Knar wij vernemen Tièstaat de ver-1 duistering uit een bedrag van onge veer l 2500, dat de directeur bekend htolt voor zich zelf gebruikt te heb ben cn niet meer kon aanzuiveren. jiollandsche apachen. Men schrijft uit Barneveld aan 1 Iibhl Vr dagnacht zijn bij den landbou wer G. van Hoef door een aantal mei knuppels gewapende onbekende per sonen <lc vensteiTuiten ingeslagen. Vervolgens werden de bewoners ern stig mishandeld, en zelfs met den dood bedreigd. Door het onverschrokken optreden van den landbouwer en zijn zoona, die van flinke messen voorzien wa ren, kozen de bandieten eindelijk het hazenpad. Reeds hebben politie en marechaus see drie der vermoedelijke daders gearresteerd. Hoogstwaarschijnlijk staat dit schandelijk optreden in verband met de bekende quaestie over de Wessel- sehe Heide, in welke zaak genoemde Van Hoef nogal op den voorgrond is getreden. Gearresteerd is de rietdekker \V. S.. als verdacht de daders in zake den nachtelijken overval bij Van Hoef te hebben omgekocht.- branden. Te Veendam is afgebrand de manu- factuurzaak van den heer Jonas Co- hen. Verzekering dekt de schade. OVERREDEN. Zaterdag sprong A. R., een jongen van ongeveer 10 jaar, in de Henegou- wcrlaan te Rotterdam van een slce- perswagen, waarop hij met andere jongens gezeten was. De jongen viel en kreeg een achterwiel van den wa gen over het hoofd, tengevolge waar van de dood bijna onmiddellijk in trad. HOOGLEERAAR IN HET FRANSCH AAN DE AMSTERDAMSCHE UNIVERSITEIT. B. en W. van Amsterdam stellen den raad dier gemeente voor, dr. Gustavo Cohen, te Parijs, te benoe men tot gewoon hoogleeraar in de Pransche taal en letterkunde aan de universiteit aldaar. DE STAKING TÖ AMSTERDAM. Men weet dat te Amsterdam 100 vervoerders van bouwmaterialen sta ken De bouwvakfederatie heeft thans besloten de stakers te steunen en geen nieuw aangevoerde bouwmate rialen voor welken patroon ook, te acccpleeren. BAKSTEEN. De Vereeniging van Nederlandsche baksteenfabrikanten heeft to Amster dam in 't. gebouw dor Mij. tot bevor dering dor bouwkunst, een tentoon stelling georganiseerd, van baksteen producten. Zaterdagmiddag is de ten toonstelling geopend met een rede van den voorzitter den heer D. J. v. Wijk en van den heer Mr. II. Smeenge WARM WATERBRON. Bij den boortoren to Oploo (bij Boxmeer) is, zoo naeldt de Goldari. dezer dagen een wanne bron aange boord. Het water bleek sterk zout- en ijzerhoudend te zijn. Ruim 3 L. kwam per seconde naar boven. De tempera tuur van het water was ruim 40 gra den Celsius, liet werd uit oen diepte van ruim 500' M. opgeperst. ZIEKENFONDSEN, GENEESHEE- REN EN APOTHEKERS. Het hoofdbestuur der Nederl. Mij. ter bevordering dor Pharmacie beeft, gebruik makende van de-bevoegdheid, neergelegd in art. 26 der statuten, liet volgende, voor alle leden der Maatschappij geldend besluit geno men, dat terstond in working tieedt Het is aan de leden van de Nederl. Mij ter bevordering der Pharmacie verboden deel te nemen aan oenig nieuw op te richten ziekenfonds, of aan eenig fonds, dat ingovolgo de be palingen van een in Ie voeren ziekte wet toegelaten is, tenzij in de statu ten van zulk een fonds aan de vol- gende hoofdvoorwaarden is voldaan. t Dat alle in het gebied van het ziekenfonds gevestigde apothekers, die tor goeder naam en taam bekend staan en het zelfstandig en onafhan kelijk beheer over hunne apotheek hebben, het recht hebben zich als deelnemers aan het ziekenfonds te verbinden. II. Dat aan geen der drie bij het ziekenfonds belanghebbende groepen, apothekers, genoosheeren en leden, een overwegende macht in het bestuur en in de. algemeeno vergadering is toegekend. III. Dat een welstandsgrons voor gezinnen en voor alleenstaande per sonen is vastgesteld, waarbij het maximum voor gezinnen het bedrag van 1200, dat voor alleenstaande personen dat van f 800 's jaars niet mag overschrijden. IV. Dat ten name van een zei Men apotheker niet meer dan 5000 bij zie kenfondsen verzekerden mogen inge schreven staan, waarbij voor de