle spanning van zijn zenuwen te becijferen, hoe hij den 7/waren stoot zal maken en zich meteen een goede positie verzekeren voor den volgen den. Hij speelt vast, trekt den bal mooi terug, weet de hallen goed te vereen i- gc'n en masseert buitengewoon goed, maar er is iets stugs in zijn spel, alsof het hem niet 'gemakkelijk afgaat waagt zoo weinig mogelijk, waardoor hij bij missen slecht afgeeft, evenwel zonder do opzettelijke tegenwerking van zijn. partner, die de Fransofaeu Ia ca rotte noemen. Als hij drie maal achtereen zijn "slerksten tegen stander ccn lastigeu stoot overlaat, maakt hij een beleefde verontschuldi ging. Snuift telkens even door den neus, na een carambole, als onwille keurige uiting van nervositeit. Kortom, een speler, dien het de moeite waard is te zien, maar door wiens spel te veel hor heenschemert do inspanning bij ontvangen lessen en uren aan eigen oefening besteed. J. M. M. Muller, van de Witte in Een Haag, winner van den tweeden prijs, in liet ietwat. 1 onchalante pakje van den officier, die de civilistenklcc- ren niol recht goed dragen kan. Jo viaal gezicht en gezellig embonpoint. In.den linker mondhoek altijd een stompje van een sigaar. Speelt een Jos, ongedwongen spel, als iemand, die zijn kracht kent en daarom ook wel wat wagen wil, somtijds ook meer denkt aan den mooien stoot, dien hij maken gaat, dan aan de partij, die hij winnen wil. Misschieu komt hel daar vandaan, dat hij, eenmaal kampende met te genspoed, niet gemakkelijk meer ,,in de partij" komen kan. II. Eijsseu van de Reünie le Gouda, derde prijswinner. Nic-mand zou aan vankelijk gezegd hebben, dat hij on der de pujswinners zou behooreii. Speelde zijn eerste partij slecht en ze alleen, omdat zijn tegenpuriij nog minder was. Maar er ligt in zijn ge zicht een trek van taaie vasthoudend heid hij speelde beter en beter en won in de eindbeslissing zelfs van Dr. Buntng, uit Arnhem, die toch sterker scheen. Als ik een vergelijking maken moest zou die zijn Küpfer spelend als een mathema ticus. Muller als een artist, Eijsseu als een volhouder, maar olie drie merkwaardige biljarters on der de amateurs. Want de voorzitter van de Sociëteit Voreeniging zei het zoo juist bij het uildeelen van de prijzen „het lijkt zoo gemakkelijk, maar daar zit juist de moeilijkheid in." Van het oogen- blik af, dal we als opgeschoten jon gens ons treurig gewurm begonnen, en die drommelsche ballen altijd an ders deden, dan we Verwachtten, gaat, met een klein weinigje volhar ding maar, onze speelkunst vooruit tot op een oogenblik, dat ze schijnt te hokken. Dot is voor de meesten, wan neer ze per uur honderd punten we ten te maken. Soms lukt het iels gau wer, maar dat is toeval. Vijftig per half uur, honderd per uur, ziedaar de tax. Dat is geen toeval, maar logisch gevolg. Hiervan, dat liet spel van den gewonen biljarter niet deugt. Aan vankelijk denkt hij er alleen aan, hoe de voor de hand liggende carambole le maken wat er dan volgt, zul hij wel verder zien. Komt hij een stapje verder in de kunst, dan kijkt hij er al eens naar :it, hoe ziin nastoot zal uitvallen en indt in een bepaalde positie van de ballen ook wel eens een maniertje, waardoor hij ze weer bij elkander krijgt. Maar dat alles baat niet, wan neer hij ziju spel niet in den grond verandert. De spelers weten het zelf wel hun fout ligt daarin, dat