NIEUWS= en ADVERTENTIEBLAD. 29e Jaargang, No. 8867 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. ZATERDAG 18 MEI 1912 A HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN JCS^ A D VERTEN TIÉN: per drie maanden: Van 1—5 regels 50 Cts.; iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Voor Haarlem^3 ';~xK* Haarlem van 15 regels ƒ1.elke regel meer ƒ0.20. Reclames 30 Cent per regcL Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der g£lfer?Bij Abonnement aanzienlijk rabat. gemeente)1-30 J/ Advertentiën van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing; Franco per post door Nederland,1.65 ÊT-~ 50 Cts. voor 3 plaatsingen a contant ÓSSZoTdalblad,'voorHa'artem '.MH en Administratie: Groote Houtstraat 53. „de omstreken en franco per post 0.45 lDtercomHïona2lTeIefoonninnmerderRedactie600enderAdniiDistratie724. Uitgave der Vennootschap Lourens Cosffer. Directeur J. C. PEEREBOOM. Drnkkerq: Zinder Boitenspaarne 12. Telefoonnummer 122. Tot de plaatsin® van advertentiën en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem in dit Wad is uitsluitend gemachtigd bet Algemeen Binnen- en Baitenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALT A Warmoesstraat 7678, Amsterdam. Tclephoon interc. 6229. DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHTTIEN BLADZIJDEN. EERSTE BLAD. AGENDA ZONDAG 19 MEI. Muziek in den Hout. Schouwburg: Voorstelling door het Ned. Tooneelgezelschap, 8 uur. Brongebouw: Concert door de Har monie, 8 uur. Biosc. Theater, Gr. Markt: Voor stelling van 2 uur af. KL Vereeniging: Bioscoopvoorstel lingen. Mod. Biosc., Barteljorisstraat: Voor stellingen. MAANDAG 20 MEI. KL Vereeniging: Bioscoopvoorstel ling. Mod. Biosc. Barteljorisstr. Voor stellingen. Stadsnieuws Om Ons Heen. In het Vierde Blad van dit num mer vindon onze lezers een artikel „Do Politie" in de rubriek Om Ons Heen. Hollands,^he Maatschappij van Weienschappen. (Vervolg van het verslag in het 3de blad.) Op de "f'i8vraag over „Opsalcscen- tie" is één antwoord ingekomen onder motto „Equipartitie" cn op die over JPrlompetallen" eon antwoord onder het motto „Gniezno". Deze beide prijsvragen werden in 1911 uitgeschreven. KOLONIAAL MUSEUM. Zalcrdar 25 Mei wordt do vergade ring van den Raad van het Koloniaal Museum gehouden. Na afloop wordt een rede gehouden over Suriname, door den oud-gouverneur dezer ko- lon'e Mr. D. Foclc BEWAARDERS VAN SCHOLEN. Do vereeniging van bewaarders van scholen te Haarlem heeft het volgend adres aan den Raad gezonden: Dat zij in verband met de voorge stelde regeling van ambtenaren en werklieden meen en tot de eersten te moeten worden gerekend, daar zij te alcln t'de in dienst zijn van de ge meente-. Dat zij na proeftijd van een jaar een aanstelling als zoodanig ontvan gen; Dal zij als ambtenaren zijn aange steld met een aanvangssalaris zonder een te bepalen maximum; Dat zij met het klimmen hunner ja ren mïerdere hulp behoeven, die voor hunne rekening komt. waardoor hun traclement feitelijk vermindert; Dat tengevolge van een en ander zij de eoit-cn zijn. wicn geen periodieke verh--.ging wordt toegekend en met het oog ook op hun pensioenbereiking vev een maximum-tractement van groot voordcel is. Reden waarom zij de vrijheid ne men zich tot UEdelachtbaren te wen den met beleefd verzoek ook hun een tweèjaarlijkschc verhooging toe te kernen tot een door U te bepalen ma- ilmum js verkregen. Hetwelk doende, A. N. DE WIT Jr., Voorz. J. A. LEPPER, Secr. In do toelichting