les informeerde en zich van verschil-' Jonde zaken op de hoogte stelde. De eerste verfrisschingcn bracht H. M zelf mede, waarna voor verder comfort werd gezorgd, als gemakkelij ke ligstoel, enz. De man kon zijn dank niet hartelij ker tiiten dan zijn besto wenschen i>i •'ie te geven voor het Prinsesje. H. M. beloofde deze te zullen overbren gen en zou na haar terugkeer uit Pa ros nog eens terugkomen. Maandagmiddag reed Prinses Ju- iini i weder uit mét freule Van de Poll ;n mej. Martin# naar de woning van Van Laar. Freule Van do Poll ging oenige oogenblikken naar bin nen en keerde met vrouw Van Laar naar het hofrijtuig terug, waar Ju- iiaanije met een glashelder stemrne- tj-j informeerde „Hoe is hot met Van Laar „O", antwoordde de aangesprokene, „liij zal. als het zoo doorgaat, wel gauw bij u In den tuin komen". Dit vond het Prinsesje zeer good en on derwijl het huismoedertje nog wat dom keuvelde, liet freule Van do Poll aanstalten maken tot het vertrek. Mot '11 hartelijk „Dag, vrouw Van Laai en oen handjeswuiven, tot zelfs van do woning niets meer te zien was. reed do Prinses van haar eerste ziekenbezoek naar het paleis terug. TWEEDE KAMER. Er werd gisteren nog lang gepraat ovts <io conclusion, door de commissie voor de verzoekschriften voorgesteld op de adressen van het mindere ma- rii;c-per#oneel en andere categorieën van rijksambtenaren en beambten om lotsverbetering. Hoewel de grief tegen den heer Ankerman wegens het vooral over 't adres raadplegen van den tijdelijken Minister van Marine werd gehandhaafd, was er geen ro den om tegenover de commissie een tu derc conclusie voor te stellen, ge lijk de heer Hngenholtz aanvankelijk deed. Want de heer Boogaardt ver klaarde dat de heer Ankerman zich vergist had toen hij voorstelde over het marine-advies tot de orde van den dag over te gaan. De bedoeling was. nederlegging ter griffie. Nu daar kon de heer Ilugenholtz vrede tneo hebben, terwijl toch de bekende Commissie van onderzoek reeds is irgi-.-i.-hl. Er was dus geen versclyl meer in dan alleen over de manier wuarmee de petities om haar talrijk heul worden behandeld en waarover de lieer Ilugenholtz niet goed te spre ken was. De conclusie werd echter zoi der verder verzet aangenomen, wat t marine-adres betreft. Ten aan zien van een paar andere adressen van gelijke strekking tot het Departe ment van financiën behoor en de, stel de <!o lieer Ilugenholtz dezelfde con clusie voor als aanvankelijk voor het Ct t< toezending aan den Min. van iita.iciën om inlichtingen, wijl over de-ze beambten geen commissie van 01 dr i zoek is ingesteld. Doch de com missie vond neerlegging ter griffie ook hier voldoende en de Kamer, met 50 tegen 20 stemmen evenzeer. Nog een ander adres, van mare chaussees, die terugbetaling vroegen van pensioenen betaald voor wedu wen- cn weezenfondsen, zonder dat zij (door gebrek aan gelegenheid om te hu .ven door gemis aan woningen va?' rijkswege) in de termen van dï wet vielen om in 't fonds bij te diagen, gaf tot eenig debat aanlei ding; ile heer Ankerman verdedigde ooit tm r weder overgaan tot do orde van den dag, do heer Thomson sleldo voor den Min. v. Justitie en van Oor log inlichtingen te vragen. Met 50 tegen 10 stemmen werd de conclusie der commissie afgewezen en die van den lieer Thomson aanvaard. Daarna is do discussie over de Ziekteverzekering hervat De heer Duj'3 ving zijn repliek aan en zal die heden nog vervolgen. Hij zou zich met dat ai bekorten en liet spr. dc quaes- tie ui de risico-overdracht rusten. Hoofdzakelijk bestreed hij de liee- ro i Tydeman cn De Visser, den eer- slo wat betreft de gesubsidieerde vrije \i vzekoring; voor hem was hier dwang en vrijwilligheid geen quaestie van principe, maar van utiliteit. Hij hield vol d.u 't Belgische stelsel grove ge- bnk-Mi heeft en ook daarbij heeft men dvvui.g van de patroons, die geen