HAARLEM'S DAGBLAD. TWEEDE BLAD. ZATERDAG 8 JUNI 1912 ifaariemstfie flandeüsvereenlglog {Goedgekeurd bij Kon. Besl. van 12 Nov. 1899,. De Hanrlemsche Handelsverecni- ging hier ter stede, opgericht 10 Mei 1892, heeft in den loop van den tijd wel haar recht van bestnan bewezen, lu zeer vele gevallen, zaken van ver schillenden aard betreffende, is zij opgetreden en dikwijls met groot succes. Jammer echter, dat men alge meen niet meer blijk geeft, dit te waardeeren, door als lid der Vereeni- ging toe te treden. Er zijn wel meer dan 600 leden, maar dat is niet vol doende. Elk handelaar, neringdoen de, ja zelfs particulieren, moesten lid worden, om ten minste te laten ge voelen, dat men het werk op prijs stelt, dat de llaarlemsche Handels- vcreeniging steeds opneemt, als doen de, wat hare hand vindt om te doen. De voordeelen, die de Vereeniging buiten hare bemoeiingen van ver schillenden aard, haren leden aan biedt, zijn zeer vele en zeer groote tegenover de geringe Jnarlijksche contributie van 3.50, die gevraagd wordt. De Haarlemsche Handelsvereeni- ging bemoeit zich in de eerste plaats er mede, de belangen van hare ledeD te bevorderen, door onwillige beta lers voor "hen tot betaling aan te manen en informatiën voor hen in te winnen. Bovendien hebben de leden het recht, hc-t hun gratis te verstrek ken advies der Verceniging te vragen 'die ook in proceduren en faillisse menten gratis voor hen optreedt, na tuurlijk alleen voor zaken betreffende den handel en het bedrijf der leden. Ais proef kunnen voortaan nieuwe leden voor een half jaar worden aan genomen, doch slechts het 2e halfjaar (van 1 November tot en met 30 April) ad 1.75 de halve contributie. Rechtsgeleerde adviseurs der Ver ceniging zijn de heereo Mrs. Th. de Haan Hugeuholtz en A. H. J. Merens, Spaurne 94, alhier, die voor de leden eiken werkdag van 2—4 uur des na middags zijn te spreken. Het bureau der Vereeuiging is ge vestigd Jansweg 11. Voor incasso's door bemiddeling der Vereeuiging wordt een vast recht van 5 pCt. der vordering bere kend. Bovendien moet 10 cent voor port steeds worden bijgevoegd, bij inzen ding van vorderingen door bemidde ling der advocaten te innen. Do kosten van informatiën naar huiten de stad woonachtige personen bedragen 60 ets. per informatie, plus Vijf cents porto-vergoeding. Informa tiën naar binnen de stad wonende personen worden gratis verstrekt. Pretentiön op buiten de stad wo nende personen worden niet behan deld, wanneer niet 10 ets. voor porto- vergoeding is toegevoegd. Ruim 1748 informatiën en rechts geleerde adviezen werden in het af- geloopen jaar gegeven. Aan het kantoor Jansweg 11, zijn thans coupons a 10 cent verkrijgbaar waarop men bij hel Bureau van den Burgerlijken Stand op het Stadhuis inlichtingen kan bekomen over het adres van hier op het bevolkingsregis ter ingeschreven personen. lu Maart en April 1912 zijn 44 vor deringen tot een bedrag van f 1115.95 betaald13 vorderingen worden aibe- taald18 vorderingen zijn uitgesteld. Volgens art 7 dient het geheim der lijsten vau wanbetalers ongeschon den te blijven. In verhand met de wijziging van artikel 11 van het huishoudelijk regle ment van den Nederlandsellen Bond vun Onderlinge Informatie- en Schuldiiivordering-bureaux en Han- delsvereenigiugen, gevestigd te Haar lem, moet in het vervolg voor elke informatie, die op vertoon van legiti- matiekaarlen wordt gegeven, 25 cent worden betaald. Alle brieven, aanvragen, reclames of wat ook, moeten wordeu geadres seerd aan het Bureau, dat geopend is dagelijks van 9 tot 5 uur, en waar ook .Verdere inlichtingen zijn te bekomen. Het Bestuur heeft bemerkt, dat men bolus meent, dat men, hoewel geen lid der H. H. V., toch van haar infor matiën kan bekomen, en brengt nu nogmaals en