HAARLEM'S DAGBLAD. TWEEDE BLAD. Toch nog fortuin in Amerika gemaakt. ZATERDAG 25 MEI 1Ö12 Kaarlemsche flamfeSsvereeniging (Goedgekeurd bij Kon. Desl. van 12 Nov. 1899,. Dc Ilaarlemsclie Ha ndclsverec-ui- Ring liier ter stede, opgericht 10 Mei 1892, heelt m den loop van den tijd wel haar recht van bestaan bewezen. In zeer vele gevallen, zaken van ver schillenden aard betreffende, is zij opgetreden en dikwijls met groot succes. Jammer echter, dat men alge meen niet meer blijk geeft, dit te wnnrdccrcn, door uls lid der Vcrecni- Sing toe te treden. Er zijn wel meer an 000 leden, maar dal is niet vol doende. Elk handelaar, neringdoen de, ja zelfs particulieren, moesten lid worden, om ten minste te laten ge voelen. dat men het werk op prijs stelt, dat de llaarlemsclio Handels- verecnigiug steeds opneemt, als doen de, wat hare band vindt cm te doen. De voordeelen, die de Vereenigmg fcuitcu hurc bcinoeilngcu van ver schillenden aard, haren leden aan biedt, zijn zeer vele en zeer groote Van onzen Relzenden Redacteur ONDERHOUD MET DEN DIREC TEUR VAN IIET NIEUWE RIJKS INSTITUUT VOOR VISSCHE- RIJ-ONDERZOEK. Sedert SO dezer is te 11c. ar lean ge vestigd het nieuwe Rijksinstituut voor Visscherij-onderzoek. In de bladen becfl men in het betreffende Konink lijk Besluit e>en beknopt bericht kun nen lezen over de instelling van dit Instituut. Maar al heeft deze mede- deeling misschien de aandacht van dezen-en-genen getrokken, maar wei nigen zullen de werkelijke beteekenis ervan begrepen hebben. Door de vriendelijkheid van den Directeur do zen- instelling, Dr. P. P. C. Hoek, den wetenschappelijke» adviseur in vis- scherijzaken, ben ik in staat gesteld het een en ander over het Instituut te vertellen. D:<- zaak is er al een van ouden datum, begon Dr. Hoek. De Regee ring heeft wetenschappelijk© voor lichting noodig op het stuk van vis- scberij-aangelegenheden. Wanneer de bij de visscherij met vvenschen voorsteilen bij den Minister komen en hem dit-of-dat vragen, of iets be weren, dan meet hij het advies kun tegenover de geringe jaarlijksehe j Volksvertegenwoordiging quaesties, contributie van f 3.50, die gevraagd j do visscherij betreffende moei behan- wordt. delen, of wanneer belanghebbende» De Haailenische Handels vereeni- ging bemoeit zich in de eerste plaats er mede, de belangen van hare leden ie bevorderen, door onwillige beta lers voor hen tot betaling aan te i nen inroepen van een deskundige, manen en information voor hen in teEveneens waar liet geldt, inaatrege- wlnneo. Bovcudicn hebben de leden 4" K"'0"" het recht, het hun gratis te verstrek ken advies dor Vcreeniging te vragen die ook in procedureu en faillisse menten gratis voor hen optreedt, na tuurlijk alleen voor zaken betreffende don handel en het bedrijf der leden. Als proef kunnen voortaan nieuwe leden voor een half jaar worden aan genomen, doch slechts het 2e halfjaar (van 1 Nov ember tot en met 3'J April) ad ƒ1.75 de halve contributie. Rechtsge.eerde adviseur» der Vcr eeniging zijn de heeren Mrs. Th. de liaan Hugcuholtz en A. 11. J. Merens, Bpaarne 9-1, alhier, die voor de leden eiken werkdag van 2—4 uur des na middags zijn te sjireken. Het bureau der Vereeniging is ge- lesligd Jausweg 11. Voor incasso's door bemiddeling der Verecnigiug wordt een vast recht vu» 5 pCt. der vordering bere kend. Bovendien moet 10 cent voor port steeds worden bijgevoegd, bij Inzen ding van vorderingen door bemidde ling der advocaten to innen. De kosten van informatiön naar buiten dc stad woonachtige personen bedragen GO ets. per informatie, plus vijf cents porto-vergoeding. Informa tion naar binnen dc stad wonende personen worden gratis verstrekt. Pretention op buiten do stad wo nende personen worden niot behan deld, wanneer niet 10 