NIEUWS= en ADVERTENTIEBLAD. 29e Jaargang, No. 8867 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. ZATERDAG 18 MEI 1912 C HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN ADVERTENTIËN: V-., H3ari,,m PER DR,E MAANDEN: Van 1—5 reSds 50 Cts*: iedere rese! ,neer 10 Cfs. Buiten het Arrondissement \oor naanem - J Haariem van 1—5 regels fU-.elke regel meer ƒ0.20. Reclames 30 Cent Der reee! Voor de dorpen m den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der Bij AbtWmot aanzienlijk rabat. P g gemeente).. i.du v\ Advertentiën van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. oer plaatsing: Franco per post doof Nederland1.65 CfftVWsiï-ï» '5.50 Cis. voor 3 piaalsiiigln a contant P Afzonderlijke nummers0.02H V 1 Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem037H Redactie en Administratie: Groote Houtstraat 53. de omstreken en franco per post 0.45 InéereoananBtal Telefoon namwer der Redactie600en der Administratie 724. Uitgave der Vennootschap Loureus Cosfer. Directeur J. C. PEEREBOOM. Drokkerij: Znider Bmtenspaarne 12. Telefoonnummer 122. Tot de plaatsing van advertentiën en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem in dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Bmtenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA Warmoosstraat 7678, Amsterdam. Telephoon interc. 6229. DERDE BLAD. Tan da Residentie en baar bswonera. CIXIII. Begin Januari is hier een on<lcrv,jj ter geschorst, na moeilijkheden die er tvsschen hein en liet schoolhoofd ge rezen waren. Na dien werd niets meer van de zaak vernomen. De onderwij xer bleef verlof houden tot wandelen en van een onderzoek, dat ingesteld heette te zijn naar de toestanden aan deze schoof en in t bijzonder naar dc gedragingen van het hoofd, lekte geen letter uit. Thans is dc voordracht gekomen, cm den onderwijzer over te plaatsen naar een andere school, niet een speciale voordracht, met redenen om kleed, die bekend maakt welke de gronden geweest zijn, waarop de over plaatsing berust, neen, een heel gewone voordracht ven drie onder wijzers voor een vacature aan die school en op die voordracht staat deze onderw ijzer No. één. We maken daaruit op. dat zijn overplaatsing ge- wenscht Beoordeeld wordt. Tot een voorstel lot ontslag, waartoe aanvan kelijk veel aanleiding gevonden werd, schijnt het dus niet te komen.. Waar schijn I ijk heeft het onderzoek aan de school zooveel aan het licht gebracht, dat het wethouderlijk vertrouwen in het hoofd wel wat geschokt is. Naar hetgeen verteld wordt, moet dit hoofd zich in een staat van zenuwoverspan ning bevinden, die zijn plaatsing in een inrichting zeker gevvenscht maakt. Er gaan geruchten dat ook het hoofd spoedig overgeplaatst zal worden. Be grijpen kan ik dat niet. Heeft het on derzoek aangetoond dat hij bij zijn op treden als hoofd de toets van kritiek niet verdragen kan, dan behoort hij den gemeentedienst te verlaten. Nu in verschillende plaatsen de 1913-commissies zicli gaan weren, hoeft dat hier in Den Ilaag ook weer eens een teckon van leven gegeven. De lijst voor den historischcn optocht werd gepubliceerd en even snel verge ten als gelezén. Wat het comité eigenlijk wil, is me niet recht duidelijk. Een historisch feest er van maken? Geen denken aan, het grooto publiek blijft absoluut koud er slechts enkele comité-leden maken wat drukte van de zaak. Hoe het in andere plaatsen gesteld is, weet ik niet. Hier is van belangstelling