bere kening van dit aantal, drie personen, die den leeftijd van 16 jaar niet heb ben bereikt, als een verzekerde be schouwd worden. Het hoofdbestuur der Ned. Maatsch. tot bevordering der geneeskunst heeft voor haai- leden eenzelfde besluit ge- ncmen, betrekking hebbende op de ecslieeren. Toetreding wordt ver- Doden mdien te goeder naam en faam bekend staande geneesheeren zouden worden uitgesloten. Als afzonderlijke voorwaarde is nog gesteld dat uitdrukkelijk is bepaald, dat de geneesheeren niet gedwongen worden verklaringen af te geven omtrent ar beidsongeschiktheid van ziekenfonds leden. die onder behandeling zijn ge weest. df, bakkerswet verworpen. In „Plancius" te Amsterdam, had gistermiddag een goed: bezochte bij eenkomst plaats van de federatie S. D. A. P. Amsterdam. In deze verga dering werd geprotesteerd togen het feit, dat de Bakkerswet verworpen was in do afgcloopen week. Als sprekers traden op de boeren J. H, Schaper en J. E. W. Duys. Vóór het woord te geven aan den heer Schaper, gaf de voorzitter het woord aan den heer Tas, voorzitter van den Bakkersgezellenbond, die namens zijn bond in den beer Scha per de geheele sociaal-democratische Kamerfractie huldigde voor de hou ding in zake de Bakkerswet en daar om den heer Schaper een bouquet roode rozen, saanxgebondon door roo- de linten, aanboord. Deze spontane hulde werd daverend toegejuicht. Ingekomen was een schrijven van den Alg. Ned. Bond in het Bakkers bedrijf, waarin sympatliie uitgespro ken werd met de protestvergade ring. Het schrijven vervolgt, dat de bond: „spreekt, een duizend ihaal schan de uit, over de houding der burgerlij ke partijen van rechts en links in de Tweede Kamer, deelt, als besluit van een op heden gehouden discussie aan de vergade ring mede, dat: le. een manifest in 100.000 exem plaren over het geheele land zal wor den uitgegeven: 2. zoo spoedig mogelijk le Haarlem, Den Haag, Llrecht en Arnhem, zoo mogelijk ook nog in andere plaatsen provinciale protestmeetings zullen worden belegd, in samenwerking met de overige deelen der arbeidersbewe ging-" Stadsnieuws ZANGWEDSTRIJD AMSTERDAM. Zoo zaten wij dan Zaterdagavond te acht uur in het Paleis voor Volksvlijt te wachten op de dingen, die komen zouden en gereed om den aanvang bij te wonen van den internationalen zangwedstrijd, uitgeschreven door de Licdertafel „Onderlinge Oefening' te Amsterdam. Wel mogen we niet zeggen, dat wij daar als gast aanwezig waren im mers de redactie was niet uitgenoo- digd, want „elke stoel moest geld op brengen", naar wij vernamen maar onze belangstelling voor de toonkunst in het algemeen en in het bijzonder die voor het wedervaren onzer Haar- lemsche vereenigingen, deed ons de moeite getroosten, er aanwezig te zijn en te luisteren. Voorloopig gebeurde er niets en het was al nicer dan het bekende kwar tiertje later geworden, toen twee hee ren op het podium verschenen, name lijk de heer M. Degen, voorzitter der feestgevende liedertafel, en de heer Cli. E. H. Boissevain, lid van het eere comité en feestredenaar. Beide heeren hielden ons een tijdje aangenaam bezig met het voor en te gen van zangwedstrijden, waarbij na tuurlijk het vóór goed op den voor grond kwam en wij bovendien het ge noegen smaakten, de talrijk aan wezige vreemde gasten in hunne moe dertaal te liooren toespreken. Zoo werd het ongeveer 9 uur, toen de wedstrijd aanving met de derde afdeeling mannenkoren. Voor deze af- deeling was de jury samengesteld uit de heeren Barend Kwast (voorzitter), II. J. den Hertog, J. A. Presburg, Em. Mathieu (België) en Franz Hanemann (Duitschland). Het verplichte num mer „Mijn eigen hof", van Barend Kwast, biedt aan flinke mannenstem men weinig gelegenheid zich eens te gevende tekst schonk den componist daartoe dan ook geen stofals geheel kwam het ons, hoewel vrij melodieus, niet zoo pakkend voor, dat het dik wijls als vrij gekozen nummer zal ge zongen worden. De opvatting door de tien mededingende mannenkoren eigenlijk negen, want er was ook een dubbel-cjuartet