DE BAKKERSWET. Naar gemeld wordt, hoeft 3e a'fft. Amsterdam van „Patrimonium'1 een motie aangenomen, waarin Minister Talma hartelijk dank wordt ge bracht voor do indiening en kloek moedige verdediging van de Bakkers wet, welker verwerping betreurd wórdt DE MOORD TE BEEK. Het comité, dat zidh te Beek (ge meente Berg) had gevormd om den arbeider Hartjes, wiens dochtertje werd vermoord en die zelf onder ver denking daarvan langen tijd in pre ventieve hechtenis heeft doorgebracht, schadeloos te stellen, heeft van vele zijden zooveel steun ontvangen, dat, men don vader tenminste financieel het ondervonden leed heeft kunnen verzachten, zoo meldt de „Tel. EEN DANKBETUIGING. De Amsterdomsche gemeenteraad besloot een telegrafische dankbetui ging te zenden aan den Parijsclien ge meenteraad, voor do hartelijke ont vangst van de leden van het Amster- damsche gemeentebestuur tijdens het Koninklijk bezoek aan Parijs. SPOOR WEGCONFERENTIE, Woensdag werden te Amsterdam rle zittingen geopend van de Vereemgde Europeesche Conferentie voor de dienstregeling der treinen en van de doorgaande rijtuigen. De hoer J. A. Ka Iff. lid van den Raad van Administratie der Hollandsche IJzeren Spoorweg Maatschappij, leid de doze conferentie als voorzitter. Woensdagmiddag maakten de be zoekers der conferentie een tocht, naar Rotterdam, ter bezichtiging van de havenwerken. NED. VERBOND VAN VAK- VER EEN IG1NGEN. (D e r d e D a g). Het bestuur werd gemachtigd, een derden gesalarieerd en bestuurder oan to stellen. Het Verbond zal deelnemen aan het cons res voor Staatspensioneering. liet bestuur zal overwegen, of het m osei ijk is, een advocaat te benoe men, die zich speciaal zal toeleggen op do arlieidersbeweging. De heer Oudegeest leidde een be spreking over de Ziekte- en Ouder- domsverzekerlng in. Aan de Tweede Kamer zal het in dertijd r/jeds gepubliceerde ontwerp- adros 'i-nden worden met do weu- ccl.en van 't Verbond. 't Congres is daarna, gesloten. TENTOONSTELLING „DE VROUW IS 13—1913'. Dezer dagen heeft zich de Vereeni ging Tentoonstelling ,.Ue Vrouw 1S13— 1013' geconstitueerd. Het bestuur be staat uit een hoofdbestuur, bijge- staon door een algemeen comité, waarvan de namen over eenigen tijd, als liet geheel definitief is samenge steld. zullen worden bekend gemankt. Het hoofdbestuur bestaat uit een da- gelijksch bestuur van hoogstens 9 le den' en de presidenten van de sub commissies. Vele subcommissies zijn reeds ijverig in de weer, andere zijn bezig zich te vormen. Ook hierover zal naderhand mededeeling worden gedaan. I-Iet dagelijksch bestuur bestaat int de dames rnej. dr. Mia Boissevam, presidente mevr. VV. Asserïhor- becke, vice-pres. mevr. J. P. v. liuu- i n lluys, lste secr.mej. R. Manus, 2de secr. mevr. J. P. Odijk—Wou ters, lste peiuiingm. mevr. dr. Doc tors van Leeuwen, rnevr. J. P. Wease- link van Rossuni. Behalve mevr. OdijkWouters, die te Zaandam woont, wonen alle dames te Amsterdam. STAATSSPOOR WEGEN. Uit tiet verslag over 1911 blijktHet vervoer van personen en goederen nam toe. De financieele uitkomsten waren vrij goed. Uitgekeerd kan wor den het winst-saldo van 719.932, wat een uikoering van 4 toelaat. Er waren thans 20.379 personen in dienst der S.S. WINKELSLUITING TE LEIDEN. Do vereeniging van sigarenwinke liers te Leiden heeft met meerderheid van stemmen, besloten, een adres tot deu raad te richten, waarin men zich zal uitspreken togen verplichte win kelsluiting. De meerderheid was van oordeel, dat, hoezeer een 9-uur sluiting valt toe te juichen, uien deze moest over laten aan het particulier initiatief. DE SCHILDERSACtÜE TE GRONINGEN. Van stakerszijde deoit men mede, dat in oen vergadering van schilders gezellen, die door ongeveer 140 perso nen bezocht was, het reeds eerder vermelde voorstel van de patroons met op 2 na algemeeno