Ill i Haarlem, London. Brus- h in volledigheid op eigen rbij niet achterstaat, ictitcn ..zamelingen cenig in hun soort zijn, met nuine die op hot gebied van do gebruiken der luhuidsche bevol king op Java mot betrokking tot don landbouw on van de veeteelt, paarden fokkerij, enz. Daarbij is veel mate riaal, dat nog met ui Europa aanwe zig is en do bestudoering overwaard is. Verschillende der nieuwste machi ne rieën voor die rubbercultuur on an dere landbouwwerktuigen zullen aan wezig zijn. Doch niet alleen voor do vakmon- schen, ook voor hel groote publiek, dat belang stolt in onze overzeesche bezittingen, in zijn bevolking, zijn l.uidbouw, zijn nijverheid en zijn kunst, zal veel to genieten zijn. I)u tentoonstelling is geopend van 6-21 Juli. JHH. MR. H. A. STEENGRACHT VAN DUIVENVOORDE. To 's-Gravenhage is bericht ontvan gen van het overlijden in .den ouder dom van 76 jaar to Parij's van jhr. Mi'. H. A. Steengracht van Duiven voorde, kaïnerheer i. b. d. van H. M. de Koningin, oud-lid der Provinciale Staten vun Zuid-Holland en eigenaar van de bekende schilderijen verzame ling van Oud-Hollandsche meesters, in het Musoum-Steengracht aan don Langen Vijverberg to 's-Gravenhage. TIEN PROTESTVERGADERINGEN. Hot hoofd bestuur van den bond van Nederlandsche Onderwijzers had Donderdag op een tiental plaatsen in oiis land t.w. te Alkmaar, Almelo. Arnhem, Assen, Breda, Groningen, Leeuwarden, Middelburg, Rotterdam en Utrecht een openbare vergadering belegd, om te protesteeren tegen de lage onderwijzerssalarissen. De volgende moties werden aan genomen: ..konnis genomen hebben do van de debatten .gevoerd Ln de Tweede Ka- mor bij de behandeling van de mo ties-Arts en Ter Laan. gehoord de inleiders. ..spreekt als haar oordeel uit. dat het belang van liet onderwijs een spoedige en afdoende regeling on verbetering van de onderwijzers-sa larissen eisclit op den grondslag: ge lijk loon voor gelijke diensten. „meent dat daarmede alleen een einde kan worden gemaakt aan de gerechtvaardigde en steeds toene mende ontevredenheid der onderwij- protesteert ten krachtigste tegen de onwaardige houding door do re geering en de meerderheid van de Tweede Kamer bij de behandeling dier inc-ties aangenomen; ..en wijst als vernederend en be- leedigend voor den onderwijzers stand af, den door de re ge o ring in uitzicht gestelden toeslag voor ge huwden met groote gezinnen." VERPLEGERS-V AKVER- EENIGING. Du Vakvoreeniging voor Verplegers hield te Amsterdam haar zevende congres. Ken voorstel van de afd Meeron- berg om ver pleisters als leden van de vereoniging toe te laten, word ver worpen. Als hoofdbestuursleden werden bij ftc. 'uiiintie herkozen Joh. Th. C. Beyst Jn A. F. Henken. als nieuwe béstuurs- tedon werdengekozen de hoeren N. L. Herfst en J. Jaarsma. De volgende algemeene vergadering wordt te Apeldoorn gehouden. NED. BOND VAN JONGELINGS- VKREENIGINGEN OP GERE FORMEERDEN GRONDSLAG. De bondsdag van Gereformeerde Jongelingen werd Donderdag te Gro ningen gehouden onder voorzitter schap van den lieer Ds. J. R. Vonken- berg van Zwijndrecht. De Zuiderkerk, waar de vergadering werd gehouden, kon lang niet alle deelnemers bevat ten. Aan do Koningin, Minister Heems kerk en Dr. Kuyper werden telegram men gezonden. Bij acclamatie werd eeu voorstel van het bondsbestuur, tot stichting van een Jubiléfonds ter herinnering aan het aanstaand 25-jarig bestaan van don boud, aangenomen Stellen van den datum der viering word aan het bondsbestuur overgelaten. Do heer A. Zijlstra te Groningen weid herkozen als bestuurslid. 