zij met één en kelen bal spelen, hun eigen, inplaats van met de drie ballen, zooals zij be- hboren te doen. Geen wonder: zoodra de overgang in het eene naar het andere spel begint, wordt het biljartspel inplaats an een ontspanning in op onzekere tijden komende vrije uurtjes, een veeleischende meester. Dagelijks on der leiding oefenen w ordt do eerste •isch, veel goed spel zien de tweede. Dat kost uren, die zich in ccn jaar aaneenrijen tot dagen en weken en maar weinigen past het, een zoo groot stuk van hun leven to wijden aan wat een mooi, een nobel, maar dan toch altijd maar een spel is. Ik spreek nog niet eens van eigenschap pen, die een aanstaand goed biljarter in dc zaai moet meebrengen, omdat hij ze daar niet vindt wilskracht en zelfbedwang. Het verschil in spel wordt getypeerd door een verschijnsel, ook weer op dezen wedstrijd waargenomen, maai* waarvan niet alle aanwezigen, meen ik, de beteekenis hebben ingezien. Herhaaldelijk eindigde namelijk een mooie serie op een gemakkelijke ca rambole, die al de middelmatige spe lers, welke toekeken, hadden kunnen maken. Dau ging cr een „hè 1 van rouwbeklag op. Ten onrechte. Meer malen was zoo'n carambole moeilijk 0111 de positie voor den volgenden stoot. Nam de speler dan den bal bij voorbeeld bijzonder scherp, zoodat hij op 't kantje af miste, dan geschiedde dat voor een mooi naspel. Dat risico wenschte hij te loopen, omdat zijn spel aan een afzonderlijke carambole toch niets heeft. Het verschil tussclicn het eene en het andere spel kan hiermee gequali- ficeerd worden de zorg voor liet heden alleen, de zorg voor het komende vooral. Dat het laatste 't mooist is, behoeft geen betoog. Voor de meesten zal het wel altijd onbereikbaar blijven, en daar behoeven we om practische rede nen niet over te treuren. Toch is het een genot, nu en dan eens te zien, wat hij ingespani oefening ook hierin tc bereiken is. nu de Sociëteit Vereeniging met h zes uitstekende tafcis ongetwijfeld de eerste biljartzaal in Haarlem is, de liefhebberij voor het mooie spel stellig toenemen. Vroeger sprak ik al eens van het jenoverwalmpje, dat sommigen over het biljartspel meencn te zien han gen. De spelers van Zaterdag en Zondag dronken koffie of thee, of een tafel watertje. Dat weet wel elke biljarter, ook de simpelste, bij ondeivinding, dat aio hol het oog dof en de hand onvast maakt. I. C. P. Büitenlandsch Overzicht De oorlog tnsscben Italië enTurkye I."il de bezetting van het eiland Rho des blijkt, dat dc Italianen luvtiio- disih het program van de vlootactie in de Aegeïsriie Zoe kort geleden in de pers aangekondigd en ook door ons vermeid - ten uitvoer leggen. Na Stampalia, R hod os men kan er zich op voorbereiden dc Italianen geleidelijk de Voornaamste eilanden, die echelons-gewijze in dc Aegelsoho Zee liggen tot den ingang der Darda- iw-iien te zien bezetten. Rhodos is het zuidelijkste en be langrijkste eiland der Sporade». Het beheerseht den toegang tot de Aegei- sche Zee en ligt op ongeveer 17 K M. van de Aziatische kust verwijderd. Op Rhodos is een draadloos-tele graafstation, dat met Derna in Barka erbinding staat. De bezetting van het eiland beteekenl derhalve voor de Turken bezwaarlijker correspondentie tusschen Konstantinopel en 't oorlogs veld op Tripolis. Het handels- en scheepvaartverkeer bevindt zich hoofdzakelijk in Oosten- rijksche