bij bleek nogal ver schillend en daaraan was het groo- tendeels' toe te schrijven, dat onze aandacht nogal gespannen werd, hoe wel anders tien maal dit nummer te hooren op het kantje van „taai" was. Er waren in deze afdeeling zes prij zen beschikbaar, waarvan de eerste verguld zilveren medaille en 100, werd toegekend aan het hierboven be doelde „Hagener Doppel Quartet" uit I-Iagen (Duitschland). directeur F. Ila- selhoff. Ais vrij nummer zong dit „Sabbetfrühe" van Lothar Kempter. Dit stel zangers zijn veelbeproefde krachten, waarvan vooral de 1ste te noren en baritons over weelderige stemmen beschikken. Zij gaven meer geluid dan menig koor, dat met een 40-tal of meer zangers optrad. Hunne zichtbare inspanning werd aldus waardig beloond. De tweede prijs, verguld zilveren medaille en 75, werd toegekend aan de liedertafel „Zang en Vriendschap" uit Hilversum, directeur de bekende L. C. Keereweer. Dit koor, dat in goed ensemble en met beschaving en bezie ling zong, had als nummer naar keuze „Nimmer Nacht", van onzen stadgenoot N. H. Andriessen, die, wa re hij in de zaal geweest, met ingeno menheid zijn werk zou gehoord heb ben. Den derden prijs, medaille en 50, verwierf 't Klein Koor „Preciosa", uit Amsterdam, onder den dirigent G. v. d. Poll. Met „Omhoog" van Heinze Het deze uitgelezen schare een goeden indruk achter; deze prijs bleek door goede studie welverdiend. De „Dusseldorfer Liedertafel", di recteur de heer G. Halfmann, voldeed niet aan de verwachtingen, van iets uitnemends te hooren. Iets eigenaar digs kleeft hun zang aan. De tenoren vibreeren aanhoudend, de tnsschen- stemmen komen niet uitdirectie en tempo zijn beide nogal saai. Toch is het geheel nog wel te loven. De heeren waren zwart-gedasteen uitzondering. Voor den aanhc-f van het vrije nummer: „Der Feuerreiter", van M. Neumann, maakte de dirigeni een inbreuk op het reglement, door niet den toon op het instrument aan te geven, dat- daartoe aanwezig was. Hij werd verplicht zijn fout te her stellen. Dusseldorf kreeg den vierden prijs verguld zilveren medaille en ƒ25. Den vijfde prijs Aeen verguld zilveren medaille, verwierf „Utrecht'8 Typografisch Mannenkoor", onder di rectie van den heer H. J. van Maurifc. Dit koor zong als vrij nummer „Goe den nacht", vaij Fre<J- J< Roesfce. Waaraan'deze vereeniging nog een prijs te danken had, was ons een raadsel. Wij vonden noch in het verplichte, noch in het vrije nummer wat lovenswaardigs. Onze hoofd indruk was troebel en slordig. Den vijfden prijs B kreeg „L>c Phoe nix", uit Eindhoven, welke vereeni ging onder den heer A. van den Boer als directeur dit concours opende ul- ecrst-optredeiule vereeniging en dit op zeer verdienstelijke wijze deed, zoo wel met het verplichte koorwerk als met haar vrije nummer „De dag des oordeels". Wat meer kleur cn wat mooier bassen, dan zal dit koor het wel tot hooger onderscheiding bren gen. Men houde ons overigens ten goede, dat wij, wat deze afdeeling betreft, de niet bekroonde koren buiten ver dere beschouwing laten. Er valt nog zooveel te vermelden over de volgende afdeelingen. Des Zondagsmiddags was de tweede afdeeling mannenkoren aan de beurt. Wederom geen Haarlemsche koren. Die behooren immers in dc hoogere klassen thuis? Toch was deze afdeeling hoogs'.be langrijk cn wel om de goede kwali teit der toncurreerende vereenigingen ia do eerste pluats en ook daarom, omdat het verplichte koor „Schoon heid-bode" van C. v. d. Linden, moei lijkheden te over biedt,. om do bokken van de schapen te scheiden. Ongetwij- letd is er veel moois in dit werk, al is liet niet vrij gehouden van de beken de struikel-coucours-nioeilijkhedeu. De componist sprak dit bij bet bekend maken van den uitslag ook onverho len uit. Daarbij prees hij de presta ties der meeste vereenigingen en ver klaarde, dat het der jury zeer veel hoofdbrekens had gekost tot een ta melijk eensluidend oordeel te komen. De uitslag was, dat de 1ste prijs verguld zilveren médaille en 175 met algemeene stemmen werd