HAARLEM'S DAGBLAD. TWEEDE BLAD, n J( ZATERDAG 1 JUNI 1012 Haarlemsche HandeHsvereeniglng "(Goedgekeurd bij Kon. Besl. van 12 Nov. 1809,. De Ilanrlemscbe Hundelsverceni- 'ging hier Ier stede, opgericht 10 Mei 1892, heeft in den loop van den tijd wel haar recht van bestaan bewezen. In zeer vele gevallen, zaken van ver schillenden aard betreffende, is zij opgetreden en dikwijls met groot succes. Jammer echter, dat men alge meen niet meer blijk geeft, dit te .waardeeren, door als lid der Vereeni- ging toe te treden. Er zijn wel meer dan GQO leden, maar dat is niet vol doende. Elk handelaar, neringdoen de, ju zelfs particulieren, moesten lid worden, om ten minste te laten ge voelen, dat men het werk op prijs stelt, dat de Haarlemsche Handets- vereenigirtg steeds opneemt, als doen de, wat hare h md vindt om te doen. De voordeelen, die de Vereeniging buiten hare bemoeiingen van ver schillenden aard, haren leden aan biedt, zijn zeer vele en zeer groote tegenover de geringe jaarlijksche contributie van ƒ3.50, die gevraagd wordt. De Haarlemsche Handelsvereni ging bemoeit zich in de eerste plaats er mede, de belangen van hare leden te bevoideren, door onwillige beta lers voor hen tot betaling aan manen en informatiën voor ben in te winnen. Bovendien hebben de leden het recht, het hun gratis te verstrek ken advies der Vereeniging te vragen die ook in proceduren en faillisse menten gratis voor hen optreedt, na tuurlijk alleen voor zaken betreffende den handel en het bedrijf der leden. Als proef kunnen voortaan nieuwe leden voor een half jaar worden aan genomen, doch slechts het 2e halfjaar "(van 1 November tot en met 30 April) ad 1.75 de halve contributie. Rechtsgeleerde adviseurs der Ver eeniging /ija cle heeren Mrs. Th. de liaan Hugenholtz en A. II. J. Merens, Spaarne 91, alhier, die voor de leden eiken werkdag van 24 uur des na middags ziju te spreken. liet bureau der Vereeniging is ge vestigd Jausweg 11. Voor incasso's door bemiddeling dei Vereeniging wordt eeu vast recht van 5 pCt. der vordering bere kend. Bovendien moet 10 cent voor port steeds worden bijgevoegd, bij inzen ding van vorderingen door bemidde ling der advocaten te innen. De kosten van informatiën naar buiten de stad woonachtige personen bedragen GO ets. per informatie, plus vijf cents porto-vergoeding. Informa tiën naar biunen de stad wonende personen worden gratis verstrekt. Pretention op buiten de stad wo nende personen worden met behan deld, wanneer niet 10 cis. voor porto- vergoeding is toegevoegd. Ruim 1<48 informatiën en rechts geleerde adviezen werden in het af- geloopen juor gegeven. Aau het kantoor Jansweg 11, ziju thans coupons a 10 cent verkrijgbaar waarop men i>u bet Bureau van den Burgerlijken Stand op het Stadhuis Inlichtingen kan bekomen over het adres van hier op het bevolkingsregis ter ingeschreven personen. In Maart en April 1912 zijn -li vor deringen tot een bedrug van ƒ1115.95 betaald13 vorderingen worden albe- tuuld 18 vorderingen zijn uitgesteld. Volgeus art 7 dieut het geheim der lijsten van wanbetalers ongeschon den te blijven. In verbaud met de wijziging van aitikel 11 van het huishoudelijk regle ment van den Nederlandscbeu Bond van Onderlinge Informatie- en Schuldinvordering-bureuux en Ilan- delsvereemgiiigen, gevestigd te Haar lem, moet in het vervolg voor elke informatie, die op vertoon van legiti matiekivai tcn wordt gegeven, 25 