wordt meegedeeld, dat m het jaar 1903 hun salaris op 600 is vastgesteld. Indien dit salaris in dien Lijd voldoende was, staat vast, dat het nu na 9 jaar, in welken tijd het leven veel duurder is geworden, onvoldoende moet worden geacht Door invoering van een nieuwe in structie is 't werk zeer vermeerderd en to veel geworden voor één man. Adressanten voeren aan, dat bij het stijg n der jaren bet noodzakelijk is steeds meer hulpkrachten te gebrui ken, die van het salaris moeten wor den betaald. De bewaarder van de H. B. S. met ó-jarigcn cursus is niet ge noodzaakt zijn vrouw in de school te laten werken en behoeft vervanging dus ook niet uit eigen zak te betalen. De vrouwen der bewaarders worden niet als ambtenaren der gemeente be schouwd, zooals blijkt uit een schrij ven van den Adj.-Directeur van Open bare Werken. Toch moeten verschil lende dier vrouwen dikwijls diensten verrichten, afgezien van hetgeen zij ter verlichting van hun echtgenooten doen. Hel gebeurt n.l. wel, dat, wan neer de bewaarder voor een hem op gedragen werk de school heeft verla ten, gedurende zijn afwezigheid de vrouw moet zorgen voor bellen, leer middelen uitreiken, de deur openen, Indien gescheld wordt, enz. Zij ont vangt daarvoor geen enkele vergoe ding. Daar adressanten bij het invoeren van het nieuwe Werklieden-Regle ment daar buiten zijn gevallen ge nieten zij geen periodieke verhooging. Zij voegen hieraan nog toe, dat de loonen der werkvrouwen, die voor hun rekening komen, in de laatste tien jaren, aanmerkelijk zijn gestegen, zoodat het voor hen steeds bezwaar lijker wordt, het bedrag daarvoor van hun salaris af te nemen. Nog merken zij op, dat het eindsa- laris van den portier der Lichtfa brieken ƒ136 hooger is dan dat dei- bewaarders van scholen. RIJKSINSTITUUT VISSCHERIJ- ONDERZOEK. De „Sl.-Ct" bevat een kon. besluit tot vaststelli'" van een reglement voor het Rijksinstituut voor Vissche- rij-onderzoek, gevestigd te Haarlem. Het Rijksinstituut heeft ten doel het onderzoek van de in liet water voor komende organismen en natuurkun dige verschijnselen, alsmede het ver zamelen van gegevens en voorwerpen, een en ander in het belang van de verschillende takken van visscherij en daaraan verwant" bedrijven. Aan het hoofd van het Instituut staat de wetenschannelijke adviseur in visscherij zaken, die zijn stamt plaats te Haarlem heeft. De standplaats der overige ambte naren van het Instituut wordt door den Minister aangewezen. EEN ERNSTIGE VAL. De politie kreeg Vrijdag bericht dat op een bank op de Dreef bij het eind punt van de paardentram een man lag, die onwel was geworden en niet verder kon loopen. Een inspecteur op onderzoek uitge gaan, vond op genoemde bank een los werkman liggen. Volgens zijn eigen verklaring was hij 's middags, te Ril- iegom bij een bloemkweeker werk zaam ziinde, aldaar gestruikeld en gevallen, waarna hij pijn in zijn buik kreeg. Dat was van dien aard dat hij door werklieden van den bloemkweeker op de stoomtram naar Haarlem was ge bracht en te Haarlem door den con ducteur van de tram naar een bank is gebracht. Met een auto van een bewoner van de Dreef werd de man naar zijn vvo- nin- overgebracht, en daarna op last van ziin huisdokter naar een der zie- keninrichtingen vervoerd. De val is dus nog al ernstig aange komen. ZUIVELBEWERKERS. Door den bond van zuivelbewer- kers, zoo meldt De Volksstem", is 'n contract afgesloten met de directie van de melkinrichting „De Toekomst". Door het