HAARLEM'S DAGBLAD. TWEEDE BLAD. DE MILLIONAIRS langzamerhand ten einde loopt. In alle geval de oproep tot de staking in het heelc land is op een misluk king uitgeloopen. De eenigc moeilijk heid schijnt de kwestie te zijn ot de stakers, wier plaats intusschen aan anderen is vergeven, weer zullen wor den aangenomen. Volgens de ambtelijke opgave van het bestuur van de haven van Londen waren Zaterdag 8213 arbeiders aan 103 scheten aan het werk. llitrlii. UIT DE SPAANSCHE KAMER. De Kamer heeft over de begrooting van buitenlandsche zaken beraad slaagd. Carialcjas zei, dat de onder handelingen tusschen Frankrijk en Spanje spoedig tot een einde zullen worden gebracht. Wij moeten dit wen scben aldus de minister niet al leen omdat we dan meer vrijheid van beweging zullen hebben tot de ont wikkeling van onze binnenlandsche politiek, maar ook om onze actie in Marokko ter vervulling van onze ze delijke en materiêcle plichten nader te bepalen. HET PORTUGEESCHE MI NISTERIE. Het ministerie is als volgt samen gesteld: Duarte Leithe eerste minister en binnenlandsche zaken, Correa Le- mos, justitie, Vasconcellos, buiten landsche zaken, Barros Cueiros, fi nanciën, Barret, oorlog, Femandes Cos<a, marine, Augusto Barreto, open bare werken, Cerveira, koloniën. DB TOESTAND IN CROATIë. Uit Agram wordt geseind, dat daar sinds den aanval op den landvoogd van Croatie een waar schrikbewind heerscht. Thans heeft de politie meer dan 80 scholieren van den leeftijd van 1tot 16 jaar gevangen genomen, daar zij verdacht worden tegen de huidige regeering samen te zweren I De bhuleu van Agram mogen de ramen der jongelieden niet publiceer ren. Er heerscht overal strenge cen suur. De overheid gelooft een groot politiek complot op het spoor te zijn, dat groot-Croatische en groot-Servi sche propaganda drijft. DE NEGEROPSTAND OP CUBA. De Cubaansche gezant te Berlijn heeft het volgende telegram van presidant Gomez uit Havana ontvan gen: De rcgeeringstrocpen hebben de negerrebellen in de nabijheid van Ja- ra Hueka totaal verslagen. De negc-rs streden onder bevel van de twee ban dieten Estenor en lbonet. De brand stichters en plunderaars lieten hun geweren en munitie in den steek. Bo vendien werden 100 paarden, kleeding stukken en proviand door de troepen van Gomez buitgemaakt. Het aantal doödén en gewonden is aanzienlijk. De vluchtelingen worden door de re- geeringstroepeii, die geen pardon ge ven, achtervolgd. Binnenland GEDENKSTEEN JAN'-MAYEN- EILAND. Door den beer J. G. M. v. d. Brand, steenhouwer te 's-Gravenhage is voor rekening van het Koninklijk Neder- landsch Aardrijkskundig Genootschap oen gedenksteen met inscriptie ver vaardigd, ter herinnering aan Out- gert Jacobsz. v. Grootebroek en zijne zes Hollandsche makkers, die in April 1634 op bet Jan-Mayen-Eiland bij No- va-Zembla bij een poging tot over- wintering zijn bezweken. Deze steen zal binnenkort door een Engelsche Noordpool-expeditie op dat eiland worden geplaatst. De steen is vervaardigd uit Noorsch graniet en bevat het opschrift, in zwarte letters: Oui.gert Jacobsz van Giootebroek en zijne 6 Hollandsche makkers zijn in April 1634 hier be zweken, bij cene poging tot overwin tering." DE KAMERVERKIEZING IN 1913. Bij de centrale libêralo kiesvereeni- ging ,,DrentMna", is van den afge vaardigde dr. P. H. Roessïngh, be richt ontvangen, dat hij voor een eventueelo candidatuur voor het lid- ïnaatscnup der Tweede Kamor in het district Eiuinen, zich wederom be schikbaar stelt. DE FRANSCHE BANDIETEN IN NEDERLAND. Reeds is melding gemaakt, van de wederwaardigheden der Fransche autobandieten in België en Neder