Spoor- en Havenwerken. vertalingen van Beets' werken aan de Maatschappij heeft geschonken. Tot binnenlandsche leden zijn o.m. benoemd de hoeren: Dr. A. Rutgers van der Loeff Azn., oud-predikant te Haarlem "en dr. J. A. vor der Ilake, leeruur aan de H. B. S. te Haarlem. Tot bestuursleden werden in do plaats van de aftredenden mr. S. Grataina en prof. dr. A Kluyver, be noemd mr. J. H. Abendanon te 's- Gravenhage en prof. dr. J. Verdam te Leiden. De volgens art. 23 der wet aftre dende secretaris prof. dr. S. G. de Vries werd herbenoemd. Dr. J. J Sa'lverda de Grave uit Groningen hield een voordracht over Taaibetrekkingen van Nederland tot Frankrijk. FROF. DR. GUSTAVE COI1EN. Tot gewoon hoogleeraar in de Fran- sche taal en letterkunde aan de ge meentelijke Universiteit te Amster dam i; benoemd dr. Guslave Cohen, te Parijs. Onze stadgenoot de heer k II. San- reu r, leeraar aan de H. B. _S. alhier, li.vft voor een der weekbladen in het Fransch een arükel geschreven over den nieuw-bonoemden hoogleeraar. Daaraan ontleenen we Gustave Cohen werd in 1879 ie Brus sel uit Fransche ouders geboren. Aan ■i Vrije Universiteit te Brussel stu deerde hij. na geschiedenis en wijsbe geerte rerhtsgeleondheidvooral de geschiedenis van 't recht trok hem aan. Hij behaalde zijn diploma van doc tor in de rechten en liet zich bij de Bmsselsche balie "inschrijven, rnaar oefende hot beroep van advocaat slechts veertien dagen uit. Reeds tukken letterkundige studiën hem nnn en daar Wiluiotle, de welbekende Romanist, onderwijs gaf le Luik, ging lnj daarheen en behaalde in 1J03 zijn graad van doctor in de Romnansche philologie. J Zijn proefschrift over de geschiede nis vun de tnise en scène in het gods dienstig looueel van de middeleeuwen geheel nieuw, werd opgemerkt. De Koninklijke Académie in België be kroonde het en drukte het af in zijn Memoires, terwijl de Pariische uitge- vChampion er een uitgaaf van maakte. In 1905 weïxl dr. Cohen benoemd tot lector in de Fransche taal- en letter kunde aan de Universiteit te Leipzig. Hij vond daar voor zijn eersten cur sus van Fransche letterkunde in de 19de eeuw een klein gehoor van der tig personen. Na verloop van vier jaar was dit aantal gestegen tot 180. Terzelfder tijd legde hij zich toe op liet onderwijzen van Fransch aan vreemdelingen. Hij liet eindigen van zijn vierjarig lectoraat bood men hem aan, privaat docent te worden, met de belofto, dat ti ij spoedig een leerstoel krijgen zou, maar door dat aan te nemen, zou hij Saksisch burger geworden zijn. I.i'ever keerde hij in zijn geboorteland terug, wercl liconcié ès lettres aan de universiteit te Lyon en nam een werk zaam aandeel in de practische con té fences in do Ecole des Ilautos Etu des te Parijs, onder directie van Abel Lofranc. Lefraïic verzocht hem ook in zijn eigen cursus ih liet College do France een les over Rabelais en het tooneel in te schakelen. Deze les herhaalde hij in Nederland, op verzoek van den lieer Salverda de Grave, aan do Uni versiteit te Groningen, op verzoek van <lc heoreti Muller en Franken aan dio te Utrecht. De jonge leeraar had er geen denkbeeld van (het was in Maart ,1911), dat deze tweo lessen om zoo te zeggen proeflessen waren geweest, die er toe zouden leiden, dat hij eenpa rig werd aangewezen voor de facul teit der letteren to Amsterdam. Terzelfder tijd gaf hij iu Nederland conférences op uitnooditging van Co mités der Alliance of Extension fran- (;aises en .sprak te Haarlem, Amster dam, Maastricht, Rotterdam, enz., Zijn voordrachten vielen zoodanig in den smaak, dat hij dozen winter te rugkwam Als redenaar is Colien eon der eer