SPORT EN WEDSTRIJDEN in HAARLEM'S DAGBLAD. Voetbul. OrloKet, Ijiioiitvaart Paardensport jk^.oarl'ïtïai-1 Hsdcrlandsebis Voetbalband. SPARTA—G. V. C. 5-0. Sparta kampioen van Nederland. Er was veel publiek. Van den uittrap door G. V. C. af foo schrijft De Cour. waren de Spartanen in de meerderheid en ze wisten deze tot het einde te beva len Wel hebben do Wageningers ee- nige aanvallen gedaan, maar die wa ren van zoo weinig beteekenis, dat Spain s kansen geen enkel oogeu- blil; bedreigd zijn geworden. Siurta speelde in het begin toch verre van schitterend. De voorhoede trachtte vel te combineeren, maar 't aarg'.v en geschiedde vaak zoo onvol doend-, dat dc Wageningsche verde diging, welke inderdaad een voord van hulde toekomt voor het vele goe de werk, voorloopig do aanvallen best kon weerstaan. Del. duurt wei twintig minuten, voordat Sparta uil een goed door Van der Meiden genomen vrijen schop, de leiding neemt. Nu en dan komen ue Wageningers opzetten, vooral De Bruin is zeer actief en Van Driel krijgt niets te doen. Telkens is het veer 't G. V. C.-docl, dat in gevaar verkeert, maar er wordt toch flink verdedigd, Reidt maakt nummer twee. Vei der resultaat kan Sparta voor de rust niet bereiken. Na de hervatting hetzelfde spel, dat miusscheu erg te lijden heeft van het zeer slechte weer. Do regen wordt stetdw heviger en veld en bal zoo glad, dat de spelkwaliteit niet erg hoog slaat. Toch wordt er geanimeerd ge.-heden en Sparta spant zich wer kelijk in om haren voorsprong te gronlen. De strijd tusschen den aan val der Rotterdammers en de Wagc- nti gselie verdediging houdt de be langstelling gaande. Toch gelukt het Sparta nog drie maal te doelpunten. Ééns door De Korver, met een goed schot in den rechter bovenhoek, daar na uit 'n mooicn voorzet van Poort man en ten slotte uit een hoekschop var. Van der Wolk via Tescliniacher's schouder, Van Driel heeft slechts en- kcVf scheten moeten keeren. Een maal had G. V. C. een goede kans op een doelj unt, die echter ongebruikt gelaten werd. De jongens heffen reeds lang vóór het einde liederen aan en ouder groot enthousiasme wordt dan het einde aangekondigd, waarbij Spar la dus met 5-U won en voor de derde maai het kampioenschap Nederland veroverde. Na afloop werden de roocl-wittc kampioenen met eenigo kransen eenl, waaronder een van V.O.C. Si aria spoelde met hare gewone combinatie, echter met een gewijzig de 01 stelling van de voorhoede en wel Poortman, Tesclunacher, De Groot, Reidt, Van der Wolk. Na de rust ver wisselden Reidt en Van der Wolk weer van plaats. U. V. V.—H. B. S. 0-2. 11. IJ. S. handhaaft zit de 1ste klasse! De tweede wedstrijd tusschen U. V. V. en 11. B. S. heeft de beslissing ge bracht. on niet oen 2—O-overwinning hebben <le Hagenaars zich in tie eer ste I.lasso weten te handhaven. Laten we er dadelijk aan toevoegen, dat derdaad de sterkste partij ook dezen tweedon wedstrijd heeft gewonnen, maar dat de wedstrijd lang niet zoo spannend was, en bovendien de spel- kwajiteil heel wat minder was dan bii de eerste ontmoeting in Den H, /oo schrijft de Corr. Ongetwijfeld is het veel to smalle Utrechtsche veld de oorzaak hiervan en het merkwaar digste was wel, dat blijkbaar U. V. V.'s spel meer onder de terroinom- siandighedeu leed, dan dat der H. B. S.crs. Wel trapte II. B. S.