ets. voor porto vergoeding is toegevoegd. Ruim 1748 informatica cn rechts geleerde adviezen werden in het af- geloopea jaar gegeven. Aan bet kantoor Jansweg 11, ziju thans coupons u 10 cent verkrijgbaar waarop men bij bet Bureau van den Burgerlijken Stand op bet Stadhuis inlichtingen kan bekomen over het adres van bier op het bevolkiugsregis- tei iugescureveu personen. In Maart cn April 1912 zijn 44 vor deringen tot een bedrag van 1115.95 Letnakl13 vorderingen worden a;be- luald18 vorderingen zijn uitgesteld. Volgens art 7 dient het geheim der lijsten vau wanbetalers ongeschon den te blijven. In veiband met do wijziging van aitikel 11 van het huishoudelijk regle ment van den Ncderlandschen Bond van Ondeilinge Informatie- en Bchuldinv ordering-bureaux en llun- delsvereenigingeu, gevestigd te Haar lem, moet in liet vervolg voor elke informatie, die op vertoon van legiti- inatiekaarlen wordt gegeven, 25 cent worden betaald. Alle brieven, aanvragen, reclames of wat ook, moeten worden geadres seerd aan het Bureau, dat geopend is dagelijks van 9 tot 5 uur, en waar ook Verdere inlichtingen zijn te bekomen. Het Bestuur heeft bemerkt, dat men soms meent, dut men, hoewel geen; lid der H. II. V... ioch van haar infor matie» kun bekomen, en brengt nu nogmaals cn uitdrukkelijk ter kennis dat alleen aan leden der Vereeuiging inforraatië» door haar worden ver strekt, en dat voor inlormatiën op hier ter slede woonachtige personen nooit betaling mag worden gevor derd. 11ET BESTUUR. len te nemen in het belang van de ontwikkeling der visscherijnijverheid in het algemeen. Daarvoor is de func tie van Wetenschappelijk Adviseur in Vissclierijzaken ingesteld, welk ambt ik nu reeds een aantal jaren be kleed Wat verstaat men nu onder via- scherijzaken informeerde ik. Dat is een heel omvangrijk bied, deelde Dr. Hook mede. Niet alleen behoort daartoe, wat op de vischvangst betrekking heeft, op do open zee en langs de kust, van Delfzijl tot Vlissingen, op Zuiderzee en benedenrivieren, op binnenwate ren en nieren maar ook tal van aangelegen heden, die op bet leven, het voorkomen van allerhande scha delijk gedierte in zes- cn zoetwater betrekking hebben. Zoo weiden door hem gedurende een reeks van jaren onderzoekingen omtrent kleine we zentjes, die onze paalwerken en zee weringen vernielen, ingesteld en werd onlangs door een der andere mede werkers van bet nieuwe instituut (Dr. Redeke) een onderzoek omtrent den zoogenaamde» sclieepsworm ten einde gebracht, 'i'ot het gebied van bet vissoherij-onderzoek behoort dus de studio van alle voor de roenschelij- ke huishouding belangrijke In het wa ter levende gedierten, van hun na tuurlijk voorkomen, zoowel als van hunne teelt oestereultuur en mossel- teelt, vischtee.lt enz. dus incluis. Maar om nu op de geschiedenis van liet instituut terug te komen; in 1884 is liet eerste wetsvoorstel gedaan, om zoodanig Rijksinstituut op te richten. Dat was voorgesteld door den toeu- maligen Minister van Waterstaat, Jhr. De Klerk. Maar er was toen veel tegenwerking. Dat kwain zoo. Er was een Scheveningsch ondernemer hij is sedert overleden die een groot plan in z'n hoofd had. Te Schovenin- gen wilde hij eene instelling ten be hoeve der visscherij.