Het kost li niets Schrijft dus nog heden aanAdrisnüsv.d.Eelaart Eelaartine dor Twccdé Kamer, voor het district lloüteni&so, mot verzoek wol te willen bevorderen de verbetering der aan hangig© Ziektewet en wel in dien zin. dat het particulier initiatief beter tot zijn recllt komc. Mocht het ontwerp, zooals het thans door den Minister is voorgesteld, wot worden, dan vin de afdoelingen, dat niet alleen hot be slaan van bijzondere ziekenkassen zoJ bemoeilijkt worden, maar zal boven dien de door den R. K. Boerenbond met zooveel moeite en kosten opge richte Ongevallenverzekering met den ondergang worden bedreigd. ZIEKTEWET EN DIENSTBODEN 1-Iet bestuur van de Vereera ging tot verbetering van den maatschappelij- ken on don rechtstoestand der vrouw in Nederland heeft zich met een adres tot de Tweede Kamer gewend, waar- ,ïn het verklaart, met groote instem ming konnis genomen te hebben van tiet door het Tweede-Kamerlid Putijn ingediende amendement art. 3 van het ontwerp Radenwet dat immers dit amendement met na me ten doel heeft de dienstboden, waaronder zic.h volgens de laatste opgave ongeveer 157,000 vrouwelijke bevinden, in de Ziektewet te betrek ken. Het bestuur zou het in de hoogste mate te betreuren vinden, wanneer je belangrijkste categorie vrouwelijke arbeidsters buiten deze wet viel. Met aandrang verzoekt het bestuur aan de rwoede Kamer genoemd amendement aan te nemen. TWEEDE KAMER. MISHANDELING INLANDERS DOOR ONDER-OFFICIEREN N. I. De heer Vliegen heeft de volgende ichrifteliike vraag gedaan. Kan de minister mededeelingen Joen omtrent de waarheid van de feilen van ergerlijke mishandelin gen. gepleegd door de sergeanten van liet Indische leger Deysenrooth en Iding op inlandsche vrouwen en man nen, in Midden-Soemba, dezen j>er- sonen in Nederlandschen staats- lionst ton laste gelegd in het blad Ex press van Bandoeng, welke beschul- iiging door een medewerker van het Bataviaansch Nieuwsblad o.a. op zag van den missionaris-predikant, len heer Wielinga, is bevestigd? Indien deze feiten juist zijn, geheel jf ten deele, kan de minister dan de ei zekering geven, dat niet alleen ln leze zaak streng recht gedaan zal worden, doch dat bovendien maatre gelen zullen worden genomen om voor ie toekomst de inlandsche bevolking \ii elk deel van ouzo bezittingen voor Hergelijko gruweleu te vrijwaren. De Minister van Koloniën heeft iuarop geantwoord, dat hem voorals- iog de gegevens ontbreken om de juistheid van de beweerde feiten le woordeelen. De minister lieeft den gouvemeur- jeneraal verzocht, hem ter zake in lichtingen te verstrekken en behoudt «icli derhalve voor na ontvangst van lie inlichtingen nader op do vragen ran den heer Vliegen terug te ko nen. HOSPITAAL-KERKSCHIP. „De Hoop" is te Lerwick binnen- (clo'open. Alles wel. MAST GEBROKEN. Aan de Ertskade te Amsterdam arak van het aldaar liggende lich- lersclup „llnterwezer 18" de mast, tie in zijn val een matroos op slag loodde. De kapitein en een de*r stuurlieden (regen lichte kwetsuren. EEN BOTSING. In het kolenpark van de S. S. te Arnhem zijn twee locomotieven ln jotslng gekomen. Stoker Z. viel be wusteloos neder, aan het hoofd ver- vond, de machinist De V. brak een rib. Beide mannen, aldaar woonach- !ig. zijn verbonden in het St.-Elisa- Dethgesticht. Een der locomotieven is fiij ernstig beschadigd. Het verkeer mdervond geen vertraging. DE RAADSVACATÜRE IN AMSTERDAM VIII. Voor de aanstaande verkiezing (voorziening vacature-Ketelaar) i» door do afdeoling der S. D. A. P. Am sterdam VIII, candidaat gesteld do heer L. van der Wal, hoofdbestuur- tier van den Alg. Ned. Timnierlieden- tond. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN k 30 Cts. per regel 1B Vicloriawater, Oberlahnstein geeft, vei mengd met Limo nade- of andere Siropen, een HEERLIJKE DRANK Zwak, ellendig en altijd vermoeid. Verdenkt gij uw nieren wel? Zij worden misschien cel na col vernie tigd, waardoor uw bloed ongezuiverd blijft, terwijl het levengevend i uit uw lichaam kan worden afge voerd. Nierkwalen ontwikkelen zich zóó ongemerkt, dat zelfs wanneer nieren ernstig aangetast zijn, geen ander verschijnsel op kunt mer ken dan algerneene zwakte, loomheid cn afgematheid. Gij staat er over verwonderd, dat gij steeds achteruit gaat en dat gij u altijd zoo vermoeid en terneergesla gen gevoelt. Misschien hebt gij nooit uw nieren verdacht en toch indien uw water chemisch onderzocht werd, zou misschien gevonden worden, dat nieren cel na cel werden verwoest en het bloed niet meer filtreeren, waardoor het levengevend eiwit gele genheid heeft om met de urine te ontsnappen. En zoo raakt gij dag aan dag vas ter Ln de klauw van de gevreesde ziekte, totdat de nieren plotseling ge heel hun werk staken en uw geheele lichaam vergiftigd wordt door het ezuur in hot bloed, terwijl de blaas haRr. kracht verliest om de uri- ne-afscheiding te regelen. Doch wanneer uw urine bewolkt of branderig is, wanneer de afscheiding in te groote of te kleine mate ge schiedt, of wanneer gij rugpijn, wa terzuchtige zwellingen, rheumatische pijnen of een blaaskwaal hebt, ver- aarloost uw nieren dan zelfs geen dag langer. Uw kwaal heeft zich mis schien reeds verder ontwikkeld don gij denkt, en uitstel is zóó gevaarlijk, dat gij niet spoedig genoeg beginnen kunt met het gebruik der échte Fos ter's Rugpijn Nieren Pillen, die vele mannen en vrouwen blijvend ge nepen hebben. Vraagt uitdrukkelijk Foster's gij zult de goede krijgen.. Zij zijn te Haarlem verkrijgbaar bij de heeren GÖppinger, Groote Houtstraat 147a; en K. van Eden. Spaarne Toezending geschiedt franco na ónt- angst van postwissel k f 1.75 voor één, of 110.— voor zes doozen. Winkeliers: Is lis briefkaart wordt vergoed Arnhem om gratis monster en prachtige reclameplaat IN TERNATION A LE SPOORWEG CONFERENTIE. Op 11, 12, 13 en 14 Juni a.s. zal te Amsterdam de internationale spoor wegconferentie worden gehouden. Aan deze conferevUe zullen eenige uitstapjes in den omtrek van Amster dam verbonden zijn. Stadsnieuws PROV. STATEN. Do Commissaris der Koningin in de provincie Noord-Holland deelt den Leden der Provinciale Staten van Noord-Holland mede, dat hij aan II. M. de Koningin machtiging heeft verzocht om in de op 18 Juni a.3. te houden buitengewone zitting, behalve de verkiezing van een lid van Gedeputeerde Staten, ter voor ziening in de vacature, ontstaan dcor het overlijden van den heer Mr. J. A. Sillem, tevens aan de or de te stellen de verkiezing van een lid van de Berate Kamer der Staten- Generaal, ter voorziening in de va cature, ontstaan door het overlijden van den heer Mr. H. J. Kist. TEGEN GASVERSTIKKING. In de aflevering no. 1 van maandblad „liet Gas" vinden wij nog eenige nadere aanwijzigingen aan gaande liet in ons blad van gisteren besproken toestel ter voorkoming van gasverstikking, door den uitvinder als vciligheidsgosmeter betiteld. De uitvinder schrijft hier dat in.de allereerste plaats zijn toestel „vol strekte veiligheid voor gasverbruikers gedurende de nachtelijke uren oogt." Het toestel waarschuwt niet tegen dre'gend gasgevaar. doch voorkomt dit automatisch Ook bij 't ontstaan van groote lukken (b.v. "t afvallen van een ornament) wordt de gastocvocr onderbroken. Dit is echter een oij-rc- sultaat. Daalt de druk m de buis be neden 15 m,M, zoo heeft onmiddellij ke gasafsluitmg plaats. Dc werk-ng is zooals gisteren ieds gemeld werd in hoofdzaak gelijk aan die vun een muntgasmeter. AANBESTEDING. Bij do aanbesteding van don ver bouw van een mannen- en vrouwe aldeeling van het krankzinnigenge sticht te Meerenberg, was de laagste inschrijver Comelissen to Haarlem met f 64.250. Er waren twaalf inschrij vingen. Rubriek voor Vragen Geabonneerdeu hebben het voorrecht, /ragen op verschillend gebied, mits voor beantwoording vatbaar, in te zenden bij de Kcdactio ran Haarlem's Dagblad, Groote Houtstraat 63. Alle antwoorden worden geheel kosteloos gegeven en zoo spoodig mogelijk. Aan vragen, die niet volledig r. woonplaats van den inzender vermelden ordt geen aandnoht geschonken. VRAAG. Bestaat eir ook gelegon- heïd kosteloos los te nemen in de Engelsche taal? Bestaat or gelegen- beid, om zich kosteloos geneeskun dig te laten onderzoeken voor vrij willige dienstneming bij de huzaren? ANTWOORD. De Toynbee-ver- eeniging, Donkere Spaarne, geeft kosteloos les in de moderne talen. Vervoeg u om inlichting, omtrent het laatste aan de Hoofdwacht op :1e Groote Markt VRAAG. Zoudt u mij ook eenige namen kunnoii opgeven van aandeel houders van de electrische tram, die door do stad komt te rijden? ANTWOORD. Die tram wordt geëxploiteerd door de Noord-Zuid- Ilollandsche tramwegmaatschappij, die opgericht ia door de Holl. Spoor. VRAAG. Mijn dochter dient te -Gravenhage. Zij kan echter met 15 Juli vertrekken. Nu beweert me vrouw dat zij haar weg kan doen p maand. Ik heb met mevrottw afg sproken dat mijn dochter per maa.id betaald moest worden. Heeft mevr. nu het recht óm haar per maand te ontslaan? 3 ANTWOORD. Als uw dochter niet uitdrukkelijk per drie maanden gehuurd is, en per maand betaald wordt, mag mevrouw haar per maand opzeggen, VRAAG. Drie eigenaren hebben achter hun huizen een weg en hot recht hiervan gebruik te maken, als toegang tot den straatweg. Bovenge noemde weg wordt niet gebruikt cn is levens gedeeltelijk beplant. Moet deze weg per jaar nu eenmaal bere den worden en kan het gebruik daar van ook nog verjaren? ANTWOORD. Er is hier zeker sprake van een erfdienstbaarheid, hij wcltelijken titel daargesteld? Deze erfdienstbaarheid verjaart met dertig jaar en deze dertig jaron ginnen pas te loopen van den dag, tl de eigenaars een daad hebben erricht, strijdig met dc erfdienst baarheid en waaruit dus bleek dut zij er getn gebruik meer van verlang den te maken. (Jit de Omstreken BLOEMENDAAL. De heer A. J. Prlnsenberg alhier is bekroond met don 3don prijs in de prijsvraag van de Vereen, van bak steenfabrikanten voor 't ontwerpen eener landelijk© woning met baksteen producten. IJMUIDEN. VISSCHERUSCHOOL. Door liet bestuur van foovenger noemde school werd in de algemeen® vergadering het verslag uitgebracht over 1911, wat het laatste zal zijn, duar den 18en Augustus van het vo rig jaar besloten werd met 1 Januari do vereoniging te liquideeren we gens stelselmatige tegenwerking van het gemeentebestuur van Velsen, dat den raad ailviseerdo der vereend ging voor één jaar te subsidieoren met f 1000 in plaats van een subsidie voor twee jaar tegelijk toe te ken- uen. Het bestuur doet aan het slot van zijn-verslag nog inededeeling van het volgende: Bij de vele droeve ervaringen, in den loop des jaars ten opzichte de gemeente Velsen opgedaan, voeg de zich ten slotte nog een zeer droe ve ten opzichte van