NIEUWS» en ADVERTENTIEBLAD. 29e Jaargang, No. 8875 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. WOENSDAG 29 MEI 1912 A HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN A D V E R T E N TIN: PER DR'£ maanden: Van 1—5 regels 50 Cts.; iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement voor Haarlem i.zu ity Haarlem van 1—5 regels elke regel meer ƒ0.20. Reclames 30 Ce:.; per rccreL Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der ^5*1 (?9 Bij Abonnement aanzienlijk rabat. gemeente).. 1.30 /zJJJ'%S.,rA AdvertentiCn van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels. 25 Cts. per plaatsing: Franco per post door Nederland„1.65 fc fv;Ll JsÈ 50 Cts. voor 3 plaatsingen a contant 1 Aizonderlijke nummers0.02?2 Y jfc. fej: ir Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem0.37j-a Redactie en Administratie: Groote Houtstraat 53. de omstreken en franco per post 0.45 .i Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 60C en der Administratie 724. Uitgave der Vennootschap Loureus Coster. Directeur J. C. PEEREBOO.M. Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12. Telefoonnummer 122. Tot de plaatsing van advertentiën en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem in dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Bultenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALT A Warmoesstraat 76—78, Amsterdam. Telephoon interc. 6229. DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN BLADZIJDEN. EERSTE BLAD. AGENDA DONDERDAG 30 MEL Orgelbespeling in de Groote K6rk ▼an 23 uur. Schoten-. Vergadering \an den Ge meenteraad, 7 1,2 uur. Stadsnieuws Om Ous Ileen. In het Tweede Blad van dit num- Iner vinden onze lezers een artikel: „Coppec te Halfweg", in de rubriek Dm Ons Heen. DIACONESSEN-INZEGENING. In de Janskerk heeft de inzegening "plaats gehtut van acht zuaters tot Dia eonessen. Het kerkgebouw was geheel gevuld met belangstellenden, waar onder vele verpleegsters. De voorzitter van het Diaconessen- huis, de heer jhr. dr. M. F. van Len- nep, opende de bijeenkomst met een kort welkomstwoord, waarna de aan wezigen het eerste en laatste vers van Gezang 273 zongen: „Beveel gerust uw wegen". Na in gebed te zijn voorgegaan, zong bet zangkoor „Ilarpe Davids" het 1ste, 2de en 6e vers van Psalm 84 op fraaie wijze. Hierna sprak de voorganger de acht lust ei s toe. Do heer Van Lennep zeide met groote blijdschap hier weder deze zus ters te zien die zich aan den dienst des Hoeren willen wijden en aan dien van het Huis. Maar niet alloe>n als voorzitter van het Diaconessenhuis, doch ook als oud-predikant van Haarlem wcnsclito Dr. Van Lennep die .nieuwe Diacones- Ben en ook de gemeente geluk met de ze aanwinst. Het diaconessonwerlt is ook een gemeentewerk en door dit ge zegend werk wordt tevens de geheel© gemeente gezegend. Vervolgeus zei spr. met dankbaar heid te herdenken, dat van de 8 zus ters die heden ingezegend worden er reeds drie te Haarlem, 1 te Bloemen- Öaal en 1 te Katwijk werkzaam zijn. Daarna wijdde hij een kort woord als inleiding op liet werk der inzege ning zelf en ontleende vervolgens zij ne toespraak aan het 10e vers van het tweede hoofdstuk uit den Brief van Paul us aan die van Efeze: „Want wij zijn Zijn maaksel, ge- BChapen in Christus Jezus tot goede werken, welke God voorbereid beeft, opdat, wij in dezelve zouden wande len."' Weest stil en wacht. Vraagt niet, wat gij te doen hebt, lieve zusters. Laat u leiden. Doe