land. Er werd o.a. meegedeeld, dat de bandieten ergens in Holland een auto stalen om naai- Frankrijk te ko men, doch in België den weg kwijt raakten en m een vijver terecht kwa men. Boeren waren te hulp gescho ten, doch zij konden de auto niet meer op het droge brengen en daarop lieten de dieven de auto zinken on vervolgden te voet hun weg, tol zij in Antwerpen aankwamen. Naar alle waarschijnlijkheid heeft dit relaas betrekking op het volgende: In den nacht van 7 op 8 Februari, omstreeks 3 uur, werd uit de auto bergplaats van het „Hotel des Indes" in de Nieuwe Schoolstraat te 's-Gra venhage, door middel van braak, een auto gestolen. Deze auto werd in een sloot bij De Schans, ongeveer een half uur gaans van Bodegraven te ruggevonden. Te ongeveer 5 uur dien- zelfden ochtend was de auto, waarin zich eenige vreemdelingen bevonden, daar te water gereden. De auto was op een verkeerden weg, een zand weg geraakt, die langs de sloot loopt, uitgegleden en zoo in het water terechtgekomen. Enkele boeren, in den omtrek wonend, schoten toe, doch het mocht niet gelukken hef voer tuig weder op het droge te brengen, dat daarop door de geheimzinnige reizigers in den steek werd gelaten. Het bleek, dat de auto van tiet Ho tel des Indes afkomstig was; de di recteur van het hotel begaf zich des middags naar Bodegraven en herken de zijn eigendom, dat door den va! en liet bad ernstig beschadigd was. DE INTERN. WISSELCONFEREN TIE. Zaterdagmiddag is in de Ridder zaal te 's-Gravenhage geopend de tweede Internationale Conferentie voor het Wissel- en Chèqucrechl. in tegenwoordigheid van de gedelegeer den der 38 deelnemende rijkcD, voor zoover reeds aangekomen; eenige mi nisters, onderscheidene gezanten bij Hr. Ms. hof en eenige andere autori teiten. De minister van Buitenlandsche Zaken, jhr. mr. De Marees van Swin- dern, richtte tot de vergadering een welkomstgroet en verklaarde do con ferentie geopend. BRAVE PLEEGOUDERS. Donderdagavond vervoegde zich aan de woning van het hoofd der school te Willemsoord een jongen. Hij had ergen honger en wilde ook graag den nacht in het huis van den onderwijzer doorbrengen. Volgens zeggen van het bleeke en zwak uit ziende ventje, was hij jl. Dinsdag de woning van zijn pleegouders, J. Hee- ringa te Deventer, orn de zeer slechte behandeling, ontvlucht en had hij se dert dien tijd, dag en nacht onder den blooten hemel doorbrengende, niets gegeten. Hij heette C. v. Looi jen, was 12 jaar oud en door den Voogdij raad te Rotterdam aan de ouderlijke macht onttrokken, in genoemd gezin te Deventer uitbesteed. Do rijkspolitie, er mee in kennis gesteld heeft hem Vrijdag, na beko men inlichtingen naar Deventer ge transporteerd, zoo meldt do Tel. EEN MEEVALLERTJE. Uit Meppel nleldt men aan de Tel Indertijd bleek, dat de gasmeter aan het station alhier geheel defect was en niet het juiste gasverbruik, gedu rende longen tijd, had aangegeven, waardoor de gemeentelijke gasfabriek zeer veel schade leed, ten bate der S S. De maatschappij heeft thans be sloten de schade te vergoeden. En ter wijl men nog bezig is met de staten van het juiste bedrag vast te stellen, beeft de maatschappij alvast f 2000 als voorschot gegeven, om in 1913 vol ledig of te rekenen. In verband daar mede besloot de Raad te Meppel thans den Iloofd. Omslag met f 4000 te ver lagen. WERKSTAKINGEN. De kleiscbippers, die varen voor steenfabrikanten in Zuid-Groningen en Oostelijk Drente, hebben gestaakt omdat de vrachtprijs zou worden verminderd van 55 ct. tot 50 ct. per kub. M. Dientengevolge liggen eeu twintig tal klcischepon reeds stil te Wïu- sciio ter zijl en elders, waar