contract is per jaar voor 18 personen een loonsverhooging ver- kregpn van ongeveer 7Ö0 benevens 4 vacanliedagen voor hen die langer dan 1 jaar in dienst zijn. voor hen die korter in dienst zün 2 vacantiedagen en een vastgestelden werktijd. DE TRAMWERKF.N. ITedenmorgen is men met de werk zaamheden voor de nieuw aan te leg- geu tramlijn 'begonnen. De eerste be zending rails is aan de Dreef gearri veerd. GEVONDEN VOORWERPEN. Terug te bekomen bij: E. Cramer, Gaelstraat 9, een porte- monnaie met inhoud; J. Ketelaar, Ridderstraat 5, een noti tieboekje; J. Heertjes, lavastraat 13, Schoten, een rozenkrans; S. Yeeninga, N. Groenmarkt 29, een parapluie (heeren); W. Gennes, Bartcljorisstraat 10, een armband; 11. J. Karnbeld, Gen. Joubertstraat 27rood, een armband; U. Tersniitte. Scheepmakersdijk 41, een portefeuille met inhoud: W. Andreoli, Smedestraat 37rood, een hoenel; L. v. d. Horst, Lange Margaretha- straat 18, een hond; J. P. IJsden, Jacobstraat 3, een taschje met inhoud; C. i an Eginond, Voorzorgstraat 36, een grijze pet; D. Smulders, Houtmarkt 6b rood, een ceintuur; G. van Dam, Schagchelstraat 18, een kinderportemounaie met inhoud; J. Hecres, Van Marumstraat 28rd, een moersleutel; H. Braam, Esschildcrstraat 1, een geldstuk. De Drinkhal. De Drinkhal der Staalwaterbron is gisteren bezocht door 48 personen. Onze Vloot De insignes van de vereeniging On ze Vloot zijn thans voor de liefhebbers verkrijgbaar gesteld. Bij de firma W. Voet en Zonen, Anegang 15, is een fraaie oolleclie geëtaleerd. Zij zijn vervaardigd als dasspeld, als broche en als charivari, en hebben den vorm van bet bekende monogram van Onze Vloot. Reeds hedenmorgen werd de eerste aan den hear W. uitgereikt als premie voor het aanwerven van 6 nieuwe leden. ONGELUK. Gisterenmiddag is mejuffrouw Vr., wonende Eendrachtstraat 32, in hare woning gevallen en met het lichaam terechtgekomen op den rand van een blikken emmer. Daardoor brak zij een rib. Zij is spoedig door een genees kundige verbonden en wordt in hare woning verpleegd. MGR. DR. J. J. VAN THIEL. Ter verbetering van ons bericht in het vorig nummer zij gemeld, dat wij len Mgr. Van Thlcl niet te Amers foort maar te Haarlem is geboren. De teraardebestelling op de begraaf plaats aan den Schoterweg heeft Maandag te 11/2 plaats. CONCERT IN DEN HOUT. Het programma voor Zondag 19 Mei luidt: 1. Marclie de Cortègo, Kriens. 2. Ouverture Don Juan, Mozart. 3. Valse du Ballet Casse-Noisette, Tschaikowsky. 4. Grande Fantaisie de l'Opéra Mig non, Thomas. 5. Ouverture op Schuberts liederen, Suppé. 6. Wiener Mëdle Walzcr, Zichrer. 7. Fantaisie de l'Opera Le Postil lion de Longjumeau, Adam. Adspiranten. Door de afd. Haarlem van de adspi- rantenvereeniging, Alg. Ned. Typ.- Bond en de adsplranten van de afd. Amsterdam, werd met Hemelvaarts dag in de omstreken van Haarlem een wandeltocht gehouden. 'a Morgens kwart na 8 kwamen de Amsterdammers met de eloclrischc tram aan, waarna de leden der Ilaar- lemscho afd. zich bij hen aansloten, onder leiding van hot bestuur. Met ongeveer 40 personen wend al lereerst een wandeling gedaan naar het Kopje en door het Bloemendaal- sche bosch. Ook werd niet verzuimd een kijkje te nemen van het gegoten huis, om daarna nog de ruïne van Brederode te bezichtigen. Op de ruïne werd een kiekje geno men van de gxoep wandelaars, als herinnering aan dien tocht Na een gezelligen terugtocht ver trokken de Amsterdamscho jeugdige typo's wederom met de tram huis waarts. Zie vervolg