toegewezen aan Amsiels Mannenkoor Harmonie, directeur de hoer G. v. d. Poll, die met zijn goed onderlegde schare als v*ij nummer zong ,,'t Geuzenvendel op den thuismarsch" van Fred. J. Roeske. Wij meenden dit door man nenkoren zeer getrokken nummer wel eens pittiger gehoord te hebben. Niet temin de hoogste onderscheiding zij dit goede koor niet benijd. De 2de prijs, "medaille met f 100 was met algemeene stemmen voor de Ko ninklijke Koormaatschappij „de Ver- eenigde Werklieden" te Leuven (Bel gië), die met veel expressie en be schaafd nevens het verplichte num mer voordroegen „Dageraad" van II. Weyts, een omvangrijk en veelei- schend koonvork. Hun kwam ten vol le de 2de prijs toe. Den 3an prijs medaille en 50, ver wierf met 3—2 stemmen de mannen- zangvereeniging „Onderlinge Oe fo iling" uit Antwerpen. Onder leiding van den heer E. Ver- heyden zongen zij als vrij nummer „Pater Noster" van K. Hamm. Hun zang en uitspraak konden ons aller minst bekoren, enfin laten ze goede herinneringen behouden aan hun va derland. Den 4en prijs, een medaille, kreeg „Ginnekons Mannenkoor", dat onder aanvoering van M. A. Verdaasdonk op voortreffelijke wijze het verplichte koor zong on ook zeer veel succes luid met „Zondag op 't Meer" van G, A. Heinze. Jammer was eenige ongelijk heid en detonatie in het moeilijk op toon te houden dorde couplet van Heinze's veelgezongen werk. Voorze ker ware do waardeering der jury minstens één graad gestegen 1 Een toegevoegden prijs verwierf „ZangJuet" uit Rotterdam, en had dit ook niet het- vrije koor Dies Irae van jA. IJ. II. Verheij, wel verdiend. Het slot van dit. zware koorwerk klonk on9 wat vermoeid, maar geen wonder. Dit werk hoort minstens thuis in de eerst© afdeel mg. Des aconds was liet de 1ste afdeeling mannenkoren, die ons riep. Hierin zong me© de Haarlemsche vereeni ging „Proza en Poëzie", dirffeteur de heer Henri Pielage. De jury was met den lieer Philip Loots als voorzitter samengesteld uit de heeren Franz Haneman (Duitsch land), B. Kwast, C. v. d. Linden, E. Mathieu (België), J, A. Presburg en Walter Joscpbson (Duitschland). Hot verplichte koor „Lof van .den wijn" is een compositie van den heer Philip Loots, die veel vergt van zan gers en dirigent, maar bij een geluk- kigo vertolking aan uitvoerenden en hoorders voldoening moet schenken. Het is oen opus van den heer Loots, dat zich bij zijn voorgangers waardig: aanslu't. Dat Proza en Poëzie gelukkig was, zal wel niemand opgevallen zijn, evenmin zal het verbazing gewekt hebben, dat onze Haarlemsche zan gers niet werden bekroond. Het is bovendien den heer Pielage even goed, zoo niet beter dan ons bekend, dot het geluk op concours wissehul* lig is en het is hem best toever trouwd dc poëzie in zijn mannenkoor wat aan te kweeken er is reeds pro za te over. Wanneer wij ons wederom bepalen (ot de bekroonde koren, zij In de eer ste plaats vermeld, dat ook onder hen de strijd zwaar moet geweest zijn, ton bewijze daarvan bet met 4—3 stemmen toekennen van den len prijs: gouden medaille en f 400 aan Mannerchor „Westerbauer" uit Wes- terbauer-Haspe (Duitschland). Onze indrukken waren in het geheel niet van dien aard, dat de gedachte aan een Is ten prijs voor dit koor bij ons opkwam. Ook niet voor zoover het 't vrije uummcr betreft: „Hünengrö- ber van Vou Heuser. Hun eerste prijs zou hun ook niet door 't publiek, dat de zaal vrijwel vulde, toegekend zijn. De directeur, de heer W. Griesen- beck zal overigens wel tevreden zijn. De tneofc prijs: verguld zilveren medaille en f 200 werd 6—1 stem toe gekend aan „Aurora"- van Oester- hout, directeur do heer G. Dorren- boom. Deze vereeniging zong als vrij nuirnne? „Haralds Bruidvan Roes ke. Dp prestaties van dit weinig tal rijke koor (51 zangers), waren schit terend, vooral in het vrije nummer. Aan het Socialistisch Mannenkoor „Marskring", te Gent ^Belglc), direc teur do heer J. van der Meulen, kwam ds 3e prijs: medaille en f 100 mot al gemeene stemmen. Hun vrije num mer „Les Pftchcurs" van Paul Le brun