Burgemeester en Wethouders. In den aanvang van 1912 bleek der commissie van liquidatie, als hoe danig het bestuur sedert Januari fungeerde, dat genoemd college de gemeentelijke subsidie over 1911 nog steeds niet voldaan had mao/r ook dat het, op minnelijke wijze daartoe aaaiigemaund, .eenvoudig en wille keurig weigerde aan hot desbetref fend raadsbesluit uitvoering te ge- i. Eene op 22 Januari gehouden 1 *r stuursvergadering besloot toen den zelfde ndag tot betaling te dagvaar den. De betaling geschiedde ten slotte op den dag voorafgegaan aan dien, waarop de zaak bij de recht bank te Haarlem aanhangig ge maakt had moeten worden". (Hbld.) Sportpraatje raat vermoedelijk op B. A. P.'a ter-l De heer D. Cohen, die hevorocrU ran. 11 wed8.rijd Boelen pj.cn ós werd lot doctor io de klassieke lelt» bngeUche profe.sk- .Mub ReMO*. v-rkrecg de tin rate proud, n» uit Londen. laude. VLIEGEN. GEVALLEN. Do vlieger Gottlieb Rost, die in Hamburg vloog, viol plotseling uit oen hoogte van 50 M.. nadat de span draden en do draagvlakkon gebroken waren. De vlieger kreeg een zoo ern stige schedelbreuk, dat hij binnen enkele minuten overleed. Motorwielrijden. E E N GEL AN D—N EDE RL A N D-RIT. NederlandEngeland-match; uitgeschreven op Maandag 5 Augus tus, door do Nederlandsche Molor- wielrijtlers-vereefiigiug belooft een groot succes te zullen worden. De af stand bedraagt 251 K.M. (160 Engel sche mijlen). Van e.k land nemen 18.rijders deel. Uemeiigd Nieuws IJS EN SNEEUW. In een telegram uit Montreal wordt er de aandacht op gevestigd, dut de j transatlantische vaart op Canada door mist en ijs tegenwoordig ernstig wordt bemoeilijkt, zoodat vele dezer schepen zelfs wel vier dagen te laat de bestemmingshaven bereiken. Se dert vele jaren is de dienst niet zoo in de war geweest als thans het go- val is. Blijkbaar zijn na de ramp van de „Titanic" de gezagvoerders der schepen uiterst voorzichtig geworden. EEN ONRECHT GOEDGEMAAKT. Dc „Westm. Gaz." brengt hulde lan president Madero wegens een maatregel door dezen genomen en die een einde maakt aan een onrecht ou der do regeering van president Diaz in Mexico begaan. Onder Diaz kwa men dc Yaqui-lndianen van Sonora in opstand, ten gevolge van de onder- Zoo is <iu.. eiuUulijk seizoen officieel gesloten, er nwuii morgen nog wel gevoetbald, Spait» der kloot s omt™ De (kampioen tan d,t seizoen) okmiet te oproerige Indianen trokken zich in Botterdam de lleet van Nederland, bore»" terne en het bleek onmoge. Z'rT.SgSSropZr ra 12 f slumps te voorschijn gehaald. »The j genomen ondir ooi waar zij aan de plantage-bezitters erklcrachten werden afgestaan. lem veel aanhang on wordt verder ons land moor en moer beoefend, dank zij proparanda-menechen als Henri,0 ,elukk cl, gewoonweg als van Booven, die m het weekblad „De - 0ftt ois 7(„,t|.uill, Wereld" pc, zeer lozer,swnrtrdi^ nrh- Slaven tl lvOCl t, til OOK als ZOOdauig Wereld" ecu zeer lezenswaardig arti kel heeft geschreven over .- „Cricket op de plaats die het toekomt'. Het programma voor morgen ver meldt allereerst de eerste derby op cricket-geliied, namelijk Haarlem- Rood en Wit. De gevreesde Span- _aardslaanbewoners, die dit jaar weer gemakkelijk kampioen worden, zullen heusch van de jongste eerste klussers geen nederlaag te slikken krijgen. Toch zal deze wedstrijd veel belang stelling trekken, daar heide clubs de noodige aanhang hebben. Over den captain van Rood en Wit, C. J. Pos- thuma, heeft in het Engelsche blad ...Cricket" een zeer waardeerend tikel gestaan van „that fine bowler of Holland". Posthuma heeft vroeger