SPORT EN WEDSTRIJDEN in Haarlem's Dagblad. Voetbal. Hockey öriok_et. K.orlbal WielrlJ den Ijuolitvaart Nederlandscbe Voetbalbond. Westelijke 1ste klasse. HAARLEM— AJAX. 3-3. liet weder was gisteren meer ge schikt voor de zomersporten dan voor voetbal. Gelukkig stond er echter een flinke bries, die de warmte eenigszns temperde. liet-publiek was in grooten getale opgekomen en om twee uur blaast scheidsrechter Tromp beginnen. Haarlem verliest den toss en speelt togen den wind in. De elftallen stellen zlcli dan als volgt op: Haarlem: Schol te. Koster, Wilhelm, De Wolf, Bouwmeester, S. Veen, A. Waak, J. Haak, .T. Oostenbrock, Houtkoper, Bakker. Kammeijer, Alofs, Seylhouwer, J. Pel ser, Grootmeijer. Forlgens, Kooy, A. Pelser, v. d. Lee, „Swift", Ziegeler. A j a x. Daar Healy wegens een opgeloopen blossuur tegen H. V. V. niet meespeel de, viel S. Veen voor hem in, terwijl gisteren Houtkoper weer in de gele deren stond. Onmiddellijk na den aftrap bestor men de Haarlemmers liet Ajax-doel. Hier vinden ze echter v. d. Lee en Kooy op hun post. In de eerste minu ten is Haarlem sterker. Vooral Jur Haak speelt ailerhandigst. Dan valt Ajax aan, maar deze uitvallen zijn nog ongevaarlijk. Langzamer' d ontwikkelt Ajax Ti pittig spel. Het spel verplaatst zich zeer vlug, dan eens zien we Ziegeler een bal verwerken, dan weer is de roodgebroekle achterhoede in actie. Lens denken we Haarlem te zien scoren, wanneer Jan Bakker den bal krijgt, langs de lijn vliegt en mooi voorzet. Zijn goede voorzet wordt ech ter niet benut. Dan komt Ajax weer opzetten. B:j cén van deze doorbraken zend). J. Pelser een tam schot in Scholte staat Klaar om op te vangen, beoordeelt den bal verkeerd en Ajax heeft de lei ding (1—d). Dit punt had Scholte gemakkelijk kunnen voorkomen. Na den aftrap valt Haarlem weer aan. Jur. Haak centert naar zijn broer, deze geeft een goeden voorzet maar Houtkoper schiet over. Voortdurend is Haarlem nu in de meerderheid. Hot Amstcrdamschc doel wordt be kogeld, maar de kleine Ajax-keeper werkt uitstekend, terwijl ook Kooy niet loslaat. Wederom zien we Hout koper een doodeenvoudige kans mis- Tn deze periode had de Haarlem- voorhoede minstens 2 goals kunnen maken, maar het slechte schieten der Haarlemmers is oorzaak dat dit niet gebeurt. Weer vallen de roodhroeken aan. Mooi samenspelend naderen ze het Ajux doel. Houtkoper zendt een kei hard schot m en Ziegeler moet vis- schen (1—1). L\en later ontglipt het Haarlem- dool ternauwernood aan het gevaar, als een mooi schot van Seijihouwer tegen do lat springt. Spoedig hierna [luit scheidsrechter Tromp half time. Na den aftrap krijgt Haarlem den wind in den rug en komt geducht op zetten. De Ajax achterhoede met Kooy aan net hoofd biedt echter heldhatu- gen tegenstand. Sim Veen begaat dan de besliste lout door voor doel te lang te pinge len. Seijlhouwer ontneemt hem clen bal en schiet hard in (2—1). Dan is het de beurt van Haarlem. Uit 'n mooien voorzet van Jan Bak ker scluet Jur Haak zuiver in en brengt hierdoor de partijen op gelij ken voet (2--2). Ka den aftrap valt Haarlem weer aan en uit mooi samenspel doelpunt Houtkoper, waardoor hij Haarlem de leiding bezorgd (3—2). Tot nog toe had het spel der Ajaxi- den weinig aanleiding gegeven tot af keuring. Nu ze echter bevreesd waren to ver liezen neemt hun ruw en unfair spel weer dc overhand. Vooral