NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. 29e Jaargang, No. 8881 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. WOENSDAG 6 JUNI 1912 A HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN PER DRIE MAANDEN: Voor Haarlem1.20 Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente)1-30 Fr:-nco per post door Nederland Afzonderlijke nummers Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem j, de omstreken en franco per pos) 1.65 0.021 i 0.37,4 0.45 Uitgave der Vennootschap Lourens Cosfer. Directeur J. C. PEEREBOOM. ADVERTENTIËN: Van 1—5 regels 50 Cts.iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Haarlem van 1—5 regels 1 elke regel meer ƒ0.20. Reclames 30 Cent per regel. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Advertentiën van Vraag cn Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing: 50 Cts. voor 3 plaatsingen a contant. Redactie en Administratie: Groote Houtstraat 53. Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724. Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12. Telefoonnummer 122. Tot de plaatsing van advertentiën en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem in dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA Warmoesstraat 7678, Amsterdam. Telephoon interc. 6229. DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHT BLADZIJDEN. EERSTE BLAD. AGENDA DONDERDAG 6 JUNL Orgelbespeling in de Groote kerk, Van 2—3 uur. Bloemcndaal: Gemeenteraadsverga- zing, 2 uur. OM ONS HEEN No. 1543 Gemakkelijk Reizen. rAl wie maar even gelegenheid heeft om een klein of groot uitstapje te ma ken, overweegt nu het Juni geworden ia -waar hij straks heen zal gaan en eoodra hij daartoe gekomen is, zullen hem weer allerlei dingen opvallen, die konden worden geregeld of beter geregeld. Het eerste punt geldt spoorweg- kaartjes. Nu er wel bijna niemand is, idie niet nu en dan eens reist, zijn spoorkaartjes een even gangbaar arti kel geworden als bijvoorbeeld boter- hammenworst en heerondassen. Ver beeld je nu, dat die maar aan één adres in de stad te krijgen waren het debiet zou heel gauw tot een tien de verminderd wezen. Spoorkaartjes evenwel zijn alleen te krijgen aan t station, dat uit den aard van de zaak altijd aan 't einde (van de stad ligt. Gevolg daarvan is, Üat op drukke oogenblikken een groote menigte in file staat te wach ten voor de lokettende mensehen worden zenuwachtig en ontstemd, zijn bang den trein te missen, kortom be schouwen dat kaartjesnemen als een last bij het reizen per spoor, waar door het reizen zelf wordt benadeeld, zoodat ten slotte de Maatschappij zelf er de schade van ondervindt. Of is niet de leus van dezen tijd maak het den menschen gemakkelijk en ze zul len uw waar koopen 1 Dat is voor een deel het geheim van ft groote vervoer der E. S. M. Geen feaartjesgezeur, je stapt maar in, de conducteur komt wel bij je. Nu zou dat op oen groote spoorwegmaat schappij natuurlijk een onmogelijk heid wezen, maar waarom niet een plaatskaartenbureau gesticht in het oentrum van de stad, dichter bij de woning van de meeste menschen, daD het afgelegen station. Wat een ge mak zou bet zijn, een paar uur, des noods een dug van te voren, een kaartjo te gaan koopen, afgestempeld op het uur van vertrek. En welk een mooie reclame zou daar met de kleu rige reisboekjes, kaarten en gidsen te maken zijn voor rondreizen en buiten- landsche uitstapjes, terwijl dio mooie drukwerkjes nu ten toon zijn gesteld op een hoek van 't station, waar nage noeg iedereen voorbijloopt Neen, het kan geen voordeel zijn iroor de spoorwegmaatschappij, dat zij haar spoorkaartjes op niet meer dan één plaats (en een ongelegen) rerkrijgbuar stelt 1 Maar nu is de reiziger eenmaal op het perron. Daar heeft hij inlichtin