handen. Er is een Oosten- rijksch-vice-consulant en postkantoor op het eiland. De invoer bedraagt on geveer 6 milliard, de uitvoer 2 milliard mark. Bijna 4C0 jaar geleden heeft op Rho-1 dos het kruis voor de halve maan moeten wijken. In 1522 moest de grij- Villers de l'Isle Adam de kapitu- latie leekenen, waarbij stad en eiland met heel de archipel in handen van sultan Solimn overgingen, nadat, de Johanniters meer dan 200 jaren tegen do Turken gevochten hadden. Sedei-t do verovering door de Tur ken is het eiland verwaarloosd. Han- delsbeteekenis heeft liet niet meer, niettegenstaande verschillende sloom aartlijnen het nog aandoen. De stad Iihodos is o.a. zetel van den Wali van de archipel, die nu een Griek is: de eerste keer, dat een Christen deze post vervult. De bevolking wordt op 30.000 zielen geschat, gTootendeels Griekcu. De 100!) Mohammedanen wo nen in de hoofdstad, in welks binnen stad geen ongeloovigen mogen vvo- 1. Het eiland is 1400 KM2. groot; een derde deel daarvan is liebouwd, de is braak of is met bosschen be dekt. Geexporteerd worden sesam, groenten, hars, uien, vijgen en spon- 1, voornamelijk door Üostenrijksclie huizen. Een vijftigtal jaren geleden werden de overblijfselen uit 't Johan- niter tijdperk door een groote bus- kruitontploffing vernield. De bliksem sloeg tóen in een kerk, waarvan nie mand wist, dat zij als stapelplaats diende voor groote hoeveelheden bus kruit en een groot deel der stad werd vernield. 't Is niet bekend hoe groot de Turk geke troepenmaent op Rhodos is. De Italianen noemen do getallen 4000, ~00G en 10,000. Maar een andere le zing zegt, dat het Turksche garnizoen in gewone omstandigheden slechts 500 inan bedraagt, in de laatste tijden zijn cr 1700 man infanterie en artille rie van Saloni'.i naar het eiland ge zonden, rnet twee vcldbal'erijen ecu bcrgbaltcrij. Daar de Turksche officieren over tuigd zijn vöii den slechten toestand der versterkingen op het eiland, trok ken zij niet hun troepen in de bergen terug en lieten de Muliatuische 110e- pei: zich ongestoord ontschepen. In de bergen wierpen de Turken enkele vcrsieikingen op, om tcgonstand te kunnen bieden aan het oprukken der Italianen. De Turken hebben uit Kon- stoiitiiiopel een grooten voorraad ge ur ren laten komen, waarmede zij de MohanimadaaJiflche bevolking en «en deel vuil de Grieken, die den Turken trouw gebleven zijn. wapenden. 't Is reeds tot een treffen gekomen. Volgens de Italianen namen 3300 Tm keu aan 't gevecht deel. De Italianen hadden 1 doode, G ge wonden, dc Turken 23 dooden, 4S ge wonden en verloren 5 gevangenen. Na 't gevecht trokken de Turken zich weer in de bergen terug. Do aurncmendo gouverneur van 't eiland kwam in bet Italiaansche kamt om zijn onderwerping aan te bieden. Een beschieting der stad had toen met plaats. Marine-troepen bezetten dc stad. Generaal Ameglio vaardigde een proclamatie uit, cu nam onmiddellijk maatregelen voor do veiligheid der stad en voor de heropening van alle openbare diensten. De Italianen hebben nog meerdere plannen. Vior oorlogsschepen kruis ten voor Eims cn kwamen ook voor Dedcagatej. Twee er van richtten de •lectrischc zoeklichten op de stad maar stoomden toch spoedig weg. Dc stoomboot „Thasuitoebehoo- rend aan de maatschappij Khidiriatê, is voor Rhodos door do Italianeu in beslag genomen. De Italiaansclic