stemmen i3 verworpen. Do stakers zullen eon andor voor stel doen. DE GESTOLEN EFFECTEN VAN DE RUE ORDENER TE PARIJS. De „Tel," meldt Enkele weken geleden heeft de rech ter-commissaris, mr. G. W. Eekhout, te Amsterdam, op verzoek van mr. Gilbert, den rechter van instructie te Parijs, die de verschillende zaken te gen de zich in hechtenis bevindende auto-baiidi|ten instrueert, een mge- ceteue van Amsterdam een rogatoir verhoor doen ondergaan. De In ver hoor genornene stond onder verden king, met Garnier en andere Fransche auto-bandieten in relatie gestaan en zelfs pogingen te hebben aangewend, 'de bij den aanslag in de Rue Ordencr te Parijs gestolen effecten van de hand te doen Bij dit verhoor, waarvan het pro- ces-verhaal aan de Parïjsche justitie Is opgezonden, ontkende de man ooit in liet bezit van die effecten te 2ijn ge weest, nog veel minder te hebben ge poogd stukken te gelde te maken. Toch bleven politie en jusuiie te Amsterdam den bedoelde verdenken, meer van de effecten af te weten, en eveneens meer van de praktijken der auto-bandieten, dun hij wilde los laten. Een bij den man, in diens woning gevonden briefkaart, uit Gent verzon, den en eenigszlos geheimzinnig ge steld. versterkte dit vermoeden. De briefkaart is naar 3e justitie te Gent opgezonden. Hel aldaar ingestelde onderzoek moet het spoor van don schrijver doen vinden en tevens hebben uitgemaakt, dat deze tot een beruchte gauwdieven bende behoort, die met de auto-ban dieten in verbinding stond. Eenmaal op dit spoor, zal het on derzoek worden voortgezet en denkt de justitie weldra de gangen der auto bandieten, na het gebeurde in de Rue Ordener en die heslist over verschil lende Neder]andsohe steden hebben gelocrpen, geheel te hebben opge spoord. In den jeugdigen bandiet Jean Fé- gard, onlangs te Chaumont-de-Vexin gearresteerd en die bekend heeft met Garnier en Bonnot Amsterdam te hebben bezocht, meent men tevens liet middel te hebben om nog aan te vullen wat in den schakel ontbreekt. Vrij zeker zal de jusutie hier nog meer met de auto-bandietenzaak te doen krijgen. GASON TPLOFFING. Er had een geweldige gasontplof fing plaats in don kruidenierswinkel van de coöperatieve vereeniging „Helpt Elkander" op Fellenoord te Woensel. Werklieden hadden dien dag lampen aan do leiding bevestigd. Er bleek een lek te zijn en haastig word een onderzoek ingesteld, doch niet dan na eerst den meter t© heb ben dichtgedraaid. Blijkbaar had zich een overvloed van gas opgehoopt tus- schen het pleisterwerk van het pla fond, dat met een vreeselijken knal ontplofte. Terwijl do groole spiegel ruit on alle overig© ruiten In hot ge bouw tot schorven vlogen, schudde het huis op zijn fundamenten en het heele plafond kwam in eon zware stof wolk naar boneden gestort. DE BIOSCOOP BIJ HET ONDER WIJS. Dezer dagen is de door het bestuur dor gemeente Rotterdam ingestelde bioscoop-commissio door wethouder Van der Molen Tz. ten stadhuize ge ïnstalleerd. Aan de commissie zijn in het bij zonder de volgende vragen ter beant woording voorgelegd: le welke vormende en ontwikke lende waarde moet aan projectiever- toon ingen voor kinderen worden toe gekend 2e. welke toestellen beloven daartoe het beste resultaat (kinematograaf met doorloopende films, toestellen met films, die op elk moment stilgezet kunnen worden, de gewone projectie-; lantaarn of eonig ander projectie-toe stel); 3e. zou aan elke school de beschik king over een toestel gegeven bokoo- ren te worden of zou eene afzonderlij ke localiteit daarvoor ingericht moe ten worden; 4e. kan de ingeliiniteerde toelating van kinderen tot de publieke bios coopvoorstellingen van nadeehgen in vloed zijn op de jeugd, en, bij toestem mende beantwoording, op welke wijze kan die nadeelige invloed worden ge keerd. NOG EEN VERSTOORDE BRUILOFT Terwijl bij den