TWEEDE BLAD. Haidée. WOENSDAG 8 MEI 1912 Brieven uit Ned. Iudlë. Weltevreden, 4 April 1912. Tut myn spijt kon ik de laatste paar Weken mijn mail Diet verzenden, dan zat ik op maildag in den trein en dan lieer op zee, stelde uit.... en we weten allen „van uitstel komt afstel" en toen ik verleden week juist over dcu maildag It ad beschikt om eens kalm te Kaan zitten vertollen, over mijn in drukken en wedervaren in deze zon nige landouwen, moest ik heel plot seling Soerabuja-waarts, en kon mijn vcrh&nl van: „Iloe warm bet was en Jioe ver", niet naar de bloemenstad verzendey. Ondci tnsschen heeft het hier voor al 111 den Oosthoek van Java, enorm geregend, zoodut het overal „wate rig" was, de bali's l uiten hun oevers waren getreden en zooals wij liet hier noemen „hnutjirs'Toen Ik verleden week van. Bandoeng naar Soevabaja reed, zooals ik reeds vroeger vertel de, 13 12 uur sporen, moest de trein 3 maal stoppen voor een nardscliuiving die had plaats gehad, één zelfs zoo erg dot cr pl.m 509 M3. aarde, een meter of 10 verplaatst was geworden; daardoor ontstond natuurlijk veel vertraging, zoodat de trein, die half 8 moest binnenkomen, eerst lialf 2 aan kwam. lil de buurt van Djorju waar da trein tusschen 2 dijken rijdt, wat als het ware er. geul vomit, stond zóóveel water, dat eerst de lijn ver kend moest worden vóór de machinist wilde doorrijden. Het water stond hier zóó hoog dat de eerste treeplan ken der wagens onder water bleven en bi; hot rijden er doorheen net als bij oudere mailstoomers) het water golf de en opmatte en het „kiel -zog van achteren zichtbaar bleef. Even voor-I bij Djocja bad de banliir den spoor dijk eenige meters verschoven, zoodat op de plu.ds waar eerst de trein reed nu een diep gat was ontstaan en vliegensvlug een hulplijn moest ge legd worden. Ja, die Oostmoeson heelt hier altijd Wat op z'n geweien en net als in alle werekl-deelen t geval is, zijn het liter ook weer de kleine lieden die er het meeste nadeel van hebben, daar bun rijstvelden te Jung onder water staan en zoodoende zeer veel van den oogst mislukt. De Oostmoeson blaast echter bin nenkort weer den aftocht en dan is 't leed weer oiootendeels geleden. Nu ik u toch in de buurt van Djocja en Solo gebracht hel), wil ik u even vei tellen van mijn laatste bezoek aan do Ja- vaansche residentie, waar ,k den Soc- soehoennn, den keizer der Javanen en den Rijksbestuurder een bezcek bracht. Ik ging er heen in groot or naat d.vv.z. in 't zwart met groot ge volg, plus mijn lijfwacht, (alles ver eenzelvigd in dien eenen jongen dien ik er op na houd net als baron von Muuchhauseuj en het mij eerst al t schoons der „Kraton" (paleis) wijzen vóór en aleer ik den groolen heer te zien kreeg, Deze Kiaton was wérkelijk een stad op zioii/.eu, waarvan do 'grootó eigen aardigheid hierin bestond, dat ik tien tallen vun straten en straatjes door reed, aan beide zijden hóóg bemutird, hier en daar een deur met opscririlt, eeist in 'l Juvaansch en daaronder in t üollundsch b.v.: Poerbotjorekko, (hortuinier), JJodjogoero (Stalmeester) enz., doch geen enkel raam of woning zag, later bleek het mij dat alle wo ningen daar achter lagen. Allereerst nadat ik was binnengetreden in een der zijgalerijen, viel mij op dat alle nicnschcn hier gehurkt zitten, hooge mutsen droegen in den vorm van een groot, wijd glas, sommige zwart en een zwart knopje er boven op, andere, met gouden knopje en allen 'n sarong dragen tot op de voeten, terwijl er achter in hun gordel een kris steekt. Ik zag een clubje bij elkaar zitten, indruk gepraat en allen gehurkt of de beenen gekruist onder zich wat voor ons op stoelen zittende lieden, een eigenaardig gezicht oplevert. Een der bedienden kwam op mij toe en over handigde mij met een diepe buiging of slamat een leitje en ging tegelijker tijd aon mijn