NIEUWS= en ADVERTENTIEBLAD. Spoor- en Havenwerken 29e Jaargang, No. 8887 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. WOENSDAG 12 JUNI 1912 A Tot de plaatsing van advertentiën en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem in dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA Warmoesstraat 7678, Amsterdam. Telephoon interc. 6229. ABONNEMENTEN PER DRIE MAANDEN: Voor Haarlemf 1.20 Voor de dorpen in den omtrek waar ccn Agent gevestigd is (kom der gemeente)1-30 Franco per post door Nederland1.65 Afzonderlijke nummers0.02li Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem0.37j n o de omstreken en franco per post 0.45 Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur J. C. PEEREBOOM. ADVERTENTIËN: Van 1—5 regels 50 Cts.; iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Haarlem van 1—5 regels ƒ1.—, elke regel meer ƒ0.20. Reclames 30 Cent per regel. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Advertentiën van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing; 50 Cts. voor 3 plaatsingen k contant. Redactie en Administratie: Groote Houtstraat 53. Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724. Drukkerij: Zuider Buitenspaarue 12. Telefoonnummer 122. DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN BLADZIJDEN. EERSTE BLAD. AGENDA DONDERDAG 13 JUNI. Orgelbespeling in de Groote kerk van 2—3 uur. Hillegom: Gemeenteraadsvergade ring, 10 uur. Haarlemmermeer: Raadsvergade ring, 11 uur. OM ONS HEEN No. 1562 Baadscandiialen gevraagd! Het bedauken van den heer Middel koop noodzaakt de kiezers om weer ter stembus te gaan. Wanneer, dat weten we nog niet, want de burge meester heeft nog geen verkiezings dag bepaald en het heeft, in verband met de termijnen van do gemeente wet, nog geen haast. Maar ieder oogenblik kan do publicatie afkomen en dan hebben de kicsvereenigirigen gewoonlijk maar eenige weken den tijd, om naar geschikte candidaten te zoeken. Dal woord kiesvereenigingen gebruik ik maar bij wijze van spre ken, want in do practijk is het veelal alleen het bestuur dat zoekt, de leden loten het met gerustheid aan hunne bestuurders over. Meermalen is het voor hen een verrassing, wanneer zij de namen van de voorgestelde candi daten op de algemeene ledenvergade ring hooren. Met dezen toestand zijn de besturen Jr.tusschen weinig ingenomen. Voor zeven of negen menschen is het ver bazend moeilijk, plotseling een per soonlijkheid te vinden, die naar hun inzicht voor lid van den gemeeute- raad geschikt, is niet alleen, maar bovendien bereid is een candidatuur aan te nemen. Elk bestuur is in zijn kous alvast daardoor beperkt, dat de candidaat moet beantwoorden aan eenige algemeene beginselen en op vattingen. Wij kunnen het betreuren, dat meermalen politieke beschouwin gen bij de keuze van een candidaat een te groote rol spelen, het feit is daar en er dient rekening mee te worden gehouden. Is een bestuur een maal over deze moeilijkheid heen, vond het een candidaat in de lijn van zijn politieke wenschen, dan komt de vraag naar zijn maatschappelijke geschiktheid: is zijn ontwikkeling vol doende, bezit hij min of meer de gave van het woord, heeft hij gelegenheid de vergaderingen geregeld bij te wo nen, ziedaar nog maar enkele van de vragen, die voor den dag komen. Stel, dat hij voldoet aan de eischen, of althaus aan de voornaamste, of minstens aan eenige daarvan (men kan niet al te veeleischund wezen) dan komt liet benauwde oogenblik waarop aan den candidaat gevraagd moet worden of hij een candidatuur aanneemt. Meestal wordt dit hache lijke onderzoek met zorg gedaan, het bestuurslid uitgekozen, dat hem het best kent, vermoedelijk dus den groot sten invloed op hem hebben zal, een tweede bestuurslid gaat mee, om den aanval te steunen, wanneer de ander uitgepraat raakt of niet dadelijk een opmerking weet te beantwoorden