Alofs doet zulks cn scheidsrechter Tromp geeft hem dun ook, ten rechte, een waar schuwing. Bij een der Ilaarlem-aanvallen wordt Houtkoper geblesseerd en ver laat het veld. Nu komt Kammelier aanzetten. Op hel moment dat hij wil voorzetten valt Koster hem aan. De bal krijgt hierdoor veel effect en belandt juist in het hoekje van het Haarlem-doel (3--3). Groot gejuich der Ajax-sup- porters Voorwaar echter een geluk kig doelpunt. Te betreuren is het ccti- tei dat hierbij Koster deerlijk zijn en kel blesseert. Niettegenstaande de raadgevingen van anderen cr mede uit te scheiden, spöelt hij toch door. Gelukkig is liet echter spoedig tijd en zijn dc punten verdeeld. Met dezen wedstrijd heeft Haarlem haar laatslen competitie-wedstrijd ge speeld en heeft in 18 wedstrijden 16 punten bemachtigd. Voorwaar geen schuierend resultaat. Bij Ajax blouken uit de keeper, v. d. Lee cn vooral Kooy in de achterhoede, terwijl Seijlhouwer in de voorhoede uitstekend speelde. Bij Haarlem was de voorhoede over het geheel genomen goed, met J. Haak als de beste, terwijl in de achterhoede S. Veen en Bouwmeester uitblonken, hoewel laatstgenoemde toch niet zoo goed als Healy op de spilplaats vol doet. Scheidsrechter Tromp leidde den wedstrijd zeer correct. H. F. C.—QUICK. 1—2. In haar laatstni wedstrijd is II. F. C. nog een plaatsje lager op dc rang lijst gestopt. Quick is daardoor op de derde plaats gekomen. Precies te twee uur fluit scheids rechter Mutters beginuen en de vol gende elftallen stellen zich op: H. F. C. Steup, La Bastide, Beynes, Do Klorck, L. Verwey, B. Vcrwey, Soignette, Peltenburg, Laan, II. Franckon, J. Franeken. Quick Tymstra, Japikse, Gerdes, Holwerda, Wolcker, Lebbe, Kollman, Hietink, Klicks. Bosschart, Ledeboer. Dadelijk na liet begin valt Quic-k heftig aan en oefent de eerste minu ten zulk oen pressie op het II. F. C.- doel uit, dat de Ilaarlemsche voor hoede zelfs den bal niet krijgt. Steup verdedigt echter zijn doel uitstekend en stopt verscheidene harde schoten. Dar. doet H. F. C. een aanval, doch het heeft den wind bijna recht tegen, zoodat de heide Haagsche achterspe lers zonder moeite den bal kunnen verwerken. Een oogenblik later weer een aanval van Quick. Welckev zet mooi voor, doch Steup redt ton koste van een hoekschop, die, hoewel goed genomen, niets oplevert. Even later stopt Steup weer netjes, doch een vol gende bal van Japikse is hem te mach tig en de Hanen burgers leiden, nadat er ongeveer 20 minuten is gespeeld. Uit den aftrap neemt de H. F. C.- vc-orhoede den bal mee, doch Bos schart en Klicks zijn in vorm cn re- toumeeren hem zonder mededongen. Uit een doelworstoliug voor de II. F. C.-gool maakt Gerdes dan zeer onver wachts een tweede punt. Steup en La Bastide trachten nog te redden, maar de bal rolt kalm tussohen hen door in het liet. Dit wordt H. F. C. toch wat te machtig en het valt fanatiek aan. De gebroeders Francken brengen telkens op, doch stuiten in den regel op Bosschart, die als altijd uitstekend speelt. Eens brengt Seignette op, zet voor, Mannus centert naar Laan. de ze schiet en we denken allen al. dat het 2—1 zal worden, maar de bal springt ver buiten Ledeboer's bereik recht van de lat naar beneden. Dit is geen gelukkig oogenblik voor de blauwwit ton. Fanatiek blijven ze echter aanvallen. Mammis vertoont weer zijn gewone handige spel. wat nok nu weer vele handen op elkaar brengt. Hij vindt echter in Bosschart een waardig tegenstander. Als hij een oogenblik wordt vrijgelaten en met Jacques samenspeelt zijn dc H. F. C.