Cacao Van Houten's de conventie van 19U3 nieuwe quaran taine-maatregelen voorgeschrev Er werd toen In dc „Java Bode" op gewezen, dat, indien die bepalingen 3treng zouden worden toegepast, zulks in zeer korten tijd overal 111 den archipel tot gebrek, zelfs hongers nood, zou leiden. Jn tegenstelling met vroegere opvat tingen wordt tegenwoordig bij het ne men van maatregelen tegen liet bin nendringen van besmettelijke ziekten niet meer de meeste nadruk gelegd op een uiterst strenge afsluiting der grenzen door een belemmerenden quarantaine-dienst. HALFVERWEESDE-, VERWAAR LOOSDE, ui' VERLATEN KINDEREN. Gistermiddag hield deze vereeniging onder voorzitterschap van den heer jhr. mr. W. F. Roe 11 haar jaarverga dering te Amsterdam. In 1911 werden weer 51 kinderen onder hoede dc-r vereeniging g< op 31 Dec. 1911 had de vereeniging 467 kinderen onder haar hoede. Getracht zal worden eeu 4 maan delijks blaadje uit te geven. De periodiek aftredende voorzitter, de heer jhr. mr. W. F. Röell, werd herkozen. In de vacatures, ontstaan door het aftreden van den heer W. I. H. bake en hel overlijden van den lieer G. Vas Visser, werd voorzien door verkiezing van de heeren mr. II. boelmans ter Spill, voorzitter der afd. Alkmaar, en E. Harkema, bestuurs lid der afd. Amsterdam. De voorzitter nam de herbenoeming Slechts voor den tijd aan, totdat opvolger is gekozen. „ONZE VLOOT". Te Maastricht is, na een propagan- da-avond waar de heeren Van Bem- melen en Quispcl, oud-inarine-officie- ren, liet woord voerden, een afdeeling opgericht van de vereeniging „Onze yioot". EEN NACHTWAKER, DIE EEN BEROEMD MAN WILDE WOUDEN. De nachtwaker op het kasteel te Geldrop had verklaard, dat een paar personen 's nachts het kasteel nader den en, na hun fietsen tegen de poort geplaatst te hebben, geprobeerd had den hetkasteel door de keukendeur binnen te dringen. Toen de nachtwa ker gerucht maakte, werd0*1 revol verschoten op hem gelost.waarop hij terug vuurde en naar buiten snelde, waarna da aanvallers ijlings in de rirhting van Eindhoven wegpeddel- den. lu verband met deze aangifte teerde de politie te Ileeze een paar personen, die van deze daden ver dacht werden. Stevig eeboetd werden zij naar Geldróp gebracht en voorloo- pig acuter slot en grendel gezet. Daar er iets in deze zaak onopge- heldeid bleef, onderwierp tie brigade commandant der marechaussee te Eindhoven den nachtwaker aan eea sticug verhoor, waarbij ten sloth bleek dat de man het geheele geval verzonnen had, waarschijnlijk om van zich te doen sprekenl 'len gevolge hiervan is hij uit zijn betrekking ont slagen, terwijl de verdachten op vrije voeten zijn gesteld. De waker zal wegens valsche aan gifte worden vervolgd, doch met dit af zijn twee onschuldige personen an- derhalven dag van hunne vrijheid be roofd geweest en als de grootste boos doeners geketend langs de straat ge voerd ten aanschouwen van een talrijk publiek. MONUMENT TE 'S-HERTOGEN- bOSGH. Omtrent de aanbieding van oen mo numentale vaas aan de gemeente door de vereeniging „Bosch Belang", ter gelegenheid van iiaar 12 1/2-jarig be staan, werd in den gemeenteraad van den Bosch nog geen beslissing geno men. Ofschoon de Raad zeer dank baar is voor dit geschenk, ontwor pen door den oud-Bosschenaar, den beeldhouwer Louis Vreugde, te Haar lem, kon hij alsnog niet besluiten dit sieraad te aanvaarden, daar als voor waarde is gesteld, dat de plaatsing geschiedt in een park vóór het sta tion. De Raad wil eerst een model- vaas doen vervaardigen om daar de geschiktste plaats te kunnen uit kiezen. Daarna zal nader worden be slist DE