krijgt dan goon wotton en ten slot- to, openlijk nog eensgezind: genoeg om onrecht en misbruik te plegen, in wezen hopeloos verdeeld blijkt te zijn. Want ginds, in het duister, wa ren de eerzuchtigcn rond om van de eerste de beate gelegenheid te eigen baat te profitocren, De intrigue tiert. Dr. Kuyper ligt op de loer, hij Yoerl zijn oppositie gemaskerd, doch mist den moed ook In de Kamer zijn te genstand voort te zetten. De katho lieken wachten hun moment, er is een voortdurende wrijving, een voort durend pareeren tusscheD liet kabi net en zijn politieke „vrienden". En heer Lohmau, die dat alles ziet, doet mee, hij bespiedt dr. Kuyper s gangen, hij laat zich gebruiken door liet Kabinet ten koste zijner politieke eer. Inmiddels komt niets tot stand, worden de wetten verworpen, om dat zij te slecht zijn. Een minister- crisis is misschien voorkomen, de crisis van oumacht, waarin de meer derheid zich bevindt, blijft! De waardigheid van het Parle ment, de deugdelijke organisatie der sociale wetgeving, de persoonlijke achting welke de leden dor rechter zijde genieten, wat doet dat alles er toe; het Ministerie is voorloopig gered! Tot 1913. Stadsnieuws JAN KUYPER. Na een langdurig lijden overleed de lieer Jan Kuyper, hoofdleeraar aan de Academie van Beeldende Kunsten, te "s Gravenhage, waar hij sedert 1 Februari 1896 onderwijs gaf aan den cursus voor kunstnijverheid en voor stijl- en ornamentleer. Vroeger was de heer Kuyper leeraar aan dc school voor kunstnijverheid van de Maatschappij van Nijverheid te Haarlem en leeraar aan de Am bachtsschool aldaar. Ook te Haarlem heeft mefi een goede herinnering aan zijn onderwijs, zoo schrijft de N. Ct. H. K. MILITAIREN VEREENI- GING. De Tijd schrijft: Op waarlijk schitterende wijze is Zondag het zilveren jubileum der R. K. Militairen Vereenigin# gevierd, 'dank zij de uitnemende organisatie- maatregelen door den sympathieken directeur, den weleerwaarden heer J. J. Noordman, en het volijverige Be stuur getroffen. De feestdag werd in gezet met een II. Mis in de Mariaka pel. Daarna was er gemeenschappelijk ontbijt in het mooie, nieuwe Verecni- gingsgebouw. Te half elf werd ter eere van dit 25-jarig jubileum de plechtige Hoogmis opgedragen door den zeer- ecrwaarden heer klompe, pastoor te Rotterdam, die de eerste J2 jaren van haar bestaan directeur der vereeni- ging was, pastoor van Edam, als dia keu, die de 2e directeur was en door den weleerw. heer J. J. Noordman ais sub-diaken, den tegenwoordigen di recteur. liet presbyterium was grandioos: door bloemen en licht versierd. 1-Iet mooie, vereenigingsvaandel rees als 't ware uit eeu bloemenzee op. Na het II. Evangelie zette de wel eerw. pater Redemptorist, Sterck, het schoone duel dezer vereeniging uiteen en wekte de aanwezigen op aan hun milddadigheid uiting te geven, voor de vereeniging. 's "Middags te half 3 liad in het fees telijk versierde verenigingslokaal een matinee plaats. Tal van genoodigde autoriteiten waren hier aanwezig, waarvan aan 't hoofd de Hoogeerw. heer Mgr. M. P. J. Möllman, de Vica ris-Generaal van 't Bisdom. Na een hartelijk dank- en welkomstwoord van den Eerwaarden directeur ving het matinee aan, dat gegeven werd door Mejuffrouw Laura Andriessen (zang) den heer H. F. Andriessen (piano) en den heer C. Bijloos, Alkmaar (viool). Eeu middag van hoog kunstgenot lubben de aanwezigen gesmaakt. Door den Hoogeerwaarden Heer, Mgr. Móllman, werd ccn sympa thiek woord van opwekking gespro ken en hulde gebracht aan den ijver e:i de toewijding van den directeur, waarmee deze feestelijke middag be sloten werd. Te zeven uur 's avonds werd in de Si. Ju/.efskerk een plechtig Lof gecele breerd, door pater Sterck de feestprc- dikulie gehouden eu door den hoog eerw. deken de opdrachtsplechtiglie- don verricht. Het slot van den grootschen feest dag was een