sten. llij is van oordeel, dat men in wat men zegt, niet alleen zijn weten schap en zijn intelligentie leggen j>,maar ook zijn hart en het vuur, dat mi en vroeger het leven als 't ware herschept. Onlangs schreef een onzer landge- noolen aan Cohen „Gij brengt ons oen clement, dat ons ontbreekt en waaraan wij zoo groote behoefte heb ben don geest, dio verlevendigt, en Je letiospectievo verbeeldingskracht, die Int verleden weer oproept en op nieuw voor ons doen leven." De jeugdige en zeer bekwame pro fessor zij dus zeer welkom in Neder land, Moge hij onder ons vele jaren arbeiden voor den roem van Frank rijk. zijii land en voor de verspreiding van die schoone taal, die wij evenzeer bewonderen als liefhebben, BESTRIJDING DER TUBERCULOSE. Men schrijft ons Het daagt in liet Oosten. Éérst een mooie belangrijke bijdrage van dui zend gulden 's jaars met den wensen, dat daarmee veel zal worden bereikt en in de hoop ,dat anderen het voor beeld zullen volgen, n u het le legaat, groot /200, van wijlen den heer Joh. Wijs, emeritus predikant, gehoond hebbende te Santpoort, en aldaar overleden 14 Mei 1.1. Dat het eerste erflatingsschaapje met bijzondere vreugde en dankbaar heid is ontvangen, behoeft nauwelijks gezegd te worden, immers als er één schaap over den dam is ZonderUiig toch eigenlijk, dat er zoo weinig belangrijke sommen en giften worden bestemd om de wetenschap in staat te stellen, de maatschappij te bevrijden van haar ergsten vijand, liet menschdom van zijn grootsten geesel. Zonderling toch eigenlijk, dat er hc-ii(lci<id inzenden worden wegge schonken en vermaakt om nooden te lenigen, lijden te verzachten, geen honderden om zo te voorkomen, het geen toch veel nuttiger en menschlie- vendor is. Maar liet daagt in het Oosten en de schemering van het nieuwe licht, dat af en toe gloort aan den verren hori zont, de enkelo stralen, die ons be reiken, zij vervullen ons met moed en hoop en doen ona denken aan het Wie geloovaa, haasten niet Afgekeurd om dikte. De to dik geworden en daardoor af gekeurde landweerman W. B., Kerk straat alhier, heeft Maandag zijn ge weer en verdere uitrusting, per auto, aan de kazerne ingeleverd. EERSTE-KAMERLEDEN OP REIS. De reis der Eerstc-Kamerleden door Drente wordt meegemaakt door de heeren P. R. J. Ferf te Haarlem en J. A. Laan te Overveen. Bioscoop. Woensdagavond werd in den schouwburg de film van het Koning- innebezook aan Parijs vertoond. Zaterdag en Zondag zullen weer voorstellingen plaats hebben. ExamensL-O. Haarlem, 12 Juni. Geëx. 6 vrouwe lijke candidaten. Geslaagd: M. E. Hors, I.eiden; H. G. J. Speel, Bergen; W. G E. F. Smeets, Leiden; G. Sy bolts, Haarlem. Naar I n d ié. De voor den dienst in Indië bestem de officier van gezondheid 2de klasse, de lieer M. A. de Koek, zal 22 Juni rnet het stoomschip „Koningin der Nederlanden" zija bestemming naar Batavia volgen. Rubriek voor Vragen Geabonuoerden hebben het voorrecht, /ragen op verschillend gebied, mile voor beantwoording vatbaar, in te zenden bij do Redactie van Haarlem's Dagblad, Groote Houtstraat 53. Alle antwoorden worden geheel kosteloos gegoven en zoo spoedig mogelijk. Aan vragen, dio niet volledig naam en woonplaats van den inzender vermelden wordt geen aandacht geschonken. VRAAG. Tot wien moet ik mij wenden om kosteloos een cursus te volgen in verbandleggen? ANTWOORD. Wend u tot den secretaris der Vereeniging „Eerste Hulp bij Ongelukken", den heer J, H. Kersten, lieeremvcg. Heemstede. VRAAG. Welke formaliteiten heeft iemand, geen lid van den A. N. W. B., te vervullen, wanneer hij een tocht per fiets door Duitschland wil maken, en welke