NIEUWS= en ADVERTENTIEBLAD. ia* mMÊM* *—-»*«<*»*• Instantanées. 29e Jaargang, Mo. 8862 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. ZATERDAG 11 MEI 19J2 A 1 ..'JH-ll I IHL_XUJJ HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN AD VERTENTIËN: Vnnr Hairlpm PER drie maanden: Van 1—5 regels 50 Cts.; iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement vSSr de dorpen' in' dén om',rek Waar 'een igent geVeigd i (Kom W M 30 (jeïllusireerd Zondagsblad, voor Haarlem0.37j-j Redactie en Administratie: Groote Houtstraat 53. de omstreken en franco per post 0.45 |K§&x3§SÉbS§SHr IntercotmnnnaalTeIefoonnnnmierderRedactie600eniJerAdniinistnitie724. Uitgave der Vennootschap Lourens Cosfer. Directenr J. C. PEEREBOOM.Drukkerij: Zoider Brrrtenspaarae 12. Telefoonnummer 122. Tot de plaatsing van advertentiën en reclames van baiten het Arrondissement Haarlem in dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA Warmoesstraat 7678, Amsterdam. Telephoon interc. 6229. DIT NUMMER BESTAAT L'IT ACHTTIEN BLADZIJDEN. EERSTE BLAD. Onze Kwartjes-AdvertentlBn. Eiken dag ontvangen wij, men kan •r zich van overtuigen, zóóveel Kwartjes-Advertentiên van Vrnag en Aanbod, dat een eenvoudige admi nistratie daarvan noodzakelijk is, vooral in het belang van snelle plaat sing, i n bet belang dus der inzenders. De eenvoudigste administratie is 'die, waarbij deze Kwartjes-Adverten tiên contant worden betaald. Tal van inzenders doen dat uit eigen be weging, door ons, wanneer zij niet aan ons bureau de annonce komen opgeven, het bedrag in postzegels toe te zenden. Wij zijn daarvoor er kentelijk en bevelen de navolging gaarne aan. Wordt de Kwartjes-advertentie per telefoon of per brief zonder betaling opgegeven, dan zenden wij dadel*'k een quitantic voor het bedrag. Een enkele maal wordt dit verkeerd be grepen men ziet er soms wantrou wen in en vraagt„ben ik voor die paar kwartjes niet goed meer Daarvan is evenwel geen sprake. De maatregel dient uitsluitend tot ver eenvoudiging der administratie, in het belang der inzenders. Wij vertrouwen, dat met deze me- dedeePng een kleine gevoeligheid hier of daar zal zijn weggenomen en bevelen deze belangrijke rubriek, waarvan onze geaboiineerden en le zers durven wij zeggen dagelijks veel voordeel ondervinden, in hunne voort- iu rende belangstelling aan. DE ADMINISTRATIE. AGENDA ZONDAG 12 MEI. Muziek in den Hout. Schouwburg: Voorstelling door het Ned. Tooneelgez., S uur Soa Vereeniging: Opeivb. verg. i.z. Algem. Vrouwenkiesrecht, 8 uur. Biosc. Theater, Gr. Markt: Voorstel lingen van 2 uur af. KI. Vereeniging: Bioscoopvoorstel lingen, 3 en 8 uur. MAANDAG 13 MEI. Brongebouw: Samenkomst en ver gadering Spreker de heer John J. Lok©, S uur. lil. Vereeniging: Bioscoopvoorstel ling, 8 uur. Stadsnieuws Om O n s II e e n. In hot Vierde Blad van dit num mer vinden onze lezers een artikel „Fonteinenwee", in de rubriek Om Ons lleen. Treinenloop. Op het traject Zandvoort—Haarlem (Amsterdam) is er weer ingelascht trein 4412 (op Zon- en feestdagen) cn 216 (a.s. Donderdag) respectievelijk te 3.47 en 4.2ö des namiddags van Zand voort vertrekkende, en die volgens de dienstregeling eerst 30 Juni zouden rij den. llembrandttheater. Dinsdag 14 dezer komt het Rem brandt theater met de oorspronkelijke