HAARI EM'S DAGBLAD TWEEDE BLAD. Zijn Geluk. DINSDAG 21 MEI 1912 Buitenlandse!: Overzicht Cs tusscUen Itallëen Torkije Veel gevochten wordt er in dezen oorlog niét. maar toch doen beide par uien allc-s wat maar mogelijk is, om elkaar te verbitteren, 't Wordt vooral een strijd van bijkomende dwang maatregelen. De Turken gaan \oort de Italianen uit te wijzen. Uit Piraeus wordt ge meld, dat daar een schip, met 300 uit Turkije verbannen Italianen aange komen ia. De aankomst van 800 an dere uitgewezenen wordt eerstdaags vei wacht. Maar dat is nog lang niet alles. De Italianen verzekeren, dat uit Smyrna 12000 Italianen verbannen van wie slechts 2000 over eenig vermogen beschikken. Te Athene kwamen 230 Italianen aan, die geen geld en zelfs bijna veen kk-oren had den. Do Turksche ministerraad besloot alle Italianen, uitgezonderd weduwen, werklieden en hulpbehoevenden, uit het "eheele rijk uit tc wijzen. De Ituliaansche couranten verlan gen, dat de regeering deze slachtoffers van den oorlog minstens even goed behandelen zal als de Turksche ge vangenen. En wat zal Italic tegen deze Turk sche maatregelen doen? Do ltaliaansche Tribuna be spreekt de mogelijkheid, door sommi ge buitenlandsche bladen geopperd, dat Italië, ingeval Italianen uit Tur kije mochten worden verbannen, op zijn beurt de Turken op de in bezit genomen eilanden zal uitzetten. Het officieuze blad schrijft o.a.: W!i weten niet wat de regeering In dezen doen zal, maar wij twijfelen ge-.n oogenblik aan de rechtvaardig heid van zulk een rcprcssaillcmaatre- gel. De openbare meening zou zeer zeker een dergelijke voldoening ei- sohen indien Turkije voortgaat de Ita lianen uit te wijzen en <le wetcnschap- pc' "ke missie niet vrijlaat, welke on lang» in Fczzan is gevangen geno men." In de AegoTscho zee wordt de actie dsr ltaliaansche vloot met kracht .voortgezet, Uit Milaan wordt geseind, dat rnen in Vcnolie met grooten ijver bezig is, «en nieuw Italiaanscfi expeditiekorps to organiseeren. Een deel van die troepen is reeds ingescheept. De ex peditie zol onder commando staan van generaal Ragni en is bestemd om de eilanden Chios, Mithylene, Sa mos en Lemnos te bezetten. De ltaliaansche admiraal Amero seint, dat hij naar Symi (een eiland liggend dicht bij Rhodes) het oorlogs schip „Pogaso" stuurde, met de op dracht liet Turksche garnizoen tot iivergavc te dwingen. De Kaimakan en de Turksche gendarmen werden ge vangen genomen, odk de Turksche ambténaren zullen medegevoerd wor den. Alweer dus een eiland in ltaliaan sche macht. Uit Konslantinopel seint men: De Turksche regeering begint in te zien, dat zij een fout heeft begaan, door alle eilanden in den Aegeischen archipel vrijwel onbeschermd to heb ben gelaten. Zij stuurt thans 'n groot aantal militairen met groote hoeveel heden wapenen, ammunitie en leveus- m nu leien naar de eilanden Mythilene en Chios. Chios zul nu verdedigd wor den door 50ÜÜ man. Uit Syrië wordt geseind, dal de autoriteiten een lan ding der Italianen vreezen en groote militaire voorbereidingen treffen. De bezettingen van Damascus en Aleppo zuilen naar Beiroet, Ak-ka en andere havenplaatsen verplaatst worden. Dit Marokko. 