-.. en der badgas ten maken. Er zou een aquarium ko men en meteen wilde hij daarbij ma ken een plezïertuïn met restaurant en muziek; dit zou dus meer een aan trekkelijkheid voor de badgasten dan een wetenschappelijke stichting zijn. De man wilde echter ook wel een paar vertrekken disponibel stellen voor wetenschappelijk onderzoek, maar dan zoo, dat hij den bezoekers die vertrekken met de zoölogen er in, kon laten zien. Het zou een heel spui zijn. Nu hadden zij, die er bij de 11e- geering op aangedrongen hadden, de kust een Station te vestigen voor onderzoek en navorsching in zake visscherij, zich ongunstig over die Scheveningsche plannen uitgela ten. Daargelaten, of bet misschien wel zijn, als die mijnbeer zijn plannen zou verwezenlijken, meen den zij, dat zij geen steun van de Regeering verdienden^ omdat deze instelling geen ernstige» arbeid zou doen. Dat wekte verzet in de Kamer, want do Scheveninger had eenigen invloed, ook bij sommige Kamerleden. Het gevolg was, dat het wetsvoorstel met kleine meerderheid viel. De vol gende ministers hadden onder deze omstandigheden geen lust om met nieuwe voorstellen te komen. Ook wilden de verschillende Regeeringen geen geld uittrekken voor een labo ratorium, zoo werd toch in 1887 een post op de begrooting gebracht (voor het dienstjaar 8S; voor de benoeming van een ambtenaar, die de Regeering ais adviseur zou kunnen voorlichten. Do post werd aangenomen, do benoe ming geschiedde. Maar er was geen laboratorium, waar hij zijn onderzoe kingen kon verrichten. Een kleino erfenis, die der Ncderlandsehe Dier kundige Vcreeniging in die dagen ten deel viel, werd het punt van uitgang voor de stichting van het Zoölogisch Station te Helder: die Vereeniging sloot daarna met de Regecring een overeenkomst, waarbij een deel van het Station als werkplaats van den adviseur aan de Regeering verhuurd weid en waarbij dezen ambtenaar vergund werd tevens Directeur van liet Staiïon te zijn. Die regeling kwam In 1890 tot stand en het was in het Zoölogisch Station te Helder, dal Dr. Hoek van 1890-19»? al zijn op de visscherij betrekking hebbende onderzoekingen instelde. In dien tijd was hij voor alle quncslie", die de zeevissclierijen betroffen, de adviseur van hel College voor de Zce- visscherijen, voor alle andere quaes ties op dit gebied echter direct den Minister advisee rend. Die dubbele verhouding heeft bij herhaling tot moeilijkheden aanleiding gegeven en Dr. Hoek verheugt er zich nu dan ook zeer in, eindelijk, door het nieuwe Koninklijk besluit in een volkomen regelmatige positie ten opzichte van d r Regeering te zijn gekomen. Van 1902—1907 werd Dr. Hoek verlof gegeven de betrekking .van algemeen- secretaris van den Internationalen Raad voor bet Onderzoek der Zee te vervullen. Hij vestigde zich toen to Kopenhagen. Na zijn terugkeer werd hem vel de betrekking van Wetenschappelijk Ad viseur in Visscherijzaken wederom op gedragen, maar de leiding van do deelneming van Nederland aan het internationale onderzoek der zee bleef tijdelijk nog aan zijn assistent, Dr. Redeke, die den adviseur ook ge durende zün verlof vervangen liad. toevertrouwd. Die tijdelijke toestand heeft van 1907—1912 geduurd en eerst bij het in werking treden van do nieu we Visscherijwet is de normaliseering van den toestand van overgang onder handen genomen. Die heeft nn door het nieuwe Koninklijk besluit haar beslag gekregen. De adviseur en zijn wetenschappelijke dienst zijn nu di rect onder den Minister geplaatst. Haarlem verkrijgt van het nieuwe instituut een eenvoudig ingerichte „Centrale" met bureau en klein labo ratorium, grootcndeels voor den ad viseur zeiven. In Den Helder blijven dezelfde lokuleu dienst doeneen deel van het Zoölogisch Station en het ge bouw uan de Koopvaardersscliutsluis, waai het chemisch en bacteriologisch laboratorium vau het instituut geves tigd is. Behalve de directeur is Dr. Redeke als adjunct-adviseur aan de instelling verbonden, verder beschikt de instel ling over verschillende assistenten en overig hulppersoneel. Volgens het nieuwe Kon. Besluit heeft het Instituut in het algemeen ten doel het onderzoek van de in het ater voorkomende organismen en natuurkundige verschijnselen alsme de het verzamelen van' gegevens en voorwerpen; een-en-ander in het be lang van de