ZIEKTEWET. Do te Tilburg gehouden algemeene vergadering van den Noordbrubant- sche Christelijke boerenbond heeft, de volgende motie aangenomen: De Noordbr. Christ. Boerenbond, overwegende, dat de Boerenbond, aangespoord door de verklaringen van den minister van landbouw in do l'weede Kamer met veel moeite en onkosten een eigen ongevallenverze kering heeft opgericht betreurt ten zeerste, dat door de ontworpen Ziektewet haar -werk kring wordt beperkt tot de weinige ongevallen, welker gevolgen meer dan drie maanden duren, zoodat zij de administratiekosten niet meer zal kunnen dragen, en verzoekt het bestuur bij do Ka merleden aan te dringen op verbe tering van het ontwerp-ziektewet in dien geest, dat het particulier initia tief beter tot zijn recht komt en dat onze ongevallenverzekering kan voortbestaan. SOBRIÖTAS. Aan het jaarverslag over 1911 van Sobrictus, de federatie van R K. bonden lot bevordering der Christe lijke matigheid en tot bestrijding van bet alcoholisme, is het volgende ont- .eend: Het ledental, dat in 1910 72,182 r,e- Iroeg, verdeeld ovor 642 afdeelingen, s tot. 80,971 gestegen. Het aantal af- leelingen-vermeerderde niet 102. Van de 744 afdeehngeu tellen de Kruis- rerbondeu er 30-1, de Mariavereeui- gingen 249, de jongensbonden 79 en de meisjesbonden er 52. Van de aan gesloten leden zij 11 12 746 geheel-ont houders. Het aantal geheelonthou ders in do federatie, neemt voortdu rend toe. Bij de federatie zijn mede nog aangesloten 181 St. Anna-ver- CdJiiglnoen met totaal 19,684 gezin ncn. Voor «liet eerst is in het verslag opgenomen een lijst, hoe do deelne ming aan de drankbestrijding over de verschillende standen is verdeeld. Van do 431 nfdeolingtJh met 49,984 leden, van welke opgave werd ont vangen, bohooren 30.015 leden tot don arbeidersstand. 18,113 tot don middenstand en 1856 tot de hoogere standen. Sobribtas werd in 1911 200 danig gereorganiseerd, dat in het vervolg het bestuur zal beslaan uit 10 leden, 5 van de Kruisvci bonden en 5 van do Mariavereenigingen. Een gemeentesubsidie ontvingen 124 afdeelingeu. Het aantal alcohol cursussen op de verschillende plaat sen bedroeg 52. Het dr. Arlens- fonds, vereeniging tot bevordering der verpleging van Katholieke drank zuchtige» in Nederland, beschikte cp 1 Januari jl. Qver f 67,127. INBRAKEN. Men meldt 011s Donderdagnacht, is te Empcl gepoogd, op verschillende plaatsen in te breken. Met behulp eencr lijkbaar klommen de dieven in de R -K. Kerk door een openstaand raam. Langs touw zijn ze van binnen in de kerk afgedaald. Offerbussen 011 sacristie- deur weiden geforceerd met breek ijzers, die zij bij den smid te Empel hadden gestolen, tevens daar een paai nieuwe schoenen meenemend. De of- ferbussen en de deur der sacristie wa ren te sterk voor de breekijzers, die 's morgens in de kerk werden gevon den. Sleutels van een deur der kerk worden door de inbrekers medegeno men. Niets werd v erder vermist. Verder braken zij in in de sigaren fabriek van De Bekker, waar ze alle? doorsnuffelden, doch slechts drie gul den aan geld builrnaakten, wijl al net geid in huis was opgeborgen. I11 de boterfabriek waren ze al piet gelukkiger, want hier vonden ze slechts een partij postzegels. Het geld was in veiligheid, Blijkbaar hebben ze alleen het oog gehad op geld. Men zoekt naar de da ders, doch men heeft nog geen spoor ontdekt. OPENLUCHT SAMENKOMST. Door dc vereeniging van vrijzinnig godsdienstige» in Noord-Holland zal op 23 Juni In het boschje Engelstein, een der fraaiste van 't eiland Texel, een openluchtmeeting worden gehou den. Verschillende sprekers zullen bij die gelegenheid optreden, een ge mengd zangkoor van Oudeschild heeft zijn medewerking toegezegd. 