lier, Von Befchmann Ilollweg, de Tsaar door den minister-president Kokowzcf. Do reis van den Keizer wordt hier beschouwd als een tegen bezoek voor do ontmoeting in Pots dam. PORTUGEESCHE MONARCHISTEN? Uit Brugge wordt nog geseind: „Het parket zet het onderzoek in zake het stoomschip „Vos", dat te Brugge is aangehouden, ijverig voort. Op last, van den minister van justitie, wordt thans gezocht naar de leiders der sa menzwering. Op do oerste aanvraag van Portugal, zullen de voornaamste samenzweerders liet land uitgezet worden. Volgens de politie zouden er onge veer 250 Portugeezcn te Brugge en dc nabijgelegen badplaatsen logeeren. Zij vertrekken herhaaldelijk van de cenc plaats naar dc andere.". UIT CHINA. Een telegram uit Peking meldt: Munster-president Tang Sjao Ji heeft in stilte Peking verlaten. Hij weigert terug te keeren en heeft ver klaard, dat hij van plan is ontslag te r-ernen. In antwoord op hot dringend ver zoek van dc regcering, heeft het syn dicaat der zes mogendheden een voor schot van drie millioen taëls toege staan ter bestrijding van direct noo- d'ge uitgaven. DE REVOLUTIE IN MEXICO. Uit de hoofdstad van Mexico wordt geseind, dat de regeeringstroepen ge neraal Zapata bij Mozolos totaal ver sloegen. Er vielen 300 opstandelingen, terwijl Zapata zelf gewond werd. Door deze overwinning is de opstand ïn het zuiden van Mexico zoo goed als bedwongen. In het noorden is Orozco door de fe derale troepen onder generaal Iluer- tn in de nabijheid van .Timinez om singeld. Men verwacht eiken dag het einde van den burgeroorlog. In Mexi co City heerscht rust en orde. IN MANTS.TOERIJE. Aan een Engelsch blad wordt uit Peking gemeld, dat de gouverneur van Moekden bijtijds een bedenkelij- ken opstand in Koeng-tsjoe-ling beeft onderdrukt, bij welken ook talrijke ge wapende Japanners en Koreanen be trokken waren. Veie Chineesche op standelingen en drie Japanners zijn gesneuveld. De Chineesche regeering vreest, dat Japan in Mantsjoerije liet beleid van Italië ten aanzien van Tripolis zal herhalen, tenzij Tingeland krachtig tusschcnbeide komt. UIT CUBA. Het gezantschap van Cuba hier te lande, deelt mede, dat bericht is ont- langen uil Havana, behelzende, dat de Cubaansche regeeringstrocpon een groote overwinning hebben behaald, waarbij de- hoofdmacht der opstande lingen in verwarring op de vlucht werd gedreven. Dc regeeringstroepen ontnamen.don opstandelingen al hun tram-voorraden, meer dan honderd paarden, wagens en uitrustingstuk- leen en ook de muilezels voor het ver voer van de levensmiddelen. Dc op standelingen worden nagezet door de regeeringstroepen. Verder vernam de gezant nog uit Havana, dat de Amerikaansche oor logsschepen uit de Cubaansche wate ren zullen worden teruggeroepen. l-leden komen cr evenwel weer min der gunstige berichten uit Cuba. De spanning tusschen blanken en zwar ten neemt steeds toe. Brieven uit Zandvcort VL In bet leven zijn toestanden die reeds jaar en dag bestaan en waaraan men zoo gewoon geraakt is, dat men i.iet beter weet of 't hoort zoo. Zulke toestanden zijn daarom juist geen ideale. Wat anders is echter of alle oude gebruiken moeten worden be stendigd, daar men eertijds veel deed dat thans afgekeurd wordt, als den niensch onwaardig. Om verkeerde ge bruiken tegen te gaan of nuttige za ken te bevorderen, richt men meestal vereenigingen op. Dat is ook zeer goed gezien, daar dan het verkeerde of het nut van het een of ander beter kan worden in 't licht gesteld, Zoo bestaat er eene nuttige vereeniging tegen het mishandelen van dieren. Ja, roepen verschillende maatschappelijk onte vredenen, richt liever een vereeniging op tot bescherming van menschen. Nu zal ik niet ontkennen dat er onder menschen heel wat toestanden zijn, die om verbetering schreeuwen, doch men vergete niet dat de meusch voor eigen vechten en vrijheden kan strij den, het beest niet. Dreigt het heest een houding aan te nemen, die den niensch kan benadeelen of voor