NIEUWS= en ADVERTENTIEBLAD. 29e Jaargang, No. 8863 Versehrjnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. MAANDAG 13 MEI 1912 B HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN ADVERTENTIËN: per drie maanden: Van 15 regels 50 Cis.; iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement V.oor Haarlem1.2U Haarlem van 1—5 regels ƒ1.elke regel meer ƒ0.20. Reclames 30 Cent per reeeL Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der lo';: Bij Abonnement aanzienlijk rabat. gemeente)1-30 s. Advertentiën van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing; Franco per post door Nederlandl.t» JlT^ Cts. voor 3 plaatsingen a contant. Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem0.37?^ Redactie en Administratie: Groote Houtstraat 53. de omstreken en franco per post 0.45 Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724. Uitgave der Vennootschap Lourens Cosffer. Directeur J. C. PEEREBOOM. Drnkkerij: Zuider Buiteaspaarne 12. Telefoonnummer 122. Tot de plaatsing van advertentiën en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem in dit blad is uitsluitend gemachtigd bet Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA Warmoesstraat 7678, Amsterdam. Telephoon interc. 6229. TWEEDE BLAD. Duitenlandsch Overzicht De oorlog tusschen ItaliEen Turkije Volgens berichten, door de Italiaan- sche regccring ontvangen, kwain het op Rhodos .tot een slag tusschen de Italianen en de Turken. De bijzonder heden over het gevecht zijn zeer vaag. Niettemin schijnt het, dat het treffen van groote beteekenis is geweest. Het tooneel van den strijd was een bosch, gelegen in het gebergte, ten Noord oosten van den Allairo, den lioogsten berg van bet eiland. Aan beide kan ten zouden groole verliezen geleden zijn. De Italianen hebben weer nieuwe eilanden bezet. Admiraal Viale tele grafeerde, dat de oorlogsschepen de Italiaanschc vlag heschcn op de eilan den Oarpathos en Casos. Het Turksche garnizoen en de civiele autoriteiten werden gevangen genome». De oor logsschepen namen ook de Turksche garnizoenen en civiele autoriteiten op I.; eilanden Piscopi en Nysiros gevan gen. Alle krijgsgevangenen zullen luuir Italië gezonden worden. Te Tarente kwam al aan de kruiser „Duca degli Abruzzi'Aan boord be vonden zich de Wali van Rhodos, ver schillende Turksche beambten, 5 offi cieren, 1U7 soldaten en 9 gendarmen, 'ellen krijgsgevangenen. Het Turksche ministerie van oorlog deelt mede, dat de opruiming der mijnen in de Datdanellcn onderbro ken is ten gevolge van het ruwe weer. Een derde deel der mijnen is reeds opgeruimd uit particuliere inlichtin gen weet men, dat de opruiming Za terdag hervat is. Wanneer zullen de Turltijn alle in Uil en verwijderd hebben en de Dar- danellen weer voor de scheepvaart openstellen? Ze kunnen er zooveel mee talmen als ze willen. Maar het wordt voor de Turken wel gevaarlijk, om de mogendheden door de handelsbe langen bij de quaestie betrokken nog langer te tarten. Men meldt uil Athene, dat weer een stoomschip, thans van de Archipelago Steamship Cy., bij het verlaten van de haven van Smyrna verongelukt is. Volgens de Turksche lezing is liet op een miju gevaren. Andere berichten beweren, dat het schip door een Turkseh projectiel is getroffen, waar op de ketef ontplofte. Over liet lot van de opvarenden wordt niets gemeld. Dc Turken gaan wel krachtig tegen de in Turkije wonende Italianen op treden. Do '1'urkscKe Senaat nam een wets voorstel aan, waarbij voorloopig een douanerecht van 100 