HAARLEM'S DAGBLAD. TWEEDE BLAD. DE MILLIONAIRS VEXJDAG 7 JUNI 1912 OM ONS HEEN No. 1560 De Verwerping van de bakkerswet. Ben bakkerspatroon heeft mij ver teld, hoe de stemming over de bak kerswet in haar werk gegaan is. Hij ■at met ©enige collega's, van het Bak kerscomité en bestuurders van de vereeniging van middenbedrijven, cp do tribune het vonnis af te wachten. Want niemand hunner dacht iets an ders, dan dat de wet, zij hot ook met een kleine meerderheid, zou worden aangenomen. Toen stond de heer Loeff op en kondigde aan, dat hij en »i]n vrienden zouden tegenstemmen, daarop volgden de liceren Bos, Goe man Borgesius, De Geer, met soortge lijke verklaringen dc spanning in de Kamer was zoo buitengewoon groot, dat ook de sprekers onder den indruk raakten en de heer De Geer ook de linkerhand sloeg aan het papier, dat In zijn rechterhand zichtbaar beefde. Toen de stemming. Het was dood stil. Aanvankelijk waren de voor etemmers in de meerderheid, maar dat minderde, minderde en het einde kwam met de verwerping49 tegen 43. „Ik had", zeide mijn zegeman, „een gevoel alsof ik den hoogsten prijs getrokken had, nu na zooveel maanden van spanning de wet dan toch verworpen was, tegen aller ver wachting in. Minister Talma, die tij dens de stemming ijverig bad zitten turven, was nu doodsbleek. Hij pakte ■ijn papieren bij elkaar en vertrok, het gezicht strak houdende, als Iemand die weet, dat ei* van alle kan ton op hem gelet wordt. Toen wij buiten kwamen, hoorden we, dat een bakkerspatroon, zekere II.. zich hoogst ongepast gedragen had. Tot de groepen bakkersgezellen, die teleurgesteld op het Binnenhof stenden. riep hij „nu gaan we fui ven." Dat v/as de lont in 't kruit. Hij Werd uitgescholden, kreeg ook een paar likken en moest ten slotte in „Riclio" vluchten. Zoo'n uittarting wordt door alle bakkerspatroons ze ker afgekeurd." Met instemming hoorden wij deze beoordeeling van onzen zegsman aan. Maar er zijn er meer, voor wie het moeilijk schijnt te wezen, Juist in do uren van triomf, wanneer het 't meest r.oodig is, do rem op zichzelf aan te zetten. Men beeft het kunnen lezen in een berïchtjo in ons vorige nummer over patroons, die per taxi eenigo Ilaavlemsche bakkerijen' des nachts rondgereden zijn. Neen. dan is een andere uiting heel- wat sympathieker geweest. In de vreugde van hun hart zijn de leden van het Bakkerscomitó en bestuur ders van do vereaniging van midden bedrijven samen gaan middagmalen en hebben daarbij natuurlijk den voor hen gunstigen afloop herdacht. En toen ao.ii het einde heeft dc secreta ris van het Bakkerscomité, Mr. Blau- pot ten Cate, gezegd, dat hij nog een «rustig woord wilde spreken. „Mijne hoeren", zoo zeide hij ongeveer, „de jwet die dezen middag verworpen is, was een uitvloeisel van misstanden fn het bakkersbedrijf. Brengt nu uit eigen beweging in uw bedrijf verbete ringen aan en zorgt daardoor, dat er geen nieuwe wet meer kan worden in gediend." Die woorden vei'wékten algemeene Instemming en een van de aanwezi gen betreurde het, dat de gezellen, die allesbehalve vriendelijk gestemd zijn tegenover den secretaris van het Bak- kerscomité, deze woorden niet konden hoeren. Zij zullen die dan nu kunnen lezen. Wij hebben onzen zegsman ge vraagd, waaraan hij de verwerping .van de wet voornamelijk toeschreef. „Aan de stijfhoofdigheid van Minls- ter -Talma en niets anders. Hij hield maar vast aan de absolute afschaffing van den nachtarbeid en wou van geen toegeven weten. Het amende- ment-Snoeck Henkemans, waarbij de uren van nachtarbeid beperkt wer den en bepaald, dat