hem noodlottig worden, dan staan den mensch verschillende middelen, door het menschel ijk vernuft hem toege bracht, tan dienste. Het gaat niet aan te zeggen dat zoolang niet alle menschen goed worden behandeld, voor het dier niet behoeft te worden gezorgd, liet eene doen, maar daarom het andere niet nagelaten. Zoo geloof ik, dat bovengenoemde vereeniging tegen het mishandelen van dieren wel degelijk bestaansrecht heeft. Zij lieefl reeds menige verbete ring aangebracht en nuttige maatre gelen getroffen. Niet altijd echter heeft zij succes. Zoo denk ik mij hoe In de raadsvergadering van 2 Januari 1911 een schrijven van die vereeniging was ingekomen, houdende het verzoek te breken met de aloude gewoonte en geen vergunning meer te geven voor verhuring van paarden en ezels op het strand, opdat mishandeling van die dieren wordt voorkomen. Het ant woord van den burgemeester was, dat hem van mishandeling niets bekend was en hij daarom voorstelde liet adres voor kennisgeving aan te ne men. Ik sta er van verwonderd, hoe men zulk 'n antwoord durft geven. Nu is, het waai*, mishandeling lost zich gewoonlijk op in een kwestie van ap preciatie. Wat volgens den een mis handeling is, kan de ander zelfs niet ruw noemen; ook is men aan sommige handelingen zoo gewoon, dat men daarin in 't geheel geen mishandeling kan zien, terwijl door onbekendheid ook veel wreedheden geschieden. In dien de burgemeester had geantwoord ik heb nooit eene mishandeling van paarden en ezels Op liet strand gezien, dan was dat eerder aan te nemen. Ik geloof echter niet dat één lid van den op liet verzoekschrift zwijgenden raad in gemoede gelooft ,dat die beesten niet worden mishandeld. Neen, 'k ben eerder de meening toegedaan, dal cle Raad van oordeel is dat men toch niet op al die zaken kan letten, liet is edi tor wel der moeite waard .teaman eenige aandacht te schenken. Zondag 1.1. was er tusschen twee verhuurders van paarden, ik denk uit verveling, overeengekomen een wed ren te houden. Eerst werden de paar den flink schichtig, of wat netter klinkt, vurig gemankt door verschil lende handelingen, als allerlei gelui den, flink rukken aan de teugels, achteruit laten loopen, een en ander ■ergezeld gaande van de gebruikelijke schoppen en slagen. Toen ving de ren aan. Wee echter den stumperd die tij dens den ren achterbleef, of het ver loor, die moest liet ontgelden. Er werd gedurende den rit geranseld, neen, erbarmelijk. Mij bekroop de lust naar dien berijder te gaan en hem te ver- zooken mij toe te slaan hem slechts één slag te geven, zooals hij er z'n eigen beest stellig 'n 20-tal had toege bracht; nog gezwegen van het rukken aan de teugeis en het lawaai, 't Was dollcmanswerk! Politie was er niet, doch had haar aanwezigheid een en ander voorkomen? Dit alles echter is nog niets bij de uitoefening van het bedrijf, waarop de vereeniging voor noemd doelde. Het bedrijf is bet ver huren van paarden en ezels. Of men rijden kan of niet, daar wordt niet naar gevraagd; geld, daar gaat liet om. Of de huurder het paarl zal slaan of trappen, daar geeft de eigenaar niet om, ja zelfs geeft hij den rijder een fijn rietje en het consigne: als 'ie 't niet goed doet, dan sla je er maar cp. Wanneer nu de rijder gezeten is dan ontvangt het dier bij afrit van z'n meester eerst nog een Hinken, goedge- mikten slag op de achterdeelen, zon der dat daarvoor eenige aanleiding bestaat. De mishandeling van den stumperd wordt verder aan den liuur- ler overgelaten. Het rijden zelf is ■eeds eene marteling voor het dier; men rijdt veelal niet, doch men hob belt voort, zich telkens onzacht weder op den rug van het paard latende neer- vullen. Nog gezwegen van het ploi zier dat de diereii beleven als hun eigenaar de hoeren wandelaars wil overtuigen van de vurigheid en den goeden draf. Wanneer men overweegt dat er toch onwillekeurig eenige sympathie komt van den niensch jegens het beest dat eiken dag iu zjjne .omgeving is, dan