geheven wordt op alle Italiaanschc goederen, behalve op zwavel. Een nieuwe opstand In Marokko Er broeit wat 1 Het is in het Moorenland in de laat ste weken zeer rumoerig. Verschillen de stammen komen tegen de Fran- sclie overhccrschers in opstand, en brengen 't zelfs lot aanvallen op de Eui'opeesche versterkingen. Het zijn lieele benden opstandelingen, duizen den strijders. En Marokkanen op het oorlogspad zijn gevaarlijke tegen standers Ce M a t i n-correspondent te Fez seinde Het is een kritieke toestand. Het is beter de waarheid niet voor liet pu bhek te verbergen des te beter zal men zich een Ooideel kunnen vormen over de zwaarte van de taak, welke den resident-generaal wacht. Men weet, dat generaal Lyautey onder weg is. Hij rnag zich wel haas ten, anders vindt hij vóór zijn aan komst nog heel Marokko in opstand. Het belooft voor de Franselie solda ten in Marokko een zware strijd te worden. Ook de Spanjaarden zullen er niet zonder kleerscheuren afkomen. Dit blijkt ook wel uit iiet volgende telegram uit Meliila Een groote menigte Mooren trok de rivier de Kert over en deed een aanval tegen de Spaanschc strijdmacht, die krachtdadig tegenweer hood en de vij andelijke stellingen bezette, 's Avonds staken de Mooren op de bergen vuren aan, om versterkingen uit liet binnen land te vragen. Een brief uit Marakesj meldt, dat de troepen van den Sultan slaags rank ten met stammen, die doears plunder den. De troepen hadden 100 gesneu velden. Allerlei. DÜITSCHLANÜ EN ENGELAND. De Duitsche staatssecretaris van marine. Von Tirpilz, heeft eenige me- dedeelingen in de begroot ingscom- niissie van den Rijksdag gedaan. Wat het oorlogsgevaar in den zomer van 1911 betreft, zoo zei hij o. n., de En- gtlsche minister Ascpiiili heeft ver klaard, dat het plan tot een overrom peling van Duitsehland nooit bestaan had. Van een dergelijke verklaring moet men nota nemen en dat hebben wij (Duitgcbland) ook met bijzondere voldoend- gedaan, liet feit, dat de militaire bevelhebbers misschien aan heide zijden zekere veiligheidsmaatre gelen genomen hebben, valt wel niet te bestrijden, maar bewijst niet, dat bepaalde 'dannen bestonden bij de re geeringen. EEN SPION NA GE W ET IN D Li ITSCHLA N D In den Rijksdag zette, bij de tweede lezing der begrooting vaii oorlog, de Centrums-afgevaardigde dr. Trendel uiteen dat alles"moet gedaan wor den, om het ons omringende spion- nage-net te scheuren. Onze kusten en landgrenzen moeten door de zwaarste straffen tegen spionnage woiden be schermd. In het buitenland werden veel 'afdöender maatregelen genomen, en veel strenger straffen bedreigd. Onze vestingstraf schrikt de buiten landers niet af. Wij wenschen do spoedige indiening van een spionna- gewet, zoo zei spreker. De Italiaansche Kamer heeft met 391 tegen 6 stemmen besloten over to gaan tot de artikelsgewijzc beraad slaging van het ontwerp tot kiesrecht hervorming. DE OPSTAND IN ALBANIë. Men meldt uit Saloniki, dat de ge vechten in Albanië voortduren. Men verzekert, dat de Turken aanzienlijke verliezen leden. Een Albancesche bende sneed de te legraafdraden in het villa jet Skoetari door. Er had een botsing plaats met regeeringstróepen, waarbij verschil lende Albaneezen gedood en gewond wérden. Twee werden er gevangen genomen, de rèst ontvluchtte. DE KRETA-QUAESTIE. De bladen te Athene publiceeren een order van de Kretenser regeering aan de 20 Kretenser afgevaardigden, die te Athene zijn aangekomen, waarbij hun uitdrukkelijk gelast wordt, zoo- i lang te Athene te