gaan of ook verdachte jasseü werden vervaardigd. Dc patroons zijn slim, gebruiken trucs door o. a. de voering to ver anderen om jassen van Davidson te laten vervaardigen. Moer toch komt het uit en dan tot schade van die patroons. Zo zuilen zich wel wachten, dat in den i volge te doen. Zoo is de toe sta nd te Amsterdam, te Den Haag, te Arfthem. Het heerlijke van deze staking is. dat do arbeiders met zweepslagen tot do organisatie worden gedreven. t.'il alles blijkt dat de kleermakers- strijd van de Haarlemsche en Am- eterdamsclie kleermakers billijk ia De taktiek door de patroons ge- v.'!'_'d is oorzaak dat dit kleine con flict de heele kleeding-industrie in vuur en vlam kan zetten. Do patroons hebben van dit con flict eeue machts-quaestie gemaakt. De Amsterdamsche patroons willen voor alles den strijd in Haarlem hel pen winnen, opdat ze anders vreezen voor eene herhaling in andere steden. Zij willen de kleermakers in hun hok terugdrijven. Maar dat zal niet gelukken. De zaak staat er mooier voor dan ooit. Schouder aan schouder moeten wij blijven staan, wij elschen evenals de patroons het recht van organisatie op en wij verlangen erkenning van die organisatie. De patroons moeten hun oude standpunt maar eens laten va ten. Aon de vrouwen zeïde spr. dat hij eene overwinning het geleden gelde lijke nadeel spoedig vergeten is. Tot het einde moeten wij deze sta king volhouden. Als overwinnaars moeien wij in de ateliers der firma Davidson terugkeeren. (Applaus). Ten slotte richtte spr. nog een woord tot de ongeorganiseerden, en wees hen op hun plicht om zich in dezen strijd aan de zijde van hun ka meraden te scharen. Met eene krachtige opwekking om flink mede te werken tot het bereiken van eene sterke organisatie, eindigde spr. zijn luid toegejuichte rede. Do Voorzitter, er op wijzeude dat er in Haarlem 200 kleermakers zijn l ij de organisatie zijn er 100 vroeg aan de ongeorganiseerden om zich hedenavond als lid te willen opgeven. Met een woord van dank aan de sprekers, sloot hij vervolgeus de goed- bezette vergaderiug. Examen L. O. Haarlem, 8 Mei. Geex. 8 vrouwelijke Candida ten. Geslaagd M. C. Cnoop Koopmans, HaarlemB. W. v. Es, Hülogom J. Bill Evers, Haarlem M. Kruitman, Leiden J. W. Gerhardt, Haarlem A. Verwer, Alkmaar. Vrije Z a t e r d a g*m i d d a g. Het personeel der firma Beynes heeft afgezien van den vrijen Zater dagmiddag, maar heeft besloten, om der firma te verzoeken, om het gehee- le personeel een loonsverhooging te geven van 2 cent per uur. Jubileum. Heden herdenkt mej. E. Oushoom tien dag waarop zij vóór 12 1/2 jaar als werkvrouw in dienst trad bij de firma Joli. Enschedé en Zonen. Niet s m a k e 1 ij k. Bij een vechtpartijtje, gistermiddag om even twaalf uur voor liet post kantoor, kreeg een loopjongen zóó'n gewéldige stomp tegen den neus, dat bel bloed er uit spoot. Daar iiij een koekbakkersdoos voor zich uit droeg, druppelde het daar lustig op, hetgeen hij dan af en toe mot een zakdoek weer afveegde. Dat vele passeerende bakviscbjes even het neusje optrokkeD, laat zich begrijpen. Naar t Concours. De muzickvereeniging „Vooruitgang" dir. de heer Hariot, zal met de Pink sterdagen deelnemen aan het con cours te Dordrecht. Als verplicht nummer wordt uitge voerd; Belle Bergïère, (Divertissement Pastorale), en ais vrij nummer: Ma- ritana Fantaisie sur l'Opéra). Met de directie der H. IJ. S. AL wordt onderhandeld oxn een goedkoo- pen trein te laten loopen. AJ.G. NEDERL. BUND VAN AHNE- IIA AL WATERFABRIKANTEN EN BIERHANDELAREN. (Vervolg.) Besloten werd orn, wegens de kos ten, goen afgevaardigde naar het Mid- denstandscongres te zenden. Er zal vo!:tau» worden met een