'i Bliift onrustig. In den nacht wer den 700 Hoeara's, die trachtten zich meester te maken van kudden bij de post te Merada, met groote verliezen door de Fiansche legermacht leiug- g' lagen. De Marokkanen lieten 1-4 lijken achter. De Franscho troepen leden geen verliezen. De correspondent van de Times te Tandjzer is van meeniDg, dat de uitroopiny van den nieuwen sultan zeer ernstige gevolgen kan hebben. Ilu vindt den toestand in het Noorden en Zuiden van Marokko hoogst onbe vredigend en wijt dit aan het ave- rechtsche beleid van de Franschen, 5in alleen de ambtenaren van den Sihtuu te steunen en niets voor het Marokkaaiische volk le doen en geen maatregelen te nemen tegen de land- rooverijen van Franse lie speculanten. De correspondent voorspelt vrij ern stige opstanden, tenzij de Franschen hun beleid dadelijk wijzigen. Dit dl Europeescbe politiek. Er dreigen moeilijkheden. Deze zijn in het leven geroepen door pogingen van Rusland om den heer I.orus als Fransch gezant to Pe tersburg door een ander te doen ver vangen. De bladen komen nu met onthullin gen. Rusland zoo heet het streeft tegelijkertijd twee tegenstrijdige doel einden na: eenerzijds wil het Italic1 losmaken van den Driebond, om zich op Oostenrijk te wreken voor het af front dat het nog niet vergeten is, an derzijds hoopt het van don Itali- aausch-Turkschen oorlog te profitee- ren door de Dardanellen opengesteld tc krijgen en zijn positie in het noor den van Klein-Azië te versterken. Een Bcrlijnsch correspondent van een Fransch blad schrijft, na een overzicht gegevc-n te hebben van de commentaren der Duitsche bladen dia begrijpelijkerwijze hun vreugde over do „scheur in de Triple Entente" niet onder stoelen of banken steken o a.: „Deze pers-campagne is slechts een flauwe afspiegeling van hetgeen er aelitcr de schermen voorvalt. Zal men er in slagen hei Fransch- Russische verbond te breken en Rus land te doen toetreden tot het nieuwe systeem waarvan de Duitsche minis ter Kiderlen-Waechler de meest be sliste voorstander is, te weten een quadruple alliantie, gevormd door Duitschland, Oostenrijk. Italië en Rus land? Ik geloof het niet, maar het wordt tijd dat men in Frankrijk eens een buitenlandsche politiek krijgt die op een bepaald doel aanstuurt, en niet langer heen eu weer geslingerd wordt door allerlei incidenten. En verder: „Ik vergenoeg me ermee u te w aar schuwen voor een gevaar, dal wij bier te Berlijn sterker gevoelen dan men het te Parijs doet. Den dag waarop het Fransch-Russisclx verbond sprin gen zou, zouden we, goedschiks of kwaadschiks, een verbond met Duitscliland moeten aanvaarden. Is het waarlijk in het belang van Enge land een dcrgelijken toestand in het loven to roepen? Ik vraag het me af, en wanneer het niet Engelauds be lang is, waarom dan geen wederzij d- sulic concessies te doen, en in ruil daarvoor aan Rusland waarborgen te vragen door middel van ec-n welom schreven bondgenoolscltap?"- Tot zoover de perscommentaren. Uit dit alles blijkt wel, dat er iets broeit. Allerlei. UIT DEN DUITSCHEN RIJKSDAG. De Rijksdag nam de tweede lezing van het wetsontwerp tot afschaffing der „Liebesgaben" aan, overeenkom stig besluiten der commissie, waar door het bedrag dat de regeering op 30 millioen mark berekend had, op de helft teruggebracht is. 'T KIESRECHT IN PRUISEN. I-Iet Pruisische huis van afgevaar digden besprak gisteren het voorstel der vrüzinnigen tot invoering van al gemeen, gelijk, direct'en geheim kies recht en tot verandering der kiesdis tricten, alsook het voorstel der na- tiouaal-libcralen tot invoering van ge heime stemming en directe kiezing met afschaffing van de bestaande, driedeelige „Urvvahlbczirke". Van regeeringszijde was niemand aanwezig. De debatten waren soms zeer storm- ochtig. Alle voorstellen, betrekking hebbend op het kiesrecht, werden ten slotte, gedcellóli'k bij gewoiie, gedeeltelijk bij hoofdelijke stemming, verworpen. 