papieren moet hij als legimitatiebewijzen bij zich diagen? ANTWOORD. Het. geeft veel last, om op die manier de grenzen over te gaan. U doet goed een pas aan te vragen. Maar dan nog heeft u een tamelijk hoog invoerrecht voor uw rijwiel to betalen, dat u later, bij 't terugkeeren aan t zelfde douanen- kantoor, terugkrijgt. Behalve dit, loopt u .nog kans op de heem- en terugreis eenige uren, soms wel een halven clag oponthoud te hebben aan het doua nen kantoor, wanneer do ambtenaren afwezig zijn. Het eenige middel om aan dat al les: pas, invoerrechten en oponthoud te ontkomen, is lid te worden van den A. N. W. B., waarvan ieder wiel rijder eigenlijk lid moest zijn, VRAAG. Moet de grootste of kleinste helft van de zoons in een huisgezin dienen? Wij zijn met drie broers. ANTWOORD. Van elk aantal broeders is de helft, of, is hun getal oneven, de kleinste helft dienst plichtig. VRAAG. Ik heb een vrijstelling gehad wegens broederdienst, doch nu mijn broer afgekeurd. Kan die vrijstelling nu -weder ingetrokken worden. Ik heb nog niet geloot. ANTWOORD. Neen! Althans, wanneer de broeder na drie jaren te hebben gediend, wegens ziekte of ge breken, niet door den dienst beko men, is ontslagen; of zoo hij we gens ziekte of gebreken door den dienst bekomen, is ontslagen. Ja! Zoo de broeder zijn eerste oefe-! ning nog niet heeft volbracht. VRAAG. Mijn zuster wil met Augustus haar dienst verlaten. Bij haar in dieusttreding had mevrouw haar gezegd, dat zij op haar kosten strijken mocht leeren, maar als zij geen volle twee jaar in dienst bleef, moest zij de onkosten betalen. Mijn zuster is naar de huishoudschool ge weest, maar hier is zij reeds lang af. De tijd van van twee jaar is nog niet om. Mevrouw wil nu dat mijn zuster de onkosten betaalt. Heeft mevrouw nu het recht dat geld van de lessen af te houden? ANTWOORD. Wanneer uw zus ter voor den bepalden tijd weggaat, moet zij de lessen betalen. Dat is billijk, dunkt ons. VRAAG. Ik heb een half jaar in een huis gewoond, maar kom nu tot de ontdekking dat er ongedierte in is. Is de huisbaas nu verplicht het huis te laten zuiveren? Kan ik een klacht indienen bij de gezondheids commissie? ANTWOORD. Wij me enen, dat de eigenaar verplicht is te maken, dat het huis bewoonbaar blijft. Een schrijven aan de Gezondheidscom missie kunt u afgeven in de bus in de vestibule van het Stadhuis, VRAAG. Mijn dochter is in be trekking voor heele dagen mei volle kost Nu gaat die familie eerstdaags de stad uit. Men wil haar alleen met behoud van weekloon wegsturen. In dien zij daarmee geen genoegen neemt, kan zij vertrekken. Hoe moet zij daarmee handelen? ANTWOORD. Aan dagmeisjes wordt geen kostgeld gegeven. Bevalt haar dat niet, dan kan zij met één week opzeggen- Gisteren hebben we uitvoerig mel ding gemaakt van de plannen van Dr. Lely voor de Amsterdamschc ha venwerken, waarbij de llaarlemscbe belangen ten nuuwste betrokken zijn. Gaan die plannen door, dan zal uit de spoorlijn Haarlem—Uitgeest weggebroken worden het baanvak Velsen—Beverwijk, zoodat dan over blijven de locaallijntjes Ilaarlem-Vel- sen en Beverwijk—Uitgeest. De ver binding Haarlem—Uitgeest—Alkmaar enz, zal dan tot stand gebracht wor den door een nieuwe lijn lusschen Houtrak- en IJpolder en over West- zaan naar Uitgeest. Deze lijn, die, be- ve voor genoemde polders, ook van veel belang zal zijn voor Half weg, maakt de route Haarlem—Alk maar 7 K.M. langer, d.i. tien minuten sporens. Haarlem zou echter in ruil daarvoor een betere verbinding kun nen krijgen met Zaandam en zoo verder over Enkhuizen met de Noor delijke Provincies. IJmuiden en Velsen zouden, wat