gen noodig. Ik erken het vele goede, dat de spoorwegmaatschappij in de laatste jaren op dit stuk heeft gedaan bor den aan de treinen, handwijzers en groote tableaux aan de einden van de perrons en zoo meer. Het is alles mooi en goed, maar volmaakt kan het niet zijn, omdat een reiziger veel meer te ▼ragen kan hebben, dan een spoor wegmaatschappij met menschenmo- gelijkheid op borden zetten kan. Hij vraagt dus inlichtingen. Aan wie Aan iedereen. Aan een wegwer ker, die toevallig langs komt, zelfs aan de bestellero van de post, men schen die half of in 't geheel niet op de hoogte zijn. Ook aan den chef, den onderchef of de stationsopzidhters, die evenwel niet altijd present zijn en, wanneer ze zich op de perrons vertonnenhun werk hebben. Ik kan mij begrijpen, dat zij, beleefd ant woordende, meer dan eens den tijd betreuren, dien ze aan al die vragers besteden moeten. De oplossing ligt toch zoo voor de ihand. Op groote stations stelt men eenvoudig een beambte aan, die van alle cndeixleelen van T spoorwegbe drijf op de hoogte is, steekt hem in een ietwat opzichtig uniform, zoodat hij van verre al in 't oog valt, zet hem een pet op met het woord In lichtingen en voor de vreemde lingen ook nog Informations er op en laat hem maar wandelen langs de perrons. Wat zou één zoo'n man het reizen voor menigeen gemak kelijker en prettiger kunnen maken 1 Vragen over perrons, waar treinen aankomen, over bagage, tarieven, aansluitingen (want voor menigeen is de kriebeldekrab in een spoorboek je moeilijk te ontcijferen), kortom over duizend dingen, die de men schen willen weten, worden goed be antwoord en de stations-ambtenaren blijven er van verschoond en kunnen zich geheel aan hun werk wijden. Nieuw is dat denkbeeld ook al niet. Groote winkels hebben hun opzichter, shopwalker, zooals dc Engel- schen zeggen, en in groote restau rants wandelt ook een dergelijk man rond. Nog onlangs heb ik hem bij Krasnapolsky gezien, rond en waardig als altoos, op liet oog niet ouder wordende, waaruit blijkt, dat het een gezond vak is. En ddn iemand, die op de perrons, dus in de buitenlucht, rondwandelt De man moet zoo oud worden als Methusalem 1 En nu ik over die frissehe lucht spreek, kom ik van' zelf tot een derde bezwaar op reisde luchtvervor- sehing in de wagens. Van de coupés zelf zal ik maai' niets zeggen, maar dat het nageslacht in ruime vertrek ken met grootendeeJs glazen wanden sporende, ons zal uitlachen over de nauwe.doozen, waarin we nu gepakt worden, is zeker. Het raampje open of dicht, ziedaar een quaestie van allen dag. Allerlei ruzietjes en woondenwisselingen ko men daaruit voort tot ontstemming en veronaangenaming van het reizen. Gevoelige menschen, buitenmenschen, sterke menschen, zwakke menschen moeten elkaar verstaan op 't punt van ventilatie, terwijl ze bovendien nog op verschillende plaatsen zitten. De op lossing is bijna niet te vinden. En de conducteur lieeft blijkbaar instructie om zoowat door partijen heen te la- vceren, wat liij dan ook doet. Maar daarmee is de een, noch de ander te vreden gesteld. Nu zijn de menschen over 't alge meen niet bang van koele, frissehe lucht, maar wel van een lucht- stroom; ze -vinden het onplezierig, dat die om hen heen waait, daar ze (en niet geheel ten onrechte) mee- nen. dat die snelle afkoeling te weeg- brengt van een deel van de huid. Daartegenover staat, dat een tegen stander toch zeven voorstanders van een open raampje of open schuif niet tiranniseeren mag. Wat te doen Hier worden uitvin ders gevraagd. Qp dit gebied, dat vooral veel ondervinding vereischt, gevoel ik me volslagen leek, maar zou toch de schuchtere opmerking willen wagen, of in spoorwegwagens niet te veel naar directe ventila tie wordt gezocht. In een vergader zaal of