25-JARIG BESTAAN VAN flóPITAL WALLON. lieden is het 25 jaar geleden dat in Höpital Walton te Leiden de eerste pa tient werd opgenomen, zoodat de in richting heden 25 jaar bestaat. Er zal een eenvoudige herdenking plants hebben. Stadsnieuws STUKKEN VAN DEN RAAD. Het orgel in de Groote Kerk. B. en \Y. schrijven aan den Raad: Het aan den neer W. Ezerman op zijn verzoek verleende eervol ontslag uit zijne betrekkingen vuu stadsor- ganist en -klokkenspeler geeft gereede aanleiding om te overwegen in hoe verre het al of met wenschelijk zou de zijn, genoemde betrekkingen we der door één persoon te doen ver vullen. Hoewel de vereeniging der hoeda nigheden van organist en klokkenist in tien persoon ook nu nog niet zeldzaam is, beoefenen vele uitne mende organisten het klokkenspelen in het geheel niet meer. Onafhanke lijk van de vraag, of wellicht de kunst van klokkenspelen tegenwoordig eenigszins verwaarloosd is en weder meer in eero behoort te komen, mag men dan ook beweren, dat de sa men koppeling met het orgelspelen minder 111 den aard der zaak ligt dan wel samenhangt met oudere toestan den. Zoude dus onder de tegenwoordige .omstandigheden de keuze van een organist-klokkenist in niet geringe mate wórden beperkt, ook uit eeu technisch-arlistiek oogpunt is iets te zeggen voor vervulling der betrekkin gen door. verschillende personen. Met het oog op den bouw van het orgel kunnen en in verband niet de weke- lijksclie 01 gelconcerten moeten de hoogste eischen aan het spel worden gesteld. liet klokkenspelen nu kuu op de fijne behandeling van het orgel van nadeeligen invloed zijn. Het ligt dan ook niet in onze bedoe ling gegadigden voor beide betrek kingen te zamen op te roepen. ij merken daarbij op, dat ook thans de functies geheel op zichzelf staan, en slechts feitelijk gedurende langen tijd zijn vereenigd. Dat in de overwegingen van ons college te dezer zake ue orgelconcer ten eene voorname plaats innemen, ligt ui den aard Oer zaak en wordt duidelijker in verband met ons u bekende streven oiu ue beteekenis dier concerten zoo mogelijk nog te rhoogen. Eeiiaücels kan zulks geschieden door de burgerij beter in de gelegen heid te stellen van het gemeenteorgel te genieten, anderzijds mug met min der aandacht worden geschonken aan de hoedanigheid van liet spel. Gelijk u reeds in de raadsvergade ring van 9 Augustus 1911 werd mede gedeeld, ligt liet in ons voornemen, dit jaar in elk der maanden Juni en Juli 2 orgelconcerten des avonds van tot 8 uur te doen geven. In de lijn de/er bemoeiingen ligt, at den artistieken kant der zaak betreft, eene splitsing van den tegen- woord igen werkkring van den orga- ïist in liet geven der conceitcn bene ens de vervulling der hoofdkerkdien- sten eenerzijds en bespeling van het orgel bij de overige kerkelijke gele genheden aan de andere zijde. Voor lantstómschieven taak waren dan een hulp-organist aan te stellen, die den organist voorts waar nondig zou kunnen vervangen. Zoodanige ver- mindering van liet werk van den or- i ganist kan niet anders dan len goede aan het gehalte der oigelcon- 1NGEZONDEN MEDEDEELINGEN A SO Cts. per regel. GOED en GOEDKOOP" in vierkante bussen j 1 Kg. 1.50 Uil. -0,80 %KJ./0.42| Kn.. 0.18 J Voor deze onze denkbeelden vonden wij steun in de ter zake door ons in gewonnen adviezen van den eervol ontslagen titularis en van 't Bestuur der Maatschappij ter bevordering der 'Toonkunst alhier. Hunne berichten leggen B. en VV. over)". In verband met het vorenstaande stellen