en zoo krijgt de candidaat m spe de hee- ren op bezoek. Het gaat oen enkelen keer wel eens van een leien dakje. Inderdaad komt het voor, dat de gewilde man na de eerste woorden al bereid is om de candidatuur te aanvaarden, al ver iet hij zich nog een poosje voor den vorm, een van die zonderlinge vor men in onze maatschappij, die wil, dat een man, die zichzelf geschikt acht voor een functie en bereid is die le vervullen, zich een poosje houdt alsof hij van het tegendeel overtuigd la. Menschen, die jarenlang bestuur ders van een kiesverecniging geweest tijn en dus dergelijke bezoeken meer malen aflegden, zouden nu en dan over het komieke van dit schuilevinkje spelen wel eens lachen, wanneer niet ook zii. in den' naam van den Vorm, dat als van zelf sprekend beschouw den. Maar zoo gladjes gaat het zelden of nooit. Een oude stoel op een veiling vindt gemakkelijker een kooper dan een Raadszctel iemand, die hem be zetten wil. Het is niet te ontkennen, dat de functie in de laatste jaren veel meer cischt dan vroeger. De gemeen te met haar bedrijven, met haar steeds groeiende bemoeiing op allerlei gebied, cischt meer inspanning vandc leden van haar Raad, niet alTeen in de openbare zittingen, maar vooral in de talrijke Commission, tijdelijke en vaste, die 's Raads aanhang zijn. Daar tegen ziet menigeen op, ook de cri- liek, die hem treffen kan, schrikt hem af en hij weet wel, dat het Raadslid maatschap dikwijls niet alleen een opoffering in den vorm van moeite en inspanning beteekent, maar ook een financieel offer voor wie zaken doet en zich niet maar telkens vol doende kan laten vervangen. Dat alles hoeft tengevolge, dat me nige hegeerde persoonlijkheid een candidatuur afwijst en blijft afwijzen, al worden ook alle sluizen van wel sprekendheid opengezet om hem le overstelpen. Hoe menigmaal keerden bestuurders van een .kiesverecniging neerslachtig den rug toe aan eon huisdeur, die zij een half uur vroeger zoo hoopvol bestaard hadden. En tien passen verder hebben zij tot el kaar gezucht: „Wie nu?" Want voorraad van candidaten is gewoonlijk niet. Niet alleen omdat betrekkelijk maar weinigen voldoen aan de eischen, die men graag stelt, maar ook omdat er toevallige om standigheden bijkomen, die de keus nog meer beperken. Soms is er be hoefte aan iemand, die een bepaald bedrijf uiloefeut of een bepaalde op leiding heeft genoten; vindt de kies- voreeniging dien niet en hare tegen partij wel, dan hoeft deze een betere kans. liicrmec wordt ten deele ver klaard, waarom een candidaat, die bij een vorige verkiezing door een klein verschil in stemmen viel, voor een volgende verkiezng niet past. Ik zeg gedeeltelijk, want daartoe werken ook nog andere factoren mee, die men sa men zou kunnen noemen de geheim zinnige vraag van populariteit of het tegendeel. Waarom iemand het eene is of het andere, ie dikwijls een raadsel. Met zijn bekwaamheid heeft het dikwijls weinig le maken; ik heb een candidaat zien vallen, omdat hijslechte oogen had;*vvant die kwaal noodzaakte hem een lorgnette dragen eri hij had zich aangewend, natuurlijk onbewust, de menschen daarover heen aan te kijken. Dit had hem een reputatie bezorgd van pe danterie, trotschheid, eigenwijsheid eu daarom kozen vele kiezers zijn tcgen- candidaat. Dergelijke motieven gelden in een stad, waar nagenoeg iedereen iedereen kent. „Geeft ons toch namen 1" roepen dan ook bij elke verkiezing de be sturen van de kiesvereenigingen hun leden toe, „helpt eens mee zoeken I" Maar de leden halen de schouders op en gaan huns weegs; ze rekenen er maar op, dat het bestuur op het laat ste oogenblik toch wel een candidaat vinden zal en zien er ook wel tegen op, zelf met iemand voor den dag te komen. Je moet hem aan verdedigen in de kicsvereeniging en je weet niet gènoeg van hem af, je moet antwoor den op de vraag of hij een candida tuur