operette ,.De Ooievaar heeft zich vergist", van Ilerre De Vos; het li bretto is van den bekenden tooneel- Bchr ijver Davidofsky. Deze operette is het succes van den Öag. De hoofdrollen worden vervuld door de dames Antoinette Rohns, Gie- zen—Hoos, Kohier en Van Dijk en de heeren Kreeft, Köhler, Kiehl, Moes en Vigeveno. Vernieuwd. Ui', een ons gedane mededeeling blijkt, dat het Stationshotel in andere handen overgegaan en op verschil lende wijze, ook ten opzichte van het café-restaurant, vernieuwd en ver beterd is. Bouwvakarbeiders. Vrijdagavond had ten overstaan ran een notaris de teekening plaats van het collectief arbeidscontract der bou wv akarbeiders contract meegedeeld. Openlucht-vergadering. De muziekvereenïgmg „Voorwaarts", directeur de heer P. P. Wit, zal mede werking verleenen aan de openlucht meeting, welke met Hemelvaartsdag gehouden wordt in den tuin Rozen- stem te Santpoort. De bijeenkomst wordt uitgeschreven door de afd. Beverwijk van de Vrije Groep en de afd. Haarlem van den Bond voor Rationalistisch Onderwijs. De heeren Domela Nieuwenhuis van Hilversum en Rijnders, van Amster dam, zullen het woord voeren. De eer ste zal spreken over het onderwerp: Rationalistische Opvoeding van het kind, de tweede over het on derwerp: „De Parijsche autobandieten in verband met Rationalistisch Onder wijs." De muziekvereen. „Voorwaarts" ver trekt des middags te één uur van het Kennemerplein. In de stad mag geen muziek gemaakt worden. GEMEENTELIJKE ARBEIDSBEURS Nieuwe Gracht 3. Telefoon 1170. Ingeschreven: 6 timmerlieden, 1 machinale houtbewerker, wa genmaker, i meubelmaker, mo delmaker, 2 metselaars, 5 opper lieden, 1 stucadoors, 1 witters, 4 machinebankwerkers, 1 monteurs, 6 grofhaiiltwerkers, 1 metaaldraaiers 2 vuurwerkers, ketelmaker, 4 burgersmedan, 3 machinisten, 3 sto kers, 2 eiectriciens, i instrument makers, i koperbankwerkers, 1 ko perslagers, 2 loodgieters, 1 schoen maker, 1 zadelmaker, kleerma kers, 2 schilders, behangers, l stoffeerder, i bloemisten, 2 tuin lieden, 10 grondwerkers, 3 bakkers 1 banketbakker, slager, x krui deniersbedienden, 2 kelluers, 12 mu- gazijnkneehts, 14 loopknechts, 2 huis knechts, 3 sigarenmakers, 6 kantoor bedienden, boekdrukkers, l letter zetter, 1 lithograaf, binders, 13 e werklieden dienstboden, 18 werksters, 2 naaisters, 1 kook sters, 2 huishoudsters, 8 vrou welijke kantoorbedienden, adspi- ant bouwk. opz., 1 steenhouwer voegers, 4 Koetsiers en voerlieden 1 boerenknechts. G e v. Voorwerpen. Terug te bekomen bij: F, Kooyman, Glasblazerstraat no. 5, een ceintuur. H. Tee uwe, Frans Halsstraat no. 59, een muilkorf. J. van der Broek, Rollandstraat no. 60, een kiuderboezelaar. H. Seysener, L. Boogaardstraat no, i rood, een halve Litermaat. Jan Ban, Ban nes teeg no. 10a, een kruiwagen. A. Vrugt, Eendrachtstraat no. 35, een stuk van een naaimachine. H. Plant, Adriaan Loosjesstraat no. 38, een rijwielbel. J. Vasen, Ruysdaelstraat no. 3, een armband. M. Dalhuyzen, Bröuwerskade no. 19, een gouden ring. H. Cramer, Berckheydestraat no. 27, een notitieboekje. J. Warmerdam, L. Raamstraat no. 16, een kruis van een rozenkrans. A. Bloem, Witte Ileerensteeg no. 6, een portemonnaie. C. v. Doet, Hazepaterslaan 1x0. 