B. en W. voor, alvorens slap pen te doen tot voorziening in de be staande vacature, een besluit te ne men oin in te stellen de betrekking van stads-luilporganist van liet orgel i.i de Groote of St. Bavokerk en aan deze betrekking een jaarwedde van f 300 te verbinden. Een voorstel met betrekking tot de instructie van organist en hulp-orga nist zal den Raad eventueel later be reiken. Intusschen kunnen B. en W. reeds mededeelcn, dat liet in liun voor nemen ligt daarbij wijziging in de tij den van da orgelbespelingen te be vorderen. TOÖNEELWEDSTRIJD. Do Haarlemsche Tooneelvereeni- ging „Jacob van Lennep", zal, zoo- nis we reeds meegedeeld hebben een tooneelwedstrijd organiseeren, ter gelegenheid van haar 5-jarig In staan. Aan bestuurderen van dilet tanten tooneelgezelschappen en rede rijkerskamers in Nederland is thans een rondschrijven gezonden, om op te wekken aan dezen wedstrijd deel te nemen. Deze wedstrijd zal bestaan 111 het opvoeren van drama's, tooneel- en blijspelen, alle van ,.één bedrijf". De uit to loven prijzen zijn.- Ie pr. voor drama, een verguld zilveren medaille en f 50.le pr., tooneel- spel, idem; le pr. voor blijspel, idem; 2e pr. voor drama, verguld zilveren medaille en f 25.j 2e pr. voor too- necLspel, idem; 2e pr. voor blijspel, idem; 3e pr. voor drauia, 'eep zilve ren medaille; 3e pr. voor tooneelspel idem; 3e pr. voor blijspel, idem. In ieder der afdeelingen zullen vier gezelschappen of kamers wor den toegelaten. De tijd van inschrij- ing is geopend tot 1 Juli 1912. IIAARLEMSCHE TRAMWEG- MAATSCHAPPIJ. Vrijdagmiddag te 4 uur had in de bestuurskamer van het Brongebouw de algemeene vergadering van aan deelhouders van bovengenoemde maatschappij plaats;, order voorzit terschap van den heer Mr. W. Jager Gerlings. Aanwezig waren 7 aandeelhouders, vertegenwoordigende 35 aandeelen, en uitbrengende 31 stemmen. In zijn openingsrede wijdde de voorzitter cenige waardeerende v. oor den aan den overleden commissaris, den heer W. de Clercq. Hij was belast niet de behandeling van de paarden eu van de fourage, hetgeen geheel op zijn weg lag. Wij betreuren zijn heengaan diep, zeide spr., en wij zullen zijn nage dachtenis steeds in dankbare herin nering houden. Daarna werd door den wnd secre taris, den lieer Van Hamel het in ons vorig nummer reeds gepubliceerde üi v&rslag uitgebracht, dat door Co nwezigen werd goedgekeurd. Tot commissaris werd herbenoemd heer Dr. J. Timmer, die deze her benoeming aannam. üe vacature ontstaan door liet over lijden van tien heer Do Clercq zal met het oog op de liquidatie niet ver- uld worden. Tot leden der commissie van liqui datie werden benoemd, behalve de directeur eu de coiniuissarissen-be- ituursleden, de heeren A. van Ros- sum en J. li. van Oyen. Laatstgenoemde ter vergadering aanwezig en die sedert jaren direc teur der Train is geweest, verklaar de deze benoeming gaarne lo' willen aarden, want hij achtte zich ver plicht de tram bij „iiaar begrafenis" mede de laatste eer te bewijzen. Aan do directie werti in zake den verkoop van het materiaal zooveel -gelijk volmacht gegeven. Daarna werd de vergadering ge sloten. Rubriek voor Vragen Geabonncerden hebben liet voorrecht, •ugen op verschillend jrehiad, mils voor beantwoording vatbaar, ia Ie zeilden bij de Reductie ran Haarlem's Dagblad. Groote Houtstraat 53. Allo antwoorden worden geheel kosteloos Snaren en zoo spoedig niogc-ijk. Aan vragen, die niet volledig naam en .