blijven, als noodig is. Deze afgevaardigden zullen zoo noodig hen, die door de mogendheden- protcctoren gearresteerd zijn, verte genwoordigen, want, zegt het schrij ven, geen mensclielijke macht zal dc Kretensers doen afzien van hun ver langen, om Kreta in de Grieksclie Ka mer te doen vertegenwoordigen. DE REVOLUTIE IN MEXICO. Een telegram meldt, dat in de nabij heid van Torreon een beslissend ge vecht heeft plaats gehad tusschen regeeringstróepen en revolutionnairc benden. Generaal Rabago gaf op. d.it het aantal dooden onder de opstande lingen 90 bedraagt, terwijl de regee ringstróepen slechts 7 dooden en 15 gewonden zouden hebhen. Ook bij Cuarto Ciencgas werden de rebellen door de troepen van generaal Albert verslagen. Volgens geruchten zou Orozco, de pretendent van het presidentschap, in Juarez Goniez ge vangen genomen -hebben. De regee ring onderhandelt thans met de aan voerders der Zapatisten in het Zuiden. Amnestie zal volgen, als zij de wapens neerleggen. Een telegram uit Juarez meldt, dat generaul Gomez op 5 Mei zijn voor- loopige hoofdstad verliet. Hij is ver dwenen en waarschijnlijk naar de Vereeuigde Staten gevlucht. DE OPSTAND IN PARAGUAY. Er wordt geseind, dat dc troepen der regeering de rebellen totaal ver slagen hebben. DE CHINEESCHE FINANCIëN. De Chineesche minister van finan ciën heeft in overleg met buitenland- sclic bankiers een ontwerp opgesteld, waarbij de 10 millioen pond sterling auu China wordt voorgeschoten on der toezicht van een gemengde com missie, bestaande uit buitenlanders en Chmcezen. Hét, ontwerp zal nan den president tor goedkeuring worden aangeboden. De vroegere Russische minister van justitie en Doema-lid Manuchin heeft de opdracht gekregen, een onderzoek in te stellen naar de gebeurtenissen in de Lena-goudwasscherijen. EEN WOELIGE BETOOGING. Uit Lemherg wordt geseind Verscheidene honderden studenten hadden een unti-Russisclic manifes tatie georganiseerd. Het was er zeer rumoerig; 13 agenten werden door steenworpen gewond. Verschillende studenten ontvingen sabelhouwen. Do betoogers werden ten slotte uiteen ge dreven. binnenland 'T KONINKLIJK BEZOEK AAN AMSTERDAM. Door de Koningin is bij haar ver trek aan den burgemeester ter hand gesteld een bedrag van f 2000 voor de Vereeniging van armbesturen, f 500 voor het Politiefonds en f 50 voor liet Onderling diamantslijpers weduwen- en woezenfonds. DE CRISIS AAN MARINE. Bij Kon. besluit is, met ingang van li dezer lo. op zijn verzoek, eervol ontslag verleeaid aan den vice-admiraal J. Wentholt, als minister van marine, met dankbetuiging voor de vele en gewichtige diensten door hem aan de Koningin en aan den lande bewezen 2o. tijdens de ontstentenis van een minister van marine, is hot beheer van het departement van marine, ad interim, opgedragen aan den minis ter van oorlog, den heer H. Colijn. PRESIDENT HOOGE RAAD. Bij Kon. heel uit is aan mr. A. P. Th. liyssel, op zijn verzoolt, met in gang van i Juli, verleend eervol ont slag uit zijn betrekking van presi dent van den Hoogen Raad der Ne derlanden, onder dankbetuiging voer do vele en belangrijke diensten, door hem in verscjiillende rechterlijke be trekkingen aan den lande bewezen. GYMNASTIEK. Er gaat een oproep uit van eenige leeraren in de gymnastiek, die in stemming vragen voor de oprichting van een vereeniging, die ten doel heeft volledige erkenning van de gymnastiek; verbetering in opleiding van den leeraar; houw en inrichting van doelmatige lokalen; deskundigen aanleg van speelplaatsen; voldoen