HAARLEM'S DAGBLAD. TWEEDE BLAD. Toch nog fortuin in Amerika gemaakt. DINSDAG 28 MEI 1912 Van onzen Reizonden Redacteur MID11F.L TEGEN DE TUBERCU LOSE. (Onderhoud met Dr. TF. J. van Stockum.) Op den Iicndi;icltt.sweg Ie Rotter dam, waar «Ie deftige huizingen in de vensters blikken van de villa's op den Westcrsingel, daar aan den overkant, voor zoover de sierlijke groeningen- zoouien langs de riistiek-overbrugde gracht dat met verhinderen, woont de genee-lieer op Wieu in deze dagen de duizenden lijders aan do vreeselijke volksziekte al hun hoop vestigen. Want daar woont Dr. W. J. van Stockum, do directeur van de chirur gische afdccling van het Hoüerdam- fcIig Gemeente-Ziekenhuis, die in hel eind der vorige maand op het Zevende internationale congres tegen de tu berculose, te Rome gehouden, de me deding iiccft laten doen, dat hij een geneesmiddel voor de tuberculose heeft gevonden. Men is er eenigor- mato too geneigd, om het bericht, dat zulk een middel is ontdekt, met zeker scepticisme te uahvaorden. Tal van malen toch heeft een dergelijke medc- deeling in dc kringen van de lijder9 en in die van de medelijden-mct-di zieken-gcvoelenden vorgcefsche ver wachtingen opgewekt. En het wordt den journalisten wel eons verweten, dat zij meowerken tot het opwekken van die ijdelo hoop door het versprei den van berichten over vindingen op dit gebied. Want, ondanks de tcrug- gehoudcuheid, die de ervaring gebiedt, koesteren de aangetasten zclven altijd weer nieuwe hoop, wanneer een der gelijke meedeèliug 111 do pérs rond gaat. Maar nu Dr. Van Stockum zijn middel reeds sedert twee jaren met veel welslagen -toepast en het congres le Rome, blijkens het feit, dat 't het vlugschrift over het geneesmiddel deed opnemen 111 het Congres verslag, groole waarde hecht aan de gedane ontdekking, schijnt het mij niet voor barig en allerminst aanleidmg-gevend tot valsciie verwachtingen, als ik hier vertel, wat Dr. Van Stockum mij deze week over zijn middel heeft meege deeld. Toch hei ft het nnj eenige moeite ge kost 0111 don geneesheer over te halen het besprokene to publiceercn. Niet, omdat hij bevreesd was, dat do menschen wederom zouden teleur gesteld worden, maar wijl Dr. Van Stockum op het oogenblik de lijders nog niet helpen kan aan liet wondere pracparaat, dat do tuberculose ge neest. „Nadat het beknopte bericht in de bladen verschenen is," zei do heer Van Stockum, „krijg' ik van alle kan ten aanvragen en ik kan het genees middel niet leveren." „Want", ver volgde-hij, „het is niet gemakkelijk te bereiden. Daarvoor zijn allerlei ma chinerieën noodig. 't Zal daarom dooa' een fabriek moeten gebeuren en dat zul dan ook wel binnenkort geschie den. Bovendien ben ik eigenlijk nog niet heelemaal klaar met mijn prae- paraat, Ik heb thans nog drie vor- men, een in natten en een in drogen toestand, waartusschen ik een keuze moet doen. Natuurlijk zi.m die drie vormen in wezen wel gelijk. Daarom is het mij nu nog onmogelijk om do menschen in groeten getale te helpen. Wanneer ik dan ook aanvragen krijg, adviseer ik, dat men zich moet laten opnemen in een ^ler Rotterdam scha Inrichtingen, dan kan ik wel helpen. Maar het aantal plaatsen Is natuur lijk zeer beperkt". Ik heb Dr. Van Stockum toen beloofd in dit artikel nadrukkelijk te verzoeken den ge neesheer thans niet lastig te vallen met aanvragen. Deze belofte heb ik le gretiger gedaan, omdat ik aan dit misschien-wat-teleurstellend-schijnend verzoek de blijde meedeeling kan ver binden, dat binnen een maand of drie het geneesmiddel algemeen verkrijg baar zal gesteld worden. Drie maanden wachten dus! De vraag rijst, waarom Dr. Van Stockum er dan al toe is overgegaan zijn vinding publiek te maken Ik heb daarnaar geïnformeerd en de ge neesheer beaamde het ten volle, dat deze publicatie een on tijd'ge geweest is. 