bladen deelen mede niet welke bedoeling de Italianen Rhodos bazel hebben. De „Tribuna", hei officieel rogeeringsorgaan, schrijft 0, m. Door de bezetting van Rhodos is het thans duidelijk, welk programma Italic voor zijn actie in de Aogeisehe Zuo gevormd heeft, in t begin hadden wij gehoopt, dat deze ch tot Tripolis beperken zou. Maar- door de hardnekkigheid van Turkije hebben wij ons thans verplicht ge zien, don oorlog op zee over brengen. Ais Turkije van plan is, om den oor lof voor 011 bepaal-Jen tijd te verlengen dan zulI011 wij alle verbindingswegen vau Turkije afsnijden. Wij moeten thans snel ons programma voor dc isoleering van Konstantinopel van hel. o.ven.g gedoolto van het keizerrijk af werken. Dan kunnen wij zien, in hoe- vei 10 men te Stamboel zijn oogon sluit voor do nieuwe posiüe, waarin Tui Ici.je zich weldra door onze actie zal bevinden. Do „Corrière dolla Sera" wijst op de beteekenis der bezetting van Rho dos, dat niet. Kreta en Scarpanto do Aegeisclio Zee in eon halven cirkel af sluit. Daardoor wordt Italië in staat gestild allo zeeverbindingen tusschen Konstantinopel en Syrië le beletten, ïlalië's programma in de Aegeïschei Zee is echter nog niet ten einde. Nog andere eilanden moeien bezet wor den, dip, Italië als een onderpand kunnen dienen voor het slaken der ijaridolijkheden in Noord-Afrïka. 'laar ook in geval vrede gesloten wordt, zou Italië d o 0 i 1 a n- en verder 1> e z e t houden, m een waarborg to hebben, dat Tur kije zijn beloften nakomt. De „Giornale d'Italui" schrijft, dat de bezetting van Rhodos nogmaals bewijst, dat Italië tegenover Turkije vollo vrijheid van beweging heeft, zocals trouwens alle Turken zullen moeten inzien, voorzoover de Porto hun ten niinsto de Italiaansche ope raties niot geheim houdt. In Tripolis wordt niet veel gevoch ten. Nu allocn weer een kleine seller- mutseling. 1500 Italiuuen hadden een ontmoeting ongeveer 9 kilometer van BoukassameóK met een afdcelihg Tri politanen. Do Italianen moesten terugtrekken, met achterlating van 5 dooden, geweren en ammunitie. De Turken en Arabieren erioreu 2o doo den en 45 gekwetsten. De Turksche minister van oorlog hoeft medegedeeld, dat do Italianen een aanval deden op Homs, maar daar op' krachtig en tegenstand stuit ten en niet verder dau tot aan de bouwvallen van Ebde, die bij do zeo gelogen zijn, konden komen. De ka nonnen der Italiaansche schepen steunden den aanval. Do verliezen der Italianen worden geschat op 170 niun, aan Turksche zijde vielen 3 dooden en 3 gewonden. De Italianen hebben reeds enkel, dagen geleden dit gevecht bericht. Toen heette dat de Italianen slecht: zoor geringe verliezen hadden. Uit Konstantinopel wordt geseind: Men gelooft niet dat de Dardauellen voor Zate dag of Zondag heropend uilen wordeD. Blijkbaar is dit een gevolg van het Italiaansche optreden in de Aegeïsche zee. Maar of 't den Turken veel zal baten? Allerlei. VOX MARSCHALL"S REIS. Do Duitsche gezant te Konstantino pel freiherr Merschall von Bieber slem zal lieden in Berlijn aankomen. Dat dit reisje naar het vaderland geen voorjaars-vacantietochtje is, staat vast. Maar welke beteekenis de komst van von Marscha!! wel heeft, hiernaar raden de Duitsche bladen ai twee dagen lang. De een weet te ver tellen, dat de heer Marsehalï naar Londen zal gaan om Graaf Mettornich op te volgen, de ander