arbeiders aannemen tenzij ze vrij willig verzekerd zijn. Volgens spr. was 't psychologisch moment voor do vrij willige verzekering voorbij. Wat den heer De Visser betreft, be- tot-gdo de heer Duys vooral dat diens gehcelo betoog was gegrond op een leugenachtig werk van Dr. Möller, te- gun de sociaal-democratie gericht, maar vol van onwaarheid en valsche voorstellingen over do arbeiders-ver zekering. Spr. bleef, ook tegenover Dï. Kuyper, de wet on-Nederlandsch bureaucratisch noemen. Het was bovendien onchristelijk en ging van lvu n i woord uit: ben ik mijns broe ders hoeder? Eindelijk handhaafde hij zijn kritiek op de slordigheid der wet. En heden volgt de rest. eu verkoopers. Ais de een slaagt, moet het den ander tegenloopen, daardoor hori je. dot iemand altijd vijanden Leeft. Dat klinkt, fluisterde zij. bij na romantisch. Hij glimlachte. De geheime geschiedenis van het leven en werken van eenigen onzer, die da laatste jaren naam gemaakt hebben in dit land, zei hij, zou de moderne romantiek ouderwetsch doen schijnen. Zelfs om onwaarschijnlijke nieuw tjes of veronderstellingen wordt door de Pers gevochten. De journalisten weten heel goed, waar zij moeten we zen voor hun sensationeels berichten. Onze gasten daarbij niet te vergeten. Hond dit vooral in je gedachte, Vir ginia. HOOFDSTUK IV. Eca diner van Beurs- koningen. Phineas Duge was in weerwil van zijn terughoudendheid, die wel geheel met hem samengeweven scheen te zijn, een uitstekend gastheer. IIij zat daar aan het hoofd van de tafel als een gedisüngfièjrdo, bijna knappe per soonlijkheid, met keurig gescheiden grijs haar en iedere détail van zijn toilet volkomen naar de mode van het oogenbllk, Zün oc«en overal en zijn UIT DE LOODGTETERSSTAKING TE AMSTERDAM. Naar het Ilbld. verneemt, is thans de instructie tegen de driö gearres teerde loodgieters, in zake den ge- pleegden aanslag in do Wolvonstraat, tijdens de loodgieter&stalcing, geslo ten en zijn do verdachten van rechts vervolging ontslagen. Een hunner is reeds op vrije voeten gesteld, de twee anderen zijn nog in hechtenis, omdat zij thans worden vervolgd wegens het werpen met vloeibaar fosfor. AMSTERDAM IN BLOEMENTOOI 't Koggeschip hoeft voor dezen zo- mor weer 50 medailles beschikbaar gesteld Yoor do mooiste bloemversie- ringen aan huizen, voor ramen, cp balcons, enz. OPENBARE LEESZAAL. Iii de vergadering van den gemeen teraad te Winschoten, is een voorstel vuii den heer Braber om B. en W. uit te noodigen in de volgende verga dering te komen met voorstellen orn- troi I de stichting van een openbare leeszaal met 10 tegen 4 stommen ver worpen. HARD AANGEKOMEN. Tc Mantinge (Dr.) is een kind van II. Christoffers door een 14-jarigen jongen zoodanig met een aardappel- schoffel op het hoofd geslagen, dat het aan de gevolgen daarvan is over leden. ALWEER EEN MOLEN VERDWENEN. Te Wijk bij Duurstede is afgebrand du houtzaagmolen „Da Zonnewijzer toebehoorende aan do gebroeders J. G en A. van Amerongen. Alles was verzekerd. EEN OUD-GEDIENDE. Te Waalra (N.-B.) is de oudste veld wachter in die streek overleden. De beambte, wijd on zijd bekend als „on ze Helmus", bereikte den leeftijd van 90 jaar.. COURANTIERS. Fo Utrecht werd onder leiding van mr. J. A. Veraart, directeur \an het Nederlandsch Kartelbureau, eene Igoed bezochte vergadering gehouden van uitgevers van twee- of driemaal per week verschijnende nieuwsbla den. Besloten werd tot oprichting van een „Nedcrlandsche(n) Bond van Courantiers", die zich ten doel stelt de ernstige misstanden in het couran- tiersbedrijf voorkomende te bestrij den. Statuten werden voorloopig vast gesteld en aan het voorloop.g bestuur werd een ruim krediet toegestaan, om in overleg met het Nederlandsch Kartelbureau verder te arbeiden. Het voorloopig bestuur beslaat uit de hoeren C. do Boer Jr., Den Helder; li. Elema, Winschoton; II. van der