't Was tegen zijn zin eigenlijk, maar de heer Van Stockum was er wc! too gedwongen, omdat anders een ander dokter de primeur zou gekre gen hebben van een dergelijke ontdek king. Want het was den geneesheer bekend, dat een Fransch collega Dr. Bail uit Cannes zich bezig hield met onderzoekingen in dezelfde richting en dat deze voornemens was van de vorkregen resultaten meedeeling te doen op het congres te Rome, dat daar van 14 tot 20 April is gehoudeu. Dat was een moeilijk, ge. al. Wanneer de Franschman eninaai zijn referaat gehouden had zou het natuurlijk een vreemden indruk maken, wanneer onze landgenoot daar maar te Rome kwam beweren, dat hij eoiuderg.jlijk middel ook gevonden badr Daarom werd er iets anders op bedacht. In allerijl werd een vlugschrift samenge steld, dut tot titel had „L'action thé- rapeutique du tissu spléniquo >rra- dió sur-la tuberculose". („Do wer king van het bestraalde miltwecfsel op de tuberculose"). Met zijn stadge noot Dr. Mol kwam do lieer Van Stoc kum thans overeen, dit deze op het congres le Rome de verhandeling van 'Dr Bail af zou wachten om dan bet woord te nemen, om mede te dooien, dat het hem niet verwonderde, dat Dr. Rail met een dergelijk prac-paraat [goede resultaten had bereikt, want dat men dit middel in Holland reeds twee jaren mot goed. gevolg toepaste. Dit was het eenige middel, ont Dr. I Stockum den voorrang, waarop hij recht had, te verschut feu. Aldus ge schiedde en Dr. Mol deelde aan de tweehonderd leden van het congres liet straks .genoemde vlugschrift uit mot het succès, naar ik reeds schreef dat het congres niet algemeene stem men besloot de verhandeling van Dr. Van Stockum, ofschoon eigenlijk vreemd aan de orde-va n-den-dag in het verslag op te nemen. Uit het Fransche vlugschrift en ie i toelichting, die de heer Van S. zoo i welwillend was mij te geven, vat tk het volgende samen: Kort nadat de X-stralen en het radium ontdekt wa- ren, bespeurde men, dat dit licht een genezende werking uitoefende bij sommige ziekten met name op kwaad aardige gezwellen en op lupus. Doch alleen kleine huidontstekingen, die niet verder dan een zekere diepte het lichaam hadden aangetast, konden met zekerheid worden genezen. De lupus bleek de eenige vorm van tu berculose, waarop de nieuwe genees wijze met welslagen kon worden toe gepast. Dr. Van Stockum was door deze genezingen er toe gekomen, om de stelling te opperen, dat bet moge lijk moest zijn, om met deze methode allo ziekten van dezen aard, zonder beperking van de diepte der aantas ting, te genezen. Meh verklaarde die beperktheid van de werking der stralen hierdoor, dat zij niet vei' genoeg in de weefsels door drongen, doch Dr. Van Stockum aan vaardde deze hypothese niet. Immers, het doordringend vermogen van de X- stiralen is zeer groot èn het is nog versterkt door do methodes van toe passing, die sodert gevonden zijn. Do Rottendarnscbo geneesheer kwam tot: de 'overtuiging, dat do stralen hun genezenden invloed niet uitoef en on op liet inwendige dor aangetaste plek ken, maai' zich beperken tot het uit wendige. Wannéér do invloed oor stralen daarin bestaat, dat een anti- kankerachtige zelfstandigheid wordt gevormd, moest deze stof bereid wor den in de rondom liggende weefsels. Do heer Van S. onderstelde ook, dat er een overeenkomst moest bestaan tusscben den genezenden invloed der stralen en de werking van langdurige bestraling op een gezonde huid, die dan beschadigd wordt. Wanneer men dc bestraling korten tijd doet geschie den, heeft zij geen merkbaar resul taat. Pas na enkele uren, den vol genden dag soms eerst, is de vernie