ook de daguren zouden verkort worden, indien er vier nachturen in één etmaal vielen, had de sympathie van iedereen. Het bedrijf 111 al zijn vormen had zich er mee kunnen redden en voor de gezel len zou het een groote verbetering ge weest zijn. De totale afschaffing den nachtarbeid is in het vak onmo gelijk, wel kan een regeling van den arbeidstijd tot stand gebracht wor den. Maar de Minister verkoos zijn denkbeeld van geheele afschaffing >3 iet los te laten. Wij hebben ons wel moeite gegeven voor het amende- ment-Snoeck Henkemans, ten slotte is het toch verworpen. Had de Minister er zich bij neergelegd, zijn wet zou met groote meerderheid aangenomen zijn." „Ziet u kans", zoo vroeg ik verder, „om nu zelfstandig verbeteringen voor bet personeel te brengen in bedrijf „Ja, dat is bij gezamenlijk overleg zeer wel mogelijk. De misstanden in ons vak zijn de lange arbeidstijd het internaat de lage loonen bij de kleinere bak kers. Wanneer de laatste verhoogd wor den en de arbeidstijd wordt inge krompen, dan is er voor den gezel al veel goeds verkregen. Bij mij is de werktijd, na aftrek van de schafttij den, elf uur, maar van Vrijdag op Zaterdag zestien en een half uur, om dat dan tegel pk voor den Zaterdag en den Z.ondag gebakken moet wor den. Het is ook een kiwaad, dat gezel len .nadat zij lang gewerkt hebben, ook nog brood moeten rondbrengen, maar daarin komt langzamerhand verbetering, daarmee worden meer en meer afzonderlijke rondbrengers be last. Wel zal hot product/3oor een en an der iets duurder moeten worden." Ziedaar wat mijn zegsman, zooals men ziet een zeer gematigd man, mij vertelde. Hij voegde er aan toe, dat wanneer iemand zoolang het gevaar boven 't hoofd gehangen heeft, dat het geheele bedrijf in den grond zou worden gehoord, de neiging groot is, om zelfstandig verbeteringen aan te brengen, zoodra dat gevaar is voorbij gegaan. Deze stemming is heelwat nobeler, dan die van den fuivenden Hagenaar en het is voor de gezellen te hopen, dat andere Haarlemsche pa troons het met onzen zegsman eens zijn en binnenkort zullen overleggen, wat er in het vak voor de gezellen te verbeteren valt. „Ik begrijp", zei mijn deskundige, ,wat dat voortdurend nachtwerk zeg gen wil, ik heb het zelf jarenlang-ge daan. En op gewone dagen is het nog wel door te komen, maar van. Vrijdag op Zaterdag is het 't ergst en dan de Zondagavond, als ieder ander naar bed gaat en je zelf aan 't werk moet. Van Zondag op Maandag voel j© je dan heusch niet plezierig. Er is al veel gewonnen, wanneer het perso neel in twee ploegen kan worden ver deeld, zoodat de nachtarbeid niet voortdurend is, maar om de veertien dagen." Bij die opmerkingen willen we het laten. Z^j schenen ons belangrijk ge noeg, om verder te verspreiden. Mocbt op de verwerping van de bak kerswet een edelmoedige bewe ging van de patroonsorganisaties volgon, om, nu hun bedrijf voor een groot gevaar bewaard is gebleven, zelf te verbeteren wat mogelijk is, dan zal de ontzaglijke moeite en in spanning, die pro en contra aan de wet besleed is, door de eenen om haar in 't Staatsblad te krijgen, door de anderen om dat te beletten, niet te vergeefs geweest zijn. Buitenlandsch Overzicht Do etakisg In de londonsctie haven. De Loudeusche „HblcL "-berichtgever schrijft Er zijn er velen, die maar stijf en strak volhouden, dat de staking danig verloopt en dat het spoedig uit zal zijn. Die bewering hoorden wij een paar dagen geleden ook al, en toch is er nog niet de minste reden, om aan te nemen, dat zulks het geval is. Er wordt nu gezegd, dat in do verschil lende