't Blijft dus weer bij t oude. UIT ZU1D-AFR1KA. Naar Die Week uit betrouwbare bron zegt te vernemen, zai binnenkort Lord de Villiers, een Afrikaander dus, gouverneur-generaal van Zuid-Af rik a worden in plaats van Luid Gladstone. binnenland DE KONINGIN TE'PARIJS. H. M. de Koningin zal tijdens Haar verblijf te Parijs voor een bezoek aan President Falheres vergezeld worden door dc volgende leden van Haar- Huis: Mevrouw de Barones Van Har- denbrocck, Giooüneesteres Barones Sloet van Marxveld en Jonkvrouw Six, hofdamesGraaf Du Monceau, adjudant, generaal, chef militaire huis; Baron Sirteina van Gioiestins, Grootmeester Kolonel Graaf Schim- mi'Jpenninck, adjudantJhr. Van Geen, Kamerheer de le-luiteaant Ba ron Van Voorst tot Voorst, ordon- nance-officier. Z. K. II. de Prins wordt vergezeld] Idoor zijn adjudant, kapitein-luitenant] ter zee Jhr. Hooit Graafland. Dc d:-1 recteur van liet kabinet dc-r Koningin, I Baron De Vos van Steenwijk, zal me de do Koningin daarheen vergezel len. DE KONINGIN heeft gisteren enkele uren in Den Haag vertoefd en heeft conferenties gehad met do Ministers van blnnen- landsche zaken, oorlog en financiën Daarna keerde II. M. weer naar liet Loc terug. Zaterdagmiddag bracht do Ko ningin een bezoek aan de brei- en naaischool te GorteL onder de ge meente Epe (Veluwe), een instelling. door II. M. in liet leven geroepen. POLITIEHONDEN. Zondag hield de Konink. Ncdeil. politiebond vereeniging te Amster dam een voorleiding van politichon-j den. 10 van de beste hónden werden voorgeleid, o.a. „Gretha" van den lieer J. G. Schippers, te Haarlem. CONGRES HEILGYMNASTIEK. Het eerste Nederiandsch Congres voor Heilgymnastiek, zal gehouden worden op 29. 30 en 31 Augustus te 's-Gravenhage. BERLAGE UITGESLOTEN. Verschillende architecten hébben een adres verzonden aan den Raad der gemeente Rotterdam, waarin o. a. tc lezen is: dat adressanten, kennis genomen hebbend van de uitnoodigingen, door het College van" Burgemeester en Wethouders tot enkele architecten ge richt ter verkrijging van projecteu voor den houw van een nieuw .Raad huis tc Rotterdam, gaarne hulde brengen voor den breeden opzet, dio uit deze uitnoodigingen blijkt; dat door genoemd College terecht ook architecten Jijn uitgenoodigd, die een voorname plaats innemen onder hen, welke ie moderne richting in de Nederlandschc Bouwkunst vertegen woordigen dat ondergeteekenden echter, in verband hiermede in hooge mate ver wonderd ziin, dat een der bekwaamste bouwkunstenaars van deze richting, IJ. P. B er lage Nzn., door ge noemd College niet is uitgenoodigd dat, waar Berlage door meerdere zijner werken het bewijs heeft gege ven, juist voor het ontwerpen van mo numentale bouwwerken een groot ta lent te bezitten, hij tot de eersten be hoort, die in staat is een belangrijk project voor het monumentale Rotter- damsche Raadhuis te maken dat liet niet-uitnoodigen van dezen bouwkunstenaar een, voor ons geheel onverklaarbare, miskenning van zijne talenten in zich sluit; dat dooi- het mededingen van een. der beste krachten natuurlijk het suc ces der prijsvraag meer verzekerd wa re geweest. Redenen, waarom ondergeteeken den het ten zeerste betreuren, dat Ber lage niet is uitgenoodigd, overtuigd, dat hierdoor het belang "der Neder- londsche Bouwkunst niet is gebaat." Het adres is o.a. geteekend dooi de heeron J. v. d. Ban, J. B. v. Lo- ghem, G. Meppelink, J. J. v. Noppen, A. Weissman, allen te Haarlem en J. Gratoma te Sloten. VRIJZ. DEMOCRATISCHE BOND. (Vervolg.) Zondag werd te Schevenüngen het Congres voortgezet. Tot leden van het hoofdbestuur, in plaats van de heeren mr, C. Th. van Deventer, prof. dr. D. van Ernbden en mr. J. A. van Gïlse, werden geko zen de heeren Th. M. Ketelaar, te Amsterdam, dr. P. Ribbius te Arn hem en mr. L N. Roodenburg, te 's-Gravenhage. Ouderdom s- c n Invalid!