Stadsnieuws onder laatste berichten. liet zal echter wel weder als met alle andere zaken gegaan zijn, men denkt er niet bij of laat er zich niet aan gelegen liggen. Wordt Zandvoort niet genoeg door badzasten door ongemotiveerde ge ruchten en vrees voor besmetting ge meden, dat ook het aanzien van het doro moet gedrukt worden? IJolel- cn pensionhouders wachten nog steeds op de zoo gewenschte gas ten en moeten dan aanzien, dat ver schillende wegen totaal onbegaan baar gemaakt worden. Bovendien leveren de opgebroken straten ook groot gevaar. Vooral des avonds is het beloopen van sommige straten levenseevaarliik Binnenland AUDIËNTIE. De Minister van Oorlog, ad interim Minister van Marine, verwittigt be langhebbenden, dat door hem in den regel eiken Vrijdag, te beginnen met Vrijdag 24 dezer, des voormiddags te 11 uur, aan het Departement van Marine zullen worden ontvangen de genen die hem over zaken, genoemd departement betreffende, wenschen te spreken. (Jit de Omstreken BLOEMEN DAAL. DE K. E. M. De Raad der gemeente Alkmaar heeft besloten een contract aan te gaan met de Kennemer Electx. Maat schappij tc Bloemendaal voor de leve ring van electrischen stroom voor licht en kracht in de gemeente Alk maar. IJMÜIDEN. Aangenomen is het beroep naar de Doopsgezinde gemeente te lJmuiden door Ds. D. Attcma te Twisk. ZANDVOORT. Aangekomen reemdoliugen N. j. de Winter, Amsterdam, Spoor straat 11, 3 pers. Dr. D. Reinders, Bussum, Groote Badhuis, 2 pers. N. Benjamin, Amsterdam, Kostver- lorenstraat 4, 6 pers. H. W .van Dijk, Amsterdam, Paral lelweg 99, 5 pers In de Amstcidanisclie Vacantieko- lonie Park Knstverloren is de 1ste ploeg kinderen aangekomen. Men meldt ons van bier: Op ons dorp hccrscht thans groote ontevredenheid, aangezien van ge meentewege totaal geen rekening wordt gehouden met de belangen van de inwoners. Thans vindt men aller- wege opgebroken straten. Voor rio- leering, voor waterleiding cn voor de Rijkstelefoon zi'n al deze opbrekingen noodzakeliik; doch waarom moet dat juist nu geschieden? Was het niet beter geweest te be palen dat de werken voor de riolec- rin- wanneer 1 Mei niet gereed, dan moesten worden gestaakt Moet de aanleg van de waterleiding thans worden voortgezet? Dit seizoen kan de waterleiding toch niet meer worden benut, want eerst in Augustus kan water worden geleverd Waarom dan niet met October met den aanleg be gonnen? De Riikslelcfoon verzocht in begin 1911 vergunning om een kabel te" mogen leggen; natuurlijk moet daarin worden toegestemd, doch waarom niet bepaald dat dc werken moeien geschieden tusschen 1 October en 1 April? Daar was zeer zeker geen bozwaar tegen gemaakt jaarlijksche vergadering van den Prot. Chr. Bond van Spoor- cii Xram- wcgpersoneel, is de volgende, door de afd. Utrecht voorgestelde motie aan genomen: „De vergadering keurt samenwer king van den bond met' eenige organi satie, die zich in woord en daad plaatst op een revolutionair standpunt, ten sterkste af, als zijnde in strijd met on ze belijdende beginselen en statuten en niet in het belang van het perso neel." Dc bond telt 24 afdeelingen met 830 leden. Als plaats voor de volgende jaar lijksche vergadering werd Zwolle aan gewezen. Tot bestuursleden werden herao- zen de hoeren W. Belger, van Utrecht; J. Eiikelboom Jr., van Zwolle, en J. Huisman, van Deinum. ZWAARMOEDIG. Het meisje uit Leeuwarden, dat van Groningen naar Leeuwarden is over gebracht, onder verdenking van brandstichting ten buize harer