-achterhoede aanvar.uelijk nog al uit, maar lang zamerhand wisten ze dat euvel ie overwinnen en het was ten slotte de inderdaad uitmuntend spelende mid denlij ;e, die het spel bijna voortdu rend ui het voordeel der II. B. S.ers deed vorloopnn. De Utrechtsche doelverdediger had een goeden dag, want nadat hij in liet begin es nige malen gevaarlijk met ri .oeteu geschopt had, herstel de hij zich en deed verder uitmuntend werk <b:»n- eenige gevaarlijke schoten te stoppen. Aan de beide gemaakte doelpunten had hij geon schuld. Ze v erden gemaakt door de Ilage- naars Juuseu en Sprong Sr. Ih- back's waren goed, maar de mid- denlir.ie was inderdaad zwak en be slist niet in staat om den toch niet sterken II. B. S.-aanval in bedwanj te houden. Vooral in het laatste ge deelte van den wedstrijd viel dat op en <l;it toen niet meer van de kansen geprofiteerd werd, was aan dc zwak te van de Haagse he voorhoede te wij ten Do Utrechtsche voorhoede was slechts en schaduw van dio linie in Den Haag. Alieon Vos deed goed werk en toonde weer een prachtig meesterschap over den bal. Hij werd ei liter duchtig bewaakt en had daar door g«en gelegenheid om gevaarlijk te worden. Wat tl B. S. betreft, dreef de heele zaak op de middenlinie, Bdr, Boutmy. en Svrjja, welk drietal keer op keer redding bij gevaarlijke situaties bracht en de voorhoede telkens tot aanvallen in staat stelde. Daarachter deden de heide backs ij voed werk, terwijl de Neve slechts weinig gevaorllijk work te doen kreeg. De voorhoede zwoegde wel hard, maar bijzonder uitblinken deed feitelijk niemand en wanneer de V.-verdediging wat actiever ge- v eest ware, zou B. B. S. het niet tot 2 doelpunten gebracht hebben. De wedstrijd trok ook hier groote belangstelling, naar schattin:, 3000 toeschouwers, waaronder tal van Hagenaars. Het publiek was niet zoo enthou siast als we dat verwacht hadden. Wel waren er heel wat luidruchtige elubmenschen van 'beide partijen, vnaar over het algemeen was het l'trechtsche publiek niet erg mild met aanmoedigingen der stadgenooten. Blijkbaar hadden velen Irier Liever Hercules aan het werk gezien. Toch was de strijd nog wol span nend, want tot kort voor 't einde stond 't slechts 1—0 voor H. B. S Toen werd de Hagenaar De Wilde gewond en moest 't void verlaten. U. kreeg evenwel geen kans het gelijk te maken. Integendeel H. B a-grootte haar voorsprong nog. De II. B. S.ers werden na afloop door geestdriftige supporters harte lijk toegejuicht. TUBANTIA—Z. A. C. 5-3. Tubantia Oostelijke 1ste lste klassor. Tubantia wist gisteren met 5—3 van A. C. te winnen. Daardoor is Tu bantia de Oostelijke lste klasse bin nengeleid. Voetbalnieuws. IIET NEDERLANDSCH ELFTAL NAAR STOCKHOLM. De Nederlandsche elftal-comrnissie heeft de uitnoodigingen in zee gezon- aan degenen die ons voetbal-elf tal te Stockholm zullen vormen. De volgende spelers zijn daarvoor gevraagd: Bouman, D. F. C; Bouvy, D. F. C.; Breda Kolff, II. V. V.; Ten Cate, H. F. C Feith, H. V. V.; Fort- gens, Ajax; Gabel, Vitesse; Anton llör- burger, V. O. C.; De liorver, Sparta; Ledeboer, Quick; Lotsy, D. F. C.; Van der Nagel, Velocitas; Van der Sluis, O. C.; Vos, U. V. V.; Wijnveldt, U. D. VOETBAL OP ZONDAG. De vereeniging Rolterdamsch Voet- balbelang zendt de volgende medc- deoling: Aanstaanden Donderdag z Rolterdamsche