landbouwer Michel- brink, to Dinxperlo, eon aantal gas ten bijeen waren om bruiloft te vie renwilden de gastheer met zijn zoon 's avonds oven voor do deur zien, wat de oorzaak was van het rumoer dat voor het huis was ontstaan. Beiden werden toon zoodanig op stokslagen onthaald, dat ze voor hun wonden geneeskundige hulp moesten Inroe pen. Van de daders nog geen spoor. DE WOONWAGS-NPLAAG. De gemeenteraad van Nieuwe Nie- tiorp heeft tot alle gemeentebesturen van Noord-Holland ten Noorden van het Noordzeekanaal, het verzoek ge richt, collectief bepalingen vast te stellen tegen het verblijf in die ge meenten van woonwagens. Meerma len toch blijkt, dat de bewoners dier wagens zeer veel overlast aan de In woners der gemeenten veroorzaken. De gemeenteraad van Nieuwe Nie- dorp wenscht, dat allo gemeenten zullen verbieden aan bewoners van woonwagens langer dan strikt nood zakelijk is te ver-toeven of te verblij ven In de gemeenten buiten toestem ming van burgemeester en wethou ders. ELFTAL. Zondag a.s., 's namiddags half vier, zal het volledige NeUeiiandsche elf tal, dat naar de Olympische Spelen gaat, op R. A. P.'s terrein (Oud-Roo- senburch) een wedstrijd spelen tegen de bekende Engelsche professional club Reading. De Engeischen zullen met bet vol gend elftal uitkomen: H. Stevens, doel; J. Smith, r. achter; capt.; Bartholomew, 1. achter; II. P. Sintter, r. half back; "E. llanny, spil; J. Bradley, 1. half back; ,T. Morris, r. buiten; "W. G. Bailley, r. binnen; P. Mc. Millan, mid voor; A. Foster, 1. binnen; R. G. Pinfield, 1. buiten. De met aangegeven zijn amateurs. De Telegraaf meldt: Reading, een der sterke Zuidelijke League-clubs, heeft in het afgeloopen seizoen vooral veel succes gehad in de Cup-wedstrijden. Zoo werd te Bir mingham legen Aston Villa gelijk ge speeld, waarna Aston ViLla te Rea ding met 21 werd geklopt. In de volgende ronde werd to Reading ge lijk gespeeld tegen Manchester Uni ted, waarna te MauoUester met 21 verloren werd. Reading is een van de oudste clubs der Zuidelijke League, welke afdeeling men ongeveer op één lijn stelt me de eerste divisie der Football League. Behalve de doelverdediger, een goe de reserve, komt Reading met een vol ledig elftal, waarin o.a. ook zullen spelen de twee international-ama teurs llanny Huil voor Engeland tegen Nederland meespeelden. Van de voorhoede moet A. Foster een der beste Engelsche voorwaarts zijn. Reading, bekend zijnde met de onverwachte nederlaag, die Queen's Park tegen De Zwaluwen leed, zal er ongetw ijfeld alles op zetten om dezen wedstrijd te winnen. Na heropening van een besloten zit ting nam de raad van Delft met al- gemeene stemmen aan een voorstel- Van Aggelen ota B. en W. uit te noo- digon ueu onderzoek in te stellen naar toestand en mogelijke misstanden aan de H. B. S. en den raad to dienen van rapport. GROENTIJD LEIDSCHE STUDEN TENCORPS. Op de corpsvergadoring zijn eenige wijzigingen aangebracht in de wet en reglementen den groentijd betreffen de. Op voorstel van het collegium is besloten tot de instelling van een commissie van bijstand, bestaande uit 3—5 ondersjaars corpsleden. Zij zul len het collegium moeten helpen in de nauwkeurige handhaving van het reglement op den groentijd, waarin omlijnd zijn de rechten en verplich tingen der groenen en studenten. In dit reglement was reeds sinds vele ja ren de bepaling vervat, dezer dagen te Utrecht aangenomen, dat ontgroe nen op straat of in tegenwoordigheid van buitenstaanders verboden is. De commissie van bijstand zal de zelfde rechten en verplichtingen heb ben als het Collegium; zij wordt be noemd door en is verantwoording schuldig aan het corps. Blijkbaar is de bedoeling^ van de instelling een soort van algemeen patroonschap te geven, in eenige personen vereenigd. Verder is Ingesteld en wettelijk vaslgestel