cent worden betaald. Alle brieven, aanvragen, reclames Of wat ook, moeten worden geadres seerd aan het Bureau, dat geopend is dagelijks vau 9 tot 5 uur, en waar ook verdei e inlichtingen zijn te bekomen. Het Bestuur heeft bemeikt, dat men soms meent, dat men, hoewel geen lid der H. H. V., toch van haar infor matiën kan bekomen, en brengt nu nogmaals en uitdrukkelijk ter kennis dat alleen aan leden der Vereeniging informatiën door haar worden ver strekt, en dat voor informatiën op hier ter slede woonachtige personen nooit betaling mag worden gevor derd. HET BESTUUR. Parijsche Brieven cccxxx. Het dagblad ,,Le Journal' heeft on langs een interessant plebisciet uitge schreven, inc-l name een „enquête sur les héros litteraires": De vraag was tweeledig. Den lezeressen vroeg het blad „Welke letterkundige held is u het liefst?" den lezers Welke let terkundige held zoudt gij hebben wil len zijn?" Met „letterkundige heldeen niet geheel duidelijke afkorting werd bedoeld een, in de literatuur behan delde, uf bestaan hebbende, óf imagi naire heldenfiguur. Ziehier de uitslag van het plebisciet der lezeressen Cyrano de Bergerac Jean Valjean D'Artagnan Werther l'Aiglon Pétrone Don Quicholte Hernani Ruy Bias At hos Jocelyn Philippe Derblay Prince Rodolphe Monte-Cnsto Des Grieux De lezers stemden als 2817 stemmen. 1332 1115 813 550 538 449 447 4i0 412 411 469 373 345 207 O YOlgt Cyrano de Bergerac 1751 stemmen. Jean Valjean 1659 D'Artagnan 1615 Monte-Cristo 1102 Sherlock Holmes 687 Pétrone 603 Bodrique 625 Werther 489 Prince Rodolphe 470 M Bergeret 441 Alceste 432 Robinson Crusoë 432 l'Aiglon 356 Roméo 355 Athos 213 Behalve deze stemmen op de 15 uit verkorenen van elke sekse, zijn er nog andere uitgebracht, o. a., om mij slechts te bepalen tot bij het groote publiek bekende namen, op Lagardère te zamen 202 stemmen. Hamlet te zamen 198 David Copperfield te z. 177 Aisène Lupin te zamen 171 Figaro te zanlen 150 Don Juan te zamen 146 E«n wijsgeerig aangelegde lezer kan wellicht veel leering uit dit plebisciet trekken. Zoo bij de vrouwen als bij de man nen kouien Cyrano de Bergerac, Jean Valjean en D'Artagnan bovenaan oii de lijst. Verder houdt*de overeenkomst tusschen da twee lijsten op. Met Cyrano da Bergerac triomfea ren de onversaagdheid, de geest, de vrooüjkheid, de verve, doch ook het lijden, de toewijding, de belangelooze, miskende liefde Met Jean Valjean de onuitputtelijke geedheid, de geduldige moed en de opoffering. Met D'Artag nan de ridderlijke vermetelheid en de type-held. Men inerke echter op, dat er heel wat meer vrouwelijke dan mannelijke stemmen op Cyrano gevallen zijn, voornamelijk, dunkt mij, in verband met de elementen van gedragen leed en groote toewijding, die Cyrano on derscheiden en die den vrouwen na der aan het hart zijn dan den mannen. Die elementen hebben dan ook der vrouwen stemmen doen vallen op Don Quiehotte, den „ridder van de treuri ge figuur", en verder op Hernani, Ruy Bias, Jocelyn en Philippe Der blay, van alle welke helden de man nelijke lezers niets schenen te willen weten. Liever kozen de heeren der schep ping, en nog wel als nummer 5, den imaginairen detective Sherlock Hol mes, den koelzinnigen speurhond- mensch, die wellicht geen belegerings spelletje noodig liadde gehad om Bon- not, Gartner en Vallet in handen to krijgen. Conan Doyle kan tevreden zijn, sapristiIk behoef u nu zeker niet te vertellen, dat