verschillende takken van 'Isscherij en daaraan verwante bedrij en. Dan doet het Instituut op verzoek van den Minister, of eigener bewe ging, voorstellen naar aanleiding van Ingestelde onderzoekingen. Verder maakt het meedelingen omtrent ver kregen resultaten en de verzamelde gegevens openbaar, ten dienste der belanghebbenden en, zoolang Neder land deelneemt aan het internatio naal onderzoek ter zee, verricht het instituut ook de werkzaamheden creeukomslig het voor dit onder zoek opgestelde programma. Waarom is het instituut te Haar lem gevestigd en niet in 'n zeeplaats? vroeg ik. Dat komt hierdoor, zei Dr. lloek, wijl Haarlem in liet centrum van het voornaamste deel van het zeegebied ligt. Moet ill visschers op de markt te Vlaardingen spreken, of mcnschen m Den Helder, dan kan ik die \an hieruit gemakkelijk bereiken. Natuur- 1 ijk moet ik ook wel verdere reizen maken, b v. als ik naar de Friescbe meren moet. En hoe gaat hel met het zoölo gisch station in Den Ilelder? Voor zooverre de lokalen In het station niet aan het Rijk verhuurd ziin, staat dit voor de onderzoekin gen der Dierkundige Vcreeniging open. De leiding daarvan heeft Dr. Redeke, die tevens als adjunct weten schappelijk adviseur aan den dienst vuil het Instituut verbonden is. Ik had Dr. Hoek gevraagd, om ceDi- ge literatuur, om daaruit eenige na dere gegevens te kunnen putten om trent den arbeid van het instituut. Met een gebaar van hoe-zou-ik-dat-kunnen, wees de Directeur mij op zijn groote en dicht bezette hoekenkasten: Wat zou ik u moeten meegeven? riep hij uit. Want die arbeid is zoo omvangrijk, dat ik daarover geen be knopte samenvattingen kan geven. Ten minste niet op dit oogenblik. Maar in Juni ben ik van plan in ons orgaan: „Mededeelingen over Vissche rij dat nu reeds den negentienden jaargang beleeft, een publicatie te doen over dien arbeid. We spraken nog enkele oogenblik- ken over liet Metcreologisch Instituut in Dc Bildt, waarover ik eenige maan den geleden m deze rubriek heb ver teld Met den Hoofddirecteur van die instelling, l'rof. Van Everdingen, ls Dr. Hoek gedelegeerde in den straks genoemden internationalen Raad voor Zee-onderzoek. JAC. C. M. Jr. Feuilleton Vertelling uit "t Duitsch van 11ARRY SHEFF. 2) Toen Mina zich tegen het einde der fceereis beter gevoelde, babbelde ze gaarne met den vricndelijkon, hulp vaardigen man, vertrouwde hem de reden toe, die haar bewogen had om t land te verlaten en vertelde hem ook veel van Frits Lehmcrt, haren verloofde, dien ze van baar eerste in Amerika opgespaarde geld wilde la ten overkomen, opdat ook hij in de Nieuwe Wereld fortuin zou kunnen naken. Kan uw verloofde als flink kleer maker dan niet zelf zooveel over ver dien en om de kosten van overtocht te verdienen? vroeg Kolb. Het Is al- lijd mijne meeuing, dat het voor een maii niet past om van een meisje gold te nemen teneinde zijn fortuin te kunnen maken. Het moest veeleer omgekeerd zijn. Maar Frits is een beetjo licht zinnig, antwoordde het jonge meis je; aan 't sparen heeft hij nog niet gedacht. Maar als hij getrouwd is, zal hij wel anders worden. Zeker; eene bravo vrouw maakt dikwijls ook een slechten kerel braaf en huiselijk. Ik wensoh Je ecu geluk kige toekomst. En Joseph Kolb draai de zich zuchtend om. De arme dacht zeker aan hetgeen hij eens had be zeten en wat een wreed noodlot hem ontnomen had. Het afscheid, dat de beide reisge- nooten bij aankomst der boot in Ho boken, de haven van New-York, na men, was kort, maar hartelijk. Mina kuste de kinderen, die ze gedurende de reis hartelijk liel had gekregen, en reikte Kolb de hand. Vaarwel, juffrouw Mina, zeide hij, en wordt gelukkig in het vreemde landMocht het echter niet zoo geheel en al naar wenscli gaan, cd ge een vriend noodig hebben, denk