het onmiddellijk en oo- genblikkelijk beroep van de groenen op het Collegium, zoodat voortaan eon groen, zich gegriefd gevoelend door de bejegening van een student, zonder aarzelen zich uit het gezel schap kan verwijderen ten eindo zijn beklag te doen bij het collegium. [niet door dienst verhinderd was le- De andere wijziging betreft de on-genwoordig. kosten, aan liet eerste Jaar veroor- j Als vendumeester fungeerde de le zaakt door de opvoering van een officier, daarin bijgestaan door den groentlieator. Zij zijn tot een bepaald administrateur van het schip, terwijl bedrag teruggebracht, terwijl voor het! de heer J. C. Maim uit Medan belan- behoer der gelden een strengere ver-(geloos als venduhouder optrad, antwoording is ingevoerd. j De wijze waarop laatstgenoemde dit Weldra kan de benoeming tegemoetdeed, is hoven allen lof verheven: gezien worde®, eener commissie uit Vóór den aanvang der verkooping die het L. S. C., aan welke wordt opge-op het voordek gehouden werd, vvijd- dragen een grondig onderzoek in te'de hij een paar woorden aan de na stellen in zake de lustrumviering en gedachtenis van den overledene, wees in een beredeneerd rapport voorstel- 1 hij op de treurige omstandigheden, len eventueel te belichamen; strek- j waarin de weduwe achterblijft en kende tot vermindering der in de wekte vooral zijn mede-Delianen op laatste jaren steeds aangroeiende hunne bekende hulpvaardigheid te maskerade-onkostün. doen blijken. De meeste voorstellen werden met j Dat dit beroep niet tevergeefs is bijna algemeene stemmen aangeno-geweest volgt wel hieruit, dut het hee- men. le boeltje misschien, zooala het daar lag, een f 40 waard, f 202b opbracht, waarvan meer dan een vierde door 'u zevental Delianen werd gekocht. Niemand had op zoo'n opbrengst durven hopen. De gezagvoerder voel- Sport en Wedstrijden VOETBAL. - - HET NEDERLANDSCU OLYMPISCH (ie zich dan oolc gedrongen, om des avonds allen, inzonderheid den heer Mann, ook namens de weduwe harte lijk dank te zeggen voor het welsla gen der vendutie, terwijl ook een ma troos naar voren trad om namens zijne collega's dank te zeggen voor den ondervonden steun, G,DeH-Ct.".) TROEPENVERMINDERING IN DE ALASLANDEN. Naar de „Deli-Crt," verneemt, zijn de patronilleerende troepen uit de Alaslanden teruggetrokken. Men kon in die streek thans volstaan met een vaste militaire bezetting van slechts enkele groepen. Financieele Berichten De Koninklijke maatschappij tot ex ploitatie van petroleuinbronnen in Ned.-Indie keert een dividend van 19 pet. uit. Op de prlorileits-aandeelen is reeds 4 1/2 pet. uitgekeerd. De raad van commissarissen adviseert het dividend over 1911 te bepalen op 4 pet. voor de preferento en 19 pet. voor de gewone aandeelen. Het totale winstcijfer der Koninklijke over 1911 bedraagt f 11 0i4.ClG.47. Aan het slot van het verslag wordt gewaagd van het feit, dat de Standard Oil Compa ny the ns lange Indirecten weg po gingen aanwendt om olieterreinen Bailey, die ook in j jn Ned.-Indie in handen te krijgen en in de oliehoudende terreinen, die de Ned.-Indische Regecring gereserveerd heeft voor directe uitgifte bij bijzon dere overeenkomst aan particuliere ondernemingen. Met ©en beroep op de cijfers wijst de directie -op de ern stige gevolgen, welke 't voor de maat schappij zou hebben, indien de Stan dard Oil Company do controle over belangrijke petroleumterreinon in N.- Indië mocli' verkrijgen. De Company heeft het reeds thans In hare macht, zooals iu 't afgeloopen jaar gebleken is, de winst der maatschappij belang rijk te doen dalen door den prijs in Oost-Azlë te stellen op ongeveer de helft van den prijs, waarvoor zij zelf in het zooveel dichter bij Noord-Ame- rika gelegen Nederland, verkoopt. De directie stelt in-het licht, hoezeer de positie barer maatschappij verzwakt zou worden, indien het voordoet dei' geografische ligging onze producee- cendö terreinen in Oost-Azië haar werd ontnomen door aan de S. O. C. de mogelijkheid te openen boven hare enorme productie elders ook nog een belangrijke productie in Ned.