den tijd voor onderwijs. De oproep is o.a. geteekend door den heer B. ten Have te Haarlem. REN GYMNASIUM TE HILVERSUM. B. en W. van Hilversum, die een enquête onder de oudere van leerlin gen hebben doen houden, handhaven hun voorstel om een Gymnasium op te richten. LUSTRUMFEESTEN TE AMSTER DAM. Van 17 tot 21 Juni zullen de Ara- sterdamsche studenten hun lustrum vieren. Aan 't programma ontleenen wo, dal zullen plaats hebben: een se renade op verlichte vaartuigen aan den rector'-magnificus, een concert van 't studenten muziekgezelschap „Sweolihck", een avondfeest in den Concorfgebouwtuin (de studenten zul len zorgen voor t opvoeren van eeni ge kluchten, een cabaret, muziek, enz.) looneeivoorslelling van de studenten- tooneel vereeniging, roeiwedslrijden, en een grooteb loemencorso. DE LANDWEEROEFENINGEN. liet llbld. schrijft: Het Departement van Oorlog blijkt een middel te hebben uitgedacht, om de populariteit dor militaire herha lingsoefeningen, die gelukkig toch on der ons volk reeds zoo groot is, nog aanmerkelijk te verhoogen! Zie hier wat wij ontleenen aan de feiten, ons van een afgelegen plek op het platteland door een onzer lezers medegedeeld. Een eerzaam tuinwer- ker, echtgenoot en vader, ontvangt op zekeren dag ('t is Woensdag) van den veldwachter de onthutsing-verwekken- de boodschap, dat hij reeds den voor- gaanden Maandag in een paar uur sporens gelegen garnizoen als land weerman Ead moeten opgekomen zijn, om 6 dagen dienst te doen. Oproepin gen, zoo luidt de nadere toelichting worden daarvoor tegenwoordig niet meer gezonden, de openbare Ken nisgeving, die voor allen .verbindend is en die allen „worden geacht te kennen" (o vriendelijke Sint Bureau- cratius), heeft plaats door aanplak king aan °L gemeentehuis. Welk gemeentehuis ongeveer twee uren loopens van de woning van den betrokken tuinwerker verwijderd is, en waax hij niets te maken heeft. Maar. als hij hals over kop van vrouw en kinderen afscheid neemt en zich bij zijn garnizoen nog 's avonds laat kan komen aanmeiden, ver heugt hem zijn overste met 10 dagen politiekamer; wegens het verzuimen van aan de oproeping tot den werkc- lijken dienst gehoor te geven! 't Geen dus beduidt: dat onze man 10 harde nachtjes lieeft te genieten; geruimen tijd langer van zijn gezin en zijn werk wordt afgehouden; een besmet strafregister krijgt; en den militairen dienst vergrond... alles om dat, ja, waarom? Omdat het militaire gezag liet niet noodig acht, tegenover burgers de burgerlijke beleefftheid in acht te ne men, en hun, als in den goeden ou den tijd, op de hoogte te brengen van wat zij anders niet kunnen weten. Men vraagt zich waarlijk af, wat deze man, en zijne soortgelijken, nu hadden kunnen doen om niet in de politiekamer te komen. 't Is waarlijk wel noodig, dat er eens een stem opga om op redelijker regeling van dergelijke aangelegenhe den aan te dringen! t Geval staat niet op zichzelf, dezelfde bejegening, om dezelfde aanleiding, is aan een niet gering aantal betrokkenen overko men. En zoo heeft men hier een ernstig en gevaarlijk symptoom. Gevaarlijk, omdat men zóó den zin voor 't mili taire, en de genegenheid tusschen le ger en burger-soldaat zeker zoo krach tig mogelijk tegenwerkt. Ernstig, om dat het blijkt, dat er nog eene admi nistratie bestaan kan voor wie nóg een burger, vooral als hij is: maar van 't platteland, niet beter dan ruim honderd jaar geleden geldt als ,,cor- véable merci" naar goettkuriden te be-bazen. TREURIG GEVAL VAN VERVOL GINGSWAANZIN. Te