nog ir'nder dan een sikkepit te bemerken. De omstandigheid dat kinderen van gezeten burgers zich bereid verklaren een rol in den optocht te vervullen, zevt nog meer Mode doet heel veel en als één zich opgeeft wil een twee de niet achterblijven en het betreft hier een akelig klein deel van de be volking van Den Hang. Zoolang zich ni't al 'ineen liefhebbers aanbieden, ook voor d*i bijrollen en er geen vcr- eenigingen komen die als anonymi willen fungeeren, is van een algemeen feest geen sprake. Bew ijs daarvoor is wel het abso luut ontbreMoh van gold. Niemand denkt er aan. aan het comité de noo- dige fondsen te verschaffen en hoe wel die ten slotte wel ..gevonden" zullen worden, mag dit niet gelden als bewijs van de groote nationale belangstelling. Voor de tentoonstelling van oude en nieuwe kunst, die hier vermoede lijk gehouden zal worden, gevoel ik dim ook meer dan voor alle kleine feestelijkheden en optochten. "Wordt de zaak goed aangepakt en een ver zameling biieengebracht van werke lijke mooie stukken, dan zal er voor vreemdelingen ten minste iets te kijk zijn. Er moet geld voor gegeven worden, zeker, maar het resultaat zal een blijvend gebouw zijn. Draagt de Re geering echter niet bij, dan zal de kans van slagen wel aanzienlijk ver minderen en tot dusver betoont de Regeering daarvoor weinig zin. Mocht geen hoogerhandhulpgeld loskomen, misschien strijkt de Hage naar, die er reeds een halve ton voor gaf, eens zijn hand over zi.in beurs en haalt er nog een halve uit. De bel oorring zal zeker wel zoet ujn. SINTRAM. BEURS-OVERZIGHT an de Firma E. SASSEN CO. Parklaan 14B. Teleph. 2061. 11—17 Mei 1912. In de afgeloopen week hebben de groote beurzen een kalm verloop ge had. Behalve het faillissement van eenige Londensche Beursmakelaars, die, door het in gebreke blijven van hunne, te sterk bij Marconi-aandeelen geëngageerde cliënten, cle verbinte nissen niet konden nakomen, wordt uit die plaats van oen lusteloozn stemming van Home Rails melding gemaakt, tengevolge van de wederom opduikende geruchten omtrent moei lijkheden in de regeling van het mini mum-loon in het kolenbedrijf in Zuid- Wales. De vrees dat deze wrijvingen weder tot nieuwe stakingen aanleiding zou den kunnen geven, had op verschillen de markten een deprimeerenden in vloed, zoodat de meeste actieve fond sen, waarvan de houding in den laat- sten tijd toch al reeds te wenschen overliet, mede tengevolge van ge dwongen liquidaties door zwakke houders, verdere dalingen te zien ge ven. De markt in Wall street staat voor- loopig nog in het teeken der verkie zingen. Zoolang nog niet met eenige zekerheid zal te zeggen zijn, wie der beide candidaten der rep. partij de overwinning zal behalen, is een gede cideerde frontverandering bij de te genwoordige weifelende houding niet te verwachten, ofschoon het in dit ver band wel opmerkelijk is„ dat uit de kringen waaruit dergelijke aanwij zingen meestal plegen te komen, nog niet met beslistheid is aangegeven wie der beide candidaten in de oogen der grootmachten de meeste aanbeveling verdient. Dit wettigt dan ook het ver moeden dat de beurs zich ten opzich te van den uitslag vrij koel zal hou den, overwegende dat de houding der regeering met betrekking tot dc groo te lichamen moeilijk ongunstiger kan worden dan zij reeds is en het per slot van rekening vrijwel hetzelfde is of men door den hond of door de kat gebeten wordt Met meer belangstelling worden dit