-Indiü te verwerven. Zij vertrouwt dat onze Regeering er niet toe zal willen me dewerken om de positie van den Arno- rikaanschen kolos tegeno\er hare wel is waar groote en kapitaalkrach tige, doch iu vergelijking met de Standard Oil Company inderdaad kleine combinatie door toewijzing van oliefcerreinen in Nederl.-Indië in direct of direct nog te gaan verster ken. Zoolang evenwel nog geen be slissing genomen is acht de directie zich verplicht, een bijzonder voorzich tig financieel beleid te voeren. De heer R. Beeuwkes, de interna tionale doelverdediger, de voorganger van GöbeJ, is thans in Indiö redac teur-uitgever van een weekblad, ge wijd aan do sport voor Ned.-Indië. ROOD EN WIT. Dö Sportkroniek Bevat een kiek van deze Haariemsche Cricketclub., ROEIEN, Voor den 8-riems Seniores-wedstrijd om den Telegraafbeker heeft zich al lee ngemold de roei- en zeilvereeni- ging „De AmsteT'j Zondagochtend is een skiffeur van de Doverscho roeivoreeniging in zijn skif gaan zitten en zee in gestoken. Men heeft naar hem gezocht, maar aanvankelijk niet gevonden. Hij kwam Maandagochtend evenwel kalm met de boot van Calais to Dover aan toen hoorde men dat hij er inder daad in geslaagd is, de F'ransche kust te bereiken, 't Is een gewaagde onderneming geweest, want de roeier had geen kompas en geen volgboot. VEREENIGING VAN PAARDEN- FOKKERS. In de gisternamiddag te Utrecht ge houden algemeene vergadering van de Vereeniging voor Paardenfokkers werd, naar aanleiding van de aanban gige wet op de paardenfokkerij, mede gedeeld, dat een commissie uit vereeniging in verband met de grie ven van de paardenfokkers een onder houd met den Minister van Land bouw, Nijverheid en Handel heeft ge had, waarbij vele grieven als billijk werden erkend, zoodat daarmede eventueel rekening zal worden ge houden. Besloten werd zooveel mogelijk in Utrecht te vergaderen. VLIEGEN. BERLIJN—WEENEN. Zooals reeds medegedeeld is, heeft luit. Bergmann (v. Miller) Dinsdag avond nog getracht, Weenen te herei ken. Hij verliet om kwart over 4 Streblen, is nog gezien boven Rati- bor en om half 8 boven Olmütz. Hij kwam echter niet in Weenen aan, maar is te Troppau wegens duister nis geland. Hïrth is dus niet alleen de winner van den strijd, doch ook de eenige, die in Weenen aankwam. Waarschijnlijk zal aan Csakay (A. Blaschke) de tweede prijs worden toe gekend, terwijl Krieger en Bergmann m aanmerking komen voor een troost prijs. Koloniën VENDUTIE AAN BOORD VAN EEN MAILSCHIP. Een passagier uit Atjeh, van het 8.3. „Koning Willem I", welk schip van Sabang naar Nederland vertrok schrijft dato 16 April van uit den Indischen Oceaan het volgende: Hedenmorgen vroeg werd door den gezagvoerder middels een aanplak biljet bekend gemaakt dat om 10 uur v.m. vendutie zal worden gehouden van de door den matroos Bakker aan boord nagelaten goederen. Zooals de „Deli Courant" reeds mededeelde is genoemde matroos, een zeer oppas send man, 27 jaar oud, getrouwd en vader, te Soerabaja door het loslig- gon van een stuk van de reeling over boord geslagen en verdronken. Natuurlijk waren alle passagiers en da geheels equipage voor zoover zii Kerk en School NED. HERVORMDE KERK. Aangenomen het beroep te Berken- woud© de heer W. G. Boon, cand. te Groningen. Bedankt voor liet beroep te Doorn ds, B. Osinga te Elden bij Arnhem. Beroepen te Jutphnas ds. J. de Jong te Hellouw; te Sijbekarspel (N.