dokken ongeveer 12000 man het werk zijn en dat ongeveer 33 s< pen gelost worden, maar van de zijde der stakers wordt volgehouden, dat het aantal werklieden niet meer dan een paai- duizend bedraagt, en dat hel grootendeels ongeschoolden zijn, waarmede niet veel te beginnen valt. Aangenomen dat de waarheid in het midden ligt en dat inderdaad enkele duizendtallen mannen werk doen in de dokken, toch neemt zulks niet weg, dat de toestand er nog in werkelijk heid niet beter op geworden is, en dat de crisis vermoedelijk nog niet is bereikt. De toestand is inderdaad nog kri tiek, aangezien do federatie besloot tot de nationale staking, wanneer de patroons niet toegeven, den Verzoe- ningsraad op hun voorwaarden te hel pen vormen. Het zal nu spoedig moe ten blijken, of zij die bedreiging zul len uitvoeren, wanneer de verdere on derhandelingen tusschen de regeering en de werkgevers tot niets mochten leiden. De voorzitter der Federatie, Gosling, heeft verklaard, dat hij van oordeel is, dat w ij nu pas aan het eigenlijk begin der staking- staan. De VV e s t m. G a z. teekent den toe stand aldus Wij hebBéü aan arbciderszijdo een organisatie, sterk genoeg om het ge- heele bedrijf van de haven te verlam men, maar niet gedisciplineerd ge noeg, om alle leden onder contröle te houden. Wij hebben aan werkgevers zijde een organisatie, dio voor baai- eigen leden voortreffelijk werkt, en loyaal is aan de overeenkomsten, maai' die niet het gehcele bedrijf con troleert en niet in staat is de schen ding der overeenkomsten door enkele firma's te beletten. Dus is een nieuwe organisatie noodig en de regeering, die de voortdurende bedreiging van het bedrijf niet werkloos mag aan zien, moet hiertoe medewerken. "Uit de verklaringen van minister Lloyd George blijkt, dat de regeering den toestand evenzoo inziet en tot de tot standkoming van een krachtige, ver antwoordelijke organisatie aan beide zijden wil medewerken. Donderdagavond werd uit Londen Thans wordt de toestand over het algemeen als hoopvoller beschouwd. De patroons hebben vergaderd en zijn vervolgens met de ministers samen gekomen. liet heet, dat zij in beginsel geneigd zijn, het voorstel aan te ne men, maar eerst den vorm eu de groot te van den te geven finaucieelen waar borg te leeren kennen, teneinde te kunnen beoordeelen, of zij er soms niet bedrogen bij zouden kunnen uit komen. De minister van financiën rnoet dienaangaande het verbond van patroons hebben verzekerd, dat dc transport-arbeiders hun plan betref fende den waarborg ernstig bedoelen en een belangrijk bedrug willen stor ten, indien de patroons hetzelfde doen. Us oorlog tumftoo ItallSen Toriyo Uit Konstantinopel wordt geseind, dat de Turksche minister van oorlog, met het oog op een eventueele actie der Italianen tegen Smyrna of een ander punt van de provincie Aidin, 3 nieuwe bataljons naar Kaïsaric en 9 bataljons naar het vilayet Aidin ge zonden heeft, waar de vroegere minis ter van marine, Moektar-pasja, het opper-com'mando op zich zal nemen. De oorspronkelijk voor Albanië be stemde generoal Alxloclah-pasja Is reeds drie weken geleden ter organi satie van een gewupenden tegenstand plotseling naar Smyrna afgereisd. De Hedif-divisie uit Ainasia wordt even eens gemobiliseerd. De Turksche ministerraad heeft be raadslaagd over de maatregelen, te nemen als Italië Chios mocht bezet ten. De ministerraad was van mee ning, dat in dat geval de Dardanellen opnieuw gesloten moesten worden. Naar men zich herinnert, liep eerst het gerucht, dat dan de luiksche vloot zou uitloopen en de Dardanellen