wil aannemen en dal weet je zelf niet „wat doe ik met den last?" denkt de kiezer en laat, als vanouds, de moeilijkheid aan het be stuur ter oplossing over. lin toch geloof ik, dat er meer daa één ingezetene is, die voor lid van j den Raad geschikt zou wezen, maar op wien de aandacht niet valt. Ik zou daarom eens ccn proef willen ne men en ieder, die dit blad leest, uit- noodigen, onderstaand biljet uit la knippen, in te vullen en in gesloten enveloppe le adresseeren aan: Den Hoofderedacteur van Haarlem's Dag- ulad en te bezorgen aan een van onze adressen: Groote Houtstraat 53 of Zuider Buitenspaarne 12, vóór Za terdag 15 dezer. Ik zal dan in het Za terdagnummer de opgegeven namen publiceeren, maar behoud mij voor, de namen weg te laten van hen, die naar 't mij toeschijnt niet met ernsti ge motieven zijn genoemd. Het is geen grapje, maar een sericuse poging. De namen van do inzenders blijven het geheim der redactie en worden dus in geenerlei vorm afgedrukt, of aan wien ook meegedeeld. Het spreekt van zelf, dat niet verwacht wordt, dat inzenders aan de door hen genoemde personen vragen, of zij een evontueele candidatuur zullen aanne men. Het courantpapier is het best met potlood te beschrijven, J. C. P. Opgave. De ondcrgeleckcndc meent, dat de lieer (hier naam invullen) wonende te Haarlem (hier straal of gracht invullen) een goed Raadslid zijn zal. Naar zijn oordeel heeft de genoem de voor deze functie de navolgende goede eigenschappen Voor zoover aan ondcrgclccliende be kend is behoort de genoemde lot de partij. Naam en woonplaats van den in zender (straat of gracht vermelden) Stadsnieuws DE HONDERDDUIZEND. In aanvulling van ons bericht om trent de honderdduizend kunnen wij melden dat onder de gelukkigen, die een papiertje 2753 in hun zak hadden, is een politie-agent en ecu beambte der H. IJ. S. M. Een ander twintigje is in het bezit van tien tuinknechts van Mceren- berg. Een gelijk buitenkansje viel ten deel aan den Bloemenduulsclien ge meen te-werkman J. Schoon, die met zijn ouden vader het Witte Kruis-lot had, waarop hij gisterenmiddag het aardige sommetje van -1250 heeft ontvangen. De man heeft verstan dig gedaan en het geld dadelijk naar een bankinstelling gebracht. SPOOR- EN TRAMWEG PERSONEEL. In de huishoudelijke vergadering van de afdeeliug Haarlem van do N'e- derlaudsche Verccnigmg van spoor- en Tramwegpersoneel zijn ais afge vaardigden naar dc algemeene verga dering, die op 30 Juni en 1 Juli te Breda wordt gehouden, gekozen de heeren F. C. Vermeer en een li. S. M.- lid. Tevens zijn als afdcelings-bestuurs- lcdcn herkozen de heeren J. Verton en de twee aftredende H. S. M.-leden, j terwijl als nieuw bestuurslid gekozen is een lid an hot paardeutram-perso- ueeL GRAFMON UMENTEN. Een steenhouwer verzoekt ons er de aandacht op te vestigen, dat vele grafmonumenten op de begraafplaat sen er onooglijk uitzien, zoodat soms niet eens de opschriften te lezen zijn. De steenhouwer meent, dat dit komt omdat het schoonmaken geschiedt door een tuinman of glazenwasscher, die dus geen verstand hebben van 't sleeiihouwersvak. Beter zou het dus zijn de schoonmaking aan steenhou wers op te dragen. AANBESTEDING. Maandagavond is door het Burger lijk Armbestuur in het Stads Armen- Ziekenhuis aanbesteed de levering an boter, margarine, rijst, heele gort, stroop, zachte groene zeep, soda en patentolie, benevens de voor een geheel jaar benoodigde brandstoffen. 