-H.) de heer K. F. Proost,.cand, te Leiden. GEREFORMEERDE KERKEN. Beroepen te Ijlst (Fr.) dis. R. M. Wester ink te Voorburg. Bedankt voor het beroep te Krim pen a. d. Lek ds. P. van Hoven te Hoogvliet. ACADEMISCHE EXAMENS. Geslaagd voor propaedeutisch me disch examen, cum lande, de heer Ch. H. Boissevain. Leiden. Geslaagd: candidaatsexa- men geneeskunde, de lieer W. Doo- ren; tweede natuurkundig examen, de heeren J. Bijtel eu H. Lautenbach. Utrecht. Gesl. doet. ex. godgeleerd heid de heer IU J. Brouwer, prop. ex. godgeleerdheid de heer A. Terpstra, doet. ex. rechtswetensch. de lieer W. A. P. van Lier. Amsterdam. Met goed gevolg is af gelegd het oar3te natuurkundig exa men door den heer E. v. Minden; het caudidaats-examen in de geneeskun de door de heeren R. J. Harreu3tedn en J. Wijnbrans en cum laude door den heer P. Bisscho; het cundidaals- examen rechtswetenschap door den heer E. Norden. Leiden. Geslaagd voor het candi- daats-examen rechten de heeren P. Bangert en A. Huigen. Delft. Technische Hoogeechool. Ge slaagd voor het propaedeutisch exa men werktuigbouwkunde de heeren II. Th. Baart de Ta Faille, M. van den Broek en J. P. Felix. Kampen. Theologische School. Ge slaagd voor het semt-candidaatsexa- men de heer B. A. Knoppers van Rot terdam. Stadsnieuws STEDELIJK MUSEUM VAN SCHIL- DERIJEN EN OUDHEDEN. Een onzer medewerkers schrijft: De volgende maand zal het 50 jaar geleden zijn, dat ons stedelijk mu seum van schilderijen on oudheden voor het publiek werd geopend. Voor onze stad ia dit feit wol van betooke- nis, want doze instelling heeft niet eiulg bijgedragen om aan Haarlem eeno internationale bekendheid te ge en het getal vreemdelingen, dat uitsluitend onze oude veste bezocht, de groote verscheidenheid van kunstgaven der oude Haarlemscho schilderschool te bewonderen, is ze ker niet bij benadering op te geven. Het 25-jarig beslaan van het museum werd officieel herdacht, het 40-jarig ging officieus niet onopgemerkt voor bij, wat zal er geschieden bij het gouden herd enlcingstijd perk? Wij we ten het niet, doch wij voor ons von den daarin aanleiding eene meer uit voerige beschrijving to wijden aan deze wijd beroemde inrichting, te meer omdat met deze periode een hoofdstuk uit hare geschiedenis wordt gesloten, nl. haar verblijf in de lokalen van ons stadhuis. Het denkbeeld tot stichting van een schilderij-museum te dezer stede ging uit van wijlen Mr. A. J. En schedé, die voor zijn plannen een wakkeren medestander vond in den toenmaligen burgemeester Mr. C. Fock. In den aanvang van 1860 bepaalde j de gemeenteraad, dat de lokaliteit boven het Pand, alsmede een deel .ijner gaanderijen, ten dienste van j het stedelijk archief en van onder scheidene andere gemeentelijke in stellingen, o.a. voor die van ver- schillende takken van onderwijs, zou i worden ingericht, alsmede tot zalen, waarin al de schoono, meerendeels zeer kostbare, schilderijen bijeen ver zameld zouden worden, die de stad bezat. Deze stukken warén destijds; verspreid, niet alleen in ver schillende. veelal ongeschikte en niet altijd toegankelijke vertrekken van het. raadhuis, maur vooral in de vele gast- en godshulzen, ja zelfs in do kazerne. Bij deze verbouwing stond liet stichten van een museum op den voorgrond. Iu 1861 zou alhier de wel bekende algemeene Nijverlieiclsten- toonstelling worden gehouden, de ge meente verklaarde zich bereid daar toe de noodige lokalen af te staan en gaf gulweg de beschikking over een groot gedeelte van het stadhuis, nl. de zeer ruime zolders aan dit gebouw grenzende eu liggende boven de kloostergangen van het voormalig Predik heer en-convent. De hoer J. E. van den Arend, de toenmalige stads-architect, wist op vernuftige wijze de zich wijd uit strekkende ruimten met het raadhuis verbinden, daarbij de stichting van de a.s. mueeumlokalen in het oog houdende. Eerst na afloop der genoemde tentoonstelling in 1861 kon dus worden overgegaan tot ontvangst en plaatsing der schilderijen en deze -erkzaamhoden vorderden