schitterend feest in 't ge bouw, waar bioscoopvoorstelling, trac- tatlee, zang enz., elkaar zoo gezellig mogelijk afwisselden. E l e c t r. Spoorweg M a a t- schappij. Gedurende do maand Mei 1912 be- droeg het aantal vervoerde passagiers op de verschillende lijnen AmsterdamHaarlemZandvoort 230.212 Ceintuurbaan te Haarlem 152.121 HaarlemBloemendaal 101.00*. Totaal 183.131. De ontvangsten per dagkilometer bedroegen Lijn Amsterdam—Haarlem—Zand voort (53.7G; Ceintuurbaan te Haar lem I 12.10 Lijn HaarlemBloemen daal 61.21. HINDERWET. TL en W. brengen ter kennis dat door hen is ontvangen eene bekend making van B. en W. van Heemstede, dat het verzoek van J. Dekker Wzn., te Heemstede, om in het perceel, ka dastraal bekend in Sectie B, No. 1591, eene vijlenkapperij te mogen oprich ten, door hen i3 ingewilligd. BEROOVING. Aan do verdachte vrouwen J. L. en G. M. v. d. H. wordt ten laste gelegd: dat zij op of omstreeks 27 April 1912 te Haarlem te zanten on in overleg hebben weggenomen met het oog merk van wederrechtelijke toeëige- ning een portemonnaïe inhoudende 3 rijksdaalders en eenig geld, alles toe- bèhoorendo aan J. L., althans aan een ander dan aan ecu ltarer, be klaagden. Ook wordt J. L. recidive ten lasle gelegd, terwijl v. d. H. subsidiair ten laste gelegd wordt: dat zij op tijd en plaats als boven vermeld, opzettelijk 3 rijksdaalders en eenig klein geld door diefstal ver kregen. uit winstbejag heeft verbor gen door opzettelijk dat gestolen geld van J. L., die het gestolen had, da delijk na den diefstal over te nemen en het mede tot eigen voordeel aan de nasporingen Van den bestolene en j de politie te ontrekken. Examens L. O. Haarlem, 17 Juni. Geëxamineerd 4- vrouwelijke candidaten. Geslaagd: M. Ilooyinau, AlkmaarP. E. Cruger, Haarlem. De examens zijn geëindigd. Commissaris. Mr. Dr. W. F. van Leeuwen is hei- kozen tot commissaris van de Nederl.- Zuid-Afnk. Hypotheekbank. DE OVEREENKOMST OMTRENT DE GROOTE KERK OP 20 MEI 1817 GESLOTEN. B. en W. publiceeren de in dieai lijd aangegane overeenkomst, waaraan we nei volgende ontieeaien Wij onderg-neekenden David Hoeufft, Jacob Scholiing, en Dr. Josephus Chrijsostonius Bernardus Bernard, als door den Raad der stad Haarlem. !>ij resolution van den 24sten April des jaars 1S16 en van den 9den Junij dezes jaars 1817, geauthoriseerd en gequalificeerd tot het aangaan en pas- seeren dezer, alzoo ter Eenre. Ende Alexander Broeze en Abraham Vos Jacobuszoon, als door Kerkmeesteren van de Nederduitsche Hervormde Ge meente binnen dezelve stad, als ten dezen representerende de gezament- lijke Leeden van 't Nederduitsch Her vormd Kerkgenootschap aldaar, bij besluit gedagteekend den derden April des jaars 1817, geauthoriseerd tot het aangaan en passeereu dezer, ter andere zijde. In aanmerking nemende, dat door 't overgaan van den Eigendom der voorzeide Kerken, aan ende ten be hoeve aan 't Hervormd Kerkgenoot schap, 't noodzakelijk geworden is, dat ten aanzien eenige vaste en duur zame bepalingen worden vastgesteld, zoo verklaren de wederzijdsche Par- thijen, zoo in naam van de gemelde stad, als van 't voornoemde Hervormd Kerkgenootschap, respectievelijk te zijn overeengekomen, en verdraagen, gelijk geschied bij deezen Art. 1. Dat gerekend zal worden tot het Territoir der Grote- of St. Bavo-Kerk te behooren, de grond die met Gebou w-en aan dezelve Kerk gehegt, bezet is, «m voorts nog voor zoo verre zich de fundamenten van dat een en ander uitstrekken, hieronder speciaal be grepen den grond, tot het houden zoo der Zee- als Rivier-Vischmarkt die nende, alsmede die waarop aan de oostdeur een steenen wagthuisjo, en hij de Noorderdeur een Brandspuit- huisje, mitsgaders een Huisje voor de wijnwerkers, van stadswege, zich go- plaatst bevinden. Art. 2. Ten aanzien van het onderhoud der alzo bepaalde Limiten van deze Kerk, liet oude gebruik gevolgd zullende worden. 