opeu zouden blijven. De Turken verzekeren, 'dat de Italia nen 1800 man op het eiland Kos aan land hebben gezet. Uit Tripolis toch het eigenlijke oorlogsveld hoort men niet veel meer. Thans alleen een kort telegram, dat een Ilaliaansch luchtschip in het Turksche kamp verschillende hommen heeft geworpen. Allerlei. FRANKRIJK EN SPANJE. Uit Keulen wordt geseind In ingelichte kringen verluidt, dat Frankrijk aan de pressie van Enge land za ltoegeven. Spanje zou in Ma rokko ongeveer het dubbele krijgen van wat Frankrijk oorspronkelijk had willen geven. DE STAKING IX SPANJE. Zooals men weet heeft het arbeiders syndicaat de staking afgekondigd voor liet gcheele Aslurisehe bekken. Nu wordt uit Almeria geseind De toestand wordt ernstig. Verschillende groepen pogen de spoorwegen te be schadigen. De gouverneur werd met vijandige lw.toogingen begroet. De civieie auto riteiten hielden een rumoerige bijeen komst, ten gevolge waarvan de ge- heele gemeenteraad is afgetreden. DE KBETA-QUAESTIE. Uit Athene wondt gemeld, dat de Kretenser afgevaardigden besloten naar Kreta terug te keeren, daar een verder oponthoud te Athene nutteloos is Het regeeriugsorgaan noemt het in hechtenis houden van dc 19 Kretenser afgevaardigden op de schepen van de mogendheden-protectoren een niet te qualificeeren handelwijze en verlangt, dat de Kreta-quaestie nog voor Octo ber opgelost wordt, daar de Grieksche regeering bezwaarlijk een herhaling van hetgeen voorgevallen is, dulden kan. Eemge bladen vragen generaal Lembritin, een geboren Kretenser, tot president van Kreta te benoemen, maar de leiders der Kretenser partijen zijn daartoe niet geneigd. DE KONING VAN BUGARIJE. Uit Sofia wordt gemeld De kroning van koning Ferdinand is 0111 gewichtige politieke redenen voor dit jaar opgegeven. Zo zal eerst het volgende jaar in Tirnowo plaats vinden. DB OPSTAND OP CUBA. Een telegram uit Havana meldt, dat het parlement president Gomez mach tigde de irrondwettelijkc waarborgen 1 de provincie Oriente op te heffen. Gomez deelde mede, dut hij het op roerige gebied zal overstroomen met soldaten. Zooals men weet, zijn eenige Ameri- kaansche oorlogsschepen naar Cuba onderweg. Ze hebben 3000 matrozen aan boord, om de Amerikaansche be langen te beschermen. Binnenland ONZE KONINKLIJKE FAMILIE. De Koningin, de Prins en Prinses Juliana zijn in goeden welstand te Krakow aangekomen. EEN SCHIP VAN GEWAPEND BETON. Voor rekening van den heer J. v. Dort, graanfactor te Rotterdam is de eerste in Nederland gebouwd© mo torboot vervaardigd van gewapend lx4on, te water gelaten. Het schip, dat een draagvermogen bezit van 100.000 KG., is te Vrijenban (aan de Zwel) vervaardigd. TE HOEK VAN HOLLAND. Voor de mogelijkheid, dat schepen op het Noorder hoofd stranden en niet per reddingboot bereikbaar zijn, zoo als indertijd de Berlin, la een red- dingswageu aangekomen, die door een hanidwinch langs de pieir kan voortbewogen worden. Om de kracht van golven en wind te kunnen weer staan heeft de wagen ean gewicht van 3 172 ton. KOLONIAAL INSTITUUT. Op uitnoodigirig van de Vereeni ging Koloniaal Instituut hebben de architecten Jos. Cuypers te Amster dam, J. J. van Nieuw kerken te 's-Gra- venbage en IJ. J. Ouondag te Amster dam zich belast met het opmaken, ieder afzonderlijk, van plannen voor een te stichten gebouw of gebouwen voor deze Vereeniging. De gebouwen zullen worden opge richt in het gedeelte van de voonna- lige Oo6lerbegraafplaat3, dat door de gemeente daarvoor beschikbaar is gesteld. Er zijn twee verschillende oplossin gen gevraagd: eene waarbij alle