jaar de oogstberiehten en de ontwik keling der industrie gevolgd. Een goe de oogst zou ter vermijding van duur dere levensmiddelen, bij de toch reeds groote ontevredenheid en dreigende houding der werklieden, zeer wen- schelijk zijn, terwijl ook aan de spoor wegen een flinke vrachtvermeerde ring bij de meeestal zeer povere ont vangsten fers, zeer welkom zou zijn. De laatste berichten geven gelukkig goeden moed aan de hoop dat zoo al geen record-oogst dan toch ccn oogst van maligen omvang verwacht kan worden. De berichten uit do Staalnij- verheid blijven gunstig luiden. De fa brieken zijn overal overladen met werk, zoodat de tijd geschikt geacht wordt om tot de zoo noodige prijsver- hoogingen over tc gaan. Hier en daar zijn reeds prijsverhoogingen van 1 tot 4 dollar voor verschillende artikelen ingesteld, waardoor dan ook de vrees dat de Steel Corn het tegenwoordig dividend niet zal kunnen handhaven, grootendeels is verdwenen. Het aantal onuitgevoerde orders bedroeg oj) ein de April hij do Steel Corp. 3600(10 ton meer dan op 31 Maart. De, deze week door de Interstate Commerce Commission gepubliceerde spoorwegontvangsten toonen, bij een vermeerdering in mijlental van 3746, een vermindering in het totale inko men uit exploitatie aan van 5108 mll- lioen dollar voor 1911, waaruit onge twijfeld voldoende blijken kan hoe hoognoodig een matige tariefverhoo- ging is. Ter beurze van Amsterdam was in navolging van New-York de houding der industrieele markt, speciaal voor Steels, vast te noemen. Comm. Steels konden op de reeds vermelde betere berichten uit de industrie van 65 13/16 tot 71 1/16 verbeteren en verlieten de weck op 69 1/8. Car en Foundry's konden van 58 1/2 tot 60 verbeteren, doch reageerden weder lot 58 5/8. Hoe wel de hoogste koers van 84 3/8 voor Amalgamated niet behouden kon blij- was de stemming voor koper- waarden op grond van de betere ko- perprijzen, niet ongunstig. Amalga mated noteeren met 83 1/16 na tus- schcntijds tot 84 3/8 te zijn opgeloo- pen, onveranderd. Am. Smeltings no teeren 83 3/16 na 85 7/16 tegen 84 1/8. Am. Can. Comp. behaalden een koers 1 van 41 3,4, doch verlieten do week op 37 1/2 tegen 39 11/16. Amerik. Spoorwegwaarden hadden een onregelmatig verloop. Comxn. Unions liepen van 169 1/2 op tot 171 1/2, doch reageerden den laatsten dag tot 168 1/2. South Pacif. noteeren per saldo onveranderd. Rock Islands worden nog steeds door do Reid-Moore groep krachtig gemanipuleerd. Na Van 27 13/16 tot 29 7/16 to zijn opgeloopen, reageerden zij weder tot 28 1/8. Comm. Eries no teeren 35 1/4 tegen 34 7,8, Kansas City South 25 1/8 tegen 25 7/16. Missouri K. T. 27 7.8 tegen 28 3/8. Denvers hadden, waarschijnlijk op moeilijkheden bij het sluiten der nieu we leoning, onder groote verkoopen te lijden en reageerden van 23 tot 20 15/16. Ook de, door de Denver gega- randeerdo 5 Western Pacif. obli gation hadden onder liquidaties te lijden en noteeren bij eein koers van 83 5/8 ongeveer 2 lager. Atch. To- peka 106 5/8 tegen 107 3'16. Balt en Ohio 109 1/4 tegen 107 1/4, 2e Pref. Mex. Nat. noteeren 31 tegen 30 1/8. Op de gunstige berichten omtrent de be ëindiging van den opstand. Van lokale waarden trokken olie- aandeelen de meeste attentie. Koninklijke liepen aanvankelijk op groote builenlandsche aankoopen verder van 561 7/8 tot 588 op, doch daalden, toen deze aankoopen ge staakt werden, weder tot 559 1/4. In Geconsolideerde waren de varia ties minder