- oanvallen altijd gevaarlijk. Toch be gaat hij een fout als hij, alleen en on gehinderd voor Ledeboer slaande, nog naast schiet. Als Quick nog een paar malen vrij ongevaarlijk heeft aange vallen, wordt de rust aangekondigd, j Na de thee is H. F. C., dat nu het niet onbelangrijk voordeel van don wind heeft, dadelijk in de meerder heid. Onophoudelijk zwerft het voor-j quintet om het Qnick-doel. dat goed verdedigd wordt. Succes kan echter' niet uitblijven en het koint dus ook. Als Mannus den bal opdrijft, speelt, hi'i hem te ver vooruit, doch weet nog Juist voor de achterlijn met een keu- rfigon omhaal te doelpunten. Als weer is afgetrapt merken wij. dat een groot deel van het, publiek op JII. F. C.'s hand is. Luide worden de j Haarlemmers aangemoedigd De mid denlinie zwoegt hard, vooral de bei de Venvey's die herhaaldelijk rol den on goed aangeven, doch Quick verdedigt met den moed der wanhoop. Als onze stadgenooten schieten is Ledeboer cr nog om den bal in liet veld terug te zenden. De enkele Quick-aanvallen zijn nog zeer ongevaarlijk, daar de binnen- spelers erg knoeien en prachtige kan sen. door gewoon over den hal heen te frappen, laten voorbijgaan. H. F. C. is nu het ©enige elftal, waar nog goals van verwacht kunnen worden. Een uiterst benauwd oogenblikje ont staat eens voor het Quick-doel. Jon Laan heeft den bol en loopt er mee naar de goal, doch kan hem door het effectvolle terrein niet goed voor de voeten krijgen, zoodat Ledeboer ten slotte nog kans ziet den bal op de doellijn te verwerken. Het laatste ge deelte van den wedstrijd is vrij onbe langrijk, dat wil zeggen de laatste tien minuten. H. F. C. is voortdurend in de meerderheid, doch kan maar niet doelpunten en bij het einde is dan ook de overwinning aan Quick. II. F. C. had misschien geen over winning, maar toch in ietier geval een gelijk spel verdiend. Bij de gasten blonk eigenlijk niemand erg uit. Steup was in het eerste kwartier zeer goed, de beide Verwey's gaven na de rust hun beste spel te zien. De wing Francken speelde haar gewone door zettende spel. Beynes was erg onze ker en de rest van hot elftal was mid delmatig SPARTA—V. O. C. 3-4. Over dezen wedstrijd schrijft de M Ct.: V. O. C. verschijnt zonder den inter national Hörhiuger, terwijl Sparta nog steeds zonder Vermeer is. Gedurende 10 minuten gaat het spel gelijk op, dan valt plotseling V. O. C. aan en een ver schot van rechts gaat via van Drial's vingertoppen in het liet, zoodat V. O. C. leidt,. De vreug de is zeer kort, want, na d.en aftrap neemt De Groot den bal mee en hij besluit z'n ren met een kogel, die Ha gen passeert en onder daverend ge juich is de stand weer gelijk. Kort daarna besluit Beidt een ren met een scherp schot, dat juist tusschen don paal en Hagen in het net vliegt, zoo dat Sparta met 21 leidt. Hard wordt or dan van beide zijden gewerkt en nog voor de pauze slaagt V. O. C. er in weor gelijk te komen als een mooie voorzit van rechts wondt ingezet. Met dien stand wordt gedraaid. Iti de tweede helft speelt Sparta te gen een vrij stevigen wind in en is daardoor aanvankelijk iets in de min derheid. Tooh weet Sparta bij een snellen uitval mooi de leiding te ne