'Art. 3. Ofschoon 't onderhoud van het voorschreve Grote Kerk Gebouw, als notoir voor rekening van de Gemeen te komende, aan welke het zelve toe behoord, in het aigetrokkene geene nadere bepaling mogt schijnen nodig te hebben, is echter billijk en dienstig geoordeeld, om deswegens iets bijzon ders vast te stellen, voor zoo verre daarbij in aanmerking dient te wor den, liet geen met betrekking tot het onderhoud van den Toren, uit het middenvak van de Kerk, op rijzende, en onbetwistbaar voor stads reeke- ning komende, zal moeten plaats heb ben, alzoo de gemelde Toren niet al leen met het Kerk Gebouw eene naau- we verbintenis heeft, maar dat ook bij eene zorgvuldige opnoeming daarvan op het overtuigendste gebleken is, dat dezelve, ofschoon op stevige Pilaren in de Kerk staande gevestigd, even wel om de aanmerkelijke hoogte dier Pilaaren zijne bijzondere 6chraging van de Kerk zelve ontleenen moet, en izonder dezelve niet wel staande zou de kunnen blijven, ierwijl ook boven dien niet alleen het Kruisdak van de Kerk van deze zamenhegting met den Toren, steeds veel te lijden heeft, en daardoor in het onderhoud niet wei nig wordt bezwaard, maar ook dat de Toegangen tot den Toren in het Kerk gebouw dadelijk ingevlochten zijn. Er werden om alle deze redenen, mitsgaders ten einde er altijd eene genoegzame aanwijzing zou zijn be treffende de afscheiding van het eene en andere op dit stuk verschillende bepalingen vastgesteld. Art. 4. Als stedelijke eigendommen in en bij de voorschreve Kerk, worden er kend de navolgende artikelen: a. De geheels Toren, met al wat daartoe behoort, en wel bijzonder met het uur- en Speelwerk in dezelve, en alle de zich daarin bevindende Klokken. b. De Waterbakken bij den Toren. c. De aldaar zich bevindende Brandspuit, d. De Kopere Slang, tot opvoering van water in gebruik. e. De opstal zoo van het Brand spuit- en Wijnwerkorshuisje over de Jansstraat, als van bet steenen Wachthuisje aan de oostdeur \an de Kerk. F. De opstal van de Zee-Visch- markt. G. De opstal van de Rivier Ylsch- markt, daaronder begrepen de Hou ten Luifels, banken en verdere be timmering. zullende dienvolgende ook l>et on derhoud van dat een en ander, ten eenemalo voor rekening van de Stad blijven. Art. 5. Ten aanzien van het orgel In de Grote Kerk, wordt door Kerkm eesto ren in naam van de Gemeente, do geheele eigendom van dit Kunstuk, aan de stad erkend, met dat gevolg, dat dezelve dan ook, met het geheele onderhoud daarvan, zoo wel als met de bezoldiging en aanstelling van de Beampten bij liet zelve, en de bewer- k.ng daarvan benodigd zal belast blijven, zonder dat van wege Kork- meesteren in hunne qualiteit tot dit een of ander iels zal behoeven to worden bijgedragen, clan alleen een som jaarlijks van f 600, als eene re cognitie voor het vrijgebruik dat de gemeente bij hare openbare Gods dienstoefeningen van het voorschre ven Orgel heeft, welke som van f GCO de stad jaarlijks, onder de na te melden korting aan zich zelve zal voldoen, bij inhouding en op reke ning van de som van f 700 op hetgeen an wege dezelve aan Kerkmeesteren ter zake vau de Visch- en Viscli- markt, als een vast inkomen le l>e- ialen valt, ingevolge de Resolutie van de Vroedschap dezer stad, van den lSen October 1774. ArtL 6. Ter bevordering van het algemeene nut en gerijf van de gehcole stad, zul len Kerkmeesteren den Koster van de Grote Kerk houden, tot het vervullen au de in gebruik zijnde diensten ten behoeve van de stad, en wel bijzonder lot het navolgende: a. Hel openzetten van de Kerk, des Dingsdag en Donderdags, en op zoo danige andere tijden, wanneer op hel Orgel gespeeld wordt, ten dienste van het Publick of Particulieren, zoo als mede in den winter des Zaturdags avonds ten geiuelden einde, en zulks op zoodanige uren, als reeds