1N'TE11NATIONALE CONFERENTIE. De internationale conferontie voor wissel- en chèque-reolit zal 15 J; 's-Gravenhage geopend worden. Vele afgevaardigden uit bijna allo landen vvoi den verwacht. BOND VOOR ZIEKENFONDSEN. De bond voor ziekenfondsen in Noord-Holland vergaderde te Alk maar. Besloten werd verschillende bezwaren tegen de ontworpen Ziek teverzekeringswet kenbaar te maken. 20 ufdeelingon met ruim 3500 leden zijn aangesloten. Te Halfweg en Noord-Haarlemmermeer zijn o.a. nieuwe afdeelingen opgericht. 70 JAAR GENEESHEER. De oudste geneesheer van ons land dr. C. J. Vailiant te Schiedam, vierde gistei zijn 70-jarige jubilé als genees heer. Namens collega's, patienton en vrienden, werd oen bronzen plaquet te, dragend do beeltenis van den ju bilaris, aangeboden. IN DEN TREIN OVERLEDEN. Do hoer mr. C. H. Q. van strijeo, oud-griffier van den Hoogon Raad, is Donderdag op reis in den spoor- trein lusschcn Haarlem en Amster dam ongesteld gewordt a an overle den. NED. BOND VAN BOEKVERKOO- PERSBEDI ENDEN. Op Hemelvaartsdag werd te Leiden do jaarvergadering gehouden. In beginsel is bepaald, dat de bond zicli zal aansluiten bij hel te stichten Neutrale Vakverbond. Gekozen werden in het hoofdbe stuur: tot voorzitter de heer J. Storm, tot vico-'voorzitter de heer J. C. Frank- voort; tot le secretaris de heer J. van Temmen; tot 2e secretaris, tevens re dacteur, de lieer J. P. Fokkene; vor der nog do hoeren H. van Uilen, voor Rotteidam.P. GreitUmiw voor Utrecht en J. A. M. van Schalk voor Leiden. Als plaats voor de nlgemoono ver- idering in 1913 word Haarlem aan- NEDKHL. JONGE IING5 V E R BON D. Te Utrecht is de 59ste algemeene vergadering van het Nederlandsch Jongelingsverbond gehouden. Do voorzitter, ds. Van Noort, wek te op te ijveren om bij don 60sben bondsdag geld bijeen te hebben om een bondsgebouw te stichten. Hel ledental is thans 12000. De hoeren ds. J. J. van Noort, E. Sillem, J. Pli. Marmelstein en ds. B. Tichelman werden als bestuursle den herkozen. In de vacature Gerret- son werd als bestuurslid gekozen ds. Joh. Longman te llarlingen. Verschillende referaten werden ge houden. RIJWIELDIEVEN. Sinds langen tijd werd door de I-Iaagsche politie gezocht naar de da ders van een aantal rijwieldiefstal len, daar ter steile, te Arnhem' en Nijmegen en omgeving gepleegd. Daarom heeft de politie een inval gedaan in oen perceel aan de Steyn laan te 's-Gravcnhage, en vervolgens in een woning aan do Honthorst- straat. Daarbij werden een aantal rij wielen benevens een groote partij rijwiclonderdeeleu, van bovenbedoel de diefstallen afkomstig, in beslag ge- Ook gelukte liet de politie een der dievou aan te houden en deu per soon, die het gestoleno had gekocht. Eveneens werden nog een tweetal per sonen gearresteerd, vordaoht zich aan deze diefstallen Ie iiobbeu schul dig gemaakt. EEN BRUTALE DIEF. De N. Ct. meldt: Den laatsten tijd wordt te Voorburg op de meest brutale wijze diefstal ge pleegd. De dader brengt bij voorkeur bezoeken aan boerdorijen. Midden op den dag weet hij zich door insluiping of inklimming toegang tot do woning te verschaffen, begeeft zicli naar bo ven, doorzoekt al de kasten en neemt alles weg wat van zijn gading is, liefst geld en goud en zilver. Dezer dagen werd op die wijze des middags te I uur gestolen bij den landbou wer P. de \V. en het merkwaardigste is wel dat do dader, na den diefstal gepleegd te hebben, alvorens te ver trekken aan de bewoners een glas melk vroeg on verkreeg. NESTJES UITHALEN. Het zoontje van den landbouwer Kenrentjes te Zeddam is bij het uit halen van vogelnestjes uit een boom gevallen. Deerlijk verminkt werd hij naar de ouderlijke woning vervoerd. Zijn toestand is zeer ernstig. INBRAAK. In het kantoor van de firma Beer- horst en Zn., bloemisten te Sussen- heim, is in den nacht van Woensdag op Donderdag ingebroken. Uit de brandkast, die met geweld is geopend, wordt ongeveer f 3(W ver mist. ERNSriGE