werd evenals hel verplichte koor met zeer veel geestdrift en toewijding vertolkt. Wat ons aangenaam aan deed, was dat dezo eenvoudige lie den zóó ijverig hadden gerepeteerd dat zij zonder muziekpartij in de handen to hebben, juist daardoor bij zonder goed do intenties van den be zielenden dirigent volgden. Voor me nige liedertafel, die zulke goede le zers heeft een navolgenswaardig voorbeeld. De 4e prijs: ccn verguld zilveren medaille werd ten slotte met alge meene stemmen toegekend oan de liedertafel „SL Cecilia uit Tilburg, dat onder leiding van den bekenden dirigent, P. Kallenbach nevens het verplichte koor op uitnemende wijze „Dies Ine" van A. R. H. Verheij we dergaf. Zeer te roemen viel het schoo- nc ensemble en de frischheid der door goede krachten bezette partijen. Wnt hooger prijs zal menigeen hun wel waardig gekeurd hebben. Vóór de laatste liedertafel had ge zongen haalde de voorzitter der ju- bileerende vereeniging zich een nogal luidruchtig ongenoegen op den hals van do bezoekers van den 2en rang, door dezen te bedreigen niet ontrui ming van dat zaalgcdeelie of het niet dooi gaan van den eere-wedsirijd, die nog volgen moest, als zij zich we»?i /.oo onordelijk gedroegen als des mid dags en den vorigen avond. Het liep met veel gesis en een sisser af. Ten slotte mogen wij niet nalaten eenig© aanmerkingen te uiaken. Het kwam ons dau in de eerste plaats iverhaaldelijk voor, dat er veel ge druisch en geroezemoes was in de uithoeken der zaal, dat zeker door grootere activiteit van de feestcoiu- inissurissen had kunnen getemperd, zoo niet voorkomen moeten worden. Dat er hoegenaamd geen enkele groenversiering in de zaal te zien was en ook niet op 't podium trof ons bijzonder. Al is het bedrag der onkosten van den grooten wedstrijd zeer belang rijk wij hoorden 18 mille noemen deze uitgave voor wat versiering der zoo dorre zaal zou eenige bevre diging voor het oog geweest zijn. Ds. J. CRAAND1JK. Men schrijft aan de „N. R. Ct."-: Ds. Craandijk's geschiedkundig werk is cr een, dat wel degelijk een bijzon dere plaats inneemt in de historio- graphie der laatste tientallen van ja ren, en eischt de billijkheid, dal men hieraan no^volle recht doe weder varen. Dominee Craaudijk had verschillen de gaven, die helaas te dikwijls hij onze geschiedschrijvers ontbreken een keurige pen en zelfbeperking. Hieraan paarden zich een groote Hei di- voor zijn geboortegrond en een open oog voor het belangwekkende van het verladen. Hij is de man ge weest, die op een leesbare wijze dc Nederlanders ingewijd heelt in de schoonheid en het verleden van hunne woonsteden cn zijne beschrijvingen wist te kruiden met natuurbeschrij vingen en geestige of belangrijke anec- doteu uit vervlogen tijden, iu zeker opzicht is hij pionier geweest, waar hij op wetenschappelijke wijze de genealogieën onzer middeleeuwsche geslachten vastlegde, een werk, dat velen nog als „Spielerei" plegen te be schouwen, vergetende dut voor onze middeleeuwsche geschiedenis, waar aan nog zoo heel voel tc doen is, juist ds preciese kennis van een persoon, een geslacht, een kasteel, het begin moet zijn om liet geheel op te bouwen. Met welk geduld wist Craaudijk alle bronnen te doorsnuffelen, dorre kri tiek of oorkondenberichten uit te wer ken, zoodat zijn personages leven kre gen, en met hoeveel smaak toekende hij ons iu zoo'n genealogie dan de figuur van een familielid, die door een booze daad, door een heldhaftig feit. uit het dikwijls vrij schemerach tige tooueel naar voren trad en hoe dankbaar was hij als belangstellenden in zijn arbeid hem een onbekende bij zonderheid kwamen aandragen, waar mee hij dan weer de levensbeschrij ving van een zijner personen kon ver rijken. Craandijk had al in 1874, in zijn Rotterdamschen tijd, toen Scheffer en Obreen de Rotterdamsche Historie bladen uitgaven, in dat tijdschrift een artikel gegeven: „Bijdragen tot de geschiedenis van de ambachtsheerlijk heid Cralingen en het slot Honingen", waarin hij de grondslagen legde voor de