Leeuwen-Maasriiel beeft zich een verschrikkelijk drama afgespeeld. De 34-jarigo J. B. was tot voor een paar dagen gevaarlijk ziek, thans beteren de, zoodat hij van den geneesheer zelfs in de buitenlucht mocht. Wel was hij nog zwak en leed ook, denke lijk ten gevolge der zwakte, aan ver volgingswaanzin. In den morgen was hij een paar malen buiten geweest, in den namiddag ging hij weer buitens huis. Daar hij eenigen tijd weg was, gingen de huisgonoolen zich overtui gen waar hij was. Toen hij in de richting der Maas wandelde, begaf zijn vader, vergezeld van zekeren R., zicli zoo spoedig mogelijk op weg om den zieken zoon in te halen. Deze ziende, dat men hem nakwam, wierp zijn klompen uit, zette het op een loq- pen en voor de oogen van den vader kwam de ongelukkige in de Maas te recht. Tot op heden heeft men het lijk nog niet opgevischt. TREINBOTSING. Men meldt uit Maastricht Toen de personentrein van Luik vier uur Zaterdagmiddag hier binnen kwam, weigerde de rem, zoodat de trein op een rangeerenden goederen trein liep. De locomotief van den per sonentrein en de bagagewagen van den ïaugeereaiden trein werden be schadigd. Twee dames en een heer zijn licht gewond. De treinenloop had geen vertraging. DE MAALTIJD. Een vrouw kwam in een herberg en liep kalm naar haar man, die mei drie vrienden zat te drinken. Zij zclU een overdekte schaal op tafel en zei: „Je zult het wel te druk hebben om thuis te komen eten, Jan, daarom breng ik liet je maar hier." Toen ging zij weer weg. Dc man was er werkelijk verlegen mee. Hij lichtte het deksel op, en vond een leege schaal? O, neen, er lag een papiertje in. Daarop stond: Ik hoop, dat je eten je goed zal smaken. Jan, je vrouw en kinderen eten thuis hetzelfde. „De Geh. Onth." EEN ONTROUW AMBTENAAR. Op het postkantoor te Deventer ia door de politio geariesteerd de com mies der posterijen J. de G., die verr dacht wordt zich schuldig te hebben gemaakt aan valschheid in geschrifte en financieele malversatiën, zulks op last van het hoofdbestuur der poste rijen, waaraan gebleken was, dal ver schillende ingekomen staten waren vervalscht. De schuldige heeft reeds bekend. Nadere bijzonderheden ontbreken nog, daar de politie de zaak in onder zoek heeft, dat zeer uitgebreid is, zoo meldt de Tel. DE EERSTE ELEVATOR IN DE AMSTERDAMSCHE HAVEN. Naar 't Hbld. verneemt zal de Steen kolen Haudelsvereeniging die boven 't IJ een steenkolenopslagplaats gaat maken in den loop der volgende maand een grooten elevator voor het lossen vain kolen In onze haven in werking stellen. Dit is de eerste drijvende elevator, die in de Amsterdamsche haven ju gebruik wordt genomen. Deze eleva tor zal een groote loopkraan hebben van 400 tons per uur. BIJ EEN BRAND GEWOND. In de Valkenburgerstraat te Am sterdam ontstond tengevolge van het vlamvatten van een petrol eumtoeslcl een binnenbrand. De 78-jarige juf frouw De Mesquita, die pogingen deed om het vuur te blusschen, bekwam daarbij ernstige brandwonden aan lichaam en beenen. Haar 52-jarige zoon, die haar te hulp snelde, be kwam brandwonden aan beide han den. De vrouw wier toestand ernstig is, werd naai- het ziekenhuis overge bracht. EEN STEEKPARTIJ. Te Maurik ontstond twist ouder knikkerende jongens, onder wie de 15-jarige G. van der H. behoorde. Zekere S. mengde zich daarin. Later wachtte Van der H., S. op en bracht dezen 24-jarigen oppassenden jonge ling met een omgebogen kloinpeiuna- kersmes een vijftal levensgevaarlijke wonden, o.m. in de lever toe. De dader, die als zeer lastig bekend staat, legde kalm een volledige be kentenis af. Hij zou niet den getrof fene, maar diens broer bedoeld heb ben. Zie vervolg Binnenland op pagina 3, Tweede Blad. Feuilleton Haidée. Naar het Engelsch dior A W. MARCHMONT. 