verklaart, dat gezant uit Konstantinopel de plaats komt innemen van minister Von Kiderlen-Wachter. Zelfs gaan stemmen op, die von Marsehall de op volger noemen van den rijkskanselier von Betlunann-Hoilweg. Einde dezer wec-k. zal de keizer, nauwelijks uit Korfoe teruggekeerd, Kfiilsrube een onderhoud hebben niet von Bethmaiin-Holiweg en von Moorse hall. Daar zal moeten blijken, wat er waar is van al deze geruchten. Volgens de algemeen goed inge lichte „Taglische Rundschau" Marschall vóór hij definitief als ge zant le 1.ouden optreedt, eerst daar heen gaan om de Duitsch-Eugelsche onderhandelingen, door lord Haldane in Berlijn ingeleid, weer aan den gang te helpen. Graaf Mettornich gaal weg, omdat hij sedert den zo mer niet meer kan samenwerken met den Engelschen minister van buiten landse!)» zaken lord Grev. Hij wordt •el ter dispositie gestel.1, treedt dus niet uit de diplomatieke car rière. Waarschijnlijk zal de heer von Ki- dorlen-Wachtor toch von Marschall's opvolger worden in Konstantinopel. GEMEENTERAADSVERKIEZIN GEN IN FRANKRIJK. Gistermiddag was de uitslag der gemeenteraadsverkiezingen üi 320 der 359 arrondissementen bekend. De ge unificeerde socialisten hebben de meerderheid in 4 hoofdplaatsen, de republikeinsch-socialisten in 3, do ra dicaal-socialisten in 111, de republi keinen in 55, de progressisten in 21, en de reactionnairen in 28. Er moeten 107 herstemmingen plaats hebben. DE PRESIDENTS-VERKIEZ1NG' IN DE VEREENIGDÈ STATEN. In de hoofdkwartieren der beide candidalen voor het presidentschap der Amerikaansche republiek is men ol boop. Do werkers van Taft geven toe, dat Roosevelt's candidatum popu lairder geworden is, maar zij zijn overtuigd, dat in de Conventie le Chi- ;ago, die dc volgende maand gehou den wordt, Taft gekozen zal worden. De voorstanders van Roosevelt heb ben evenwel 't oog geslagen op do 250 gedelegeerden, die geen bepaal de instructie krijgen. Die geven den doorslag. Erg eenvoudig is dito presidentsver- ktozing< nietde Amerikaansche bla den moeten hun lezers nc-g dagelijks uitleggen hoe het nu eigenlijk zit met: al die verkiezingeu en zeteltoewijzin gen, maar zeker is één ding dat het een bittere strijd zal blijven tot het einde toe en dat. nog absoluut niet te zeggen is, wie dc overwinnaar in de conventie le Chicago wezen zal. DE FRANSCIIEN LN MAROKKO. In liet gevecht bij El Moaziz verlo ren de Franschen 17 soldalen, die ge dood, en een officier en 27 soldaten die gewond werden. Onze Lachhoek HOE ATTENT. De l ijk geworden mevrouw Van Op- scheuten brengi met haar heer ge maal een bezoek aan Napels, Pompeji en den Vesuvius. Nauwelijks zijn de reizigers bij dei krater of daar begint de berg te w cr« ken. Mevrouw (vol verrukking over het griezelige, maar toch mooie en in drukwekkende schouwspel'. Hoe attent. NERGENS PLAATS MEER. Maar wanneer het je zoo slecht gaat, waarom dan niet eens gepro- bcerd te werken, in plaats van te In delen? Och mevrouw, nergens krijg je meer plaats. Zelfs aan de Nom Jp >d is al concurrentie. Daar zijn twee te gelijk aan het ontdekken gegaan. DE BOODSCHAP. Mevrouw. Jansje, ga een3 na, r de familie Bronhover en vraag hoe het met mevrouw gaat. Mocht ze soms al dood zijn, vraag dan wanneer de begrafenis plaats heeft. Jansje (eeaigen tijd later terugko mende Wel, dc complimenten en mevrouw is een heelc boel beier