17 biljetten waren ingekomen. Ingeschreven is door: J. N. van der Weiden en Zoon, voor. Javarijst 22.50 per 100 K.G., heele gort 12 25 per H L., zachte groene zeep ƒ19.50 per 100 K.G., soda 3-19 per 100 K.G. J. Kramer: stroop 0.19 per K.G., pa tentolie ƒ039 per Liter. P. van Ilemert: Javarijst ƒ23 per 100 K.G., siroop 22 per 100 K.G., pa- tenlolie ƒ0.42 per liter, zachte groene zeep 20 per 100 K.G. Albert Hein; Margarine ƒ0.54 per K.G., Boter ƒ1.45 per K.G., rijst ƒ0.22 per K.G., heele gort 16 per H.L., stroop 0.18 per K.G., zachte groene zeep ƒ0.19 1/2 per K.G., soda ƒ0.03 per K.G. De Wed. J. Leupen en Zoon rijst ƒ20 por 100 kg., heele gort 14 per II.L., groene erwten 16 per H.L., stroop 19.50 per 100 kg-, patentohe ƒ0.30 per liter, zachte groene zeep 18.75 per 100 kg., soda ƒ3.40 pee 100 kilogT. B. van Ilemert Zoon rijst 20.80 per 100 kg., beelo gort 13.90 per H.L., stroop ƒ18 per 100 kg., patentolie ƒ0,38 per Liter, zachte groene zeep 17.75 p. 100 kg., soda ƒ3.90 per 100 kg. J. van der Laan margarine 70 1/4 et. per kg., A. Beket id., 54 et. per kg., B Sorné id., 78 ct. por kg., boter 1.58 per kg., Wed. P. de Wilde, bo ter ƒ1.59 per kg., P. B. Koster, mar garine 0.73 per kg., D. J. van Rijn, id., 0.73 per kg., boter 1.G0 per kg. Brandstoffen. E. Venekamp; An- thraciet. f 1.60 per HL., korte turf le soort f 5.95 per 1000 st-, korte turf 2e soort f 5.25 per 1000 stuks; lange turf f 5.25 per 1000 st.; steenkolen f 1. per HL. J. Mandemakor: Anthracict f 1.60 en f 1.30 per HL.; korte turf le soort f 5.70 per 1000 st.korte turf 2e soort f 5,40 per 1000 stuks,; lange turf f 5.60 per 1000 stuks; steenkolen f 1.— per IIL. J. Overakker en Co., Anthraciet f 1.24 per IIL., korte turf le soort f 6.49 per 1000 stuks, korte turf 2e soort 1 5.98 per 1000 stuks; lange turf f 5.75 per 1000 stuks; steenkolen f 1.08 per IIL. F. Perquin: Anlhraciet f 1.25 per HL, steenkolen f 1.08 per IIL. N. van Breemen en Co.: Anlhra ciet f 1.30 per IIL., korte turf le soort f 5,40 per 1000 st., korte turf 2e soort f 5 per 1000 stuks; lange turf f 5 50 p. 1000 stuks; steenkolen 1 1 per HL. De inschrijvers wonen allen te Haarlem. Amstsrdamsclie feavens ten noorden van Spaarndam? Zal de spoorweg Haarlem-ültgeost omgelegd worden over Halfweg eB Westzaan? WLNKELR AAM-TENTOON STELLING. Door het Centraal Comité van Drankbestrijdende Vereenigingeu lh.arlem, bestaande uit verschillende gcheelonlhoudeisvcreentgiugen alhier wordt Vrijdagavond een zoogenaamde W inkelraanitenloonstelling geopend in den winkel van perceel Jansstraat n. De tentoonstelling bedoelt, aan de bezoekers en wandelaars een duidelijk beeld te geven, wat er alzoo voor een kwartje, dal anders aan drank of bier besteed wordt, gekocht kan worden. In andere plaatsen is een dergelijke tentoonstelling reeds met succes ge houden, o. a. te Amsterdam, waar reeds drie dergelijke tentoonstellingen werden gehouden alsook te Rotter dam en elders. De bij het Comité aangesloten ver- eenigingen zullen daar tevens, elk af zonderlijk gelegenheid hebben, ver schillende zaken, betrekking hebbende op den drankstrijd, uil te stallen. Het >s zeker een aardige propaganda vcor de drankbestrijding. CRESCENDOCAECIL1A. Het Mannenkoor „Crescendo-Caeci- lia" zal Maandugavond te 8 ure een generale repetitie in coucertvorm houden in de Sociëteit „Vereeniging". De mannciikvvartetten „Kunst en Vriendschap" en „Orpheus" zullen hun medewerking verleenen, alsme de de solisten Mevr. Slcrnheim-Smits (uit) en de heer Otto W. de Nobel (vleugel). De Oud-minister van Waterstaat, Dr. C. Lely, hoeft een brochure ge schreven over le „Nieuwe Havens van Amsterdam. Uit zee toegankelijk. Vrij van spoorwegbruggen en vrij van sluizen". Het vlugschrift, dat geschreven is naar aanleiding van de voorstellen der Staatscommissie, houdt ook voor Haarlem en omstreken belangrijke dingen in, waarom wij er hier het oen-cn-ander aan ontkenen. De Staatscommissie in zake den toegang tot Nederland door het Noordzeekanaal van 1911 kwam tot de conclusie, dat 's lands belang vordert een toegang tot Nederland door het Noordzeekanaal te verzekeren, ge schikt voor de in de toekomst te ver wachten grooteve schepen. Op het Noordzeekanaal worden toe gelaten schepen van ongeveer 220 M. lengte, 24 M. breedte