zoo ingewikkelde gcschiedeuis der oude heeren van Kralingen, en dat hij later uitwerkte in het ttotterdamscb Jaarboekje van 1890 („Iets over het geslacht van Cralingen"), waar hij de gelegenheid vond op de hem eigen onderhoudende wijze menige bijzon derheid uit liet leven van tot dan toe onbekende ridders en prelaten te voor schijn te brengen. Ook in de Bijdragen voor Vader- landsche Geschiedenis en oudheid kunde gaf hij menig opsiel van zijn hand, doch pas in latere jaren (1899) begon hij hiermede, hetgeen echter geen bezwaar was, integendeeL Door jarenlange voorstudio aan zijn gelief koosde onderwerpen gewijd, had Craandijk zich een kennis onzer oude geslachten verworven, die eerst in deze latere opstellen helder uit schijnt. In zijn eerste stuk (dat \an 1899) mengde nij ziel» iu de, nog steeds niet uitgestreden kwestie over den oorsprong der Van Teylmgen s en gaf daardoor prof. Fruin, die toenmaals redacteur der Bijdragen was, gelegen heid tot een naschrift van groote matda Dan volgden een „Proeve eener geschiedenis van het geslacht van Haarlem" ,1900', „het geslacht Persijn van Waterland" (1902J, „over kalk en nog wat. Iets uit dc rekenin gen van de grafelijkheid van Holland" (1905), „Bijdrage tot de kennis van de levenswijze van een groot heer in het begin der 16de eeuw" (1906), „Iets over de geschiedenis von het huis Assum- burg bij Heemskerk en zijne bezitters (1909), waarmede hij tot het onder werp kwam dat In zijn laatste levens jaren zijn volle belangstelling bad, 'de' geschiedenis van het zoo merkwaar dig geslacht van Assendelft, dat meermalen in onze middeleeuwen een rol speelde. Het te voorschijn brengen van een handschrift van de bibliotheek le Brussel, waarin een aantal Noord-; Nederlandsche kerken voor den beel denstorm beschreven ïijn, gaf hem aanleiding tot het schrijven van „De beschilderde glazen in de Kapel van Assendelft in de Groote Kerk in Den Haag" (Biidragen 1910) en in de voor laatst verschenen aflevering «lezer bij dragen behandelde hij de geschiede nis van dien Claes van Assendelft, die in de lGde eeuw al een zeer romanli- sciien levensloop had- Al deze studiën, waarbij nog die uit gegeven door de Vereeniging Oud- llaarlem, in „Elsevïcr's Maand schrift in „Het huis oud en nieuw", c-n elders gevoegd kunnen worden, bewogen zich dus op Craandijk's ge liefkoosd terrein en hadden dit voor deel, dat op zijn voorbeeld verschil lende andere geschiedkundigen deze onderdeden der historische weten schap gingen bestudeeren. Ock opdat gebied was zijn werk dus vrucht dragend. Maar zijn standaardwerk blijft wel de „Wandelingen door Nederland^, dat twee uitgaven mocht beleven (1874 en 1887). Hier kwamen Craandijk's talenten ten vol to tot hun rechtzijn uitgebreide kennis, zijn verzorgde pen en zijn zelfbeperking. Geen reek sen cijfers en namen om zoo „com pleet" mogelijk te zijnneen, grepen uit het rijke verleden om dal zijn land genoot te leeren kennen en liefhebben. Wij weten niet of de Wandelingen nog veel gelezen worden, maar zeker is het, dat vele jongeren er hun liefde voor de oudheden en geschiedenis van hun geboortegrond aan te danken hebben een vijftien jaar geleden la zen oudere gymnasiasten cn jongere studenten het gretig. Zoo is Craandijk's figuur ook als geschiedschrijver er een van beteeke- nis geweest, zijn invloed op dat ge bied was groot, grooter wellicht dun de bescheiden man zichzelf voor stelde. Journalistenkring. De algemeene jaarlijksche vergade ring van den Nederlandschen Journa listenkring zal Zondag 7 Juli te Haar lem worden gehouden. VERNIELZUCHT. Een op de Dreef staande leuning- bank is Zaterdagavond door eenige vernielzuchtige jongelieden door mid den gebroken. AANKOOP. Men schrijft aan de N. R. Crt Onder de oiiJangs bij Fred. Muller geveilde collectie-Hoogendijk behoor de ook een Christusfiguur, toege schreven aan Albert Bouts. Op liet Rijksmuseum te Amsterdam trok de ze schilderij steeds de aandacht om de lijne teakening en het innerlijk- relïgieus gevoel. Daarom