-oiipiants van den inzender vermelden I ordt geen aandacht geschonken. VRAAG. Wat is de beste weg per fiets van Rotterdam naar Antwerpen, hoeveel K M. is deze weg? Zijn er nog moeilijkheden verbonden aan het oversteken der grens? ANTWOORD. Dc weg loopt over do plaatsen; Chariots,'Willemstad,Dl teloord, Steenbergen, Bergen op Zoom, Cappellen, Eelderon en Antwer pen. De wok is 87.9 K M lang. Als ge gcon lid van den A N.W.U. zijl, mooi ge iiivoemvhtea voor uw fiets beta len, welke ge terugkrijgt, als ge het laud weder binnen komt, VRAAG. Reeft een verhuurder 't recht om den huur op te slaan wegens verbeterng aan de riolomng? Ik moet meer huur verwonen dan mijn naas ten buurman, omdat ik naar do ge zondheidscommissie geweest ben? ANTWOORD. Als 11 niet voor be paalden tijd gehuurd hoeft, is de ver huurder natuurlijk vrij de huur op to slaan. VRAAG. Mijn zoontje wordt door zijn patroons zoon mishandeld. Wat is hieraan te doen? —ANTWOORD. Wendt u tot do politie. VRAAG. Kunt u mij ook zeggen waarom 111 de Staatsloterij don la (li sten dag honderd nummers getrokken worden? ANTWOORD. Omdat het nu een maal zoo geregeld is. VRAAG. Kunt u mij een adres opgeven van een bibliotheek waar uitsluitend Christelijke lectuur wordt gegeven? ANTWOORD. Die van de „Ver eeniging voor Verbreiding der Waar heid"' in de Ridderstraat. Maar deze is alleen des winters geopend. VRAAG. Kan men een dienstbode, elke men san 6 Mei af heeft, en die niet bevalt, den dienst te allen tijde op zeggen? ANTWOORD. Neen, alleen tegen het begin vuu het nieuwe kwartaal, dus tegen Augustus. VRAAG. Wanneer bij testament een legaat vermaakt wordt met voor waarde dat de betaling drie maanden na 't overlijden zal plaats hebben, kan dan bij betaling na 3 maanden rente worden gevorderd? En wanneer de persoon, (waarvoor 't legaat bestemd is) bij opening van liet testament niet meer in leven is, wie heeft dan het recht op liet legaat? ANTWOORD. In dit geval heeft uien geen recht op rente. Door ovci- Iijden vervalt dit legaat aan de wette lijke erfgenamen, omdat de beschik king van den erflater geen opvolger aanwijst, eu in dit geval volgens de wet van plaatsvervulling geen sprake kan wezen. VRAAG: Eeu dienstbode heeft hare betrekking tegen Aug. opgezegd, doch wordt het overlijden van haar moeder, door haar hulpbehoevenden ader naar huis verlangd. Kan zij nu zonder schade naar huis? ANTWOORD: Als zij vóór Aug ver trekt zou zij, naar liet strenge recht zes weken loon als schadeloosstelling verschuldigd zijn. Het is dus alles zins in haar eigen belang, dat zij des wege met mevrouw in overleg treedt. VRAAG: Ik heb met iemand satnen ;n klassikaal lot in de Staatsloterij genomen; wij hebben 4 klassen sa men betaald, doch nu heeft mijn me depersoon zonder mij er iets van te laten weten het nummer voor de 5o klasse vernieuwd te zamen met een ander. Wat staat mij te doen, als dit nummer met een prijs (ook eigen geld) uitkomt en waarop heb ik recht? ANTWOORD: De Staat betaalt don houder uit. Uw medespeler heeft ze ker alleen voor alles gezorgd. Hij doet thans met een ander samen en wij zouden niet weten welke actie u eventueel tegen hem zoudt kunnen instellen. Doe het op die manier manr niet meer. VRAAG: Mijn dochter is met 1 Mei in betrekking gegaan. Nu wordt zij op «taanden voet weggezonden, daar haar beminde zich in de keuken be vond. Mevr. had er baar nimmer gewaarschuwd. Hoe moet ik hiermede aan? ANTWOORD: Wij zouden u raden er absoluut niets aan te doen. Zon der speciale uitnoodiging oi uitdruk kelijke toestemming van mevrouw, ;en de vrijers uei dienstboden niet in do keuken vuu mevrouw kn- nieu. Een waarschuwing van me vrouw was volstrekt niet noodig. VRAAG: Jk ben 15 Maart in dienst gekomen. Mevr. zegt