dan aau Joseph Kolb. Hier op dit pa pier vindt ge mijn adres. Ik reis met de kinderen naar een ouden ooin in Pennsylvanië, die niet ver van Phila delphia een farm heeft Dus vergeet uiij niet heelemaalen groet jc ver loofde van me, hoewel ik hem niet ken. Mevrouw Hawthorn rieji en Mina incest haren plicht doen. Zij bemerkte zeer spoedig, vooral nadat ze met de familie in de prachtige woning was aangekomen, dat deze plicht zeer zwaar en de vervulling heel lastig aas. Mr. Hawthorn was een rijk ju wee- len-handelaar, die in Maiden Lane, de beroemde „Diamantstraat" van New-York, een groot magazijn bezat. Zijne omvangrijke z&ak hield hem den gansehen dag van huis verwij derd, zijn echtgenoote daarentegen hield van gezelligheid en ontving hare vriendinnen gaarne en zeer gastvrij In haar bekoorlijk ingericht huis. Aan de lunch waren er gewoonlijk reeds gas ten. bij de fivc-o'clock-tea werd hun aantal grooter, de hoofdmaaltijd des avonds geleek eiken dag bijna een feestmaal, en om tien uur des avonds werd er nogmaals'een koude maaltijd opgedragen. Ja, nu had Mina gelegen heid om vergelijkingen Ie maken tus- schen de eenvoudige, degelijke leef- w ijze van den Duitschen ambtenaar en de verkwistende van een Amori- kaanscheu man van zaken I Reeds om zes uur in den ochtend moest ze het ontbijt gereed maken, waarbij benevens vele eiergercehtcn steeds twee vleeschspijzen moesten voorkomen. Om zeven uur ontbeet de huisheer, om acht uur de drio kinde ren met hunne gouvernante, om tien uur de vrouw des Ruizes. Daar tus-l Parijsche Brieven CCCXX1X. Hel aanstaande bezoek van onze Koningin aan President Fulliéres hoeft nu reeds eenige journalistieke pennen te Parijs in beweging ge bracht. Voor dergelijke bozigheden heeft de pers hier evenal6 trouwens overal elders heur aparte „mus kieten", te weten journalisten, die iels, hoe gering ook, van de diploma tieke wereld en „la haute noco' we ten. Zij moeten bovendien een taal tje kunnen schrijven, dat de... hm.... de kletspraat omgeeft met een nim bus van hoogen eerbied en mollige sympathie. Daar behoort een zekore cultuur toe. Wilt gij een typisch staaltje van dergelijk geschrijf J.ees dan wat hot dagblad „Comoedia" onlangs heeft geboekstaafd over onze Koningin, die hot blad heeldspru'kcrig do „Vorstin dc Tulpen" noemt „Do zeer gracieuze Koningin Wil- helmlna, d'Lo de gast der Parijzonaars zal zijn, bezit een zekeren smaak voor het theater. Te dezen opzichte was zij ^elfs eens dc heldin van een eigenaardig voorval. „liet gebeurde op den avond van hour kroning. De nieuwe eouverelne, vergezeld van heur moeder, had zich begeven naar den plantentuin van Den Haag, waar een gala-voorstelling ta hurer cere was georganiseerd. Plotseling, midden op de soiróe, za gen de toeschouwers het hoofd der oude Koningin vooroverhellen, de oogen zich sluiten, en weldra de 'hoo- go vrouwe, afgemat door verscheidene feestdagen, langzaam in slaap vallen, zonder zich om het protocol te be kommeren.... Wilhelmina glimlachte zij gaf een wenk aan den orkestlei der, die luid lvet volkslied dee»l spe len, Toen hour moeder aan den arm trekkende, riep zij zeer vlug uit „Moeder, opstaan 1 Men speelt het Wilhelmus van Naasouwe I" „Een weinig onthutst door deze plotselinge ontwaking, stond de goe de Koningin Emma op, en aan schouwde. zich de oogen uitwrijvend, haar volk aan heur voeten.... En de blikken van allen, schitterend van innerlijke tevredenheid, schenen haar te vragen „Heeft u goed geslapen, Majesteit Een belangwekkende en snoezige manier om „geschiedenis"' te schrij ven. niet? Wat do realiteit van het voorval be lieft, zou Alphon&e A11 ais zeggen, dat het „piquant incident" is opgeteekend door de welbekende schrijversfirma Sin on, Vero Trovato. Men begrijpt, dat