uitdrukkelijk ter kennis dat alleen aan leden der Vereeuiging Informatiën door haar worden ver strekt, en dat voor informatiën op hier ter stede woonachtige personen nooit betaling mag worden gevor derd. HET BESTUUR. Tan de Residentie en tiaar benonere. CLXVL Onder de gebouwen in ons land, die steeds van eigenaar en van bestem ming veranderen, rnaar den exploi tant nog nooit voordeel aanbrachten, behoort ook Seinpost ie SchevenJngen. Jarenlang had het als variété een zekere aantrekkelijkheid. Scala moest nog verrijzen uit het aloude Casino, dat gebouwd was als groentemarkt, naar buitenlandsch model, en Flora bestond zelfs in Amsterdam nog niet. De gelegenheid om 's zomers te Scheveningen eene wat specialiteiten te bewonderen werd door velen aan gegrepen het was wat nieuws en viel wel in den smaak. De allerongeluk kigste zaal en nog ongelukkiger gale rij werkten het vormen van een stampubliek tegen en zoo kwam het, dat Seinpost, den ondernemers nooit iets anders dan windeieren gelegd beeft geen wonder ook boven op een duin, vlak aan zeei Eenige jaren stond het gebouw daarna leeg, veranderde herhaalde lijk van eigenaar, werd weer be speeld, maar kon geen vast publiek trekken. Het paviljoen op het terras maakte geen kwade zaken, de variété bracht Ie weinig in het laatje, hoe wel niemand anders dan Frits van Haarlem, in 1903 of 1904 de leiding op zich nam. De programma's waren goed, heel goed zelfs, de concurren tie met Scala, dat het publiek een gehoelen winter afgevariêteit had, bleek te sterk te zijn. Daarbij kwam dat de zaal, ondanks eenige verbete ringen nog steeds het tegendeel van gezellig bleef. Het jaar daarop gaf de Zuid-IIollnndsche Bierbrouwerij, die Seinpost had laten bespelen, den moed op cn het gebouw stond weldra opnieuw verlaten. Een andere reden had hier ook toe geleid. De politie wilde voortaan al leen vergunning tot spelen geven als er een brandscherm aangebracht werd. Hiertoe bleken de eigenaars ongenegen en de pachters bedankten ervoor, voor duizenden te gaan ver bouwen in een zaal, die hun eigen dom niet was. Wel speelde er nog korten tijd een orkestje en traden wat specialiteiten op, zonder decor, te midden van palmen en coniferen, het bleef sukkelen en een jaar later gtng Seinpost dicht, voor langen tijd. Weer wisselde het van eigenaar, totdat het in handen van een combinatie viel, die de exploitatie aandurfde. Het vorig seizoen werd het geheel verbouwd en geëxploiteerd. Eerst met varieté-voorstellingen Sylvester Schliffer trad er voor het eerst in Nederland op daarna door het ope- retto-gezclschap dat in ons land „Die Kuische Suzanna" geïntroduceerd had. Heel voorspoedig gingen de za ken niet men waagde echter nog een poging, Opnieuw werden verbeterin- f;en in den bouw aangebracht, het utericur gezelliger gemaakt en dit maal bespeelt Royaards Seinpost tot half Juni. Geopend werd fnet Mercadet en de belangstelling was, ondanks de ta melijk hooge prijzen, bevredigend. Met '15 Juni rolt liet Tobneel zijn mat ten op en verschijnt mejuffrouw ope rette op do planken. Of het jaar dit maal met een batig saldo zal slui ten? Hoofdzakelijk zal dat wel van het weer afhangen. Krijgen we een even warmen zomer als die van 1911, dan grijnst een tekort in kas uit de verte. Een seizoen met warme middagen, maar veel koelte of regen 's avonds kan veel doen verwachten. In elk geval dient de ondernemings geest van de heeren, die er geld aan waagden, bewonderd. Tot dusver loopt het Scheveningen niet mee. Van <te opening af is het verre van fraai weer geweest. Zater dag, den len Juni, begon het spel, maar de donderbui van 's middags had zoo van een bezoek afgeschrikt, dat eenige café's op het Gevers Dey- nootplein in den loop yan den avond sloten, bij gebrek aan