mij met de 6 eken oi) dus mot half Juni. Maar na wederzijdsch goedvinden ga ik 1 Juni weg. Heeft mevr. nu hel recht den Godspeiinuig af te houden? ANTWOORD: Ja, want als u half Ju ui vertrokken waart, zou mevrouw toch datzelfde recht geiiad hebben. Rechtszaken f 38, door die aardappdle» te bei leu op briefkaarten, welke listiglijk en bedt'icgclijk waren bedrukt, J. cn W Woolderin'x Jzp timmerlieden en aannemers Enschedé (Nederland), waardoor valsolielijk 011 in strijd met de waarheid aan genoemd© aardap pelhandelaren den indruk werd "ge geven, dat die schrifturen aan hen waren afgezonden door bekende cn orcdictw aardige timmerlieden en aan nemers. De officier van justitie eisclite tegen K. G. W. 3 jaar en tegen zijn zoon 1 jaar 011 G maanden gevangenisstraf. De toegevoegde verdediger, mr, II. A. van Rossuni, achtte niet bewezen, dat beklaagden oen valsche hoedanig heid hebben aangenomen eu listige kunstgrepen hebben gebruikt en ver zocht de onmiddellijke invrijheidstel ling van de beklaagden. De rechtbank weigerde de gevraag de invrijheidstelling cn bepaalde <le uitspraak op 11 Juni. ONTROUWE BEDIENDE. Voor de 6e kanier der rechtbank te Amsterdam is In;don door het O. M. 5 maanden gevangenisstraf geèischt te gen een jeugdigen winkelbediende van een kruidenier te Hilversum, we gens valschheid in geschrifte, twee maal fopleegd. Door zijn patroon uit gezonden orn twee quitanticn, groot f 2319 en f 12.18 le innen, bracht ldj die quitanties terug met de bood schap, dat de klanten niet betaald hadden, maar hod in werkelijkheid tegen vnlschelijk door liem geschreven en mei den naam van den patroon onderteekende gwitantiön, de bedra gen ontvangen. Volgens zijn verdedi ger. Mr. Ilouthaan Jr., had hij dat geld besteed ten behoeve van zijn zie ken vader. DE ZAAK-EWOLDT. Den 5e» Juni zal voor de rechtbank Hoeren veen terechtstaan Abel Ewoldt, 38 jaar oud, predikant, gebo ren te Sloten in Friesland, wonende te Oosterzee. Hij wordt beschuldigd, dat hij in den avond van den llen Fèbr. 1912 on der Tjerkgaast zijn echtgenoote Geer tje Lenstra opzettelijk van het leven heeft beroofd, door haar met dat oog merk te worgen, ten gevolge waarvan zij spoedig aan verstikking is gestor ven, althans door haar met kracht op of tegen het hoofd te slaan, te stom pen, te trappen of te schoppen, haai de keel dicht te knijpen of te snoeren cn haar in het water to doen terecht komen, tengevolge van welke hande lingen of eene of meer daarvan Geer tje Lenstra door acoute verstikking of een andere doodsoorzaak, spoedig is overleden. liet O. M. zal worden waargenomen door den subst.officier van justitie, mi'. Vissche. Mr. L. W. van Gigli te Amsterdam die den beklaagde zal verdedigen, heeft als getuige-doskuncligen doen dagvaarden dr. TI. I. M. bciioo te Am sterdam en prof. dr. G. H. H. Spronck te Utrecht. STAKINGSGEVOLGEN. Voor de rechtbank te Aliddelburg werd 3 maanden geeischt tegen den voorzitter van de bootwerkers ereeni- giug te Terneuzeu wegens bedreiging met misdrijf tegen het leven en brand stichting, tegen een vrouw van een werkwillige tijdens de staking aldaar. Pers-Overzicht VRIJSPRAAK. De 5g kamer der reclnbank te Am- èiduui hoeft vrijgesproken den lood gieter C. v. d. K., wien ten laste was gelegd poging tot weden echtelijk met cr.de krachten dwingen iets te nl. in ©en perceel aan de Kei- Ai-acht <-:n paai loodgieters te •cn aangezet het werk neer te losteen. Het O. M. had 4 maanden ge van ge- sstraf geeischt. FLÈSSCHENTREKKERS. Voor de rechtbank te Almelo heb ben terecht gestaan K. G. W. en J. timmerlieden te Enschedé, (vader