bepaald zijn, of bij vervolg door de Regeering in den tijd, nader bepaald mogten worden. b. Het luiden der Damiaten alle avonden van negen tot half tien uuren, mitsgaders buitengewoon, zoo dikwijls zulks vanwege dc Regering der stad, mogt bevolen worden. c. Het slaan van de Brandklok bij het ontstaan van Brand, mitsgaders het vereischt wordende openen als dan van de Kerk. d. En eindelijk het openen cn sluiten der Kerk, ingevalle van solemnecle receptien, en in andere gevallen, ter beoordeeling van de Rcgeering in den Uit het zelfde beginsel als in liet voorgaande Artikel staat uitgedrukt, zal de stad bij continuatie van do voorzeide kerk en haren grond ge bruik maken a. van de Kerk in het algemeen, in betrekking tot het aanhoudend verblijf aldaar van het grote Stads Orgel, en den toegang, bij het bespelen van het zelve_, het zij voor het Publiek, het zij in bijzondere gelegenheden van wege de Stads Regeering verordend. b. van de Sacristie tot berging van belangrijke stukken eri papieren van de stad, cn zulks met den vereischten toegang daartoe ten allen tijde c. van het rad tol het opwinden van gereedschappen en Materialen, enz., naar den Toren. d. van een geschikte plaats tot liet drogen van de Slangen der Brand spuiten. e. van den grond, zoo van het Brand spuit-en wijnwerkershuisje over de Jansstraat, als van het steenen wacht-1 huisje aan de oostdeur van de Kerk. f. van den grond der Kerk tusschen de steenen Bcci^n, lot het houden van do Rivier-Vischmarkt, mitsgaders tot berging van Vischmandcn, enz. g. van den grond waar de Zee-Visch- markt gehouden wordt, op den voet als thans plaats hoeft. Voor alle werkzaamheden en con cession door deze stad aan Kerkmees- teren jaarlijks zal worden uitgereikt twee Honderd en Vijftig Guldens, die gekort zullen worden op de .somma van ƒ600.-—, welke jaarlijks aan de stoel voor het gebruik van het Orgel worden uitgereikt. Artl. 8. Van stadswege wordt door gepaste middelen van Politie, als anderzins i steeds gezorgd, tot'wering van alle ongeregeldheden en misbruiken, die uit aanleiding van dc bepalingen in de twee voorgaande Artikelen om schreven in lijd en wijle zouden kun nen ontstaan, of bij gelegenheid van derzelver genot plaats mogt hebben, en worden de schadens hierdoor aan liet Eigendom der Kerk veroorzaakt, behoorlijk en in redelijkheid vergoed. Artl. 9. Ingevalle van Brand in het Kerkge bouw, zal, bchalven de gewone Stede lijke hulp, in het bijzonder ook het Brandgereedschap van de stad, dat zich in de Kerk bevindt cn het gebruik der aldaar zijnde waterbakken, ten dienste van de KeTk zelve aangewend worden. Dit zijn de voornaamste bepalingen dezer uit 16 artikelen bestaande over eenkomst. In het laatste artikel wordt nog be paald „Dit een en ander dus in voege voor meld, aan het gewone opzigt en de be heering van Kerkmeesteren aanbevo len blijvende, zullen dezelve echter, ten einde dit geheele stuk, steeds aan billijke verordeningen onderhevig, en van allen schijn zelfs van willekeurig heid bevrijd zij. verplïgt wezen, om niet alleen alle de bepalingen, door de Stedelijke Politie, hieromtrent bevo rens gemaakt, of verder nog te maken, stiptelijk naar te komen, maar ditzelf de in het bijzonder ook voor zoover het invorderen van betalingen bij zul ke gelegenheden aangaat, zorgvuldig in acht te nemen, door eene naauw- keurige observatie van de ordonnantie wel eer door Kerkmeesteren oj> den 5den September 1761 vervaardigd, en tot hiertoe in gebruik zijnde, zonder deswegens eenige verandering te mo gen maken, anders dan na daartoo aan de Regeering dezer stad verzoek gedaan te hebben, cn door dezelve dienvolgende gcqualificeerd te zijn, zullende eene gelijke aualificatie ook steeds verzegt en verkregen moeten zijn, wanneer op het verhogen der Graveu, en het doen vernieuwen van de gebroken steenen of