30, een gaspijo. N ij verheid. Op 20 dezer houdt het departement Haarlem der Maats, van Nijverheid :n vergadering, waarop, zooals wij reeds vermeldden, de einddiploma's aan leerlingen der School voor Kunst- ijverheid zullen worden uitgereikt. Voorts moet een secretaris worden benoemd in de plaats van Mr. Vlaan deren, die tot voorzitter is aangewe zen dan wordt de beschrijvingsbrief behandeld, daarna worden de afge vaardigden ter algemeene vergade ring benoemd en eindelijk komt een voorstel tot het houden van een ex cursie. Onthouding. De afdeeling Haarlem van de Neder- landsche Vereeniging tot afschaffing van alcoholhoudende dranken zal zich op Hemelvaartsdag op de te Pur- merend te houden openluchtmeeting, uitgeschreven door een Comité van drankbestrijdende vereenigingen al daar, doen vertegenwoordigen door den banierdrager met banier. „St Josep h". In do vergadering van de Haarlem- sche afdeeling van den Nederland- scben R.-K. Bond van Post- en Tele- graafbeambten „Sint Joseph" werden tot afgevaardigden naar de jaarver gadering te Arnhem benoemd de hee ren Stuifbergen en Van Glabeek, wier plaatsvervangers zullen zijn de' hee ren Tellings en Wassenaars. Bij het vijfjarig bestaan der af deeling zal een propaganda-vercrade- rine worden gehouden. Men hoont gel den bijeen te krijgen, om een vaandel te kunnen aanschaffen. OPLEIDING TOT OFFICIER. Hedenmorgen vertrokken de serge anten Hylkema, Piederiet, Koert, mil.-serg. de Geer en korporaals Spie- ringhs en Doeschot van het 10e regi ment infanterie naar Den Haag, ten einde aldaar deel te nemen aan hel toelatings-examen voor den cursus voor opleiding tot officier, dat a.s. Maandag aldaar aanvangt. „DE HOLLANDSCHE VOORSCHOT BANK" TE HAARLEM. Aan het verslag over 1911, uitge bracht in de gistermiddag gehouden algemeene vergadering van aandeel houders, wordt het volgende ontleend: Het bedrijf der bank ontwikkelde zich in het afgeloopen jaar op bevre digende wijze. Het bedrag, dat in voorschotten was uitgezet, vermeer derde tot f 969.300, terwijl dat der in omloop zijnde 4 1/2 schuldbrieven toenam tot f 929.000. De bank leed geen verliezen. Het zakelijke onderpand bestaat uit: Kapitaal belast met vruchtgebruik f 77.994, hyoptheken f 228.168 en effecten f 68.518, totaal f 374.681. Aan polissen van levensverzekering is bij do Bank in onderpand voor een bedrag groot f 1.177.963, verdeeld over 28 Levensverzekering-Maatschappijen. De vennootschap heeft een winst gemaakt van f 9886, die als volgt ver deeld wordt: afschrijven op „effecten" f 372, afzonderen voor de extra-reserve f 2000 en voor het Waarborg-fonds f 2000. Overschrijven op nieuwe reke ning f 263, aandeelhouders 4 (art. 27 der statuten) f 1500, zoodat de over winst bedraagt f 3750. Dit bedrag vol gens de statuten te verdoelen als volgt: aandeelhouders f 1500, tantiè mes f 1687 en reserverekening f 562. Aandeelhouders ontvangen dus f 3000 of 8 dividend. De heer V. Loosjes, aftredend com missaris, werd als zoodanig herkozen terwijl de heer mr. H. Ph. 