- teitsver zorging. Aan de orde was daarop de behan deling van de vraagpunten en verkla ringen, betreffend© Ouderdome- en Invaliditeitsverzorging, geformuleerd door de daartoe aangewezen commis sie. bestaande uit do heeren Horman Snijders, voorzitter, prof. dr. Ph. Kolmstamm, Frans N'eischer, mr. II. J. Tasman, eai mr. M. W. F. Treub. Over de gestelde vraagpunten word uitvoerig van gedachte gewisseld. Uitgesproken werd, dat de ouder dom s verzorging in beginsel alle mannen en vrouwen zai omvatten. De volgende vraag luidde Wordt regeling der ouderdomsver zorging als een geheel, inede in ver band met do kosten, ook vuil de an dere takken van sociale verzekeriug, terstond en zonder overgangsregelin gen uitvoerbaar geacht Zoo neen, •zal bet dan op den weg van den Bond.Jiggcu, voorloopig met wettelij ke regeling der ouderdomsverzorging voor hen. die in loondienst zijn, ge noegen-to nomen, als een eerste stap op don weg ©ener algeineene rege ling Mét luid applaus en met algemee- ne stemmen werd het voorstel aange nomen, dat gestreefd zal worden naai een regeling als één geheel, ter stond on zonder overgangsregelingen. Dc vraag „Zal een inkomensgrens worden gesteld, waarboven op uilkee- ring van ouderdomsrente geen aan spraak kan worden gemaakt?" werd bevestigend beantwoord. Do vraag„Zal dc ouderdomsrente afhankelijk zijn van: ic bet bedrag der gestorte jaarlijk- sclie bijdrage Ji. den tijd, gedurende welken bij dragen betaald zijn werd ontken nend beantwoord. Alsnu werden behandeld de vraag punten omtrent de bijdrage, lui dende Zal het bedrag dier bijdrage afhan kelijk moeten worden gesteld van het inkomen van den belang-hcbbende Zal bij de regeling der bijdrage eon bedrag van elk inkomen worden afge trokken. waarover geen bijdrage van den belanghebbende zal worden bere kend Do vragen werden bevestigend be antwoord. Aan do orde was daarop het vraag punt omtrent do kosten. Zullen de bijdragen door den Staat to betalen, volgens bovenstaande re gelen, uitsluitend moeten worden ge vonden uit directe belastingen en suc cessierecht volgens de bepalingen van ons belasting program Ook dit vraagpunt werd bevesti gend bcantwggsrjfL Eindelijk waren aan de ordo de vol gende verklaringen I. In verband met do to Zutplien genomen beslissing blijft de invalidi- teitsverzorging, als daarin niet go- lijktljdig met de ouderdomsverzor ging wordt voorzien, voor den Bond eon regeling van de hoogste urgentie, voor welker tot stand komen hij met kracht zal blijven ijveren Bij de regeling zal worden gestreefd naar verwezenlijking van de beginse len omtrent de invaliditeitsverzeke ring, vervat in het desbetreffend rap port der commissie voor do ouder domsverzorging en de daarbij behoo- ren<Jo conclusies van het hoofdbe stuur.,, II. l>e organisatie van dc ouder- doms- on invaliditeitsverzorging moet berusten op het beginsel van zoo sterk mogelijke decentralisatie en zoo groot, niogojijke medewerking van be langhebbenden. Ook deze verklaringen worden zon der hoofdelijke stemming aangeno men.. S. D. P. Zondag werd 't congres tc 's-Gra- venlias'ö voortgezet. De jaarverslagen Werden goedgekeurd. De redactie van do Tribune werd uitvoerig besproken. De redactie werd herkozen. Tot administrateur weid do heer Rosset gekozen, tot propagandist do hoer Wijnkoop. De behandeling van liet ontwerp- progrqni werd ingeleid door den heer Van Ravosteijn. Een rnotio over dc aanhangige Ziektewet werd aangenomen. 