zijde op z'n hurken zit ten in afwachtende houding: ik schreef mijn naam er op en toen ik liet hem terug gaf werd nogmaals ge bogen, wat 'de beste tooneelspeler of Hofjonker hem niet verbeierd zou heb ben. lu alles heb ik trouwens op kunnen merken, dat hier ul zeer veel Euro- peesche beschaving is ingevoerd. Na enkele oogenbükken werd mij ver zocht mee te gaan, ik liet mijn lijf wacht achter, doch had intusschen al sterk staan transpireeren in mijn zwarte plunje, absoluut ongeschikt hij eer» warmte van 103 gr., zoodot mijn boord en manchetten er niet tegen t klimaat konden, en schrikkelijk slap geworden waren. Zulke dingen komen. echter wel meer voor, dus daarom niet getreurd. Mijn gids ging mij voor door ver- scheidcne kantoren, die absoluut niets hadden van de kantoren van ons de partement van binneulandsche zaken. Al deze administrateurs zaten achter schuin-oploopende bureaux (waarvan de poolen niet liooger waren dan 1 ö.M.) met gekruiste beenen onder zich té pennen, terwijl hier en daar een jongste bediende bezig was al de be schreven naperassen in te naaien; al len droegen hooge mutsen, waarop meer of minder goud hun rang aan duidde. Door tuinen en galerijen, waar Pveral hurkende en buigende men schcn zaten, kwam ik aan een alleen staand paviljoen, waar mij iemand, gekleed in sarong, jas, vest en boord en gouden muts, stond op to wachten, die later do zoon van den Rijksbe stuurder bleek te zijn. In zeer goed llollandsch begroette hij mij en noodigde mij uit binnen te komen, bood mij een stoél aan, doch ging zelf op z.'n hurken achter z'n laag bureau zitten. Nauwelijks zat ik of ik zag door de deur een groepje bedienden aanko men waggelen, op zoon eigenaardige wijze, nat liet zeer zeker op mijne lachspieren zou gewelkt hebben, wan neer zij niet in hun eigen milieu wa ren geweest. Ifet deed mij denken aan; grappenmakers, die ik wel in Londen en Parijs zag in specialiteiten-thea ters. Zij waggelden namelijk op hun hurken voort, raakten bijna mei hun parte post •riorum den grond aan, gomden in dien stand hun beenen vcoruit op de manier van roeien, en balanceerden ondertusschen schalen, met verveï'schingen en sigaren; zóó kwamen zij de een na den under bij mijn knieën zitten en presenteerden sigaren en tliee. Later.zag ik hetzelf-j de bij den Soesoelroenan, doch daar ging het nog grootschev; daar zaten er een stuk of wat op den grond rond om dezen heerscher in naam, en als er een weg ging zag ik datzelfde ge- strompel. Typisch is de gewoonte, juist an dersom als l»ij ons Europeanen, bij 't spreken en toeluisteren; de toege-i sprokene kijkt naar omlaag en ant woordt hij, dan legt hij de beide hun- don tegen elkaar en maakt een paar malen een snieekende opwaartsche be weging, tot iiij uitgesproken is. De Soesoelroenan en Rijksbestuurder wa ren beiden reeds bejaarde rneiischen. Ik gooide nog even een balletje op of de harem te bezichtigen was, doch daar scheen men zeer geheimzinnig mee om te springen, want ik heb geen enkele der tutlooze „Wederhelften" kunnen zien. In Solo fluisterde men, dat de Soesoehoenan of kortweg ge zegd soenan, 3 Europeesche vrouwen in z'n harem heeft, doch voor de Waarheid kan ik niet instaan. Ik maakte daar tevens kennis met oen der Prinsen, ik meen dat hij Botjoroko heette, waar ik een gezel lig partijtje biljart .mee gespeeld heb. Dit jonge menscb had in Leiden ge studeerd en ik heb onder het spelen gezellig met beur geboomd over: Lei den, Haag, Haarlem en Óud-Moknm, blij zehs daar, in 't hartje van het Ja- vaanscno leven, over ons heerlijk landje te kunnen praten. We hadden 't nog over 't laatste ontgroenings- schaiidaal en ook deze Javaan moest er z'n afkeuring over uitspreken. Ver der heb ik den wilde-di eren schat vun den soenan bewonderd, een olifant, verscheidene tijgers, panters, enn rhi noceros, en een groote collectie apen. Solo zelf is een heerlijk klimaat, niet zoo hoog als Bandoeng, doch des avonds ook heerlijk koel. De hoofdredacteur van het Nieuws v. d. Dag van Ned.