zijn boeken hier in Frankrijk een buitengewoon succes hebben een, dat Maurice Leblane, met zijn geschiedenissen van den al len detectives te slimmen gentleman- dief Arsène Lupin die op de lijst met 171 stemmen voorkomt wel nimmer in die mate zal verwerven. Waarom hebben de heeren der schepping Robinson Crusoe gekozen I Quien sabe? Voor het naast vermoed ik, dat de dames beduidend hooger grijpen ter zake van literatuur. Ik verbeeldde me althan9, dat „Robinson Crusoeeen jongensboek was en de verbeelding van -.olwassen mannen niet sterk vermocht bozig te houden. Een opmerkelijk feit is, dat do le gendarisch© Don Juan het leelijk af gelegd hoeft. Niet meer dan 146 stem men het is vernederend voor dien sinjeur! En dan moet men nog ln het oog houden, dat er van do 146 op Don Juan gevallen stemmen vele van man nen waren, waarsohijnlijk van ver waten dandy's, die zich denkbeeldig in de huid staken van den onwoder- staanbaren avonturier. Geestig was het antwoord van een andere lezeres. „Don Juan?" schreef zij, „maar welke vrouw is dwaas ge noeg om er een seconde aan te den ken? Werther? dat is Duitsch. Mal- tho? die is een beetje zwart. Philippe? een groote minachter. M. Bergeret? een beetje veraf en, zonder twijfel kaal. Arsène Lupin? ik ben geen halfgare. Don Quicholte? hij is wat groot en de Franchises zijn bang voor het bespottelijke. Cyrano? ik vind het slecht, hem niet te verkiezen, maar die neus... die neus,.. Julien Sirel? wel, hij, dien ik liefheb, is zijn levend portret, maar ik heb hem niet willens lief, het was voorbestemd Ik zie slechts Petronius, die den zak doek waard is, uit hoofde van den stralenkrans, dien de eeuwen hem ge geven hebben." Dit plebisciet is vooral Leerrijk voor uitgevers en boekhand elaren. Zij kunnen daaruit zien, met welke boeken nog veel geld valt te verdie nen. En het is te voorzien, dat ,,Le Journal" in de eerstvolgende weken overstroomd zal worden met adver tenties van het uitgeversgilde waar het dat blad om te doen zal zijn ge weest, wat? Dat ganse he plebisciet was slechts een conrmercieele „truc", maar een eerlijke en aardige truc. Saperlipopette! als alle journalistie ke trucs even onschuldig waren..., Wie verder wel materieel baat zal hebben bij dit akkefietje"? De man, die evenveel, zoo niet meer, behoefte heeft om van zich te doen spreken als Védrines namelijk Edmond Ros tand. Op het vernemen van den uitslag heeft do groote Edmond een dubbel- sonnet aan ,„Le Journal" gezonden, welk gedicht ik hieronder in proza vertaal: „Cyrano (ter zijde, met een korzelige emotie). Men heeft mij lief, mij?... Ver- blomine,..l Maar het zou afschuwe lijk zijn, dezen langen nous te ver lengen met een traan die glijdt „Mishagend is mijn pleizier; ik houd er van, dat inen mij haat!" heb 'k ergens gezegd 8ste tooneel, j2de bedrijf. En wat is het, overigens, dat mij wel van hen doet komen? Indien zij slechts van mijn air houden, zonder de opoffering to zien, waarvoor mijn schaamtegevoel een vuurwerk doet opgaan van gemankte vxoolijkheld en gewaagde woordspelingen. Indien ik hun slechts behaagd heb, omdat ik het onderstuk van mrjn mantel doop in het blauw van bet voetlicht en de valpoort doorsteek niet mijn drie pluimen. Slechts door mijn grooten degen en mijn fantastische taal, slechts door hetgeen mij opschikt en door betgeen mij maskeert, zeg ik hun: „Uw dienaar!" en verwijder ik mij. Maar (Zich richtend tot zijn onbekende vrienden) Indien als ik le willen zijn betee- kent niet te vreezen, de vijand van de Kans en de vriend van het Ge vaar te zijn, die, een leven ontken nend, waarin alles terecht kan ko men, gelooft aan het leven, waarin niets kan geboren worden zonder inspanning. Indien gij mij hebt gekozen, omdat ik mij ten eind toe beheorsch en omdat ik staande sterf, gedood door een lomperd, maar den Vleugel ge zien hebbend... Voeg ik aan mijn gazette toe: „Heden, den 26sten Mei, vond de heer de Bergerac, ontrouw aan zich zelf, het zeer aangenaam te behagen er, zeer goed geliefd te zijn." Dsjieng, dsjieng, boem, boeml Edmond stijgt nooit van zijn Ros- tandpunt in de wolken af. OTTO KNAAP. Tan da Residents an haar bewoners. CLXV. Als Pinksteren niet in het zomersei zoen valt, clan geldt het zoon beetje al3 de officieuse opening van Scheve- Hingen. Verschillende hotels riemen glisten oir en een aantal van de eta blissementen en vermakelijkheden om den geijkten berichten-term te gebruiken grijpen de gelegenheid aan, om al wat te verdienen. Ditmaal ging het zoo en de stroom bezoekers, dio op beide dagen naar Scheveningen stroomde, van buiten en uit de stad was van dien aard, dat uit commercieel oogpunt beschouwd, Pinkster niet tegenviel. Het eigenaardige evenwel is, dat van het typisch Haagsche publick op deze dagen zich geen sterveling naar het strand waagt. De echte Hagenaar heeft voor wat hij noemt Pinkster- gangers een hartgrondige verach ting boven de luidruchtige pret van luirinonkabespelera en de uitgelaten vreugde van geselschappen, die in rijtuigen en op kan-en komen aanzet ten voelt hij zich hoog verheven. Zijn waardigheid verbiedt hem te gaan straridloopem hij zou er trou wens meer als rariteit bekeken, dan als „mensch" bewonderd worden, en bekeken door een publiek, dat nu juist niet behoort tot de toonaange vende kringen. Pinkster is hier het feest voor den kleinen man het wemelt dan in de straten van iiicnschen-van-een-dag- mooi vooral de kleinere café's maken beste zaken en in de bioscopen is geen plaatsje onbezet. Te midden van het ongegeneerde pleizier gaat dé enkele Ilagonaar die er zich ln gewaagd mocht heb ben verloren. Hij past ook niet in de menigte, die haar vreugde uit, zoo als ze gevoeld wordt. Zaterdag 1 Juni, dat is voor hem de dag. Dan gaat het badseizoen of ficieel open en zullen Strandweg, Rotonde, bar en Palace-café, weer bezet zijn met de decoratieve figuur tjes, die een integreerend deel uit maken van het Haagsche leven. Moeders met ettelijke dochters, alles gloednieuw en triach kleurend de kleeren dan altijd gezette pa's met gezette ma's, aanstaanden en aanstaandinnen, alles begint dien dag do dagelijksche gangen naar Scheveningen, welken gang ze zul len blijven volhouden totdat het Kur- haus sluit. Wat zou den Haag zijn zonder Scheveningen. Waar moesten de dochters aan den man, de zonen aan de vrouw geholpen worden? Waar zou ma zich weer jong en pa zich vervelend voelen, als de Strandweg en omgeving daartoe geen gelegen heid boodt? Hoe zou de engagemen ten-statistiek en die van de geschei den echtparen er wel uitzien zonder strand en Gevers Deynootplein? Hoe zouden naaister*, modistes, hoedenniagarijnen kunnen bestaan als te Scheveningen geen vriendin nen geërgerd, geen roenschen ver overd moesten worden? De stoutste fantasie kan zich geen denkbeeld vormen van wat Den