't Hooft, te Haarlem, als commissaris werd ge kozen. Besloten werd geen schuld brieven uit te loten. HAARLEMSCHE II A'NDELSVER- EENIGING. Vrijdagavond werden de twee nieu we bestuursleden van de H. H. V., de heeren A. H. Weijburg en Joh. M. Schmidt, geïnstalleerd. De voorzitter, de heer G. van der Most van Spijk, herinnerde daarbij aan het feit, dat juist op dien dag de vereeniging 20 jaar toestond. Binnenkort zal dit fees telijk met een soiree worden gevierd. Hoe groot de behoefte was aan een vereeniging van middenstanders, die incasso en informatie ter hand nam, blijkt wel hieruit, dat op de eerste ■ergadering de personen, die een be wijs van instemming gegeven handen met de oproepmgs-udverieuUe allen tegenwoordig waren. Sodert dien tijd is de vereeniging flink gegroeid, heeft heehvat als ver- loreu beschouwd geld voor de leden geïnd en hen door haar informaties oor schade behoed. Door de uitbreiding van het bestuur is het nu ook mogelijk geworden, zich moer dan tot dusver toe te leggen op algemeene middens landsbelangen en gemeentelijke aangelegenheden; er heerscht dus een Irissche geest in de vereeniging, zoodat zij het 20-jarig be slaan met opgewektheid op 30 dezer kan vieren. CONCERT IN DEN HOUT. Programma voor Zondag 12 Mei 1. Munchener Marsch, Fall. 2. Ouverture de l'Opéra Lo Roi d'Ys, I aio. 3. Rêverie, Vieuxiemps. 4. Grosso Fantasie a. d. opor der F1 Legende Hollander, Wagner. 5. Ouverture Tancred, Rossini. 6. a. Un Bal. Berlioz. b. Toréadoro et Andalouse. Ru binstein. 7. Fantasie Preciosa, Weber-Coe- Vraaggesprek van den dag. MET DEN BEELDHOUWER LOUIS J. VREUGDE. In het huis in de Spruitenbosch- straat, waaraan een merkwaardige zandsteenen trap een eigenaardig ar tistiek cachet geeft, woont en werkt dc beeldhouwer Louis J. Vreugde. Vanmorgen hebben we hem daar ge sproken over een beeldwerk, dat het bestuur der Carnegie-stichting hem ter ontwerping on vervaardiging heeft opgedragen. In zijn werkplaats liet de hoer Vreugde ons het wordende beeld zien. Wat was uw opdracht? vroegen we. - Men heeft mij opgedragen een beeld te maken, dat een voorstelling geeft van de schoone kunsten. Daarom, zei de heer Vreugde, wij zende op het twee meter hooge gips model, daarom heb ik een vjouwc- figuur gekozen, die als attributen draagt een overwinningspalm in de rechter- en een Laokoonbeeldje in de linkerhand. Een vrouwenfiguur nam ik omdat dit altijd sympathiek is. U ziet .zij staat met een weinig voorover gebogen hoofd en de rechterknie licht gebogen in een peinzende houding. Waarom koos u dit beeldje van Laokoon als attribuut? Kunst is altijd passie, antwoord de dc beeldhouwer, en nu ik de kunst moest verzinnebeelden, heb ik ais at- ti'ibuut dat Laokoonbeeldje genomen, omdat ik in den Grieksclxen Laokoon de hoogste smart zie uitgedrukt. Niet waar? Die priester met zijn kinderen, die door de slangen wordt aangevallen en het leven niet meer weet te redden, dat is een hevige zielesinartl liet beeld is dan ook een allegori sche, eigenlijk een decoratieve fi guur. Waar wordt het beeld aange bracht? In den gevel aan de Anna Pau- lovmastraal. Daar is een nis gemaakt. Het gipsbeóld hebben wij naar Den Tlaag gebracht en daar alvast eens op zijn plaats gezet, om te zien, hoe het daar werkte. U ziet, het is meer dan levensgroot, dat is met opzet ge daan, omdat het beeld twaalf meter hoov komt te staan en op die hoogte dan juist levensgroot zal lijken. Bcbeilell u nu het geheele stuk steen? vroegen we den kunstenaar hij het stuk bruinen zandsteen, waaruit ruwe omtrekken van liet beeld werk reeds naar