ik, met het oog op soortgelijke boekstavingen, eeni- (germale huiver om een artikel over dit bezoek te schrijven, waartoe een tijdschrift hier mij voor de gelegen heid vun het aanstaande hooge be zoek lieeft uilgenoodigd. Mij ont breekt do noodige cultuur in deze richting. Jammer, dat in dit koor van sym pathische en vriendelijke uitingen dor Parijsche pers tegenover onze Koningin cn ons volk zich thans een diaeonaant komt mengen. De Parij sche velïlgheidsposille zoekt namen- lijk naar Marius de Vos. Is, zoo vraagt men zich hier af, Marius de Vos te Parijs teruggeko men, geloovend te kunnen profitee- ren van de, na de „overwinning"' op de bende Carouy-Bonnot-Garnier ver slapte. waakzaamheid der politie Men herinnert zich de zaak, Ma rius de Vos wachtte hier, in het Bé- pöt, het verzoek der Holiandsche autoriteiten af lot de uitlevering van zijn beminnelijk persoontje, dat in zijn land wegens ettelijke diefstallen veroordeeld was geworden tot vijf jaar gevangenisstraf, doch uit de ge vangenis te Schevemnge» had weten ta ontsnapponl Of hoverhij wachtte (lat verzoek hetwelk, naar Hol lo ndsch gebruik, maar niet kwam liiët af. To Parijs gepakt, wist hij voor de tweede maal te ontsnappen. Hij werd in die vermetele expeditie, welke den Slisten Januari dezer jaars plaats had, geholpen door zijn broo der Maurils de Vos, een jeugdigen aviateur, woonachtig te Ivry. Deze nam in het Dépót de plaats in van Marius. Doch na eenige weken gunde do rechter van instructie hem een tij delijke invrijheidstelling. Maurits inn&kleer gebruik van door zich naar Holland te begeven, alwaar hij zjjn dienstplicht vervulde. Zater dag laatstleden kwam hij Iiier te Pa rijs terug, waarop de politie, die hem in de gaten had, zijn oud domicilie to Ivry nauw surveilleerde, in de va ge hoop, dat broer Marius er zich zou komen laten vangen. Mis, poesi Geen Marius te beken nen, nergens! Maurils ging zijn huisjesmelker de achterstallige huur betalen, waardoor hij het recht verkreeg, zijn garage binnen te treden en de reparatie te bewerkstelligen van een vliegtoestel van eigen vinding. Anders dan men verwachtte, ging hij zijn vroeger domicilie niet weder bewonen. Hij verhuisde naar het 13© arrondissement. Ja, maar waar pre cies? De agenten raakten er zijn spoor kwijt, dank zij de lallooze steegjes in de wijk van het station. Dezelfde politionneele surveillance heeft plaats in de Avenue d'Italie, vóór de woning van Marius' tweeden broeder, Adriaan de Vos. die gids van beroep ls. De agenten van den heer Xavicr Gulchord, hoofdman der vei ligheidspolitie, meenen er Marius reeds gezien te hebben. Doch zij twij felen eenigezins. Want een vierde lid der slimme VossenfamJlie, met name Jan de Voa, die te Havre woonachtig is, lijkt zóó sprekend op broerlief Ma rius, dat menigeen beiden reeds met elkander verward heeft. Van Marius de Vos voor wien ik met den besten wil der wereld geen land genoot schappelijke gevoelens kan koesteren tot Janesi Rigo is een stap van iemand, die vooral met Mer- cui'ius en Themis in aanraking is ge weest, tot een ander personage, dal andere successen heeft gehad. Thans echter heeft Janesi Rigo, de voorma lige echtgenoot van de prinses van Chimny, ook aanraking gehad met Themis. Te zijner eere haast ik mij echter er aan toe te voegen, dat hij niét op de bank der beschuldigden,; heeft gezeten. Hij was ntets minder! dan aanklager. Ten vorigen jare verzocht de pa troon van een café-restaurant aan den Faubourg Montmartre hem om, voor de tweede helft van October, tij dens do soupers, met zijn orkest van Zigeuners rhapsodieen, czarda's, sleepwalsen, enz. ten gerieve der klanten te willen spelen. Daarna zou zeer waarschijnlijk een engagement voor het gonsche winterseizoen vol gen. Gelukkig