eiken dag het werk dat de Heer op uw pad legt- Gij raapt deze werken op als een kiud de bloemen langs den weg. Blijft rus tig en kalm. Uw werk is belangrijk en dooit behoeft gij u te laten ont moedigen. Waai- gij geroepen wordt, zendt de Heer 1'. Door gejaagdheid en onrust is menig leven mislukt. Gij, lieve zusters, moet ook niet gejaagd en onrustig zijn, dan zijt gij bewaard voor misnoegdheid, voor hartstocht, voor teleurstelling eu vele dingen meer. Gij zijt goede en getrouwe dienstmaagden en zult dit blijven. In aansluiting met zijne rede was het thans door de gemeente gezongen 2e vers van Gezang 254: De lendenen omgord! schikt weg wat u zou bind'ren, Om volgzaam, t'aller uur, langs d'on- gewisse patin, Als knechten in Gods dienst, neen, als geliefde kindren, Den weg, dien Ilij u wijst, te gaan! Toen had de plechtigheid, waar voor allen te zamen gekomen waren plaats en geschiedde de inzegening. Ds. Kampslra steldevragen, die met ja werden beantwoord- De pre dikant richtte zich thans tot elk der zusters met een Bijbelwoord en toen ten slotte de gemeente „Dat 's Heeren zegen op U daal," aan de knielende zusters toezong, was zichtbaar me nigeen onder don indruk van het oo- genblik. Na afloop van het gebed, dat hier na door ds. Kampstra werd verricht, zong het zangkoor het „Onze Vader'", getoonzet door den blinden organist en componist Pomper. Na afloop der plechtigheid werd in het Diacones&enhuis, in gezellig sa menzijn, deze inzegening verder ge vierd. FEEST DER H. II. V. Morgen, Donderdag, herdenkt de Baarlemsche Handelsvereeniging haai 20-jarig bestaan met een feestavond in den schouwburg voor de leden en hunne dames. Mevrouw Emrik verleent daarbij welwillende medewerking, evenals de heeren Hoefman, van Hoboken en J. v. E. (zang, viool en voordrachten), het man<loline-"czelschap Con Amore en de heer Van Cittert als accompagna- teurbovendien worden, onder leiding van den heer Van Eijkern, levende beeldengroepen vertoond. Men ziet een veelzijdig program ma, dat zeker tal van leden met hunne dames naar den schouwburg lokken zal. Daar bestaat gelegenheid tot plaatsbespreking voor wie van een goede plaats zeker willen zijn. De heer G. van der Most van Spijk, voorzitter van de H. H. V., zal een kort woord spreken over de aanleiding tot dezen feestavond. W. Eierman. Morgeu, Donderdag 30 Mei, zal de heer Ezerman, jrganist en klokkenist van de Groote Kerk, zijn laatste orgel concert. geven in die kerk. Daaraan zal een eenvoudige hulde worden verbonden. Na afloop der uit voering woi'dt de heer Ezerman door Dr. A, II. de llartog, den heer Louis Robert en den heer Philip Loots afge haald van het orgel en in de kerk ge bracht, waar de overige leden eenèr Commissie, de heeren Ds. P. E. Bar bas, Jlir. A. W. G. van Riemsdijk en J C. Peereboom hem ontvangen. De beer Robert, die op het orgel achter blijft, zal dan voor den scheidenden organist het instrument nog eens doen hooren met de uitvoering van een compositie van Bach. Ds. Barbas zal daarna den schei denden organist toespreken en hem een enveloppe als huldeblijk van vele vrienden met een album, waarin hun ne namen voorkomen, overhandigen. liet album en een gedenkplaat met den naam \an „W. Ezerman, organist en beiaarder", die op het orgel zal worden aangebracht, zullen voor de deelnemers aan het huldeblijk Donder dagmorgen te bezichtigen zijn in de kosterij van de Groote Kerk. Een bengel. Hoe een 14-jarige knaap do geheelo politiemacht op de been brengt, blijkt uit het volgende: Dinsdagavond om half negen kwam M. C. F,, vrouw van II. D., Rozenprieelstraat, aan het po litiebureau keunis geven, dat haar 14-jarige zoon G. D. 