betreft personen- en goederenvervoer der Hollandsche Spoor goheel op Haarlem aangewezen zijn, daar door de wegneming van de spoorbrug te Velsen, het baanvak Vclscu—Bever wijk zou komen te vervallen. De stoomtram Haarlem—Alkmaar die wel geëlectrificeerd zal worden, als deze plannen er door komen, zou wel et-n verbinding Haarlem—Beverwijk in stand houden. liet goederenvervoer van Beverwijk zou dan wel voor het allergrootste gedeelte over Uitgeest—Amsterdam gaan, tenzij de electrische tram Alk maarHaarlem dat voor oen deel zou kunnen overnemen, wat echter niet kan geschieden, zoolang de één-meter opening in de tramlijn aan de Haar- leiuschSchotensche grens blijft be staan. Voor goederenwagens met groenten uit „de Wijk" behoeven we dus te Haarlem nog niet bang te zijn, ook al worden de plannen van oud-minis ter Lely verwezenlijkt. Maar behalve deze veranderingen; in het spoorwegnet rondom Haarlem is er in deze plannen nog iets. dat te1 Haarlem zeer de aandacht trekken moet. Dat is niet zoozeer de legging van dijken liuigs het Ncordzeekauaal, ook niet de verplaatsing van de slui zen uit IJmuideu tot benoorden Half weg, doch wel In de eerste plaats, de groote havens voor Amsterdam te makeu ten noordoosten van Spaarn- dum. Want de plaatsing der Amsterdam- sche havens, daar bij Spaarndam, zou de optimistische verwachtingen, die men heeft van den voorgenomen ha- vcnnanlcg aan liet Noorder Buitcn- spaurne te Haarlem, waarvoor een half mitlioen gulden benoodigd is, geheel kunnen te niet doen. Immers, het is zeer de vraag, of de Nederland- sclie groot-industrie zich bij Haarlem zal gaan vestigen, uls ter plaat-e, waar de veromdiug van bet Spaanie met het Noordzeekanaal plaats heeft grootsche havenwerken worden ge maakt, die omstreeks 15 millioen zul len kusten. Zal men dun niet de dich ter bij zee gelegen en veel grooiere iiavens verkiezen boven de veel ver deraf gelegen en iu vergelijking onbe duidende haven aan het Hoariemsche Spaanie Natuurlijk is het antwoord op deze vraag niet maar zoo dadelijk te ge ven, doch het komt ons toch voor, dat bij de behandeling van de HuaiIoni sche havenplannc-n wel ter dege reke ning zul moeten gehouden worden met een mogelijke verwezenlijking van die van den oud-minister Lely. We drukken hierboven een tecke- ning af, die het ontwerp-Lely in beeld brengt. Veel verklaring behoeft de leekening niet. Alleen zij opgemerkt, dat de letter II de ontworpen havens ten noorden van Spaarndam aangeeft en de letter S de nieuwe sluizen ten noorden van Halfweg. Uit de Omstreken BLOEMENDAAL. De nieuwe Electrische tram. Woensdagavond vergaderde de ver eeniging „Bloemendaal Vooruit" in hotel Harterilust. Na eenige bespre kingen van liuishoudelijken aard werd de tramquaestie behandeld Als gevolg van een langdurige gedachten- wisseling werd de volgende motie aangenomen, die dezer dagen het ge meentebestuur zal worden aangebo den M o t i e. De Vereeniging „Bloemendaal Voor uit" (Koninklijk goedgekeurd bij De- sluit van 13 Mei 1912), bestaande uit 70 leden, op 12 Juni j.l. vergaderd in hotel „Hartenlust", te Bloemendaal, gehoord do besprekingen over het al of niet w&nschelijke ecner verbinding an Haarlem via Overveen naar Bloe mendaal door cene electrische tram, welke geëxploiteerd zal worden do*r de Noord-Zuid-Hollandsche Electri sche Tramweg-Maatschappij kennis genomen hebbende van het adres door 145 ingezetenen van Bloe mendaal en Overveen aan den raad verzonden, welk adres als volgt luidt Aan den Gemeenteraad van Bloemendaal. De ondergeteekenden, allen inwo ners van Overveen en Bloemendaol, kennis genomen hebbende van