en 9.20 M. diep gang, terwijl liet open Suezkanaal, waarvoor de toe te laten lengte en breedte der schepen betrekkelijk on beperkt zijn, reeds tegen het einde van 1913 toegankelijk zal zijn voor schepen van 9 45 M. diepgang en het Panamakanaal na zijn voltooiing voor schepen van ongeveer 300 M. lengte, 32 M. breedte en 12.20 M. diep gang. De Staatscommissie stolt als urgent voor, den bouw van een nieuwe schutsluis te IJmuiden, waarvan de kosten onafhankelijk van het plan, dat wordt gekozen door haar zijn geraamd op 13 of 17.5 millioen gulden terwijl die commissie voor de toe komst bi uitzicht stelt werken, waar door Amsterdam met schepen van 12.20 M. en in een verdere toekomst van 13.20 M. diepgang toegankelijk zul zijn, welke werken volgens ruwe benadering bovendien 32 a 35 millioen gulden zullen kosten. Bovendien kan te eenigertijd, hoe wel dit nog lang zal duren, eon twee de schutsluis, als thans wordt voor gesteld, uoodig zijn, welke dan wel licht opnieuw een bedrag van 15 mil lioen zal vorderen, ongerekend de kosten eener wijziging of verplaatsing vim de spoorwegbrug te yeisen, die daarmede gepaard zaJ gaan. Deze werken zullen 60 tot 70 mil lioen gulden kosten. Amsterdam gaf van den aanleg van het kanaal af reeds 25 millioen gulden uit aan ha veninrichtingen. Nu zuilen er nog 17 of 15 millioen noodig zijn voor nieuwe havens bij Schellüigwoude en in den Grooten IJ polder, daar de kos ten van deze havens bij de tegen- woordige diepte van net Kanaal reeds op 17 of 15 uiiliioen worden geraamd. Daarbij komen dan nog eenige tien tallen millioenen voor spoorwegver bindingen, enz. Aan de havenwerken van Amster dam en het Noordzeekanaal is nu reeds 83 millioen gulden uitgegeven. Deze cijfers mogen niet afschrikkend werken, meent de oud-minister, want de workcu hebben welvaart aan Am sterdam en pok aan het geheele land gebracht. Maar, schrijft Dr. Lely, wel moeten die ontzaglijk groote uitgaven aan leid ing geven. om bij het zetten van eeu eersten siap op den nieuwen weg zich ernstig de vraag te stellen, of in verband met de verwachting van groolore schepen in de toekomst liet hoofddenkbeeld, waarop de inrichting van het Noordzeekanaal gegrond is, nc« ongewijzigd kan worden behou den. lfcl is zeker juist, dat aan de iegen- wceidigo inrichting, waarbij de sche pen na eenmaal doorgeschut te zijn, zich in volkomen rustig water bevin den, eeu belangrijk voordeel verbon den is en dat liet oponthoud bij de spoorwegbruggen niet belet, dat in den regel eer. schip binnen drie A vier uren na het binnenloopen te IJmui den Amsterdam kan hebben bereikt. Het :s echter niet minder juist, dat zoowel hot schuiten als het varen door spoorwegbruggen moor bezwaar zal opleveren, naarmate zoowel de afmetingen der schepen als het ver keer op het kanaal en op de spoor wegen grooter worden. En het is evenzeer juist, dat een open verbin ding met ze« vrij van spoorwegbrug gen het ideaal is voor een havenge bied, bepaaldelijk wanneer dit be stemd is voor giootere sc&ei>en in de toekomst. Is dit ideaal te bereiken 1 vraagt de schrijver. Iloowel een verbinding vrij van sluizen of m. a. w. een open verbin ding eveneens groote Yoordeeleu ver bonden en zijn in den regel de be zwaren van een afsluiting door si ai- zen voor het verkeer niet overwegend Bovendien kunnen deze benvaren, wanneer die door uitbreiding van het scheepvaart-verkeer groote be- teekenis mochten verkrijgen zij het tein koste van groote uitga ven toch worden opg<-!ieven of al thans in belangrijke mate vermindeid door het aantal sluizen te vergroeien. Geheel anders is het e-.hter gesteld ten opzichte van spoorwegbruggen. Deze leveren voor de scheepvaart uit- s^itend bezwaren en geen enkel voordeel op en die bezwaren zijn niet voor opheffing, noch voor belangrijke vermindering vatbaar, wanneer zij door uitbreiding van het