gasten en over tuigd dat er toch geen menschen ko. men zouden. Op de Pier speekte het orkest tot ver over het uur van aan vang voor de kellners en juffrouwen van het buffet. De eersto bezoeker moest zich nog laten zien. Nu moeten we in aanmerking ne men, dat in het Kurhaus nog geen muziek is. Eerst 15 Juni komen Che- villard en de zijnen en dan zal het de eerste avonden stroomen van de be zoekers. Niet om de behoefte aan mu- ziek te stillen, daarvoor is den gebee- i len winter tijd en gelegenheid ge weest, maar om het nieuwe orkest te bekijken, in den werkelljken zin dies woords. In do kringen van de muzieklief hebbers heerscht een zekere spanning en wel omdat de berichten omtrent het kunstgehalte van hot orkest zoo ver uiteen loopen. Zoo is mij verzekerd door twee personen, die heusch hun muzikale weetje hebben dat het orkest niet veel voor de Philharniouio on derdoet en dat... de concerten van de Arnhemse be Vereeniglng verre boven die van het Lamoureuz-orkest staan. Trek nu als leek een conclusie! SINTRAM* BEUR8-0YERZICHT van de Firma E SASSEN Co. Parklaan 14B. Telef. i»o. 2061. 1—7 Juni 1912- De houding der groote beurzen was in de afgeloopen weck niet opgewekt. Te Londen blijft de moeilijkheid in de regeling der arbeidsgeschillen on der de havenwerkers van drukken de» invloed op de stemming en al kon ook aanvankelijk op de gunstige be ëindiging der nalfmaandelijksche li quidatie de beurs ecu oogenbiik een opgewekter voorkomen vertoonen, spoedig gingen door winstnemingeu de daardoor ontstane koersverbeterin- gen weder verloren. Engelscbe sporen vertoonen dan ook, uitgezonderd Do ver A. welke in koers konden verbe teren op amalgamatle-plannen in het Kent Coal district, weinig veran dering, terwijl Zuid-Afrik, mijnwaar- den den ongunsligcn invloed van Pa- rijsche verkoopen hadden te verdu ren. Staatsfondsen waren vast ge stemd en de nieuwe staats- en ge- mecntelceningen, waaronder ook de bier geïntroduceerde 4 1/2 Stad Mos kou ondervond con gunstig onthaal en noteerden spoedig 1/4 tot 1 pre mie.- Het succes der 4 1/2 Stad Moskou schijnt echter meer te danken te zijn aan continontalen steun dan aan wer kelijke belcggingsaankoopcn te Lon den, daar men daar ter stede in con servatieve kringen de meening is toe gedaan dat het municipale crediet van Rusland, zelfs voor de grootste en meest welvarende steden, nauwelijks op het door Moskou ingestelde ren- dements percentage mag worden ge steld, zoolang de meeste dier .steden nog zulke belangrijke verdere som men zullen behoeven vóór zij naar den maatstaf der West-Europeesche steden kunnen worden beoordeeld. De houding der Now-Yorksche beurs was deze weck zeer onstandvastig. De onzekerheid op politiek gebied, het toenemende radicalisme en de ar- beidsmoeilijkheden veroorzaakten in het begin, bij minder gunstige oogst- berichten, oen flauwe stemming. Toen echter later bekend werd dat het di vidend der Rock Island Railr. betaald was en men dientengevolge ook de rentebetaling der 4 obligaties ver zekerd achtte, kon do beurs weder een gunstiger houding aan den dag leggen, nu weer geholpen door gun stige oogstberichton, betere berichten uit de Staalindustrie en de daling der graanprijzen. Nu de datum waarop de Nationale Conventie gehouden zal worden, 18 dezer, nadert cn daar de maand Juni steeds rijk is aan tegen strijdige oogstberichton, zal do spe culatie ongetwijfeld nog gelegenheid genoeg vinden door het rondstrooien van gunstige en ongunstige berichten zoowel omtrent do politiek als over den oogst, de markt Cc iiifluenceeren. Toch blijft de toestand, zoolang geen toestemming tot het verhoogen der spoorwegtarieven verleend wordt, zeer onbevredigend en een hetero oogst zal, bij de berichten welke hier omtrent reeds hekend