-lndië heeft één dag in den kerker gezeten, wegens het zeggen van „stommerik" tegen een luitenant die met z'n troep aan den verkeerden kant van den weg reed; waar hij langs kwam met z'n auto. Nu zijn wij altijd gewend aan z'n we- kelijksche causerieën en toen ik 11. Za terdag, den dag van zijn „gevangen schap", naar de causerie zocht, viel mijn oog op een allerleukste prent in ue krant, waar Wybrands met zware kettingen aan armen en enkels ge boeid zit niet als bijschrift: Reldche! Wegens verbintenissen elders... heden avond geen causerie. Voor ik m'n brief sluit wil ik nog éven vertellen, dat ik mijn omgeving vermeerderd heb met een aap, een al lerleukst beest, dat mijn vrienden hier Jopie hebberi gedoopt. Den eersten dag, dal hij bij mij was,, sloeg hij zeer aanhankelijk beide ar men om mijn hals en drukte zich ver trouwelijk tegen mij aan en een dag luier beet en krabde hij mij. 11; bob hem toen een vaderlijke vermaning, in den vorm van een draai om z'n ooren gegeven, nu echter kijkt hij mij niet meer aan, negeert mij, en klap pert met z'n tanden als ik binnen kom. Ik ben tot de conclusie gekomen, dat ik niet met hem kan opschieten, trouwens mijn vrouw heeft in Hol land ook al eens gezegd, dat ik geen verstand heb van opvoeden, ik zal dan ook een boekje zien te koopen over dc opvoeding. JOH. J. F. DE FREEZE. Baïieniandsch Overzicht Oe oorlog tnsecïien Italië enTu rkfje Volgens een draadloos telegram ttft Rhodos, beeft de Italiaanschc ge neraal iai Rhodos en omgeving afdoe-' lineeti matrozen ter bescherming Sch- tergelaten, terwijl hij met zijn gchee- le troepenmacht naar hel binnenland van het eiland opgebroken is. om de Turksche troepen, die zioh damTieen uit de stad Rhodos teruggetrokken .hebben, te vernietigen. Dc Turken, bij wie zich ook afdeelingen artillerie bevinden, heblien zich tusschen de bergen F.ïie en Atoyavo versterkt. Do Italianen hebben ook nog andere plannen voor do Aegeïscbe Zee. Lit Saloniki wordt althans gemeld Een Italiaanscli eskader van 1 sche nen kruist voortdurend in de nabij heid van Enos en vorkent de krist. De Tnrksche overheid beeft den kolen- kooplieden bier verboden, voorshands kolen voor andere kustplaatsen te verknopen. De Turksohe bladen laat de be zetting van lthodos koud. I-aten de Italianen maar .alle eilanden van den Archipel bezetten, zoo schrijven zelfs eenige Maden, wij zullen er geen vre de om sluiten, eiken dag neemt het zelfvertrouwen dor Ottonmnon toe. In Milaan zijn thans niet binder dan -10,000 vverklopzen. Men schrijft deze treurige omstandigheid toe aan het feit, dat door den oorlog verschei dene. markten van den Balkan voor Italië gesloten zijn. 08 Fraascfcen In Marokko. Een Fransch blad heeft van zijn correspondent te Fez een brief ont vangen, waarin deze liet resultaat van het 'onderzoek naar den opstand van den 17den April bevestigt. Hij schrijft Men staat hier voor oen op stand, die niet toevallig uitgebroken is. Onder de iailandscho bevolking, do notabelen inbegrepen, heersehto groote ontevredenheid, wantrouwen tegenover Frankrijk, terwij] verschil lende stommen reeds gereed stonden om naar Fez op te rukken. Daarbij kwam dat tal ran geruchten, die do ronde deden, als zou de Sultan in den grond der zaak een gevangene van Frankrijk zijn, niet tegengesproken werden. Wat do ode ma's en de notubelon betreft, deze -waren er ontevreden over, dat zij buiten de gebeurtenissen die in Marokko plaats vonden, gehou den, weiden. En daar zij niet wisten onder welken vorm het Franshc pro tectoraat over Marokko tot stand zou komen, stonden zij cr vijandig tegen over. Wat do stemming