verkeer te land en te water overwegend zijn ge worden. Reeds betrekkelijk spoedig na de opening van het Nooidzeekanaal wer den bezwaren ondervonden van spoor wegbruggen tusschen de Zee en liet hav erigebïed. Die bezwaren zijn zoo groot geacht, dat ter opheffing daarvan zelfs kost bare omleggingen van spoorwegen zijn voorgesteld of ter sprake ge bracht. Gedurende 'den zomerdienst van 1912 is overdag van 6 u. v.m. tot 6 o. n.m. de Velserbrug zoowel als de Ilembrug ongeveer acht uur geslo ten en slechts ruim vier uur ge opend. De vraag ligt voor de hand, of niet het nieuwe havengebied van Amster dam zoo ver westelijk gemaakt kan worden, dat het óf zeewaarts komt te liggen van den spoorweg Haarlem Uitgeest, óf zóó, dat die spoorweg laudwaarts van dat havengebied kan worden omgelegd. Het eerste denkbeeld, dat eigenlijk zon neerkomen op het maken van eon vóórhaven te IJmuiden, is ter sprake gebracht in het rapport der lJ-eoia- missie. Het zou in aanmerking kun nen komen, indien er in de toekomst sleehls behoefte aan een aanloopba- ven bestond, doch voor een ultgebieid havengebied schijnt dit denkbeeld oir. verschillende redenen uitgesloten. Het tweede denkbeeld is ecliter voor uitvoering vatbaar, indien het nieuwe havengebied niet in den Grooten 1J- Dolder, maar ongeveer vijf kilomei er meer zuidwaarts in den Houtrakpol- der wordt gezocht ter plaatse met C aangegeven. Alsdan kan de spoorweg Iluailem— Uitgeest zonder overwegend bezwaar landwaarts worden omgelegd, zooda nig, dat het havengebied zal zijn ge heel vrij van spoorwegbruggen. De spoorwegverbinding Haarlem Uitgeest wordt daardoor slechts onge veer 7 K.M. verlengd. De van elkander gescheiden gedeelten van dien spoor weg, namelijk liet gedeelte Haarlem— Veisen—IJmuiden en het gedeelte Uit geest—Beverwijk zullen dan ieder als lokaalspoorweg geëxploiteerd moeten worden, terwijl het gedeelte tusschêifc Beverwijk en de Velserbrug alsmede die brug zelf vervallen. ^Door den omgelegden spoorweg met den spoorweg Zaandam—Hoorn in verbinding te brengen, kan het ver keer via Haarlem en Alkmaar met Friesland langs kortoren weg over Zaandam worden geleid). Welke kosten hiermede gemoeid zijn is zonder nadere uitwerking van dit denkbeeld niet nauwkeurig op te geven Ruw geschat zullen die kosten bedragen ongeveer 3 millioen gulden voor een nieuwe spoorwegbrug, tn eveneens ongeveer 3 millioen gulden voor ongeveer 12 K.M. nieuvyen spoor weg of te zamen ongeveer 6 millioen gulden. Mocht men meenen, dat die k"ston te hoog zijn om reeds dadelijk hij den aanleg van een nieuw havengebied l' t die spoorwegverlegging over te gaan, dan belet bij bc-houd der sluizen te IJmuiden niets daarmede te wach ten totdat het nieuwe havengebied zoodanig is uitgebreid, dat de onder vinding de behoefte daaraan heeft doen gevoelen of wel te vvachteu tot dat de spoorwegbrug te Yeisen o<-k om andere redenen gewijzigd of ver plaatst moet worden, hetgeen, zooals reeds boven vermeld is. v olgens net oordeel der Staatscommissie het geyal zal zijn, indien door vermeerdering van het aantal groote schepen n« tweede nieuwe schutsluis, grooter dan de bestaande te IJmuiden, wordt ver eisebt Hoofdzaak is echter, dat men »m> de keuze van de plaats voor een ui» uw havengebied rekening houdt met ch mogelijkheid, dat gebied uit zee toe gankelijk te bunnen maken vrij va» spoorwegbruggen. Verder oppert Dr. Lely het plan. ri de sluizen te IJmuiden te verplant naar de uitmonding van Zijkanaal C zcodat dan de nieuwe Amsterdams lu havens benoorden Spaarndam in ope» verbinding komen met de zee. Dai moet het Noordzeekanaal van lJmui den tot aan die nieuwe sluizen voor zien worden van zeedijken. Dit buitenkanaal namelijk da tusschen de zeedijken loopt moe', f' M. diep worden eu verbreed wdrdet tot een bodembreedte vau 150 M., voor

Haarlem's Dagblad | 1912 | | pagina 1