Marck, Roermond; A. Moynster, Zut- phen; J. H. Witzel, Hilversum. ALGEMEEN NEDERLANDSCH VERBOND. „Neerlandia" bevat het beknopte verslag van de vergadering van het hoofdbestuur van het Algemeen Ne derlandsch Verbond, te Dordrecht ge houden onder leiding van dr. II. J. Kicwiet de Jonge. De rekening over 1911 sluit in uitgaaf en ontvangst met een som van 22.714.66 1/2. Het be heer werd zoo gevoerd, dat geen en kele post der beg rooting werd over schreden. Besloten wordt van het soldo ƒ1000 te storten in het Fonds voor Kapitaalvorming. Met algemecne stemmen wordt de heer Roelfsema tot algemeen secreta ris penningmeester benoemd. ONTROUWE BEDIENDE. Iemand le Scheveningen kreeg in het laatst van de vorige week een kennisgeving om ten postkantore aan de Badhuisstraat aldaar een aari- geteekenden brief met een aangege ven waarde van 110 in ontvangst te komen nemen Toen hij zich aan het kantoor ver voegde, bleek dc brief te zijn verdwe- ne Men koesterde vermoedens tegen ee lS-jarigeri kantoorbediende, die sinds een jaar aan het Schevening- sche postkantoor werkzaam was. Bij een huiszoeking in zijn woning wer- dc de bankbiljetten gevonden, die in den brief hadden gezeten. De jongeman is aangehouden en heeft bekend. Hij is ter beschikking van de justi tie gesteld en naar het huis van be waring overgebracht. GENOOTSCHAP VOOR PRACTISCH HANDELSONDERWIJS. Te 's-Graveulnige is een buitenge wone* ledenvergadering gehouden van tong inaar zelden in rust. Virginia sloeg hein van haar zit plaats af in iialf onwillige bewonde ring gade. Met schaamte moest zij voor zichzelf bekennen, dat haar per soonlijk enthousiasme voor hem wel wat verminderd was en bovendien word zij zich bewust van dat absoluut, gebrek aan ccnige ware hartelijkheid, of eenig blijk van hartelijkheid in zijn gedrag tegenover haar of tegenover iemand anders, met wie hij in aanra king kwam. Zij wist heel goed, hoe de wereld over hern dacht, want in vroe ger dagen hadden zij in de kleine farm tusscheu de bergen stukjes over hem gelezen. Zij hadden gelezen van zijn onverzettelijken wil, van zijn vol komen harteloosheid, van zijn stren ge, vasthoudende individualiteit, die liooger en hooger klimt, niet lettende op degenen, die daarvoor moeten val len. Misschien was hij wel zoo. Mis schien waren haar eerste Indrukken verkeerd geweest. Toen herinnerde zij zich weer vol schaamte dc gelukkige, hartelijke brieven, die iedere post haat- van het ouderlijk huis bracht, dat zij niettegenstaande alle zorgen zoo har telijk had liefgehad. Zij keek neer op de parelen, die om haar hals hingen. Zij keek naar haar vlekkeloos mouseline costuum. Zij voelde de aanraking van kanten eu zijde, de zeer aangename uitwerking van deze weelderige omgeving deed haar bloed sneller vloeien. liet Genootschap voor Praclisch Flan dclsondcrwijs, in welke vergadering het reglement, behoorende bij de sta tuten, word goedgekeurd en aange nomen. De oprichting van het Genootschap heeft plaats gehad op Woensdag 22 Mei j.l. to Amsterdam. Deze constitu- eerendo vergadering, waarop een 80- tal leden-oprichters toetraden, werd door 42 ledcn-oprichters bijgewoond. VICE-ADMIRAAL HOEKWATER. Aan boord van het stoomschip „Ko ningin der Nederlanden", dat gister middag uit Nederlandsch ïndiê te Amsterdam arriveerde, bevond zich do vice-admiraal A. H. Hoekwater, commandant van do Indische zee macht, die van den in Indiö volbrach ten diensttijd in het vaderland terug keert. DRANKBESTRIJDERS. De algemecne vergadering van den Diocesanen Bond van R. K. Drankbo- strijdersvereenigingen in 't Bisdom Haarlem, zal dit jaar plaats hebben op Maandag 21 October te Gouda. ZILVEREN JUBILEUM „AM3TEL- KRING". Omtrent de feestviering van het vijf-en-twintig-jarig bestaan van het Museum „Amstclkring" te Amster dam, verneemt „De Tijd", dat Z. D. H. de Bisschop van Haarlem, Mgr. J. J. Callier, te 