llaag zou zijn, zonder de plaats waar Zee bad zetelt. Den Haau zonder Scheveningen, een mensch zonder doel. De jongste tusschentijdsche raads verkiezing bracht een resultaat, dat wel de belangstelling toont van -het publiek in de stadszaken, ondanks alle lawaai en gedoe, dat eenige be slissingen van den gemeenteraad heb ben opgewekt. Een derde van de kieners kwam op en die stemden zóó, dat twee vrijzin nigen in herstemming kotnende rechtsche nartijen, die in den regel in 111 een 200O stemmen uitbrengen, lie ten hun candidaat thans met 1363 in de kou staan. De vrij-liberaal, door de Unie gesteund, kreeg er 1974 en de vrijzinnig-democraten, die aan de si- menwerking niet wilden meedoen, za gen 1379 stemmen op hun man uitge bracht Nu zitten in III geen 1000 vrij zinnig-democratische stemmen en dc 1379 moeten verklaard worden uit de omstandigheid, dat de heer Barnet Lyon slechts met 1 stem meerder heid in de Unie-vergadering gesteld de waardeering van vele Unionisten met heeft Openlijk hebben dan ook velen verklaard, den vrijzinnig-demo craat te zullen stemmer. De discipline aan de linkerzijde i9 dus wel zeer schoon geweest. Het zonderlinge doet zich thans voor, dat bij een herstemming in een overwegend liberaal district de beslis sing is aan de rechterzijde. Meer dan de 5000 kiezers, <jie thans uitkwamen, zullen bij de herstemming zeker niet opkomen en de 1300 rechtsche stem men geven dus den doorslag. SINTRAM. Binnenland HULDE AAN DEN HEER EN ME VROUW STEIJN. De commissie voor het Nederland- sche zilveren bruiloftsgeschenk aan den heer en mevrouw M. T. Steijn te Kaalspruit, nabij Bloemfontein, deelt mede dat het gesohenk bestaat uit twee zilveren vijfarmige luchters voor kaarsen en een er bij behooren- de fruit- of bloemenschaal van het zelfde metaal. Op elk voorwerp staan de monogrammen van het zilveren echtpaar gegrift, de dagteekouingen en de woorden: „Van Nederlandsche vrienden en vereerdersAan het ge schenk- werd toegevoegd een album met het Nederlandsche wapen in zil ver, een opdracht en de handteeke- ningen van allen, die aan het ge schenk hebben bijgedragen. Van den beer Steijn is een dankbe tuiging ingekomen. BOERENLEENBANK. In een te Bussum gehouden ver gadering van kweekers, tuinders, enz. werd in beginsel besloten tot oprich ting van een boerenleenbank. KOLONIALE LANDBOUWTENTOON STELLING TE DEVENTER. De gouverneur van Suriname heeft den heer M. Nassy, buitengewoon I'd van den raad van bestuur en dis trictscommissaris van Suriname en Beneden-Para, aangewezen tot regee- ringscommissaris op do koloniale landbouwtentoonstelling te Deventer. Onze Lachhoek EEN TALENKENNER Radelooze echtgenoot (in Parijs); „Mijn vrouw heeft ine gevraagd locn ik uitging om wat eau de cologne voor haar mee te brengen, maai goede genade hoe kom ik te weten wat „eau de cologne" in het Frausch it?" GEEN KOMEDIANT. „Ik had, toen ik zoo oud was ais jij nog nooit gerookt. Zal jij dat ir.ter ook eens tegen je zoon kunnen zeg gen, Karei?" vroeg papa met nadruk. Kareltje, openhartig: „In efk gei ai niet met zulk een ernstig gezicht ais u zoo iets kan beweren, papa." Kleine Wim, die getuige is general van een huiselijken twist zijne» ou ders: „Moesje, als een jongen altijd heel, heel goed heeft opgepast in zijn let en, moet hij dan toch ook nog trouv.cn als hij groot is?" PRINS HENDRIK, zal een bezoek brengen aan de natio* nale landbouwtentoonstelling, :n Augustus te Zutphen te houden. LOOXEN IN HET HAVENBEDRIJF TE AMSTERDAM. De voornaamste stooinvoartl t rullen van 1 October af de gage:- -:?r Europeesclie matrozen, stokers en iremmers verhoogen met f 3 pi maand; voor de losse boot- es loods- werkers zal van genoemden dn torn af het uurloon zijn 30 cents voor den dag- en 45 cents voor den nacht dienst. Bovenbedoelde loonsverbeteringen in het havenbedrijf zijn een uitvicfi- sel van overwegingen, die in den !