zoo goed dat 30 Juni 1862 de officieele opening kon geschieden. e twee groote zalen, waarin het museum oorspronkelijk was geves tigd, werden opgetrokken boven de gewelven van den zuilengang rond om het Pand, voorheen de Klooster hof van het omstreeks 1289 gestichte Predikheeren- of Dominicanenkloos ter. Een ruim vertrek boven de Ka pittelzaal van dit vroegere convent, eertijds als schilderkamer gebruikt, werd ingericht tot oudheidkamer, terwijl de vroegere vergaderzaal der Weesmeesters de bestemming ont ving vau wachtkamer, eene bestem ming die tot dusver gehandhaafd bleef. De verbinding tusschen dit lokaaltje en de eigenlijke museum zalen werd gevonden door aanbouw van het welbekende trapportaal met gang, ter vervanging van een oud huisje in het Pand en de daaraan grenzende gijzelkamers. Ook werd de z. g. martelkamer ingericht, die ech ter uiterst zelden wordt bezocht door haar ongunstige ligging, hoewol ze een schat van voorwerpen bevat uit den tijd der lijfstraffelijke rechtsple ging- De z.g. Costeriana vonden even eens een onderdak in het nieuwe mu seum. Deze oudste stukken der boek drukkunst werden tot dusver bewaard In een klein kamertje van het stad huis, dat zoo ex belangstellenden kwamen ontsloten werd door den jongsten klerk der gemeente-secreta rie, die als deskundige moest fun- geerenl Blijkbaar heeft men de juiste waarde dezer stukken nimmer begre pen, want niet alleen bleven ze al die jaren als een curiosum bewaard in de goed gesloten glazen vitrines, maar vóór eenige jaren werden zo officieel overgebracht onder de di rectie van den directeur der schilde rijen-verzameling! Do openingsplechtigheid op 30 Juni 1862 was zeer eenvoudig en werd ge leid door den burgemeester, die daartoe de leden van den raad en eenige particulieren had uitgenoo- digd. Do schilderijen uit het raadhuis waren naar het nieuwe museum overgebracht, doch zij vormden het kleinste gedeelte der geheel© meling, daar do regenten der ver schillend© godshuizen er in hadden toegestemd, velerlei kunstschatten uil hunne gestichten hier te depone ren, In het geheel telde bij de opening de verzameling 123 stukken, waaronder een goede 40 van het stadhuis. In 1872 waren er reeds 272 schilderijen en thans bedraagt het aantal ver over de 400. De 34ste druk van den Noderlandschen catalogus zal naar wij vernemen spoedig verschijnen. Moge deze ook bij dit 50-jarig jubiié iets van haar ouderwetschheid verlie zen, hij is voor den tegenwoordige» tijd vrijwel onbruikbaar en verdient meer den titel van inventaris. Uit de zooeven genoemde opgave blijkt duidelijk, dat hoe voortreffelijk van gehalte de verzameling in den aanvang ook moge zij'n geweest, het aantal meesters niet in evenredig heid stond tot den omvang der vroe gere Haariemsche schilderschool. Het was er ver van, dat het mo- seum een denkbeeld gaf van de on eindige verscheidenheid der kunstga ven, waarin de oude Haarlemscho meesters hadden uitgeblonken en die hen voor altijd hebben beroemd ge maakt. En ook was er te weinig ma teriaal om op te merken, dat naast het portret, in eindelooze afwisseling behandeld op de schutters- en regen tenstukken, er hier andere richtingen waren beoefend, die de aandacht vroegen en verdienden. De wensche- lijkheid van oen geleidelijke uitbrei ding en vermeerdering van het mu seum met schilderstukken van Haar iemsche meesters werd dan ook spoe dig erkend, doch de financieele ei- schen daarvan stonden de uitbreiding geducht in den weg, temeer daar een schier hopeloos groot aantal stukken van Haarlemscho meesters ontbraken. Na langzamerhand gerijpte plannen en lange voorbereiding kwam in 1875 de „Vereeniging tot uitbreiding der verzamelingen van kunst en oudhe den op het Stedelijk Museum le Haar lem" tot stand en grooter dan men ■erwachtte, was het aantal dergeneii, die er toe mede wilden, werken, om de beteekonis van het museum groo ter te maken. Veel heeft deze vereeni ging voor ons museum gedaan, zooals blijkt uit de verschillende jaarversla gen. Doch ook op andere wijzen w.