adhaesie- b( lultong aan het voorstel om bij de Bogeoring aan to dringen op de op richting van Middensiandskamers. Tot redacteur-administrateur van iiot Bondsorgaan werd herbenoemd de lieer B. de Vries, op een salaris van 1250 pi us 25 van de netto-winst. Bij de Regeering zal er op aange drongen worden, dat Rijksambtena ren geen nevenbetrekkingen ais bier handelaar enz. zullen mogen uitoefe nen. De centrale opslagplaats werd naar Amersfoort verplaatst en den heer H. v. d. Boouert aldaar, het beheer daar- tn cr opgedragen. Ontslagen. De persoon die in den Haarlemmer hout jl. Zaterdag gearresteerd werd wegens verkeerde handelingen, is we der op vrije voeten gelaten. Zen uwtoevaL Woensdagavond kwam mejuffrouw M D., alhier woonachtig, met de tram mee, die om lu uur van het Spui naar Haarlem vertrekt. Pas was de tram «au de halte Krommert, aan den De Ruyterweg, of da juffrouw weid over vallen door een zenuwtoeval, dat duurde tot de tram aan de halte Tem peliersstraat kwam, en zelfs daarna liog tot kwart over twaalf, toen Dr. Pace e Scliueffer ter plaatse verscheen tn opneming in hot gasthuis gelastte. Oviriekte Bafl- en Zweminrichting Zaterdag heeft de laatste vergade ring plaats van deze commissie. Dan wordt de eindredactie van het rapport vastgesteld. TERAARDEBESTELLING W. A. REUTHER. Op de mooi gelegen nieuwe be graafplaats aan den Schoterweg, waar het hoog opgaand groen en het gekwinkeleer der vogels aan blij, op gewekt leven doet denken, daar heb ben wij Woensdagmiddag o, som bere tegenstelling een oprecht vriend, een goed collega naar zijne laatste rustplaats gebracht. Willem Anne Reuther, in leven se dert enkele jaren redacteur aan de Oprechte Haarlemsche Courant, is van ons heengegaan in de kracht van zijn leven. Hoe gaarne hadden wij dien vrien delijken, hartelijken collega, dien be- minnelijken, goedhartigen man nog lang in ons midden gehad. Maar he laas, het heeft niet mogen zijn. Niet alleen zijn collega's en vrien den aan de O. H. Ct. zullen hem mis sen, maar ook allen, die in de jour nalistiek te Haarlem tverkzaam zijn, gevoelen zijn heengaan diep. Hoezeer hij bemind was, daarvan getuigden wel de bloemen en kran sen, waarmede de lijkbaar was ge dekt. oa. van de Redactie der O. H. Ct. en van de Vereeniging „De Haarlemsche Pers" daarvan getuig den de hartelijke woorden aan dc groeve gesproken. Dc eerste spreker was de heer J. C. Peereboom. Als voorzitter der Vereeniging „De Haarlemsche Pers", wilde hij enkele woorden spreken aan het graf van dezen vriend. De lev ensloop van den heer Reuther heeft medegebracht, zei spr., dat de meeste collega's korter of langer met hem hebben samengewerkt. Hij was een ijverig journalist, een welwillend, vriendelijk collega, die steeds bereid was 't werk van een ander, wanneer die verhinderd was of het niet vveuschte te doen, over te nemen. Niets was hem te veel. Hij was een man met een open karakter, een vriendelijk, gelijkmatig humeur. n;: was meer dan een collega, hij was ons aller vriend. Als zoodanig was hij ook dadelijk bereid toen zich in ons bestuur eene vacature voor deed, daarin zitting te nemen. Hij ls de eerste, die door zijn vrienden en collega's grafwaarts wordt gebracht. Ik hoop, zeide spr., dat wij niet spoedig weer voor zulk eene droeve taak zullen worden opgeroepen. Maar tccli: het is ons aller lot! En dan hoop ik, dat wij steeds als van Reuther kunnen zeggen: „Hij was een braaf collega, ons aller vriend." De heer J. W. Stuffers sprak als oudste collega. „Ik heb Reuther gekend in de meest moeilijke periode die hij in zijn leven als journalist had door te maken, zei de de heer Stuffers en ik heb toen in hern bewonderd