onder de ver schillende stammen betreft, deze was zoo, dat een opstand waarschijnlijk vroeg of laat toch uitgebroken zou zijn. Het mag beslist een wonder ge noemd worden, dut, gelet op do wijze, waarop de opstand' uitbrak, en op do deelneming der inlandseho bevolking van Fez, de Europeanen nog in zoo grooteai getale iiet gevaar ontsnapt zijn. Waren de muiters beter georgani seerd geweest, en waren zij niet bo gonneai met de plundering der Mediali, dan zouden waarschijnlijk slechts weinige Europeanen aan <le moord partij ontkomen wezen. Personen, die met den toestand in Marokko goed bekend zijn, verklaren dat con opstand van het geheeld land niet tot het onmogelijke behoorde. Daarom raden zij de Fransche rogeo- ring aan, om de inlaudsche bevolking in de eerste plaats te doen gevoelen, dat Frankrijk alleen het goede met hen voor heeft, waardoor zij ae instel ling van het protectoraat zullen gaan waardeeren. Zooals men weet heeft de Fransche r ogee ring thans besloten de Fransche legermacht lu Marokko belangrijk te ver sterken. Of daarmee alle gevaar bezworen kan worden De Marokkanen beginnen driest op; te treden. Volgens een telegram zou de groote nedexzettrng van de Duitsche firma 1 Renschhausen in Doled Bcssani door 10 ruiters van de hij Alkassar liggen de Sjcrifijnsche troepen overvallen en in brand gestoken zijn. Die troepen staan onder bevel van Fransche offi cieren. Er zonden 20 void-arbeiders als gevangenen weggevoerd zijn. l)o Fransche autoriteiten hebben be loofd streng tegen dè overvallers te zullen optreden. Ook wordt gemeld, dat bij de Duit sche consulaten in Marokko dikwijls klachten binnengekomen zijn over do toenemende aanvallen op de Duitsche vostingingen. Einde van deze week zal door de Duitsche regeerders do vraag bespro ken worden, welke maatregelen ge troffen moeten worden, om hieraan een einde te maken. lllirlii. VON MARSCHALL'S REIS. Do „Berl. Lok. Anz." deelt waarschijnlijk officieus mede, dat do reis van den ambassadeur von Mnrsehall naar Herlijn en Karlsruhe niets to maken heeft met den Tm ksch-Italinanschcn oorlog. Het is wel zoo goed als zeker, dat de heer von Marschall gezant wordt in Lon den. En oven zeker is bet, dot de, heer von Kiderlen-Wiichter minister van binnenlar.dscho zaken blijft en niet tot gezant in Konstantinopel be noemd wordt. DE KRETA-QUAESTIE. If t Griekscho rcgcorlngsblad ..Acro polis" schrijft, naar aanleiding van ib- .rd aging van het Grlèksche pat- li ment voor een maand, dat men in Griekenland hoopt het Kreta-vraag stuk opgelost te hebben, wanneer die termijn geëindigd Ls. zoadat er geen wrijving meer zal ontstaan, wanneer in <le maand Juni Krctensor afgevaar digden in het Griekse!ie parlement zullen zitting nemen. Ook de Grick- schc minister-president Vonizolos verrokende, dat hot Krota-vraogstuk thans zoo rijp is geworden, dat zijn oplossing binnen zeer korten tijd ver wacht kan worden. Welke verrassing staat den Turken thans te wachten VROUWENKIESRECHT IN ITALlö. Een aantal radicale afgevaardigden der Kamer 'heeft do volgende motie voorgesteld Da Kamer, het beginsel van kiesrechthcrvorming goedkeu rend ,acht het wenscholijk, dat aan de vrouw het stemrecht wordt ver leend. DE SCHIPBREUK VAN DE TITANIC. ITet lingelsche lvof van onderzoek het:ft gisteren te Londen de zitting heiwat. Achtereenvolgen s zijn ver hoord de stoker Beecham, de kwar tiermeester Hi tellings, de matroos Lu cas, en de hoofdstoker Ilarratt, maar hun getuigenissen heblien weinig nieuw licht ontstoken. Beecham heeft zijn verklaring her haald;, dat de reddingboot ïio. 13, waarin hij de Titanic 'had verlaten, zonder oompas, lioht, water en le vensmiddelen was. Hitchings vertelde weer van het geheimzinnige schip, waarvan hij de lichten had gezien op een afstand van 5 mijl. De voorzitter vroeg aan