liet voorloopig besluit, van uwen raad, om aan de Noord-Zuid-Hollandsche Elec trische Tramweg-Maatschappij con cessie te verleenen voor den aanleg vau een tram van Haarlem naar Over veen en Bloemendaal, betuigen gaar ne hunne instemming met dit besluit voor zoover betreft de lijn van Haarlem langs den Zijlweg naar bet raadhuis of desnoods naar het sta tion Overveen, omdat de verbinding van Overveen met Haarlem thans in derdaad te wensuhen overlaat. Adressanten hebben daarentegen ernstige bezwaren togen de doortrek king van deze tramlijn langs den Bloe- mendaalsclicn straatweg en den Noor der-Stationsweg, en zulks om de na volgende redenen lo. omdat die doortrekking ernstig gevaar oplevert voor de veiligheid van de talrijke voetgangers en wielrijders. Sedert de invoering der automobie len mag zonder vrees voor tegen spraak worden beweerd, dat de Bloe mendaalsclieweg nu reeds te smal is voor de eischen van het steeds toene mend verkeer. Komt er echter nog een electrische tramlijn bij, dan kun- n c n ongelukken niet uitblijven, voor al met het oog op de \ele en soms vrij scherpe bochten. 2o. omdat de fraaie Bloc-menda-nl- sche straatweg, met ziju prachtige ergezichten, door de onooglijke bo- engrondsche geleiding van een elec trische tramlijn In hooge mate zou worden ontsierd en onherstelbaar be dorven 3o. omdat de forensen, die juist den aanwas der bevolking uitmaken, hun woonplaats in hoofdzaak van Amster dam hierheen verleggen met liet doel om na volbrachte dagtaak de onver mijdelijke drukte en net geraas van de groote stad t$ kunnen ontvlieden, eu hier de rust en de stilte vinden, die zij voor hun gezondheid en die van bun huisgezin noodzakelijk achten, terwijl die rust natuurlijk door een tramlijn door de kom dor gemeente ernstig zou worden gestoord. 4o. omdat geen enkel verkeersbelang de doortrekking van Oven een naar Bloemendaal eischt, daar de bewoners van Bloemendaal thans reeds een tramlijn naar Haarlem hebben en die van Overveen door een lijn van Haar lem naar het raadhuis, of desnoods naar station Overveen, voldoende zul len zijn gebaat. De bewoners van beide Üeelen der gemeente zullen alsdan zoowel een spoor- als een tramweg lot hunne be schikking hebben om naar Haarlem e.i Amsterdam to komen en op een af stand van circa 21/2 K.M. zal onze gemeente alsdan niet minder dan vier verbindingen met Haarlem bezitten, waardoor stellig aan alle redelijke eisüliou kan worden voldaan. Dat er echter eenige wezenlijke be hoefte zou bestaan om deze vier ver keersmiddelen onderling door een electrische tramlijn to verbinden, moet door adressanten ten sterkste worden ontkend. Om alle deze redenen nemen adres santen de vrijheid, zich tot uwen raad te wenden met het eerbiedig doch dringend verzoek, het voorloopig be sluit iu dien zin te willen wijzigen, dut de ontworpen tramlijn van Haar lem haar eindpunt vinde aan het raad huis of desverkiezend aan het station te Overveen. Overveeu/Bloemendaal, April 1912. met den inhoud van welk adres de vereeniging zich niet kan vereenigen. gehoord de besprekingen ten gunste van ten dergelijke verbinding, waar uit huur gebieken is, dat de algemeene belangen van de gemeente Bloemen daal teil zeerste zullen worden bevor derd indien Bloemendaal met Haar lem op deze wijze wordt verbonden spreekt den v euscJi uit, dat liet ge meentebestuur van Bloemendaal bo venstaand adres voor kennisgeving moge aannemen, zich ten gunste van de bier besproken verbinding moge verklaren en in dezen geest een be sluit neme en besluit, dat deze motie, voorzien van. een toelichting, ter kennis bet gemeentebestuur voornoemd