ouders, is, na door den rechter-commissaris verhoord te ziin, naar het huis van bewaring overgebracht. Naar men verneemt, heeft zii bekend den brand te hebben gesticht. De aangehoudene lijdt aan zwaar moedigheid. EEN DROEVE PLECHTIGHEID. Gisterenmorgen had op de begraaf plaats te Groningen een droevige plechtigheid plaats. Daar is de kleine Petrus Johannes Miljoen, een der slachtoffers van het vreeselijke fami liedrama, dat zich Zondagnamiddag in de nabijheid van die begraafplaats heeft afgespeeld, ter aaide besteld. Groot was belangstelling, zoowel van de zijde der familie, alsook van vele anderen, die aan den kleine de laat- bIo eer gingen bewijzen. Van de wo ning van de familie D. uit ging de lijkbaar, waarop eenige kransen en bloemstukken, w.o. een van den agent Hollander, waren gelegd, naar de laatste rustplaats van den kleine. Allen waren diep onder den indruk. Het tweede slachtoffer van deze tra gische gebeurtenis zal mits de offi cier van justitie daartoe machtiging verleent heden Zaterdag ter aar de worden gesteld. Miljoen is, zooals men weet, Woensdagmorgen overle den. BOND ADSISTENTEN P. EN T. Tc Utrecht is de jaarvergadering ge houden van den Nederlundschen Bond van Adsistenten der posterijen en te legrafie. j 't Reeds gepubliceerde jaarverslag werd goedgekeurd. Maatregelen wcr- den besproken om het ledental te doen toenemen. Tut bestuurslid werd o a. gekozen den heer J. v. d. Kastccle, te I Haarlem. TUCIIT-UNIE. I De TuchUUnie heeft in een circu laire een beroep gedaan op de mede werking van alle Nederlandsclie on derwijzers ter bereiking van haar doel. I Geschreven wordt oa-: Met aandrang komen wij dus tot de Nederlandsclie onderwijzers met het verzoek om ons te helpen, niet dat versta men wel om van onze natie een naar Pruisisch model eedrild volk te maken, maar om ons te hel- pen het gevoel van saamhoorigheid tot ontwikkeling te brengen, want een dracht geeft kracht; voorts om het Nederlandsclie kind te brengen tot orde en regel op straat, waardoor de veiligheid van het verkeer in ieders belang gediend wordt, en het op te voeden in zelftucht waardoor de ze- dèl"ke kracht van ons volk, liet volk in al zijn lagen, zal worden verhoogd. PROTESTANTENBOND. De algemeene vergadering van den algeraecne Protestantenvereeniging zal Donderdag 13 Juni te Arnhem wor den gehouden. Den Woensdagavond tevoren zal in de Nieuwe Kerk aldaar een gods dienstoefening plaates hebben, waar ais sprekers zuilen optreden, de hee ren ds. Schreuder, te Arnhem, en ds. Krop, te Rotterdam. SCHAKING. De politie te s-Gravenhage heeft aangehouden den 19-jarigen v. <L H., uit Arnhem, die verdacht wordt zich te hebben schuldig gemaakt aan schaking van een 17-jarig meisje, dat zich in zijn gezelschap bevond en dat, evenals hü. de ouderlijke woning te Arnhem had verlaten. OPZICHTERS- EN TEEKENAARS- BOND. De bond van Opzichters- en Teeke naars vergaderde te Hilversum, 't Jaarverslag, door ons reeds meege deeld, werd goedgekeurd. Besloten werd een onderzoek in te stellen «aar de hygiënische toestan den op de teekenbureaux en een actie tot verbetering te voeren. Materiaal zal worden verzameld tot het zenden van een adres aan de regeering om de technici In de Onge vallenwet op te nemen. Gepoogd zal worden in de gemeen teraden een pleidooi geleverd te krij gen voor het toekennen van 14 dagen vacantia Met 253 stemmen voor en 42 tegen werd besloten een bezoldigd bestuur der aan te stellen voor een half jaar, ingaande 