cn de begrafenis was nog niets be paald. Binnenland HOFPREDIKER. II. M. de Koningin heeft benoemd tot hofprediker den heer E. Lacheret, predikant te Parijs, oud-predikant aan de W'aalsche Gemeente te 's-Graven- liuge. CURSUS IN HANDENARBEID. Van 22 Juli tot. 10 Augustus zal de Vereeniging tot Bevordering van liet onderwijs in Handenarbeid te Arn hem cursussen houden met Rijkssub sidie, onder hoofdleiding van de hee- ren D. Been, te Haarlem J. van Bla- del in Den Haag, en A. van Waart, te Rotterdam. SCHADE AAN NETWERK. II.M. de Koningin-Moeder heeft aan don burgemeester van Urk de toezeg ging gedaan, ƒ100 te zullen stor ten ais bijdrage in een op te richten fonds, hetwelk vergoeding aan gele den schade aan netwerk beoogt Zeidon zoo schrijft men uit Urk is de noodzakelijkheid van zulk een fonds meer gebleken dan in dit voor jaar, toen langdurig ruw weder bijna dagelijks belangrijke averij aan het •ischwant toebracht, waardoor menig isscherman in ongelegenheid is ge komen. VROUWENKIESRECHT. Dc Bond voor Vrouwenkiesrecht ver* gaderde te Arnhem. In de 5 jaar van zijn bestaan heeft dc bond thans ver kregen 70 afdeelingen en 5131 leden. Na uitvoerige discussie werd met meerderheid van stommen verworpen een motie van de afdecling Amster dam, waarin werd uitgesjnoken, dat liet deelnemen van den Bond aan een optocht als betooging ten gunste van vrouwenkiesrecht niet jier se in strijd met de statuten zou behoeven te zijn, BEVORDERING VAN DE N EDE RL: VISSCHERI.T. De vereeniging Ier bevordering van do Nederlandsche visscherij zal haar 25ste jaarlijksche algemeone vergade ring houden op Vrijdag 10 dezer, lc Scheveningen. Na afdoening van huishoud olijke zaken, zullen over onderscheidene onderwerpen besprekingen en voor- iruehten worden gehouden, 0, n, ct-n bespreking over het vischloou- contract va.n netten een voor dracht van clr. Van Dorp. to Katwijk- a. Zee, over: de wcnschelijkheid van een proefstation voor de vissollen,i on zijn werking een voordracht, van don heer A. II. Schippers, scheepsbouw kundig ingenieur te Rotterdam, over: mechanische werktuigen aan boord van zeevisscherijschepen. ENSCHEDE VERBRAND, 't Is heden een halve eeuw geleden, dat Enschede getroffen werd door ccn ramp, die zijn wederga in do jongste geschiedenis van ons land gelukkig niet heeft, bijna de gcheelc stad brandde af, maar is gelukkig later herbouwd. Dit feit zal worden lier- dacht o.a. door de stichting van ceu monument. Bij den brand werden vernield 633 woningen, 25 stallen en 44 pakhuizen; aüc publieke gebouwen, zonder onder scheid; 20 fabrieken. Door den brand werden van woning beroofd 660 gezin nen, tellende 3675 zielen. INTERNATIONAAL RECHT. De Nederl. Vereeniging voor Inter nationaal recht vergaderde te Amster dam, onder voorzitterschap van prof. mi'. D. Josephus Jitla. Medegedeeld werd dat tot cere-voor- ziiters benoemd zijn de heeren Staats raad rur. Asser, Jhr. mr. J. Roél), vice- president van den Raad van State, en mr. Coninck Liefsting, oud-presideni van den Hoogen Raad, en dat mr. G. W. M. Jellinghaus het secretariaat, en de heer Jan ter Meulen het penning meesterschap op zich hebben willen nemen. De vereeniging telt thans 140 leden. Feuilleton Naar bet Engelsch door A. W. MAltCHMONT. 