huiskamer, waarom heen de lucht (behalve bij een storm) meestal weinig in beroering is, kan een ven tilatie in den muur geen kwaad, maar in een spoortrein, die groote vaart heeft, ontstaat bij het openzet ten van een raam of schuif, een veel sterker luchtstroom waai* is nu de knappe kop, die een ventilatie con strueert, waarbij de van buiten ko mende luchtstroom, eerst om zoo te zeggen tot bedaren gebracht en dan pas in den wagen toegelaten wordt Misscliien is aan die uitvinding wat te verdienen, maar al zou dat mislukken, de reizigers in spoortrei nen zouden hem innig dankbaar we zen. En dat is voor den fijn gevoelen den menscfo ook wat waard I J. C. P. Stadsnieuws A 1 g. NcdcrL Ambtenaars- bond. De afd. Haarlem van den Neder 1. Ambtenaarsbond vergadert Donder dag in de Karseboom. Uilgenoodigd worden in het bijzonder do ambtena ren en beambten .werkzaam bij het Rijks-gevangenis-, lucht- en opvoe dingswezen. Als spreker treedt op de heer F. S. Noordhoff, commies te Leiden, die spreken zal over bet on derwerp „Waarom lid van den A. N. A. B. r 'K a n r ij d i n g. Gisterenmorgen omstreeks tiert uur kwam de heer De B. per rijwiel de Jansslraat uitrijden, toen hij tegen een automobiel op do Groote Markt opreed. Door het krachtig remmen van den chauffeur werd een ernstig ongeluk voorkomen. De fietsrijder viel en bezeerde zich nogal, terwijl zijn rijwiel door den schok onbruik baar was geworden. De schuld van dit ongeval lag bij den fietsrijder, die verkeerd uitweek. BENOEMD. De heer mr. dr. W. F. van Leeuwen, Commissaris der Koningin in Noord- Holland, is benoemd tot lid van het Prov. Utreclitseh genootschap voor kunsten en wetenschappen, MILITAIRE ZAKEN. De opperwachtmeester J. van Kuyk, van een der huzaren-depots to Haar lem, is benoemd tot adj.-onderoffi cier bij de Rij- en Hoefsmidschool te Amersfoort. HINDERWET. B. en W. van Haarlem brengen ter kennis, dat door hen is ontvangen eene bekendmaking van B. en W. van Schoten, dat het verzoek van do N. V. Van Dijk's Beschuitfabriek te Scho ten, om in het perceel, kadastraal be kend in sectie D, no. 1G84, eene gas motor van 12 1/2 P.K. te mogen ver vangen door 3 electromotoren van 2 1/2, 2 en 1/2 P.K., door hen is toege staan, De straatdiofjes o p g e- borgen. Eindelijk zijn do bekende straat- diefjes J. K. P. en J. W., oud 12 en 11 jaar, die alles wat maar los en vast zat en onder hun bereik kwam, weg namen, op last van de justitie aange houden. Het weid don ook ten hoog ste tijd. De knapen zijn ter beschikking van den officier van justitie gesteld, om tot hun 18de jaar naar een Rijksop voedingsgesticht te worden gezonden. Wellicht groeien er dan nog flinke menschen van. D e in a n met do bloempot jes gevonden. Geen diefstal, maar onoplettend heid heeft in deze zaak, waarmede de politie nag heel wat last gehad hoeft, de hoofdrol gespeeld. Het blijkt toch, dat J. W. te Scho ten, los werkman, de 10 bloempotjes niet aan hot opgegeven adres bezorgd heeft, maar wel bij J. J. B. op de Park- laan, die ze nu weder aan de recht hebbende heeft overhandigd. Harmonie. De muzickvcroeniging „Harmonie" geeft Zondag een concert in licl park van liet Brongebouw. Van 't Kantongerecht Vandaag werden nog eens lxihan- deld enkele zaakjes betreffende het in gebruik nemen van woningen te Scholen zonder dat B. en W. daartoe toestemming hadden verleend. De gedaagde P. M., eigenaar van een perceel aan de Spaamsche Vaart straat, had in de vorige zitting ver klaard, dat Bouw- en Woningtoezicht wel 2 maanden wachtten mei het in stellen van een onderzoek, en dat hij, gedaagde, daarop met kon wachten, omdat hij voor de rente moest zor gen. Thans bleek uit het verhoor van den Gemeente-architect, dat in den regel binnen I I dagen of 1 maand aan