zal worden gebracht. Toelichting. Adressante wenscht deze motie als volgt toe te lichten In het adres door 145 ingezetenen van Bloemendaal en Overveen aan den gemeenteraad van Bloemendaal verzonden, worden tegen den aanleg der tram de volgende bezwaren geuit: le. omdat, enz. Te dezen aanzien wenscht adressan te de aandacht tc vestigen op de vele nauwe straten in andere plaatsen san ons land, welke ook door een elec trische tram doorreden worden, met nome de Damstraat en Jansstraat te Haarlem, benevens verschillende dere nauwe straten aldaar, waar eer lang do electrische tram. met welker railsleggtng reeds een begin is ge maakt, zal rijden. Voorts de Vijzel straat. Joden Broost raat, Haarlem merstraat en Haarlemmerdijk, de Paardensteog en de eilandenbuurt te Amsterdam, de Breedstraat en Vleer- straat te 's-Gravenhage en zoovele an dere nauwe straten in verschillende groote steden, waar de passage van allerlei soorten van rijtuigen en voet gangers die van den Bloemendaal- scheweg honderdvoudig overtreft, en .-.elke straten meerendeels smaller zijn dan de Bloemendaalsclieweg. deze gegevens meent zij de gevolgtrek king "te kunnen maken, dat de in het bedoelde adres der 145 ingezetenen geuite vrees, als zou de doortrekking ernstig gevaar opleveren voor de vei ligheid van voetgangers en wielrij ders. overdreven mag worden ge roemd Voorts ontkent adressante, dat de Bloemendaalsclieweg voorzien is van \eie en soms vrij scherpe bochten, waardoor ongelukken niet kunnen uitblijven. Wie de moeite doet. dezen weg aan een onderzoek dienaangaan de te onderwerpen, zal duidelijk wor den, dut de weg alleen flauwe boch- len heelt. Op de wijze van de 145 adressanten reder.eerende, zou zoo goed ais nergens ter wereld een tram kunnen rijden. 2e. omdat, enz Adressante wenscht te dezen aan zien op te merken, dat de prachtige vergezichten yan den Bloemendaal sclieweg af niets te maken hebben met dc bovengrondsche geleiding op den weg zelf. Voorts koestert adiessante de gegronde hoop en spreekt dienaan gaande als hare verwachting uit, dat deze geleiding niet onooglijk zal ordeu en dat de fraaie geleidingen -i zoovele andere gemeenten in ons land aangebracht ten dienste eener electrische tram, als voorbeeld zullen worden genomen en spreekt zij gaar ne haar vertrouwen uit in den goeden smaak en zin voor het schoone van riet gemeentebestuur. 3e. omdat, enz. Adressaute wenscht te dezen aan zien de overdrijving, vervat in het be weren der 145 onderteekeuaren, als zoude hun gezondheid en die van hun huisgezin nadeel worden toegebracht door de nabijheid der tram, onder het oog te breugen, terwijl het slechts be trekkelijk weinigen zullen ziju, wier rust door een tramlijn door de kom der gemeente zou worden verstoord. Adiessante beschouwt iict derhalve als eene onbillijkheid, indieu een voor het algemeen zoo nuttige zaak als de onderhavige, zou afstuiten op deze i. gezochte "bezwaren van enkelen. 4e. omdat, enz. Adressante wenscht te dezen aan zien de aandacht te vestigen op de be hoefte die bestaat om Bloemendaal met Oveneen te verbinden, eene be hoefte, die zich aan beide zijden drin gend en steeds grooter .wordend, laat gevoelen. Voorts wil adressante deze gelegen heid te baat nemen om te zeggen, dat eene verbinding met het Noordelijk gedeelte van Bloemendaal, waaronder ook het gesticht „Meer en Berg" met zijne talrijke bewoners, haar zeer wenschelijk voorkomt en sjireekt zij de hoop uit, dat deze, zoo zij niet da delijk kan worden aangebracht, met tertijd tot stand zal komen. Alles samenvattende, verlclaart de adressante ten overvloede, dat zij ern stig