getuige, of dat schip do vuurpijlen van de Titanic zou hébben kunnen zien. „Gemakkelijk", ant woordde HitcJiiai'gs. Getuige Lucas verklaarde, dat de vrouwen uit de 3de klasse in staat' zouden zijn geweest, de reddingsloe pen to bereiken, indien iemand haar deat weg naar dé booten gewezen had. Getuige voegde er aan toe, dat hij ver scheidene sloepen was voorbijgeko men, waarin zich wel water en leef tocht hadden bevonden. Do voorzitter heeft ettolijk© aan vragen van rechtsgeleerden, die pas sagiers van verschillende ld assen wil den vertegenwoordigenafgewezen, en zei de „Wij kunnen dat niet toe laten zonder liet onderzoek eindeloos te maken. Do passagiers van verschil lende klassen bchooren zich aaneen te sluiten teneinde één vertegenwoor diger te benoemen." Hot, Duitsche tan Ls chip „Clio" heeft op .29 April op 41.25 N. en 48 43 W. een ijsberg aangetroffen, <Lie vol gens ilm kapitein de ijsberg moet ge- woest zijn, waardoor de „Titanic" tot zinken gebracht werd. Do borg was 13U voet hoog en er waroa teekenen van de aanvaring aan te zien een eind was afgebroken. De' ijsberg was omgeven met resten van eon salons-meublement van witgelakt hout, met dekstoelcn, koffers en tal- looze stukken wrakhout. De kapitein heeft echter geéu 1 ijken meer gezien. Binnenland NEDERL.-BELGISCHE COMMISSIE. Do lieer Jhr. Mr. de Brauw is afge treden ais secretaris van de Neder- landsche afdeeiing van de Neder- landsrh-Belgisehe Commissie. In zijn plaats is voorloopig als se cretaris aangewezen Jhr. Mr. E. C. U. v. Doorn, Den Haag. TENTOONSTELLING TE TILBURG. De tentoonstelling, in 1913 te Til burg te houden van 15 Juni tot 15 Au gustus, omvat handel, nijverheid,, kunst, onderwijs, alles gesplitst in 2 afdeelingen: provinciale en interna tionale. De terreinoppervlakte be draagt circa 250.000 meter. DIEVEN GEARRESTEERD. Men meldt trfi Bergen op Zoom aan de Tel Twee wielrijders kwamen des nachts door deze gemeente gereden, waarvan de eene zonder licht. Hij werd aangehouden door een der agen ten en bleek te zijn J. B oud 32 Jaar, gebaren te Müllheim. volgens zijn verklaring thans wonende to Londen. Op hem werd bevonden 7 kg. gesmolten zilver. Dit gal onmid dellijk den commissaris van politie aanleiding hem nader te ondervra gen. Bij dit verhoor bleek, dat het rijwiel, waarop hij gereden hadwas gehuurd hij eon rijwielhandelaar in Den Haag. Volgens zijn verklaring was er door zijn vriend f 100 voor be taald. Dit bleek echter later niet waar te zijn, daar een valse h effect in be leening was achter gelaten. Waar hij het zilver vandaan had gehaald, wist hij niet te zeggen: hij gaf voor, het van een vriend te hebben gekocht. De Haagse!)© politie werd met het geval iri kenni6 gesteld, die uit het verstrek te signalement don "persoon lierker.de, die verdacht werd van het plagen van den Rijswijkschen zilverdiefstal. TWEEDE KAMER. Gisteren la het besluit omtrent het pantserschip van 7600 ton, door Mi nister Wentholt aangevraagd, geval len- De Kamer heeft, dat zij aanstonds vooropgesteld, den aanbouw van dit schip afgestemd. En zelfs met zeer groote meerderheid. Niet minder dan 63 leden weigerden het geld toe te staan, slechts 26 waren toegeeflijker. Onder die 63 tegenstemmers waren er 40 van de linkerzijde, al zoo de ge- heele oppositie, want alleen de heer Roo.dhuyzen was afwezig, 11 katholie ken, nl. de heeren Duynstee, van den Beroh van Heemstede, van Nispen (Rheden), van Nïsp.en (Nijmegen), Bol- sius, Janssen (Maastricht), de Ram, Becker's, van Best, Boogaa rd l"en Koo ien, allo chrisitelijk-historischen, be halve de heer Snoéck Henkemans, en twee anti-revolutionairen, t. w. de heeren de Monié Verloren en v. d. Voort van Zijp. Aan deze beslissing die veel bewe ging veroorzaakte en die den gan sehen dag was afgewacht door talrij ke dames en heeren