met het vooruitzicht, te rug te keeren naar de bruvante plaat ju, die hem zeker zijn vroegere over winningen in herinnering zouden brengen, nam Janesi Rigo het voor stel gretig aan. Edoch na vijf dagen gaf de patroon congé aan Rigo plus zijn orkest, en zulks op aandrang der stamgasten. Was dat orkest van Zigeuners dan zoo slecJit? Waren het misschien Zi geuners van Montmartre of Mont- paroasse? Of was de stokvoerlng van den maSstro niet meer je dat? Chi lo sa? Hoe het ook zij, Rigo kreeg „ge- daan Toén zocht Rigo heul bij bet gerecht. Bij monde van zijn advo eischte hij 2000 francs als salaris o-.c een maand en 1000 franc» schadevr: goeding. Zelf en eigenmondig een minuutje uiting gevende aan ym verontwaardigiug, sprak hij o: de meer een Hongaarse!) scheldwoord - „Czardakker" of ieta van die kroel t aan het adres van zijn lege»-'.::, der, den patroon bovenbedoeld, tut. De pleitbezorger van den real a leur hield slaande, dat. wanneer e geen contract is, ecu Zigei" er-;,, geacht wordt per dag geëngageerd zijn on op etaamlcn voc-t afgc!..:;.: k3» worden, zonder ee;.icr recht o] schadevergoeding te hebben. Dat kan, weerlegde Rigo's j'. ter, het geval, hel gebruik zijn bij ge wone Zigeuners, maar niet ten aan zien van zulk een buitengewoon kun stenaar als Janesi Rigo... Wiens oogonspel luidde de -<s pliek, aanmerkelijk beter is dan riji vioolspel. Uitspraak over acht dagen. Ru in vijfhonderd Parijsche schoenen wat; ten die ongeduldig af. OTfO KNAAP. Binnenland ZEND1NGSFEEST. De Koningin-Moeder is voornoi: cus een bezoek te brengen aan het zen- dingsfeest van de Zendingsverec-ni- ging iu de Classis Amersfoort, dut op den tweeden Pinksterdag gehou den wordt in do bosschcn van bet domein Soestdijk. VAN T HOFF-iJULDE. In de collegezaal van het Orga nisch Chemisch Laboratorium te Utrecht i6 gisterenmiddag de over dracht geschied van het portret re lief in marmer van Van 't Hoff, door Pier Pander te Rome vervaardigd, aan curatoren der Universiteit .a Utrecht. De plechtigheid werd bijgewoond door familieleden van Van 't Iloff en door tal van geuoodigden. De Minister \an Hinaeolandsché Zaken was docur ambtsbezigheden verhinderd te komen, maar had cu ratoren gemachtigd het geclenkteeken in ontvangst te nemen. Het gedcnktec'ken zelfs Is geplaatst Sn het van 't HofMuboratorium en daar in den wand ingemetseld. In do collegezaal was evenwel een afslag in brons op dezelfde grootte a!s hel marmeren relief, eveneens door Pier Pander vervaardigd, geplaatst, ver vat Jn eikenhouten lijst. Prof. dr. Ernst Cohen deed de overdracht en hield daarbij een ge dachtenisrede. Jhr. mr. Röcll. president-curator, antwoordde en aanvaardde namens curatoren het gedenkteeken. GOED AFGELOOPEN. Een der vele bij Urk werkzaam zijnde ansjovis-visschers, schipper R. Meester uit Bunschoten, ls over boord gevallen, terwijl de knechts bij het uitvieren der netten vrij ver van hun schip verwijderd geraakt waven. Het gelukte den man met één hand een dol van den bolder te grijpen, waaraan hij moest blijven hangen, tot Urker visschers met hun vb t kwamen aanroelen om heni uit zijn benarde positie te redden. Toen be merkte Meester dat zijn geld 270 galden aan bankpapier, geborgen in een sigarenkoker weg was, ver moedelijk In zee gevallen. Intusschon was do botter wat verdreven, doch met de beide vletten ging men den omtrek ijverig doorzoeken, en wer kelijk werd do goed voorziene siga renkoker na wat heen en weer roeien gevonden. EEN LANGE REIS. Te Zutpli^n ls dezer dagen een du!