van ineening is, dat het voor onze gemeente een groot en onafwijsbaar belang mag worden genoemd, indien de tramaauleg als bedoeld tot stand kernt en lieeft zij derhalve de eer, Uw gemeentebestuur met beleefden aan drang te verzoeken, eene concessie aan de Noord-Zuid-Hollandsche Elec trische Tramweg-Maatscliappij wel te willen verleenen ook ten opzichte der doortrekking van de lijn naar Bloe mendaal. SCHOTEN. DiafstaU Door de politie is een man aange houden, verdacht van diefstal van lijfgoederen, ten nadeele van de fa milie W. alhier. HAARLEMMERLIEDE C.A. Raadsvergadering op Vrijdag 14 Juni 1912, des voormiddags te 10 uur. Agenda: 1. Ingekomen stukken en mededee- lingen. 2. Benoeming onderwijzeres aan de O. L. School te Spaarnwoude. 3. Af- en overschrijvingen enz. Be grooting 1911. 4. Wijziging Begrooting dienst 1912. 5. Vaststelling staten oninbare pos ten Hoofd. Omslag en Hondenbelas ting, dienst 1911. 6. Gasverlichting, De heer H. A. Vrijer alhier Is be- oemd tot ambtenaar ter secretarie der gemeente Haarlemmerliede en Spaarnwoude te Halfweg. BEN'NEBROEK. Getrouwd L. vau Rerkel en J. Mense. HALFWEG. Belangrijke veiling. Woensdag had alliier de afslag plaats der 2 boerderijen met circa 120 H.A. land in den Groote IJpolder; in bod gebracht op 1359.200, werd een en ander nu verkocht in 12 pcrceelen, te zanten voor f363691 of ruim f3000 p. H.A. IJMUIDEN. Heden ontvangt IJmuiden bezoek au de gedelegeerden der Internatio nale besturen van Spoorwegmaat schappijen, dio tijdelijk tc Amstcr- jdam vertoeven, tot regeling van bet i'iternatioiiaal verkeer van doorgaan de waggons. Het gezelschap bestaat uit een 2i0-tal dames en hoeren uit alle landen van Europa, en zol den tocht naar hier doen per extrabool, aangeboden donr Int gemeentebe stuur van Amsterdam, Doel van het bezoek is bezichtiging vae de haven- n sluiswerken, het seinwezen voor itgaande en binnenkomende stoom schepen, de visschcrshaven, dc- Rijks- wschh&llcn enz. Der extra trein zal het gezel-raap de terugreis riaar Am sterdam maken. ZANDVOORT. Bij den uitgever F. Saaf te Zand poort is liet bekende Handboekje \oor Zandvoort verschenen in twee tulen, Nederlandsen en Duitsch. Het ziet er keurig en welverzorgd u:t, bovat alle opgaven, die badgas ten en toeristen kunnen wenschen en bovendien een duidelijke kaart van Haarlem en omstreken. I Boekje zal, naar wij liopen, veel geraadpleegd worden. EEN KWAKZALVER. Voor het kantongerecht te Gouda had zich te verantwoorden Jacob Hol- iundei, van Amsterdam, wegens het op de weekmarkt te Gouda uitoefe nen van het beroep van geneeskundi ge, zonder tot dat beroep te zijn toe gelaten. Hij had een eeltzw eer op een tiand behandeld. De ambtenaar van het O. M. eischte f 150 boete, subsidiair 60 dagen tiech- lenis. DE COKES-OVEN MAATSCHAPPIJ. Gistermiddag werden voor de Aiu- steidamscbe rechtbank nog verschil lende getuigen gehoord in de zaak van J. Veldhuizen Jr., steenkolenhan delaar, beklaagd, dat liij, om zich zelf of anderen to bevoordeelen, hooft doen stijgen de koers der uuiui&elou Cokes-Oven Maatschappij, door het verspreiden van leugenachtige be richten. t Verhoor liep voornamelijk over de vraag of beklaagde wist, dat de ovens niet ter verkoop beschikbaar waren. De getuigen beantwoordden die vraag bevestigend. Beklaagde bleef ontkennen. De ver dere behandeling der zaak werd tot Vrijdag verdaagd. vijfhuizen: Dinsdagavond omstreeks half zev- ven is een vijfjarig dochtertje van den heer C. van G., wonende te 5 ïjf- huizen, overreden door den vracht rijder H. v. W de boerenwagen l>eladen met kalk. Zij liep achteruit den weg op, zoodat