eens een seizoen in de London County Club gespeeld en heelt, naar 't blijkt, den noodden indruk achtergelaten. In Amsterdam ontmoeten Volhar ding en Hilversum elkander, en Hil versum, nog steeds over geen goede bowlers beschikkende, zal hier v\ weer voor de vierde maal verliezen. In Schiedam gaan Rincker c. Hermes bekampen en liet is nog long niet uitgemaakt, dat A. C. C. hier wint, hoewel Rincker, op halve kracht bowlende, nu met het bat uitblinkt. ,,ue Haagsche" en vooral Vun Loon kunnen van de vermoeienissen van de orige week uitrusten en hebben een rijen Zondag, het tweede elftal is echter de cast van Rood en Wit II en zou best de nederlaag van het eerste, de vorige week, nu kunnen wreken. Sport en Wedstrijden VOETBAL, Het Olympische elftal, dat Zondag a.s. tegen Sparta te Rotterdam speelt is aldus samengesteld: Ledeboer. Wijnveldt en Bouman. Fortgens, Boutrny, Lotsy. Van Breda Kolff, C. ten Kate, J. v. <ler Sluis, Vos en Bouvy. Als invallers zullen op het veld aanwezig zijn de Wolf (Haarlem) en Houtkooper (Haarlem). De opbrengst van dezen wedstrijd za lgedeeltelijk door den burgemees ter, gedeeltelijk door het bestuur van den N. V. B. bestemd worden voor hefdadeige doeleinden. READING TE AMSTERDAM. Zondag, 16 Juni, zal het Noder- landsch elftal, dat naar Stockholm behandeld. Vreeselijke gruwde; kwamen hierbij voor. Thans echter meldt een Amerikaansch inwoner van Yucatan aan het genoemde Engelsche blad, dat president Madero de nog overlevende Indianen in vrijheid heeft doen stellen, en naar hun geboorte streek hoeft doen terugzenden. DE MUITERS VAN TUNIS, die, naar men zich herinnert, 7 No vember verleden jaar naar aanlei ding van hot verkleinen van eon Mo- hammodaansch kerkhof bloedige rel letjes op touw hebben gezet, waarbij zij het voornamelijk op Italiaansche trambeairibtem hadden gemunt, wor den thans voor de rechtbank van Tunis gehoord. Er zijn 74 beklaagden en 140 getuigen D© zaal was voor zoo'n menigte klein en or moest oen stellage gebouwd worden voor getui gen en journalisten. Kerk en School NED. I-1ERV. KERK. Beroepen te Winsum ds. F. II. Kos ter, te Zaltbommel. GEREFORMEERDE KERKEN. Beroepen te Valtliermond ds. P. Koster te Appelècha. ACADEMISCHE EXAMENS. Amsterdam. Met goed gevolg is af gelegd liet doctoraal examen in de Noderlandscli© letteren door den heer W. G. A. Frans. Amsterdam. (Vrij'e Universiteit). Bevorderd tot doctor in de godge leerdheid de heer H. A. van Andol, op proefschrift: ,,De zendingsleer van Gisbertus Voetius". Leidon. Met goed gevolg afgelegd het candidaatsexamen réchten door den heer A Buriks en mejuffrouw H. Nooyen. Geslnagd voor artsexa men eerste gedeelte de hoeren M. M. G. Woensdregt en A. de V aart. Be vorderd tot arts de lieer J. K. Th. Kocli. Delft. (Technische lloogeschool). Geslaagd voor propacdoutische exa mens bouwkunde de heer Raden Mas N otod hi nin gr atscheepsbo u wkund e de heer J. Triebart; scheikunde mej. A. G. Kroese en de heer E. van Thiel. Leiden. Geslaagd Eerste natuur kundig examen, de iieeren J. P. Ver gouwen Jr., W. A. Timmerman, J. Endtz en J. W. van Weert Eiud-uxumens Ned. Ind. administra tieve dienst de heer B. J. Haga. Candidaats-examen rechten de heer II J. van der Weerd. Pers-Overzicht DE BAKKERSWET AFGESTEMD. Naar aanleiding van de verwerping van de Bakkerswet schrijft ..De Beu kelaar Voor de duizenden bakkersgezelles betreuren w ïjdezen uitslag zeer. En daarbij moet aan minister Talma warme hulde gebracht worden vom dit krachtige pogen tot christeliik- socialc hervorming. Ton deele heeft men ter wille