gemeenteraad besluit moeten nemen, waarvan, do gevolgen van zoo'n ernstigen aard kunnen zijn, dat aan velen onzer toekomst onmogelijk wordt ge maakt, lichaam en geest door een ge zonde sportbeoefening te versterken. Wij bedoelen het voorstel-Van der Pols c.s. Iloewel wij ten volle overtuigd zijn, dat deze daad van vrijheidsberooving geene meerderheid in den raad kan inden, nieenen wij toch aan den vooravond van zulk eon gewichtige raadsvergadering, bij elkaar te moe ten komen, oin ten krachtigste te protesteeren en de aanwezigen voor ie lichten, waarom het voorstel, zoo dit aangenomen mocht worden, der overdrijving een nationale ramp zou beteeken an. De Vereeniging Rotterdamsch Voet- balbelang" heeft enkele sprekers uit- genoodigd, om in eene vergadering op Dinsdagavond 4 Juni voor de Rob terdamscke burgerij 0115 optreden in dezen te doen rechtvaardigen. Aangezien eene godsdienstig© over tuiging met de beoefening van de li chamelijke sport als zoodanig niets te maken heeft, roepen wij daar len op can dezen aanslag op de gewe tensvrijheid te helpen verijdelen. Komt in zoodanigen getale Ier gadering, dat de voorstellers niet kunnen wijzen op onverschilligheid onzerzijds.'5 Cricket. ROOD EN WIT—'S-GR. C. C. Postiiuma wint den toss en gaat eerst batten. Het elftal is echter danig verzwakt door afwezigheid van Die- ïner Kool, Van Gogh, A. v. Spongier, van Manen en v. Lennep. De invallers bleken echter goede fielder's te zijn. Om 11 uur gaan dan v. Waveren en Posthuma naar de mat, op 53 komt de scheiding als v. Waveren valt als eerste slachtoffer van Coops na 35 hiervan gemaakt te hebben. De Iiaar- lemsche captain gaat hierna spoedig uit als v. d. Does een keurige vang doet met 16. De stand komt dan tus schen Swens en E. Holdert, die den stand van 1 voor 71 tot 5 voor 147 opvoeren. Swens verdwijnt het eerst met 56, kort hierna is het lunchen. Na den lunch is E. Holdert echter spoe dig door La Chapelle gebowld ca een keurige 47. De staart presteert niet veel Alleen Mesman vertoont goed cricket en blijft dan ook 8 not out Het totaal is IDS. Coops heeft het meeste succes met den bal en namvoor 80. Als hierna do Haagscbe ingaat, valt .op 11 reeds het eerste wicket en met regelmatige tusschenpoozen verdwij- ne 1 alle Hagenaars zonder een 110e- mei swaardigen stand op te zetten. Feith Sr. wordt schitterend door de pas ontdekte ster Mesman gevangen op cover point. Van Loon volgt het voorbeeld van zijn captain, en weer betuigt het publiek door luid applaus de prestatie van dezen jeugdigen speler, met een zeldzame gemakkelijk heid ving hij de keiharde ballen van Loon 22. De jonge Feith laat zich als hij net runs wil gaan maken, ver se! alken door een effectbal van Pos thuma, met 27. E. Holdert doet op bowlen van zijn broer ecu fraaie vang CR Kuypers kan terugla.eren. Alleen Beus met 12 doet op het uitstcken- bowlcu nog wat en dc innings ein dige met 114 runs. De Hagenaars heb ben de follow 111 en gaan nu nog maals in. Mesman wordt aan het werk gezet en doet dit 111 het begin 't succes. Feith Sr. loopt op een van zijne slovv-ballen uil, ruist en wordt door Swens gestumpd. Op een listige manier gaat Feith Jr. uit. Mesman bowlt eerst '11 geweldigen effectbal, de volgende bal is echter kaarsrecht en Feith, denkende dat deze ook effect heeft, gaat voor