- C^lijit geadresseerde briefkaart u:' Urk besteld, na drie weken onder weg geweest te zijn. Blijkens liet stempel „Misseut te Boston, Mass U. 8. A." is zij In dien tijd den At- lantischen Oceaan tweemaal over go weesb sclien in moest Mina zorgen, dat het kamermeisje, eene brutale Iersche, en de zwarte „Bob", de huisknecht, hun ontbijt kregen ook dezen tafelden zoo overvloedig, dat de bescheiden rechter lu deze keur van spijzen een overvloedig Zondagstnaal zou hebben gezien. Mina werkte ver over bare krach ten ze leerde hier eerst werken ken nen, waarvan ze in Duitschland geen vermoeden had gehad. Een avond van behaaglijke overpeinzingen, een uitrusten, dat outspaut, kende ze niet. Geen rust-uur, geen opdoen van fris- sche krachten, slechts een machinaal arbeiden, dut dc krachten tot het uiter ste inspande en verbruikte. Ze werd gewaar, dut de Amerikaan goed be taalt, maar het individu daarvoor ook geheel tracht te exploiteeren, dat wie In do Nieuwe Wereld geld wil verdie nen, bet-werk van drie Jaar in één Jaar moet leveren. Het jonge, krachtige meisje werd bleek en vermagerde. Misschien was daapvan trouwens niet alleen de over lading met werkzaamheden schuld, misschien droegen ook andere oorza ken er het hurc toe bij. om Mina's ge zondheid te ondermijnen en baren le- vonslust te doen afnemenheimwee en aanhoudend verdriet van hare mede-dienstboden. Wat het heimwee aangaat, ze ontkwam er evenmin aan als ieder ander immigrant. Het vreemde, het ongewone, het gebrek aan belangstelling, dat ze overal op merkte, de klanken eener haar geheel vreemde taal, die in baar oor dringen, de gedachte, duizend mijlen verwij derd te zijn van een liart, dat met haar mee zou voelen dat alles maakte haar bijna ziek van heimwee en deed naar des avonds snikkend op hare legerstede ncèrvallen. Daarbij kwam nog, dat Gussie, het Iersche kamermeisje, en de neger Bob hoar met hunnen baat vervolgden en geen gelegenheid ongebruikt lieten \oorbijgaan om de domme Duitschel« bespotten en haar een poets ta spelen. Gussie verwaardigde haar nauwelijks met een woord ofschoon ze een wei nig Duitsch sprak, daar ze reeds bij Duitschers had gediend, bracht zij e'ke boodschap van mevrouw aan Mina in de Engelsche taal over, en lachte hoonend, als deze verkeerd ver stond en een fout maakte. Maar de streken, welke de Iersche met dc arme Mina uithaalde, waren dikwijls nog veel boosaardiger en van ernstiger aard. Zij belasterde haar bij missis Hawthorn en de kinderen, en stookte den zwarte op, om haar lastig te vallen en te krenken. Zoo verliepen voor Mina negen maanden onder harden arbeid en veel verdriet. En toen zat ze eens 's avonds laat alleen op haar kamer. Het heimwee greep haar aah met ongekende kracht. Snikkend verborg ze het aangezicht in de handen. Hoe kil, hoe troosteloos was het hier 1 Waarom had ze zich laten overhalen om het vaderland te verlaten Maar het geld 1 Ja, het geld Zo wilde immers haar fortuin mak'»! Haar eenige troost was inderdaad bo:- kleine pakje papieren dollar», dut haar bespaard loon uitmaakte, end.it ze uit wijze voorzichtigheid dag e» nacht op baar lichaam droeg En op zekeren dag scheidde ze ook van do zen schat, maar ze was nu niet dr- vig, integendeel, het verheugde hoor, dat zij volle honderd dollais aan Frite kon zenden, opdat hij haar in Amerika kon opzoeken. De overtocht kostte weliswaar op verre na zooveel niet, maar Frits had geschreven, dnt ze maar zooveel moest zenden, nis eenigszins kon missen, want om in 't vreemde land fatsoenlijk voor den dag te kunnen komen, moest hij ziefi nieuwe kleeren aanschaffen en laar zen en linnengoed en nog velerlei c-n ontbeerlijke dingen. En toen kwam de dag. waarop de met smart verbeide arriveerde. Mina had een halvcn dag verlof gekregen, en ontving Frits aan het (lok. Na do hartelijke begroeiing vroeg Mina ho ren verloofde naar zijn koffer, want ze zag niets dan een klein loeren laschje, hetwelk hij in de hand droeg. (Wordt vervolgd!.

Haarlem's Dagblad | 1912 | | pagina 5