begrijpt men niet dat zulk 'n mensch anderen, die hem vreemd zijn, permit teert, ja zelfs den raad geeft zijn beest te ranselen en af te rossen. Ik raad Burgemeester en de Raadsleden aan, zich bédekt eens te overtuigen van liet lot van paarden en ezels op liet strand, speciaal op den Zondag, en ik vertrouw dat zij' dan aan het ver zoek van de vereeniging tegen het mis handelen van dieren, behandeld in de' gemeenteraadszitting van 2 Januari 1911 recht zullen doen wedervaren, niet door het voor kennisgeving aan te nemen, doch door er aan te voldoen, of althans zulke maatregelen te ne men dat handelingen als hiervoren omschreven, worden voorkomen. Het publiek merkt niet veel van het hier boven medegedeelde, aangezien het gedurende den badtijd verboden is op verschillende gedeelten van het strand met huurpaarden te staan of te rijden en vele langs het strand wandelende, gekomen aau de staanpluats van die heesten, den terugweg aanvangen. Ook heb ik wel gehoord dat men bij mishandeling van een beest zcidc: „ik ga weg, want dat kan ik niet langer zien". Struisvogels! alsof daarmede de mishandeling ophoudt! Intusschen steeds gaarne t. a. v. ZANDVOORTER, te Urk overboord geslagen en ver dronken, hoewel door de bemanning van de 114 en door een Volendam- mor verschillende pogingen tot red ding waren aangewend. Een weduwe met kinderen laat Mars onverzorgd achter. KIND VERBRAND. Men meldt ons uit Nijmegen Een kind te Berg en Dal, dat te dicht bij een gloeienden aschhoop kwam, is in brand geraakt en over leden. EEN KATWIJKSCHE ZAAK. Men meldt uit Katwijk aan „De Tel.": Op den 2en Paaschdag 1911 moet tij dens een relletje J. de V. door den in specteur van politie en een agent In het politie-bureau opgesloten zijn en op zeer hardhandige wijze mtshan- deld, zoodat liet gegil aan do straat' duidelijk werd gehoord. In verband er mode zou thans door den rechter van instructie te 's-G raven ha ge, mr. J. AE. van dor Rhode van der Kloot, dezelfde die de Papcndrechtsche zaak voor de rechtbank te Dordrecht heeft onderzocht, zijn gehoord H. Vooijs, in specteur van politie, Verburg, Van der Luijt, en Klarenberg, allen veldwach ters, G. Schaap, badpolitie, M. G. Gie- sen, W. Kuyt, II. Verduin (gewezen veldwachter, thans in hechtenis) en J. de Vreugd, militair, in* garnizoen te Dordrecht. Men verwacht, dat dc zaak in open bare terechtzitting zal komen. Binnenland EERSTE KAMER. De Eerste Kamer is bijeengeroepen tegen Dinsdag 25 Juni, des avonds half negen. TWEEDE KAMER. RADENWET. Door den Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel zijn alsnog in verschillende artikelen van de Raden wet wijzigingen voorgesteld, moeren deels van redactioneel® aard of van ondergeschikt belang. De principieeie wijziging, welke wordt aangebracht, bestaat Morin, dat, in verhand met de daartegen ge voerde bedenkingen, het vororde- ningsrecht voor de Radon van Ar beid wordt geschrapt. AUTEURSWET. Door den heer Roodhuyzen is een amendement ingediend, waarvan dc bedoeling is onderscheid te maken tusschen de benutting van de wer ken, waarin kapitaal is gestoken, en van die, waarin dat niet is geschied, De voorsteller meent, dat er geen enkele voldoende grond is aan te ge ven waarom voor deze laatstgenoem de categorie de rechten, die deze wet erkent, door overgangsbepalingen zouden moeten worden beperkt. Aanneming van dit amendenient zou 't volgens den voorsteller tevens heel wat gemakkelijker maken aan den billijken wensch van kunst en boekhandel te voldoen, om den termijn van „twee jaren", in alinea 4 van art. 39 (op welk artikel het amendement betrekking heeft) we derom te brengen op „drie jaar", zoo als do Regeering oorspronkelijk heeft voorgesteld. In dien zin stolt de heer Hoodhuyzen een tweede amendement voor. INBRAAK IN 's LANDS KAS. Do Hbld.