39) Het doel daarvan is te dooden cn toch geen spoor van het vergif achter te laten. U kan wel begrijpen, wat er liet gevolg van is. De organen worden aangetast en als 't ware doorzeefd. Dr Eberhardt ontdekte het en het verklaart wat eerst onverklaarbaar schoen .Het werd hein zoo nu en dan toegediend vóórdat hij die dosis ver gif nam en ofschoon dc gevolgen daarvan weggenomen werden door de juiste maatregelen, die wij in staat waren te nemen, was een instorting onvermijdelijk. Bij zoon sterk gestel als hij heeft was de kans o]J volkomen herstel niet buitengesloten bij volsla gen rust cn een goede behaudeling maar hij heeft die kans zooveel klei ner gemaakt door zijn eigen wil door to zetten ten opzichte van die nachte lijke expeditie. Weet hij, dat er zoo .weinig Lood is? Hij wist het vóórdat hij uitging. Wij vertelden het hem, dat zijn leven ei mee gemoeid was. Wat een reus van een kerel I En wat een duivelsstrekenriep ik uit, uit het veld geslagen door het verhaal van dezen verfijnden schur kenstreek. HOOFDSTUK XXV. Een Turksche gevangenis. Zijne Majesteit de Sultan, dien ik opzocht, nadat ik den dokter verlaten had, drukte zijn hooge tevredenheid uit over het verslag, dat ik in staat was hem ie geven, en was natuurlijk co! belangstelling voor het bericht van den dood van Maraboukh Paslia. Hij ondervroeg mij op vernuftige wijze over hetgeen ik van de samen zwering wist en de mannen, die daar bij betrokken wafen maar omdat ik geen lust had, de rol van publieken verklikker oj> mij te nemen, gaf ik hom te verstaan, dat mijn kennis zich be- jierkte tot hetgeen ik van Maraboukh gehoord had, en ik beweerde volko men onbekend te zijn met alle namen; er bij voegend, dat daar het huis in handen was van aanhangers van den Sultan, zij ongetwijfeld de gelegen heid, om het een en ander te weten te komen, niet voorbij zouden laten caan. Hij was diep ontroerd over het be richt van den toestand van Grunt en dat hij zijn leven gewaagd had, om dat van Zijne Majesteit te redden. De aard van zijn vragen toonde mij, dat hij die daad van Grant beschouwde als een bewijs van Grant's gehechtheid aan hem persoonlijken ik vond het niet noodig, hem tot undere gedachten te brengen. Hij heeft mij trouwer gediend dau die zonen van mijn eigen geloof, die ik met gunsten overlaad. Het is wonderbaarlijk, riep hij uit. Als hij sterft, zal dat voor mij een per soonlijk onheil zijn ;'znn vijanden zijn mijn vijanden en zullen het gewicht van mijn toorn voelen. Als ik hem niet kan redden, dan zal ik hem tenminste kunnen wreken. Wil u hem dat ver tellen Dat zou hem niet aangenaam zijn, Majesteit. Zijn geest is te grout, 0111 gedachten ar,11 geweld of liefde tot wraak te bevatten. Hij is een groot man, al is hij dan een Westerling, zei de Sultan met karakteristiek voorbehoud. Uit zijn toon klonk groote eerbied en plechtigheid. E11 in die stemming liet ik hem met zijn gedachten alleen. In het Witte Iluis vond ik den ka pitein van mijn gevolg op mij wach ten met een rapport van zijn onder zoek naar Abdullah Bev en 't nieuws was heel onbelangrijk. Hij had den man zelf niet gevonden, noch eenïg spoor, dat Enid iu zijn huis geweest was. Ik had niet veel hoop gehad op dit onderzoek, maar toch wus :k hevig te leurgesteld. Er scheeu nu maar één ding voor mij over te doen Stepiiani te vin den en mij te ovei tuigen wat hij wist en in hoeverre mij dat kon helpen. Ik wist heelemaal niet van welk uit- gongspunt