belangrijk. Zij liepen van 313 1/2 tot 321 op en reageerden we der tot 313 1/2. De overige waarden hadden allen ongeveer een gelijk ver loop en noteeren per saldo 1 2 la ger. Rum. Pet.r. echter bij een koers van 52 togen 49 8/8, vast gestemd op de gunstige productie-cijfers. ïn Tabakswaarden kon in den loop der week een vaste stemming te voor schijn komen, doch tegen liet eind gingen de hier en daar behaalde voordeelige koersverschillen weer grootendleels verloren, zoodat de meeste aandeelen de week met slechts een verbetering van eenige procenten verlaten. Deli Mij. noteeren 538 tegen 533, Deli Batavia 506 tegen 507 1/2, Seuemba.ti 541 1/2 tegen 530, Amsterd. Langkat 310 1/4 tegen 311. In Rubberwaarden ging niet veel om en de koersverschillen zijn niet noemenswaard. Alleen Deli Batavia- rubber verdienen met een daling van 6 vermelding. Van scheepvaartaandeelen waren Ned. Am. Stoomv.-Mij. bij een koers van 175 tegen 173 1/4 vast gestemd. Pref. Marine noteeren 18 1/4 tegen 19 voornamelijk op grond van de ont binding van het contract met de twee voornaamste Duitsche Scheepvaart- Maatsehappijen. Daar echter dit con tract der Marine Cy. op ongeveer 3 millioen Mark aan jaarlijksche uit- keeringen is te slaan gekomen, waar tegenover geen daadwerkelijke voor deden staan, kan de ontbinding van dit contract, hetwelk overigens we gens het vormen eener nieuwe pool, volstrekt geen zin meer had, niet als een nadeel vaar de Marine Comp. worden aangemerkt. Cultuurwaarden waren vast ge stemd. Barge en Moorman verbeter den van 118 tot 122 1/4. Melatti Land- bouw-Mij. van 178 tot 187, Bados van 121 tot 126. Van Mijnwaarden waren Redjang Leliong 24 1/2 lager. Oost-Borneo voor alle waarden ongeveer 2 hoo- ger. Ketahoens voor de gewone aan deden 2 14 lager, voor do preferen te 2 1/4 hooger. Staatsfondsen prijshoudend. Ned. Werk Schuld voor de 3 1/2 onveran derd, de 3 soorten ongeveer 5/8 voor integralen 1/2 hooger. Geld op prolongatie 4 1/2 a 5 Binnenland Onze Lachhoek AAN DE TELEFOON. Jonge buisvrouw. Hallo, moe dertje, het vleesch heb ik nu in de pan gelegd... het begint juist te c?s- sen wat moet ik nu doen? Deze schoenen, dokter, zeide de schoenmaker na een kort onderzoek, zijn niet meer waard om hersteld te worden. Dan is hei natuurlijk niet noodig er iets aan te doen, hernam de dok ter heen willende gaan. Maar toch zult gij mij 40 cent hebben te betalen, dokter. Waarom? Wel, dokter, gij liet mij g'sfe- ren toch een gulden betalen om mij te zeggen dat mij niets scheelde en u niets voor mij behoefde te doen. OUD-MINISTER WENTHOI.T. Men meldt aan „De Tel." uit Den Haag: Dc afgetreden minister van Mari ne, de heer Wentholt, heeft zijn ont slag als vice-admiraal gevraagd. Hij zal in het begin der volgende week voor geruime» tijd naar het buiten land vertrekken om rust te nemen na zijn hitna 5-jarigen miuisteriéelen ar beid. Ilïj was gewoon dagelijks van 9 tot 6 uur in zijn kabinet door te wer ken, met een korte rustpoos tusschen half één en half twee, terwijl op deze bijna onafgebroken dagtaak aan zijn departement eenige uren avondarbeid te zijnen huize pleegden te volgen. CllEMIGRAFEN EN LITO-FOTO- GRAFEN. Do Alg. Ned. Chemigrafenbond, de Ned. Lito-fotografenbond en de N'ed. fotografenbedioiidenbond zijn tot eetn bond samengesmolten. TENTOONSTELLING IN HET MUI- DERSLOT. De commissie voor de inwendige restauratie van het Muiderslot, on- Uer beschermheerschap van den Prins der