lende invloed merkbaar. Indien de stralen niet te lang hebben ingewerkt, herstelt zich de huid weer langza merhand. Dr. Van Stockum vormde toen de volgende hypothese: De be- leediging en vernieling der huid wordt veroorzaakt door do werking van een of andere prikkelende stof (en dus niet door de stralen zelf), die zich pas langzamerhand na de bestraling vormt. Daarbij veronderstelde hij, dat de genezing dor aangetasto plaatsen ver oorzaakt wordt door dio door de-bc- straling gevormdo stof, of dat er een dergelijk scheikundig proces plaats grijpt tussclien c-en huidzelfstandig heid en een bestanddeel aan hc-t ge zwel, waardoor een- nieuwe stof ont staat, die ten opzichte van de ontste king vernielend werkt. Do laatste veronderstelling bleek bet meest aannemelijk. Om deze hypothe se waar te maken, moest in een ge zwel do werkzame zelfstandigheid der huid gebracht worden en moest men het gezwel blootgesteld aan de wer king der X-strolcn, in de hoop, dut do vei moede stof zich zou vormen. Voor de proef had !)r. Van .St een aftrek sel kunnen nemen van de huid, maar de huid is niet zoo gemakkelijk be werkbaar, voor het maken van een ex- trad. Daarom koos de geneesheer de miil-weefs' Is. Met de/.-' miltwcef'.-ls had de dokter reeds eerder gewerkt, c-ii wel bij een poging om een slof te vinden, die een geneesmiddel kou zijn tegen de kanker. Bij deze proe ven kwam do heer Van Ftockuru op hel denkbeeld, naar hij mij vertelde, oin van de milt een extract te maken. Daar aan dc milt bijna nooit kanker achtige deden voorkomen, was hij ol op het denkbeeld gekomen, dal dit li- [chaamsdeel een anti-kankerachtige |stof moest bevatten. Dit kanker-onder- jzoek was niet gelukt, maar, zei do heer Van Stockum, het bracht mij toch op het denkbeeld, om als tu- berculose-geneesniiddol de nnlt van een rund of een varken te gebruiken. Daarvan werd een soort bouillon ge maakt en dit onder de huid ingespo ten. liet eerst bij een aangetaste plek in den hoek van een oog. Daarna werd de wonde gedurende vijf minu ten met X-struleii belicht. Reeds don volg.mdcn dag trad een verbetering in cn na vier weken was dc ontste king, door Dveo behandelingen nog, genezen en kwam niet terug. Groólore gezwellen wcrjlen nu behnn- deiii, doch zonder succes. Beter slaagde dc geneesheer nij de behande ling van '11 jongen man, die een tu- berculehse klier aan den hals had. Een enkeie inspuiting met het extract en vijf minuten bestraling genas hem binnen eenige weken. Een gezwel aan de knie van een kind verdween na eenige inspuitingen en bestralingen. Na eenige dier proeven behandelde Dr. Van Stockum drie tuberculcuso personen die in het laatste stadium waren, als volgt. Honderd gram van het miltweefsel van een rund werd onder dé huid van den buik gebracht en na eenige uren met x-stralcn be licht. Deze behandeling werd gedu rende eenige dagen herhaald en ziet, de verschijnselen der ziekte verdwe nen met verwonderlijke snelheid. Het schitterend resultaat was, <lat do twee burstlijders, die in de laatste periode waren en een jonge man, die vliegen de tering had. volkomen genezen het ziekenhuis verlieten en gezond zijn ge bleven. 