den humor, die hem het hoofd koel hield, ik heb toen in hem bewonderd zijn optimisme, zijn heerlijk optimisme, dat hem ten slotte leidde tot de betrekking die hij vervulde, een betrekking, waarin voor hem nog zooveel goeds en schoons was weggelegd. Helaas, het heeft niet zoo mogen zijn. Hij is van ons heengegaan op een leeftijd, waarop niemand nog aan sterven denkt. Reuther had zijn deug den, Reuther had ook zijn gebreken. Wie onzer heeft die niet? Vrienden, eenmaal zal men ons al len begraven. Moge dan aan onze groeve kunnen worden gezegd wat ik hier met volle overtuiging durf uitspreken: „Van ons is weggenomen een trouw en be trouwbaar collega, zijn heengaan is ons een groot verlies." De heer L. Bochardt, de speciale vriend en collega van den dierbaren afgestorvene, herinnerde aan zijn vriendelijk karakter, zijn geheele trouwe persoonlijkheid. Namens de weduwe en de dochter zegde hij do aanwezigen liartelijk dank voor de laatste eer aan den overledene, zijn vriend, bewezen. „Vaarwel, Reuther, rust zacht". Hiermede was de plechtigheid afge- loopen. In al haar eenvoud maakte ze een diepen indruk. Door bezigheden, die den journa list nooit de ongehinderde beschik king over zijn tijd geven, waren ver scheidene collega's van den overle dene verhinderd de ter aarde bestel ling bij te wonen. Zij zullen evenwel in gedachten bij de rustplaats van ons aller vriend tegenwoordig zijn ge weest. AUDIëNTIE. Tot de vele particuliere personen, di j gisteren bij H. M. de Koningin ter auditntio gingen, behoorden ook de boeren P. B. J. Ferf en Jhr. A. W. G. van Riemsdijk te Haarlem. ONTEIGENING TEMPELIERS- STRAAT. De door den heer J. Mooy ingestelde voorziening in cassatie is door htm weder Ingetrokken. De uitspraak der Rechtbank blijft alzoo gehandhaafd. H e r ij k. Vrijdag heeft de herijk plaats van 8 tot 12 uur voor den Burgwal en het Zuider Buiten Spaame en van 1 tot 4 uur voor den L. en K. Heerensingel, Dubbele Buurt, Schalkwijkerstraat, Vijfhuizerstraai, Zomerstraat, Romo- lenstraat en Slachthuisstraat. „TOT NUT VAN 'T ALGEMEEN." De Maatschappij tot Nut van 't Al gemeen, departement Haarlem, ver gadert Maandag 13 Mei in het Nuts- gebouw aan de Zijlstraat. Punten van behandeling zijn o.a.: Begrooting voor 1912/13, behandeling van den Beschrijvingsbrief voor de vergadering te Amsterdam op 29 Mei; benoeming van afgevaardigden en plaatsvervangers; benoeming van een lid der Commissie van de school voor volwassenen wegens het bedanken van den heer H. L. Janssen van Raay. Op de voordracht zijn geplaatst de heeren: 1. Mr. W. Cnoop Koopmans; 2. H. C. Krauss; en bespreking van een verzoek tot toekenning van een diploma voor 50-jarige dienstbetrach- ting. Rubriek voor Vragen Geabonneerde» hebben het voorrecht, vragen op verschillend gebied, mits voor beantwoording vatbaar, in te zenden bij de Redactie van Haarlam'a Dagblad, Groote Houtstraat S3. Alle antwoorden worden geheel kosteloos gegeven en xoo spoedig mogelijk. Aon vrsgen, die niet volledig naam en woonplaats van den inzender vermelden wordt geen aandacht geschonken. VRAAG over een uilvinding. ANTWOORD. Indien uw uitvin ding deugdelijk is zal een geneesheer u dit wel kunnen zeggen. Vraag cc-ns om advies aan den voorzitter der afd Haarlem en omstreken der Nederl. Maatsch. lot bevordering der genees kunst, Dr. C. A. J. Krol, Parklaun 14a. VRAAG. Ik ben een jaar milicien bij de infanterie geweest. Waar moet ik mij aanmelden oni bij de maré- chaussée te komen INTWOORD. Wend n, bij geze geld request, tot Z. E. den Minister van Oorlog, te 's-Gravenhage. VRAAG. Moet een eenige zoon dienen ANTWOORD. Ja. Althans hij is dienstplichtig. Uit de