9 uur in de Kerk van het Begijnhof eene stille H. Mis zal opdragen voor de overledene en le vende weldoeners van den „Amstel- kring". Onder die H. Mis zal door den Zeerlierw. heer F. J. 11. Evers, pastoor van Duivéndrecht en voorzit ter van „Amstolkring", eene toespraak worden gehouden. Dc plechtigheid zal me; een „Te Deum" besloten worden. OVERREDEN. Gisterenmiddag is het ruim 7-jarig doofstomme jongetje van den arbei der J. Bte Finsterwolde, onder de stoomtram geraakt en op slag ge dood. TWEEDE-KAMER VERKIEZINGEN, Do afdeoliugen der S. D. A. P. in het district Alkmaar hebben voor de verkiezingen in 1913 caudidaat ge steld voor do Tweede Kamer den heer P. F. Mathijssen te Amsterdam. DE INBRAAK BIJ DE FAMILIE POLAK TE ROTTERDAM. Do Tel. meldt In verband met de inbraak bij den heer R. Polak, aan den Westersingel to Rotterdam, zijn thans gearresteerd twee inbrekers. Een hunner heeft reeds bekend. Verschillende gouden sieraden en horloges zijn in beslag genomen In pandjeshuizen te Den Haag, Delft en Rotterdam, terwijl do meisjes der Inbrekers wérden aange troffen in het bezit van gestolen sie raden. Tevens blijkt, dat nog duizend gulden contant geld gestolen is, too- hehoorende aan de beide dames Po lak en geborgen in twoo spaarpotjes. EEN NIEUW GERECHTS GEBOUW. 's-Herlogenbosch krijgt een" nieuw paleis van justitie. EEN' VADER ZIJN EIGEN KIND DOODGESLAGEN. De 46-jarige landbouwer Egbert Oost te Zuidwolde, is gearresteerd als verdacht van zijn zoontje Hilbert van het loven te hebben beroofd, althans zwaar lichamelijk letsel te hebben toegebracht, door den jongen met oen hard voorwerp oen of meer lievige siagen op het hoofd toe te brengen, waardoor sctiedelbreuk is ontstaan, ten gevolge waarvan genoemd kind is overleden. DE A. S. SCHEEPVAARTTENTOON STELLING TE AMSTERDAM. Voor iict beuoodigde garantiefonds van de in 1913 te houden scheepvaart- toiitoonslellhig, heeft de daarvoor in gestelde commissie thans 87,000 aan inschrijvingen bijeen. Zij had zich voorgesteld een waarborgfonds van ƒ100,000 te vormen. Do commissie koestert goede hoop. dat binnen enkele dagen liet gelieele bedrag zal zijn bijeengebracht. PROV. UTR. GENOOTSCHAP VOOR KUNSTEN EN WETENSCHAPPEN. De 139sto algemeene vergade ring van het Provinciaal Utrechtsch Genootschap van Kunsten en Weten schappen, is te Utrecht gehouden. Do vergadering werd geopend met een redo van prof. mr. U, Simons, over de rechterl1. ke vrijheid, spreker zei o.a.: Gelukkig mag van onze ma gistra-1 'tuur met eere getuigd worden, zon der dat wij ons schuldig rpaken aan misplaatste vleierij of nationale zelf overschatting kan gezegd worden, dat bij vergelijking met de rechter- lijke macht in andere landen aan de Het was beter, zoo besloot zij, om heelemaal maar niet aan de toekomst te denken. Het was beter dat zij de dankbaarheid voedde, die haar ge moed toch zeker vervulde. De dinergosten van dien avond wa ren enkel heeren, en ofschoon het gesprek vrij algemeen was, had Vir ginia toch een ynag vermoeden, dat deze heeren niet alleen gezelligheids halve bij elkaar gekomen waren. Hoe luchthartig zij ook samen spraken, toch was er iets op den achtergrond. Meer dan eens begonnen de stemmen te fluisteren, toespelingen werden ge maakt die zij niet begreep, en half twijfelende blikken werden in haar richting geworpen. Ecu dier blikken scheen haar oom op te merken, en een beetje voorover, leunend op zijn stoel, zei hij een paar woorden tot den man naast -zich. op een wijze waaruit duidelijk bleek, dat de informatie voor het geheele gezel schap bedoeld was. Mijn nicht, zei hij, zal de rol vervullen, die ik eens gehoopt had door mijn dochter te zien innemen. Als de gelegenheid zich zoo voordoet, kan u in haar tegenwoordigheid over iedere zakcukwesïie spreken, waarbij wij geïnteresseerd zijn. Het is nood zakelijk, ging hij na een kleine