van de vrijheid tegen dit wetsontwerp ge stemd. Maar zoo blijven nu dit wordt zoo licht vergeten duizenden bakkersgezellen gedwongen, nachtar beid Ie doen; voor hen was de dwang der wet tot de vrijheid, maar deze weg blijft afgesloten En tegen hun vurigen wensch in, blijft de geestelijk en lichamelijk verslappende nachtar beid beslaan. In Parlementaire kringen wordt fluid, dut minister Talma zal blij ven. Jlet, komt ons altoos ongewenscht voor, dal een minister om het af stemmen van oen ondergeschikt wetsvoorstel heengaat. Toch kon in du afstemmen aanleiding lot aftre ding gevonden. Bijzonderlijk wijl van Christelfjk-IIistorfsche zijde beginsel- verschil werd aangevoerd. Dc heer Snoeck Ilenkemans sprak immers van een radicale tegenover een histori sche wijze van wetgeving. ln zake de Bakkerswet wij heb ben liet uitvoerig uiteengezet kwam ons oen zoogenaamd radicaal ingrij pen juist gewcnscht en geêischt voor. Hier gold het geestelijke, zedelijke belangen van hooge bcteekenis; nacht arbeid mag niet onnoodig, tegen den uitdrukkelijken wil der arbeiders in, voortbestaan. Bij de ziekteverzekering siaat het echter anders. Hier wordt radicaal aan wat ziekenkassen uit eigen aan drift ontstond het bestaan zeer moei lijk, zoo niet onmogelijk gemaakt. En hier geldt niet de eisch van radicaal afsnijden van wat tegen den wil der arbeiders uit zondetqestand werd. Y.oo zou eenig verband kunnen ge zocht lusschen de ziekteverzekering en dit votum aovcr de Bakkerswet In ieder geval is de positie van mi- "isler Talma verzwakt, de waar schijnlijkheid dat de radenwet en de ziekteverzekering in behouden haven komen, werd geringer. Na de rede van den lieer Lobman is liet, gevaar van de rnotie de Kanter-Roodhuyzen wel afgewend. Maar het gaal nu bij de Rademvet scherp spannen De „Nieuwe Ct." schrijft: „Het moet voor de bakkersgezel len een bittere teleurstelling zijn de ■belering van hun lot, zoo lang hun in 't gezicht gesteld en zoo dicht genaderd, in een onzeker verschiet te zien \erncvelen. Wij verstaan dan ook dat de verwerping van de Bak kerswet onder hen ontevredenheid zal wekken en wij achten hel moge lijk dat d,o teleurstelling die heden zoo duidelijk op hel gelaat van de meeste leden der sociaal-demokrati- scho fraktie te lezen was, zal plaats maken voor voldoening over nieuwe aanwinst van hun partij tengevolge an dit besluit". Rechtszaken het Spoorw li.ongeluk BIJ AXEL. Voor de rechtbank te Middelburg stond terecht P. A G stationschef to Axel, beklaagd van het door schuld veroorzaken van gevaar voor het ver keer door stoomvermogen over eon spoorweg. Het betrof hot spoorweg ongeluk bii \xel op 8 April, waarbij machinist het leven verloor, en kele passagiers wenden gekwetst en belangrijk© matcrieele schade werd veroorzaakt. Beklaagde's schuld zou volgons de dagvaarding hierin bestaan, dat de goederenwagens die, door don wind voortgedreven, tegen een personen trein aanliepen, niet volgens het re de ment waren vastgezet Geboord werden 9 getuigen, onder wie 3 deskundigen. Het O. M. oischte een week gevan genisstraf. De rechtbank te Middelburg heeft overeenkomstig den eisch van het O. M. den 39-jangen bootwerker uit Terneuzen, voorzitter van dc boot- workersvereenigiiig ..Recht on Plicht" wegens bedreiging tot 3 maanden ge vangenisstraf veroordeeld. Den ver oordeelde was ten laste gelegd, dat hij tijdens de werkstaking te Ter- nonzen een vrouw van een werkwil lige gedreigd had haar te zullen doo- den en haar huis in brand Ie steken. en zij zouden hem later voor een lee- lijkc instorting