be- ncodigd© ruimten in één gebouw zijn vereenigd en eene waarbij het Insti- tuutsgebouw en het Museumgebouw gescheiden worden ontworpen. Aan ieder dezer architecten zal een overeengekomen, voor allen gelijk honorarium worden uitgekeerd. HENRI BOREL. Men seint uit Batavia aan De N. CL: De ambtenaar voor Chineesche Za ken Henri J. F. Borel, te Soerabaja, met den persoonlijken titel van advi seur voor Chineesche Zaken, is ver plaatst naar Makassar, in verband met een door hem uitgebracht rap port over de Chineesche opstootjes, dat In strijd is met het desbetreffend rapport van den resident. WINKELSLUITING TE LEIDEN Naar aanleiding van de door ver schillende vereenigingen ingediende adressen houdende het verzoek om instemming met het verzoek tot het invoeren van een bij verordening vastgesteld sluitingsuur voor win kets en magazijnen te Leiden, heb ben B. en W. besloten aan de win keliers een lijst te zenden, waarin de volgende vragen ter beantwoording worden gesteld: lo. acht u bet vaststellen bij ver ordening van een algemeen openings- sluilingsuur voor de winkels en magazijnen te dezer stede wensche- lijk? 2o. zoo u voorstander is van ver plichte winkelsluiting wenscht u dan het. sluitingsuur bepaald te zien op 9 uur '6 avonds en 7 uur. 's morgens of zoo neen op welke uren dan? 3o. zoo u voorstander is van ver plichte winkelsluiting, acht u het dan gewen&cht voor bepaalde dagen als bijv. Zaterdag het sluitingsuur vast gesteld te zien op een later uur, bv. 11 uur s avonds? 4o. welke openings- en sluitings uren zijn thans bij u gebruikelijk? NEDERLANDSCHE TOONKUNSTE NAARS VEREENIGING. De 37e algemeene vergadering der Nederlandsche Toonkunsten aursver- eeniging Werd gehouden te Utrecht in het gebouw voor Kunsten en We tenschappen, Zondag den 2en Juni, '8 nuddags halftwee. De vergadering was zeer druk be zocht. De voorzitter Mr. Henri Viotla lierd acht in zijn openingswoord de overledene leden der vereeniging 0.111. den toonkunstenaar Jan Blockx. De aanwezigen brachten door op te Staan eene stille hulde aan hunne nagedachtenis. De notulen der vorige vergadering werden evenals het jaarverslag de rekening en verantwoording van den penningmeester goedgekeurd. Uit het laatste blijkt, dat de ver eeniging in igrooten bloei verWeert, ■het aantal leden vermeerderde dit jaar niet 40 gewone leden. De ontvangsten bedroegen ƒ6465.02 1/2 do uitgaven f 2456.28, zoodat een ba tig saldo over is van f 4008.74}. Het ondersteuningsfonds verleende hulp aan 2 gewone leden. De ontvangsten van dit fonds be droegen f 2014.66}. De uitgaven vor derden f 1225.98, zoodat een batig soldo ov'er is van f 788.681. De aftredende bestuursleden de heeren S. van Milligen en M. W. Pe tri werden bij acclamatie herkozen. Leeuwarden. Venlo of Arnhem wil len trachten de volgende algemeen© vergadering met muziekuitvoering in hunne gemeente te doen plaats heb ben. DE AANSTAANDE GRONDWETS HERZIENING. De „Tel." meldt Naar ons uit alleszins betrouwbare bron wordt medegedeeld, zal het voor stel der reeeering ten opzichte van het liiesreOitvraagstuk bevatten het ver- leenen van het kiesrecht voor Kamer Staten aan alle mannelijke Neder landers, die den vijf-en-twintigjarigen leeftijd hebben bereikt en zelfstandig in hun onderhoud kunnen voorzien. De regeering is overtuigd, met dit voorstel de opinie te vertolken, die betrekkelijk het kiesrechtvraagstuk bii de meerderheid der Staatscommissie bestond en waarvoor het in die com missie niet mogelijk was. een juiste formuleering te vinden, die een meer derheid op zich vereenigde. Een zeer