1 Juli a. s., met machtiging aan het bemdsbestuur om zoo moge lijk de aanstelling te verlengen tot de volgende algemeene vergadering. Het salaris zal ƒ1200 per jaar be dragen. Tot voorzitter ern penningmeester werden herkozen respectievelijk de heeren C. J. W. de Jongh en M. Vrij- emhook uit Den Haag, terwijl tot be stuursleden gekozen werden de hee ren C. L. Wasserburg Jr. uit Amster dam en J. van Gelder Jr. uit Hengelo Tot redacteur werd herbenoemd de heer J. B. M. I.amers uit Den Haag. Na uitvoerige besprekingen werd met 186 stemmen voor en 109 tegen be sloten tot deelneming aan de betoo- ging voor algemeen kiesrecht. Pers-Overzicht draagt 1.«KL000, verdeeld in 10 se riën van 100.000, waarvan vijf seiiuu zijn geplaatst. Deze Hypotheekbank hoeft o. in. (co doel het ter leen verstrekken ven gel den onder eerste hypothecair verband op niet in Nederland gelegen onroe rende goederen. Als arbeidsveld heeft de vennoot schap voorloopig gekozen de Noord Westelijke Staten van de ereenigde Staten van Amerika, namol.jk de Sta ten Washington, Idaho en Oregon. Het voornemen bestaat echter, indien de omstandigheden daarvoor gunstig mochten blijken te zijn, de werkkring ook tot andere streken van Amerika uit te breiden. Dat evenwel aan de drie bovenge noemde Staten als arbeidsveld de •oorkeur pegeven is, vindt zijn reden: le. in de relaties, welke de vennoot schap reeds in die streken vóór den aanvang harer werkzaamheden beznl; 2e. in de hooge rente, die aldaar, bij groote soliditeit der onderpanden, te bedingen is, en 3e. in de verwachting, dat die streken door de aanstaande opening van het Panama-kanaal nog meer in bloei zullen toenemen, als ge volg van de betere gelegenheid, om hare producten rechtstreeks over zee naar de Oostelijke Staten der Ver- eenigde Staten en naar Europa te ver voeren. BAKKERSWET. „De Standaard" schrijft: De verdediging van de Bakkerswet was uitstekend. Niet alleen was de Minister van elk detail op de hoog te, maar hij doorzag verband en sa menhang op elk punt. Daarbij was hij helder in 2ijn voordracht; ongeschokt in zijn overtuiging; en, zonder zijpaad jes te zoeken, ging hij recht op zijn doel af. Vermoedelijk zal na Pinkster het ontwerp dan ook wel den steun der Tweede Kamer erlangen, om daarna in de Eerste Kamer op de weegschaal te worden gelegd. Tot ons leedwezen is onze princi- pièele bedenking tegen dit ontwerp niet weggenomen. Wel is gedaan wat doenlijk was, om te verzachten en een uitweg te openen, maar het --i-oons- verbod bleef, en de exception die mo gelijk zijn gemaakt, zijn geen excep tion op de natuurlijke vrijheid, maar op den hier onnatuurlijken dwang. Gelijk men weet, bestond van meet af onze principiëcle bedenking hierin, dat de patronale vrijheid ten offer wordt gebracht aan wat men voor de gezellen begeert in te voeren; en dit wel niet omdat de gezellen zonder dat offer geen nachtrust konden erlangen, maar omdat de concurrentie tusschen het grootbedrijf en het kleinbedrijf an ders ongelijk gewapend zou zijn. Dit nu rechtvaardigt geen patroons- verbod van Overheidswege, en kan het nouit rechtvaardigen, omdat concur rentie is vrije wedstrijd, en zonder vrijheid haar karakter verliest Financiëele Berichten Gemengd Nieuws NIEUWE HYPOTHEEKBANK. Wij ontvangen het prospectus van de naanilooze vennootschap Hypo theekbank Holland-Anierika (Mortga ge Company Holland-America), gev ligd te Utrecht, opgericht bij akte van den 26stcn Mnart 1912, ten overstaan van den