-correspondenl te Batavia seint: Inbrekers hebben 's lands kas to Bandoeng voor oen bedrag f 10 470 bestolen. VERDRONKEN. Do Urker visscher Jacob Mars, schipper op U. K- 144, is bij het wen den van het roer van don havenmond 't Illikl. vertelt Het Zuid-llollaodsche dorp Bode graven mag aanspraak maken op in ternationale vermaardheid, doordat, naar wel als vaststaand mag worden aangenomen, de Franscho autoban dieten, leden der vroegere firma Bon- not, Gamier en Cie., er een bezoek gebracht hebben, 't Is waar, het bezoek was niet van do aangenaam- voor do bezoekers, die er een door hen te 's-Gravenhage gestolen auto in den steek moesten laten en te voet liet dorp weer verlaten moesten. Wij hebben reeds in 't kort gemeld, hoe in den nacht van Woensdag op Donderdag, 7 op 8 Februari van dit jaar, omstreeks 3 uur uit de garage het hotel des Indes te 's-Graven- hago een auto gestolen werd en hoe dit voertuig nabij Bodegraven in het water werd teruggevonden. Een be zoek ter plaatse stelt ons in staat, om trent deze vreemde vondst het vol gende, mede te doelen De plek, waar dc auto in het water gevonden word, ligt ongeveer een half uur gaans buiten de kom van het dorp nabij liet fort Wiericker Schans, dat echter thans nog alleen gebruikt wordt voor opslag van kruit, llier ter plaatse loopt het Zuideinde, een jrintweg, door een gracht van onge veer 20 meter breedte van het fort gescheiden. Aan den anderen kant van het Zuideinde kabbelt vredig de Oude Rijn. De grintweg vormt het ver lengde van den straatweg uit Leiden en voert naar W-oerden. Op dien grint weg komt even buiten do kom van 't dorp de straatweg van Gouda uit. Itort vóór bel fort maakt bet Zuid- einde een sterke bocht; bij die bocht verandert de grintweg bovendien van aspectvan het dorp tot aan de hocht loopt links van den weg (langs den Ouden Rijn) een verhoogd voet- en rijwielpad ter breedte van ongeveer een meter (de grintweg zelf is pl. min. 3 roeter breed), terwijl voorbij de bocht juist de rijweg aan de linker zijde loopt e.n het voet- en rijwielpad rechts en lager dan do rijweg gele gen is. Het is ongetwijfeld door deze om standigheid, dat cle auto in het onge- rer.de is geraakt. De autodieven heb ben vermoedelijk don rechterkant van clen weg (dus den rijweg) gehouden tot aan de bocht, en zijn zoodoende, eenmaal door de bocht, op het lager liggende voetpad terecht gekomen, waar de auto, dio te breed was voor liet pad, in hellenden stand raakte, doordat de wielen op de glooiende grasbermen terecht kwamen. Zoo hing dan de auto vlak bij het water va,n de fortgracht, toen in de nabij heid wonende hoeren te linlp kwa men dc veehouders P. Rijlaarsdam en Van Vel sen, die aan het Zuid einde wonen, nabij de bpcht. Het was Donderdagochtend (een koude, maar droge wintermorgen) omstreeks vijf uur dus nog vol maakt donker toen de daggelder van boer Van Velsen langs de veron gelukte auto kwam. Vijf heeren ston den erbij en deden pogingen het voer tuig weer overeind te helpen. Eén hunner sprak den boerenknecht aan in het Vlaamscli en een ander ging met hem mee pm hulp te halen. Zoo klopte de knecht aan bij boer Rij laarsdam, die juist bezig was in den stal zijn koeien te melken. Het bleek de bedoeling te zijn de boer kon den vreemdeling niet verstaan dat hij met zijn paard zou komen om te helpen. Met zijn eigen knecht en zijn paard ging de veehouder daarop naar de plaats van het ongeluk zijn buurman Van Velson kwam er met- zijn knecht eveneens bij. Toen het viertal naderde, werden de lichten van do auto gedoofd. Men wilde eten boeren -zeker niet te veel ge legenheid geven om het vijftal goed op te nemen 1 Het paard werd achter de auto ge spannen, do vijf vreemdelingen duw den het voertuig en waagden zich daarbij zelfs de waarschuwing van Rijlaarsdam begrepen zij na tuurlijk nietop hut broze ijs van do fort-gracht. Ilct lukte echter niet de auto weer overeind te helpen, daar zij achter een boom bleef ste ken. Ziende, dut liet toch niet baatte, zeide de boer, dat hij wel terug zou komen als het wat lichter was en ging heen met zijn paard ovenals zijn buurman