's morgens om 6 uur naar zijn werk aan de Werf Con rad was gegaan en aldaar om 7 uur vermist werd, nadat hij van een schuit kolen had gehaald. Aangezien het werkvolk naar huis was en deze mededeeling derhalve niet dadelijk nader kon worden on derzocht, werd natuurlijk vermoed dat de jongen verdronken was. De politie begon dan ook dadelijk met dreggen, eu rechercheurs trok ken er op uit om op andere wijze licht in deze duistere zaak te brengen. De dreggers vonden niets, maar de andere speurders vernamen, dat vriendjes den vermisten knaap om 9 uur op den Kleinen Houtweg hadden gezien, dat hij gezegd had in den om trek van den Hertenkamp te zullen slapen en Woensdagmorgen om 5 1/2 uur aan de Meester Joostenlaan pre sent te zullen zijn om met hen te gaan wandelen. Uit andere inlichtingen bleek ooi weldra dat den knaap geen ongeluk was overkomen. Hij was ui omstreeks 7 uur des morgens van een in aan- iw zijnde graanelevator naar de vuurwerkerij gestuurd met een schop! om vuur te halen. In de vuurwerkerij was hij ge weest; daar had men hein niet aDeen gezien, maar ook zijn schop gevon den. Daarna moest hij dus stilletjes zijn weggeloopen. En dat vermoeden bleek maar al te waar. Want hedennacht om 1 uur klopte de ondeugende bengel uit eigen beweging aan de ouderlijke woning aan, waar hem voorzeker geen pret tige ontvangst zal zijn bereid. Maar ook hedenmorgen ten politie- bureele zal hij nog wel het een en an der hebben moeten hooren. Instantanées. Vraaggasprek van den dag. MET EEN HAARLEMSCHEN ELF STEDENTOCHT-RIJDER. De heer H. Buiskool, voorzitter van de Haarlemsche wiclrijdersvereeni- ging „Onder Ons", die den Elfsteden tocht per rijwiel heeft meegemaakt, heeft ons daarover het een-en-ander verteld. Wc gingen des morgens om 5 uur uit Bolsward weg, vertelde de heer Buiskool, en kwamen er om 5 uur 47 min. terug. Dus u heeft het in 12 uur en 47 minuten gereden. Ja, zeide de heer B., maar ik rust te van dien tijd een goede twee-en-een half uur. Ik heb dus de 211 kilometer in een tien uren gereden. Dan ging het heel hardt merk ten we op, wat do heer B. toestemde. We reden gewoonlijk 23 Kilome ter per uur, ondanks den sterken wind. Die deed ons zeer veel kwaad. Van Balk naar Stavoren b.v., een afstand die «naar 23 kilometer is, reed ik twee uur over. Er zijn er wel, die veel har der gereden hebben, maar dat waren racers. Die legden den afstand af in negen uur. Wat tengevolge had, dat* zij tc Bolsward het eindpunt niet da delijk konden passeeren. Want er was vooruit vastgesteld, dat niemand vóór vijf uur terug mocht zijn. Dit om het wedstrijden te voorkomen. Wc maakten den lieer Buiskool een complimentje over z"n uithoudingsver mogen. Wie fietst, weet dat 211 K.M. op één dag geen kleinigheid is. Legde u vroeger wel meer derge lijke afstanden af? informeerden we, in verband hiermee. Ja, zei de lieer B., behalve in do laatste jaren fietste ik nogal eens van Haarlem naar Winschoten in éóiï dag. Dat is een 230 K.M. De afstand is in Friesland heel erg meegevallen. Dat blijkt ook wel uit 't feit, dat van de 264 deelnemers aan den tocht, 255 den geheelen rit vol brachten. Onder hen waren de zes deelnemende dames, die, bij haar aan komst aan de controles en te Bols ward toegejuicht werden. Een van