pauze voort. dat er in mijn omge ving iemand is, die boven alle verden king, ik mag wel zeggen boven alle verleiding, verheven is. Mijn nicht zal 'onze een eerste pteals mag worden toegewezen. Tot lid van 't genootschap i3 o.a. benoemd mr. dr. W. F. van Leeuwen te Haarlem. Do sectie voor letterkunde werd door don voorzitter dr. Jobs. Dyse- rinck geopend met een warme hulde aan de nagedachtenis van den per manenten onder-voorzitter prof. J. J, P. Valeton. Gemengd Nieuws DE DIEFSTAL IN SPA'NDAU. Uit Berlijn wordt aan 't Hbld. ge seind: Do documenten-diefstal in het artillerie-dépot in Spandau is nog niet opgehelderd. Met stelligheid kan gezegd worden, dat de dief of do die ven in do kringen gezocht moeten worden, die met de localiteiten zeer beleend waren. Do gestolen Rekenin gen zijn bijeengezocht uit een groot aantal mappen en juist die teekenin- gen en ontwerpen ontbreken, die de kleinste bijzonderheden bevatten van do constructie van hot geschut. Al leen iemand, die technisch op de hoog te was, kon zoo zorgvuldig een keus treffen. Daarom wordt bij het onder zoek in de eerste plaats gezocht naar militaire personen en ambtenaren, die in onmiddellijke betrekking slaan tot de bestolen autoriteiten. De geda ne huiszoekingen hadden tot nu geen resultaat. DE BRAND "FE KONSTANTINOPEL. In tegenstelling met het officialise bericht uit Konstantinopel, dat de brand in Stamboel gelocaliseerd is. meldt een particulier telegram, dat do toestand ernstiger geworden Is, dat men het vuur nog lang niet mees ter kan worden, dat de materiale schade zeer groot is en dat zelfs m'en- schenlevens Ie betreuren zijn. Nader wordt geseind: De brand begon in een nieuw ge bouwd houten huis, in de wijk Ischad Pasja. Het vuur deelde zich aan aan grenzende huizen inede en, a an ge wak kerd door een feilen Zuid-Oosten wind, plantte het zich snel voort. Om 11 uur kwam de gelieele brandweer uit Pera en andere 'stadsgedeelten naar de plaats des onheils, daar de brandweer van Stamboel absoluut niet bij machte was, liet vuur te be strijden. Ook de militaire brandweer kwam spoedig aangerukt. Trots alle inspanning bleef do brand zkh uit breiden. Niet weinig droeg hiertoe bij, dat de houten huizen, li dagen lang door do heete zon beschenen, een uitgezochte prooi voor hel vuur wa ren. Alle woningen moesten onmid dellijk ontruimd worden. Op alle straten en pleinen kampee ren dakloozen, met het beetje have en goed, dat zij uit don brand hebben kunnen redden. Het district is uit sluitend door Mohammedanen be woond. Militairen hadden alle toe gangen tot den haard van den brand afgezet. In de nauwe straten, vlak in <ïo omgeving heerschte een ontzet tend gedrang. Families, die het beta len konden, lieten hun boedel door middel van karren In veiligheid bren gen. De minder btdeeldcn droeger zei fhun eigendommen door de stra ten en redden zich, schreeuwend en tierend dooi- de steeds aangroeiende menigte. Van alle zijden kwam vrijwillige brandweer opdagen om hulp te ver- leenen. De huizen in do onmiddellijke na bijheid van het in steen opgetrokken paleis van Justitie slaan reeds in brand. De gouverneur van Stamboel ver klaarde, dat de grootte van de cata strofe nog niet te overzien was Het aantal vernielde huizen bedroeg 350. Een minaret van de Aya Sofia stond ook in brand; men hoopte de moskee to behouden. Op hetzelfde oogenblik, dat de groote brand in Stamboul uitbrak, ontstond er een tweede greote brand in Pera, die echter spoedig beteugeld kon worden. Als steeds vermoedt dc Furksche regeering, dat er brand stichting heeft plaats gevonden. Ver scheidene verdachte individuen wer den gevangen genomen. Do bra mi sduide wordt op 3 milllocn Mark ge taxeerd. liet aantal dooden en ge wonden is aanzienlijk, Nader wordt geseind, dat 2 men- schen gedood zijn cn 20 gewond, waar die taak op zich nemen en goed ver vullen. Toen