en de beide knechts. Rij laarsdam kreeg van een der geheim zinnige vreemdelingen nadat de- zon een gesprek in een vreemde taal hadden gevoerd een rijksdaalder voor zijn moeite, een buitenkansje, dat aan de beide knechts ten goede kwam. Op liet aanbod, om op zijn boerderij een glas melk ie komen drinken, gingen de heeren niet in Een paar uur later keerde Rijlaars dam terug naar de auto (hij had in tusschen varkens afgeleverd aan een hotel in hel dorp). Tot zijn groote ver bazing was de auto toen met de wie len in de hoogte door het Ijs van dc fertgracht gezakt en waren de ge- hei nizinnigo vreemdelingen verdwe nen. Waarheen Dat konden eenige kooplieden ver tellen, die met hun waren dien mor gen vroeg langs den Gouclschen straatweg naar Gouda r-eden. Zij kwamen vijf vreemdelingen achterop, die vrij snel lie-pen, wier taal zij niet kondon verstaan, doch die door tee- kens te kennen gaven, dat zij mee wilden rijden. Geen der hoeren willig de echter het verzoek in. Zij vertrouw den blijkbaar de zaak niet erg. Van dc plaats, waar de auto te water lag naar Gouda is het ongeveer twee uur loopen. Daar hebben do autodieven naar wel schijnt vast to staan den trein genomen in zuidelijke richting. Dat cle auto gekanteld was kan op zet geweest zijn, doch kan ook zijn ge schied bij een mislukte poging om de auto inot eigen kracht weer op den rechten weg te brengen. Zooals we mededeelden, werd de auto korten tijd later weggehaald door den eigenaar, den directeur van het hotel des Indes. Door het num mer was men er achter gekomen, wie eigenaar was. Kort geleden zijn -een inspecteur der Amslerdamsche recherche met een Parijschen collega in Bodegraven geweest en hebbon er verschillende getuigen ondervraagd. De politieman nen hadden een groot aantal photo's bij zich van de bende der autobandie ten, en verschillende boeren, clie het vijftal hadden gezien, meenden er althans oen paar van te herkennen uif de portretten. „Garnier is bij ons in den stal ge weest, dat is zeker", vertelde Rijlaars dam. toen wij hem opzochten in zijn boerderij, waar tie boer met zijn ge zin huiselijk in het halfdonker om de tafel in de woonkamer zat. En in deze vredige omgeving deed hot vréémd aan, te denkon, dut enkele maanden geleden de beruchte Franscho auto bandieten in de nabijheid geweest waren. „Garnier is bij ons in den stal geweest, wo hebben hem allemaal van het portret herkend het was een schrale jonge man", herhaalde de boer. „Toen ze weg waren, zei ik da delijk, dat zijn dieven. Ze spraken dar- ook dieventaal." Do ironie van het noodlot wilde, dat de weg, waarop de auto „strandde", verboden was voor automobielen. Er zijn twee mogelijkheden of de auto dieven zijn uit de richting Leiden ge komen, en dan hadden zij in het dorp geltomen links af moeten slaan, do brug over don Ouden Rijn over en zoo langs den Utreolitschen straat weg aan don overkantóf zij kwa men uit de richting Gouda en dan hadden zij linksaf ia plaat3 van rechtsaf moeten slaan om aan hot Zuideindo to komen. Een merkwaardige loop van om standigheden heeft gewild, dat om streeks derizelfden tijd, dat do auto diefstal te 's-G ra ven hu ge werd ge ploegd, oen andore door dezelfdo ben- do gestolen auto, die nl. welketo Gent ontvreemd werd, verkocht werd aan een iniwoner van.., 's-Gravenha- Zoodat de residentie trotseh kan v.ijin op het bezit van twee auto's, die een rol hebben gespeeld in de euvel daden der bende vau Bonnot, Gar nier en Cie. ALG. NED. METAALBEWERKERS- BOND. Amsterdam werd de jaarverga dering gehouden, 't Ledental is geste gen en bedraagt nu 3600. De voorzitter, de lieer W. F. Dek kers, herdacht 't 25-jarig bestaan van den Bond. Besloten werd tot contributie-ver hooging over te gaan. Ook werd aangenomen een voorstel om de meerderheid van het Hoofdbe stuur uit n iet-gesalariëordên' te doen bestaan. liet Hoofdbestuur had verwerping van dit voorstel geadviseerd. NOORSCHE KANONNEERBOOT. Naar men ons meldt, zal