-rd de instelling voortdurend verrijkt, vooral door legaten en ook door schenkingen of aankoop Dc grootste aanwinst werd zeker wel in 1883 ver kregen, toen de stad Haarlem het legaat ontving dat door Jiu'. J. C. VV. Fabricius was besproken. Liet bestond o.m, uit vele portretten van dat ge slacht, silhouetten, wapeiikaarten, enz. Maar ook mogen we niet de schenkingen vergeten vail mej. F. A. C. van der Burch (1888), J. Th. Ger- Jings (1889), Mr. A. J. Enschedé (1836), D. Franken (1898) en vele andereu. Tot behoorlijke plaatsing van het in 1883 verworvene, deed de gemeente raad in 1885 een zolder van het Prin senhof verbouwen, die in het voor jaar van 1886 als „Fabriciuszaal" in gebruik werd genomen. Zouden we alle schenkers willen noemen, een lange lijst dienden wa dan aan te leggen. Velen hebben ge toond, liefde te bezitten voor deze ge meenschappelijke verzameling en au a de medewerking van die talrijken is het te danken, dat de museumlocalen zooveel bevatten, dat ons herinnert aan den werkzamen geest en den kunstzin onzer vaderen en daar als zoovele getuigen aanwezig zijn van Haarlem's roem op het gebied der schilderkunst, waarvan we reeds heel in het begin der IGde eeuw de sporen vinden iu onze stad. Doch vooral de 17de eeuw was voor onze broeders van het St. Lucasgild ook de gouden eeuw. De algemeene welvaart en groo te goldrljkdom brachten er velen toe om zij liet voor een deel uit licht verklaarbare ijdelheid hunne por tretten, familiestukken of andc-re pen seelwerken le doen vervaardigen of aan te lcoopen en vandaar, dat d/iel7o eeuw zoo buitengewoon rijk was aan kunstschilders, die ons door hunne kunstgewrochten nu nog bewondering afdwingen. Talrijke rijke verzamelin gen herbergde onze stad vroeger, doch vele dier collecties, door liefhebbers bijeengebracht, werden later naar el ders verplaatst of verkocht. De verza meling schilderijen van den lieer Ho pe ging in 1794 naar Engeland. De collectie teekeningen en prenten van den lieer VV. Oudenaarde werd in 1796 verkocht. De lieer W. A. Lestevenon nam zijn verzameling mee naar Pa- ijs, die van den heer VV. P. Kops verd in 1808 verkoeld,, evenals die van vlr. J. Helinolt in 1808 en 1810, en die van don heer Vincent van der Viune in 1816, gelijktijdig met die van zijn schoonvader Willem van Oukerke. Acht gevende op de bange jaren, aarin deze verkoopingen plaats von den, zal.het ons niet vreemd voorko men, dat de verzamelaars of hunne erven aan den drang der -tijden ge- oor hebben gegeven. Wij schieven bij don aanvang dezer regelen, dat het 25-jarig jubiié offi cieel word herdacht. Op voorstel van een der raadsleden werd toen eon flinke som geschonken aan de Com- issie van toezicht, als blijk van waardeering voor haar diensten. Een dergelijk besluit zou thans zeker niet groote vreugde worden begroet, want men weel hot do genoemd© ver eeniging heeft oen ontzaglijke soh.ide geleden door tiaar verzuim om do Ko ninklijke goedkeuring opnieuw aan te vragen. Moge op don gouden horinue- ringsdag al de misère dor laatst© ja ren gedeponeerd worden in de archie ven v.m het museum, om daar te blij ven rhsten. Bij de intrede van de tweede halvo eeuw in (io lokalen aan het lloiLig Land wensoheu wij de instelling een tijdperk van bloei en vrede toe. MAATSCH. DER NED. LETTER KUNDE. De alg. vergadering werd Woens dag te Leiden geopend door Prof. dr. G. Kalff, die o.a. 'I sterven van de heeren Ds. Hugenholtz en Ds. Craan- dtjk herdacht. Meegedeeld werd dat do familie Beets een belangrijke verzameling van 330 nummers van uitgaven eo

Haarlem's Dagblad | 1912 | | pagina 6