keken zij allen naar liaar, en Virginia schrok daar een beetje van. Het kwam haar echter niet noodzake lijk voor, iets te zeggen. Twee der heeren ontmoette zij voor het eerst, maar zij kende allen van gezicht. Daar was Stephen Weiss, het hoofd van een grooto trustlang, mager, met een ondoorgrondelijk gelaat en oogen, die achter dikke brilleglaoen verborgen warenIligglns, die met alle kracht en ijver een groot spoor weg-systeem controleerde Littleson en Bardsley, beiden millionaire en staatslieden, die volgens de democra tische couranten hel wei en wee van hun land geheel in hun hand hadden. Littleson leunde voorover en sprak niet onvriendelijk tot haar. Ik ben overtuigd, zei hij, dat uw oom een verstandige keus heeft gedaan. Er zijn eeuige geheimen te groot om door een man alleen gedra gen te worden, en bovendien Phineas Duge stak zijn hand op. Laat de rest nog maar rusten. zei hij. Ik heb die dingen nog niet aan mijn nicht uitgelegd. Als ge heele maal klaar zijt, zulten wij onze koffie in de bibliotheek gaan gebruiken. Hij wendde zich nu tot Virginia, die dadelijk opgestaan was om lien to ver laten. Kom over anderhalf uur precios in de bibliotheek, Virginia, zeide 'van 1 agenten nog overleden zijn.1 Enkele personen, oa. 10 kinderen,, worden nog vermist. 't GetaJ afgebrande buizen wordt op 2000 tot 3000 geschat De moskee van den Sultan Achmed te Jidris is vernield. De politie nam een groot aantal plunderaars in hechtenis. 't Gevaar voor verdere uitbreiding van den brand is thans geweken. Er was bij 't blusschingswerk ge brek nan water; 't water moest met sproeiwagens aangebracht worden. IN HET IJS OPGESLOTEN. Door giroote ijsmassa's en nevel zijn bij den vuurtoren van Swjatoi in de Witte Zee 50 stoomschepen, me eren- deels niot-Russischo, opgesloten en niet In de mogelijkheid om te ver trekken. DE HERTOGIN VAN CONNAI'GIIT ls ziek, zo heeft blinde darm ontste king. De chirurg Garrow is met een extra trein naar Quebec vertrokken. Toch is er nog hoop, dat een operatie niet noodig zal zijn. MOORD OP EEN PRIESTER. Dc pastoor van do kerk St. Serge te Angers, dc heer Piton, verliet Zon dag de pastorie om een stervende te bezoeken en is niet teruggekeerd. Er werd onmiddellijk een onderzoek in gesteld en op grond daarvan is dc justitie tot de overtuiging gekomen dat de pastoor door msdadigers, on der het voorwendsel, dat een sterven de hem wachtte, uit zün huis Is ge lokt en toen door hen in do Manie geworpen. Dicht bij de rivier heeft mer. althans 't crucifix, de stola, den hoed en een gescheurde mouw van do stola van den priester gevonden. Aan den hoed was eon papier bc\cs- tigd, waarop geschreven stond: „Dood aan de geestelijken". (Handelsblad.) DE KELLNERSSTAKING IN NEW- YORK geeft den studenten, die al sludce- rendc zelf hun levensonderhoud moe ten verdienen, een mooie kans op on verwachte, vrij ruime bijverdiensten. De jougelui nemen de plaats van vele stakers in als kok, koksmaat, kelner, liflknecht c. d. Velen dezer stuiUntcn zijn al cenigszins voor hun 'werk berekend, doordien zij niet uit weeldot gewoon waren om dagelijks zelf hun kostje te koken en hu j kamer aau kant le maken. I i twee grooto New-Yorksche res- taranls, is de directie gezwicht voor de pressie, door de stakers geoelcnd; maar in de overige restaurants en verdei m atie grooto hotels, weigeren de werkge.tis met de grootste be slistheid, m le gaan op den eisch der werknemers, dat voortaan enkel en uitsluitend vakbonden* zullen worden to werk gesteld. S T A K1NGSONL USTEN Uit New-York seint men In Mas-, sasiiohots overvielen 30U stakende we vers de politie. Deze verdedigde zich en schoot 7 arbeiders dood. BRAND IN EEN ELECTR1SCIIE CENTRALE. Uit Buonos-Ayres schrijft men. dat een grooto brand de werkplaatsen der Deutsche Electricitats Geseilschaft vernielde. De schade bedraagt 1 1.2 millioen mark. Daar