kunnen behoeden. Ik zou hier niet zoo op aandringen, lieve jonge dame, als ik niet van het bui tengewoon groote belang overtuigd was. U kan mij daaromtrent volko men vertrouwen. Virginia liep eenige passen zwij gend door. Zij naderden het huis van haar oom, en daar was al weer eene kleine menigte verzameld, om het bul letin te lezen, dat aan het hek was opgehangen. Mr. Weiss bleef plotse ling staan. Ts er geen manier om het hul3 binnen te komen, zonder door al die mensdien gezien te worden vroeg bij. Zij zullen ons zoo doodelijk vervelen met hun vragen. Zij knikte en bracht hem naar den achterkant van het huis. Zelfs hier werden zij echter door een verslaggever lastig gevallen, die door Mr, Weiss zonder vorm van proces op zijde werd geduwd. Virginia bracht huur gezelschap in een ontbijtkamer, gelijkvloers, en gaf hem een stoel. Als u hier wil wachten, zei ze, dan ga ik naar boven om mijn own zoeken. Als 4k denk, dat het eenigszins mogelijk is, zal ik doen wat u vraagt. Dat is goed, verklaarde hij. Als u er iets tegen heeft, zal ik liever naar de studeerkamer gaan, waar wij gisterenavond een confe rentie hadden. Miss LongwOrth. Ik weet haast wel zeker, dat een van de jongelui van uw oom daar zullen zijn, en er zijn nog eenige kleinigheden, die ik met den jongen Smeclley wenschte te bespreken, als hij daar is... Ik zal Mr. Smedley wel voor u laten waarschuwen, als ik weer be neden kom, zei Virginia. lk ben overtuigd, dat hij niet in de biblio theek is, orndat mijn oom die altijd ais zijn particulier vertrek gebruikt. Wacht hier als 't u belieft even tot ik weer benéden kom Zij verliet hem en ging naar boven. De (leur van de slaapkamer van haar oom werd door zijn lijfknecht be waakt, die haar echter zonder eenig bezwaar liet doorgaan. In de kamer zat Phinens Duge in een gemakkelij- ken stoel, keurig gekleed, een ciga- rotte te rooken met een stapel nieuws bladen naast zich. Op een tafel vlak bij hem stond een telefoon, waarvan hij den hoorn Juist had neergelegd. Welnu, vroeg hij, opkijkend toen zij binnenkwam, hebben zij al stappen gedaan Ik ontmoette Mr. Weiss in de Vijfde Avenue, zei ze. Hij legde mij uit. dat ge allen deelgenoot zijt in eon hoogst belangrijke handels onderneming. Toen ging hij voort met te zeegen, dat alles best uitge voerd kon worden zonder u, maar dat ■/.ij oen document moesten hebben, dat zooals hij zei. de sleutel vormde voor den geheelen toestand. Hij merkte op, dat hij daarover gisterenavond met u getelefoneerd had, en hij is volkomen overtuigd, dat u mij order zal geven het te zoeken en aan hem te geven. Hij wilde mij zelfs overhalen, moet u weten, om de orders van den dokter in den wind te slaan. Phineas Duge glimlachte bedaard. Ik ben te ziek om voor dergelijke zaken gestoord te worden, zei hij, oen versche cigarette aanstekend. Ik weet niet welk document hij !>©- doelt. Als ie weer met mij over zaken komt spreken, zal ik om den dokter zenden. Het is hoogst onverstandig. Wat ik zeggen wil, waar heb je Mr. Weiss achtergelaten In de ontbijtkamer, antwoord de zij. Hij wenschte in de biblio theek gelaten te worden, en hij wilde Smedley spreken, maar ik verzocht liern le wachten waar hij was tot ik beneden kwam. Ik hoop dat je hem daar zult vinden, zei Pf\neas Duge. Als hij dat wenscht kan hij natuurlijk op jouw verantwoordelijkheid Smedley ook best spreken. Die jongens weten niets. Kom dan weer boven en vertel mij. hoe hij het opneemt. Virginia ging naar beneden naar de ontbijtkamer en vond die leeg. Zij liep de hal door, opende de deur vun de groote