het wicket staan, met gevolg dat dc bal door zijne beenen heen net een bail wegneemt. Van Loon speelt dan een zeer forsche par tij cricket en links en rechts kunnen de fielders den bul van dc boundary te ruggooien. Mesman gaat zelfs voor C den Hout in. Posthuma gaat nu bow len, maar Van Loon heeft er plotse- ing zoon kijk op gekregen, dut hij dezen anders zoo gevaarlijken bowler 2 maal voor zes slaat Als hij zijn cen tury vol heeft 102 not out, geeft Feith den strijd op en heeft Rood en Wit op de eerste innings met 84 runs ge wonnen. Score's. Rood en Wit: Van Waveren bowled Coops 35 Posthuma c. v. d. Dues b. Coops IG F. Holdert c. De Beus b. Coops 13 v. d Poll. b. Coops 3 E. Holdert. b. Chapelle 49 J J. Swens. 1. b. 11. Chapelle 56 W. v. Sperigler. b. Coops. 2 J. Francken b. Chapelle. 1 De Jong, run out 0 Mesman, not out. 8 Reydon. b. Coops. 0 Extra's 15 -52. Bowlingscijfers: Feith Sr. 0-39. Coops 6—80. La Chapelle Jr. 3- Fokker 12. 's-Gr. C. C. Feith Sr. c. Mesman, b. Hol dert Jr. 19 Fokker, b. Iloldert. 3 Coops, b. Van Waveren. 1 Feith Jr. b. Posthuma. 27 v. Loon. c, Mesman, b. Iloldert Jr. 22 Chapelle Jr. b. Holdert Jr. 0 Kuypers. c. E. Holdert. b. Ilol dert Jr. 0 De Beus. b. Posthuma. 12 Reescman. b. Poshuma. 5 La Chapelle Sr. b. Posthuma. 11 v. d. Does, not out. Extra's. 15 HET Vervolg Stadsnieuws. Nleuwt straat. Hieronder drukken wij een schetsje af van den nieuwen verkeersweg, die ontslaan zal, wanneer de Raad den aankoop van het perceel aan het Hout plein goedkeurt. Herijk. Dinsdag heeft de herijk plaats van 8 11? tot 12 uur en van 14 uur voor: Kennemerstraat, Ruysdaelstraat, Bcrckhcydeslraat, Saenredani; traat, Soutmanstraat, Grebhorstraat, .Maar ten van Heemskerk-iraat. Regulier- straal, Kloppersingel, Spaarnd.ur.mer- weg en Generaal Joubertstraat. BAAN C-, vooral de dames veel beter dan Swift Na dc rust zijn beide partijen beter legen elkaar opgewassen. Toch weet II. O. C. tweemaal ift éeunraai te doelpunten, zcodat deze wedstrijd met 6—2 voor U. O. C. eindigde. Paardensport' AMSFERDAMSCHE CON COURS HIPPIQLE. Zaterdag werden door Haarlem mers of bewoners onzer omstreken, i volgende prijzen behaald: Luitenant II. R. M. baron van Voorst tot Voorst to Haarlem met „Gravin Ada" de groote zilveren daiile (aangeboden door H. M. de Koningin) als lslen prijs in het cours voor hel beslgaanjJe officiers- dienstpaard. In dit nummer behaal den luitenant Knel uit Haarlem met ..Droghedad" den 4den prijs en lui tenant R. Wilson uit Bloamendaal met Daddy Louglegs", een eervolle vermelding. In t klein springconcours behaalden luitenant C. II. Labouchère te Haar lem met „Zulu" den 3en prijs, luite nant R. Wilson uit Bloeniendaal met „Soliman" den 4den prijs. Bij do Sauls par trois behaalde lui-jj en gezonden over de gemeente- tenant C. H. Laboucbèro te Haarlem u^rirpn nu in afnrdvnhwrido ia- een 2den prijs met „Zulu", luitenant TEMPELIERSTRAAT (De dikke lijnen wijzen de doortrekking van den Julianaweg naar den Wagenwcff er. den verbindingswegvan den Julianaweg met de Van Eedenstraat aan). Balacgryke Gemeentewerken. Door den Directeur van Openbare Werken is een uitvoerig rapport aan Totaal 114. Bowlingscijfers: Holdert Jr. 5—48. v. Waveren 1—24, Posthuma 429. 2de innings. De Haagsche: Feith Sr. st. Swens. b. Mesman 8 Fokker, run out. 15 v. Loon, not out. 102 Feith Jr. b. Mesman. 