Omstreken HEEMSTEDE. Men schrijft ons De tot stand gekomen verbetering van de Koediefsiaan van de Dorstige Kuil af tot den Heerenweg, geeft aan leiding, het volgende eens onder de aandacht te brengen. Voor ongeveer 3 jaar nam de ge meente Heemstede verschillende we gen en vaarten over van de gemeente Haarlem. Met kracht werd daarna aangevat, de verbetering \an verschillende we gen door bestrating, verharding en rioleering, waarna een aanvang werd gemaakt, om op enkele punten de we gen te verfraaien en te verbreeden zoo kwam het vorig jaar tot stand de verbetering van de Zuiderhoutluan, die thans een fraaie verbindingsweg is geworden. De Koediefsiaan, de fraaie verbin dingsweg tusschen Heerenweg en Binnenweg, waarvan hierboven ge sproken wordt, moest na de Zuider houtluan eeue verbetering ondergaan. De daarlangs staande icpenboomen werden gevaarlijk voor de omgeving en moesten worden gerooid. Door eene ruiling van grond en wa ter kreeg de gemeente tevens de be schikking over voldoende terrein, om die laan ook te verbreeden cn een betereu uitgang te maken oorden Hee renweg. De uitvoering van al deze werken is thans geschied. Aan de Zuidzijde is aangebracht een flink breed wan delpad, aan de Noordzijde een gras veld waarlangs fietspad, terwijl eene dubbele rij jonge boomeu de laan we der een prettig aanzien geeft. In de afwatering weid voorzien door het leggen van een riool. De gemeente Heemstede heeft door deze werken, welke in eigen beheer werden uitgevoerd, in een lang ge voelde behoefte voorzien en wanneer .icze wljzo wordt voortgegaan, zal zc-ker de omgeving belangrijk worden verfraaid en het steeds drukker wor dende verkeer met auto's, rijwielen, enz., minder gevaar opleveren. IJMUIDÉN. - Dinsdag is de dienstbode mej. J. Kramp, werkzaam aan het schoon maken van den politiepost te Uitlui den, door een glazen koepel gevallen, waarbij zij zoodanige in- en uitwen dige kneuzingen bekwam, dat haar toestand niet zonder gevaar is. ZANDVOORT. Aangekomen vreemdelingen O. Thiele, Berlijn, Pension Jung, 3 pers. S. van Kempen, Amsterdam, idem. A. J. Berg, Amsterdam, Spoorstraat 40, 4 p. Fam. Hesse, Amsterdam, Ilaarl.str. 18, 5 p. E. Worte, Amsterdam, Spoorstr. 32. Dr. J. Jitta, Amsterdam, Hotel Beau Site, 2 p. T. Spiller, Amsterdam, Zeestraat 1, 2 pers. D. Snoek, Brussel, Kanaalweg 37, 2 pers. Dames Kettner, Amsterdam, Hoe ge- weg 86, 2 p., (1 dienstbode). Rechtszaken VALSCUIIEID IN GESCHRIFTE. Het O. M. bij de Amsterdamsche Rechtbank eisclite 5 jaar gevangenis straf tegen een man en 2 jaar gevan genisstraf tegen zijn vrouw wegens valsckheid in geschrifte. De man had uit een brievenbus van een huis m 't Sarphatipaa'k te Amsterdam een ken nisgeving van een aangeteekenden brief gestolen en bad met de valsch ingevulde kennisgeving zijn vrouw den brief aan 't postkantoor laten ha len. 't Was een zending diamanten, geadresseerd aan den juwelier den beer E. D. Strelinski. De vrouw zei voor de rechtbank, dat haar man haar door mishaade- lrngen gedwongen had den brief te MOORD. Voor de Rechtbank te Maastricht stond terecht P. L. Senden, ter zake dat hij in den nacht van 21 op 22 De cember 1911 te Geven k met voorb©- d ach ten rade Gerard Gelissen van het leven heeft beroofd, door deze mot («i bijl slagen op het. hoofd toe te brengen, diens schedeldak in te slaan ea te splijten, ten gevolge waarvan deze kort daarna is overleden, 't M os belJaagde's doel in vereeniging met enkele andere personen in de woning van Gerard Ge lissen weg te nemen een buidel met geld, een spaarbank boekje, «en broek, een paardodoken ea zes kippen. Senden was zeer brutaal en lachte om alle getuigenverklaringen. De eisch