dék persoon die zijn krui denierszaak heeft overgedaan, komt op straat een vriend tegen, die hein wil plagen. Je bent afgevallen sinds je met meer in de zaak bent; je bent 20 ma ger dat ik je bijna niet meer hei ken. Nog al duidelijk, antwoordt do ex-kruidenier. Jk weeg lang zoo .1 niet meer als tOftt ik in m.'jn r.mk was. Klein mannetje: (opschoppen Oj man, oio mij achter mjjii rug heeft uitgescholden voor een Idioot, l.r.1 00:1 pak ransel, als Ir -..i geeft. l-'orsche kerel. Dat was :k. Klein mannetje .01 1 heel 2'n iijf rillend,. Maai u, u zuil t.i kik geven. Zieke. is dat een goede plaats voor do zenuwen? Eigenaar van een herstellingsoord: Om 11 te dienen; toen ik op ik f 10 per dag. Nu al f 25. Dokter; Zoo. ik hoop dat u van mijn advies profiteert. Patiént. Ja, dokter, maar niet zoo goed als u. Onze Laehhoek DE MOORDAANSLAG. In verband rnet den moordaanslag van den 18-jarigcn B. Ie Ouddorp op zijn \ader, meldt men nader, dat do vader gedurende den heelen 111 r:-.1 in het huis was bezig geweest met het vernielen van het huisraad, zoo bad bij het bed stuk gesneden, meu belen vernield en ten slotte bove .dien zijn vrouw geducht afgeranseld. Do zoon had daarop een geladen geweer geleend bij een van de buren ca daarmee op zijn vader geschoten nv t los kruit De dader zal naar hiei wor den overgebracht om voor den offi cier van justitie te worden rrtlcid. DE HAAGSCHE LASTPOST. Vrouw Roerdinkholder heeft gis terochtend op het Statenplein in den Haag wederom een relletje verwekt; zij werd door do politie in een auto naar het commissariaat overge bracht. FEESTGESCHENKEN. Ter gelegenheid hunner 50-jariga echt vereeniging schonken de heer eu mevrouw E. ten Cato—Engberts te Almelo de volgende giften: uan net ziekenhuis ƒ5000, de Hervormde dia conie 4000, Roomsch-Katholk'k arm bestuur ƒ1500, Gereformeerd armbe stuur ƒ100, Israël ietiech amilicriunr ƒ500, Christelijk Gereformeerd armoe stuur ƒ250," kinderbewaarplaats ƒ250. RAADSVERKIEZING TE UTRECHT. Bij de stemming in district B (va- cature-Meyere) verkregen de uzron D. Boswijk (lib.) 1031, P. Moltmnker (soc.-dem.) 340 en M. J. P.-Vormooton (ant.-rev) 860 stemmen. Ilcrstem niug tusschen de heeren Boswijk c-u Vcr- moo ten. DE WETHOUDER VAN ONDERWIJS EN DE VOLKSSCHOOL. In ,,De Volksschool" van Woensdag 1 Mei kwam onder den titel „Mis bruik van ambtelijke positie" een ar tikel voer over den Arnsterdauisclieii cursus tor opleiding van onderwijzers en onderwijzeressen en haar verbaml met den twee-jarigen vervolgcursus, hoofd de heer J. C. Holtzappel. Naar aanleiding van het schrijven over deze zaak ric-p do wethouder de redactie van „De Volksschool" op het stadhuis en deelde deze mede, dat volgens de mcening van B. en 55'. de redactie te veel den persoonlijken kant uitging en dat in deze zaak, voor zoover de inlichtingen van B en W. strekten, de redactie onjuiste mode- deelingen had gedaan. „Do Volksstem" bevat thans oen uitvoerig artikel, waarin do redactie na een breedvoerig onderzoek conclu deert, dat het bewuste artikel alleen op waarheid gegrond was. BAKSTEEN-TENTOONSTELLING. Do Vereeniging van Nederlandsche Baksteenfabrikanten heeft oen ten toonstelling georganiseerd van bak steen eu andere kleiproducteu in het gebouw der Maatschappij voor Bouw kunst te Amsterdam. De tentoonstel ling, die van 8 tot 23 Juni duren za!, wordt Zaterdagmiddag geopend. Na de opening houdt de secretaris der maatschappij voor Bouwkunst, de heer J. Gratama, een voordracht met lichtbeelden over baksteenarchitec- tuur. Feuilleton Naarbet Engelsch door E. Phillips