VECHTPARTIJ. Gisterennacht zijn te Wedde twee arbeiders in een vechtpartij door mes steken levensgevaarlijk gewond. Drie boerenarbeiders, de vermoedelijke daders, Zijn ter beschikking van de justitie te Winschoten gesteld., VERDRONKEN. Gisterennacht is de ruiin 18-Jarigo W. Gruizenga van Martcnshoek in het lloofddiep te Kielwïndeweer verdron ken. Do ongelukkige had juist een nieuw rijwiel gekregen on heeft daar mee waarschijnlijk een ongeluk ge- bad. NATIONALE TEN TOONSTELLING VAN KERKELIJKE KUNST TE 'S-HE RTOGENB.OSCH IN 1913. Er bestaat het voornemen om de tentoonstelling, die uitsluitend Neder- landsclie kerkelijke kunst zal te zien geven, onder te brengen in verschil lende goed verlichte hallen, terwijl voor de oude nationale kunstschatten brandvrije gebouwen met safes zullen worden opgericht. ONVVEDER. Tijdens een onweersbui is te Oost.- voorne Donderdagnacht dc bouw manswoning van K. Rietdijk, ge naamd lvranenhout, tot den grond af gebrand. MISDAAD? Onder deg emeente Wanssum (L.) is Donderdagnacht gevonden het in slaat van ontbinding verkeerende lijk van een vrouw, in con dichtgebon den zak Om den hals van het lijk was een touw geknoopt. DOOR 'T VERLIEZEN VAN f 10. 't Hbld. meldt: Gisteren morgen werd bij don rijks veldwachter Kiovit te Naarden door den tuinier Van der Lugt, wonende Huizerstraatweg aldaar, aangifte ge daan, dat door dezen op de kweekerij van den heer Van Gossem waren ge vonden 2 bankbiljetten van 100, 2 van 10, een nikkelen horlogo met ketting, een vest en een brief, die de politie werden ter hand gesteld, Toen de politie op onderzoek uit toog, om te vernomen, of hier of daar ook inbraak whs gepleegd, werd juist een jongmensch naar het politie-bu- reau gebracht, die door den onbezol digde» rijksveldwachter op „Oud- Bussum" zwervende was gevonden, gedeeltelijk ontkleed. Ilct bleek al spoedig, dal hij simu leerde krankzinnjg to zijn on nog na der bleek, dat dit 17-jarig jongmensch de schrijver was van den brief, die bij het geld was gevonden en welke brief .met zijn naam was onderteekond. Na een verhoor, waarbij dc jonge- Img, die nog steeds krankzinnigheid voorwendde, danig in het nauw werd gebracht, bekende deze ten slotte, dat hij Maandag voor zijn patroon, wo nende te Amsterdam, bij wien hij kan toorbediende was, 252 moest ontvan gen bij de Ned. Bank, doch dat hij 110 van liet geld had verloren en daarom niet durfde terug te koerei), Ten einde raad had hij liet geld maar weggeworpen on was daarop ontdekt door genoemden onbez. rijksveld wachter. Hedenochtend wordt hij naar Am sterdam overgebracht en ter beschik king van de justitie gesteld. BRAND. To Zaandam brak Vrijdagavond half twaalf een felle brand uit m den galanteriewinkel van den lieer J. Gcerts aan den Hoogendam lusschcn de Willielmina- en de Oude Schutsluis, niet ver van de plaats, waar do groo te brand op 10 Juli van het vorige jaar woedde. De brand nam zoo snel toe, dat binnen korten tijd het ge- heele huis in lichtelaaie stond. De brandweer was op volle sterkte aan wezig. waaraan het te danken is, dat de aangrenzende perceelen, die wel veel schade leden, toch gespaard ble ven. Het huis, waarin de brand was oulslaan, brandde geheel uit. De brand ontstond door onbekende oor zaak in den kelder. De bewoners hadden nog juist den tijd om over liet dak te ontkomen. DE NOORD-llOLLANDSCHE LAND- BOU W-ONDERLINGE. Men schrijft ons: In Krasnapolshy to Amsterdam werd Vrijdag de algemeene vergade ring gehouden van de Noord-I lolland- sche Landbouw-Onderiinge, onder lei ding van den heer G. Kruseman. Uit het jaarverslag over 1911 blijkt, dat op 31 December waren aangeslo ten 1904 landbouwers. Er hadden in 1911 plaats 196 ongevallen, waarvan 181 binnen 2 maanden afliepen; 15 ongevallen