zarken, voor rekening van. derzelver Eigenaren, voorziening zoude mogen nodig we zen, terwijl inmiddels Kerkmeesteren van hunne zijde, ook zullen moeten zorgen voor de goede orde op dit stuk, en speciaal mede op het onderhoud van Baren en andere noodwendighe den, mitsgaders van geschikte bedien den daarbij vereischt wordende. Tot naarkoming van al liet voren staande, verbinden de wederzijdsche Partijen, aan de eene zijde de Stede lijke goederen, en Inkomsten, en aan den andoren kant, die van de Kerk en Gemeente, als naar regten. En zijn, ten einde dezer overeen komst, ten allen tijde zoude kunnen blijken, daar van gemaakt twee Eens luidende Afschriften, door de respec tive contractanten, ieder voor zoo veel hunne betrekking daarbij aangaat, onderteekend binnen Haarlem, op den Eersten Jul ij I860 en zeventien." Rubriek voor Vragen Geabonneerdcn hebben het vonrreeiii, tragen op teracbilSend gebied, rails voer bour.lv.oerding Tatbaar. m te renden bij do Itadncxie van Haarlem's Dagblad, Groote Houtstraat 53. Alle antwoorden worden geheel kosteloos gegeven en zoo spoedig mogelijk. Aan vragen, die niet volledig naam en woonplaats van den inzender Tennelden wordt geen sandeclit geschonken. VRAAG. Bij wien kan men ee:i wand eikaart aanvragen voor hot Koukeultof to Lissc ANTWOORD. Bij den eigenaar. VRAAG. Als een meisje in Augus tus weggaat, hoeveel avonden per week litjii zo dan 't recht om op een betrekkin# af te gaan Ais zij k; haar gewone uitgaansavonden neg een avond lier week daarvoor krijgt, is dat dan voldoende ANTW OORD. Ja, dat is voldoende, want daaromtrent bestaan volstrekt geer. voorschriften of bepalingen. VRAAG. Wij zijn beiden in Den Haag geboren, maar nu ongeveer 5 jaar liior woonachtig. Nu willen wij trouwen. Kan dit in Den Haag ge beuren Daar de vader van het meis je reeds 3 jaar zonder bekende woon plaats is, en wij beiden meerderjarig zijn is dan vaders toestemming nog nood i g AN TWOORD. U kunt in Den Haag trouwen als oen van u beiden daar vooraf zijn woonplaats over brengt. De toestemming des vaders meet wel gevraagd worden, maar dit is hier niet mogelijk. Dan moet de tus schen komst van den kantonrechter worden verzocht. Als dan de vader niet verschijnt en de moedor toestem ming geeft, dan kan het huwelijk ter stond doorgaan. VRAAG. Ik heb een huis gehuurd. Mijn huisbaas heeft nu een gedeelte van den zolder zelf behouden. Nu heeft hij zijn huis weer gedeeltelijk verhuurd, doch om nu gebruik te ma- kon van dezen» zolder, plaatst hij cr oen trapladder op mijn straat en wil dio daar don goheelen dag laten Stuun, zoodat wij allen en ook ieder een, die bij ons komt, onder die lad der door moeten loopen. lleeft hij het recht daartoe Heb ik hot recht geen huur meer te betalen vóórdat de zaak geschikt is ANTWOORD. De handelwijze van den huisbaas konrt ons niet zeer rechtmatig voor, daar hij u in liet vrije gebruik en genot van het door u gehuurde schijnt te belemmeren. Zoo wel uls u verplicht is huur te betalen, is hij verplicht ooi u zonder verhin dering te laten wonen. U kunt het dus met geen huur te betalen eens probeèren. Ilij zal wel spoedig ver anderen. Uit de Omstreken BLOEMENDAAL. DUIN EN DAAL. Toen we Zondagmorgen eens rustig wandelden in het fraaie villapark Duin en Daal, waar de landhuizen en hunne omgeving met elkaar in schoon heid wedijveren en het schilderachti ge bijzonder wordt verhoogd door den bouw der villa's op tegen heuvels, dachten we onwillekeurig aan de vele veranderingen, die hier in den loop der tijden hebben plaats gehad. In de welbekende geschiedenis van Allan lezen we niet veel meer, dan dat Duin en Daal in zijn tijd een buitenplaats was, die aan den lieer Arnold behoor de. Toch is or wel wat meer van op tc diepen. De heer N. Rouwens, die c-ene teekening vervaardigde van de z.g. Voorbuurt te Bloemendaal (een der perceelen is al sedert 1760 in be zit dier familie) en deze liet afdrukken in het Bloemendaalsch jaarhoekje, voorzien van historische aanleekenm- 'gen, deelt daarin o.m. mee, dat in 1651 ter plaatse van het latere Duin en Daal eene blcekerij bestond „de Mol" genaamd, waaraan dus zeker de Mol- laan ons herinnert. Eigenaar dier blcekerij was destijds Jacob Wanten. Een eeuw geleden was het een wel bekende uitspanning, die evenals Kraantjelek vooral werd bezocht door Amsterdammers. Loosjes deelt ons in zijn „Hollands Arkadia" me de, dat het er, vooral des Zondags, „krielde van dames en lieeren, die er eenigen tijd de reine landlucht kwa men genieten". Volgens een oude af beelding was het in hoofdzaak even als nu een ruim dal cn hoog duin, doorsneden door een rechte sloot, waarin het duinbeekje, in de diepte, aan beide zijden met betomen beplant, uitliep. Uit genoemde beschrijving blijkt verder dat aan den zoom van het dal welig hout groeide, dat er een eilandje was en dat de duinen nog groutcndeelB kaal waren. Blijkbaar was de eigenaar of exploi tant van dc uitspanniug een man van keunis en zaken, want Loosjes ver haalt dat het „eenvoudige maal" bin nen een uur voor de wandelaars be reid was cn bestond uit voortreffelijke doperwtjes en tuinboon tjes, v erse lie snijboontjes cn blanke bloemkool, als mede uit een kouden ham en een scho tel kalfskarbonaden. Men wist zich dus voor een goede honderd jaar ook wel te behelpen, als men eens buiten was! Later aldus lezen we bij Craan- dijk werd het een buitenplaats, door Zocher smaakvol aangelegd. Ze behoorde aan Mr. B. C. de Lange van Wijngaarden, die met groote kosten het duin had doen beplanten en de be zitting allengs had doen veranderen in een schoone lustplaats niet prach tig begroeide hellingen, hoog en dicht geboomte, vergezichten enz. Als van ouds vormde het dal het middenpunt, dat als een frissehe groene weide met waterpartij, een echt Oud-Hollandsch schilderijtje vormde, Eu wat zeker ver meldenswaard is uit die tijdon, de heer van Wijngaarden vergunde wel willend vrlie wandeling op zijne be zitting. Eater ging het schoone buiten goed over op Mr. J. W. Arnold. Deze liet o.a liet eenvoudige lieerenhuïs vergrooten. door er een groote eetzaal bij te bouwen. Sedert 1898 is van de voormalige buitenplaats Duin en Daal een vUla- park gemaakt. De „Binnenlandsche Maatschappij tot exploitatie van On roerende Goederen" kocht eerst het zuidelijk- en daarna het noordelijk ge deelte der bezitting, het hotel met een uitgestrekt terrein ging over in han den der hotehnaatschappij l'Union en later in die der hotelmaatscbappij Duin en Daal. Volgens plannen van den lieer Leo nard A. Springer, werden rijwegen en trappaden aangelegd, terwijl later successievelijk verschillende gedeelten van den grond werden verkocht tot bouwterrein, waarop de vriendelijke landhuizen met tuinen en parken wer den gesticht. HEEMSTEDE. De straatjeugd in Heem stede. Men schrijft ons: Er gaat tegenwoordig geen dag mear voorbij, of ds jongens-van-de- straat vallen bewoners en voorbij gangers van Binnenweg en Raad huisstraat op ergerlijke wijze lastig met hun leelijke kwajongensstreken. Zij zien er zelfs niet tegen op, om gehuwde vrouwen in 't bijzijn van haar kinderen met hier niet te noe men leelijke woorden uit te schelden. Zoo geschiedde o.a. ook Zondag avond, toen een juffrouw, op den Bin nenweg woonachtig, op boven om schreven wijze beleedïgd werd, toen zij voor het venster van haar woning zat. Haar echtgenoot besloot er toen een eind aan te maken en diende een officieele klacht bij de politie in, die het geval ook zeer ergerlijk vond en den klager beloofde, dat er tot een vervolging zal overgegaan worden, zoodat de jongelui (nota bene van 16 tot 18 jaar oud!) er gewis meer van zullen hooren. Maar ook op een andere manier