Oppenhei m. U weet heel goed, oom, zeide ■e, dat ik Diet knap ben, en dat ik niets van zaken begrijp, of er iets mee te maken heb, maar ik kan ten minste beloven, dat ik getrouw zal tijn. Dat schijnt een heel zwakke be looning voor alles wat u voor mij ge- 'daan heeft Ja antwoordde hij, ik ge loof, dat je dat meent Nu moet ik je vertollen, dat de vier heeren, die hier vanavond met mij gedineerd hebben, met mij een plechtig verbond gesloten hebben, om al onze operaties op de markt eu in de financieele kringen, «oowel i.i üit laad als in Europa, ge zamenlijk te leiden. Wij bebeerschcn een onbegrensd kapitaal en genieten daarvan alle voordeelen. Wij specu- Jecren nooit ieder afzonderlijk, ten minste. dat is een conditie van ons verbond. Je begrijpt dat misschien niet, maar zoo'n combinatie als de tuzzc ka i, als zij eerlijk wordt volge houden, met de geldmarkten over de gcheele wereld doen wat zij wil. Wij kunnen ze naar onzen'wil zetten. Wij koopen of verkoopeu, en onze winsten zijn zeker. Wij houden ons verbond geheim, maar toch gist men iets der gelijks. Ik kan je verzekeren, dat wij waarschijnlijk dc vijf meert gehate inenschen in Amerika zijn. Tijdens de laatste twee jaren hebben wij groote fortuinen gemaakt. Ons systeem is prachtig. Üit een oogpunt van voor deel Is verraad hierbij buitengesloten, omdat het geen doel zon hebben en toch speelt een van die vijf menschen een dubbel spel, zoo niet meer. Weet u al wie dat is? vroeg zij ademloos. Hij schudde het hoofd. Dat is niet zoo gemakkelijk, zei hij. ik weet alleen, dat het zoo is. Vanavond, ging hij voort, ter wijl hij zijn stem bijna tot een fluiste ren deed dalen, is er een nieuwe verdenking in mij opgekomen. Ik heb een vermoeden, dat er een plan be staat, waarin alle vier betrokken zijn, om mij te ruïneeren en den buit sa men te deelen. Maai- dot zou schandelijk zijn 1 riep zij uit, bleek wordend. Hij glimlachte even. Dat was de glimlach, dien 2ij haatte. Daardoor scheen zijn gelaat van welwillend in hard, bijna duivelsch over te gaan. De kansen, ging hij voort, schijnen moeilijk, maar ik heb een man gekend, die zich tegen vier an deren wist staande te houden. Je zoudt de verschillende finesses van deze zaak niet begrijpen, maar dit moet ik je toch vertellen. Door goheel Amerika zijn wij, millionairs, die op de markten groote zaken doen en dc financiën van het land beheerschen, gehaat bij de middelklasse. Wij zijn gehaat bij de kooplieden, bij de wel gestelde menschen, de arbeidende klasse en misschien meer dan bij iemand anders bij de Staatslieden. Dc vorige maand werd er besloten, ons en onzen belangen een gevaarlijken slag toe te brengen. Al lang is men van plan. oen wetsontwerp bij den Senaat in te dienen, dat opzettelijk in elkaar is gezet om onze macht te on dermijnen. Begrijp je dat Ik geloof het wel, antwoord de zij. Om hierover te kunnen spreken, hadden wij vanavond een conferentie Ik zette een val klaar voor mijn vier vrienden en zij liepen er in. Zij heb ben een document geteekend, waarbij zij zweren, dit Wetsontwerp op zoo'n wijze te zullen weerstaan, dat zij daardoor aandeel zouden hebben in een onwettige samenzwering. Dat do cument is in mijn bezit. Zij teeken den het allen en ik was de laatste, die niqn handteekening moest zetten. Niemand merkte op, dat mijn naam geschreven stond op een stukje pa pier, dat over het document zelf .was heengelegd. Nu houd ik dit als een bewijs tegen hen in mijn bezit Vroe ger of later, wanneer hun plannen rijp zijn, zullen zij merken, wat zij gedaan hebben. Zij zullen dan be