duurden langer dan 2 maanden. Als oorzaken van de ongevallen worden genoemd: voortuigen (34), paarden (10), hoorn vee (14), varkens (2), landbouwmachi nes (4), val van den arbeider (49), val van een voorwerp (3), beknelling (14), krachtsoverspanning (27), snijdende werktuigen (21), infectie (11), oogkwet sing (1brandwonden (3), breken van gereedschap (1), schieten in de hand (1), beén gewond, door kantelen van oen klomp (1). Twee ongevallen had den den dood van den getroffene ten gevolge. Drie ongevallen gaven aanleiding tot blijvende uitkeering. J. V., werk zaam bij den heer W. S. te Kwadijk, werd door een koe, die hij ter markt bracht, van den dijk geslingerd. Dit ongeval kostte aan contante waarde 622. H. T. TL, werkzaam bij den heer D. W. te VVormei-veer, wondde zijn pink bij. het rietsnijden. Later kwam hier bij infectie, waardoor de. hand groo- tendools onbruikbaar werd. De ge troffene krijgt nu een levenslange uitkeering van f 0.641/2 per dag, waarvoor een contante waarde van 3744 is vastgezet. P. D.. werkzaam bij den heer Th. Sch te Watergang, moest van de vlie ring louw halen, kwain te vallen en overleed aan de gevolgen. Zijn wedu we, en kinderen krijgen nu per dag 11.16 uitgekeerd. Voor dit ongeval is 1402 uitgetrokken. De 196 ongevallen, die door de Noord-Holiundsblie Landbouw Onder linge zijn behaudeld, hebben bewezen, dal" het landbouwbedrijf lang niet ge- aarloos is. De 196 getroffen knechts zijn, doordat hun patroons lid van de Landbouw-Onderiinge zijn, geholpen. Zij hebben van de Landbouw-Onder iinge den steun gekregen, die hun an ders niet zou zijn verleend, omdat voor de Landbouwongevallenverzeke- ring nog geen wet bestaat. De onkosten, d(e voor de patroons op deze verzekering komen, bedragen 1 tl.94 per 109 jaarloon, of voor con knecht, die f 400 per jaar verdient, worden de kosten ruim 7 cent per week. Voor deze kleine uitgave wor den ook de geldelijke gevolgen van de zwaarste ongevallen gedekt. VERDUISTERING VAN f 10.000. Te 's-Gravcnhago is Donderdag avond een 19-jarige kantoorbediende aangehouden, die ten nadeele vun eon bankinstelling te Utrecht, bij welke bij in dienst was, eeu bedrag van f 10.000 had verduistei tl. Hij had het geld geïnd, doch niet. afgedragen. Bij zijn aanhouding bleek, dut hij van liet verduisterde bedrag slechts I 50 had opgemaakt. EEN WINDHOOS, Men schrijft uit Zevenhuizen aan het Vaderland: Donderdagmiddag omstreeks lialf twaalf ontlastte zicli een windhoos op het terrein van het festival, even bui ten do gemeente. De. ververschings- tent van den heer Beugseh werd op genomen en gedeeltelijk in een sloot geworpen. Vijf personen geraakten er onder, waarvan één iu oen sloot, die door een kameraad gered werd. Lam pen, flesschen on glazen werden ge deeltelijk vernield. Een andore teut werd een voet hoog opgetild. DE „VOLTURNO-J Het stoomschip „Volturno", van de Uranium Steamship Company, ver trok gisteravond te 10 uur van Rot terdam naar New-York met 1105 landverhuizers. Het vertrek onder vond eenige vertraging, daar ge wacht moest worden op aanvulling van i eddingbooten en redding vlot ten. 85STE VERJAARDAG VAN Dr. CUYPE'RS. Namens „Archltectura et Amicitia" werd Dr. Cuypers gecomplimenteerd. Hem werd een plaquette met Inscrip tie aangeboden. BOND VAN ORDE. De bond van orde van personeel in dienst der H. IJ. S. M. vergaderde te Hilversum. 19 afdeelingen waren vertegenwoor digd. Uit 't jaarverslag bleek, dat 't ledental dit jaar weer is achteruitge gaan. liet ledental is thans 705. Toch vmvacht het jaarverslag weer nieu wen vooruitgang. De volgende vergadering heelt tc Amersfoort plaats. Tot hoofdbestuursleden worden her kozen.de heeren H. J. C. Veilings, D. J. van den Bos en D. Vissol' en word ge kozen do heer G. W. van Leiden, te I.cidschendam. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN ft 30 Ha. per regel. Hebt gij een jeukende huidziekte? Vele mannen zoowel als vrouwen, dio jaar in, jaar uit aan die ellendige aambeien, ol aan eczeem of jeukende huidziekten lijden, zijn er toe goncigd om to denken, dat er hen geen beter schap meer mogelijk is en dat het beste, waar zij nog op hopen kunnen, een weinig verlichting in hun lijden is. Doch^ambeien, eczeem en alle jeu kende huidziekten kunnen volkomen genezen worden door Foster's Zalf, do uitstekende verzachtende en hee- lende huidzalf, Foster's Zalf doet spoedig de prikkeling en ontsteking bedaren, en slechts zelden blijkt een doos onvoldoende om den patient ge heel te genezen, mits de gebruiksaan wijzing goed wordt opgevolgd. Foster's Zalf wordt, aanbevolen voor jeukende, bloedende, in- en uit wendige aambeien, eczeem, gordel roos, huiduitslag en allo jeukende huidziekten. Zij brandt of prikkelt niet en droogt ook niet te spoedig op. Let op den juisten naam: Foster's Zalf. Zij is te Haarlem verkrijgbaar hij de heeren J. J. Göppingér, Groote Iloulstr. 147a; en K. van Eden, Spaar- no .38. Toezending geschiedt framco na ontvangst van postwissel ft f 1.75 voor één, of f 10.— voor zos doozon. Tegen hatl Dr. Hommel'! Hsomatogen WAARSCHUWING I Men vrage uitdrukkelijk den naam Dr. HOMMEL. Stadsnieuws Hollinüschs Maatscliappü der Wetenschappen. Hedenmiddag werd de 160sle verga dering der Hollandsche Maatschappij der Wetenschappen in het gebouw aan het Spaarne gehouden. De vergadering werd gepresideerd door den onder-voorzitter Mr. H. En schedé, w egens ongesteldheid van den voorzitter Mr. G. van Tienhoven. De heer Enschedé sprak een kort welkomstwoord tot de 69 directeuren en leden, en deelde mee, dat Prins j Hendrik, de Protector der Maatschap pij. beeft kennis gegeven, wegens zijn bnitenlandsch vertoef, tot zijn leed wezen deze vergadering niet te kun nen bijwonen. Hierop was liet woord aan Dr. .T. P. I utsy, den Secretaris der Maatschap pij. voor het uitbrengen van het ver- slug. Iu het jaarverslag merkt Dr. T.otsy op, dat het 160ste levensjaar van do maatschappij geen gelukkig jaar is geweest. Slag op slag heeft haar ge troffen in het Dagelijksch Bestuur, door het overlijden van drie der vijf leden, de heeren F. M. Baron an I.ynden, Mr, N. G. Cnoop Koopmaus, en Mr. Joh. Enschedé, in den ltrihg Van directeuren door hot heengaan van Mr. F. R. Crommelin en A. II. van Wickfivoort Crommelin van de bin- ï.cnlandsche.leden verloor de Maat schappij. door den dood. Prof. Tli. Place en Prof. C. II. Wind; van de buitenlandsche leden zijn overleden Sir Joseph Hooker en G. van der Mensbrugghe. Aan hun nagedachtenis wijdde de secretaris een woord van hulde Zij hebben meegewerkt aan het doel der Maatschappij Bevordering van het inenschelijk weten en daardoor \er- hooging van 's mensehen geluk. In het Dagelijksch Bestuur werden in de va catures gekozen Jhr. Mr J. W. G. Hor cel van Hogelanden, P. N, van Doominck en A. van Rossum. De voorzitter en de on.Ier-voorzitter, de heeren Mr. G. van Tienhoven en Mr. H. Enschedé, voelen zich wegens hoogen leeftijd. Mr. Van Tienhoven ook door zijn minder gunstigen ge zondheidstoestand, genoopt hun func ties neer te leggen. Met lien, aldus merkte de heer T.ot sy op, gaan de laatsten heen van het t riuntviraat Bosscha-Yan-Tienhoven- Enscliedé, dat een glansperiode dei Maatschappij leidde. De verslaggever voegde hieraan een wtnsch toe voor het welzijn der beide aftredenden en hij sprak daarbij de hoop uit, dat de arbeid der nieuwe leiders even rijk aan vruchten zal zijn uls die hunner voorgangers. In de Huygens-commissie trad in de plaats van Prof. Bosscha als voor zitter