1 Slot der motie luidt protesteert ten sterkste tegen het streven om van do sociale verzeke ring dié goëisclit wordt tot leniging van do noodon van hot proletariaat, oen gedeelt e der kosten af to wentelen op dc arbeidersklasse, roept allo arbeiders op om te strij den tegen het cxntwerp-Talma en voor do kustelooze Staalsziekenzorg en ter bereiking van dit doel, tot het voeren van eten revolutiomiairen strijd voor algemeen kiesrecht.'' Het volgende congres zal ie Amster dam worden gehouden. HERSTELLINGSOORD-VEREEN. VOOR 11. IJ. S. M.-PERSONEEL. Onder voorzitterschap van den heer H. 1L Krapels hzeld bovengenoemde vereeniging te Amsterdam haar jaarvergadering. Uit liet jaarversiag van den secre taris bleek, dat deze vereeniging op 31 December 1911 5139 leden telde, tegen -4611 op 31 December 1910, ter wijl het aantal donateurs in 11 steeg tot 4z7 en een bedrag aan giften in eens van 12171.90 inkwam, waaron der een bedrag van 2000 van de di rectie der 11. IJ. S. M. In het herstellingsoord to Vonden werden 55 patiënten verpleegd met gezamenlijk 2513 verpleegdagcn, 57.7 pCt. der patiënten verliet het her stellingsoord hersteld on 30.7 pCt. ver beterd de gemiddelde gewichlatoe- neming was 10.6 pond. De aftredende bestuursladen den allen herkozen, terwijl in n va cature voorzien word door verkiezing van den heer J. F. G.'Wigman, stand plaats Amsterdam. WETHOUDER EN „VOLKSSCIIOOL" REDACTIE. Do Tel. meldt Zaterdag jl. zijn door den wethou der van Amsterdam mr. S. de Vries Czn. de redactie-leden van de „Volks school", het orgaan der afdeeling Am sterdam van den Bond van Ned. On derwijzers, ontboden, om van die re- dactic-leden-ondenvijzers te vorde ren, dat zij in het eerstvolgend num mer twee artikeltjes zouden herroe pen, geschreven tegen de schoolhoof den HoKzappel en Nooter. In geval van weigering zou de wet houder 't er niet bij kunnen laten. EEN GEZELLIGE BRUILOFT. Tijdens een koperen bruiloft, welke Zaterdagavond bij J. V. te Hilversum gevierd werd, kreeg do bruidegom twist met een zijner gasten, A. y. d. K. genaamd. Deze stak V. met een mes in het gelaat, waarop laatstgo- nremde een bijl greep en v. <3. K. eon zóódanigen slag op het hoofd toe bracht, dat deze bewusteloos ineen zakte. De bruidegom werd overge bracht naar het politiebureau, het slachtoffer naar de Ziekenverpleging. De toestand van v. il. K. is zeer ern stig (Tel.) DE KAMERVERKIEZINGEN IN 1913. „Tubantia" verneemt, dat dóór een groote groep arbeiders to Almelo be sprekingen zijn gehouden, om in 1913 in plaats van den heer mr. Aalberse voor de Tweede Kamer candidaat te stellen den heer II. J. Stins, te En schedé. In hei district Emmen heeft de anti- rev. kiesvereeniging te Coevorden met algemeene stemmen voorloopfg candidaat gesteld mr. J. A. de Wilde. DE „GELDERLAND". Het Xederlaudsehe sclioolsehip ..Gelderland" is, naar men uit Ko penhagen seint. Maandag van Aar- huus naar Laurvik vertrokken. INBREKERS GEPAKT. De politie te OLvsehot heeft een drietal personen in arrest gesteld als vermoedelijke 'daders van do onlangs voorgekomen diefstallen in het Lief degesticht te Oerle, te Bert en in de Kapel to Westelbeers. Hot drietal zwervers zal naar 's-IIertogehboseh werden getransporteerd. EEN OPLICHTER GEARRESTEERD. Door de politie te Amersfoort is ge arresteerd de leerling-aviateur A. v. d. H.uit Den Haag, wien hét was ge lukt, onder bedrieglijke voorgevens, geld afhandig te maken van eenige personen, te -Amersfoort,, O.Tel."), UIT DEN TREIN GEVALLEN. Zondagmiddag is een kindje van Kverhart uit Vlissingen tusscnen Woensdrecht en Bèrgcn-op-Zoom uit den trein