de klei wordt gegraven, welk aantal in de eerstvolgende oagen, volgens de sta kende schippers, nog belangrijk zal worden vermeerderd. ONTROUWE BEDIENDE. Ongeveer eon week geleden is een kantoorbediende van de machine- en rijwielfabriek Hollandia te Amster dam er van door gegaan, niet medene ming van ongeveer 900 gulden, die hij voor de firma had geind Hij heeft de firma nog in kennis gesteld, dut bij naar Engeland was gevlucht, vermoe delijk om de politie te misleiden. Za terdag werd hij door iemand herkend MAANDAG 17 JUNI 1912 Er ontlastte zicli een hevig onweer met hagelslag boven het dorp F.pe. Do bliksem sloeg zonder brand te ver oorzaken in 't woonhuis van den heer B Veldman. Een deurkozijn werd be schadigd, een stuk steen uit den muur geslagen, een scheldraad in de gang versmolt, een ruit brak, de telefoon- en de electrische geleidingen zijn stuk en een paal voor 't huis werd ge heel vernield. Op villa „WilheJmina" sloeg de bliksem op den afleider zon der schade aan te richten. INSPECTIEBEZOEK AAN NIEUWE- DIEP. De tijdelijke Minister van Marine, de heer Colijn, vertrekt a s. Dinsdag avond naar Nieuwediep ten einde Woemsdag en Donderdag verschillen de marine-inrichtingen en eenige oor logsvaartuigen te bezoeken. WEER B A ARHEIDSBE WEGIN G. De commissie in zake de weer- baarheidsbewegtng is met een gedeel te van haar taak gereed gekomen en za! dezer dagen de resultaten van dien arbeid aan den Minister van Oorlog aanbieden. Intusschen zet de commissie hare werkzaamheden voort HET KONINKLIJK GEZIN, wordt Vrijdagochtend uit Dobbin op Hel Loo terugverwacht. Prins Hendrik der Nederlanden is met gevolg te Berlijn aangekomen. BLOEDVERGIFTIGING. Mej. E. to Oosterhout had een puistje op het voorhoofd, dat zij Dinsdag openkrabde. Spoedig zwol het hoofd erg op, zoodat zij Donder- na een hevig lijden, aan bloed vergiftiging overleed. GOED AFGELOOPEN. Een roeiboot met vier personen is Zaterdagmiddag op de reede te Vlis- sir.gen omgeslagen. Alle drenkelingen werden gered door een sloep van het Belgische loodswezen, welke in de nabijheid was. ARRESTANT ONTSNAPT. Er ontsnapte uit de veld-art.kazer- ne te Utrecht eeu arrestant, die nog al eigenaardig te werk ging. Een onlangs tot stukrijder terugbe stelde wachtmeester, die wegens het aider verlof verlaten van zijn korps zich in voorloopig arrest bevond, greep, toen de arrestantenkamer dcor den korporaal der wacht werd ontsloten 0111 hem koffie te brengen en de korporaal de koffie overreikte, dozen bij den arm, duwde hem in het arrestlokaal, grendelde de deur, liep daarna door de gang der kazerne, nam een rijwiel van het in die gang staande rek en ging er daarmede ijlings van door. Door het lawaai dat thans de korporaal in de arrestka mer maakte kwam men er achter wat eigenlijk gebeurde. Maatregelen die genomen werden om den ontvluchte te achterhalen, bleven tot nu toe vruchteloos. BADWEER! Met krachtigon W.N.W. wind 58 gr. lucht- en 59 gr. watertemperatuur werden Zaterdagochtend de zeebaden te Scheveningen geopend. ZANDBERGEN. Do Manisch.; tot opvoeding van wee zen en andere minderjarigen in t huisgezin ..Zandbergen" zorgde in 1911 voor 2S8 verpleegden. Tot voorzitter van het bestuur werd de plaats van ds. A. J. Adriani te Warmenhuyzen, die om gezondheids redenen had bedankt, gekozen ds. J. D. van Culcar te Bevei'wijk. WATERLEIDING TE HOORN. De gemeenteraad van Hoorn stelde f 260000 "beschikbaar voor de op ie richte waterleiding. „DE HOOF'. Het hospitaal-kerkschip „De Hoop te Lerwick binnengevallen. Alles is wel aan boord. OVERREDEN. Te Oud-Gastel is Zaterdagmiddag aan den