44) Ik vond de soldaten bij den steiger op ons wachten, zooals ik besteld had. Eu mijn gevangene en zijn bewaker in het rijtuig stoppend, volgde ik en reei -ii;c hem mes. No.ut ïe'i ik meer zoo n onverschil ligen, koelb'oedigen schavuit outmost. Hij rookte /Ooildurend en begon zóó vroolijk te babbelen, als had hij geen schijntje vun angst ter wereld. Het val een vreemde en een lange rit, wan, h'j bracht ons vijftien mijlen ten Noorden van Stamboel naar een groot er. ze..- ee.-zaa u gelegen huis, dat halver v ige don steilen heuvel was gelegen. Toen wij cc aankwamen stapte ik uit. maar hij weigerde uit het rijtuig te i omen, oindat zijn dienaren hem niet als een dief geboeid mochten zien, en daarom kondigden wij ons aan. Een man in Oostersche kleeding kwam naar buiten en vroeg mij met •va»! buigingn wat ik w>nschte, toen zijn meester hem bij het portier van liet rijtuig riep, en een kort gesprek in een vreemd dialect volgde, waar van ik geen woord verstond. Toen lachte de Bey en zei hardop tot mij in het Franseh Misschien is u er op gesteld, de Amerikaansche zelf te halen. Zij ver wacht u, schijnt het, en is juist in de goede stemming, u te ontvangen. Volg dien ouden zondaar, en hij zal u tot haar brengen. Eón oogenblik kwam het idéé bij mij op, dat liier verraad achter zat, maar ik zette dat als onmogelijk van mij af, toen ik dacht aan ors gevolg, en ik verzocht den man, mij vóór te gaan. Mijn hart klopte heftig van ver wachting, Enid te zullen zien. De ver zekering van Grant, dat zij mij lief had, schoot mij op dat oogenblik dooi den geest, en ik vroeg mij op vage, verwarde en onzekere w ijze af, wat ik zou zeggen, hoe zü er uit zou zien, en wat haai- eerste woorden zijn zou den. De lachende, spottende toon van d ;n Bey, toen hij verklaarde, dat zij mij verwachtte, vermengde zich met mijn onzekere, aarzelende, verwarde, opgewonden gedachten, en toen de man eindelijk voor een deur stil bleef staan, zich omkeerde en mij aankeek, was ik een oogenblik zóó zenuwach tig, dat ik voor 't moment de deur niet kon openen, noch hem vragen om hel te doen. Hij opende haar en ging ter zijde staan om mij voor te laten gaan, en ik ging op linksche wijze de kamer binnen om te ontdekken, dat zij leeg was. Wat beteehent dat? vroeg ik. door. boosheid weer in staat te spre ken. Waar is de Hij boog en keek mij vol verbazing Wenscht Uwe Excellentie, dat zij bij u gebracht zal worden zei hij. Toen begreep ik het. Het ging na tuurlijk zijn verstand te boven, dat een Ottomaan van den rang van een Pasha wat hij meende dat ik was zoo alle gevoel van waardigheid en etiquette zou verliezen, dat hij zou verwachten in de tegenwoordigheid van een vrouw gebracht te worden. .-Als hij haar noodig heeft, dan zendt hij om haar. Zelfs een echtgenoote durft niet bij haar man binnen te komen zonder eerst zijn permissie ge vraagd te hebbeu en ik was in do ledige kamer binnengelaten, opdat ik eerst order zou kunnen geven, Enid bij mij te brengen. Neen, breng mij bij haur, ant woordde ik kortaf, tot zijn nog groo- tere verbazing, maar het niet wagend een ander protest te toonen, dun zijn blik, boog hij weer en bracht mij naar de kamer daarnaast en dc deur open werpend, kondigde hij met luider stem aan Zijn Excellentie de Pasha. Het