men. Evcnlater maakt Teachmacher een 4e punt voor Snarta, dat echter we gens buitenspel, tot groot© veront waardiging van den goedkoopen rang niet wordt toegekend. Even daarna slaagt V. O. C. er in golijk. te ma ken en daarna wordt de Sparta-verde- diging op zware proef gesteld. Verschillende hoekschoppen worden op het Spavla-doel genomen, maar steeds wordt de hal weggewerkt. Öngeveer 'n kwartier voor hot ein de neemt dan V. O. C. met een ver schot de leiding. Dan krijgen we een periode, waarin Sparta hard werkt om gelijk te komen en hierin ook bij na slaagt, als De Oroot alleen vlak tegenover Hagen komt te staan. De laatste weet echter weg te werken en dan heeft in do laatste minuten V. O, C. hel spel in handen. Hörburger maakt, een builenapelpimt en nadat er nog eenige malen naastgetrapt is, komt het einde met een 4—3 overwin ning voor V. O. C. De stand van 't ranglijstje is thans: Sparta 17 10 2 5 22 41-21 1.29 D. F. C. 18 10 3 5 23 40-28 1.27 Quick 18 <J 3 6 21 30—22 1.16 H. F. C. 18 10 0 8 20 49 -35 1.11 H V. V. 18 9 1 8 19 37—37 1.05 V O. C. 18 7 3 8 17 30-29 0.94 Haarlem 18 7 2 9 16 39—46 0.88 Velocitas 18 4 7 7 15 20—41 0.83 Ajax 17 4 6 7 14 24—32 0.82 H. B. S. 18 4 3 11 11 21-42 0.61 Sparta moet dus nog tegen Ajax spelen. Wint Sparta of spoelt 't gelijk, dan is het, kampioen, anders wordt D F. C. nog vrij onverwacht bezitter der eerste plaats. OOSTEL. tstc KLASSE. Arnhem VitesseGo-ahead 24. (Eindstand). E1 "i c j» 5 g -o j G V. C. 14 11 2 1 24 38-14 Wilholmina 14 7 3 4 17 34—23 Quick 14 6 3 5 15 23—19 U. D. 14 7 1 6 15 27—23 Go Ahead 14 6 2 6 14 29—26 Vitesse 14 6 1 7 13 21-26 P. W. 14 2 4 8 8 18—35 Z. A. C. 14 2 2 10 6 12—36 KAMPIOENSCHAU WESTELIJKE 2e KLASSE. Amsterdam V. V, A.—U. V. V. 4 -7. KAMPIOENSCHAP OOST- NOORDELIJKE 2e KLASSE. Hengelo TubanliaAchilles 32. KAMPIOENSCHAP WESTELIJKE UtrechtU. V. V. II—D. F. C. II 2—2. Eindstand. 11 fill I 3 2 1 0 5 6—3 3 2 0 1 4 4-4. 3 1113 11—7 3 0 0 3 0 3—10 D F. C. II Concordia II U .V. V. II Ajax PROMOTIECOMPETITIE WESTEL. 3e .KLASSE. DordrechtDordrechtBloemen- daal 72. Bloemendaal neemt do leiding, waarna Dordrecht twee tegonpunteD uiaakt. Even voor rust maakt Bloe mendaal gelijk. Na de hervatting neemt Dordrecht de leiding. Alle drie tot nu toe gemaakt© doelpunten had de Bloemendaalsche doelwachter kunnen houden. Dan verslappen de Bloemendalers op hiervan maakt Dor drecht handig gebruik, door achter- oenvolgens vier, nu goede, doelpun ten te maken. Hot spelgehalt© was verre van fraai en in den beginne was Bloemendaal beslist sterker. Na afloop bood D. F. C. het kranige Dor drecht een lauwerkrans aan. (M. CL) Vlaardingen V. F. C.D. E. C. 0-1. Eindstand. d. Es it A 1 I Dordrecht *6 4 2 0 10 16—7 D. V. V. 6 4 0 2 8 12— 6 D. E. C. 6 2 2 2 6 8— 8 V. F. C. 6 2 1 3 5 7- 6 De Snarta an 6 1 3 2 5 8— 8 Bloemendaal 6 2 1 3 5 9—16 Victoria 6 1 1 4 3 1—10 Plaatselijke ontmoetingen Medaillewedstrijd. HEEMSTEDE—Z. F. C. Ongeveer hal f3 brengt Z. F. C. den bal aan 't rollen. Al spoedig blijkt, dat beide partijen goed aan elkaar gewaagd zijn. Ook al heeft Heemste de wind meè, menigmaal weet Z. F. C. het vijandelijk doel in gevaar te brengen. Heemstede is bijna voortdu rend iets sterker, maar voor doel is voor haar er geen geluk bij. Een nieter voor doel wordt geschoten, maar de bal komt tegen een been der tegen partij. Eindelijk, na een 20 