gévallen. Door aan de noodrem te trekken werd de trein tot stilstand gebracht; het kindje werd opgenomen door een postconducteur, die het met eene verpleegster, die toe vallig ook in den trein was, in den bagagewagen heeft verbonden. JEUGDIGE AVONTURIERS. Drie jongens van goede familie tc 's-Hertogenbosch hebben hun ouder lijke woning verlaten en zijn de wijde wereld ingetrokken op avontuur. Waarschijnlijk is den jongens het hoofd op hol gebracht door het lezen van sensatie-lectuur. De ouders heb ben de politie met het verdwijnen in kennis gesteld, en deze tracht thans hét spoor te ontdekken, ten einde de jeugdige avonturiers weer naar den onderlij kén. haard terug te brengen. MOORD. Men seint ons uit Roermond Te Hom-bij Roermond kregen Zon dag bij geiearenheid van de kermis zekere Timmermans, uit Roermond, er II. Domen, eveneens uit Roermond, een hoogloopende twist, die ontaard de in een vechtpartij, waarbij Tim mermans een doodelijken messteek werd toegebracht. De dader is voort vluchtig. De verslagene laat een yrouw en vier kinderen na. De drank is ook hier niet vreemd aan dezen moord. Onze Lachhoek Kleine Jan (als de sproeiwagen voorbijkomt). Kijk, moeder, nu li do regen uit rijden! MODERN HUISHOUDEN. Nieuwe huisknecht. Hebben jullie ook een automobiel? Keukenmeid. Ja, maar alleen voor ons gebruik! Mijnheer en ra*, vrouw vliegen. EEN ENFANT TERRIBLE. Kareltje -tot kaalhoofdige). Oom s dat waar, dat u zich met een scheermes kamt? NA EEN CONCERT, TWEEcRLEI INDRUK. Verrukt liefhebber. Wonderbaar, zeldzaam, niet waar? Kritikus. Zeker, wonderbaar, hij speelt de gemakkelijkste passages met de grootste moeite. EEN MENSCHEN REDDER'. Zondagavond had een tienjarige jongen het ongeluk in de Kromhoorn- sloot te Amsterdam te water te rake»- T. Zootjes, lid der Vereeniging Eerc teeken -voor menschlievend "hulpbe toon, sprong onmiddellijk gekleed t« water en bad de voldoening, den drenkeline. die reeds zinkende was. op het droge te brengeji, waar het mocht gelukken de levensgeesten te doen wedeikeeren. Dit is de 43ste redding, die door Zootjes volbracht is. KATII. SOCIALE WEEK. De Tijd meldt De zevende Katholieke Social® Week zal dit jaar gehouden worden te Breda van 1—8 September. Alge meen onderwerp isRechtvaardig heid. en Naastenliefdo. De behandeling van dit onderwerp is gesplitst in lessen over do Ar beidsovereenkomst, Arbeidsloon, Ar beidsduur, Vakorganisatie en Recht vaardigheid, Staat en Rechtvaardig heid, Arbeidsbescherming, Midden- stands-w olgeving. Sociale Verzeke ring, Handel en Rechtvaardigheid, Interest en Woeker, Oneerlijke Con currentie, Armenzorg, Kerk on Cba rdas, Staat en Armenzorg, De Vrouw en de Armenzorg, De St. Vin- cèhtius-Vereéniging, Socialisme c-a Rechtvaardigheid, Socialisme en Clia- ritas. Sociale Politiek en Charitas, K. S. A. en Rechtvaardigheid, K, S. A. en Charitas. EEN SCHILDERSATELIER AFGEBRAND. Zondagmiddag is het schlldersatfl» lier van den schilder Van Maurik uiti Amsterdam, aan den Piasmolen nabij Gennep totaal afgebrand. De waarde aan schilderijen en verf bedraagt ongeveer 10,000. Enkele voorwerpen zijn slechts gered. Niets was verzekerd. MR. J. J. A. L. BEUNS. In den ouderdom von 70 jaar is te Amsterdam overleden mr. J. J. A. L. Beuns, oud-rechter in de arrondiiW mens-rechtbank aldaar. ZIEKTEVERZEKERINGS- EN RA- DENWET. Aan de Tweede Kamer is een adres gezonden door het bestuur der Veree niging van Nederlandsche Werkge vers, inhoudende de opmerkingen om trent de wettelijke regeling \an on gevallen- en van ziekteverzekering in, verband met de bij de Kamer aanhan gige ontwei'pen. Het