op de diehlbczët- to loges en tribunes, was natuurlijk nog eénig debat voorafgegaan. De Mi nister-President, mivHeemskerk, nam, dadelijk bij den aanvang vun de ver gadering het woord om zich, namens I de Regeering niet kracht tegen de motie van den heer Lohnian Le ver zotten. Hij nam gaarne aan, dat de bedoeling; van de voorstanders dei' motie was, der Regeering steun te bicden, rnaar do Regeering kon er tot haar leedwezen die bedoeling niet inzien. Immers de motie legde nauw verband tusschen een nader onder zoek in zake de samenstelling van de Indische vlooi, een onderzoek dat de Regeering trouwens had toegezegd en het aangevraagde pantseischip. Dit verband nu moest d© Regeering wraken, omdat zij behalve het onder zoek ook het aangevraagde echïp wenschte. De motie was dus uit dien hoofde reeds 'onraadzaam en de Mi nister vroeg haar dus in te trekken. De Regeering wilde de quaestie van de Indische vloot als een zelfstandig vraagstuk onderzoeken, los van de vraag of de Kamer iic-t aangevraagde schip al dan niet wilde voleeren. De Regeering hoopte nochtans dat de Kamer met het schip zou meegaan. De Feuilleton Naar hel Engelse h door V W. MARCHMONT. 401 lk bedoelde natuurlijk zijn besten Spion, maar liet gebruik van dal woord zou tot niets anders gediend hebben, dan tot doeilooze protesten en discussies. Toen de spion, wiens naam Kultuk Said was, was binnengebracht, en de lijst der gouverneurs aan mij over handigde. vroeg ik, of alle antwoor den van do gevangenissen direct naar liet Witte Ru s gezonden zouden wor den en daar achtergelaten. Er is natuurlijk maar één snel en 'doeltreffend middel om van een Turk uit den laagstcn ambtenaarsstand al les gedaan te krijgen en dat is door zijn beurs en zijn belangen. Daarom liet ik geen tijd verloren gaan om dit ten opzichte van Kultuk Said, „den kleinen Said", zooals hij genoemd werd, tot stond te brengen. Je moet jc voor deze zaak eens .heel goed inspannen, Said, begon .lk, en o!s je mij goed dient, dun zal ik je flink betalen, en bij Zijne Majes teit voor bevordering aanbevelen. lk sprak met zooveel nadruk als ik maar kon. Ik ben in een geheim onderzoek voor Zijne Majesteit zelf gewikkeld, en hij stolt veel persoonlijk belang in mijn welslagen. Het is een zaak voor hem, die geen uitstel kan lijden. Uwe Excellentie kan volkomen op zijn dienaar vertrouwen, ant woordde Said, zijn kleine fretachtige oogjes glinsterend van gretigheid naar het aardsche slijk. Zij schitterden niet tevergeefs, want ik gitf hem dadelijk een ruim drink geld. en terwijl hij de gouden munt stukken in zijn zak stak. gaf hij mij te verstaan, dat hij al met hart èn ziel voor zijn werk vervuld was. Ik zag, dat zijn begeerigheid groot was en daarom nam ik de rest maar op den koop toe. Een veel grooter belooning in geld zal uw tleel zijn, als wij slagen, en zooals ik u al zei, stellige bevor dering. Ik gaf he:a toén de lijst van de gevangenis-gouverneurs, en voegde er bij De vraag, die je het eerst hebt te beantwoorden, is deze welke van deze mannen een vriend van Mara- boukh Pasha was, en aan wien hun ner hij waarschijnlijk een man zou zenden, die veilig opgeborgen moest worden Hij keek van het papier op, dat hij al was begonnen te lezen, en teekendo tct mijn \erhaziug niét minder dan zes namen aan, die op de lijst stonden, terwijl bij drie daarvan een dubbel merkteeken gaf. Deze drie, vertelde bij mij, warén ambtenaren geweest onder Mara- boukh Pastm, toen hij nog gouver neur van zijn provincie was, en zij dankten liun tegenwoordige posities aan zijn invloed. Een van «ie gevange nissen lag v er w eg in het Noorden van Mace.dobié, en juist omdat zij zoover verwijderd lag, zou dit waarschijnlijk dc plaats zijn, waar wij vinden kon den, wat wij zochten. Maar het zou een halve week in beslag nemen, om daar