min., neemt IIoomstede de leiding door J. v. Dort. Wel probeert Z. F. C. gelijk te maken waarbij de uiterstreclrts vooral goed werkte door zijn zeer snelle door braken maar de backs van Heem stede geven niet thuis. Rust gaat in met 10. Nauwelijks is begonnen of Z. F. C. toout zicli, geholpen door den wind, sterker. Weldra is de stand gelijk (1-1.) Dat is een aanmoediging voor Heemstede. Krachtig valt Heemstede over alle linie's aan en brengt bijna gedurig het vijandelijk doel in gevaar. Na eenen strijd voor doel, na een corner, weet H. v. Dort weer de lei ding te nemen. Maar voor korten duur, want het is weer de beurt aan Z. F. C. (2-2) Dan ontstaat er een verwoede strijd om het winnende puntje, maar het go- lukt geen der partijen nog eens te scoren. Tweemaal wordt een kwartier verlengd, de spelers presteeren even wel weinig meer. De laatste minuut krijgt J. v. Dort nog een prachtkansjc, als de bal een voet voor de doellijn ligt, en hij nog juist in plaats van even te raken, over den bal heentrapt Dan wordt maar besloten te loten. Dit komt in het voordeel van Z. F. C. uil, die dan ook, hoewel niet gewonnen, de medaille mede nam naar Zaan dam. Over het algemeen werd er nog al laks gespeeld, vooral in het laatste halfuur. Do Harmonie Eensgezindheid luis terde den wedstrijd op met het spelen van eenige muzieknummers. VOLHARDING—J. V. V. Volharding speelde tegen J. V. V. uit Santpoon Voor dc rust doelpunt te clue club éénmaal. Na de hervat ting scoorde Volharding nog eenmaal, zoodat dit won met 2—1. V. V. R. II—S. Z. O. II. Deze vriendschappelijke wedstrijd eindigde in een 9—2-overwinning van V. V. R. II. Voetbalnieuws. SERIEWEDSTRIJDEN TE ZAANDAM Aan de seriewedstrijden op 16, 19, 26 en 27 Mei, uitgeschreven door de Zaanlaudsche Footballclub te Zaan dam, zal door 16 vereenigingen wor den deelgenomen. In afdeeling A komen uit: Z. F. C. I, Zaandam; Amstel I, Amsterdam; Heemslede I, E. D. O., Haarlem; Ajax II, Amsterdam, en Amsterd. Toerclub, Amsterdam. In de tweede afdeeling dingen 10 clubs mede. Als prijzen zijn in beide nfdeelingcn uitgeloofd: een zilveren lauwertak, zilv. kruis en zilv. medaille, benevens een verzilverde medaille als eereprijs. Hockey. PROMOTIEWEDSTRIJD le KLASSE. Naar wijverneme n, zal de beslis singswedstrijd voor de promotie naar de eerste klasse op Hemelvaartsdag te De Bilt tusschen de Amsterdamsche Hockey Club en de Ililversumsche Ilockey-Club worden gespeeld. De voor dien dag te Hilversum vast gestelde cricketwedstrijd Hilversum- Rood en Wit gaat niet door. (Tel.) Korfbal. II. O. C. II—D. T. V. III. Zondagmorgen om half elf stond II. O. C. II opgesteld, maar ongelukkiger wijze kwam eenige oogenblikken later liet bericht, dat D. T. V. Ill onmoge lijk kon verschijnen. Zoo ging dus de ze match niet door, Beter ging het '9 middags met II. O. C. I—D. V. D. II, 5-3. Te even half drie neemt deze wed strijd een aanvang onder leiding van den heer Wilson, bondsscheidsrechter te Bloemendaal. H. O. C. kiest niet wind mee te spelen en als de bul uit gespeeld is, blijkt dat beide partijen aardig tegen elkaar opwegen. Intus- schen heeft D. V. D. we! iels voor, daar de leden over het algemeen he ter kunnen springen en dan ook ,,lioog spel" spelen. Toch weet H. O. C. den bal telkens weer van de verdediging naar aanval te brengen en zoo nu en dan verwachten, wij, dat 