1 La Chapelle Jr., not out 18 Extra's 5 Bowlingscijfers: E. Holdert 0-25. C. Mesman 255. Posthuma 0—34. F. Iloldert 0—17. v. Waveren 014. HAARLEM—HERMES. Dc eerste thuiswedstrijd der jonge re Haarlemmers heeft eindelijk liet door hen gewenscht© resultaat ge bracht. Haarlem bat het eerst en opent met Heye en Schoomaker. Op 7 valt al het eerste wicket als Schoe- maker run out gaat. llcye en Kruse- ina 11 behalen eindelijk weer eens be hoorlijke totalen en maken resp. 27 en 26 Vooral Heye speelde een uit stekende Innings. Angenent laat ook correct spel zieu en met Oostenbroek samen, komt een stand van 60 runs. Kort achter elkaar worden beiden ge bowld, resp. voor 34 en 24. De laatste 4 batslui maken 19 runs en het totaal wordt 156. Met den allerecrsten bal van Brederode wordt Offerman door A. v. d. Berg gevangen. Als Van Buy- sen voor 15 gebowld is, komt er een goede stand tusschen Dirkzwager en Ris. Vooral Ris speelt goed. Als Dirk zwager voor 42 gebowld wordt, pr teert de staart niet veel meer en als ter. slotte Ris door Angenent gebowld wordt voor 44, hebben de Schiedam mers er 133 bij elkaar- geslugeu en zijn dus 23 runs achter. P. the Painter bowlae 5 voor 12. Met nog 2 1/2 uur speeltijd Svordt Haarlem weer naar de wickets gestuurd, doch als er 4 ickets voor 39 neer zijn, wordt er egeiis regen gestaakt en geeft Her- mes gewonnen. Haarlem wint dus met 23 runs op de le innings. A. C. C—VOLHARDING. Eerst batte A. C. C. en maakte 61. Volharding antwoordde voor 6 wickets op 47. Toen werd gestaakt wegens den regen. De wedstrijd had dus geen resultaat. VOLHARDING II—A. C. C. II. Volharding maakte eerst 45, A. C. C. II daarop 145 voor 5 w ickets, waar op Volharding den wedstrijd gewon nen gaf. HERCULES-HAARLEM UI. Deze wedstrijd voor den Amster- damschen Cricketbond werd door Haarlem III met innings en 24 runs gewonnen. Haarlem maakte 80, Her cules 24 en 32. Korft al. SWIFT-H. O. C. II, 2-6. Dc-ze wedstrijd had tc 6 uur op liet Swift terrein te Zandvoort plaats. Kort na het begin weet Swift te doel- purten, maar H.O.C. maakt gelijk en weet voor de rust 4 maal te doel- A. Coblijn tc Haarlem een 3den prijs. Do Commissaris der Koningin in de provincie Noord-IIolland inr. dr. \V. F. van Leeuwen, vereerde het con cours eenigen tijd met zijn tegen woordigheid. Zondag was 't de laatste dag. In liet Springconcours behaalde luitenant H. B. M. baron van Voorst tot Voorst te Haarlem, met „Maayke Meu" den 4en prijs, luitenant A. Coblijn, te Haarlem wor in dit nummer een 5en prijs met ..Honey Suckle", evenzoo luitenant C. M. Labouchère, te Haarlem, met „Perhaps". GEEN' NEDERLANDSCHE OFFICIE REN NAAR STOCKHOLM! Naar de Tel. verneemt, is definitief besloten geen Nederlandsche officie ren naar het Olympische concours hippiqite te Stockholm af to vaardi gen. Een en ander vindt zijn oorzaak hierin, dat men meende momenteel niet een Nederlandsch team te kun nen samenstellen, dut in staat zou zijn daar een overwinning te boeken. Bovendien valt het Olympische con cours samen met het internationale dat jaarlijks te 's-Gravenhago wordt ©houden en dat blijkbaar niet op een anderen datum kan worden steld. Lfflchtvaart DOODELIJKE ONGEVALLEN. Dc aviateur Collardeau vloog in 'n storm van Savigny sur Orge naar Ju- visy. Als passagier voerde hij den vlieger Robi mede. Vlak bij Savigny duikelde hel toestel en werd ter aar de gesmakt. Robi was onmiddellijk dood; Collardeau kwam er af met een gebroken kuitbeen. Quimby, een civlel-ingeiiier, is te New-York in aanraking gekomen met do wentelende schroef van een vlieg tuig. HIJ was terstond dood. Bij het vertrek voor de Noord-West Duitsche Rondvlucht, dood de vlieger Buchstaetta met z'n passagier luiti nunt Stille tc Bremen een val. Beiden werden gedood. 