Nederlanden, heeft beslo ten tot ©one eigenaardige tentoonstel- Ding in het feestjaar 1913. Gedurende de zomermaanden van dat jaar zal hot grootste gedeelte van liet slot wor den gemeubeld met echte meubelen uit de eerste helft der 17e eeuw, den tijd, waarin P. C. Hooft als Baljuw van Gooiland en Drost van Muiden het slot bewoonde. Deventer Juli 1912. Men schrijft ons: De vooi bereidende werkzaamheden voor deze tentoonstelling beginnen flink op to schieten. Aan den Twelloechen weg verrees in weinige dagen een flink en ruim gebouw, waarin een aantal binnen- en bui ten land sche geleerden geduren de de tentoonstelling voordrachten on het gebied van den kolonialen land bouw zullen houden. Wanneer dit gebouw in den typl- schon stijl der Padangsche bovenlan den geheel afgewerkt zal zijn. zal het ongetwijfeld met zijn zadelvormige daken een eigenaardig cachet aan de tentoonstelling geven. Het wordt uitwendig geheel gopo- lycluomeord naar de origineel.-; mo dellen, aanwezig in hot Kunstnljvor- heidsmuseum te Haarlem, 'waarvan dc teekemingen welwillend werden af gestaan door den directeur dier in stelling, den heer E. von Saher, De inzendingen op de tentoonstel ling beloven hoogst belangrijk en veelomvattend te zijn. Zij onderschei den zich van die op vele andere ten toonstellingen, omdat zij in hoofdzaak volgens een vooraf bepaald plan zijn samengesteld. De Commissies voor deze tentoon stelling, ingesteld door de regerin gen der Oost- en West-Indische kolo niën hebben zich allereerst de vraag gesteld: wat is noodig om een volle dig boeld te geven van den Europee- schen en inlandschcn landbouw in de ovcrzeoecho g. westen? Geleid door deze gedachte is oen geheel ontstaan ans einem Guss. zijn verzamelingen bijeengebracht, die r.l dadelijk een koloniaal landbouwmu seum vormen, dat zich in omvang wel niet kan meten met de groote kolonia- Haarlemmer Halletjes EEN 7. \TERD AG AVONDPRAATJE. Onze gemeente-ambtenaren mogen niet buiten de stad wonen. Treden zij over de grens, dan moeten zij als ge meente-ambtenaar aftreden. Maar daar ze dan niet zoo gauw zouden weten, in wclko nieuwe funct'e ze in de maatschappij moeten optreden, blijven zo inaar liever den ouden weg naar bun woning in Haarlem betre den. Al dit overtreden, aftreden, op treden en betreden wordt nu ook aan do gemeentewerklieden voorge houden, want mochten zij tot dusver re wonen waar ze verkozen, binnen twee jaar moet, indien B. en W. hun zin krijgen, elke arbeider der ge meente Haarlem, die in een naburige gemeente woont, zich metterwoon bin nen de stad hebben gevestigd. Naar men zegt zijn er niet eens wo ningen genoeg om de menechen te huisvesten, maar al waren die er wel, dan verwondert bet me nog, dat bet wonen in een andere gemeente zóó etreng wordt tegengegaan. Al sedert jaren zijn we bezig met wat genoemd wordt ,,de grenzen uitwisschen". Niet ons blind kijken op Haarlem alleen, is het parool, maar ook bevorderen de belangen van de buren. Goed. we bie den bun dus gas. water, en electrici- teit aan voor cïvielen prijs plus goedo bcdientnzzelfs presentceren we hun een dienst tot onderzoek van levens middelen voor den kostend en prijs, kortom we zijn vrienden, goeie vrien den, beste vrienden, maar wanneer onze iremeente-ambten aren en werk lieden onder deze vrienden willen gaan wonen, zeggen we „halt, tot hiertoe en niet vorder I" Wanneer dat alleen is ter wille van de leveranciers lijkt de opvatting niet bijzonder