11. O. C. een puntje maken zal. Niettemin we©l D. V. D. het eerste doelpunt te maken. Nu blijkt II. O. C. eenigen tijd sterkei en het duurt niet lang, of het heefl gelijk gemaakt. Nu blijft het spel zich eenigen tijd regelmatig verplaatsen met D, V. D. eenigszins als meerdere, maar zij weten het niet in doelpunten uit te drukken. Een paar minuten la ter bezorgt een der heeren van D. V. D. zijn club de leiding met 1—2. Na den uitgooi komt de bah weer in het aanvalvak van D. V. D. en een der heeren weet een derde doelpunt te maken. Direct er op treedt rust in, (1-3). Na^rtÉt spannen de H. O. C.'ers zich nog meer in en geven zij mooi samenspel te zien. Ook D. V. D. levert goed spel, maar telkens weet de TI. O. C.-verdediging den bal weer weg te werken. Wel komt in dezen tijd het H. O. C.-doel eenig© malen in gevaar en heeft D. V. D. pech, maar doelpun ten komen er van dien kant niet. Be ter maakt 11. O. C. het. In korten tijd weet het den stand op 23 en gelijk te brengen. Dan wordt het voor heide partijen zwaar spel. En het duurt dan ook een flinken tijd eer een der da mes van II. O. C. een vierde doelpunt weet te maken. Eenigen tijd later volgt nog oen vijfde en als het einde wordt gefloten, heeft II. O. C. met 53 gewonnen. Deze dag is wel voor de H. O. C. een mooie propagandadag geweest Jammer is het echter, dat we ook hel tweede twaalftal eens niet konden zien uitkomen t©gen een andere club. Wel bleek van middag, dat al is hel dan ook niet zooveel als voor voetbal, in Haarlem ook nog wel iets gevoeld wordt voor korfbal. Te hopen is, dat het volgende keeren nog beter wordt- Donderdag gaat H. O. C. Ill mis schien naar Zandvoort Cricket. HILVERSUM—HAAGSCHE C, C. Foith Sr. bowlde schitterend en- voor 40 runs zaten de Hilversummers den kant. Dc Hagenaars maakten 207, waarvan Feith Sr. 48 en Feith Jr. 85 Hilversum ging nog ©ens in en bracht 't tot 69, waarvan Van Boo ven ,die nog niet geheel hersteld was van een kwetsuur bij 't hockeyspel) 64. De Hagenaars wonnen dus op de eerste innings met 1G7 riïns. II. C. C. II—ROOD EN WIT II. De bezoekers begonnen met batten en bc-rcikten met 15 extra's een totaal van 129, waarvan Davidson 30 en Van Sypesteyn 23. Na de lunch trok ken de Hagenaars naar de wickets, maar Konden het niet verder brengen dan 115, waarvan La Chapelle Sr. 38 ©n Noict 32 not out. Aangezien nog meer dan 2 uur speeltijd beschikbaar was, werd nog aan een tweede in nings begonnen, maar toeu de Haar lemmers echter na een uur speleD slechts 2 wickets verloren hadden voor 02 runs, gaven de Ilagenaan den strijd op. zoodat Rood en WÜ met 14 runs won op de le innings. Wleirijtieii. Zondag is de Scheveningsche wie lerbaan heropend. Er was voel pu bliek, ook al waren de wedstrijden niet belangrijk. Ziehier de uitslagen: No. 1. Match in drie ritten over 1 K.M. tusschen de beroeperrenners Tul leken (Haarlem), Kalkman (Rotter dam) en L. Stedehouder (Rotterdam). lang er naar, hier vandaan te komen, en ik glimlachte weer op mijn zwakke, onnoozele manier. Wat doet u toch eigenaardig. Maar ik ben klaar, of zal dat dadelijk zijn, en zij ging naar een andere kamer orn een oogenblik later met mantel en hoed terug te keeren. Kan ik u ook helpen vroeg zij. want ik hieid mij aan den rug van den stoel vast Ik denk, dat het wel gaan zal, ik word al weer heelemaal beter. O, wacht even, ik zou