Z.M. kanon neerboot „Frithjof", van de Noorsche marine, onder bevel van den comman dant 1. Scotlhansen, den 19en Juni a.s. een bezoek brengen aan .Amster dam. Vermoedelijk zal de Leith-steiger als ligplaats voor dezen bodem wor den aangewezen. WETSONTWERP-AUTEURSRECHT, De Vereeniging van Letterkundigen, gevestigd te Amsterdam, zegt in een adres aan de Tweede Kamer, dat zij zich verheugt in het gewijzigd wets ontwerp betreffende een nieuwe rege ling van het Auteursrecht, tegemoet koming te vinden aan een groot aan tal der bezwaren, die zij bij haar vo rig tot de Kanier gericht adres heeft uiteengezet, maar dat op eenige pun ten van zeer veel belang haar ver zoek slechts gedeeltelijk is ingewil ligd, waaïom zij zich veroorlooft om trent die punten nogmaals hare be zwaren uiteen te zetten. Deze punten betreffen: le. de over dracht van het auteursrecht, 2e. het auteursrecht op eigen werken van den gehuwden kunstenaar, 3e. het au teursrecht van eigen werk der gehuw de vrouw, 4e. het auteursrecht aan meerderen loebehoorend, 5e. het her stel van verloren opvoeringsrecht. WINKELSLUITING TE MEPPEL. Het bestuur der Vereeniging vooi den Handeldrijvenden en Industriee- len Middenstand heeft bij cle liers een referendum gehouden, over het al of niet wenschenlijke van een wettelijke regeling van winkelslui ting. Ingekomen zijn 316 antwoorden, waarvan 219 voor, en 97 zich er tegen verklaarden. Dientengevolge heeft do vereeniging besloten dezen uitslag den gemeenteraad ter kennis te brengen, met verzoek, eon wettelijke regeling van winkelsluiting in te voeren. SLUWE DIEVEN. Dezer dagen kwam een als boer gekleed persoon bij dien heer J. v. d. B., die lid is van het armbe stuur der Gereformeerde gemeente te Watergraafsmeer. I-Iij wendde voor zóó uitgeput te zijn, dat het hem niet mogelijk was zijn reis te vervol den. Met 35 cent werd hij geholpen; daarvoor toch zou dc- Gooische Stoom trom hem naar Hulzen brengen. Za terdagavond ontving de heer v. B. een anoniem schrijven, vergezeld van een bank van leeningbriefje. Ter wijl hot uitgeputte persoontje hem aan den praat gehouden had, was een vriend van den eerste in de ge legenheid geweest een gouden hor loge te ontvreemden. Dit is door hen beleend voor f 181 HET KONINKLIJK GEZIN TE DOBBIN, Hertog Adolf Frcderik van Mecklen burg is Zaterdagavond te Dobbin aan gekomen. Prins Hendrik keerde uit Berlijn terug. Zondag woonden de vorstelijke personen clen dienst in de kerk te Dobbin bij. Muandag kwamen dc hertog-regent Johan Albrecht van Bronswijk mot ijn gemalin, grootvorstin Maria Pau- lowna en grootvorst Borris van Rus land, hertog Paul en hertogin Antoi nette van Mecklenburg, Koningin Wil helmina bezoeken. II, M. de Koningin maakt dagelijks met Prinses Juliana.een rijtoer in de omgeving van Dobbin, zoo meldt „De Telegraaf". PRINS HENDRIK TE BUSSUM. Ter gelegenheid dat de Prins op 3 Juli te Bussum zal bijwonen een oefe- u'ng van de transportkolonne in het .ervoer van verwonden, in samenwer king met den militairen geneeskun digen dienst, zal Z. K. II. dien dag het dejeuner gebruiken bij den burge meester dier gemeente, den heer 's Ja cob. Des namiddags zal Le Naarden in het stadhuis door het gemeentebe stuur den Prins een thee worden aan geboden. KOLONIAAL INSTITUUT. In de plaats van den heer C. J. Has- selman, die tengevolge zijner benoe ming tot lid van den Raad van State ontslag had gevraagd, is benoemd tot algemeen secretaris van het Koloniaal Instituut prof. dr. II. P. Wijsman, die zich in het belang van het instituut binnenkort naar Indië begeeft. BAKKERSACTIE. Saamgeroepen door den Bond van Christelijke Bakkersgezellen, verga derden Zaterdagavond in Den llaag do hoofdbesturen der drie landelijke Bonden van Bakkersgezellen, clo Bond van arbciuers(sters) in 'l Bak kersbedrijf, de R. K. BaUkcrsgezellen- bc.nd en de Christelijke Bakkersgezel len boud. Doel was,, nu de Bakkerswet verworpen is, een gezamenlijke actie 