1 Nu 'zucht Dr, Van Btockimi naar een gemakkelijk toe te passen methode. Dr. Van Stuekuin het de milt, oesUuleu yóójr' hij dien onder de huid bi'acnt, Do roeven b dieren en men schen met deze niouwo methode slaag den nog schitterender, dan met de eer st methode, V'ciscinilemlc extracten weiden nu bereid. liet vijfde en hot zos-en- twintigsto werden toegepast bij lubor- culóselijders. ilot vijfde extract is een waterachtige stof, die altijd een on middellijke verbetering teweegbrengt en soms een totale genezing. Bij ge vallen van lupus weid de huid eerst bleek, de ontvellingen sloten zich' en, de wonden genazen. Editor, dit ex tract was zoo sterk verdund, dat van 300 tot 600 kub. c.M. moest worden ingespoten. Daarom bereidde de lieer Van Stockum oen meer geconcen treerd extract, dat het 26sto praepa- raat werd. Met onderhuidsche in spuitingen van 20 kub. c.M. eiken dag gedurende tien tot twintig dagen ge- 'iias do dokter o. a. een jong meisje, dat aan longaandoening leed. Na de eerste inspuiting hoestte zij reeds niet meer, na Den dagen waren de ba- .cillen verdwenen en na den twintig; sten da# verdwenen de laatsto ver schijnselen. Een persoon, dio twee jaar dorstlijder was en dag en nacht hoestte, werd op 12 October 1011 voor net oerst behandeld. Nu veertien dagen waren de bacillen onvindbaar geworden en een maand later verliet hij genezen het ziekenhuis. Drie maanden later is de man nogmaals onderzocht, doch hij vertoonde geen enkel verschijnsel van tuberculose meer. Ook bij tuberculeuso biaasuan- doeningen trad de genezing snol in, ill door een tiental inspuitingen. Da- ter heeft de heer Van ölockum zijn praeparaten nog gew ijzigd maar het zou hier le ver voeren, deze wijzigin gen hier te schetsen. Aan hot slot van het vlugschrift aan de leden van hel Congres te Rome schrijft Dr. Van Stockum „Ik wil hier aan toevoegen, dat deze me thode, op kanker toageticst, volledig mislukt is." Het zij zoo en liet is lo betreuren, maar do prachtige resultaten, die bij de behandeling van tuberculose en lupus zijn bereikt, zijn van zulk een ontzaglijke beteekeriis, dat men niet le optoniistisch is door te beweren, dat men nu eindelijk den strijd tegen do rreeidljte volksziekte afdoende zal kunnen beginnen. JAC. C. M. Jr. Buitenlandscli Overzicht Oe ooriog inssclieB Italfsen Tnrkye In rie laatste dagen Is or blijkbaar niet gevochten. Toch duurt de gespan nen toestand voort, ja de geschillen tas- de oorlogvoerende partijen worden steeds sclierpor. Italic doet als heer en meester over de bezette eilanden in do Aegei- ache Zoo. De ItelJunnsche vlag waalt er, Italiaan sche postzegels moeten ge bruikt worden, ja, voor de Turksche goederen moet zelfs 11 pCt. douane recht betuald worden. Do bewoners van Samos zullen oen protest over de schending van linn rechten door de Italianen aan de beschermende mogendheden zen- Ma ar of dat veel zal helpen Ook van Turksehen kant komt nieuwe pressie. verklaring van den Turksohen minister, dat hij onmiddellijk de Dardunollen zal sluiten, als do Ita lia pep Chios en Mytilene mochten be zetten, heeft in de Eugelsche scheep- vuifrf&nngen te Konstantinopel groo- te opschudding verwekt men betwist Turkije liet recht dc Dardiuiellen ver der te sluiten. Turkije lieeft intus- echen aanzienlijke troepenrnasêa's bij den-Bosporus samengetrokken en de w rdeöigings w eikc n aaiimcrkelij k doen versterken. Eenige niouwo lich tingen zijn in Turkije opgeroepen. Een Engelschc nota zegt, dat zelfs al zou Italië Mytilene bezetten, er toch nog een afstand van 80 K.M. tusschen deze voorpost cn (lc Daixla- nciien zou liggen. De Turken zouden dit dus niet als voorwendsel kunnen nemon, om de Dardanellen te sluiten, daar do Italianen, alvorens de zee- engte binnen te stoonien, tooli eerst do buiten-verdedigingen zouden nioo- teu bombardeeren. Italië moet 't voornemen hebben do Dardanellen uit de lucht te bombar deer 0.1. Uit' Rome wordt geseind: Het lu clil se hip T, 1 wordt in Bracclono in oixlo inbracht en zul dezer dagen naar den van de eilanden in do Aegoï- scho Zee gezonden worden. Naar het heet, zal het luchtschip, dat veel «rodte? is diui dc twee luchtschepen, die in Tripolis zijn, gebruikt worden om do forten van de Dardanellen Wit de lucht to