de tochtgonooten had een hout been. Die heeft dus den geheelen rit met óón been getrapt. Hoe die dat stormoind van Balk naar Stavoren heeft afgelegd, is mij een raadsel, zei de heer Buiskool. Waren de meeste deelnemers Friezen? Ja, maar zestig wonen er buiten de grenzen van Friesland en daar zijn natuurlijk ook nog oud-Friezen bij. Hier uit de omstreken hoeft voorts nog deelgenomen de heer A. Pfleging, te Santpoort, die omstreeks 8 uur aan kwam. Hoe voedde u zich, gedurende den tocht? We aten niet veel en dronken natuurlijk geen alcohol. Voornamelijk gebruikten we melk en eieren. Het is verbazend hoe goed warme melk je doet En dan vooral suiker. De suiker klontjes hebben op dezen tocht weer bewezen dat zij het best de spieren op sterkte houden. En hoe was de bevolking ge stemd? Die was zeer geestdriftig en hulp vaardig. Ik heb geen enkel bandlek gehad. Maar als de boeren zagen, dal er een lek was, stuurden zij de knechts er op af, om de puncturen te herstellen, opdat de rijders rusten kouden I llier-en-daar had men de straten extra aangeveegd cu overal had men zorgvuldig nagegaan of er geen glas of andere scherpe voorwer pen op den wei' lagen. Autoriteiten en politie waren om strijd hulpvaardig en de toclit was uitstekend geregeld. We hebben dus een aangename her innering aan den Elfstedentocht be houden, besloot de heer Buiskool. De paardentram. Wegens beëindiging der concessie biedt de Haarlemsche Tramweg Maat schappij haar materiaal te koop aan. Vergiftiging? Hedenmiddag werd op do begraaf; plaats onder Schoten, in tegenwoor digheid der justitie opgegraven een kinderlijkje, dat door de moeder des tijds wonende te Schoten, maar die thans in 't gesticht Meerenberg ver pleegd wordt, vergiftigd zou zijn. Het lijkje is naar het Gasthuis overge bracht, om daar geschouwd to wor den. Grafische vakken. Door vertrek van den penning meester van de afd. Haarlem van do veroeniging tot bevordering der ge zondheid in de grafische vakken, de heer G. Drommel, wordt deze functie tijdelijk waargenomen door den se cretaris dezer veroeniging, den heer Flameling, Jan Frederik Helmcrs- straat. alhier. Mishandeling. Een instructie werd hedenmorgen gehouden in zake do ernstige mishan deling gepleegd op Zondagavond 28 April j L te Haarlemmermeer op B. Nadat R. bewusteloos was geslagen, heeft hij den geheelen nacht op de plaats des misdrijfs gelegen en is na thuis gebracht te zijn ernstig ziek ge weest. De vermoedelijke daders van deze laaghartige mishandeling B. en S., zullen zeker een zware straf niet ontloopen. PINKSTER DRUKTE. De Noord-Zuidhollandsche tram ver- voordo of» den eersten Pinksterdag van Haarlem naar Leiden 2000 reizi gers en van Haarlem naar Alkmaar 2000 reizigers. Op don tweeden Pink sterdag waren die getallen 6200 en 6000. DE MISHANDELING. De toestand van Jansen, die sedert Maandag, 2en Pinksterdag, verpleegd wordt ia het Diaconessenhuis, is zeer goed. De verdachte Vrenegoor, door de politie te Heemstede aangehouden, is na verhoor en 't opmaken van proces verbaal, ontslagen. GEMEENTELIJKE ARBEIDSBEURS Nieuwe Gracht 3. Telefoon 1170. Ingeschreven: T timmerlieden, 1 machinale houtbewerker, wa genmaker, meubelmaker, mo delmaker, 2 metselaars, 4 opper lieden, 1 Btucadoors, 1 witters, 1 machinebankwerkers, 1 monteurs, 3 grofbankwerkers, 1 metaaldraaiers 1 vuurwerkers, Aetelmaker, 2 burgersmeden, 2 machinisten, 4 sto kers, 1 electricien8, instrument makers, i koperbankwerkers, 1 ko