*-©- zem der werkgevers reeds gertU-nen tijd voorzaten, zoo meldt 't Hbld. DRIEPLOEGENSTELSEL GA -FA BRIEK FE AMSTERDAM. De afd. Amsterdam van den Bond van Nederlandsche Gemeentewerklie den heeft een rooster samengesteld cn den Gemeenteraad in afdruk aange boden, waarin eeu regeling voor Zondagsrust is vervat, die naar (Ie Bond meent, het geheele personeel voorloopig zou bevredigen. Een door de directie ontworpen regeling zou door niemand van het personeel ven- schelijk geacht zijn. BEROOVING VAN EEN KANTOOR- LOOPER TE AMSTERDAM. Nader wordt gemeld, dat de ver miste portefeuille f 1900 bevatte. TENTOONSTELLING TE 's-UER- TOGENBOSCIT De Gemeenteraad van den Bosch besloot op aanvraag van het uitvoe rend comité der Nat. tentoonstelling van kerkelijke kunst, te Houden in 1913, een krediet van f 700 te vc*rleo- nen ter bestrijding der'kosten van voorbereiding. KIND VERMIST. Sedert den 2-Bsten Mei wordt ver mist Hendrik Jansen, oud 5 jaar, wo nende Lange lèidschedwu rsst ra a i te Amsterdam. Signalement: schraal postuur, blond uiterlijk, gekleed met blauw gestreept tricot broekje, grijs petje zwarte kousen en rijglaarsjcs. NED.-INDIë EN DE SANITAIRE CONVENTIE VAN PARIJS. Het Bat. Nieuwsbl. meldt, dat de Nederlandsche regeering voor de ko loniën de deelneming aan de Parij sche conventie ter bestrijding van pest- en cholera-epideinie opzegde. 't Hbld. schrijft, dat liet bericht vol maakt juist is, maar niet gelic-1 nieuw. Reeds lang.had onze regeering voornemen de conventie op ie zeggen. Naar aanleiding o.a. van het optie- den der pest op Java zijn ten voriee» jare op grond van de bepalingen van Haarlemmer tialletjes EEN ZATERDAGAVONDPRAATJE. In deze maanden is menige stads- man als landman geworden, omdat hij wroet in de aarde. Maar niet als deze, om do vruchtbaarheid te bevorderen. Wij hebben in onze Haarlemsche stra ten geen ruimte, om er boomeu of gra nen cf wat bok te laten groeien en het is beei oneigenaardig, om te zeggen dat het zaad voor het asphalt bij en door deze opgravingen gezaaid wordt Want er zit in asphalt inderdaad geen kiem van leven, het dient zelfs meer ln het bijzonder om alle leven te dem pen. Wat de gaten en versperringen in onze hoofdstraten beteekenen, komt nu vooral goed uit, nu de Groote Houtbrug voor de helft ontoegankelijk geworden is. Het oostelijko stel rails Is voor het verkeer afgesloten, daarop wordt gewerkt met metselsteenen en Ijzeren balken, om te beletten dat over een maand of wat de electrische tram door de brug komt te zakken. Op die afgesloten helft wordt hard gewerkt en juist op het oogenblik, dat de ar beid daar gestaakt wordt en de men- ichen gaan eten, begint de drukte op de andere helft pas goed. Er is precies ruimte genoeg voor de paardentram om te passeeren, zoodat tl het andere wachten moet wanneer Zij over de brug gaat Nog nooit heeft onze «oede paardentram een zóó trot- sche alleenheerschappij bezeten, want