van het O. M. was levenslangs gevangenisstraf. Uitspraak 22 Mei, DE ZAAK-EWOLDT. De behandeling der zaak togen ds. Kwokit is nader vastgesteld in ecu buitengewone sitting der Rechtbank te Heerenveen. van 5 Juni. Letteren en Kunst De N. V. Het Tooneel, directeur Wil lem Royaards, bericht ons, dat het blijspel „Die fflnf Frankfurter", van Carl Koesier, waarvoor zij van den auteur, door bemiddeling van den Theater-Verlag S Fischer te Berlijn, het uitsluitend vertaal- en opvoerings- recht heeft verworven, door het gezel schap in studie ls genomen en voor het eerst zal worden opgevoerd te Scheveningen. Het loonei 1 te AMSTERDAM. DE OPVLAMMING LA FLAMBéE tooneelspel in 3 bedrijven van Henry Kislemaeckers door „Het Nederlaodsch Tooneel De Koninklijke Vereeniging „Het Nederlandsch Tooneel' gaf gisteren avond in den Hollandschen Schouw burg de eerste voorstelling van „De Opvlamming" La Klambée van Henry Kistemaeeker. „La Flambëe heeft te Parijs een enorm succes en het bevat dan ook elementen, die dezen bijval in Frank rijk volkomen verklaren. Henry Kis- temaeckers heeft in La Fiamfaée in de ze dagen van oplevend patriotisme in Frankrijk niet tevergeefs een beroep gedaan op de vaderlandsliefde van zijn landslieden door het object© dei- handelingen van spionnen aan te toonen. Dat hij dit heeft gedaan in een fijn-literair werk zouden wij niet durven beweren. Zijn stuk is ,,!>e- dacht" en de personen uit Kistemaec- kers drama zijn geen menschen, die meusehelijk handelen en spreken, maar tooneelfignreu, die „scènes ma ken." Doch die scènes zijn „TOO NEEL'; La Flambée is een sterk speelstuk, een stuk a la Bernstein, dat aan de acteurs en actrices gelegen heid geeft tot breed spel. Wij kunnen ons dan ook voorstellen, dat artiesten als Marthe Braodès en Gémier in de tweede acte de Par ij zenaars electri- seeren. Ook to Amsterdam, waar het eer ste, het patriotische element van suc ces natuurlijk verviel mocht de op voering van „De Opvlamming" zeer grooten bijval oogsten. Na het tweede bedrijf moest 4 keer gehaald worden en ontving mevr. Car. van Dommelen bloemen. In de opvoering viel veel te loven, vooral in het temperamentvolle spel van mevr. Car. van Dommelen al hadden wij ons Monique meer als „grande dame" voorgesteld Jan C. do Vos en Glmberg. De heeren Ko van Dijk en Schulze vonden wij minder gelukkig. Over stuk en spel morgen meer. J. B. SCHUIL. Sport en Wedstrijden VOETBAL. HET OOSTELIJK ELFTAL. Het Oostelijk elftal, dut op Hemel vaartsdag te Düsseldorf tegen West- Duitschland zal spelen, is als volgt samengesteld Doel Van Eeck (G. V. C.). Achter Wynveld (U. D.) en Rynen- berg (Quick N.). Midden Costermans (Odo), Von Heyden (Quick) en G. van Laar (Vi tesse). VoorNyenhuis (Go-Ahead), Nyhof (Tubantia). Van der Vinne (G. V. C.), Vail Berckel (Quick) en Pluim (U. D.). BEKERCOMPETITIE. Op verzoek der betrokken vereeni- gingen werd wederom wijziging ge bracht in het programma der beker- competitie en werd de wedstrijd Haar leur—II. B. S. ophet R. A. P.-terrein uitgesteld tot 19 Mei. In verhand hiermede blijft de com petitiewedstrijd Haarlem-Ajax vast gesteld op a.s. Zondag 12 Mei Men schrijft ons Zondag omvangt Heemstede I don Se-kl. N. V. B. er Z. F. C. uit Zaan dam. Voor dezen wedstrijd is een verg. zilveren medaille uitgeloofd. Het liarmoniegezelschay „Eensge zindheid" zal ter opluistering eenige muziekstukkon ten boste gov on. Daar beide clubs vrijwel dezelfde plaats in den Ned. V. B. innemen, belooft het een zeer Interessante wedstrijd te werden en zal een reisje naar den Meerweg zokor wel de moeite loonen, te meer daar „Heemstede" een uitste kend elftal in het veld brongt, HOCKEY. In