op Pref. Korteweg, die zeer vele jaren met den heer Bosscha samen werkte. Voorts werden lid dezer com missie Prof. K. Kuiper, te Amster dam, en Dr. Volgraff, 1e Leiden. Het 13de deel der ..Oeuvres Comple tes". de Dioptrika, zal een werk van greeted omvang zijn. Wat daarvan thans gereed is, overtreft verre dc bei de vorige deelen. Het editorale werk wordt geleid door Korteweg, onder actieve mede- werking van Van der Bande Bakhuy- zc-n, Lorentz, Zeeman, Schub, Kuiper en Volgraff. De Frunsche verlating van den La- tijnscheu tekst is van de hand van Dr. Volgraff. Prof. Moll is met de voorgenomen uitgave van liet door wijlen het lid Pref. C. A. J, A. Oudemans nagelaten manuscript over de parasitische schimmels, zoover gevorderd, dat bin nen niet «al te langen tijd met den druk zal kunnen worden begonnen. Dr. Sasse, te Sloterdijk, heeft vol tooid liet eerste deel van de lijvige Anthropologfsche blblfogrnphie van Nederland. Dit werk zal «nor de com missie worden Onderzocht. De heer Van Doominck heeft de zware taak, om het geheele archief der Maatschappij chronologisch te or denen, bijna volbracht. Meer dan 200 portefeuilles zijn het resultaat van dien arbeid. De proeftuin van den secretaris, door de Maatschappij gesubsidieerd, gaf in het afgeloopen jaar de eerste resultaten, die aan het einde van de- «r?n zomer in de verhandelingen rler Maatschappij zullen worden gepubli ceerd. Hierna worden de besluiten aan gaande twee prijsverhandelingen in zake ..Priemgetallen" en ..Opales- centie", uitgeschreven in 1911, (zie Eerste Blad van heden) meegedeeld. Daarna hield Prof. Dr. L. Bolk, hoogleeraar aan de universiteit vun Amsterdam, een voordracht over den vo'orfiistorlscheri mensch. Daaraan is het volgende ontleend Was het in de voorgaande eeuw de vraag, of de menseli reeds in de dilu viale periode bestond, daar heeft het eerste decennium dezer eeuw ons reeds geleerd, dat de mensch alreeds bestond bi) hel begin der diluviale periode, en dringt zich meer en meer de vraag naar voren, of zijn bestaan misschien reeds tot in de tertiaire pe riode terugwijkt. Wal het ten opzichte van den ouderdom van het menschen- geslachl zeggen wil, dat dit reeds hij het begin van den ijstijd in Europa voorkwam, moge blijken uit het feit, dat volgens de nieening der meest- deskundigen, de ijsperiode een tijd vak van een half millioen jaren om- at moet hebben. Den voorhistorische» mensch ken nen wij door zijn skelet-resten en door zijn werktuigen en wapenen. De eerste hebben ons geleerd, dat in Europa achtereenvolgens en ten deele gelijktijdig meerdere rassen of soorten hebben geleefd, die naar de vindplaat sen van hun me&A. karakteristieke skeletrcsteii worden onderscheiden alsde Heidclberger mensch, de Neunderdalaiensch en de Moustier- mensch, terwijl in het laatste deel der diluviale periode do recente mensch in Europa door twee rassen is ver tegenwoordigd geweest, het Cro-mog- rion- en het Grimaldiras. Spreker ging de oudheidkundige vondsten uitvoerig na. Hel is een wetenschappelijk twist punt of het Ne'ahdcrdalras door een liooger ontwikkeld ras verdrongen en spoorloos uitgestorven is, dan wel of het zich geleidelijk tot hooger vorm ontwikkeld heeft, of in een hooger cultuurras opgenomen. Zeker is liet, dai reeds gelijktijdig met den Nean- derdalcr dit hooger ontwikkeld ras in Europa voorkwam. Hel is het zooge naamde Moustierras. liet ras Cro-magnon stond op een vrij hooge cuItuurtrap.Hun wapens en werktuigen waren fiju „getailleerde" vuursteenen, nog steeds ongepolijst. Terwijl de Neanderdaler nog slechts stoot- of slngwapens schijnt gekend te hebben, vindt men in de jong-diluvinle lagen, ook de laurierbladvormige lanspunten en de pijlspitsen, en voorla de eenvoudigste