maken de straatjongens het de men- schen zeer lastig. De abri en de rustbank namelijk, die door de direc tie der Noord-Zuid-Hollandsche Tram weg-Maatschappij bij de halte aan de IJzeren Brug neergezet zijn en door de passagiers met instemming wer den begroet, beantwoorden in 't ge heel met aan het gestelde doel, door dat de jongens er zich (vooral in de avonduren) meester van maken en den voorbijgangers scheldwoorden naar het hoofd slingeren, waarvan •natuurlijk vrouwen on meisjes het grootste deel ontvangen. Het wachthuisje en de bank, die zoo keurig geverfd wareu, zien er nu zóó smerig uit, dat de passagiers, ook al is toevallig de bank niet be zet, liever blijven staan. Inderdaad, het wordt hoog tijd, dat er van hoogerhand eens goed inge grepen wordt, opdat er aan deze wantoestanden een einde kome. De politie is in deze gemeente wel met eenige agenten vermeerderd, maar is blijkbaar toch niet in staat, om deze baldadigheden tegen te gaan, het geen natuurlijk niet te verwonderen is, want do agenten loopen bij him nadering door hun uniform direct in het oog, zoodat zij op hun surveillan ce bijna nooit iets strafbaars ontr moeten, want dan wandelen de jon gens bedaard heen en weer of stoeien met elkander. Het zou dan misschien ook wel overweging verdienen, wanneer de Ileemsteedsche autoriteiten, in na volging van de Haarlemsche, eenige agenten in civiele kleeding dienst lieten doen. VELSEN. Aan 'de leden van den Raad is het volgende bericht; Aangezien de burgemeester aan den lieer Commissaxis der Koningin ver lenging van verlof tot en met 23 Juni a.s. heeft aangevraagd en dus niet aanwezig zal kunnen zijn in de ge meenteraadsvergadering op Vrijdag a.s., en deze aanwezigheid door on- derceteekende op prijs zou worden gesteld, zoo wordt de raadsvergade ring van 21 Juni a.s uitgesteld De loco-Burgemeester NETSCHER. Sport en Wedstrijden VOETBAL. De wedstrijd van het Olympisch elftal tegen het Oostelijk elftal wordt Zondag a.s. te Deventer gespeeld. Luchtvaart. VLIEGTUIGEN MET TWEE SCHROEVEN. Op 4 Juli zal in de buurt van New- York een belangxvekkenden wedstrijd worden gehouden, voor welken de heer Edwin Gould een prijs van 15,000 dollar heeft uitgeloofd. Het gaat hier om het meest volmaakte en prnc- tische vliegtoestel zwaarder dan de lucht, dat is ontworpen en gebouwd in d? Vereenigde Staten en dat is t<re- gerust met tsvee of meer zelfstandige motoren en schroeven, die zoo zijn aangebracht, dat eik van de twee op zichzelf kan werken of dat beide ge zamenlijk kunnen werken. Hoe dikwijls komt niet voor, dat een vlieger tuimelt doordat zijn motor niet meer wil en hoeveel ongelukken zijn juist aan deze motorongemakken niet toe te schrijven? Er is dus voor een tweede motor, die een tweede schreef aan 't werk kan zetten als de eerste zijn dienst weigert, veel te zeggen, meent Gould. De mededingers in den aangekon- dïgden wedstrijd zullen vliegproeven moeten laten zien met gebruik van elk van de schroeven afzonderlijk en latei- van beide tegelijk. Er zijn reeds tal rijke inschrijvingen ingekomen. HET KANAAL OVER. Men seint uit Issy: De vlieger Ilocks met passagier is gisterenochtend om 9 uur 5 naar Lon don vertrokken. Garrns tcekende Maandag protest aan, dat er dien dag zou gevlogen worden voor de con solatf eprijzen van 20.000 francs Clk, omdat die mede dingers lieni dan zouden hinderen bij het vliegen voor den Grand Prix, waarvoor hij dc eenig aangeblevenc was. Maar de wedsti ijdeommissarissen hebben besloten, dat do consolnlio- competitie zou doorgaan. Er stond Maandag voortdurend vee! Na Garros vertrokken nog 15 avïa- tours voor den con-'latlcprijs, v.