het kradhtstatlon onbeschadigd bloei, kon de verlich- tinig van de stad voortgezet worden. TUE INONGELUKKEN Op de spoorlijn ParijsNantes is tusschen de stations Voves en Auneau bij een overweg een ontzettend onge luk. gebeurd. De wisselwachtster Bre ton stoiul met een buurvrouw te pra ten, terwijl haar kinderen, een jon gen en een meisje, respectievelijk 2 en 3 jaar, op een kiemen afstand tus scheu de rails speelden, toen de cx- prestrein uit Parijs kwa.m aanstoo- men, dien de wisselwachtster nog niet verwacht had. Beide moeders wilden haar kinderen redden, doch werden tegelijk met hen door den trein gegrepen en verpletterd. De trein kon eerst na 600 meter tot staan gebracht worden en over een grooten afstand waren de rails met lichnams- deelen bedekt, hetgeen een ontzet tend schouwspel opleverde. De man der wisselwachtster had voor drie jaar op gelijke wijze don dood gevonden. Een tweede spoorwegongeluk ge schiedde Zóndag op 100 meter af stand van het station Castree. Daar ontspoorde de personentrein No. 706. Elf waggons werden versplinterd, twee reizigers zwaar en drie andere licht gewond. Rechtszaken UIT JALOUZ1E. Zooals we reeds meldden stond voor de Amsterdamsche rechtbank te recht con 33-jarig los werkman, die hij Niet vóór dien tijd. Zij keek op haar horloge en nam nota van den juisten tijd. Toen ging z'j een der kleinere ontvangkamers binnen en om zich wat te ontheffen van een zekere spanning, waarvan zij zich nu bewust werd, begon zij nu wat zachtjes piano te spelen. Midden in een nocturne van Chopin word de deur geopend en liet men een jongen man de kamer binnen. Pardon, zei hij, is u Miss Longworth Zij stond dudelijk van de piano kruk op. Hij was niet in avondtoilet, en droeg een vilten hoed in zijn hand. Desniettemin gedroeg hij zich aange naam en maakte hij bij Virginia den indruk een heer te zijn. Ik ben Miss Longworth, ant woordde zij. U weuscht 'zeker mijn oom to sproken Men heeft zich ver gist, door u hier binnen te laten. Heelemaal niet, antwoordde hij met een beminnet ijken glimlach. -- Tk weet, dat uw oom het heel druk heeft, daarom nam ik de vrijheid, naar u te vragen, liet is zöóiets een voudigs, dat ik wenschte te weten.dat het niet de moeite waard is, hem las tig te vullen. Mijn naam is Carr en ik werk voor de „Zou", ik wenschte een paar gewone vragen aan uw oom te doen, maar als 11 zoo goed wil zijn, kan u ze even goed beantwoor den. Meent u. dat u een verslaggever "beschuldigd werd zijn vroegere ver loofde in een herberg op den Zeedijk te Amsterdam met een mos ernstig verwond te hebben. 8 steken had de vrouw bekomen. Het O. M. eischte 3 jaar gevange nisstraf wegens poging tot moord. Stadsnieuws LEVEXSVERZEKER ING Men schrijft ons: Do Algemeene Noord-IIollandschc Mautscluippij van Levensverzekering to Haarlem, onder directie van da heeren R. Baas Aan. en Jobs. do Jongh, hield Dinsdag onder voorzit terschap van den heer M. N. Beers haar jaarlijkse he vergadering van aandeelhouders. Door directeuren werd verslag uitgebracht over hei Mij. zich in toenemenden Bloei mag verheugen. Het verzekerd bedrag tot op uit. 1911 is gestegen tct f 5.119.330.07 zijnde f 594.545.30 meet dan op uit. Deca 1910, terwijl aan premiën en koopsommen f 156.689.03 is ontvangen of f 18691.63 1/2 meer dan op uit. Dec. 1910, terwijl uan f 15191.G9 ontvangen. De reserve-toe neming is f 40090.35, zoodat deze thans f 302.624.13 bedraagt. De sterf te was minder dan verwacht werft en bleef dus beneden Het berekende be drag. Verwacht werden 932 gevallen met een bedrag van f 56117, terwijl is waargenomen en uitbetaald voor 713 gevallen met een bedrag van f 96-494.46 1/2; bij leven en aan lijf rente worden uitbetaald f 5213.46. L>9 gekweekte rente was in het afgeloopen jaar weer hooger dan de voor c'e berekening aangenomen rentevoet en werd gevormd door de belegging van" de