1IAMEL DE KANAALVLIEGER. Voor de zevende maal is de Engel- sche aviateur gisteren over het Ka naai gevlogen. Te Hardelot kwam hij een nieuwe Biériot halen en vloog daarmee in 1 uur 15 min. van daar naar Eastchurch, een afstand vaD 110 KM. Hamel schijnt de Kanaal vlieger te willen worden. In totaal vloog hij er reeds zeven maal over, verleden jaar eens, dit jaar zesmaal, waarvan een keer met miss Davies. Worstelen. Zondag zijn te Amsterdam door den Nederl. krachtsporlbond Ue voor- wedstrijden gehouden voor de Olym- pisolle spelen. Deelgenomen werd door de winners der competities te Amsterdam, Rotterdam, Den Haag en Arnhem. 1 de afd. vedergewicht werd de overwinning behaald door A. B. L. van Steen, in do afdeeling lichtge wicht door Eilebrecbt, in de afdee ling middengewicht A. door de Boor, afd. iniddeogew icht B door J. Sint, afd. zwaargewicht B door B. Binne- veld. Alle vertegenwoordigers van 't dis trict Amsterdam hebben dus gewon nen. Er zal nu aan 't Ned. Olynv pisch comité geadviseerd worden deze spelers naar Stockholm af te vaardi gen. Dammen. INTERN. DAM WEDSTRIJD OM HET WERELDKAMPIOENSCHAP. Door garantie verklaring voor alle deficit is het houden vjj,u den inter nationalen damwedstrijd in Augustus a s. te Rotterdam (ouder leiding van den Nederlandschen Dambondj ver zekerd. deze twee cracks. Feith Sr. had 19 en punten. In deze periode speelde II. O. DE OLYMPISCHE SPELEN TE STOCKHOLM. Het stadium is Zaterdag door den koning geopend. De kroonprins met zijn gemalin en andere vorstelijke personen woonden de opening bij. Eer. koor van vijfhonderd zangers zong vaderlandsche liederen. liet feest werd besloten met sporlvertoo- pingen. werken, die in de eerstvolgende ja ren zullen moeten geschieden. We gens de belangrijkheid van deze wer ken drukken wij hieronder het rap port voor het deel, dat op die werken betrekking heeft, woordelijk af. Het luidt al3 volgt: Door het feit, dat-het aantal en de belangrijkheid van de aan mij in de laatste maanden gegeven opdrachten groot is, gevoegd bij den wensch wel ke bij Uw College schijnt te be staan. om met spoed verschillende van deze opdrachten uitgevoerd te zien en in aanmerking nemend, dat de mogelijkheid niet is uitgesloten, dat dit aantal opdrachten nog zal vermeerderd worden, acht ik het niet an belang ontbloot U een zoo volle dig mogelijk overzicht te geven van de werken, welke op dit oogenblik in uitvoering en in voorbereiding zijn en van die van welke dit 't geval zal worden. Naar ik vertrouw zal U uit dit over zicht blijkeu, dat het bureau van Openbare Werken er niet op inge richt is, wat de bestnikbarc krachten betreft, om behalve de gewone werk zaamheden ook nog al deze buitenge wone werken voor te bereiden en uit te voeren, zoodat er maatregelen ge troffen dienen te worden om te voor komen, dat oponthoud, tegenspoed en slechte voorbereiding en uitvoering ontstaat. 