notaris H. J. Besier, te Utrecht, on het ontwerp goedgekeurd bij Koninklijk besluit van den 13den Februari 1912, No. 43. Ilct maatschappelijk kapitaal be HET „TITANIC'-ONDERZOEK. Het onderzoek near de ramp van de ..Titanic" had gisteren te Londen meer publiek getrokken dan ooit. Verschei dene dames moesten blijven staan. Onder het publiek was ook mevrouw Asquith. De reden van de groote belangstel ling was deze, dat de sloker Hendriek- son opnieuw zou verhoord worden met anderen, die zich in de reddingsboot van de „Titanic" bevonden, waarin Sir Cosmo Duffgordon en lady Duff- gordon gered zijn. Beiden waren aan wezig, maar alleen sir Duffgordon is op het laatst van den middag even verhoord. llendrick8on verklaarde weder dat hij, toen de reddingsboot op ongeveer 200 yard afstand van de ..Titanic" was, talrijke kreten van drenkelingen hoorde. Hij wilde tern groeien, om hun hulp te verleenen, maar de passa giers in de boot, waaronder de Duff- gordons en ook de beman riing, ver hinderden dit. Getuige hield vol, dit lady Duffgordon onder hen was. die het teruggaan verhinderden. Ook her haalde hij zijn verklaring, dat Sir Cosmo Duffgordon aan boord van de „Carpathia" de leden van de beman ning van de boot elk met 5 pond liad beloond. Hendnckson vond niettemin niet, dat de bemanning toen haar plicht had gedaan. De matroos Symons, die hevel h. d gevoerd over de eerste reddingsboot, getuigde na Hendnckson. Symons verklaarde, dat de stuurman Murdoch hem had bevolen, de boot uit te zet ten, ofschoon zij noe slechts half vel was. De vermoedelijke reden hiervooi was, dat er zich op dat oogenhlik geen passagiers meer opdeden. Getuige heeft niemand hooren voorstellen, te rug te roeien, laat staan iemand daartegen hooren protesteeren. Naai het oordeel van getuige zou het terug gaan naar de „Titanic" gevaarlijk ge weest zijn, omdat de boot door de zui ging naar de diepte zou kunnen wor den getrokken; hij zou het onverant woordelijk gevonden hebben tegen over de hem toevertrouwde tnenschcu levens, Hij sorak met verontwaaidi- ging de fabeltjes van de Amerikaan- sclie pers tegen, uls zou een Auieri- kaansch nnllionnair de bemanning van de „Titanic omgekocht hebben en Ismay aan die omkoopeiij mede schuldig zijn. Niemand had geld ie- geven, behalve dan dat Duffgordon op de „Carpathia" aan de manschap pen ieder 5 pond had gegeven. De stoker Taylor, die Lij Symons n Hendrickson in de boot gezeten had, verklaarde dat hij iemand had hooien voorstellen, terug to ien. Ook had hij een dames-passeer er tegen hoo ren protesteeren. op grond van het gevaar, met de zuiging naar de diepte te worden getrokken. Getuige had do zelfde vrees gekoesterd. Ilij had d« kreten van de drenkelingen vernomen maar hij had de bemanning niet tegen teruggaan hooren protesteeren. Dc matroos llorswill getuigde, dal hij niemand het denkbeeld van terug te roeien had hooren opperen. Duffgordon verklaarde, dut hij ci bij zijn echtgenoote 1 had moeten aan gaan, daar zij eigerde te doei ers meer gezien, toen hun boot v uitgezet. Hij had geen voorstel om to; rug te gaan gehoord, maar zijn aam dacht werd geheel in beslag genomed door het verzorgen en het opbeuren der opvarenden, waar hij samen uiq zijn echtgenoote mee bezig was. lllf geloofde evenwel, dat men niet i«d| der groot sevaar met de boot had kunt jii .ciiviuaiue, uui i;ij ct tgenoote herhaaldelijk oj aandringen, in de boot ti zij dit eerst voortdurend

Haarlem's Dagblad | 1912 | | pagina 1