perslagers, 3 loodgieters, 2 schoen maker, zadelmaker, kleerma kers, 1 schilders, 1 behangers, 1 stoffeerder, i bloemisten, 2 tuin lieden, 5 grondwerkers, 4 bakkers 1 banketbakker, slager, i krui deniersbedienden, keüners, 10 ma gazijn knechts, 15 loopknechts, huis knechts, 1 sigarenmakers, lu kantoor bedienden, boekdrukkers, 2 letter zetter, 1 lithograaf, binders, 12 losse werklieden dienstboden, 16 werksters, 2 naaisters, 1 kook sters, 2 huishoudsters, 4 vrou welijke kantoorbedienden, adspi- rant bouwk. opz., 1 steenhouwer voegers, 2 Koetsiers en voerlieden boerenknechts. 2 Schippersknechts Gevonden voorwerpen. Terug te bekomen bij \V. Piepers, Bloemertsleeg 6, een hondje. G. Avezoath, Klarenbeekstraat No. 59 rood, een schippershaak. N. Zethof, Meesterjoostenlaan no. 3, een lorgnet in étui. D. Ameronge», Oranjestraat 117, een kindei blouse. N. Huybooin, Oudeweg 15, een rij- wielpoinp. Firma Van Dijk, Groote Houtstraat 28, een theescherrnpje. Cl». Oudhof. Lange Vlamingstraat 127, twee portretten van padvinders. D. Staal, Smedestrant, een damea- purapluie. J. van Rertoo, Gen. Cronjéstraat no. 101, een boxhond. C. Dijt, Uiteriboschstraat 13. Heem stede, een Dortemonmie met inhoud. Ch. Warmerdam, Molcnsteeg no. 20. een portemonnaie met inhoud. A. de Kruif Vooruitgangstraat 131 rood, een portemonnaie met inhoud K. van Pel Teylerplein No. 3, een hondenhalsband. S. Veldkamp, 2de Zuidpoldcrstraat 59, een hondenhalsband. E. Zwaanswijk. Oostvest no. 12, een ketting, waaraan een kruisje. A. Jacobson, Koudenhorn 56, een leesboek. J. van Duffelen. Leliestraat 8 rood, een medaillon met haarwerk en por tretten. J. Hartog, 1ste Zuidpolderstraat 22, een kinderarniband. - Binnenland TWEEDE KAMER. Men seint ons: Te 11.15 werd de Kamer wegens on- voltalligheid verdaagd tot 12 uur. Toon zetto minister Talma zijn rede over do verzekeringswet tegen ziekt© voort Hij gaf een uitvoerige bestrij ding der bezwaren tegen langzame, omslachtige werkwijze, tegen den rechtsgrond, tegen beperking tot ar beiders, tot uitkeering zonder genees kundige behandeling, en tegen gevol gen in verband ongevallenverzeke ring. GL'D-KATHOLIEKEN. Het kerkje van de Oud-Bisschoppe lijke Cleresy in de Barndesleeg te Am sterdam gaat verdwijnen. Het kerkbe stuur is voornemens aan de Ruysdael- stroat, hoek Pieter Baststraat eene nieuwe, eemgozins grootere kerk te doen bouwen. De Oud-Katholieke gemeente heeft een tweede kerk aan de Brouwers gracht LN. v. d. D."). NEDERIJVNDSCHE IIOTELHOUDERSBOND. De algemeen© vergadering van bo ven ge noemden bond beeft Donderdag te Nijmegen plaats. ZEE VISSCIIERS-EISCHEN. Door de zcevisschers-vereenïging „Vrede en Welvaart" is een adres g&- zonden aan minister Talma, in ver band met het ontwerp-Schepenwet waarin zij verzoekt le. bet bestaande reglement op de geneeskundige keuring niet van toe passing te doen verklaren op de sche pelingen, betrokken bij de zeevissche- rij en daarvoor een andere regeling te treffen, wolk© regeling rekening houdt met de bezwaren, in een bijge voegde memorie van toelichting ver vat 2e het model-journaal, dat thans be staat, niet van toepassing te verkla ren voor het zeevisschoi-s-bedrijf en voor dat bedrijf een eenvoudiger mo del vast te stellen, dat meer in over eenstemming ia met do eischen van het bedrijf. IN GEVAAR. Nu in de Zuiderzee de ansjovis- vis8cher ijin vollen gang is en houder den, soms zeer kleine vaartuigen daar toe bezig zijn, gebeurt het