en zoon) ter zake, dat zij in het lantst het vorige jaar de uardappelhun- ren J. II. van Doorn, te Gelder- ma Isen, Blom en Kasimler, te Gro ningen, en C. van der sluis, te Zwam- niordam, zouden hebben bewogen nan hen aardappelen af te iveren resp. tot een bedrug van f 95.59, f 94.65 en DE LIBERALE STAAT MISKEND. Onder dit opschrift geeft 't „Alg. Handelsblad" een artikeL 't Begint aldus: ,,'t Valt niet te ontkennen: het mö- derne staatsleven zoekt nieuwe orga nisatievormen. Het snuffelt er naar iu allo hoeken en gaten. Het komt met de tegenwoordige niet toe." Aan t slot concludeert het liberale blad: En hoe meer de Staat met l eco nomische en sociale eu culiuuiloven zich gaat bemoeien, hoe meer inmen ging er komt, hoe meet» zal 't de kunst van de arcliitectuur der libera- politiek zijn, die te doen rusten cp organisatievormen, waar het regee- ren door vertegenwoordiging cn 'n eigen kring, werkelijkheid wordt. Op tweeerléi wijzen moet men dit niet doen. Niet door voor de leus wat adviscerende commissies of colleges in het leven te roepen: l-loeJlooze li chamen als Kamers van Ai beid, On- jevallenwetscommissics, enz. Niet ook door organisaties, zij 't dan met werkelijke macht bekleed, uit zijn duim te zuigen, gelijk bij de Ziekte verzekering en bij de Rade» van Arbeid, en bij do Bakkérsradon is geschied. Ja, daartegen verzet zich de libera le staatsopvatting. Maar waar die t op moet toeleg den, is: bevordering van eigen 01 ga- nisatie in alle kringen; erkenning an allo collectieve bevoegdheden; zoeken naar levenskrachtige organi satievormen. Niet „onderdanig' aan 't centrale gezag, doch wel; ge vormd tot oen gevoel vuu verantwoor delijkheid niet eukl voor de eigen, doch ook voor de gemeene zaak'; van recht jegens minderheden; van rede lijkheid. Wij staan dienaanga mie nog sleelus m t aller allei ceis.e begin. Nog te weinig wordt gevoeld, dat be vordering en erkenning ©ok 111 over heidszaken van zulke ireuv.e zelfstan digs organisatievormen, van vereni gingsleven en bijzondere organisatie, een beter© richting voor de regeling van vele sociaio belangen i. - e I. dan na menige fraaie theoretische wet. Trouwens: hier moet de werke lijkheid veel zelf doen, er i«an niet worden ineengetimmerd, doch moet worden gewacht en gespeurd, 't is een moeilijke zaait. Doch dan vergroot© men de moei- liikheid niet. door den modernen, li beralen Staat een „liands off toe ra roepen, en naar de eenvormigheid van zijn kinderschoenen te verwij.- z&nt Van 't liberalisme kan men zeggen, wat vah 't protestantisme is gezegd zijn grondbeginsel is variatie. Ook in de toekomst der staalkundi ge organisatievormen ligt de waar heid niet in éénvormigheid, doch in variatie." Sport en Wedstrijden ZEILEN. NATIONALE ZEILWEDSTRIJD OOR WHERRIES, te houden op Zondag '23 Juni a.s. op het Noordzeeka 11a a 1 tussehen Hem- brug cn Velsen, uitgeschreven dooi net comité voor wherrywedstrijden. Deze wedstrijd is gesplitst in hoofd- nummer en toerklasse. Voor het hoofdnummer is o!s eerste prijs uit geloofd een zilveren beker, aangebo den door de Koninklijke Amstordam- sche Roei- en Zeil vereeniging „Ue Hoop". De inschrijvingen sluiten op Maan dag 10 Juni. Het vertrek is bepaald op 's mor- ens half negen van het Clubgebouw van de Koninklijke Amsterdanische Iloei- en Zeilvereeniging „De Hoop", van daar wordt door Amstel, Nieuwe Ileerengracht, Oosterdok, IJ, naar do Hembrug gevaren en heeft daar achter de start plaats, terwijl dè fi nish eenige honderden meters voor de Velserpont ligt. Als bijzonder nummer is opgeno men een wedstrijd voor wlierries met