eveutueelo aanvragen tot in ge bruikneming van huizen wordt vol daan, en dat de woning niet geheel volgens de voorschriften was ge bouwd. Daarmede had de kantonrechter op dit oogenblik heel weinig te maken, alleen wilde Z.E.A. weten hoelang het tijdstip was tussciicn de aanvraag van gedaagde en het antwoord, dat ge daagde van B. en W. kreeg. De gemeente-architect meende, dat hij dit thuis misschien nog wel na kon zien. Ja, zeker, dat moet u kunnen nazien; dergelijke aanvragen moeten toch bewaard blijven, merkte de kan tom-echter op. Daarover gaal het; over do aan vraag. De zaak werd andermaal 8 dagen uitgesteld, en den Gemeente-ambte naar opgedragen do volgende week weer als getuige te komen, maar dan in het bezit van de aanvraag. Een andere bouwc-r, genaamd N., die zich aan een zelfde feit had schul dig gemaakt, beklaagde zich er ook over, dat het een maand duurde voor e» aleer hij antwoord van B. ca W. kreeg. En dat antwoord luidde dat hij hot perceel niet in gebruik kon nemen, omdat het niet aan de tcekc- ning voldeed. En het voldoet er geheel aan, zeide gedaagde, die dc door B. en W. goedgekeurde teekening aan den kantonrechter liet zien. Uit het verhoor van don gemeente- bouwkundige bleek dan ook, dat de ekeniug na de goedkeuring door B. en W., was gewijzigd Maar dat gaat toch maar zoo niet, zeade de kantonrechter, op die wijze zou men later wel het geheel e gebouw kunnen wijzigen en laten af breken. De ambtenaar van hot O. M., wij zende op de eigenaardige behandeling dezer zaak door Schoten, achtte de schuld van gedaagde, dio geheel aan zijn verplichtingen voldeed, niet be wezen en vorderde mitsdien voor ge daagde vrijspraak. MELK-VERD UNSTER. Da wed. M. G. v. d. V. had zich schuldig gemaakt aan het met water verdunnen van melk. Ze beweerde dat ze van volle melk door verdunning met water gelapte melk had gemaakt. Dr. Borst Pauwels, als deskundige gehoord, bevestigde, dut er water bij was en dat het vetgehalte 1.93 l-o- droeg. Do ambtenaar van het O. M. vorder de eene geldboete van f 10 subs. 4 dagen en 2 maal f 2 boete subs. 2 maal 1 dag hechtenis. OVERTREDING BOTERWET. Een boter-visiteur had eens onder zocht hoe de margarine „Haarlem's roem" werd afgeleverd. Daartoe had een juffrouw verschillende winkeliers afgeloopen. Bij velen was de verpakking, zoo als ze volgens de wet behoorde. Do winkelier v. V., die op dat eo- genbiik geen papiertjes met het cp- schrift „Margarine" bezat, had de bo ter in een gewoon papiertje verpakt. Deswege werd hij bekeurd. Uit het onderzoek bleek, dat de juffrouw wel wist dat het margarine was. Do ambtenaar van het O. M. vor derde f 10 boete subs. 2 dagen hech tenis. BekL vond dit wel wat vee! voor zulk een klein verzuim. NALATIGE BRANDWEERPLICH- TIGEN. Hierna stonden een 55 Santpoor ters terecht, ter zako dat zij in de gemeente Velsen op den 7don Augus tus 1911 niet hebben verricht de ver plichte persoonlijke diensten tot blus- sching van een brand, welke was ont staan in de landbouwschuur van Gilles C. Daan, staande op de Hof- geest bij diens woning, I, No. li en tot voorkoming van uitbreiding van dien brand, terwijl de ingezetenen daar toe namens B. en \Y. van Velsen wa ren opgeroepen met klokgelui en trommelslag, zijnde zij, beklaagden, mannelijke ingezetenen van do ge meente Velsen, en zijnde door hen geen geschikte plaatsvervangers ge- steld noch hun dienstplichtigheid in 1911 afgekocht. l>e beklaagden verklaarden over "t algemeen, dat ie geen klok en geen trommelslag hadden gehoord, omdat ze op hun werk waren buiten de ge meente. Maar het opmerkelijkste is, dat ook do gemeente-veldwachter Nieuwen- huyzen geen klok en geen trommel slag gehoord heeft. Hadden zo het gehoord, dan zou den ze er heen gegaan zijn, omdat het hun