de vergadering van den Neder landse hen Hockey bond werd het pro test van de Amsterdamsche Hockey- Club, ingediend tegen liet met toe kennen van een doelpunt in den de gradatiewedstrijd tegen Hilversum toegewezen, waardoor het gelijke spel alsnog een overwinning voor de Am sterdammers geworden is. Hierdoor krijgt Amsterdam nog een kans om zich :n de eerste klasse te handhaven. A.s. Zondag zal nu opnieuw tus schen Amsterdam en Hilversum ge streden worden, thans op onzijdig ter rein, waarvoor Utrecht aangewezen werd. Gemengd Nieuws DE ENGELSCHE ZEELIEDEN. De afdeeling Londen van de federa tie van transportwerklieden besloot, aangezien het vraogstuk van bet voor zien der schepen met ecu voldoend aantal reddingsbooten voor de he- manning van zoon groot gewicht is, do geheele aangelegenheid aan het oordeel van het nationale uitvoerend bestuur te onderwerpen, opdat deze do beweging op touw zette, die het ■.venschelijk' acht. Dit besluit betee- kent, dat het geschil, voortgesproten uit den eisch der zeelieden van de P. and O. Cy., feitelijk beslecht is, totdat het uitvoerend bestuur een besluit ge nomen heeft, aangaande de algemeene werkstaking. Uit Londen wordt aan de N. R. CL geseind De bestuurders van de Peninsular- en Orientallijn hebben een afvaardi ging van de transportarbeiders ont vangen, die de bekende eischen der zeelieden kwam steunen. De bestuur ders herhaalden, dat die eischen niet voor inwilliging vatbaar waren. Thans wordt de algemeene staking aan de haven van Londen verwacht, die omstreeks 109.000 havenarbeiders en zeelieden kan omvatten. STAKENDE KLEERMAKERS TB LONDEN. De stakende kleermakers hebben in Hyde Park een betooging gehouden. Tal van sprekers hebben daar de eischen der kleermakers verdedigd. Medegedeeld werd, dat een aantal kleinere firma's hadden toegegeven, waardoor 300 werklieden weer aan den arbeid waren gegaan. Intusschen echter breidt de staking zich uit (er staken nu reeds 20,000 werklieden) en ernstige vrees bestaat er, dat zij ook tot het East-End zal overslaan. De Industrial Council laat onder zoek naar het conflict instellen. Als er maar eenige kans op aanvaarding ven een bemiddeling is, zal Sir George Ask with dus wel een poging wagen. EEN BOMAANSLAG. Uit Saloniki wordt geseind Bulgaarsolie comitadjis deden twee bommen ontploffen bij dc brug der Oostersche spoorwegen, niet ver van Gergheli. De brug is beschadigd. DE SAMENZWERING IN SIAM. 91 personen hebben, wegens mede plichtigheid aan de onlangs ontdekte samenzwering, voor den krijgsraad te Bangkok terecht gestaan. Allen werden schuldig bevonden aan een samenzwering, welke tegen den koning gericht was. 3 werden ter dood veroordeeld en 20 tot levenslange gevangenisstraf allen officieren. De overigen werden tot gevangenisstraf van korteren duur veroordeeld. De koning heeft, bij wijze van gratie de uitgesproken doodstraf veranderd in levenslange gevangenisstraf en de straffen van hen die tot levenslang veroordeeld waren tot 20 jaren ver minderd.De overige vonnissen werden daarbij tevens opgeheven. ERGERLIJKE STUDENTEN STREKEN. Uit Göttingen komt het bericht, dat daar In de laatste dagen zeer ernsti ge en afkeurenswaardige studenten streken zijn uitgehaald. Een monu mentale bron op het marktplein ia deerlijk beschadigd, door bet afslaan van verschillende koppen, uithang borden van firma's werden vernield, ruiten ingeslagen, enz. Maar bij de ze straatschenderijen bleef bet niet. Zaterdagavond werden op c-en trein revolverschoten gelost, door wielrij- dende studenten; de kogels sloegen in een vollen personenwagen, gelukkig zonder iemand te treffen. Een alarmtoestel voor de brandweer dat op