meermalen, dat de visschcrs in de drukte van hun bedrijf te water raken. Dit overkwam in den vroegen morgen van Pinkster- Maandag den Urkervisscher C. van Veen. Zijn botter, de U K 105 was te- rugkeerende naar Urk, toen hij be merkte, dat de knecht een haak over boord liet vallen. Hij liet het roer los om over boord bukkende, dien haak te grijpen, doch verloor het evenwicht en stortte naar de diepte, terwijl de hevige wind het schip voortjoeg. Ge lukkig zeilde achter hem de U K 15, waarvan inderhaast touwen naar den drenkeling geworpen werden, die na eenige mislukte pogingen gered werd. EEN DOORGANGSHUIS VOOR RE- PATRIE REENDE ONDER OFFICIEREN. In 1913 zal do Koninklijke Neder- landsche Bon<l van Oud-Onderofficie ren zijn 25-jarig bestaan herdenken. Om aan dit zilveren feest een blijven de herinnering to verbinden, heeft zich uit do leden een© commissie ge vormd met het doel, uitvoering te ge ven aan het denkbeeld: het stichten van een rust- en vacantieoord voor al le oud- en actief dienende onderoffi cieren van land-, zeemacht en kolo niën. De commissie bovenbedoeld stelt zich voor, eene stichting in het leven to roepen te Nijmegen, met het vol gend doel: lo. huiselijke haard voor de uit Indiê repatrieerendo onder officieren; 2o. rustoord voor de leden reconvalescenten, zonder geneeskun digen bijstand-, 3o. vacantieoord voor allen tot den Bond behoorenden en hunno gezinnen; 4o. in tijden van oorlog het gebouw aio hospitaal, aan liet Departement van Oorlog aan te bieden. MAATSCHAPPIJ TOT NUT VAN T ALGEMEEN. Men meldt ons uit Amsterdam De 126e algemeone vergadering der Maatsciiappij tot Nut van 't Algemeen werd hedenmorgen te 10 uur in liet gebouw der Vrije Gemeente alhier ge opend met een rede van den heer Mr. II A. E. Moderman, waarin hij en kele beschouwingen hield over don togeuwoordigen toestand der Maat schappij. Wauneor spr. zich ernstig afvraagt of de Maatschappij, in een periode van voorspoed verkeert, of zij, ter na- streving van haar doel bevordering van volksgeluk en volksontwikkeling, zich over geheel ons vaderland ook thans nog zóó krachtig doet gelden als hare oprichters zich tot ideaal hadden gesteld, dan mag. helaas, het antwoord niet onverdeeld bevestigend luiden. Uitvoerig ging spr. dit na. Dat het Nut niet meer zoo overwegen den invloed uitoefent als vroeger wol liet geval is geweest, ligt voor een deel aan de verandering van omstan- d'uzhedon, buiten onze macht. Spreker vestigde er de aandacht p dat terwijl eenorzijds de overtieiJ, in hare openbare school, de taak van het Nut op het gebied vun liet lager onderwijs voor een goed deel overnam en die, vooral na de wet van 1857, ja ren lang vervulde in den ge«.-st, door onze Maatschappij a:ioo= voorge staanterwijl straks de Rijkspost spaarbank werd opgericht en cr.vt.'.i in den lande, naast de bestaande Nutsspaarbanken, burgerrecht vei- krecg terwijl aan den anderen kant tat van particuliere vereenigingr u u instellingen eveneens haar workz mui- heden aanvingen tot volksontwikke ling op zoo velerlei terrein, dal icods door het Nut was betreden, het geen wonder is, dat daar de belangstel!i g in de Maatschappij verflauwd© en zij haar ledental ni-ó meer zag toenemen eer verminderen? Dit is het gewone lot van hen, ■'•ie, als baanbrekers opgetreden, hun wéik later door anderen gedt overgenomen en nagevolgd zien. In- tu es chen, hieruit mag allerminst worden afgeleid, dat hot Nut thans zijn taak aJs volbracht, zijn