bombardeeren. In oen interview heeft dc Turkscho minister van buitenlands'obe zaken verklaard, dat hij zich uit alle macht verzetten zal tegen een eventueel© Eu.ropccsche conferentie, daar hij overtuigd is, dat deze conferentie zou uitioópèn op een verdeeling van Turkije. Ook Italië is blijkens do persuitin gen legen een conferentie. De Uit Smyrna uitgewezen Italia nen, die naar Italië teruggekeerd en te Napels en Brindisi ontscheept zijn, schilderen de gruwelijke vervolgingen dio zij sedert 8 maanden to lijden hadden en die zich vooral tegen de arbeiders richtten. De ellende ouder hen was zeer groot. Do Turksche autoriteiten verlangden voor hun vertrek de betaling van een belasting, waartoe de buitenlanders niet ver plicht' zijn. Vele Italiaansche vis- schers worden te Smyrna gevangen geiioifden, daar do Turken vreezen, dat zij met do ligging der mijnen in dc haven bekend zijn. Uit Smyrna zijn reeds 4000 Italia nen gezet Zoo gauw er schepen zijn, zullen er nog 6000 volgen. Do K^ningïn-moöder schonk 20,000 lire tér ondersteuning van de uitge wezen Italianen. De Tribuun" verklaart, dat Tur kije door do uitzetting der Italianen de aanspraak op den naam van geci viliseerde mogendheid verloren heeft. Dc „Giorno d Italia" zegt, dat de geheele Italiaansche pers de uitwij zing als een daad van barbaan*ii- held beschouwt, die ln strijd is met hot volkenrecht. Ook dc „Ossoivatore Romanolaat zich ln dezen geest over de uitwijzing uit. Da Franscben la Marokko. Generaal Lyautey is te Fez aange komen. Aangenaam vond hij den toestand niet, went zijn eerste werk was aan zijn regeering te Parijs vragen om meer troepen. Deze zullen gezonden worden. Ook is or weer om Fez gevochten. Verschillende stommen deden aanval len op de stad, maar zij werden door da Fransche verdedigers teruggesla gen De Fransclien hadden 1 officier gedood eu 30 soldaten gedood eo ge wend. Verzekerd wordt, dat de Sultan Mcelav Hafxl bij zijn voornemen blijft om af te treden. Ilij wil ook naar Rabat vertrekken. Dan komt er onder de Marokkanen natuurlijk een verwoede strijd over lieu SulïanszeteJ. Dat geeft dan weer nieuwe verwikkelingen. Er wordt bericht, dat niet twee ge broeders Mannesmann (Duitschers) maar alleen Otto Mannesmann met 0 commercieele adsistenten, de heeren Trann en Iversen, gevangen genomen zijn. De drie gevangenen waren op weg naar een farm van Mannesmann. Hun werden door dc Fransclie autoriteiten de wapens af genomen, hoewel liekend was. dat in dit gebied een opstand woedde. Zij zijn doorgetrokken naar Marrakeéj c:i keerden terstond vandaar terug, toen zij hoorden, dat dc opstand zich uitbreidde. Te Torudant zijn ze daar op gevangen genomen. De stakinysonlusten Is Boedapest. Vrijdagavond vielen opnieuw on geregeldheden voor op een boulevard. 140 manifestanten werden gearres teerd, waarvan de meesten gewapend waren met messen en revolvers, ter wijl zij bovendien de agenten met steenen gooiden. Te Temeevar. Nogyvorad, Gyer, Brasso en Arad is de algeiueene sta king ook uitgeroepen, maar de orde is daar niet verstoord. Zaterdag was t ook in Budapest rustig. Volgens officieele berichten zijn 230 personen gewond, het grootste gedeel te door sabelhouwen. Meer dan 800 personen zij.11 door de politie ver hoord. Tegen 67 zal door den officier van justitie ecu vervolging worden in gesteld. Atlirlal. DE KIESRECHTHERVORMING IN ITALIë. De Italiaansche Kamer van Afge vaardigden nam met 284 tegen 62 stemmen de kiesrecht-hervorming aan en verwierp met zeer groole meerderheid het voorstel van Mira- belli, waarin gevraagd werd, den po- itiélten eed af te schaffen. DE OPSTAND IN ALBANIë. Berichten uit Albanië melden, dat en algemeene oproeping is verspreid onder do