afneembare motor. PAARDEN. DE „INTERNATIONAL HORSE SHOW". De Londenschc „Hbld."berichtgevei schrijft: Het internationaal concours hippi que dat van 17 tot 30 Juni wederom 111 Olympia zal worden gehouden, be looft iicel veel. Iets nieuws zal zijn een jroote parade van paarden van ver schillende rassen uit verschillende Europeesche landen, waaraan ook paarden uit 011s land zullen dselne- men. De Engelsche Koning heeft toege staan dat verschillende rastypen uit zijn stallen bij dien optocht getoond zullen worden. Z. M. zal daartoe zen den den Champion pony Skcrryvare als type van de Highland ponies; liet bekende paard Woodland Queen met •eulen uit de Hampton Court stollen; le zwarte raspaarden uit (lo stallen an Buckingham Palace en de be kende roomkleurige Hannover-po nies, die voor "sKonings staatsie-ka ros dienst doen bij de opening van het Parlement en andere groote plech tigheden. Voor zoover mij bekend, komen uit ons land aan de springconcoursen voor officieren deel nemen de cavale- luiteiiants Coblijn, Mathon en Wil- Kerk eu School GEREF. KERKEN, Beroepen le Tholeu ds. G. M. van Rennes ie Dussen, (iemengd Nieuws ONLUSTEN Ol: CYPRUS. Bij ten vechtpartij te Limassol op het eiland Cyprus verwondde een Turk niet zijn mes twee Grieken. On middellijk werden de Grickschc in gezetenen te wapen geroepen, the de Turksehe stadswijk trachtten aan te allen. De politie wist, dit editor to verhinderen, waarna de opgewonden menigte zich nam de Turksdie bazar begaf, <le zich daar bevinden Tut ken mishandelde eu iifln winkels vermel de. Ver'.eigens deden de Grieken een aantal op de Turksehe moskee. De politie ,die hen eerst door een saho iu de lucht vrees poogde aan te jagen, opende, toen dit niet de gewenschte uitwerking had, ecu geregeld vuur op de menigte, waardoor verschillende personen gewond werden. Het Rrit- sche garnizoen word te hulp geroepen en de staat van beleg afgekondigd. Diusuag duurden dé onlusten n g vouix; viel personen wpiüen genood en 8d ge©oud. Uuk u oensdagocnlend bruitgu et teiKeus Kleine opstootjes uit, die ech ter door net actieve optreden der po litie eu de troepeu, spoedig ouder- |diokt weiden; et vielen echter nog verscheidene gewonden. Dieuzelideu dug hadden ook eenige onlusten le Nicosia, plaats, welsu echter eveneens weldra bedwongen waren. Donderdag is te Nicosia eeu aidoelmg üntsche troepeu aangekomen, liet laatste te legram uit Limassol meldt, dut de rust aldaar hersteld is. HET ONDERZOEK DER „TITANIC". liit tiet reeds vermelde rapport der Ainerikaansctie Senaatscommissie aangaande de ramp van de „Titanic" valt nog aan te stippen, dat de „White Star Line" hoofdzakelijk gegispt wordt, wijl de reddingsmiddelen on voldoende waren eu de „Titanic" U weinig en slechts oppervlakkig ge schoolde cnuipage aan boord had. Het Engelsche ministerie van Han del wordt voo rde nalatige inspectie, de bouwers van tiet schip worden voor het slechte werken der schotten ver antwoordelijk gesteld, en de overle vende betuannins voor het feit, dat de passagiers niet heler en veel tal rijker over de verschillende redding- booten werden verdeeld. Senator Smith beveelt aan, de con tracten niet huitenlandsche stoom vaartmaatschappijen op te zeggen, als de betreffende legeeringen geen srherner toezicht uitoefenen. Hij be weerde. dat de ..litanie" nooit of nimmer behoorlijk is geïnspecteerd. Kapitein Rostron, van de „Cnrpa- thia". die de overlevenden opnam, wordt zeer geprezen in het rapport. Hij krijgt eer. go; den medaille v m het Congres, ter waarde van dui- .(1 dollar.

Haarlem's Dagblad | 1912 | | pagina 6