bijna iets ver beten. l it een binnenzak nam ik nu het geld. dat ik aan den Bey beloofd had, fn hield het gereed, terwijl Enid mij met groote nieuwsgierigheid gade- si* eg. De oude dienaar stond bij de deur te wachten en ging vooruit, terwijl Enid en ik hem zwijgend \olgden, precies alsof wij een officiéél bezoek hadden afgelegd. De koele vormelijkheid van de redding drong zich als iets bijna humoristisch aan mij op. Wil u een oogenblik wachten? zei ik, toon wij bij de deur aankwa men. Ik moet even iemand uit het rijtuig helpen, en met die woorden had ik de handboeien van de polsen ran den Bey losgemaakt, en toen hij er uit staple, nam ik hem terzijde, en duwde hem het geld in de handen. Toen hielp ik Enid in liet rijtuig en na de noodige orders gegeven te heb ben, volgde ik haar en wij vertrokken. U doet zoo vreemd, zei ze. Wie was die man en wat gaf u liem Ik betaalde hem. Dit !s zijn huis, zooals u weet. Bedoelt u, dat u hem betaalde voor liet gebruik er van, zoolang ik hier geweest ben? Of wat bedoelt u eigenlijk? Dat nu niet zoo precies. Maar er is een heele geschiedenis aan vast en ik ben een beetje uit mijn gewone doen. U heeft mij nu nog niet verteld, waarom ik daar werd vastgehouden, en waarom u het noodzakelijk oor deelde, mij te bedriegen met dat ver haal omtrent mijn ziekte in het Witte Huis. Ik ben bang, dat het een slechten indruk op u gemaakt heeft, maar er was werkelijk niets anders op te vin den. Ik kon het werkelijk niet helpen. Wat bedoelt u daarmee? Weet u wel, dat u mij doodelijk beangst maakt Is u werkelijk ziek geweest Is er eenig gevaar? Neen, o neen, nu niet, gelukkig. Maar ik kan het u nu niet vertellen. En ik moet u een heel vernederende bekentenis doen, zei ik op smeeken den toon. Ik ben zóó uitgeput, dat ik mijn oogen niet open kan houden. Ik schaam mij over mijzelf, maar ik kan het niet helpen. Ik zou niet kunnen. De natuur drong aan on slaan, nu de opgewon denheid voorbij was, en voordat Enid eenig antwoord kon geven, moest ik toegeven, viel vast in slaap, en werd met groote moeite gewekt toen wij Stamboel bereikten en het rijtuig moesten verlaten, om aan boord van het jacht te gaan. Zelfs de frissche avondlucht van de Bosporus kon mij eenigen tijd lang niet uit mijn slaap wekken, zóó dood op was ik. en bijna den halven tocht worstelde ik met den slaap, indomme lend, knikkebollend, wakker schrik kend, weer indommelend en weer mij zelf tot wakker worden dwingend, om te overwegen welk soort van verhaal ik in elkaar kon zetten, dat Enid zou gelooven, waardoor ik haar de kennis van het gevaar, waarin zij verkeerd had, kou bespareu. Ik voegde mij toen bij haar, waar zij stil en aandachtig voor zich uit zat te staren door de duisternis in de richting van het Tehuis, en weer te rug naar de lichten op de heuvels van Pera. U moet liever blijven slapen, Mr. Ormesby, zei ze vriendelijk, terwijl ik naast haar ging zitten. Ik vrees, dat ik die aanmerking verdien, maar ik kon het werkelijk niet helpen. Ik ben heel beschaamd over mijzelf. Maar ik kan niet alles verdragen zooals sommige menschen. Het was geen aanmerking. Ik meende het. Ik zou liever eens met u praten. als ik mag. Natuurlijk mag u, antwoordde zij met een vroolijken klank in haar tGon. Zal u mij nu vertellen waar om u mij in dat huis bracht'? Ja, dat is het juist. Dat is juist wat ik van plan