roeping als vervuld mag beschouwen, noch op het gebied van volksopvoeding en on derwijs, waarop het van ouds zon spo ren Heeft veidiend. Mr. Modderman drong aan oj) hét tentoon spreiden van meerder© ener gie in die departementen, waar de belangstel li Mig is verflauwd, in. het be lang van het ideaal, dat hot Nut zich heeft gesteld de bevordering van de eenheid van ons volk, zich afspiege lend in do volksschool, toegankelijk voor allen. De voorzitter besloot, dut. waimcéf wij het geloof aan dit ideaal zouden moeten opgeven, spr. dan zou twijfe len aan de toekomst der Maatschap pij. Doch dit zal nooit gebeuren doorvoor staat de roemrijke geschie denis van liet Nut, daarvoor slaat ons gansche verleden, daarvoor slaat ook ons aller liefde voor de Maat schappij ons borg. (Applaus.) Aan het verslag van het hoofdbe stuur over 1911—1912 is liet volgend© ontleend 1-Iet aantal gewone leden en begun stigers, in 289 departementen, bedroeg op 1 Maart 1912: 14626, tegenover 13852 in Maart 1911. terwijl hel aantal vereen icing-leden ;s 10, dat der ©ere leden 161, en da* der algemeene leden 21. Het aantal bij het hoofdbestuur opgegeven buitengewone leden be draagt 694 dat is 97 meer dan :n Maart 1911. Nieuwe departementen werden In het loven geroepen te Beekbergen, Beetgum, 's-Graveland, Nieuw-Am- sterdam, Nieuw-Buincn en Smilde. Blijkbens den uitslag der gehouden verkiezingen zullen, met den aanvang van het nieuwe dienstjaar, als led. u van het hoofdbestuur optreden in de plaats van de dan periodiek aftre dende leden, de heeren J IJzerman, e Amsterdam, en dr. D. Bos, te '-Giv venhage, de heeren dr. A. Verschuur, te Amsterdam, en D. M. Kruiringate Zuidhorn. DE TUCHT-UNIE TE AMSTERDAM. Er is een afd. Amsterdam \au <1© Tucht-Uiiie opgericht. ZIEKTEWET EN GENEES KUNDIGEN. Prof. Burger roept in „Tijdschrift voor Geneeskunde" de geneeskundi gen van Nederland op om de recht- n van hun stand te verdedigen. „Naast het algemeen volksbelang eener goed geregelde ziekteverzeke ring staat het belang van uwen stand. Naast elkaar, niet tegenover elkaarI Zij, die het Ziekeufondsvraagstuk in zijn wezen kennen, zij weten, dat bei de belangen hand in hand gaan On bekendheid met dit vraagstuk alleen kan leiden tot de meening, dat de go- necskundige verzorging der arbei-Iers- klasse zou worden gebaat door daling van het peil van den geneeskundigen standi „Geen onbillijker verwijt kon den geneeskundigen treffen, dan dat be krompen standsbelang den doorslag zou hebben gegeven bij de adviezen, in zake ziekteverzekering, door hen iri de laatste jaren verstrekt. Verstandig toegepaste vrije artsenkeuze, betaling van geneeskundige hulp b-.j abonne ment, uitsluitng van geldelijk belang hebbende ziekeiifondsbesturen, schei ding van ziekenfonds en uitkccrings- kas. scheiding ook van ziekenbchar.de- ling en ziektegeld-controle. ziedaar 'n aantal beginselen, waarvoor de Maat schappij tot bevordering der Genees kunst sinds jaren ijvert en d:e vóór alles gericht zijn op het belang dor verzekerden. „Twaalf jaar geleden verscheen bet voortreffelijk rapport over de zieken fondsen te Amsterdam, en sinds di e tijd is het ziekenfondsvrangstnk bij voortduring het onderwerp geweest van degelijke studie in den l>oezeni der maatschappij. Dank zij deze gron dige voorbereiding is onder de vader- landsche geneeskundigen omtrent all© hoofdpunten van het ziekeufoudswe- zen een vrijwel eenparige mccning

Haarlem's Dagblad | 1912 | | pagina 1