Albancezen, om vóór do oisohen to strijden, die in het memo randum der leiders vervat zijn. In het gevecht bij Ipek vermeester den de opstandelingen een kanon, met bespanning en ammunitie. DE ANARCHIE IN PF.RZIë. Uit Teheran wordt bericht: De troepen van deu president Sa- ar-ed-Daoules zijn door de regco- ringstroepen verslagen en totaal in de pan gehakt. DE REVOLUTIE IN MEXICO. Er wordt geseind, dat de regee- ringslroepen onder generaal Huerta de rebellen hebben verslagen. Op een ander punt zijn de rebellen zeer in liet nauw gebracht. De Amerikaansche autoriteiten heb ben besloten, deu rebellen te verbie den, over de grenzen te komen, DE NEGER-OPSTAND OP CUBA. Volgens een telegram uit Havanna, neemt de opstand snel in omvang toe De opstandelingen vernielden de spoorweg- en telegraaflijnen .De blan ken in do oostelijke provinciën zijn naar de steden gevlucht. Daar de ei genaars van de Amerikaansche plan tages niét beschermd worden door de CubaanscJie autoriteiten, hebben zij de regeering der Vereenigdo Staten om de hulp van marine-soldaten go- vraagd daarvoor is echter de too- stemming van de Cubaansche ivgeo- ring noodzakelijk Een Amerikaan<ch fabriek is vermeld. Uit Washington wordt geseind De derde en vierde devisio «Ier Atlanti sche vloot, hebben bevel gekregen naar Key-West to gaan en zich g. r. -d te houden om naar Cuba to ,-k- kon. De oproerige negers hebben enk le plantages geplunderd. PRESIDENTSVERKIEZING IN PERU. Bij de presidentsverkiezing kwamen onlusten voor. Er vielen zelfs een aantal dooden en gewonden. Hc-t volk eischt on geldigverklaring der verkie zing. Du .'o is dan ook volgons cn la ter bericht inderdaad ongeldig ver klaard. Het gepeupel stak do huizon van verschillende politieke leiders :n brand, 0. a. van den condidaat voor 't presidentschap Aspillag. Binnenland BEZOEK VAN DE KONINGIN AAN PARIJS. Aangaande het voorgenomen op onthoud van den Koninklijken trein te Laekea op de terugreis uit Parijs, kan „Hel Vad." nog het volgende mededeelen: Het oponthoud zal langer duren dan aanvankelijk was gemeld, hoogit waarschijnlijk 45 minuten 1 uur. Koning Albert, en koningin Eliza beth zullen beiden aanwezig zijn 011* do Koningin en Prins Hendrik te begroeten. STAATSCOMMISSIE VOOR DE VERDEDIGING VAN INDIé. Naar de „Java Bodo" mededi.-dt, zijn tot leden van bovengenoemde commissie benoemd de algemeene secretaris G. J. Staal, de chef van den generalen stof van het leger In Nederlandsch-Indie, generaal-majour J. P. Michielsen, en de beer Liefrinck (met wien waarschijnlijk be doeld Is do directeur van financiën F. A. Liefrinck). Het vertrek der aan gewezenen uit Indië 'herwaarts zal in den loop der volgende maand plaats hebben. OCTROOIW ET 1910. Bij kon. besluit is bepaald dat de Oetrooiwet 1910 in werking zul tic- den op 1 Juni 1912, des namiddags te twee uur Amsterdamsche tijd, het geen overeenkomt met des nainid. dags acht uur vijftig minuten iu Nederlandsch-Indië, des voormiddags negen uur acht-en-vijftig mimiteu iu Suriname en des voormiddags negen "ur drié minuten in Curacao. INTERN. TUINBOUWTENTOON STELLING. De volgende bekroningen ln de Nedorlandsche afdeeling zijn bekend geworden Vereeniging Aalsmoer-bloemisten: groote zilveren cup voor afgesnedon bloemen (seringen en rozen) bd gour den medaille; Holl; wintertuinbouwachool, Bos koop. zilveren medaille voor Azalea e; A. Steensma, Gouda: groote zilve ren cup voor snijgiroen; S. Smits en Co., N aard en: bronzen medaille voor junijverus; M. Baardse, Aalsmeer: verguld zil veren medaille voor Hortensia's; E. H. Krelage en Zoon, Haarlem; gouden medaille. MOORDAANSLAG. Te Winschoten is een moordaan* slag gepleegd- Do 30-jarige Harmina Pluim te Groningen, guucheiden vrouw van Lienko van der Veen te Wildervank, was gedurende de ker mis in gezelschap van Johannee Ja cobus Olfers, 19 jaar. Zo kregen twist eu Olfers, wien reeds een revolver afhandig was gemaaJct, stak in woe de Harmina in den linker schouder en in den arm en bracht haar een snijwonde toe van 32 c.M Olfers werd gearresteerd. De vrouw heeft veel bloed verloren. Haar toestand is zor gelijk. Zie vervolg Binnenland op pagina 3, Tweede Blad. Feuilleton Vertelling uit "t Dnitsch van HARRY SHEFF. 