1 Museum (vermoedelijk gereed Mei 1913) 150.000 2 Verbouw school No. 6 met meubilair .vermoedelijk ge reed Juli 1912) ƒ24.000 3 School Park laan met meubilair (vermoedelijk ge reed Februari 1913) 77.009 4 School Haarlemmerliedestraat (met den ver bouw dezer school kan eerst begonnen worden, wanneer schoollokalen be schikbaar komen vermoedelijk dus 't voorj var van 1913, na het gereed komen van de school aan de Park- laan 111 het najaar van 1913 kan deze school dan gereed zijn) ƒ21.0000 5 H. B. S.-Handelsschool (vermoedelijke inzending van teekeningeu aan B. en W. ongeveer 15 Juni 1912, bestek 15 Juli 1912loopt alles goed, <lan zou I October 1912 aanbesteed kunnen wordengereed met meubilair 1 Mei 1914) ƒ245.000; 6 Huis-in-de-Kruisstr. ongeveer 18.000 (schets-ontwerp nu keu voor crediet-aanvrage aan den Raad. Is dit geschied, dan verdere voorbereiding en uitvoering. Duur vijf a zes maanden;; 7 Verbouw Raad huis?? 150.000. (Allereerst dient m overleg met den Secretaris een schets- plau te worden opgemaakt, waarna een bouwerediet aan den Raad kan worden aangevraagd. Voor voorberei ding en voor de uitvoering geschikt maken, wordt gerekend op vijf tot zes maanden. Omtrent den duur van den bouw is zonder plan nog niet te be slissen) 8 Toren Raadhuis 12.000. (Voorbereiding en uitvoering onge veer ïer maanden)9 Stads-Armen- en Ziekenhuis ƒ120.000. (Voorberei ding ongeveer drie maanden, ver bouw ongeveer achttien maanden); 10 Cholera-barak (met te beoordeelen) II Veemarkt ƒ33.000 (voorbereiding en uitvoering ongeveer acht maanden) 12 Uitbreiding begraafplaats 115.000 (voorbereidende werkzaamheden on- ler maanden, uitvoering n<^ niet te bepalen, 13 Kleverlaan (In verband met de uitbreiding der begraafplaats en de vermoedelijke overdracht van de gronden in de Ver lengde Velser-Judita Leyster- en Mole- Haèrstraat zal het noodzakelijk zijn een gedeelte van de Kleverlaan op 20 M. breedte aan te leggen;14 op- lioogen terreinen St. Bavo f 79200 (duur ongeveer tien maanden); 15 spoorverbinding lichtfabrieken f 37500 (duur ongeveer zes maanden); 16. Verbreeding Ar.toniebrug ongeveer f 3000 i(schetsplan moet worden maakt;; 17. pi an Ainsterdamsche Poort f 81000 voorbereiding en uit- vooriivg ongeveer een jaar. Uit de ge schiedenis van dit plan is o.a. op te maken, hoe moeilijk het is met eenige juistheid een programma van werk zaamheden, zooals dat overzicht be oogt, op te maken. Opgemerkt wordt, dat dü mede een onderdeel vormt van ee:i seiie werken tot een bedrag van f 600.000. Het restant bedraagt dus nog f 519.ÜUG. 18. Asphalteereu van straten, lo. de Burteljorisstruat f 8500, 19. Bazaltkademuren f 28.0ÖÜ (over twee maanden gereed; 20. Buzali ka demuren f 14000; Begrooimg 1912, geveer f 7000. In verband met den bouw van een spronckvveg f 50000; Yelserstraat enz. f 79000.) I11 liet geheel moet voor een bedrag van f 2,428.700 verwerkt worden. Verder volgen nog de volgend0 wer ken: 23. Opeub. Leeszaal; 24. Over dekte Zwem- en Badinrichting; 25. Batik van Leening; 26. Verbouw van scholen voor do inrichting eener 7de klasse; 27. School voor zwakzinnigen; 28. Exploitatie bouwterrein Klever park. Wordt aangenomen, dat ln de eer ste twee jaar nog geen uitvoering gegeven wordt aan