plicht was en omdat ze er voor deel van hadden. Onwil bestaat er in deze niet, zeiden bekl. Ook de veld wachter meende, dat het niet opko men van de brandweerplichtigen het gevolg was van het niet hooien van klok- en trommelslag. De ópper-brandmeester Kirsch te Santpoort verklaarde, dat de brand van half vier tot 11 uur 's avonds heeft geduurd. De klok van Santpoo; i heeft geluid, aan welk signaal een twintigtal per sonen door opkomst gevolg hebben gegeven. Do klok heeft 15 A 30 minuien ge luid, en de tamboer Cornelissen is door bet dorp. getrokken. Gevaar voor uitbreiding van den brand bestond er niet. De brandklok is een bel van 35 c.M. en komt 2 meter boven het dak uit. Ook deze getuige meent niet, dat ei* onwil in het spel is; de menschen hebben het niet kunnen hooren, om dat ze op hun werk waren. ilij heeft nooit last met liet komen van do menschen, omdat het voor hen een aardig meevallertje is. Er zijn 120 menscheu bij de brand weer. In den regel betaalt gc-tuige 90 b. 100 menschen uil. Zii krijgen 35 cent voor het eerste uur en 30 voor* ieder volgend. De tamboer Cornelissen zcide, dat het een licht klokje is, dat moeilijk te hooren is. Hij daarentegen heeft flink getrommeld. De ambtenaar van het O. M. achtte het ten laste gelegde bewezen; de brandweerplichtigen hebben van den brand kennis gekregen en hadden er heen moeten guan. Als verzachtende omstandigheid nam spreker aan het niet kunnen hooren van de klok. De cisch luidde f 1 boete subs. 1 dag. UITSPRAKEN. Heden werden de navolgende uit spraken gedaan: J. van D., te Velsen, en 2 anderen, overtreding Leerplichtwet, no. 1 10 boete of 10 d. h., de beide anderen ƒ3 boete of 3 d h. J. II. W., te Beverwijk, en 4 ande ren, overtreding Trekhondemvet, 1 boete of 1 d. h. J. K., te Heemskerk, straatschende rij, 15 boete of 3 d. h. J. D., te Beverwijk, en 6 anderen, loopen op verboden grond, /2 boete of 2 d. h., cn /3 boete of 3 d. h. B. A., te" Scholen, overtreding Melk- verordeniug Haarlem, 10 boete of 5. d. h. H. G-, te Velsen, en 2 anderen, over treding Politieverordening Haarlem, 1 boete of 1 d. h. C. V-, te Beverwijk, overtreding Po litieverordening Beverwijk, 1 boete of 1 d. h. J. do W. en G. S., te Velsen, over treding Provinciaal Reglement, 2 m. 1 boete of 2 maal 1 d. h. L. S., te Heemstede, en 24 anderen, overtreding Motor- en Rijvviclregle- ment, [2 boete of 2 d. h., ƒ2 boete of 1 d- h., en 1 boete of 1 d h. Voorts werden er nog 30 personen veroordeeld wegens openbare dron kenschap tot ƒ8 boete of 3 d. b., {3 boete of 2 d. h., en f 2 boete of 2 d. h. HOOGER BEROEP. Het Gerechtshof te Amsterdam heeft heden in hoogcr beroep onder vernietiging van het vonnis der rechtbank to Haarlem van 21 Dec. jl. den schipper J. O., die wegens mis handeling op het vissefcersvaariuig IJ M. 154 veroordeeld tot 14 dagen gevangenisstraf veroordeeld tot f 10 boete subs. 5 dagen hechtenis. Het Hof bevestigde hei vonnis der zelfde rechtbank van 25 Jan. j.L waarbij J. K. en F. C. wegens vernie ling ieder tot 2 maanden gevangenis straf werden veroordeeld. (Zie vervolg stadsnieuws onder de laatste berichten). Uit de Omstreken HAARLEMMERMEER. Bezoek. Door den Commissaris der Ko ningin in Noord-Holland zal as. Za terdag een bezoek worden gebracht aan deze gemeente. Per publicatie is door den Burgemeester aan de inge zetenen verzocht om door het uitste ken van de vlag van hunne ingeno menheid met dit bezoek te doen blij ken. Spoorbrug. De 40 meter lange spoordraaibrug over de ringvaart bij Aalsmeer, is gearriveerd en tevens gesteld. Het kolossale ge va .rte, dat onge- •eer 37.000 K.G. weegt, werd door middel van stoomlieren geplaatst op een drietal drijvende bokken, om- hooggeheschen en zonder eenig onge- -al om zijn spil neergelaten. Ilct