voren kwamen alsof duar dc eigenlijke figuur zichtbaar was door een bruinigen sluier. Neen, niet heelemaal zelf, ant woordde dc heer Vreugde, liet gips model heb ik wel geheel zelf gemaakt, maar de groote omtrekken in dit stuk zandsteen het is Oberkirclier zand steen, liet hardste, dat er is laat ik mijn helpers doen. Kijkt u eens, dat gaat zoo. U ziet hier op het gipsbccld overal punten, op den buik, op de vooruitsprin gende knie, op den voet enz., dit Zijn hoofdpunten, me worden met een passer op het stuk zandsteen overge bracht. K11 wat huiten die lijnen vult, wordt weggeslagen. Ik werk natuur lijk zelf hel beeld af. Ten slotte deelde de heer Vreugde ioe, dat Jnj binnen een week of drie, vier gereed hoopt te zijn met de uit voering van deze zeker zeer eervolle ipdracut. TUBERKOL. H. v. T., zoo 11 van H. v. T. in de Frar.'kestroat, was eeuigen tijd in dienst geweest bij den apofch. Gryseels aliuor. Daar had. llij dc dokters-recep ten klaar gemaakt met alleen, maar deze ook sulletjes overgeschreven. En daardoor hud-ie zooveel geleerdheid opgedaan, dat hij zich wel ia waar nog niet als dokter vestigde, maar zicii dan toch geroepen voelde, om de lijdende meaischhcid van raad te die nen. Tuberkol, een geneesmiddel tegen long- en borst tuberculose, was de wijdsche naam, die de gewezen apo thekersbediende aan een brum vocht gaf, dat hij in een fleschje tegen Ixy taling van I 1,50 verkrijgbaar stelde. Maar aangezien de politie nu niet zoo erg veel vertrouwen in dezen menschen-vriend en diens geneesmid del stelde, heeft zij een fleschjc mei dat bruine vocht in beslag genomen, en tegen hem proces-verbaal opge maakt. Uil het verhoor bleek verder, dat vader en zoon het vocht maakten en afleverden voor f 1.50, en dat hot vocht werd gemaakt overeenkomstig de recepten van doktoren, welke bij dien apotheker inkwamen en welke recepten diendon voor tuberculose lijders. De justitie zal thans hebben uit te maken aan welk© overtreding of overtredingen genoemde IL v. T. zich heeft schuldig gemaakt. H e r ij k. Maandag heeft de herijk plaats van 8 tot 12 uur voor Houtmarkt, Dijk- straat, Oostvest, Koralensteeg, Glas blazersstraat, Bleekorstraat, S cheep- makersdijk, Ilarmeaisjansweg en Pa- pentorenvesten van 1 tot 4 urn- voor de Raamsteag, Koolsteeg, Molen- steeg, Kerkstraat, Leliestraat en Beeksteeg. Haarl. Brand verzek ering- Maatschappij In de hedenmiddag gehouden verga dering werden balans, winst- en ver liesrekening goedgekeurd. Er zal dit jaar geen dividend wor den uitgekeerd. Luidkeels venten op Zon- dag. Hier ter slede is, naar de Stand, meldt, opgericht ©en comité van actie 0111 een verbod te krijgen van hot luidkeels venten op Zondag met koop waren langs do huizen. Zie vervolg Stadsnieuws onder laatste berichten. Uit de Omstreken BLOEMENDAAL. De afdeeling „Meerenberg" van den Bond van Gemeentewerklieden, welke werklieden in Prov. dienst zijn, heb ben een adres gericht aan Gedep. Sta ten om twee loonklassen in te voeren, nl. een voor vaklieden met een mi nimumloon van f 13 en een klasse voor niet-vaklieden met een minimum- loon van f 12. Verder vraagt zij vier tweejaarlijk- sche loonsverhoogingen van f 1. Er wordt op gewezen, dat in Haar lem 't minimumloon van den laatsten arbeider 1 12 bedraagt en