zal het ve len verheugen, dat dit stuk in ons land blijft't is aangekocRt voor het museum Van Stolk te Haarlem.. Opgeheven. Het deurwaardersdistrict Haarlem, buitengemeenten, der directe belastin gen is opgeheven. Bevorderd. De heer J. A. M. van Elten is van RijkskJerk 3de klasse bevorderd tot rijksklerk 2de klasse op het kantoor der grondbelasting te Haarlem. DÊ ZIEKTEWET. De Kamer van Koophandel te Nij megen heeft besloten bij de Twee de Kamer en den Minister van Land bouw instemming te betuigen met de motie der Haarlemsche Kamer tegen de ingediende ontwerpen Raden- cn Ziektewet. NEDERLANDSCHE REIS- VEREENIGING. Men schrijft ons: Onder de vele schoone buitenplaat sen-in Haarlem's onmiddellijke om geving, mag zeker in de eerste plaats wel genoemd worden het landgoed „Duin en Kruidberg". Het was dan ook een goede gedachte van de afd. Haarlem der N. R. V. om eens een ex cursie voor hare leden naar genoemd landgoed te organiseeren, waartoe zij door de welwillende toestemming van den eigenaar, den heer J. T. Cremer, in de gelegenheid was gesteld. Dat een tochtje door dit prachtige duinlandschap met zijn varieerend panorama, de moeite van een wande ling met zoo nu en dan een klimpar- tijtje, ten volle waard is, bleek voort durend uit het enthousiasme der ex- cursioriisten, die meermalen opgeto gen waren over de fraaie vergezich ten, die zich hier onophoudelijk voor het oog ontrollen. Na aankomst aan het strand, werd onder gezelligen kout een zeer geani meerde' pic-nic gehouden; waarna de wandeling werd voortgezet met IJ- muiden als einddoel Daar werd de gToep ontbonden en keerde men huis waarts, ten zeerste voldaan over dezen echoonen dag en in het besef, dat ons eigen land ook nog veel moois te aan schouwen geeft. Het streven der N. R. V. om naast het buitenland, hare leden door middel van goedkoopc rei zen en kleine uitstapjes, ook zoo nu en dan eens in de gelegenheid te stellen, kennis te maken met de prachtige natuurmonumenten van ei gen vaderland, heeft dan ook zeker aller sympathie. MUZIEKSCHOOL VAN TOONKUNST Aan mejuffrouw M. van Oostveen, leerares in solozang aan de Muziek school van de Maatsch. tot bev. der Toonkunst, afd. Haarlem, is wegens vertrek naar Indie, door het bestuur eervol ontslag verleend. Uit de Rechtszaal TllscbbeU In geschrifte. (Vervolg Pleidooi.) Het is uit niets gebleken, dat dit juist deze bekl. zou zijn geweest. Do heer Craandijk heeft erkend, dat de aandeel#» ook ontvreemd kunnen zijn vóór bekl. die in handen kreeg. Positiever kan PI. echter aanteo- nen. dot bekl. niet de dader kan ge weest zijn van het wegnemen der aan deden. Dat leMt spr. af uit den tijd, dat bekl. hier was. In die eerste week» dat bekl. op Rustenburg was, zijn <1© aandeelon gedrukt, nl. in December. Wel kan pl. zich voorsteilen, dat iemand langzamerhand tot de con clusie komt: „Hier is iets weg tc ne men". Maar dan moet die persoon eerst op de hoogte zijn van den loop der dingen. Dat was Van 11. in die ©eiste dagen nog niet. Ook uit den toestand van het kantoortje blijkt, dat het niet aannemelijk is, dot bekl de papieren heeft weggenomen. Dc valsdio aandeelen waren niet voorzien van ccn nummertje ken. Daar de machines van De Bussy allo dit iiummertecken iscbben, blijkt dat de wegneming geschied moet zijn, door iemand die weinig of niets van de zaken der firma De Bussy afweet. Het z<«el dor volscbe aandeden was wit, de aandeden, dia naar Den Haag werden gezonden, droegen eon oranjezegel. Het zegelen geschiedt door de iirina De Bussy. Daarmee is door den dader v.m de valschheld in geschrifte geen rekening gehouden. Was dat iemand van Isel kantoor van De Bussy, dnn zon hij dot wel gedaan hebben. Wat betreft de overeenstemming tuBschen de handschriften van hekl. en die op de valscho aandeden, merkt Pleiter op, dat het rapport der des kundigen a charge eerst e enigen in druk op Pi. maakte. Sprekers tegen- expertises hebben echter di© verkla ringen van de deskundigen a charge vernietigd. Daar ook andere hand