bestuur beeft er zich van over tuigd, dat de ontwikkelde inzichten worden gedeeld door de leden der Vereeniging, welke gezamenlijk in hunnen dienst hebben ongeveer 68.000 werklieden ongerekend de drie spoorweg-maatschappijen, die lid der Vereeniging zijn en voor welke de uit het ontwerp-Ztektewet voortvloeien de bezwaren door het nieuw voorge stelde art. 16 (1 bis) zijn weggevallen. Adressant verzoekt met aandrang wanneer dan op dwangverzekering moet worden aangestuurd al zooda nige wijzigingen in de wettelijke re geling aan te brengen, als er toe lei den zullen, dat de ongevallenverzeke ring van de ziekteverzekering worde gescheiden en dat het bestaan vau bijzondere ziekenkassen en particulie re ziekenfondsen (hetzij als geechei- Feuilleton Naar betE n gelscb, van E. R. PUNSHON. 2) Worst! riep Forman verheugd. Den heelen weg naai- huis heb ik gehoopt, dat liet worst zou zijn. Ze weiulde zich naar hem om en 'lachlie. Hij zeLte de twee kinderen neer en ging eindelijk naar den goot steen om zijn handen te wasscken. Spoedig stond do worst op tafel en hij viel er op aan met een eetlust, dien hij nooit aan eenig City-diner bewees. Do twee kinderen drongen zich tegen hem aan, ieder aan een kant, en als hun moeder niet keek, stopte hij zo heerlijke hapjes toe en zag dan schuldig voor zich als hij gesnapt werd. Michael, je zult zo ziek maken, protesteerde zjj. Nu, ik zal zo niets meer geven, beloofde hij. Maar jij kunt worst braden, PollyI Och. antwoordde zo lachend, je zegt altijd weer hetzelfde. Wel, het is altiid weer waar. verklaarde Forman. Nooit smaakt me iets beter "nn het hier doet. Toen liet avondmaal was afgeloo- pen, werden de kinderen naar bed ge bracht, waarbij hun vader assisteer de, door ze op zijn schouders naar boven te dragen. Toén móest het vaat werk van het avondeten gevvasschen worden, waarbij Forman het drogen or zich nam. Teen eindelijk alles klaar was en weegeruimd, zaten ze samen bij liet vuur. Hij genoot van zijn laatste pijpje, zij was bezig met naaiwerk. Hij volg de haar nooit rustende naald, die vroolijk op en neer ging, onderwijl zij hem de praatjes en kleine gebeurte nissen van den dag vertelde; wat de jongen had gezegd, en wat het meiSjQ had gedaan. liet vuur was warm, de keuken ge zellig, haar stem vleiend en zacht en sprekend over niéts dan wat hem na aan 't hart lag. Zijn gelaat was een spiegel van tevredenheid, terwijl hij keek en luisterde en zacht lachte over het zeggen en doen der kinderen. Zijn gelaatsuitdrukking was zoo geheel verschillend van die in de City, dat hij dezelfde man niet scheen. Geen ver moeidheid was meer te bekennen in zijn oogen. de trekken om zijn mond waren sjioorloos verdwenen en niet langer scheen hij te zwoegen onder een ondraaglijken last. Zijn bewegin gen waren vlug.en lenig. Hij nam twee sovereigns uit zijn zak en legde ze op tafel. 't Is betaaldag, zei hij. Tante was vanmorgen liier, merkte zijn vrouw op. Zij zegt, dat Sam vijf shilling verhooging heeft ge kregen. Dan krijgt hij nu drie pond tien shilling, nietwaar zei Forman. Ik denk, dat tante gezegd beeft, dat liet tijd werd. dat ik ook méér kreeg dan mijn wekelijksclie twee pond 1/24) Het is alleen, omdat zii je zoo hoogschat. zei zijn vrouw lachend. Zij zegt, andere handelsreizigers krijgen veel meer en zij zegt, dat je zoo n superieur man bentje hoorde al lang rijk te wezen. Zon je graag rijk zijn, Polly vroeg hij onverwachts. Zij zag hem vriendelijk, teedcr uau; in haar oogen was zachte, begrijpen de ironie. Zou jij graag w illen vroeg ze. Het is een ellenderiep hij heftig. Dat heb