Krelingsweg, door de stoom tram, die van Oudeubosch kwam, de li-jarige C. Jongeneelen overreden. De knaap werd door midden gereden. Het ongeluk werd veroorzaakt, door dat het jongetje, naast de tram loo- pende, teneinde op den achtersten wa gen te springen, om mee ie rijden, door een treeplank gegrepen werd. DS. EWOLDT. Men meldt aan De Tel. dat ds. Ewoldt het voornemen lieefi opgevat i 1 de rechten te gaan studeeren. OPVOEDING. Als jo dat loclijke woord je af- ent Keesje, krijg je van mij een cent. O, hoe leuk. oom. Dan zal ik woorden zoggen die minstens eon rijksdaalder waard zijn! ONDER VRIENDINNEN. Mina. Zijn m'n haren niet pracli* tig.' Wat zou jeer voor geveri 0111 ook zulke mooie haren te hebben? Mario. Ja, dat weet ik met. Waf heb jij ervoor gegeven'? Leerling. Meester, mag iemand gestraft worden voor iets, dat bij niet gedaan heeft? Onderwijzer. Neen, natuurlijk niet. Leerling. O, ik heb m'n les niet geleerd. Het kleine, drukke mevrouwtje lag met een zware verkoudheid te bed, teen haar meid wegging. Daarom vroeg zij haar man, naar het verhuur kantoor te gaan en voor een nieuwe te zorgen. Hij ging om tien uur des morgens weg en kwam 's middags te ren drieën thuis. Doodvermoeid -.iel hij neer in een fauteuil naast haar bed. „Waren er geen dienstboden op het bureau, liefste vroeg zijn vrouw. „Genoeg", antwoordde haar man, ,maar zij hebben reeds allen bij ons gediend." Onze Lachlioek DE NIEUWE UNIFORM. Volgens de „Asser Courant zal de nieuwe uniform niet worden gedra gen door de onbereden artillerie en torpedisten. Ook meldt dit blad, dat de ondc-r- scheidingsteokenen der onderofficie ren, de strepen, door eenvoudiger kenieekens zullen worden vervangen. VERVROEGDE WINKELSLUITING TE ROTTERDAM. Voorzitters en secretarissen van de R. K. Middenstandsvereeniging te Rotterdam, afd. De Hanze; het plaat selijk Comité te Rotterdam van het Nationaal Comité voor Vervroegde Winkelsluiting, zeggeu in een adres aan den Gemeenteraad, dat de hier boven genoemde corporaties in sa menwerking met de Handelsvereeni- ging Rotterdam een onderzoek daar ter stede hebben ingesteld naar de wensehelïjkheid van een wettelijk ge regeld sluitingsuur (waarvan het re sultaat als bijlage bij het request ge voegd is): dat uit deze enquête weder om is gebleken, dat het overgroots deel van de betrokkenen een verorde ning te dezer zake wenscht. In 't geheel werden 4000 biljetten uitgereikt. Er kwamen totaal 1741 antwoorden in. Voor vrijwillige sluiting 0111 9 uur verklaarden zich 1007, daartegen 688 antwoorden. Voor een wettelijk gere gelde 9 uur-sluiting 1091, daartegen 024 antwoorden. „KINOCOLOR". De Haarleinscho Maatschappij voor artistieke Kmo-fotografie, welke de kmooolor-voorstellingen in dën Cir cus Carré te Amsterdam geeft, had de leden der „Nederl. Amatcur-Foto- grafen-vereemging" tot het bijwonen der voorstelling uitgenoodigd. Onge veer tweehonderd leden gaven aan deze invitatie gehoor een aantal hun ner, bevoegde beoordeelaars op het gebied der kleurenfotografie, roem den de daar vertoonde films zeer en algemeen was men van moening, dat dit procédé, aJs combinatie van kleu renfotografie en kinematograaf, eeu groote toekomst wacht. DRANKBES TRIJD1NG. Vanwege de Nederlandsche Ver eeniging tot Afschaffing van Alco holhoudende Dranken wordt in de maand Juli in acht provincies een betooging gehouden ten gunste van de drankbestrijding en het stelsel van de plaatselijke keuze, en wel te Winschoten, Leeuwarden, Meppel, Hengelo, Baarn, Heïlo, 's-Gravenha ge en Oosterbeek. Met uitzondering van die te Meppel en Hengelo wor den deze betoogingen gehouden op