breed en bovendien on- noodig, omdat verreweg het meeste toch wel in Haarlem zal worden blij ven verkocht. De eenige goede reden tegen buiten wonen lijkt me deze, dat iemand dan te ver van zijn werk zou kunnen afwonen, wat daarvoor stel lig nadeelig wezen moet. Wat volgt daaruit Dat ieder geval het best afzonderlijk kan worden be oordeeld. Wilde ear werkman van de Lichtfabrieken op het Res Novaplein te Heemstede gaan wonen, dan zou ik zeggen „neen, waarde vriend, dat is te ongeschikt voor den dienst. Kijk dan liever rond in Schoten, misschien kun je daar wat vinden 1" Maar daar ik niemendal heb in te brengen, baat bijn opinie niet veel. En daarom ga ik liever tot een ander onderwerp over. Bewoners van de Zaksteeg waren met dezen naam niet tevreden. Ik kan mij dat wol begrij- ipen. Het woord zak in zijn verschil lende samenstellingen is al niet mooi: zakwater doet aan onfrissche dingen denken, zakken is het schrikbeeld van examinandi en een zakkenroller gaat ieder maar liefst uit dein weg. terwijl do achtervoeging steeg ook niet al te nobel klinkt in onzen democratischen lijd, die o wonder, gesteld is op mooie namen. Zaksteeg wilden de inwoners dus niet meer. Zak straat lag nu voor de hand, daar het onaanzienlijke, dat in steeg lag, dan verhoogd zou zijn tot het meer deftige straat. Maar men bleef dan nog in den Zak I Zakstraat doet denken aan een straat, die verzakken zal of misschien al ver zakt is. Bakenesserstraat wanscliten de be woners. En ziedaar nu een wensch, dio voor bijna niemendal kon worden ingewilligd. Anders kosten t erzoeken van ingezeteucn altijd geld. Als ze vragen „toe, leg asphalt", of„och, bouw een brug", dan moet de Raad over den zak van de gemeente en daar bedenkt hij zich nog wel eens over. Maar dit zou niets meer gekost heb ben, dan de uitgaaf voor het naam bordje, édn gulden zeven en twintig en een halven cent, 1 kan ook meen- of minder wezen. Het kan niet, zed Mr. Thyssen, want liet Ï3 niet de straat waar de Bake- nesser kerk in staat. Wee mij, dat ik dit niet begrepen heb. De Bakeavssergracht heet zoo van 't begin tot het einde, waarom moet dan een straat juist in 't mid den liggen, om Bakenesserstraat te mogen heeten Vatten doe ik het niet. En de heer Thijssen wou de straat Kazernestraat doopen, maar bedacht niet, dat de raenschen die riian in de huurt van do cavalerieka- zerne aan den Sctioterweg hadden kunnen zoeken. Nu, 't werd geen Bakenesserstraat en geen Kazernestraat, maar Zak straat zooals B. en W. wilden. De bewoners blijven in den Zak, zit ten -waarschijnlijk over de genomen beslissing zelfs in Zak en Aech. Eén nuttige ervaring kunnen ze nu in den Zak steken, nameliik dat gewone burgers niet zoo goed kunnen weten, hoe hun straat heeten moet, als de leden van den Raad. Ik heb zelfs een stil, een heel stil vermoeden, dat zij moer kans op den naam Bakenesser straat zouden hebben gehad, wanneer zij om Zakstraat of Kazernestraat hadden gevraagd. Je moet, als je wat in dc wereld gedaan wilt hebben, oen anders wel eens handig op de gedach te laten komen hoe. Er waren eens menschen, die ver zochten hun nieuwe straat Krelage- 6traat te noemen. Neon. zei de Raad, dat kon heelemaal niet en noemde haar Bloemhofstraat. Naderhand werd de aangrenzende straat toch Rrelagcstraat gedoopt, maar toen vroeg niemand er om en deed de Raad het zelf Wie dat verschil niet beseft, die heeft, zooals do dichter het noemt, de diepten van het