versierselen, als door boorde tanden, schelpen, enz, In de laatste phase der ijsperiode komt het rendier door geheel Midden-Europa tot aan dé kusten der Middellandse lie Zee voor en leverde den mensch in zijn gewei een vroeger onbekend ma teriaal voor wapens, werktuigen cn gereedschappen. De Cro-magnori- ménsch vervaardigde van deze ge weien harpoenen, haken, enz. Dc b<H>gere cultuur van dit ras blijkt ook uit de veelvuldige teekeningen op rotswanden, de vele met figuren ver sierde rondiergeweièn, terwijl ook de plustische kunst reeds beoefening bij hen vond, getuige de ivoren en beencn statuetlen, meest vrouwen voorstel lend, die in de eens door hen bewoon de grotten vooral in Z. Frankrijk gevonden zijn. Enkele feiten schijnen er op te w ij zen, dat in Europa eens een met de negers verwant ras gewoond heeft. Over de onderlinge verwantschap en de geografische uitbreiding 'der ge noemde soorten en rassen is nog niets met zekerheid te zeggen. Wel is onze kennis van den voorhistorische» mensch in weinige jaren tijds buiten gewoon toegenomen, doch de weten schappelijke problemen, waarvan hij het onderwerp is, zijn in gelijke male ingewikkelder geworden. Voor het mogelijk verdere verslag zie men liet Eerste Blad van heden. Examens v r ij e- en ord e- oéfeni n gen. Haarlem, 17 Mei. Geëx. 3 vrouwel. cand. Geslaagd M. Hoekstra, Hoorn; B. S. de Langen, Leiden; A. S. li. Nepveu, Den Helder. N u tt i g o handwerken. Haarlem, 17 Mei. Geex. 1 vrouw, cand. Geslaagd mej. Th. A. M. Flens, Alkmaar. N c d e r i. 11 e r v. Gemeente. Zondag 26 Mei zullen de vroegb.ur- ten iu de Groote Iverk weder begin nen. Het Leesmuseum verga dert op Woensdag 22 Mei in de Lees zaal. De agenda vermeldt de rekening cn verant woording over 1911. M u s ou m v a n Kunstn ij v c r- heid. ïn bet Museum van Kunstnijverheid vve-txi de blnuwc zaai, die wegens de tentoonstelling van tafelgerei wn> ontruimd, thans weder niet Perzi sche, .lapajisehe, Chineesche en Indi sche verzameling gevuld, eoodat deze afdeeliwg op het oogeublik weder ge regeld is. In de rotonde werd tevens een klei ne verzameling oorspronkelijke Ja- pansclie kleurdrukken geëxposeerd. Zondag is de toegang kosteloos. K e u r i n g s r a a d. Tot voorzitter van den len keu- ringsrnad in het 2e mil. dish". Noord-llol I und is benoemd de ge p. ko lonel F. B. A. van Steenhurdt Carré ie Haarlem, en tot voorzatter van den 2en keuringsraad in genoemd district de gep. kolonel H. Me ij boom te Am sterdam.. Tot secretaris van den militieraad in liet 2e dislr. van Noord-Holland en tevens secretaris van den Ion kcu- riiTgsrlaad >s benoemd do heer A. v. Linden Tol te Haarlem. Tot secreta ris van den 2en keuringsraad in ge noemd district de lieer Mr. M. Si in» genberg te Haarlem. MODERNE AQU ARELLEN - TEIJLKR. De vestiaire van Tcijler's Aula heeft weer haar rijk kleed van pluche beko. men en is opnieuw de zoo geschikte plaats geworden voor de verschillende tentoonstellingen, in den zomer van 1912 te houden een verzameling vnn circa vijftig aquarellen, alle van 19de- ecuwsche meesters, opende de rij op 10 Mei j 1. In het voorjaai van 1911 werd do vroegere aquarellenznal van liet Mu seum door de bibliotheek gean nexeerd. Maakte het weinige licht deze zaal al niel tot een hijst?r gelukkig ton. toonsteHingsIokaal. zoo was liet se dert, voorde vele bezoekers, toch een spijtig gemis, den aanblik van dik werf zulke fraaie waterverf-kunst to iet en derven, als vaalt in voornoem de zaal was geëxposeerd. Het -.al voor deze bezoekers een prettige mcdeclee- ling zijn, dat een belangrijk deel dier kuust, afgewisseld en aangevuld door andere en nieuwe aquarellen, than» de schut is, die de huidige tentoon stelling van Teijler uitmaakt. Yijf-cn- clcrtig meesters