Zondag 7 Juli. Door bijzondere om standigheden worden de bijeenkom sten te Meppel en Hengelo gehouden op Zondag 14 Juli. Zie vervolg Binnenland op pagina 3, Tweede Blad. Buitenlandse^ Overzicht De ooi-leg tusschen ttillim Turkp Terwijl men in diplomatieke krin gen te Wecnen gelooft, dat Italië eer lang Chios, maar niet Lesbos of Lem- nos zal bezetten, overliecrscht te Konstantinopel de opvatting, dat cr ccn ernstige aanval op do Dardanel- len op handen is. Voor zoover men zien kan, zijn zoo wordt int Konstantinopel geschre ven de militaire maatregelen, die er tegen genomen zijn, goed overlegd en voldoende. Turkije trekt aan de Dardanellen een heel leger samen. In dien do Italianen aanvallen, zou, daal de aanvallers altijd voor een oogen- blik in het voordeel zijn, een landiug van do Italianen in de golf van Xeros kunnen gelukken en bij ccn snelle, krachtige leiding van den aanval tc land en te water is een tijdelijk sla gen van den aanval op het heelc schiereiland Gallipoli en aan den Aziatische» kant niet onmogelijk. Daardoor zou in het gunstigste geval de Zee van Marmora geopend zijn. Of de Italianen dan de behaalde voordee- len kunnen handhaven en nog verder kunnen gaan, zal van de houding van Rusland afhangen. Volgens de opvatting die men te Konstantinopel heeft, is het zeker, dat de Italiaansche vloot voor Kon- stant'iiopol evenmin den Sultan als do regeering zou vinden, die naar het binnenland van Europeesch Turkije zouden trekken. De Italianen zouden misschien spoedig moeite ondervin den niet het aanvullen van hun strijdkrachten en hêt vernieuwen van hun voorraden. Het is onwaarschijn lijk, dat zij de Dardanellen en het i schiereiland Gallipoli tegen een Turksclien tegenaanval te land lang zouden kunnen houden en daarom valt niet de mogelijkheid te rekenen, dai de Dardanellen zich achter dc Italiaansche vloot zouden sluiten. Indien to Konstantinopel geen bloed bad onder de Christenen wordt aan gericht wat denkbaar, maar on waarschijnlijk is, daar de Turken, die de leiding in handen hebben, wel we ten. dat het dan met Europeesch Tur kije gedaan zou kunnen wezen is een tussclienkomst van Rusland de eenige gunstige mogelijkheid voor Italië, want kanonschoten tusschen Russen en Turken aan den Bosporus zouden een sein wezen, waarop de Balkanstaten al lang wachten. De Turken zullen dus zelfs tot, hoogen prijs een wrijving met Rusland ver mijden. De tegenwoordige, niet sterke bezetting van den Bosporus heeft naar het schijnt slechts theoretische beteekenis. I11 de tegenwoordige om standigheden zou men de Russen niet als vijanden ontvangen, maar op alle mi>gclijke manieren aan hun wen- schen tegemoet trachten te komen, oni den Italianen geen kans te geven. Volgens sommigen zou dc stelling van do Turken op het schiereiland Gallipoli en op den Aziatischcn oever niet overrompeld kunnen worden, maar een stelselmatig optreden van een heel Ilali.aansch landingsleger vercischcn. Dit Oostenrp-Hongarlje. De legercommissie uit de Oosten- rijksche Kamer heeft wetsontwerp op do legerliervorming aangenomen. De behandeling van do legerwet gaf in dc Hongaarselie Magnutenkamer aanleiding tot een zeer geanimeerd debat. Graaf Dcssenffy stelde voor het ont werp terug to zenden naar do Kamer, opdat het daar dan overeenkomstig dc bepalingen van dc Grondwet zou werden beliai deld, daar het thans was aangenomen met schending van het reglement van orde. Dit voorstel werd door verschillen de sprekers verdedigd, door andere echter bestreden. Ministerpresident Lukacz verklaar de, dat er iets onwettigs was gebeurd. Er ie weliswaar gezondigd tegen het