je mij altijd verteld, antwoordde ze nadenkend. Met een handbeweging wees liij haar de keuken warm, gezellig, helder. Toon me een salon in het West- End, dat hiermee te vergelijken is, riep hij. Als jij tevreden bent, dan ben ik het ook, antwoordde zij zacht. Tevreden I herhaalde hij. Hoe lang zijn we getrouwd Zeven jaar. Dat zijn de eenige jaren van mijn heele leven, waarin ik gclukkigN ben geweest. Ze zag hem w eer aan, met dat zach te ironische weten nog steeds in haar oogen. Herinner je je onze eei-ste ont moeting nog? vroce ze plotseling. Vader lag op zijn sterfbed en ik had mijn werk verloren door ziekte, er. we waren drie weken huur schul dig en alles, wat wij bezaten, had ik zoowat naar den lommerd gebracht. Ja. dat weet ik nog wel, - zei hij. van zijn stoel opstaand om haar de handen te kussen. We trouwden een maand na va- der's dood. ging ze voort, ik voelde ine in een hemel van rust en vrede, toen we in dit huis gingen wo nen. Voor mij was het ook een hemel van rust en vrede en ik zat voor mijn hemel waken, ik laat hem me uicl ontnemen. Niemand kan hem ons ontnemen, zoolang wij zorg dragen, hem te hou den, zei ze, en nu is het tijd om te gaan rusten. Om half acht den volgenden mor gen ontbeet hij en cm acht uur wus hij kluur om weg te gaan. Hij kuste zijn vi-ouw en de kinderen, die hem in de deur nog vaarwel toewuifden, tot hij den hoek omsloeg. —Als dot verwenschte Mansion House-naiiket er niet tusschen kwam, dan zou ik vanavond weer hier kun nen zijn, dacht hij bij zichzelf. Hij wandelde naar de tram. Bij aan komst in de'City ging hij eerst naar het kantoor van ..Matthew Ford" en verwisselde daar weer van kleeren. Toen in zijn kleed van weelde en voor spoed stapte hij kalm naar het in drukwekkende gebouw, waar Forman Co. hun kantoren gevestigd had den. En terwijl hij voortging, boog zijn gestalte zich weer als van vermoeienis en zijn oogen verloren hun vroolijken glans, de rimpels en lijnen kwamen weer terug op zijn voorhoofd en om zn mondhoeken; hij sleepte zich voort ais iemand, die gebogen gaat onder een zwaren last. II. De winter kenmerkte zich door een ernstige crisis in financiëele kungea. Op het vasteland heerschte beroering eii de politieke toestand in het eigen land was twijfelachtig en duister. De rust werd gekocht voor niet ge ringen prijs en een dergenen, langs w ier hoofd de slag rakelings heenging was Michael Forman. Dagen achter een verliet hij nauwelijks zijn kan toor; Het huisje in de noordelijke wijk kon getuigen, dat weken lang zijn be zoeken daafzeldz'aam en kort waren, Ia de Citv volgden consulten verga deringen, particuliere gesprekken el kaar onafgebroken op. Wankelende firma's werden onbekrompen ge steund, daar een bankroet de paniek kon veroorzaken. Een vloed van brie ven, telegrammen en telefonische boodschappen overstroomden den heer Forman. en alles behandelde hij zelf niet een nauwkeurigheid, een beslist heid en doorzicht, dat slechts weini gen hem hadden toegekend. U kunt het niet volhouden, mijn heer. zei zijn secretaris. Niemand kan dat. - O, ik ben volmaakt wel en het :s ook bijna afgeloopen, antwoordde Forman. Maar twee maal binnen korten tijd had hij ernstige waarschuwingen ge had, dat zijn krachten hem gingen begeven, eu hij had zich voorgenomen bij gelegenheid een dokter te consul teeren. Ik maak vanavond, dat ik thuis kom, dacht hij, en ais hij aan „thuis" dacht, was dut altijd het klei ne huisje in het noorden van Londen, niet het groote, deftige gebouw in Kensington Palace Square. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1912 | | pagina 5