3) Ja, begrijp eens, hoe ongelukkig ik was, antwoordde Frits terneer geslagen. Toen ik in Hamburg aan boord van do stoomboot wilde gaan, en ecu oogenblik den koffer uit het oog verloor, is hij weg.... gestolen met al mijn kostbare goederen. Ik was Lolaul wuuhopig. Nu, Frits, troost je maar, ant woordde Mina op liefderijken toon. Het verlies van je kleeren is wel erg, maar daarom mug men toch niet wan hopen. Ik heb intu&schen weer geld gespaard, dat geef ik jou natuurlijk. Dit vooruitzicht sclreen Frits Leh- ,,ort nieuwen levensmoed te geven bi drukte den aru» zijner verloofde -Later eu mompelde iets in zijn licht blonden baard van eeuwige dankbaar heid. Had Mina gehoord, wat op dit oogenblik twee heer on elkander toe fluisterden. die ook van de stoomboot •waren gekomen en nu achter lien lie pen, ze was misschien minder vlug ge weest met haar spaarpenningen aan Ftits Lehmert toe tc vertrouwen. Zie eens, zei de eene heer tot zijn metsezel, dien blonden man, die met het mooie meisje loopt, hij is met me overgevaren. Het zou me leed doen, ais het meisje, dat braaf lijkt, de verloofde was, over wie hij onder weg sprak. Een gemeene kerel, een speler, die zijn beetje geld op het schip heeft zoek gebracht. Die zal het ver brengen in Amerika. Jammer genoeg bereikten deze woorden Mina's oor niet, en zoo gaf ze Lehmert argeloos elke maand ii ar zuur verdiend loon, want de kleer maker had, naar hij zei, een bank ge vonden, welke ecu procent meer in terest betaalde dan andere spaarban ken. En 't was toch jammer, dat niet mee te nemen, meende de kleermaker, en hij stond er op, dat hij het geld zelf heen zou brengen. Stipt verscheen bij den eersten van elke maand in de keuken van het huis der Hawthorns, om de verschenen achttien dollars Mina gaf voor zie h- zelf zoo goed als niets uit in ont vangst te nemen. Bij een dezer bezoeken gebeurde het, dat Mina op de bovenste verdie ping van het huis bezig was en Leh mert in plaats van zijn verloofde de lersche aantrof. De slanke gestalte, de elegante ma nier, de zelfbewuste stoutmoedigheid \uu Lehmert maakten indruk' op Gussie zij zocht uit alle hoekjes" van haar geheugen bijeen wat ze van de Duitsche taal kende, de kleermaker deed hetzelfde met de Eugelsche brok jes. die hij reeds iu de kroegen had opgedaan, en weldra was een gesprek aan den gang. Twee mens- hen had den elkander gevonden. Van dezen dag af wus de lersche in haar gedrag tegen Mina als met handen omge keerd. Ze gevoelde zich plotseling tot haar aangetrokken en huichelde vriendschap voor haar. E11 Mina in hare onschuld geloofde aan dezen ommekeer. Ze vermoedde niet, dat haar vriendin Gussie op de vrije Zon dagen, wanneer ze gekleed als ccne lady het huis verliet, zich in gezel schap van haren verloofde uitstekend amuseerde. Aan het uitoefenen van zijn beroep dacht Frits niet. Men gaat niet naar Amerika om te werken, luidde zijne stdling men moet in dit land der verrassingen op gemakkelijke wijze zijn fortuin maken. Bovendien had hy immers een rijke bron voor geld. Mi na stelde hem trouw al hare spaarpen ningen ter hand. Ze wilde immers niet met ledige handen in 't huwelijk tre den. Op zekeren dag het was onge veer een jaar na