den hoek van een der drukste straten is aangebracht, werd door de studenten in werking gebracht, en om den fietsenden brandweerman, die steeds vooruitgaat om de oorzaak van het alarm op te sporen, te beletten de naderende spuiten te waarschuwen, reden de heeren studenten den brand weerman met hun rijwielen omver. De justitie, die in deze zaken ge moeid is, schijnt de daders en aanleg- gers dézer zonderlinge „studenten streken" op het spoor te zijn. DRUKKERSSTAKING. Naar een telegram uit Chicago te oordeelen, schijnt de drukkersstaking daar vrijwel mislukt te zijn. De cou ranten wefden als gewoonlijk uitge geven. De straatverkoop en de bezor ging der bladen hebben onder bescher ming der politie plaats. DE SLACHTOFFERS VAN DE TITANIC. Het kabelschip „Minia", ook uitge zonden om lijken te zoeken van de slachtoffers van de „Titanic" is met zeventien lijken aan boord terugga keerd. De dokter van de „Minia" ver klaart. dat van dia zeventien slacht offers slechts een verdronken was, de anderen zijn allen ten gevolge van de koude omgekomen; zij moeten nog uren na den ondergang van de „Ti tanic" hebben geleefd. DE MOORD IN DE ALTE JACOB- STRASSE TE BERLUN. Het proces tegen den moordenaar TrencLier werd voor onbepaalden tijd verdaagd. De toestand van den be klaagde, een teringlijder, is hopeloos. DE STAKING DER RIJNSCHIPPERS IN DUITSCHLAND. De staking der Rijnscbippers ver loopt, voornamelijk door het aanwer ven van vreemde schippers op de Rijnvaart. Hoewel de staking niet is opgeheven, voeren thans ongeveer al- Ie sleepbooten en rijnaken weer. De staking is dus voor de Rijnschippcrs verloren. In de laatste dagen komen telkens botsingen voor tusschen stakers en arberdswilligen. In motorbooten varen stakers in de havens rond, om de ar- beidswilligen over te halen, den ar beid neer te leggen. Politie-afdeelin- gen bewaken niet alleen de havens, maar worden aan boord der schepen meegevoerd; in Keulen gaan met re volvers en scherpe patronen gewa pende politie-agenten aan boord en maken de reis tot Koblenz mede; daar worden zij vervangen door manschap pen die tot Mannheim of Mains mee varen. In Bonn werden con aantal ari.eids- willigen door stakende Rijn schippers overgehaald om den arbeid neer te leggen; zij namen ze mede naar Keu len, waar zij hen geld gaven, om naai hun vaderland terug to keeren. Men rekent er op, dat tegen liet einde der week de staking gi-hcel tal geëindigd zijn.. JEANNE D'AUC HERDACHT. Met groote praal zijn te Oriearis de feesten begonnen ter viering van den iöUster. verjaardag va:, de bevrijding van Orleans en den óÖOsten verjaar dag van de geboorte van J> aune d'Arc. Orleans is gf *ieel versierd inet „•daggen en vaandels in de nationale kleuren, de kleuren van de Maagd uit Lotharingen en do stadskleuren. Een stroom van vreemdelingen woont de feestelijkheden bij. Dinsdagoch tend is er in de kathedraal een ponti ficale inis opgedragen door kardi naal Amette. aartsbisschop van Pa rijs, om wien zich vereonigd had eon schitterende groep van hooge geeste lijken kardinaal Lu£on, aartsbis schop van Reims, de aartsbisschoppen van Bo urges en Rouaan, de bisschop pen van Orleans, Blois. Beauvais, Amiens, St. Dié, Quirnper. Mcaux, Xe vers. Verdun en Moulin. De prach tige kerk. waarin de plechtigheid plaats had, droeg de versieringen, die indertijd te Rome bij de beatifi catie van de Maagd van Orleans zijn gebruikt Na de mis heeft de stedelij ke overheid een nabootsing van het oude Orleans uit de 10de eeuw inge leid. De klokken klepten en van den hoogen klokketoren staken de blazers vaa de artillerie de klaroenen. In do kathedraal is 's middags door den aartsbisschop van