schriften sterk gelijken op het hand schrift op de aandeekn zijn dc ver klaringen der deskundigen A charge van weinig waarde. Pl. komt er tegen op, dat de beer Sonsbeek «ien subjectieve waarde hecht aan de tneeniug der schriftkun digen. Yan des© deskundigen mag men verwachten een oordeel, alleon gevestigd op de naakt© feiten. Wat «le vastheid van hand toeken in- gen betreft, spr. meent, dat een in telligent misdadiger begint zich to oefenen in het zetten van de bedoel de handteekening. Er zal dus weinig verschil bestaan tussclien de verschil len in de handleekeningen op de val- scbe aandeelen onderling en de ver* schillend© tusschen de ©chte handtoo- keninjïen. Wat de prolongatieacto der Haar lemsche Bank aangaat, ontke»»t pl., dat hier vaststaat, dat er schod© 1» geleden door het plaatsen van d©n naam „Stoenke". Als de Haarlemsche Bank Steen- k© bij rechterlijk vonnis had gedag vaard en daarna de aandeelen bad verkocht, dun zou er pos schade kun nen geleden zijn, wanneer de aandee len minder hadden opgebracht dan ƒ1400. Maar dan nog zou de schade niet veroorzaakt zijn door de handteeke- ning „Steonke", maar door het valschzijn der aandeelen. Thans kornt Pl. tot de bespreking van hetgeen bekl. gedaan heelt in den morgen van Zaterdag 26 Augus tus 1911. Eerst wist bekl. zich «iit niet te heriuneren, maar later, kort voor de openbare behandeling der zaak herinnerde hij zich, dat hij bij den Ainsterdamschen notaris is ge weest, om een volmacht te halen, om op te kunnen treden in de zaak van de erfenis zijner pas overleden moe der. Dit bleek juist te zijn. Ook, dat hij tevoren was geweest bij zijn kapper, nl van omstreeks half 11 tot kwart over elven. Deze twee bezoeken klop pen aeer merkwaardig met elkaar. Men heeft hier dus twee personen, waarvan oen hem kende, die hem tö Amsterdam ontmoet en personen to Haarlem, die hem niei kenden, welke hem om half twaalf aan de Haarlem sche Bank meenen gezien te hebben. Pl. hecht meer waarde aan de mee- deeling van de Amsterdanische per sonen, die den bekl. kenden, dan aan het oordeel van de heeren der Haarl. Bank, die Van R. nooit had den gezien. Pl. zeide tenslotte overtuigd tc zijn, dat beklaagde onschuldig is. Dc beklaagde aan t woord: Do beklaagde zeide zich ver rast ©n getroffen gevoeld te hebben door het snerpend en snijdend ver wijt hen» «loor den Officier van Justi tie naar het hoofd geslingerd, om trent zijn levensgedrag. Daardoor toonde dé Officier niet op dc hoogte te zijn van de toedracht der zaak, waarvoor hij t© Utrecht veroordeeld is. Dagr is de helft van tiet geld te rechtgekomen. En de zaak-IJenja- mins-Klein te Amsterdam was voor hem ren ongelukkige zaak geweest. De uitspraak werd bepaald op 13 Juni. Rubriek voor Vragen Goabonnccrden hebben het voorrecht, vragen op verschillend gebied, inits voor beantwoording vatbaar, in tc zenden bij <!o Redactie van Haar'.eiu's Dagblad. Groote Houtstraat 53. Alle antwoorden worden geheel kosteloos gegeven en zoo spoedig mogelijk. Aan vragen, die niet volledig naam cn woonplaats van den inzender vernielden wordt geen aandacht geschonken. VRAAG. Ik heb mij rftondeling verhuurd in een betrekking. Ik zou over acht dagen komen. Doch ik heb geen contract got eekend, noch gezien. Ik wil nu van die betrekking afzien. Ben ik nu voor do wet strafbaar cn moet ik nu 8 dagen loon aan dien pa troon betalen? ANTWOORD. Mondelinge over eenkomsten zijn evengoed bindend als schriftelijke. Strafbaar is u niet. wanneer u de overeenkomst brerfl*, maar wel behoort u verplieht© scha devergoeding te betalen. Uit de Omstreken SCHOTEN Vaccinatie. Woensdag a s rol dr Schnylen. burgh in de nieuwe school aan do Soendaslraat vaccinatie houden. De geboortebewijzen dienen te worden I meegebracht. Serenade. Zondagavond werd door Schoten's Dilettantenkorps een serenade ge bracht aan J. Witkamper in de Botha- straat 107, ter gelegenheid van zijn 25-jarig jubilé als magazijnknecht aan de locomotlcvcnloods der II. S.

Haarlem's Dagblad | 1912 | | pagina 7