zijn, zeker niet van zulk een omvang kunnen zijn dat zij de netto ontvangsten, welke thans reeds 182 dollar per mijl minder zijn dan in 1919 en zelfs 3U3 dollar minder dan m 1909, zoodanig zullen kunnen doen toenemen dat de groote moei lijkheden welke do spoorwegen in de voorziening der behoeften en rente betaling reeds ondervinden, geheel zullen zijn opgeheven. Daarbij komt nog dat het volk, ondanks hard wer ken, moeite heeft den toenemenden druk der steeds stijgende levensbe hoeften te weerstaan en de groote massa ten sterkste gekant blijft tegen het aangroeien der groote fortuinen in de handen van enkelen, terwijl het feit dat de prijzen van do artikelen welke verkocht worden door do ont bonden trusts thans hooger zijn dan voorheen, onaangenaam stemt. Men neenit dan ook aan dat het succes van Roosevelt voornamelijk is te dan ken aan do verwachting dat hij bij zijn verkiezing een algemeenen aan val op het beschermend Btelsel zal doen. Dit zou misschien voor de mo nopolisten die het volk ten eigen pro- fijtc exploiteeren minder aangenaam zijn, voor de spoorwegen welke bij de anti-kapitalistische stemming nim mer toestemming tot verhooging dei- tarieven zullen verkrijgen is het daar entegen zeer wenschelijk. De uitvoer zal waarschijnlijk over het ten einde 6poedende fiscale jaar den invoer met 600 millloen dollar overschrijden. Wel blijkt hieruit dat do handelsbalans der Unie zeer gunstig is, doch hierin ligt tevens opgesloten dav de tarieven- muur, waarvan het algemeen in het buitenland wordt toegegeven dat hij veel te hoog is opgetrokken, zonder schade, behalve misschien aan enkele groote monopolisten, flink kan wor den verlaagd, daar de 600 millloen dollar welke thans in goud door het buitenland moeten worden betaald, dan grootendcels door goederen zou den kunnen worden gekweten en zoo doende zoo kunnen bijdragen tot ver laging van den loonstandaard, waarbij dan door de expeditickosten welke liet buitenland nog te betalen zou heb ben, de winstmarge voor de Unie nog groot genoeg zou zijn. De berichten uit de Statünijverhsid blijven steeds gunstig luiden. De walsfabrieken van do U. S. Steel Coi-p. zijn tot begin December van werk voorzien en het feit dat deze Maatschappij bezig is 12 nieuwe in stallaties voor de vervaardiging van open-haard-staal op te richten, be wijst wel, dat de directie in de toe komst nog grootere uitbreiding ver wacht. Men meent intusscben, dat een algemeene prijsveriiooging wel niet voor Juli zal kunnen plaats heb ben. Van de zijde der Spoorwegen zijn echter zoolang den bovenge- schetsten toestand duurt niet veel bestellingen te verwachten, doch wan hoer tot tariefverlaging mocht wor den overgegaan en ten gevolge daar van door de spoorwegen de vracht tarieven zullen mogen worden ver hoogd, zal dit do mindere winsten' voor de Steel Corp. ongetwijfeld door meerdere bestellingen van die zijde equivaleeren. Het is wellicht hierop dat de Steel Corp. door het uitbreiden der instal laties reeds anticipeert. Ter beurze van Amsterdam waren de omzetten in Amerik. waarden tets levendiger dan te voren. Steels kon den na van 70 7/16 tot 68 3/4 te zijn teruggeloopen tot 71 1/16 verbeteren. Do Koperniarkt was in <le afgeloopen week zeer gunstig gestemd en de prijs van het artikel kon te N.-York, tot 17 8/4 opkomen, terwijl te Lon den do prijs van 57.10 tot 78.8.9 pd.st. kon verbeteren. Dientengevolge be stond voor Amulgamateds een gunstl- stomming, waardoor do koers van 83 3/8 na eerst tot 81 3/8 te. zijn te ruggeloopen, tot 85 3/4 ex. div. kon moiitearen. Ann Smeltangs noteeren "li 1/16 tegen 8-4 1/4. Great Cobar kwamen van 95 3/4 tot 99 3/8 op, Car. en Foundry 1 hóoger. Marconi's re zen op het voorbeeld van Londen van 562 1/2 tot 600. In Amerik. Spoorwegoand celen zijn de verschillen niet belangrijk. Unions verbeterden 1 South. Pacif. eveneens. Atch, Topeka ruim 1 1/2 terwijl onder de kleinere sha res Missouris van 27 1/16 tot 28 5/8 konden opkomen, terwijl Missouri Pacif. van 37 1/2 tot 39 verbeterden op gunstige oogstberichten in de Z.