bezittingen dor Mij. in vaste goe deren en effecten. Na prae-advies van commissarissen werden de na- lans en winst- en verliesrekening goedgekeurd sluitende met een saldo van f 12317.30. Als accountant voor het boekjaar 1912 is herbenoemd da heer G. Smits, te Haarlem, lid 1st© klasse dei Nationale organisatio van Accountants. ISOGRAFIEeN VAN MEURS. KUNSTHANDEL HENRI COEBERGIJ Wal zijn tocli Isografiecn? Mag voor vakmenschen en vele [[kunstvrienden het, nritwoord op deze vraag als bekend worden veronder steld, voor meingen lezer dezer cou rant zal een kleine ophelderinghaar dienst kunnen doen. En zoo ontleenen wij aan een \r< >r- woord van den catalogus: „Isografteën van Meurs zijn repro* dukties van teekeningen, houtsneden etsen langs fotografisclien weg, zóó mooi en nauwkeurig gemaakt, dat ze geiieel de waaiden, de tonen, de beko ring hebben van tie oorspronkelijke werken. En door liet formaat daaraan geheel gelijk. Er zijn veel kunstenaars, die juist in zwart en wit het beste wat zij in zich hadden, bebbeu uitgedrukt. En nu is hot duidelijk, dat fotogrufiscae reproducties van zwart en wit werk dit vóór hebben boven die van schil derijen» dat er geen kleurwaarden verloren gaan. Verkrijgt men dan dm zuiverheid en gevoeligheid van we dergent als de heer Van Meurs heeft weten tu bereiken, dan komt oen dus danige reproductie het oorspronkelij ke Z'>o nabij als ccnige reproductie dat doen k a n. En In deze Isogra- fieön, waarbij elke afdruk een zelf standig werk is, is een houtskool- of krijUcekoning, een penschcls. ecu houtsnee, een ets. gehec-1 in haar ei- go-- kracht en karakter bewaard. De bijzondere waarde wordt nog verhoogd door een fijne kous, cn ia menig geval door het vertrouwen den heer Van Meurs door bezitters van kostbare orïgineelen geschonken, ('ie lieni deze wel tijdelijk Ier renwiduc.ie hebben willen afstaan." In het tiental jaren, verstreken se dert onze stadgenoot, de lieer W. van Meurs zijn vinding wereldkundig maakte, is zij door kunstenaars en crit.ei in den breede besproken en om strijd het voortreffeiiik resultaat vai het procédé geroemd, waarbij vooral steeds de nadruk is gelegd op do zuivere wedergave van het ori gineel, een wedergave zoo getrouw, dat de aanschouwer aan kunstgenot wemig of niets tekort komt. Jh t ticf- fei dc der nabootsing deed voor eeni ge jaren Professor Dupont ale bestrij der der kühstvollo imitatie optreden, eer. bestrijding misschien niet gel" eel ten onrechte, waar hij een veri.ym- menden en onwaardig cmiourreeren- den invloed duchtte zoo het procédé ook iiot terrein van den werkenden en sirevenden kunstenaar zou betreden, cc.i terrein toch reeds zeer klein en dat men zich zoo moeilijk verzekeren kan. Intusschen dit optreden hield toch is vroeg zij. Hij knikte. Dat is zoo, stemde bij tee E« iemdsoortig leven soms, mdat mer op zulke allergewoonste infornm'tea uitgezonden wordt. Bijvoorbeeld, w oom tieeft vanavond een diner en -u ben ik uitgezonden om ei.n lijst van de gesten te krijgen. Jk begrijp niet, antwoordde rij langzaam, van welk mogelijk be lang dat zijn kan voor uw b'ail. Hij glimlachte toegevend. Och, Miss Longworth, Me hij, u is pas van een dorp gekomen, geloof ik. U begrijpt niet. hoe wij in New-York de dingen klaarspelen. Uw oom is een beroemd man, cn liet pu bliek, dat tegenwoordig couranten koopt, is er bijzonder op gesteld, om zelfs de kleinste zaken omtrent, hem te weten. Feitelijk ben ik van het an dere eind der stad hierheen gezonden eenvoudig om die gewone zaak te we ten te komen. Natuurlijk zou ik het aan de bedienden hebben kunnen vragen, maar wij hebben altijd liever onze inlichtingen zooveel mogelijk van een der familieleden zelf. Laat ons nu cms zien. Natuurlijk w.is Mr. Weiss hier Virginia aarzelde, maar slechts een sgenblik. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1912 | | pagina 6