menschelijk hart nim mer gepeild. Openbare besturen wil len iemand met genoegen een dienst of een beleefdheid bewijzen, maar op hun manier. Do kunst is nu. om die manier naar de wenschen van den verzoeker gekneed te krijgen. Zoo brengt ook het dagelijksch be stuur aan een verdienstelijk ambte naar, die aftreedt, buide in T verbor gen. Particulieren doen dat anders. Hebben die oen goed dienaar te hul digen, dan roepen ze daar iedereen bij, sturen mededeelingen aan de couranten, kortom maken het feit zooveel mogelijk ruchtbaar, daar dit immers den gehuldigde toch aange naam wezen moet. Niet alzoo B. en W. Het College brengt lof aan den heer Ezerman in een ontslagbrief. dien niemand onder de oogen krijgt en waarvan geen sterveling iets hoort of ziet, dan de geadresseerde, die in zijn bescheidenheid den brief weg stopt in een la ad ja Mededeelingen over dienstzaken aan derden zijn op 't Stadhuis de vreesclijkste dingen, die je denken kunt. Misschien hebben B. on W. daarom zichzelf geheimhouding opge legd. Of wellicht om het antecedent of het precedent Voor een accident of ongeluk zijn gemeentebestuurders niet zóó bang, als voor hare zusters Antece- en Precedent. Verbeeld je, dat hot gewoonte werd, zoo'n huldebetui ging in een brief te pubüceeren en dat je op een dag zoo'n loftuiting niet neer kon schrijven in een brief aan een vertrekkend ambtenaar, die niet zijn best hod gedaan en zoo'n man kwam dan dreigend bij den portier van 't Stadhuis en zei „compliment van mijzelf en waar blijft mijn hulde betuiging wat zou het dagelijksch bestuur dan moeten doen Ja, ja, wat zou hot dan wel moeten doem Er zou waarlijk een Incident kunnen ontstaan en deze vierde van de ge zusters dom mag in een rustig Stad huis in 1 geheel niet worden toege laten. Wie nu, na deze breede uiteenzet ting, nog niet begrijpt waarom aan den beer Ezerman niet met luider stemme hulde kon worden gebracht, of waarom althans niet de schriftelij ke hulde openbaar gemaakt kon wor den. die begrijpt van gemeente-admi nistratie niets en moet maar geen verdere relatie met het Stadhuis zoe ken. dan hoogstens deze. dat hij met kermis er met een palingkroample vóór mag gaan staan. Toch is er één ding, dat mij weer moed geeft. Op voorstel van B. en W. zelf is besloten, geen leges meer te heffen voor inlichtingen uit liet ar chief of den burgerlijken stand, ten dienste van wetenschappelijke doel einden. Ziehier dan uiededeelingen aan derden, die niet alleen gegeven, maar zelfs gratis gegeven zullen wei den. Het eenige bezwaar, dat ik tegen dit voorstel zou willen opperen, is dnt moeilijk uit te maken zul zijn. wat wetenschappelijke doeleinden zijn en wat niet. De Voorzitter sprak van Universiteiten, maar daarmee is de zaak niet bekeken, want, hoewel met gepasten schroom, wensch ik te doen opmerken, dat er ook wetenschap is buiten de Universiteiten. Als ik voortaan een inlichting kom vragen en de ambtenaar vraagt „wat is uw doeleinde dan geef ik ten ant woord „mijn doeleinde is weten schap." „Verklaar u nader", zegt hij dan. „Goed", antwoord ik weer, „mijn wetenschap schiet te kort. ik kom daarvoor dus uit dte van het ar chief of den Burgerlijken Stand put ten Derhalve is mijn doeleinde weten schap in dubbelen zin do overvloed van wetenschap op het Stadhui en het tekort daaraan in mijn eigen hoofd." Ik wil wel eens zien, dat men mij dan toch een dubbeltje laat betalen^ FIDELIO.

Haarlem's Dagblad | 1912 | | pagina 9