- West. Staten. Denvers konden 1 verbeteren, doch do overige shares bleven nagenoeg onveranderd. Ver melding verdienen nog Kansas City South, waarvan do gewone aandee- len van 23 3/4 tot 24 13/16 cn de pre- fovente van 55 1/4 tot 58 1/16 verbeter den. Van de lokale Waarden gaf de af- deeling voor Petroleumwaarden, na de heftige fluctuaties van de vorige week een betrekkelijk kalme houding te zien. Men neemt thans aan dat de Koninklijke Petroleum alleen met po litieke bedoelingen alarm geslagen beeft en enkel de toestand zoo duis ter Heeft voorgesteld, om met het oog op de ■concessie-verleening op de Djambi-terrciuen op de regeering in vloed uit te oefenen daar zij blijk baar vreest, dat wanneer eenmaal tot de openstelling dezer terreinen zal worden overgegaan zij de con cessies met de nieuw opgerichte Ko loniale Petr. Mij. zal moeten deelen. Ook zou het lage dividend met deze bedoelingen verband houden* Hoe t zij, het publiek schijnt zeer terecht liever voorloopïg 'n afwachtende hou ding aan te nemen, waarschijnlijk bedenkende dat een dividend van 19 pet. bij een koers van 500 met ge gronde concurrent! e-vrees niet op weegt tegen toekomstkansen, welke nog als zeer onzeker moeten aange merkt worden. Koninklijke noteeren 500 1/4 tegen 499, Geconsolideerde 271 3/4 tegen 254, Moeara Enim 217 14 tegen 212 1/2, Sum. Palenib. 187 3/8 togen 179 12. In tabaksaa ndeelen was de stem ming aan den vasten kant. Na aanvankelijk iets te zijn terug geloopen konden de koersen legen 't eind wederom niet alleen het ge leden verlies herwinnen, doch voor de groote soorten nog een verbetering betalen, welke lusschen 1 en 6 1.2 varieert. Van Rubberwaarden zijn Amsterd. Rubber 2 Beli Bat. Rubber 7 3/4 hooger. De overige verschillen zijn niet noemenswaard. Onder diversen zakten Gen. Tra ding verder van 15 1/2 tot 7 in, terwijl TitaniL Ung. Sp. St. hun koers \-an 25 3/4 tot 17 1/2 zagen ver minderen. Indische tramwaarden waren voor al voor Madoera vast gesteld, de ge wone aand. noteeren 41 3/4 tegen 37 3.4, de pref. 93 1/4 tegen 88 3/4, Ba tavia Eiectr. 83 3. 4 tegen 80 1/2, Mod- jokorto 79 1/2 tegen 74 3.4. Ned. Werk. Schuld voor de 3 1/2 1/8, voor de 3 obl. en de integralen 5/16 lager. Geld op prolSngatie 3 1.2 3 3,4 Binnenland DE KON. FAMILIE keert op 21 Juni van Dobbin op liet Loo terug. DE AFKOMST ONZER KONINGIN. De N. R. Crt- schrijft In oris blad is melding gemaakt van het betoog van don Duitschen prof. dr. Georg Galland in de Vossisclie Ztg., dat tot strekking had de ver klaring van onz© Koningin over het Fnmechc bloed in hare acteren te weerleggen. Het lag voor de hand om aan te nemen, dat ouzo Koningin beter op de hoogte was van baren eigen stam boom, dan deze Duitschc professor. Om dit aan te toonen, behoeft uien slechts in herinnering Ie brengen, dat Willem Frederik van Nassau-Dielz, stadhouder van Friesland enz. (1640 -1664), een voorvader van wien onze Koningin rechtstreeks afstamt, ge huwd was met Albertine Agnes, doch ter van Frederik Hendrik en klein dochter van prins Willem van Oran je en Louise de Coligny. De hooggeleerde Duitscher had het dus niet bij bet rechte eind, toen hij vermoedde, dat onze Koningin geen droppel bloeds van den beroemden Franschen admiraal Gaspard de Co- ligaiy in bare aderen had. Wij kunnen er bijvoegen, dat Ko- ningrti Wilhelmina ook van moeders zijde hetzelfde bloed -in hare aderen hoeft. Immere Koningin Emma, prin ses van Waldeck-Pyrmont, is een dochter von