was :en zeer belangrijk werk dat door vele belangstellenden werd büge- I vroon d. In de plaats van den veldwachter Van Boven (benoemd te Aalsmeer; zal in dc buurt Halfweg worden gestatio neerd de veldwachter van Abbcnes. De jaarlijksche wolmarkt zal 27 Juni te Hoofddorp gehouden worden. HILLEGOM. Onze gemeente telde op 31 Decem ber 4282 mannen en 4015 vrouwen. SLOTEN. In de raads\ergadering wc-rd mede gedeeld, dal de Commissaris der Ko ningin Zaterdagmiddag de gemeente bezoeken zal. Met 7 tegen 5 stemmen, die van de heeren Van Woudenberg, De Vries, Van Boem en Schouten, besloot de raad tot het slichten van een ambta- uïrig voor den burgermester op „Meer en Vaart', waarvan de kosten begroot worden op ƒ13.500 en waar voor dc burgemeester een jaarlijk- schen huurprijs zal betalen van 700. Het benoodigde kapitaal zal geleend worden tegen 4 1/2 mot een jaar- lijkschc aflossing van 250. Verder werd goedgekeurd liet be kende voorstel van B. en W.» omtrent het maken van een brugvorbinding over do Kostverlorenvaart tegenover de Kinkerstraat. Door de Bouwmaatschappij „Wel gelegen" zijn bereids de bouwkosten ad ƒ157.000 in de gemeentekas gestort. De bouw der brug en de bediening zal door de gemeente Amsterdam ge schieden. 't Ontwevp-reglement voor een overeenkomst met Amsterdam inzake de vleeschkeurlng, werd verworpen. De commissie zal oen ander ontwerp samenstellen. Sloten zul dan een ei gen keurmeester krijgen. Tot onderwijzer werd benoemd do heer J. de Blank te Wadenoycn, IJ MUIDEN. De eerste nieuwe haring. Dinsdag kwam alhier aan de eerste agger van dc haringvisscherij van de hier uitgezeilde vloot. De Olga JJ M 20 hraclit niet minder dan 22 lust aan tc weten 13 last van eigen vangst na drie weken reis en 9 lost van den logger Nora IJ M 178, beide van de Mij. Beheer te IJmuidcn. ZANDVOORT. Van 15 dezer tot en met 11 Sept. wordt een bijpost- cn telegraafkantoor in dc Passage gevestigd, waarvan de diensturen zijn vastgesteld: op werk dagen van 8 uur voor- tot 1 uur na middags, alsmede van 2 tot 3.30 en van 6 tot 7.30 uur namiddags, op Zon- cn feestdagen is dit bijkantoor gesloten. Door den Commissaris der Koning in in de provincie Noord-Ho!land is benoemd tot lid der Gezondheidscom missie, gezeteld te Bloemcndaal, de heer C. A. C. Gunters te Zandvoord. Binnenland DUITSCULAND EN T KONINKLIJK BEZOEK. De correspondent van het „Iibld." seint De Vöse. Zeitung schrijft o. „Neen, men zal in Duitscliland aan deze feesten en parades en redevoe ringen niet de beteekenls hechten, dat Nederland zijn neutraliteit zal op geven. om zich in de armen van Frankrijk te werpen. Het lot der v< I- ken wordt niet bepaald door senti ment, doch door belangen, en wan neer de rozen niet meer bloeien of weer bloeien en de jasmijn niet mem- of weer geurt, dan zal vermoedelijk Koningin Wilhebnina weer aan het Duitsche hof vertoeven en Nederland en Duitschland zullen zijn wat zij wa ren eu verstandigerwijzc nog zijn en blijven zullengoede vrienden eo trouwe buren.' Deze verstandige opvatting wordt niet gedeeld door de katholieke G e r- man ia, die o. a. schrijft„De uit de redevoering van de Koningin ostenta tief blijkende toenadering tot Frank rijk kan niet als een blijk \au bijzon- dtie vriendelijkheid jegens Dcitsch- land opgeval worden. De ver?-anti houding vaa Nederland tot Duits-.h- tland zal hierdoor opnieuw slechter j worde». Van die slechte verstandhouding zullen weinigen, behalve de G e r ui a- n i a, iets gemerkt hebben. Dut de stemming jegens Duitschland i:i ons land in de laatste jaren niet gunstiger geworden is. vooral de stemming on- der het publiek, kan niet ontkend wor- j den. Doch dat men spreekt van een slechte verhouding tusschen Neder-

Haarlem's Dagblad | 1912 | | pagina 1