'n het leven te roepen, om een einde te maken aan de schromelijkste mis standen in het bedrijf. De aanwezigen gingen alten met deze gedachte ac- coord. Later,op den avond had een samenkomst plaats met de besturen der plaatselijke afdeelragen, waarbij ook tegenwoordig was de neutraio ge- zellen-vereeniging „Plicht". Besloten werd wanneer definitief antwoord der hoofdbesturen binnengekomen is, met Den Haag te beginnen en alsdan op het programma van actio te plaat sen afschaffing van Zondagsarbeid, verkorting van den arbeidsduur, on in verband met dit laatste punt her ziening, der loonen. Door deze actie hoopt men tegelijkertijd de organisa ties te versterken, om daardoor later des te 'krachtiger met den cisch van afschaffing van nachtarbeid voor den dag to komen. INBREKERS. Na een jacht over daken zijn twee jongelieden gearresteerd, die hc 'den ingebroken in een pakhuis van het Amslerdamsche Veen te Amsterdam. Do inbrekers hadden evenwel niets van waarde gevonden. WISSEL- EN CI-IèQUERECIIT. De Conferentie voor het wissel- en chëciuerecht hield Maandag te 's-Gra venhage haar eerste vergadering. Deze zitting was niet openbaar. BRANDEN. Er brak brand uit in oen manufac tuurwinkel van A. J. W. aan den Crooswijkschen weg te Rotterdam. De winkel en twee achter gelegen ver trekken brandden uit. Te Wervershoofd bij Medemblïk is gistermiddag liet woonhuis van clen heer E. Commandeur geheel afge brand; ook een. aangrenzende kaps- berg van den heer J. Schouten ging in de vlammen op. Door krachtig op treden, wist men do boerderij van den lieer Schouten te behouden. Oor zaak onbekend. Alles was verzekerd. DE RIJKSMIDDELEN hebben in Mei 17.450.000 opgebracht, dat is 'slechts f 40.000 meer dan in 1911, maar de vorige maanden van dit jaar hebben zich gekenmerkt door een snelle vermeerdering van de in komsten der schatkist. DE OVERPLAATSING VAN IIENRI BOREL. Men seint uit Soerabaja aan „De Tel.": liet „Soer. Handelsblad" en ande re bladen oefenen scherpe critick op de regeering en den resident van Soe rabaja, naar aanleiding van de over plaatsing van den heer Henri BorcI als adviseur voor Chineesche zaken naar Makassar. De hoer Borel rapporteerde, vol gens het „Soer. Handelsblad", naai waarheid over de Chineesche relle tjes, in strijd met het rapport van den I resident, waarin de waarheid bloemd en verdraaid werd. DE RAADSVERKIEZING IN AMSTERDAM VIII. Bij de verkiezing voor oen lid van den Raad in district VIII, vacature- Ketelaar, zijn ten Stadhuizc officieel candidaat gesteld de heeren: W. Duy- Kers (vrijz. liberaal); mr. G. T. J. de Jongh (vr.-dem. gesteund door „Voor uitgang'"); J. W. Smit (R. K., gesteund door anti-rev, en chr.-hist.); L. v. d. Wol (soc.-dem.) en D. Wijnkoop (S. D. P.). De stemming is bepaald op 25 Juni a.s., de herstemming, zoo noodig, op 2 Juli a.s. POGING TOT INBRAAK. Zondagavond omstreeks zeven uur poogden een tweetal 18- en 19-jarigo jongelieden bij den lieer TI, koekbak ker in de Schoutonstraat to Utrecht in te breken. Toen voorbijgangers dit bemerkten, gingen zij aan den haal, achtervolgd door het publiek. Aan de Viebrug werden ze gegre pen. Iien hunner werd zonder moeite naar liet hoofdbureau van politic ge bracht, maar cle ander verzette zich geweldig, zoodat niet minder dan vijf politie-agenten noodig waren, om hem over te brengen. MINISTERIEEL BEZOEK. De Minister van Rinnenlaridsche Zaken is voornemens, de op 4 e:i 5 Ju li te Arnhem te houden algemeene vergadering van de Nedérlandsche Vereeniging voor Armenzorg en Wel dadigheid bij te wonen. ELECTRISCHE CENTRALE'S, -.aar de „Avondpost" verneemt, kar. binnen niet al te langen tijd een wet telijke regeling worden verwacht, waarbij waarschijnlijk zal worden be paald, dat voor den aanleg en de ex ploitatie van een inrichting tot liet voortbrengen, transformeeren en ver melen van electricReit rnet bijh'ehoo- rende werken en het leveren van elec- tnsche energie, een van regeeriugs- wege te