was een heel welkom comedic- spel, en met een glimlach ging ik bin nen, om Enid in den versten hoek van de kanier te zien staan, naar mij kij kend met een uitdrukking van vrees en verbazing, die onmiddellijk in ver lichting overging, toen zij zag, dat de gioote man, die zoo pompeus was aangekondigd, niemand anders dan ik was. Gelukkig, dat ik je eindelijk heb gevonden, zei ik, met uitgestrekte handen naar haar toesnellend. Maar tot mijn niet geringe conster natie, trok zij zich terug en de blik van verlichting ging over in een van woede Zij, die verbergen, kunnen ge woonlijk ook wel vinden, Mr. Onnes- by". Ik vind, dat u mij afschuwelijk behandeld heeft om mij hier in zoo'n tijd zoo vast te houden. Een oogenblik kwetsten haar ont- vungst en haar woorden mij meer dan .k zeggen kan, totdat ik plotseling begreep, wal dit alles beteekende. Zij moesten haar hier gebracht en vast gehouden hebben onder het voorwend sel, dat het mijn wensch was. In dat geval kon men haur geen kwaad be rokkend, geen beleedigitijz aangedaan hebben. Dis lachende duivel daarbui ten in het rijtuig had haar waar schijnlijk zelfs niet gezien, en in mijn vreugde daarover lachte ik Ik kon het niet laten. Ik lachte hardop. Het was heel vriendcliik van uf hier te blijven, zei ik onnoozel, nau welijks wetend wat ik zei. De drukkende, kwellende geestes- spanning van de laatste uren was op dat oogenblik voorbij de opwinding, die mij staande had gehouden en mij ongevoelig had gemaakt voor de aan spraken van lichamelijke vermoeid heid, honger en dorst, eindigde niet de overtuiging van mijn succes en Enid's veiligheid. Heel plotseling was mijn kracht uitgeput, ik wankeide en viel in een stófl neer, onverstaanbare woorden prevelend, als een dronken man Het spijt mij, dat ik hier niet eerder kon komen ik heb het heel druk ge had, moet u weten. En zoo zat ik daar, mij vastklem mend aan mijn overgebleven krachten en hevig strijdend tegen een alles overheerschend gevoel van flauwte, dat mij met volkomen bewusteloos heid dreigde, en mij bewust, dat Enid met verbazing, verontwaardigden toorn en een neiging tot afkeer naar mij keek. HOOFDSTUK XXVIII. Mijn flauw te duurde zoo lang, dat Enid zicli spoedig ongerust maakte, zich over mij heen boog en op vriende lijken toon vroeg Is u ziek, Mr. Ormesby Kan ik iets voor u doen Ik ben een beetje vermoeid, dal is alles, zei ik, niet een zwak soort van glimlachje. Over een paar mi nuten ben ik wel weer geheel in orde. Zij knielde toen bij mij neer, haalde een fleschje welriekend vocht te voor schijn, gout wat op haar zakdoek, be vochtigde daarmee zachtjes mijn voorhoofd en slajien en dc palmen van mijn handen, die ze daarna zachtjes w reef. Of liet de odeur was, die mij opfrischte. of de zachte aanraking van haar medelijdende handen, of d* wensch oin dien verschrikten blik Ie haar oogen tot bedaren te brengen, kan ik niet zeggen maar ik begon weer eenige kracht terug te krijgen, en ha enkele minuten wist ik weer overeind te komen. Wij zullen gaan als u klaar is, zei ik. Zij keek mij onderzoekend aan. Weet u zeker, dat u nu gaan kan vroeg zij. O ja. Ik ben ik beu nu weer geheel in orde. Ik ben bang, dat uw zakdoek er slecht is afgekomen, zei ik terwijl ik daarnaar keek; ik was vuil van het stof van mijn langdurig zoeken. Ik heb geen oogenblik tijd gehad om mijn gezicht te vvassehen. Alsof dat er iets toe doet? riep zij uit. Dan zou ik, als je er niets tegen hebt. wel heen willen gaan. Ik ver»

Haarlem's Dagblad | 1912 | | pagina 5