George Victor, vorst van Waldeck, en van Helena Wilhelmina Henrietta Pauline van Nassau, doch ter van Willem George August, her tog van Nassau, wiens grootvader Ka rei Christiaan gehuwd was met Caro line van Nassau, eeu kleindochter van Jan Willem Friso, prins \an Oranje, den kleinzoon van Willem Frederik van Nassau-Dietz en de bo vengenoemde Albertine Agnes. STAATSPENSIONNEERING. In de te Amsterdam gehouden ver gadering van de commissie uit den Bond voor Staatspensionneering ter voorbereiding ran het tweede congres voor staatspensionneering is besloten het congres te houden op Zaterdag 3 Augustus te 's-Gravenhage. De deelneming is bijzonder groot. O. zullen deelnemen de Liberale Unie, de Vrijzinnig Democratische bond, de Boud van Christen Socialis ten, hel Alg. Ned. Werkliedenver bond,, de Ned. Fed. Bond van Ge meentewerklieden, do Vereeuiging tot behartiging van dc belangen der Onze Lachhoek VOORTVAREND. Vriend (tot Mr. in de rechten Ba hoe gaan de zaken, oude Jongen? Mr.: Ik heb één client. Vriend: Is bij rijk? Mr.: Geweest. Was je zenuwachtig toen je J« vrouw ten huwelijk vroeg.' vroeg een sentimenteel persoon. ,,Neen", antwoordde de ander, „maar als ik de laatste tten jaar voomea had, zou ik het gowceet rijn". Nu ais ik jou was. zou niet gek zijn, zei iemand tot eau ander met wien hij een opgewonden be spreking had geiiad. Dat is zoo, antwoordde de an- der. maar het ellendige Ls dat jo jezelf bent. Hij Marie, deze rokoainv ran de modiste is verbazend boog. ik dacht, dat wij besloten hadden v.at zuiniger te leven. Zij. Dat hebben wij ook. Heb j»j niet 't rooken opgegeven cn je paard rijden en de sociëteit? vrouw, te Rotterdam (tot nog toe do eenige vrouwenvereeniglog, "die zich aanmeldde/, de Nederl. Vereeuiging tct afschaffing van alcoholhoudende dranken en waarschijnlijk de S. 1». A. P., Let Ned. Vakverbond ou de Bond van gemeentewerklieden. Als sprekers zuilen optreden «1< heer D. Owen Evans, ais ver.ovcu- woordiger van de Engelscbe Eigmy- club waarschijnlijk de lieer N. P. Nielsen uit Kopenhagen de heer Teenstra, een ii.i der S. D. A. P., en misschien nog een vijfdo spreker. Een spieker van den Rood voor Staatspensionneering zal liet congres openen en het slotwoord sproken. Nu elk referaat zul er gelegenheid zijn tot gedachten wisseling. ROITER D. LLOYD. I-Iet op de werf der Kon. Manisch, de Schelde, te Vlissingen, voor de Rolt. Lloyd nieuw te bouwen stoom, schip van 13500 ton, het grootste schip dat ooit in Nederland in aan bouw werd gegeven, zal worden genaamd „Insulinde", WINKELSLUITING TE ASSEN. Naar aanleiding van een adres van de afdeeling Assen van de No- derl. Bond van Handels- en Kantoor bedienden aan den Raad der ge meente Assen om eene verordening vast to stellen op do verpliohto win kelsluiting is door B. en W. een en quête ingesteld. Aan 290 winkeliers werd een circulaire gezonden, waar van 198 antwoord inzonden. 129 verklaarden «ück tegen verplichte winkelsluiting, 10 voor verplichte sluiting om 9 uur. Op grond hier van stellen B. en W. voor afwijzend op het verzoek te beschikken. WERELDTENTOONSTELLING TE SAN FRANCISCO. Door de Holland American Cham ber of Commerce te San Francisco is een adres gericht aan den Minister van buitenlandsche zaken, waarin gewezen wordt op den groofen in vloed, dien de opening van het Pana ma-kanaal zal hebben op de handels betrekkingen met de Pacific Coast Staten der Unie voornamelijk Ca- lifornië op de uitbreiding der scheepvaartverbindingen en de stij ging der emigratie naar die streken. In verband daarmede wordt verder de wenschelijkheid bepleit, dat, in dien Nederland voor zijn bundel en scheepvaart voordeel wcnsckt tv trek ken, van regeeringswege officieel dient te worden deelgenomen aan de ln 1915 te San