de stuurman zijn paard niet meer kon houden, en zij onder den wagen terecht kwam. Deerlijk gewond aan armen en go- zicht werd zij er onder vandaan ge haald. Do geneesheer gelastte dade lijk haar te doen vervoeren naar het St Elisabeth's gasthuis te Haarlem. Haar toestand is ernstig. Woensdagmorgen was de vrouw van den heer G. v. ii. bezig aan het hooien, waarbij zij bij ongeluk een hooivork in haar oog kreeg, zoodat er dadelijk geneeskundige hulp moest worden geTïaata. De geneesheer con stateerde, dat het gezicht geen ge vaar loopt, maar dat zij er langer, tijd door geplaagd «al"worden. Dit ongeval liep dus nogal betrekkelijk goed af. maar de vrouw lijdt hevige pijnen. Rechtszaken Gemengd Nieuws STAKING BIJ DE HOLLAND-AM^ R1KALIJN TE NEW-YORK. Uit New-York wordt geseind: Iu Iloboken staken vierhonderd bootwerkers, in dienst der Llolluud- Amerika-lijn, wegens het in dienst no nen van niet bij de vakvereoniging angesloten arbeiders. DE „HAUPTMANN VAN KöPENICK". Uit Louden is in Berlijn het be richt ontvangen, dat Wilhelm Voigt, de onvergetelijke llauptmann vnn Köpenick, doodarm in een ziekenhuis overleden is. TREURIG ONGELUK. Omdat een wapenhandelaar een re volver aan een dertienjarigen knaap heeft verkocht, en omdat de jongen niet wist, dat liet wapon geladen was. heeft er een treurig ongeluk to Lu- Gurenne-Colontbes plaats gehad. Zonder iets aan zijn ouders te Zég gen, kocht Adrien Maquin, de knaap in kwestie, een paar dagen geloden oen revolver. Toen zijn ouders dit te weten kwamen, wilden zij hun zoon dit wapen afnemen, maar deze ver borg de revolver onder zijn matras. Toen zijn moeder hem den volgenden ochtend kwam wekken, zei de knaap: ,,U denkt zeker, mama, dat ik dc re volver niet nteer heb. want u hebt baar nergens kunnen vinden. Ik hel» haar onder mijn matras weggestopt, vees niet bang, want ik heb er al de patronen uitgenomen." Hierop haalde hij het wapen te voorschijn, om te bewijzen, dat hij waarheid sprak, richtte lnj de revolver op zijn moeder en haalde den trekker over. Zoouls zoo dikwijls liet geval is, had hij zich vergist eu had hij één patroon ovor het hoofd gezien. Een losbran ding volgde, en de kogel trof zijn moe der in liet hoofd. Mevrouw Makuin werd onmiddellijk naar het hospitaal vervoerd, waar de kogel verwijderd erd. maar des avonds stierf zij on der hevige pijuen. DE GOUDMIJNEN AAN DE LENA Een telegram uit Petersburg meldt: De minister van politie heeft een bekendmaking uitgevaardigd voor de goudmijnen aan de Lena, dat arbe» aers, die de door de maatschappij aan geboden voorwaarden niet willen aannemen zullen worden behandeld als personen zonder bepaald beroep. Ingevolge daarvan worden zij gesom meerd, om binnen een week hun ach terstallig loon bij den ingenieur van het district ie innen en tia afloop van den gestelden termijn te vertrekken. Degenen, die dan niet vrijwillig, na het innen van hun loon vertrokken zijn, en zich ook niet aan de voor waarden van de maatschappij willen onderwerpen, zullen met geweld wor den uitgezet LAAGHARTIGE MOORD. Te Parijs is in den nacht van laan- dog op Dinsdag op geheitnz nnige wijze een hotelhoudster in d< wijk van Porte-St. Deins vermoord. Waarschijnlijk zijn de schuldigen twee logeergasten, die zich Maandag avond tegen twaalf uur aanmeldden. Niemand in liet hotel heeft icU bij zonders gehoord. Het lijk vertoont geen enkele verwonding. De arme» waren vastgebonden en dc mond wa« dichtgcsuoerd. De kasten bicken door- 1 z cht. Vermoedelijk hebben de moor- {denaors. van wie geen spoor ontdekt is, een bedrag van Kl» frs. meegeno-

Haarlem's Dagblad | 1912 | | pagina 7