was te doen, zei ik met een zenuwachtig lachje. Ik vrees, dat ik de dingen zooeven een beetje met elkaar verward heb, maar ik sliep ook half. En ik moet u nog iels anders vertellen. U zal de Griekin, Haidéc, straks in liet Tehuis vinden. Zij is bij den armen Cyrus. Is Cyrus erger? Die vraag kwam er op ademloozen toon uit. Ik wou, dat ik u kon zeggen, dat het niet zoo was Maar het gaat niet goed en natuurlijk moet u de waarheid zoo dapper mogelijk onder de oogen zien. liet is verschrikkelijk. Zal hij sterven Hij was zooveel beter. Is er iets gebeurd terwijl ik weg geweest ben Haar vrees en liefde voor Cyrus hadden haar te diep ontroerd, om er aan te denken, mij verwijten te doen, dat ik hen beiden in zoo'n lijd van elkaar gescheiden had. Zooals zij na tuurlijk dacht dat ik gedaan had. Hij was beter maar hij drong er gisterenavond op aan, van zijn ziek bed op te staan en uit te gaan, en nu ziet Arbuthnot het heel ernstig in. Liet u hem dan uitgaan Nu kwamen de verwijten. Neen, ik was er niet, maar ik zou hem toch niet hebben kunnen tegen houden, al was ik er geweest. Ik vond hem in het Witte Huis, en hij deed zóóiets edels, als ooit een groot man het leven heeft kunnen kosten, en ik vertelde haar in 't kort van het avontuur van den vorigen nacht op den Gouden Hoorn. Dat was echt iets voor een Grant. Ik zou niet graag willen, dat mijn; broeder iets anders deed. Ilaar kalme, trotsche beslistheid toonde mij. dat zij alles begreep. Een paar minuten zweeg zij en voegde er toen bij Ik ben zoo blij, dat u bij hem was, en iets in haar van spreken deed mij het hart sneller kloppen. Toen wij weer in het Tehuis te rug kwamen, was hij er op gesteld, de Griekin weer bij zich te hebben, zoo dat ik haar natuurlijk haalde. Natuurlijk.' Arme Cyrus. Ik had nooit gedroomd, dat liij een vrouw zóó zou kunnen liefhebben, ant woordde zij peinzend. Arme Cyrus, en zij zuchtte diep. En dan nog wel zóó'n vrouw zei ik, aan haar gedrag tegenover Luid denkend. Dat maakt niet eel verschil hij een liefde zooals de zijne, fluisterde zij op denzelfden zachten toon. Heeft hij naar mij gerraagd voeg de zij er na een lange pauze aan toe. Ja, vol verlangen. En heeft u het hem verteld Zij keerde zich om en ken!< mij bij het doffe licht, dat door do vensters van de dekhut naar binnen scheen, strak in het gelaal. Ik zei hem, dat ik ja, natuur lijk, dat ik u zou halen. Maar u haalde eerst de Griekin. Ja, dat is zoo, dat deed ik, stamelde ik. Zij was niet zoo ver weg. en hij was zoo verlangend. Het was een weinig ovei tuigende reden, maar zij was er mee tevreden. Maar u heeft mij nu nog niet ver teld, waarom u mij naar dat eenzame huis bracht. Het scheen daar zoo veilig; en, werkelijk, niemand kon zeggen water in Stamboel of in Pera wel zou ge beuren, als een samenzwering, zooals deze tegen den Sultan, haar toppunt bereikte. Er zou een revolutie op heb ben kunnen volgen. En weikelijk was zij bijna uitgebroken. Maar u had mij daarom immers - al naar het Tehuis gezonden. Ja, maar* die andere plaats was zooveel meer afgelegen, en daarom zooveel veiliger. Niemand zou je daar gezocht hebben. Dan was het Amerikaansche Ge zantschap of een van de andere Ge zantschappen er toch nog voor dat doel Ja, natuurlijk, maar feitelijk heb ik daaraan niet gedacht. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1912 | | pagina 6