reglement van orde, maar dat is al leen een reglement, geen wet. Dit zon digen tegen den vorm was, zei de minister-president, absoluut noodig geweest en hij ontkende, dat de aan neming van het ontwerp den eerbied, aan dc wet verschuldigd, had ge schokt. Veeleer heeft de waardigheid van dc Kamer geleden door het ver- ze», van de minderheid tegen den wil der meerderheid. Er behoefde waar lijk geen voldoening tc worden gc- eischt voor de fout tegen den vorm. Bovendien zou de terugzending tot conflicten tusschen de beide Kamers leiden. De staking le Lenden. Uit Londen wordt nog geseind: Mies wijst er op dat de staking Feuilleton Naurhet Engelse li door E. F' h i 111 p s O p p e n li e i m. 15) Hij gaf vlug eenige instructies aan een klerk, dien bij had geroepen, toen nam hij een bedrukt vel papier met prijzen uit een niacliine, die vlak bij zijn elboeg sloud. Als hel oorlog moet zijn, bromde hij. dan zullen wij een hardon strijd te strijden hebben, maar ik begrijp niet, waarom hij met ons wil breken. De klerk kwam weer de kamer in. Er is bier een jonge dame, zei hij, die u wensebt te spreken, mijn heer. Naam vroeg Weiss korlaf. Miss Virginia Longworth, ant woordde hij. Weiss en Littleson wisselden vlug samen blikken. Laat haar dadelijk binnen, be val Weiss. Wat denk je, dat dit betee- fcent vroeg hij, zich tot Littleson Wendend. De jonge man had geen tijd om te antwoorden. Bijna onmiddellijk werd Virginia in het kantoor binnengela ten. Zij zag heel bleek en had donke re kringen om haar oogen. Stephen Weiss stond dadelijk op en Littleson haastte zich haar een stoel aan te bieden, maar zij nam er geen notitie I van. Zij konden zien. dat zij aange daan was, en het scheen haar eenigs- zins moeilijk te vallen te beginnen met hetgeen zij te zeggen had. Waarmee kan ik het genoegen hebben u van dienst te zijn, Miss Longworth vroeg Weiss. Ik hoop, dat u gekomen is om mij te vertel len.... Ik ben gekomen om u te vertel len, dat ge beiden dieven zijt, viel zij hem in de rede. Als ge mij dat papier niet teruggeeft, dan ga ik zonder mijn oom er in te kennen, naar het politiebureau. De mannen wisselden vlug blikken. Voor Littleson scheen plotseling een licht op te gaan. Hij trok Weiss ter zijde. Stella beeft het machtig weten te werden, fluisterde hij op eon toon van triomf. Zie op de beste manier van dat meisje af te komen. Dat meent zij stellig. Weiss keerde zich om en keek haar in het gelaat. Waarde Miss Longworth, zei hij. een dief zou ik geweest zijn als ik er de gelegenheid voor gehad had, en een dief zou ik van u gemaakt heb ber» als u dat document voor mij ge- stelen had, omdat ik het als ons eigendom beschouwde en ik het zede lijk recht had het lot mij te nemen. Maar een feit is het, dat wij het niet gekregen hebben. Toen uw naam hier werd aangediend hoopte ik, dat u het voor ons zou meebrengen. Heeft u bet met gekregen her haalde zij minachtend. Op mijn eerewoord, wij hebben hel niet verklaarde Littleson. Misschien, zei ze, zich tot hem wendend, wil u ontkennen, dat u het was, dieinijn nicht Stella aanspoorde om haar eigen vader te bestelen. Weer wisselden de lx-ide mannen snel een blik. De veronderstelling van Littleson was dus toch juist geweest. Aan Stella was gelukt, wat de ande ren niet gedaan hadden kunnen krij gen 1 Wij weten niets van Miss Duge, zei Littleson, ook hebben wij geen document noch eenig bericht daar over ontvangen. Als Miss Stella het gestolen heeft, dan heeft zij het niet aan ons gebracht. Dat is alles, wat ik u kan vertellen. Virginia las de waarheid op hun gelaat. Zij wendde zich af. O. ik begrijp er niets