iedereen wijkt of wacht. En de stroom is niet gering. Nauwelijks heeït het twaalf geslagen, of de fietsers komen van alle kanten opzetten. Leerlingen van de scholen, het pak boeken in de èene hand geklemd, sturen met de an dere behendig hun wielen de smalle brug op, blijven wel eens aan el- kaars voertuig haken, maar bekom meren zich daar niet om en stappen weer op, zelfs zonder naar de belem mering om te zien. Dan zijn er de wa gens, die ik niet geleld heb, omdat er te veel waren: de zwaar beladen handwagen, die met groote inspan ning tegen de hoogte opgeduwd wordt, do lichtere kar, vlot over de brug heengedreven, het spannetje van den groenteman, verraderlijker dan eenig ander, omdat de buiten boord hangen de manden den fietsrijder, die arge loos passeeren wil, eenvoudig van zijn zitplaats vegen zonden Maar als dc politie er zich niet mee bemoeide, kwamen er vast ongeluk ken van. Agent 19 aan den eenen en agent 44 aan den anderen kant hou den een oogje in 't zeil en maken met eeu handgebaar aan de naderen den duidelijk, of zij mogen doorgaan of niet Het gaat hun nog niet zoo elegant af, als hun collega's in Parijs of Londen, maar dat komt door ge brek aan oefening en als 't naderhand ook in Haarlem zóó druk mocht wor den, komen de witte stokjes van zelf. We hebben nog wel den tijd om ze met zorg te laten schilderen. En in afwachting daarvan doen ze nuttig werk, gelasten zelfs een auto, Ko ningin van den Weg immers, om stil te staan, waaraan de chauffeur netjes voldoet. Een witte jongen, die een wa gen met haring, ^bekroond door wap perende vlaggetjes, voortduwt, toont minder haast om te voldoen aan de wenk 6poed te maken, maar weet toch ook, als hij midden op do brug gekomen de paardentram naderen ziet, de noodige snelheid te vinden om zich te bergen. Wie zou, zooveel heerlijke nieuwe haring beheerschende, een smadelijken dood willen sterven onder de wielen van een ten doode opge schreven paardentram? Als de agenten er niet stonden, dan verzeker ik u, dat de helft van de wagens, karren en fietsen kalm het gedeelte zouden oprijden, dat voor de voetgangers bestemd is. Nu blijven ze er netjes af, zoodat onze beeuen, noch onze beenderen gevaar loopen. En te' half één is de groote stroom voorbij, dan komen er nog wel wagens en kar ren en fietsen, maar niet in zoo groo ten getale meer. De agenten kunnen zich even de weelde veroorloven, ln aandacht te verslappen, maar niet lang, want daar staat zoowaar aan eiken kant van de brug weer een wa gen en ze willen er allebei op het zelfde moment over. JLk heb haast en een ander moet maar wachten," is het parool in 't openbaar verkeer. Intusschen wordt de paardentram compleet, rails, paarden,-wagens, stal len te koop gepresenteerd. Had ik een groote buitenplaats, hectaren metende, die te voet niet op één dag kon worden bezocht, dan vroeg ik den naasten prijs voor één dichten eu één open wagen, de benoodigde rails en een stuk van do remise. Maar nu ik zoo"n buitenplaats niet bezit, vervalt dat plan van zelf en bovendien is mis schien de maatschappij niet van plan, en detail te gaan uitverkoopen. Wist ik maar een bestemming, dan zou ik den verkoop met het meeste genoegen bevorderen. Helaas, waar een andere tram niet kan bestaan, le vert ook een paardentram weinig op. Toen het in een stad als Deventer ge probeerd is, kreeg de tram al gauw den bijnaam van 101, want de koet sier