in Schoten f 12.50. Op het gesticht Meerenberg zijn nog 33 werklieden, die een minimum-loon 'an f 9 en ecu maximum loon van f 11 hebben, terwijl de vaklieden een loon hebben van f 11 tot f 13 en het maxi mum loon voor alien eerst tebereiken is in den loop van tien jaren, door om de twee jaren een verhooging te ont vangen van f 0.40 zegge 40 cents. in het gesticht Duin en Bosch te Castrioum zijn de loonen aanmerke lijk beter, liet min. loon van Duin en Bosch,, voor verscheidene takken van dienst, staat gelijk met het maximum loon van Meerenberg. HEEMS l'EDE. Zondag 19 Mei worden in de Herv. kerk to Heemstede zes broeders van „Meer-en-Bosch" ingezegend. HAARLEMMERMEER. Vorkeerd gelezen. Een milicien van de lichting 1910, wonende to Abbones, had in de cou rant gelezen, dat de lichting 1910 ou der da wapenen moest komen, ter wijl geen oproepingsbriefjes meer aan Kuis bezorgd zouden worden. Op den vastgesteiden tijd begaf hij zich in uniform naar zijn corps te Haar lem, doch kwam daar tot de ontdek king, dat hij vorkeerd gelezen had, want dat niet de gewone lichting van 1910, maai- de landweer Hchtïng 1910 onder de wapenen moest komen. Hij werd dus onverrichter zake, maar met een hlij hart, weer naar huis ge stuurd. ZANDVOORT. Men schrijft ons Als een bewijs, dat de gezondheids toestand in deze gemeente niet slecht is, kan geuield worden, dat in het jaar 1912, dus in ruim 4 maanden, al hier slechts 5 sterfgevallen hebben plaats gehad, op een bevolking van lnjna 4000 zielen. Dit is zeer gering. Onder de 5 overledenen waren 2 men- schen boven de 80 jaren, 2 hoven de 70 jaren en 1 33 jaar. Binnenland DE KONINGIN EN PRINS HEN DRIK NAAR PARIJS.' Met den Minister-president van de Fransche Republiek, Minister Ph. Poincaré, heeft de Parijsche corres pondent van de „N. R. Ct." een onder houd gehad, waarin die Staatsman hartelijke dingen zei over Nederland en over het a s. bezoek van de Ko ningin en Prins Hendrik aan Parijs. Uit wat genoemde correspondent schrijft, nemen wij het volgende over: „B" een uiting van den heer Poin caré over de zeer goede betrekkingen tusschen Frankrijk en Nederland, ver stout ik mij te zeggen: Men zeide dezer dagen. Excellen tie, dat Nederland, alvorens zijn in stemming met "t Franscb-Duitsche ac- coord over Marokko te doen kennen, een preciseering of verklaring om trent een mijnenquaestie vroeg. De Nederlandsche lezers van c-en inter view zouden het zeker zeer op prijs stellen van u te mogen vernemen el dit juist is en hoe het met deze quaes- tie staat. De Minister kijkt mij aan met een blik, die duidelijk zeggen wil: maar dat zijn nu juist de punten, waarom trent ik absoluut niets zeggen wil. Maar hij kleedt het anders m c-n zegt leuk glimlachend: Dit punt behoort ook tot die, waaromtrent ik op dc Kamertribune zal kunnen antwoorden. Eu onmiddel lijk voegt hij er met overspringing van de geheele zaak en aan knoopen- de aan een vorig punt uit het ge sprek aan toe: Vier jaar geleden ben ik in de lente no? in Nederland geweest en heb er de hyacinthen- en tulpenvel den bij Haarlem bewonderd. Als ik het met een economische vraag beproef om den Minister meer te doen loslaten dan hij wil, ant woordt hij: De Zaanstreek is ook bijzonder mooi en interessant. Twee jaar gele den in