zijn vcilegemvoor- digd, velen op glansrijke wijze. Allcbfc, van wien betrekkelijk zoo weinig verspreid is, heeft twee flei-rig getoetste werken. Van mevrouw Rij ders -v. Bosse siert een piasgezicht, ol wijd verschiet, een der korte wan den. David Bles' doorwerkte en mees terlijk verzorgde kunst is door een tweetal humoristische voorstellingen gerepresenteerd. Bosboom is daar met niet minder dan vijf stuks, mecren- deels kerk-intérieurs, evenzoovcle sta len van teekenachligën, waringroden en lichtenden aquareltrant (Bakenes- serkerk, Oude Kerk te Amsterdam). Een oude bekende zal menig bezoe ker blijken het forsehe paar leeuwen koppen door Van Essen. Vnn Kever hangt de pracht-aquarel „Spinsters", vol zon en blonde kleur van W. Maris: „Eendjes"; van Mau ve: „Ploeger", een fijn, zitvertonig werk. Zeldzaam mag genoemd worden het Drentsch landschap door den zee schilder Mesdag. Fraai van behandeling, vooral in de accessoires, is de aquarel van Offer- mans. Mede vol ongemeens techniek ea vlot gcwasschen is „Oude Visschers", door den jong-gestorvea Rink. Van den illustrateur en composi teur Rochussen hangen de bekende werken „Haagpreek en Artillerie", on van Springer de niet minder be kende. schoón-gehouwde aquarel: „.Stadhuis ts 's-Hagc". Opmerkelijke vergelijking biedt, door uitvoerige techniek en dc waarde aan het rijke beeldhouwwerk van het intérieur gegeven, „Kardinaal", een kapitaal werk door den Italiaan Fa- piro. Van Veissenbruck trekt steeds do zoo vriendelijke we.'igave van „Poort tc Leerdam Van YYitsen even zoo zeer zijn groot, grauw muürgeval, daarbij de zoo juiste uitdrukking van bet dikke water. Nog vertegenwoordigd zijn verder: Achenbacli, Israels, Verveer, Gabriel, Van Looij. Verschuur, Windt, Smits, Van der Valk, Leys, Du Chattel, Wijs muller, Decamps, i'alame en Ilar- piguies. Wat is „de aquarel" toch een prach tige, verscheiden en voorname schil- dervonn Wat geeft Teijler daarvan, op heden, een frappant getuigenis in zijn jongste tentoonstelling. G. KERKHOFF. ORGELBESPELING op Dinsdag 21 Mei 1912, van des na middags 1—2 uur in do Groote of St., Bavo-kerlc alhier, door den li oor W, Ezerman. No. 1. Preludium, J. S. Bach. No. 2. Largo, Handel. No. 3 Concertfantasie, W. Rudnick. No. 4. Meditation Alia Marcia", J. Rheinberger. No. 5 Fluit Concert (le deel) op ver zoek, Rinck. I! c r ij k. Maandag hec-ft de herijk plaats van 8 tol 12 uur voor Pieter Kicsstraat, Zijlweg, 1ste Ifassclaerstraat, Ruych- ha verstraat, Langendijkslraat en Schermerstraat; cm van 1 tot 4 uur voor de Kinderhuissingel, Bilderdijk- straat en Brouwersvaart. TUINBOUW- EN PLANTKUNDE. De Nederl. Maatsch. voor Tuinbouw en Plantkunde, afdoeling Haarlem en Omstreken, vergadert Maandag 20 Mei in de Kroon. De agenda vermeldt o.a.: Verslag door den afgevaardigde der 49ste bui tengewone ulg. vergadering den 25en Febr. j.l. te 's-Grayenhage gehouden; rekening en verantwoording over 1911; eventueele besprekingen plan 1913, Onderlinge Tentoonstelling. (Jit de Omstreken BEVERWIJK. Doopsgez. gemeente, In de ledenvergadering werd tot lid van den Kerkeraad gekozen (aftr. Ca Hartog), Br. D. Honig en tot leden van do commissie t>»t nazien van do rekening over 1912 de Rrs N. Luyt, J. P. Neyt en Dr. A. Schuckink-Kool met als plaatsver vangend lid G. Wit kamp De beslissing over de wonscho- lijkheid om voor leden en belangstel lenden in het nieuwe Kerkgebouw vas te zitplaatsen beschikbaar te stellen werd uitgesteld tot de volgende leden vergadering. Do verschillende versla gen over den toestand der gemeen te mochten gelukkig gunstig luiden, terwijl de financieele commissie aan kerkeraad en boekhouder allen ic4 bracht voor het gehouden beheer. „Kerkbode",

Haarlem's Dagblad | 1912 | | pagina 10