voorop was altijd present, de con ducteur op het achterbalcon eveneens, maar daartusschen, in den wagen, zat uul of niemand. Een van de paarden moet zich er over bebben uitgelaten, niet zonder bitterheid in zijn stem, dat een paardentram wel de naarste concurrentie had, die mogelijk ia „Ie dereen," zoo hinnikte hij, „kent ten minste zijn concurrent, maar wat clec- triciteit eigenlijk precies is, weet nie mand. En zoo'n stiekeme bcdrpigt je in je paardwaardig bestaan 1" Tegenover zulke klachten past eer biedig zwijgen. Dat Je zelf overbodig wordt, is hard, maar dat je heele soort in onbruik geraakt, moet buiten gewoon pijnlijk wezen. De Haarlemsche Handelsvereeni- ging heeft deze week feest gevierd, omdat zij twintig jaar bestond. Anders is de vereeniging zoo feestelijk niet aangelegd. Als je dag in, dag uit,'om zoo te zeggen, op de loer moet liggen of Jan wel betalen zal en moet overpeinzen, hoe je Piet, die niet be talen wil, daartoe noodzaken zult, dan is er ten slotte meer iets rechterlijks in je gaan en staan dan neiging tot pretmaken. En de grijze administra teur, die Donderdagavond in de twee de loge zat te luisteren naar al de schoone klanken, die van het tooneel tot hem kwamen, heeft zich uit zijn loopbaan toen zeker wel andere voor vallen herinnerd van boosheid en drei gementen, van aangeschreven debi teuren, die maar niet tot betaling kon den komen. Het is zelfs gebeurd, dat er iemand in zijn kantoor kwam met een hond, die hem zou moeten verslin den. Gelukkig deed het beest het niet, vond misschien den administrateur niet corpulent genoeg, maar sedert dien tijd kan niet iedereen naar belie ven in 't kantoor binnendringen en is er een loket gemaakt, waarmee althans honden worden geweerd. De leden van de H. H. V. hebben bovendien gelijk, dat zij eens een en kelen keer feest vieren, omdat tij Toch door do vereeniging voor veel schade zijn bewaard en menig postje binnengekregen hebben, dat ze in ge dachten ai lang hadden doorgehaald. Die som kan alleen bij tienduizenden geteld worden. Er was dan ook groot applaus, toen de jonge meisjes, die in bevallige houdingen, zang, dans en rust vertolkt hadden, kransen reikten naar de reusachtige letters II H. V. op het tooneel. „Het Helpt Veel", moet een van de dankbare' leden bij het zien van die letters gecommentarieerd bob ben. Maar zijn buurman, ietwat zwaartillend van aard, spelde: „Het Hellend Vlak", waarmee hij bedoelde, dat wie eenmaal er toe komt zijn schulden niet te betalen, allicht van kwaad tot erger komt, van de witte waarschuwingskaart tot de groene, van -de groene tot de lijst en van dc lijst, o schrik en gruwel, tot dc advo caten. Was er een zesde tableau gegeven, dan had dit kunnen vertoonen een juf frouw, voorstellende de Eerlijkheid, die eenige rijksdaalders overhandig! aan een strenge figuur Het Recht symboliseerende de H. II. V., terwijl achter het recht de schuldeischer toe kijkt met een glimlach op *t gezicht, omdat de centen binnen zijn. Maar het ontbrak in elk geval aan tijd, want het programma was, dank zij de mildheid van de feestcommi tc, wat lang geworden en pas omstreeks middernacht kwam de uitvoering tot een einde. De meeste toeschouwers trokken zich daar weinig van aan maar de voorzitter, arme man, kwam er slecht af. Hij moest te half vijf weer uit zijn bed. De Pret was uit en de Handel riep. FIDELIO.

Haarlem's Dagblad | 1912 | | pagina 5