denken, dat zoolang ik dit document in mijn bezit heb, ik hen in mijn macht heli. Weiss was niet op zijn gemak voordat hij vanavond de ka mer verliet. Over minder dan een week zullen zij onder een of ander voor wendsel trachten dit document weer in hun bezit te krijgen. Ik zal ;e nu laten kijken, waar ik het bewaar. Hij schoof 2ijn stoel weg en rolde het kleedje op, waarop deze geslaan had. Zelfs toen nog kon Virginia, die zijn gebaar gehoorzaamd had en naast hem stond, niets ongewoons zien in het uiterlijk van den eikenhouten vioer. Zij zag echter hoe zijn vinger de barsten van een kwast in het bout telde. Toen drukte hij op een bepaald punt, en een van de houtblokken sprong even op en werd gemakkelijk weggenomen. Daaronder was het ijze ren deksel van een klein kistje met twee sleutelgaten. üit is mijn géheimtt bergplaats, zei hij kalm. en dit. voegde hij er bij, zijn dc sleuf els. Hij legde twee sleuteltjes van cigen- aordigen vórm voor haar neer en nam uit een lade van zijn schrijftafel een dun kettinkje van platina en goud. Nu, -ZCi hij, xul Jij de be waarster van deze sleuteltjes zijn. Je zult dezen ketting voortdurend om je hals moeten blijven dragen en de sleuteltjes gaan hierin. Hij nam uit zijn zak een gouden medaillon en liet haar, na op de veer gedrukt te hebben, zien, dat hierin ïnplaats van een portret, de sleuteltjes tusschen fluweel precies een plaats konden vinden. Hij legde ze er in en deed haar het medaillon om den hals. Zij keek er half ontsteld naar. Ik begrijp niet, zei ze, waar om u mij dit toevertrouwt. Het zou zeker veel veiliger zijn bij u I Hij glimlachte grimmig. Je kent mijn vrienden niet. zei hij. Bedenk dat niet alleen het document in mijn bezit is, waardoor zij genoodzaakt zullen zijn van hun groot plan. om mij aan te vallen, af te zien, maar ook, dat ditzelfde docu ment, indien er een goed gebruik van gemaakt wordt, in staat zal zijn, hen te ruineeren en belachelijk te maken. New-York is een beschaafde stad, dat ia waar, maar niet geld kan men er tegenwoordig even gemakkelijk de revolver van den moordenaar koopen als honderden jaren geleden het mes van den struikroover. Heb je ooit ge dacht aan het groot aantal onver klaarbare, zooal niet onontdekte mis daden, waarvan men voortdurend leest en waarbij dc slachtoffers rijke menschen zijn Misschien niet, en je behoeft er je kleine hoofdje ook niet over te breken maar geloof mij. op mijn woord, de sleutels zijn veiliger bij jou. Virginia legde bevend haar hand op het medaillon. Zij zullen veilig bewaard zijn. zei ze, maar dit wenschte ik nog wel te weten. Mag ik ze nooit aan iemand anders dan aan u afgeven Nooit, onder gc-en enkel voor wendsel. antwoordde hij. Zelfs niet, vroeg zij. als iemand daarvoor een schriftelijk ver zoek van u zou overbrengen? Stel daar geen vertrouwen in, antwoordde hij. Geef ze niet. Alleen als ik er zelf om vraag, bedenk dat goed. Plotseling liet de telefoonbei aan zijn elboog zich hooren. Phiueus Duge nam den hoorn op en hield hem aan zijn oor. De kalme, bedaarde stem van Stephen Weiss klonk van den an deren kant. Zeg, Duge. ik beu half geneigd te denken, dat wij dom gedaan hebben, met dat document te teekenen, zei hij. Natuurlijk weet ik. dat liet on der jouw berusting veilig is, maar ik heb er iets tegen dat mijn naam slaat onder een document, dat een derge lijke beteokenis heeft. Ik verbeeld mij, dat Higgins zich ook een beetje ze nuwachtig maakt. Wij moeten mor genavond nog eens bijeenkomen, en er over spreken. (Wordt vervolgt!]".

Haarlem's Dagblad | 1912 | | pagina 5