te komen, zei ik, een beetje uit het veld gesla gen, eu de gevangene kan niet meer dan drie dagen geleden gevan gen genomen zijn. De woorden van Uwe Excellentie zijn woorden vun wijsheid. Dan zul len wij ons oog moeten richten op de gevangenis va:: Megridjeh, onder Re- cbid Bey. Hij gaf mij te verstaan, dat ik hier waarschijnlijk succes zou hebben, om dat deze gevangenis in de heuvels lag, vele mijlen van een spoorweg af, en die daarom dikwijls aan de inspec tie van de politie ontsnapte. Daar voor moesten wij een epoorreis van veertig nrijl maken, en daarna een langen ritmaar er was niets aan te deen, en daarom keerden wij terug en reden naar het station. Ik besloot niet eenig gevolg mijn bezoek te maken, en ik zond een bood schap naar het itté Huis, om Has- sim Bey en een dozijn soldaten, cm mij te vergezellen. Er was eeriige tijd noodig, om de manschappen en paarden klaar te maken maar spoedig waren wij on derweg en de telegraaf snelde ons vooruit met het bericht naar onze plaats van aankomst, dat een speciaal ambtenaar van den Sultan, voorzien van een volledige volmacht, en van veel geld, onderweg was, die bij aan komst eenige hulp zoowel nis drie of vlei' góede paarden noodig kou heb ben. Zij stonden voor mij klaar, en na orders gegeven te hebben, dat de trein zou blijven om het gezelschap naar de hoofdstad terog le brengen, ging ik aan het hoofd van de kleine cavalcade de stad door tot verbazing van de ge heel© bevolking en omdat Said bij m:j vvus om uls guls op te treden, draaf den wij zoo snel door, als onze dieren ons maar dragen konden. Tijdens deu rit ondervroeg ik den spion omtrent de beste methode, om mijn doel te bereiken en zijn antwoord was karakteristiek. Als Graaf Stephani ergens in de gevangenis zit, dan kan Uwe Excellen tie er op vertrouwen, dat Said hem zal weten te vinden, lk kon alle celleu, de geheime incluis. Maar eerst moet n officieel optreden en doen alsof u den directeur van de gevangenis, Réchid Bey, volkomen vertrouwt. De man was zijn geld wel waard. Onze komst aai» het somber uitzien de gebouw verwekte groote opgewon denheid, en een wacht van soldaten en bewakers werd bij de groote poort samengetrokken, ioen ik kwam voor gereden en naar den directeur vroeg. Ik werd-naar zijn particuliere ver trekken gebracht e:i hij kwam onmid dellijk en zag er. naar niii voor kwam. weinig op roin gemak uit. Ik hen Onnes! y Pasha, en kom hier ter wille van mijn Doorluchtiger! Meester, Bey Effendi. Ik liet hem, terwijl ik sprak, de vol macht van den Sultan zien. Hij zag er uit als een-ware bullebak onder de bullebakken, een extra ruwe kerel, met grove gelaatstrekken, laag voorhoofd en zware jukbeende ren en nu buog eu kronkelde bij zich in allerlei bochten, met een overvloed vun verachtelijke verontschuldigin gen. Blijkbaar een schurk, maar afgedwaald tot den staat van onder worpenheid, dien ik begeerde. Ik ben hier gekomen om naar een van uw gevangenen te zoekeu. Er zijn leelijkc dingen gebeurd in de hoofdstad, en eenige verachtelijke schurken hebben het gewaagd, tegen het leven van onzen doorluchtigen en beminden Sultan een samenzw ering te Onze Lachhoek UIT EEN GRAFREDE. De overledene is geen zon der wa tenschap geweest, maar ook een goed nachtlichtje kan zijn plicht deen. KORT EN BONDIG. Wat is het beste, dokter, dat men voor de gezondheid doen kan? Dat men niets tegen haar doet. NIET ZOO BEDOELD. Dame. lk had zoo'n pijn, dokter, dat mijn eenige wensch was te ster ven. Dokter. Dan hebt u zeer verstmj- dig gedaan, mij te laten roepen. leden van het Kabinet persooulók! wenschien allen het schip omdat de aanbouw daarvan reeds wensehch k was tot vervanging van het bestaand materieel. Weigering van het schip zou strijdig zijn met de belangen van het land en het Kabinet in een zakelijke ongele genheid