Francisco te houden wereldtentoonstelling en eeu olfic-ee- lo commissie worde benoemd, waar bij noodig is, dal van regeeringswege ruime financiecle steun gegeven wor de voor een Nederlaudsche inzending. De Amerikaonsche commissie, die de verschillende Europcesche i -•••••• ringen tot deelneming uitnoodigt, zal binnenkort ook in ons vaderland ver schijnen. ZIEKTEWET. Men schrijft aan de „Tem. Ct." Door verschillende afdeel in gen van den R. K. Boerenbond van Zeeuwsch- Vlaandëren O.D. is een schrijven ge richt aan den heer P. F. Fruitier. iid Feuilleton DE MILLIONAIRS Naarhet Engelsch door E. Phillips Oppenheim. 8) Phineas Duge glimlachte flauwtjes, toen hij antwoordde Zooals je wilt, maar ik moet je zeggCD, dat ik het er heelemaal niet inee eens ben. Tenzij wij optreden en mei optreden, zal dit Wetsontwerp wet worden, en zullen wij allen een Europeesch adres boven ons postpa pier moeteu drukken. Ik spreek ook voor de anderen, ging Weiss voort. Wij zullen hier morgenavond bij eenkomen om er over te spreken. La ten wij zeggen om acht uur. Phineas Duge hing den telefoon horen op en keerde zich om. Wel, wel, zei hij, dat zal interessant worden. Zij zullen nu niet Omreden voordat zij dnt dwaze papier In handen gekregen hebben. Als zij allen vastbesloten zijn, dat zij het Jënig willen hebben, en ik weiger, dan Ellen zij begrijpen, dat hun spel mls- kl is, en dat ik hun plannetje door zien heb. Daar moeten wij aan den kenVirginia, zie ik er slecht uit Zij schud le het hoofd. Ik dacht juist, dat u er heel goed uitzag, oom, zei ze. Hij sloot zijn lessenaar en keek naar den grond om te zien, dat het vloerkleed weer even glad lag als te voren. Morgen, zei hij, zal ik heel ziek zijn 1 HOOFDSTUK VL Mr. Weiss in groote haast. Virginia wandelde de Vijfde Avenue door, recht genietende van den zonne schijn, de vele menschen en het elfect, dat haar nieuwe hoed maakte. Tel kens bleef zij even voor een winkel raam staan kijken en meer dan eens glimlachte zij tegen zichzelf, als zij bedacht hoe zij door een zijdeur uit het huis van haar oom gevlucht was. Want zij had zichzelf in de laatsie uren een zeer belangrijk persoontje gevonden. Van het oogenbiik waarop het coupéetje van den dokter voor de deur was blijven stilstaan, was er een stroom van bezoekers, verslagge vers, handelsvrienden en anderen, van wie zij niets wist, op het huis »!- §ekomen, onwillig te vertrekken zon- er bepaalde berichten omtrent deze onverwachte ziekte, en alleen verlan gend om een paar .woorden met haar te kunnen spreken. Er werd op straat al een bulletin verkocht, en in groote zwarte letters las zij over de veront rustende ziekte van Phineas Duge. Zij had ziin secretarissen verlaten, jonge mannen, met wie zij maar een paar woorden gewisseld had, druk bezig brieven te openen en telegrammen te beantwoorden. Zij alleen was vrij van alien angst, want zij bad voordat zij uitging een paar woorden met haar oom gewis seld, en bij haar binnentreden scheen 't lijden van den zieke dadelijk over en bij had met haar gesproken met iets van de vrooRjkheid van een school jongen. die van een goede grap ge niet. Zij bleef telkens staan om naar de étalages te kijken en een paar inkco- pen te doen. Toen op het oogenbiik, dat zij juist een magazijn verliet, en een moment aarzelde welken kant zij nu uit zou gaan, bleef plotseling een heer voor haar staan, die zijn hoed afnam. Het was Stephen Weiss, ma ger en slecht gekleed, gemakkelijk te herkennen, liet verheugde hem blijk baar zeer, haar te ontmoeten. Dat is werkelijk een fortuintje voor mij, Miss Long worth, zei hij, haar zijn hand toestekend, alsof hij bang was, dat zij hem mocht ontglip pen. lk kom juist van het huis van uw oom, maar ik kon niets bepaalds omtrent dien