het restant van uo. 17 en 21 geheel en wordt van de in uitvoering zijnde werken een be drag afgetrokken, dan blijft voor de eerste twee jaar te verwerken over ongeveer f 1.125.000. brug over den Zijlsingel is liet noodig de beschoeiing tusschen beide brug gen te vervangen f 7000; 21. Haven plan f 500.000; 22. Uitvoering van werken voor derden, f 1930CO; (Leid- sche kwartier ongeveer f 64000; Ver liet zal bezwaarlijk gaan om alle werken tegelijk in voorbereiding te nemen; het meeste urgent zijn naar mijn meening de in het overzicht on der 5, 6, 7, 8. 9, 15, 16, 18 en 20 ge noemde werken. Behalve aan de in uitvoering zijn de werken, genoemd onder 1, 2, 3 en ordt rc-gelmatig doorgewerkt aan de onder 5 en 18 genoemde. Op grond van eeu-en-ander becij fert de heer Dumont, dat hij een zes tot achttal tijdelijke leekenaars noo dig heeft, waarvan een of twee be last kunnen worden met do controle vervanging van den ingenieur on adjunct-directeur. Op het oogenblik kost de voorba- reiding van de nieuwe werken on geveer f 8000 per jaar, wanneer men berekent, dat 2 1/2 teekenaar geregeld de Directeur, do adjunct-directeur de ingenieur en adjunctraxchitoct oor een deel hun tijd aan de nieuwe plannen wijden. MGR. DR. VAN T'HIEL, Oud-Katholiek" verschijnt in ouwrand om den dood van mgr. dr. 'an Thiel, den bisschop van Haarlem. Aan een artikel te zijner gedachtenis ontkenen wij dit over zijn liefde lot de Oud-Katholieke kerk: /Voor haar leefde hij, voor haar walkte hij, voor huar bad hij. Alles wat strekken kon tot haar inner!ijken bloei, tot versterking van haar uit wendig katholiek karakter, vond in hem steeds een kraciitigen steun, een bevorderaar met woord en daad. Steeds streng vasthoudend aan het oude katholieke beginsel, kwam hij met kracht op tegen elke afwijking - hetzij naar rechts of naar links ■an de in Christus gegeven, in da oudo kerk bewaarde Godsopenbaring, maar tegelijk was bij hoogst toog» end, waar het dingen betrof, die auc de inenschelijke vrijheid zijn overge laten. In zijn gansche doen en laten, als mensch, als christen, als bis schop, werd door hein de oude spreuk op voorbeeldige wijze toegepast: „In het noodzakelijke eenheid, in hel twijfelachtige vrijheid, in alles de liefde." Geen wonder dan ook dat, als hij mocht zien, dat dit katholieke beginsel ook elders werd gehuldigd, hij aanstonds gereed was met zijn warm liart en helderen geest hulp en steun tc bieden. Vandaar zijn warme belangstelling niet alleen, maar ook zijn ijverige deelneming aan de oud- katholieke beweging in het buitenland waar hij, <lie zich zoo gemakkelijk in verschillende talen kon uitdrukken, door zijn helderen betoogtrant, zijn* welsprekende, schoone taal, en mei minder door de echt christelijke .ief- de, die hem bij dat alles blijkbaar be zielde. voor velen een leerftar en riend is geworden, die gaarne zijn wenken en raadgevingen ter harte namen." PERSONALIA. Met 1 Juni is onze stadgenoole, Mej. c. J- Poelenjée, benoemd ala tijdelijk onderwijzeres aan de Openb. Lagere School te Spaarnwoude. Nog geslaagd voor diploma A van de Federatie var» Nederl. Stenogra- phie leeraren (systeem L PittmanJ Mej. 11. M. E. Boclcns. G e v. Voorwerpen. Terug te bekomen bij: G. Oppclaar, Zuiderstruat 31 rooi een dien tmedaille.

Haarlem's Dagblad | 1912 | | pagina 7