de aankomst van Frits Lehmert bracht mr. Haw thorn, toen hij 's avonds uit zijn ma gazijn huiswaarts keerde, een klein kistje mede. Hij beduidde zijne eclit- genoote, dal zc hem in de slaapkamer zou volgen, en daar hij zich nu rnet beur alleen en onbespied waande, toonde hij haar don inhoud van hot kleine lederen étui. Doze bestond uit een aantal kostbare diamanten, welke zeer smaakvol en modern waren gezet. - Ik zul deze kostbare steenen eeni ge dagen hier in huis bewaren, zei do juweelenhandelaur, een bekende actrice heeft ze mij verkochtze stelde daarbij echter do voorwaarde, dat zelfs mijn personeel niet mag verne men, waar de sieraden vandaan ko men. De dame is namelijk practisch en verandert de geschenken, welke hare vereerders haar aan do voeten leggen, 111 baar geld. Natuurlijk is ze er op gesteld, dat zulks niet bekend wordt Ik zul in de eerstvolgende da gen dc steenen uit do monteering bie- ken en zo don ln mijne inbraakvrijc kast onder het magazijn leggen. Tot zoolang bewaar ik zo in de ijzeren kist, welke onder ons ledikant aan den vloer is vastgeschroefd, en ik ver zoek je er overdag nu en dan een waakzaam oog op te willen houden. Mevrouw Hawthorn beloofde haar echtgenoot zulks te zullen doen, en daarna gingen beiden in de eetzaal. Twee dagen later deed Mina eene ontzettende ontdekking. Evenals al tijd stond ze om vijf uur op, kleedde zich aan en verliet haar kamer, om Gussie. die 111 een klein vertrekje naast het hare sliep, te wekken. Maar al het kloppen en roepen voor de deur hielp niets. Het kamermeisje gaf gee-: antwoord. Toen trad Mina, die zich over den vasten slar.p harer vriendin niet genoeg kon verbazen, het kleine vertrekje binnen. Met een kreet sprong ze achteruit. Gussie lag met eene doodskleur op het gelaat roerloos op haar bed. Ze is v annacht plotseling gestor ven, rien Mina handenwringend, mijn hemel, de cngelukkige Er ze wos nog zoo jong Snikkend ging ze naar beneden, naar de eerste verdieping van Eet huie, waar de slaupvertrekken der fa milie lagen. Maa: hoe werd het haar te moede, toen zij meneer en me vrouw, de kinderen en de gouvernan te eveneens bewusteloos vond liggen. Gillend vloog ze de straat op^ en bracht door haar weeklagen de voor bijgangers en de politie op de hoogte. Een misdaad een moord stamelde ze. Men drong het huis binnen, men haaldo geneesheeren, en dezen had den nauwelijks de vertrekken betre den, of ze constateerden op grond van een akelig zoeten geur, die het gan- scbe huis doordrong, en van den toe stand. waarin de familie, Gussie, de gouvernante en zelfs de neger werdea gevonden, dat in den verloopen nacht al deze personen door misdadige han den met chloroform bedwelmd waren. Na ingespannen arbeid gc-lukte het den dokters, om alle patiënten weer in het leven terug te roepen, en be halve een hevige hoofdpijn gevoelden ze geen nadeelige gevolgen van do misdaad, die aan hen was gepleegd. Daarentegen miste mr. Hawthorn het lederen étui met zijn kostbaren in houd. Het kistje, waarin dit geborgen geweest was. had men opengebroken en geplunderd. Wie was de dief De detectives wa ren met hun antwoord op deze vraag heel gauw klaarze loslen de hun ge stelde quaestie als in een handom draai op. Ze constateerden, dat de dief, zou t al niet een der bewoners van het iiujs zelf was, tech door ecu der bewohers binnengelaten moest wezen en ingelicht omtrent de inrich ting der woning. Slechts op deze wijze had hij kunnen vernemen, dat de kostbare sieraden zich in de slaapka mer bevonden, en alleen zóó was hij in staat geweest, om de bewoners be wusteloos te maken, zoodat niemand er ook maar het geringste van be speurd had. (Wordt vervolgd)^

Haarlem's Dagblad | 1912 | | pagina 5