vnn zei ze. Misschien heb ik mij vergist. Ik zal heengaan. Zij snelde haastig naar buiten en stapte in de automobiel, die op haar stond te wachten, en reed naar het toen hij op het Sophiapleln tc Amster dam rustig aan het wandelen was. Een politieagent werd gewaarschuwd die den ontdekte naar het posthuis Rcmbrandtplein overbracht. Juist vóór het politicbureau wist de aange-1 houdeno zich evenwel los te rukken, doch werd terstond achtervolgd. Een Klopjacht ontstond. De vluchteling holde den Kloveniersburgwal op, maar geen kans meer ziende zijn ver volgers te ontkomen, sloeg hij de Zanddwa.rsstraat in en verraste daar eer» juffrouw in haar woning met zijn plotselinge tegenwoordigheid. Hij ver- stepte zich onder haar bed. Do inmid dels aangekomen politie wist den da der niet dan 11a hevig verzet, waarbij hij de polit-ie nog met een niet 6 patro nen geladen revolver bedreigde, naar het politioposthuis terug te brengen en van daar geboeid naar liet bureau Overtoom,, Op hem werden nog 625 gulden ge vonden. BENZINE-ONTPLOFF1NG. Zaterdagmorgen had in den win kel hoek le Helmersstraat en Rh ij 11- vis Feitlist raat ie Amsterdam, waar gevestigd is do fietsenzaak en repa ratie-inrichting van de firma Hille- braTid en Van Voortlruisen, een ern stige benzine-ontploffing plaats, ge lukkig zonder persoonlijke ongeluk ken to veroorzaken. Toen de heer H. met een benzine lamp in de reparatie-inrichting bezig was, ontplofte de benzine, met bet gevolg, dat de winkel spoedig in brand stond en een van de groote winkelruiten verbrijzeld werd. De brandweer, die spoedig tor plaatse was, bluschte het vuur met behulp van do koolzuurspuiten. De heer H. kwam met den schrik vrij. Een wea-k- ster, die zich toevallig in den win kel bevond, kreeg een toeval en moest per rijwiel-brancard naar het Gasthuis worden overgebracht. EEN CONCERT- EN SCHOUW BURGGEBOUW TE HENGELO. Op het terrein der oude gasfabriek te llengelo zal een nieuw concert- en schouwburggebouw verrijzen. De kosten worden geaamd op f 120.000. VERDRONKEN. De matroos Van der Heijden van de sleepboot John Bull is in de ha ven te Vlissingen gevallen en ver dronken. GESTIKT. In een onbewaakt oogenblik is bet kind van T' H., te Hank, gem. Dus- een, ih een regenton gievaJlen en gestikt. BRANDEN. Te Winschoten is de lakfabriek van do firma II. Addens Jr. door onbe kende oorzaak uitgebrand. Do brand weer kon do aangrenzende perceelen behouden. Alles was verzekerd. Een lakstckersknecht kreeg brandwon den. Te Delft is in den nacht een boe renwoning nan do Brnssorskade af- 'gobro.nd. Een stoomspuit van dc gist fabriek bluschte het vuur. SCHEDELBREUK. De 18-jarige molenaarsknecht S werkzaam op den Kopkensnvolen te Heerierheide, is door het molenrad gegrepen en aan een schedelbreuk overleden. ONWEER. Bij C. P. C., to Kienum, zijn drie koeien door den bliksem doodgesla gen. Vrijdag is te Hengforden, gem. Olst, do woning van H. Dijkhof, door het inslaan van den bliksem, geheel uitgebrand. Terwijl het onderwijs in vollen gang was. sloeg de bliksem in de electrische geleiding in de school aau den Bornschen struatweg te Ambt- Almelo, waardoor een begin van brand ontstond achter do klok (welke dient tot regeling der electrische ver lichting van den Bornschen straatweg en geplautst is in eeu schoollokaal). Door het contact, dat plaats vond, werden de electrische lampen op den weg ontstoken. De brand werd spoe dig gebtuscht; dc kinderen kwamen met den schrik v rij. adres, dat Stella haar had opgegeven. Het was een soort van familiehotel en een jongen in de hal bracht haai in de lift naar de verdieping, waarop