ik aan het werk zou gaan; ik kon met gissen, op welke 'manier ik eenige kans op succes zou hebben en kostbare uren gingen voorbij, waarvan ieder afzonderlijk misschien vol gevaar was voor haar. Overtuigd, dat het veistandig zou zijn. injj dudelijk tot het officieelc middelpunt te wenden, reed ik naar het Bureau van Politie in Stamboel, liet de volmacht van den Sultan zien, beschreef Stephani en vroeg, naar welke gevangenis hij gezonden was. De ambtenaar, dien ik sprak," wa3 beleefd, hoffelijk, zeer onder den in druk van de handteekening en liet zegel van Abdiil Haniid en luisterde met Oostersch geduld naar mij. Maar hij was of scheen uiterst sceptisch ge stemd ten opzichte van mijn bewering. Uwe Excellentie is niet goed op de hoogte gebracht. In ons land wordt niemand gevangen gezet dun op deug delijke wettelijke gronden. Graaf Sle- phani is aan óns goed bekend, en als hij ergens in het Keizerrijk gevangen gehouden werd, zouden wij zeker de bijzondei heden kennen. Hel zou an ders niet kunnen. Maar ik weet zeker, dat hij iu een van de gevangenissen opgestoten zit. Ik verzeker Uwe Excellentie, dat het een onmogelijkheid is. Maar wat u ook vau ous verlangt, wij zullen het dadelijk doenofschoon ik u moet waarschuwen, u op een teleuistelling voor te beteiden. Ons systeem is het beste in de gekeele wereld. Graaf Ste phani kan wel uit de hoofdstad ver dwenen zijn maar hij heeft het waar schijnlijk veilig gevonden heen te gaan, met hei cog op de moeilijkhe den, die velen boven het hoofd han gen, Ik ben echter overtuigd, dat u hem in geen enkele Turksche gevan genis zal vinden. Il-eeft u ooit gehoord, dat een man, zonder dat er recht over hem ge sproken was, door een van de gouver neurs :n <le gevangenis werd gezet? Tw intig j'aar geleden was dat mo gelijk toen zijn er werkelijk een paar zulke gevallen voorgekomen. Maar onze Doorluchtige Meester heeft dat nu onmogelijk gemaakt. Het zou niet kunnen gebeuren, men zou het door ons uitstekend systeem direct merken. Wij laten geregeld rapporten opma ken van alle gevangenissen, waarin alle gevangenen, die dan iu hechtenis zijn. worde» opgegeven. Sta mij toe, dat ik liet u even laat zien en hij logde een aantal dergelijke rapporten voor mij neer, terwijl bij mij 111 een air vuii beleefde toegevendheid voor mijn unkuude glimlachend aankeek. Maar daarin kan wel niet ieder geiioeind wórden, wierp ik tegen. Wal wensclit Uwe Excellentie dal wij doen zullen vroeg hij, alsof hel nutteloos was, nog langer vol te houden tegenover iemand, die zoo'a onmogelijkheid zelfs maar kou oppe ren. Ik begreep het nuttelooze, van daar verder over'ie discussiecren, en deelde hem mijn wenschen mee. Ik verlang een lijst te hebben vau alle gevangenissen en de namen der gouverneurs, die er het opzicht over hebben. Hij gaf de noodige instructies waar ik bij was. Nu wenscb ik, dat u zich met al die gouverneurs in verbinding stelt, zoo mogelijk per telegraaf, om hun den naam en een volledige beschrij- vin<z van Graaf Stephani op te geven, het liet bericht er bij, dut Zijne Majes teit verzoekt dadelijk on de hoogte ge bracht te worden in welke gevangenis hij zich bevindt Ten slotte verlang ik de diensten van een van uw oudste en handigste agenten iu het werk van geheime nasporingen. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1912 | | pagina 5