plotsolingen ziekte-aan val te weten komen. Ik weet er zelf ook heel weinig van, antwoordde Virginia. De dokter was er pas geweest toen ik uitging, llij zei. geloof ik, dat het niets was dan een quacstic van eenige dogen volkomen rust, misschien een week, en dan misschien wat vacantie. Mr. Weiss schudde peinzend het hoofd. Het verheugt mij zeer. dal te hoo- ren, verklaarde hij Uw oom is een van mijn oudste vrienden, en af gescheiden daarvan, zijn wij juist nu geïnteresseerd in een paar zeer be langrijke speculaties, dingen die u, jonge dame, ternauwernood zou be- grijpen maar hc-t zon heel ongeluk kig treffen, als hij nu langen tijd in bed moest blijven. De dokter denkt, merkte Vir ginia op, dat bij over vier of vijf dagen wel weer in staat zal zijn, het noodzakelijke te doen. Maar tot op dat oogeubiik stunt bij betu /elf» niet toe, ook maar een courant ia te kij ken. Mr. Weiss knikte peinzend. U was van plan naar huis terug te koeren, nietwaar? merkte hij op. Sta mij toe, dat ik een eindje met u meega. Virginia aarzelde een oogenbiik. )k heb nog een paar boodschap pen te doen, zei ze. Ik was nog niet van plnn naar huis le gaan. Mr. Weiss stak echter al met haar de straat over. Lieve jonge dame, zei hij, ik heb u iets heel belangrijks te zeggen. Ik ben overtuigd, dat u er niets legen zal hebben, nu met mij naar huis te rug te gaan, om later uw wandeling verder voort te zetten. Het is zoowel in het belang van uw oom als in dat van mij. Zij gaf aan zijn wensch gehoor, en Stephen Weiss boog zich, toen zij ean den anderen kant van de Avenue wa ren aangekomen., wat voorover om heel ernstig met haar te spreken. Uw oom, zei hij, en nog drie of vier onzer, die gisterenavond bij elkaar waren, zijn nu in een heel belangrijke onderneming betrokken. Ik kan het u zoo niet uitleggen, maar er zijn eenige millioenen dollars mee gemoeid, meer dan één onzer zou kun nen verliezen, ofschoon wij, zouais u weet, geen van allen arm zijn. Nu kunnen wij dit plan uitvoeren zonder uw oom iastijj ie vallen en maken dat het succes heeft, maar er is één docu ment, dat wij hebben moeten, en dat is een document, dat hij in zijn studeer kamer heeft weggesloten, en dat een soort van sleutel voor den toestand vormt. Gisterenavond heb ik daarover met uw oom door de telefoon gespro ken, en hij stemde er in toe, het voor mij klaar te hebben, als ik er van morgen om kwam. Ik kon echter nie mand in het huis vinden, die daar omtrent orders gekregen had. daar om dacht ik, dat hij mot u misschien afspraak daaromtrent had ge maakt. Virginia schudde het hoofd. Neen! antwoordde zij. hij heeft mij niets gezegd. Miss Longworth, ging liij vcort, zijn hand een oogenbiik op haar arm leggend, u weet uit het geen uw oom gisterenavond zei. dat wij allen om zoo te zeggen zijn com pagnons zijn Nu moeten \vi> in zijn belang zoowel als in dat van ons, en daarom natuurlijk ook in uw eigen belang, dat document hebben Als wij nu thuis komen, stap dan de kamer van uw oom binnen en zeg één v k in tot hem. Zeg dat ik beneden ben. Hij zal begrijpen, wat ik wensch tc heb ben, en ik weet zeker, dat hii tot u zal zeggen het aan mij tc geven, liet spijt ruij, dat ik hem nu 2ou moét lus tig vallen, maar ik kan u met over tuiging verzekeren, dat het hem veel meer kwaad zou doen als hij, beter wordende, merkte dat de zaken ver keerd gingen, dun dat hem nu -n vol' zin in liet oor gefluisterd wordt. Virginia scheen te aarzelen. Ds orders van den dokter, merkte zij op, waren heel duidelijk. Ik weet heusch niet, wat daarvan té moeten zeggen. Doktoren, zei Mr. Webs. zijn allen heel gced, maar zij weten niet alles. Die enkele woorden uit uvr mond zouden uw oom met geen mo gelijkheid ccalg kwaad kunnen doen,

Haarlem's Dagblad | 1912 | | pagina 5