Arasterdam hebben wij een motorboot gehuurd en hebben een prachtigen tocht door de Noord-llol- landsche kanalen gedaan. Onze musea, dc Amsterdamsche, de Haagsche, het llaarlemsehe. zelfs de Leidsche cn Delftsche blijkt de Mi nister door en door te kennen, en niet minder goed kent hij 't schilderach tige van onze steden cn van tal van onze landstreken. Als ik verbaasd zeg: Maar Excellentie u kent Neder- land beter dan menig mijner landge- nooten, deelt de Minister mij mede, dat hij reeds op zijn een-en-twinlig- ste jaar voor de eerste maal in Neder land is geweest. En sedert dien ben ik er wel tienmaal teruggekeerd. De reis is ook zoo gemakkei iik. „Aan het slot van het gesprek zeg ik den heer Poincaré, die zich legen alles wat. naar politiek interview zweemt met het in juiste, sobere en schilderachtige woorden oproepen van een schoon liollaixdsch landschap ver weert, dat, juist waar hij Nederland persoonlijk zoo uitnemend blijkt te kennen, ook een korte, eenvoudige verklaring uit zijn mond, naar aan leiding van liet op handen zijnd be zoek van onze Koningin, door onze le zers zeker gewaardeerd zal worden. De Minister-President is dan zoo vriendelijk, zijn terloops 111 liet ge sprek omtrent dat punt gedane uitin gen samen te vatten in de volgende verklaring, de ik u woordelijk ver taald, weergeef: „De regeering van de republiek her innert zich met dankbaarheid de hartelijke warme ontvangst, die Pre sident Fallieres in Nederland ontvan gen heeft. Wij zijn dus bijzonder ver heugd over de komst van 11. M. Ko ningin Wiihelmina en wij bereiden ons voor haar met de levendigste en eerbiedigste sympathie te ontvangen. „Wij zullen alles doen wat wij kun- in, om haar het bezoek, dat naar ori- •n zin te kort zal zijn, zoo aange naam mogelijk te maken. „Deze reis zal de uitstekende be trekkingen van de beide landen beze gelen. „Persoonlijk herinner ik mij zew- harteiijk ontvangen te zijn in Den Haag, nu 18 maanden geleden, door de Nederlandsche regeering, toen ik in Nederland gekomen was 0111 het internationaal congres der sociale verzekering te presideeren en ik zal zeer gelukkg zijn, mij opnieuw in be trekking te bevinden niet de staats lieden van een land, voor hetwelk ik een groote bewondering koester." VROUWENDAG. De resolutie, die Zondag in alle ver gaderingen der S. D. A. P. zal worden in stemming gebracht, luidt als \ulgt: De vergadering, gehouden den 12 en Mei te overwegende, dat de maatscliappe lijke toestand der vrouw door de ka pitalistische produktiew ijze een alge- heedc verandering heeft ondergaan; dat de vrouw der arbeidersklasse door haar niaatschappel ijken arbeid direct, en door haar geziusarbekl in direct, in dezelfde verhouding staal tot het kapitaal als de mannen van haar klasse; dat zij bovendien en daarnaast als moeder bij de opvoeding van de kin deren van het proletariaat een bijzon-, dere en zeer verantwoordelijk© taak heeft te vervullen; eischt op die gronden de volledige politieke ontvoogding van alle meer derjarige vrouwen; roept de vrouwen der arbeidersklas se op om te strijden voor de verove ring van het directe, geheime, alge meene kiesrecht voor mannen en vrouwen; wekt haar op dezen strijd te voeren gezamenlijk met de arbeiders, georga-

Haarlem's Dagblad | 1912 | | pagina 1