Rouaan een go- denktoeken voor Joanne d'Arc onthuld en gewijd en later trok oen historische optocht, betrekking hebbende op hot beleg van Orleans, door de stad. DE PARIJSCHE BANDIETEN. Opnieuw hebben twee arrestaties plaats gehad, in verband met de mis daden der bandieten. De gearresteer den zijn de vrouw van den anarchist Medge en een zekere Forget, die reeds achtmaal veroordeeld werd. Deze laat ste stond doorloopend in relatie niet de voornaamste leden van de bende, in het bijzonder met Carouy. Nadat Medge gearresteerd was, had zijn vrouw, die in anarchistische kringen onder den naam „Marthe" bekend was, bescherming gezocht bij Forget. De politie, die sinds lang do briefwisseling van Marthe volgde, kreeg door een brief, die haar dezer dagen in handen viel, het overtuigend bewijs, dat Forget en Marthe mede plichtig zijn aan de misdaad to Thiais. Een huiszoeking in de woning van Blanche had tot resultaat, dat behalve een aantal wapenen een groo te hoeveelheid kostbare juvveelen werden gevonden. De juweelen zijn afkomstig van een inbraak te Pavil- len-sous-Bois. Verder werden er me dailles gevonden, die toebehoord heb ben aan mevrouw Horfeu, een der slachtoffers van de misdaad te Thiais. Verder bekende Marthe, van Medge verscheidene duizenden francs ont vangen te hebben. HET BURGERLIJK HUWELIJK IN CHINA. Uit Shanghai wordt bericht, dat in eerstgenoemde stad dc eerste oreu- bare burgerlijke huwelijksvoltrekking tusschen Chineezen heeft plaats ge had. De bruiloft was wel op de van ouds gebruikelijke wijze ingericht, maar he^. bruidje verscheen, dwars tegen het tot dusverre gehuldigd ge bruik in, aan de zijde van haar aan- staande. Huwelijkseed en verwisseling der ringen hadden in het openbaar plaats. DOOR HET IJS. Te Halifax is de „Ultonia" van de Cuna/rdlijn aangekomen. Het schip had een der schroeven in het ijs in de Golf van St. Laurens verloren De 1200 passagiers werden aan land ge zet en zullen van Halifax uil naar de plaatsen hunner bestemming vertrek* ken. HET DRAMA OP DE LENA- GOUDVELDEN. Volgens telegrammen, die verschil lende afgevaardigden te St. Peters- buig ontvangen hebben, is de toestand in de Lena-goudmïjnen zeer ernstig. De arbeiders vreezen een nieuw bloed bad. De protostDcweging der arbeiders in Rusland neemt ook te Moskou groo-, ten omvang aan. ZELFMOORD EENER NH11L1STE. Zaterdag heeft zich te St, Peters- burg een Vrouwelijk student vergif tigd. In een brief aan de politie gaf zij als reden voor dezen zelfmoord op, dat zij een aanslag had moeten ple gen op een minister, maar dat haar daartoe den moed ontbrak. Een terro ristische organisatie had haar dezen aanslag opgedragen. De politie heeft lal van huiszoekin gen gedaan, en vele arrestaties zijn te verwachten. DE OVERSTROOMING. De berichten over dc overstrooming in de Missïssippi-vallei blijven a!ar- meerend luiden. Vooral uit Torras komt nieuws ovc» vreeselijk lijden van de menschen, die voor het wassende vvator waren ge vlucht Volgens een niet-ambtelijko schat ting zal alleen reeds in Louisiana de schade, door de overstrooming aan den landbouw toegebracht, 812 mil- lioen dollar beloopen. Thans staan 8<o vierk. Eng. mijl onder water. Tot nog toe hec-ft men I»» perso nen in veiligheid gebracht. Moer dan 2009 zitter er nog op daken, boomen en dijken en wachten op de inoturboo ten, die voortdurend heen en weer va- Meer dan 100.0!» menschen zijn dakloos en worden van overheidswege onderhouden. Op dc dijken is de ge heele bevolking van New-Orleans aan het werk. Dc kinderen vullen zand zakken, de vrouweu koken en de man nen graven. De treinen zijn met vluchtelingen gevuld.

Haarlem's Dagblad | 1912 | | pagina 7