verlcenen ronces-ie zal wór den verdacht. Verder ligt het in de bedoeling om, zonder daarbij op de provinciale grenzen te letten, eonr.es- te verleenen voor groote gedeelten land en slechts aan de hou ders van die concessie op aanvraag vergunning te verleenen, ten behoeve van den aanleg van de electrische wer ken, gebruik te maken van rijkswer ken en rijks-feigendommen. Reeds zijn concept-voorwaarden, waarop con cessie zou worden verleend, in ge- '■eedheid gebracht. DE LUSTRUMFEESTEN TE AM- STERDAM. Dc leesten zijn Maandagmiddag be- goiraen. De Universiteit bestaat thans <80 jaar. Eerst had dc gebruikelijke ont- angst der reünisten aan 't Centraal station plaats. Met muziek ging 't naar 't Universiteitsgebouw, waar ra ue Aula de officiëelo ontvangst plaats had Dc rector van t A. S. C., de heer van Leeuwen, hield daarbij de welkomstrede. Deze sprak oa.: „De wensch van ons jongeren is dal als gij tijdens de fecstweek ra de sfeer van het A. S. C. en van N. C. A wanneer 't löVivat en de andere van ouds bekende liederen n iu uw ooren zullen klinken, uwe oude vrienden weer zult ontmoeten, dat ge dan ook uzelven zult weervinden, uzelvcm uit de tijden vnn onbezorgde vrijheid en vroolijkheid, wij hopen, dat go met elkaar en met ons, tintelend van jeug dig enthousiasme, zult feestvieren I" De rede werd beantwoord door i rof. dr. II. J Elhorst, voorzitter dér reünie-commissie. -3 ontvangst werd bijgewoond door den Commissaris der Koningin, Mr. dr. W. F. van Leeuwen. Na de officieele ontvangst werden de reünisten en leden van het A. S. C. ontvangen door den Academischcn Senaat in het Klein-Auditorimii. 1-Iet Reünie-diner had plaats in 't Hotel de lEurope. Daarna was er concert op het Pa viljoen in t Vondelpark. _Aan de gondelvaart werd door een 15-tal vaartuigen deelgenomen. Aan prof. dr. C. Winkler, den recto r-rong- nificus, wonend aan de Heercn- gracht werd een serenade' gebracht. Het slot van den feestdag was een kroegjool KORTE VREUGDE. De stukrijder die Vrijdag op zoo'n handige wijze uit de arrestantenka- mer-der veld-artïllerie-kazerno te Utrecht wist. ie ontsnappen, heeft, niet lang van zijn vrijheid kunnen genie ten. Zaterdag werd hij le Harder wijk aangehouden en is des avonds onder geleide van een veldwachter in de kazerne teruggebracht. Het door hem medegenomen rij wiel, toebehoorende aan een luite nant dor veld-arlillerie werd Zater dagmorgen als bcstelgoed aan het station N ijker k in de kazerne te ruggebracht. Pers-Overzicht POLITIEK BEDERF. „Het Vaderland" schrijft een ar tikel onder dit opschrift, waaraan 't volgende is ontleend: Ten derden male heeft de christe lijke meerderheid geloond liet, licht te vreezen. Ruim twee jaar geleden smoorde zij de discussie over de so ciale verzekering in haar hoogtepunt en <te heer De Savornin Lobman gaf daartoe het sein. In September j 1. sneed zij het debat over het kies- rechtvraagstuk af op initiatief van den heer De Savornin Lohman en nu weigerde zij een onderzoek in te stellen naar aanhangige voorstellen, voor de tot stand koming der sociale wetgeving van overwegend belang, en weder was hot de heer De Savor nin Lohman die daarbij ecu rol ver vulde, zij 't niet hot emplooi van wel eer. Gelukkig dat zulk regeeren een al gemeene vruchtbare reactie uitlokt, zoo sterk, dat zelfs zij die een vrij zinnige concentratie in 1913 dusver als niet voldoende gemotiveerd ver wierpen, er meer en meer toe over hellen ze als een gebiedende nood zakelijkheid tegen zedebederf in de politiek te aanvaarden, als een da verend protest tegen cte wijze waar op ons land thans wordt geregeerd door een meerderheid waarin zelfs den besten mannen het zwijgen wordt opgelegd, critiok getolereerd wordt misschien, doch dan alleen in zooverre zij zich niet in daden om zet, een meerderheid die klaar staat haar eigen verlangens en wenschen te vertreden, die liever verderfelijke wetten ter wille der reclame

Haarlem's Dagblad | 1912 | | pagina 6