bibliotheek zachtjes en liep toen met stille, vlugge voetstap pen het kleinere vertrok binnen. Mr. Weiss stond in gedachten ver diept voor de gesloten schrijftafel van haar oom. llij koók snel op toen zij binnenkwam. Denk niet, dat ik wat ai to vrij postig ben, Miss Lonworth, zei hij kalm. Dit vertrek is een soort van bureau voor ons geweest, en uw oom laat ons hier binnenkomen, en gaan zooals wij dat verkiezen. Ik vertrouw, dat u nu hier komt om die schrijfta fel open te maken en mij het papier to geven, dat ik noodig heb. Virginia schudde langzaam het hoofd. Het spijt mij, zei ze, maar mijn oom mag lieelemaal niet over zaken spreken. Hij scheen zich hoolemaal niets omtrent een document te her inneren, en hij zei dat alles moest wachten tot dat zijn hoofd wat helder der was. Het spijt mij, dat ik hein gestoord heb. Ik ben bang dat de dokter heel boos op mij zal zijn. Het glad geschoren en gerimpeld gelaat van Mr. Weiss met zijn ge brilde oogen en dunne, ingetrokken lippen was zoo uitdrukkingloos als een gelaat maar kan zijn, maar Vir ginia hoorde hoe hij sneller adem haalde. en zijn geheel© houding deed denken aan iemand, wien een groot onheil treft. Miss Longworlh, zei hij lang zaam, dat is heel ongelukkig. Hot spijt mij, antwoordde zij, Wilt u gaan zitten? zei hij. Ik heb u iets te vertellen. Zij schudde haar hoofd. Ik ben bang dat ik nu niet lan ger hier kan blijven, zei ze Jk heb zooveel dingen te doen, en zooveel brieven te schrijven. Zijn gebrilde oogen keken recht in de hare. Maar dit is van het grootste be lang, zei liij bedaard. Er zijn oogen- blHeken, Miss Longworth, waarop de bewerker van een groote onderne ming tegenover een crisis komt te staan, waarop een jongere in zijn om geving gedwongen ia op eïgon ver antwoordelijkheid te handelen. De persoon die zooveel kracht in zich heeft om zoo'», gelegenheid te benut ten, is degene die succes in het leven verdient. Volgt u mij goed, Miss Long worth? Ik geloof het. wel antwoordde Virginia, een beetje twijfelend, of schoon zij in haar hart heel goed be greep. waar hij heen wilde. Miss Longworth, zei hij, is u dapper genoeg om voor ons allen eenige millioenen dollars le redden, en uw oom zijn leven lang dankbaar tegenover u te maken? Mot andere woorden, wil u mij helpen om naar dat papier te zoeken? Zonder permissie van mijn oom? vroeg zij. Zonder oen permissie, die hij u dadelijk zou geven, verklaarde Mr. Weiss, als liij op het oogenblik in staat was zijn eigen zaken te behan delen. Kom, u behoeft toch piet te wachten tot hij herstelt. Gedeeltelijk zal uw belooning beslaan uil een col lier parelen, die ik gisteren bij Strce- tcr geprijsd zag voor veertig duiz,#.d dollars. Binnen een half uur Dadat ik het document in mijn bezit- hob zal die collier van u zijn, en ik sta er voor in dat uw oom er u nog éen zal geven als hij weet wat u gedaan heeft. Virginia schudde droevig liet hoofd. Uit haar groote oogen scheen veel spijt te spreken. -- Mr. Weiss, zei ze, ik beu te dom om dergelijke dingen op eigen verantwoording 'e durven doen. Ik kanalleen maar gehoorzamen, en ben hang. dat al deze schitterende l>e- loomngen niet voor mij zijn wegge legd. Zelfs al zou mijn oom mij weg zenden. als hij weer beter wordt, dan moet ik nog precies doen zooals hij mij gezegd heeft, niets meer of niets minder, en een van die dingen, \oegde zij er bij, zich omkeerend om op het knopje van de electlische bel in den wand te diukken, was dat niemand deze kamer mocht binnen treden. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1912 | | pagina 6