Stella haar kamers had. Zij ukto aan. Stella deed zelf open. Zij deinsde ach teruit, toen zij zag wie haar bezoek ster was. Jij hier I riep zij uit. Virginia stapte de kamer binnen. Ja antwoordde zij. Wat heb je mot het document gedaan, dat je uit het brandkistje gestolen heb? Stella sloot de deur en keek baar nicht peinzend aan. Zij was blijkbaar druk bezig geweest met pakken. Ja ponnen en hoeden lagen over het bed verspreid, on in de kanier daarnaast was dc kamenier bezig de kasten leeg te halen. Stella deed de tusscheudeur op slot Waarom ben je hier gekomen zei zo tot Virginia. Jo veronderstelt toch zeker niet, nu ik zooveel gewaagd heb. om een ding machtig te worden, dat ik het nu weer op zou geven. O je behoeft mij met aan te kijken als of jc plan was mij te bespringen. Ik heb het bier niet gebracht, dat kan ik je verzokoren. Uren geleden heb ik er aJ afstand van gedaan Ten behoovo van wien 7 vroeg Virginia. Dat zal mijn vader misschien eens uitvinden. antwoordd»> Stella. Ik begrijp eigenlijk niet. dat hij er iets moe te maken heeft. Do mannen. dis voor hun dwaasheid zullen moe- te a betalen, hebben dat ook verdiend. Ik heb gemerkt, dat mijn vader te slim was, 0111 zijn naam bij de hunne er onder te zetten. Je bedoelt dus, vroeg Virginia, dat je het niet aan Mr. Littleson en zijn vrienden gegeven hebt Neen lachte Stella ofschoon zij er mij honderdduizend dollars voor geboden hebben. Virginia ging op den rand van het bed zitten. Zij had den geheelen nacht niet geslapen en ook niet ontbeten. Stella, zei ze, haar nicht met haar groote oogen vol tranen aankij kend, terwijl haar stem onvast werd. je hebt iets heel, heel wreeds gedaan. Je hebt mijn bestaan verwoest. Je va der heeft zooveel voor mijn familie gedaan, en nu zal hij daarmee ophou den en mij naar hen terugzenden. Je kan niet begrijpen, wat het zeggen wil weer aan zoo n armoede ten prijs gegeven tc worden. Niet om mijzelf trek ik het mij zoo aan, maar ter wil le van mijn familie. Ik begrijp niet, antwoordde Stel la, hoe mijn vader er jou een ver wijt van kan maken. Virginia schudde droevig het hoofd. Je vader is een van die mannen, zei ze. die alleen naar het resul taat oordeelt. Hij vertrouwde mij, en of het mijn fout was of tegenspoed, dat vertrouwen is beschaamd. Stella is het voor jou van zoo groot belang dat papier te behouden? W aarom breng je liet met terug cn sluit vrede met je vader? Ik zou met pleizier heeu willen gaan; ten minste zoo lang tot hij het terug heeft- Begrijp je niet, dat voor m;j het gevoel, dat ik zoo tegengevallen ben, heel onaangenaam is. vooral omdat luj steeds zoo vrien delijk voor mij was.' Stella glimlachte een beetje bittot Nu is het mijn beurt, zei zo, je te vertellen dat je mijn vader niet begrijp!. Hij zou net mij nooit verge ven én ik wensch dat ook niet. Als je denkt dat ik liet werktuig van de heeren Littleson en Weiss was, dan vergis jij je. Wat ik deed, deed ik tor wille van den eenigen man dien ik ooit heb liefgehad. Zijn naam doet er niet toe, ook niet wie hij is. Maar als dat mijn vader gelukkiger kan ma ken, dat kun je hem vertellen dat zijn vrienden niets veiliger zijn dan z;j waren toen het papier in hun be zit was. Virginia keek treurig de kamer rond. Ga je op reis? zei ze. Ik ga naar Europa, antwoordde Stella. Ik baat Amerika. Ik haal de gebeele atmosfeer hier. Hot is een laag. onnatuurlijk leven. Ik zal trach- ergens te gaan wonen waar de mon- schen eenvoudiger zijn. en waar het leven niet Ivestaal uit spelen; intri geeren en onzinnige weelde. Dat allot verveelt mij doodelijk!

Haarlem's Dagblad | 1912 | | pagina 5