kunnen brengen, die do Ka mer wellicht spoedig zou betreuren* De Regeeringsverklaiing bracht wei nig beweging in de Kamer, vermoede lijk omdat men dadelijk algemeen be greep dat de premier niet de Kal»i- nelsquaestie had gesteld. De heer Lohman die dadelijk na den Minister sprak, trok op de meest wel willende wijze de motie in. Hij hr.d haar bedoeld als weldaad voor de Re geering als een soort reddingsplank maar hij wilde de Regeering tegen haar zin geen weldaden opdringen. Hij bleef zich echter met kracht te gen het aangevraagde schip verzetten* Steeds quadrutumenteel waar heft geldt defensiebelangen, kon hij lui ditmaal niet met zijn overtuiging over eenbrengen 7 millioen te votceren voor een schip dat in geen stel&el pas te, hoezeer hij overigens alsnog bereid was een crediet toe tc staan voor den bouw van een schip dat voor dc Ne- derlandschc defensie van nut kan zijn. De heer Marchant bestreed daarna op zijn beurt nog eens het aange vraagde schip; de heer IIugen holt a hield zijn bezwaren vol, maar met do redo*van den heer Lobman was da zaak feitelijk beslist. Die beslissing viel gelijk zij hiervoren is vermeld. Tusschen dc bedrijven door regel de de Kamer haar werkzaamheden, waarmede de middaguren werden zoek gebracht. Besloten werd om Vrijdag a.s. te half tweo eenige spoedeisohende wets, ontwerpen in behandeling te nemen en om op 21 Mei te beginnen met de behandeling' van de Ziekte- en Raden- wet. De heeren Patijn, Schaper, Treul>, Troelstra en Goeman Borgesips be proefden nog den datum te verschui ven tot 28 Mei. Allen op grond van dezelfde overweging n.l. deze, dat do natie en inzonderheid de direct be langhebbenden de gelegenheid hebben gemist de dikke dossiers over dc Ziek tewet verschenen te bestudeeren. Maai- de voorzitter en de heer No- lens en met hen een groote meerder heid der Kamer het ging bij partij stemming bielden onverzettelijk vast aan den datum van 21 Mei. Evenzeer werd bij partijstemming verworpen een voorstel van den heer Troelstra om zijn bekende pensioeu- molie gelijktijdig bij de Ziektewet te behandelingen. De heer Schaper dia de verwerping van dit voorstel voor- zag> gaf vóór de stemming aan oil. inzicht uiting in den vorm van een krachtig protest tegen de „schande- lijke venvaarloozing van de belangen van de oude, versleten arbeiders." Maar gelijk gezegd; het baatle niet. Gelukkiger was de heer Treub die met 63.26 zijn voorstel zag aange nomen om na de Bakkerswet te be handelen zijn interpellatie over het financieel gedeelte van het rapport der Staatscommissie in zake de spoor- •vegpohuek. Heden vangen dus dc vroeger on* derbroken debatten over de Bakkers wet aan. smeden. Een van de verraders is hierheen gezonden, en ik eisch, dat u hem mij uitlevert. Zijn naam is Ste phani Graaf Stephani van Pris ma a Uwe Excellentie is stellig ver keerd ingelicht lk heb hier geen ge vangene van dien naam. Welke gevangenen zijn hier in de laatste drie dagen aangekomen lk verloor hem geen oogenblik uit het oog en zog hem opschrikken ter wijl ik dit zei Uwe Excellentie kan het gevan- genisregister inkijken, en na een assistent geroepsn te hebben, liet hij het halen. De naam van Stephani stond da r niet op. Ztjn er geen anderen aangeko men dan dezen Neen. zeker niet. Waarom vraagt Uwe Excellentie dat? lk ben niet hier, Bey Effendi, om u de motieven van Zijne Majesteit lu vertellen, antwoordde ik veront waardigd. Ik zal zelf de gevangenis doorzoekcu. Ik heb een man bij mij, die den gevangene kan herkennen. Uwe Excellentie zal mij zeker de eer wel willen aandoen, een kop koffie te gebruiken vroeg hij, want zon der de onvermijdelijke koffie en ciga- retteu kan in Turkije nooit een zaak. hetzij officieel, commercieel of vriend schappelijk, tot stamd gebracht wor den.

Haarlem's Dagblad | 1912 | | pagina 5