-j« wie 12 met een of twee passagiers. Allard, vertrokken met 4 passagiers, viel van 30 M. hoogte. Het toestel :s vernietigd alle inzittenden kwamen cr goed af. behalve ec-n, die een been brak. Het weer is in den loop van 'den dag veel verbeterd. Nader wordt aan 'l Hbld. gesel mi: Garrcs zet met zijn Blériot zijn triomftocht voort en volbrengt zon der eenig ongeval de vierde ronde. Hij verdient 70.000 francs. In den supplementairon wedstrijd zijn winnaars: Espanet op Nieuport, Bobba op Morane, Brindjonc op Mo- raae en Garro3 op Blériot, die dus twee prijzen verdiend heeft. Eenige ariatours vielen, de mees ten gelukkig niet ernstig alleen Bie- lovucie werd tamelijk ernstig ge wond. Garros legde 1183 K.M. in 15 uur •40 minuten af. De andere tijden zijn: Espanet »n 3 uur 52 rnin.; Bobba in 4 uur 21; Brind jonc in 4 uur 32 min. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN k 30 Cts. per regeL Hos men zijn ziele maag geneest. De slechte spijsvertering is een ge brekkige toestand waarin de maag geheel of gedeeltelijk ongeschikt is bet voedsel te verteren. De slechte spijsvertering is herkenbaar aan zu re oprispingen, aan een gevoel van branding en van zwaarte in de holte van de maag. In ernstige gevallen ondervindt men hardnekkige hoofd pijnen, duizelingen, pijnen tusschen de schouders en afwisselend verstop ping of diarrhee. Het eenige middel do slechte spijs vertering te genezen, is do maag vol doende sterk te maken om haar werk te doen. Er is geen andere wijze ter genezing van de slechte spijsverte ring. De maag van iemand die ge zond is, doet altijd liaar werk be hoorlijk. Daar het werk der spijsvertering afhangt van het bloed en da zenu, wen, is de beste wijze ter genezing van een slechte maag een geneesmid del te nemen dat het bloed versterkt en nieuw leven geeft. Do Pink Pillen geven bloed met iedere gift en ver sterken do zenuwen. Ziehier de getuigenis van iemand, die haar slechte maag niet genezen kon en wie de Pink Pillen zeer goed genezen hebben. Mejuffrouw P. Mies, geboren Ver- straaten, Kasdonk K, no, 1, te Roo sendaal, heeft ons geschreven: „Gedurende jaren leed ik voortdu rend aan onvendragelijko maagpij nen. Ik had heel wat geneesmiddelen zonder groote resultaten gebruikt. Bevriende personen hebben mij do Pink Pillen zeer aangeprezen. Ik heb ze genomen, en tot mijn groote vol doening heb ik het genoegen u mee to deel en dat zij mij mijn verloren eetlust hebben weergegeven en dat mijne maagpijnen volkomen zijn op. gehouden." Verkrijgbaar a 1 1.75 per doos, cn f 9 per zes doozen, bij het Generaal Depot der Pink Pillen, van F.eghon- laan 22, Amsterdam. Wed. W. Plaat- zer v. d. Hull, Jansstraat 28, J. J. Göppinger, Haarlem, W. A. Schou ten, Drog. te Lisse. Gemengd Nieuws EEN ECHTELIJK DRAMA IN DE RECHTSZAAL. In liet paleis van Justitie le Rome heelt zich een schokkend echtelijk drama afgespeeld. Voor den rechter verscheen dc Tu- rïjrier schilder Luigi Rossetti en zijn [vrouw, Manolita de Adwaga, een ge boren Chileensche om echtscheiding te eischen. Nauwelijks hnd de onge veer 40-jarige maar nog schoon® vrouw het protocol onderteekend, of haar echtgenoot stormde op haar to® en omhelsde haar. Daarop baalde hij eeu revolver uit zijn zak en schoot zich voor de oogen' van den rechter en zijn vrouw een kogel iu liet hart- Do ongelukkige, die de scheiding van zijn gade niet wilde overleven, stortte levenloos op den grond, terwijl zijn vrouw in onmacht viel. Rossetti was een zeer begaafd® aquarellist; zijn echtgenoot-? was ccn gescheiden vrouw die de schilder op reis had k-cren kennen. Zij stond als pianiste zeer hoog aangeschrevenen gaf bij het honderdjarig Lisztfeest te Rome een grcot concert. HET SPOORWEGONGELUK IN ZWEDEN. Het onderzoek omtrent do oorzaak van hot spoorwegongeluk bij Malm- staet, aldus wordt uit Stockholm aan do Berlijnsche bladen geseind, heeft een bijna ongeloofêüjk resul taat gehad. De stationschef in Mahn- staet is alleen schuld aan d: ramp. Hij heeft de lichtzinnigheid gehad, het geheele sigoaalwoxoa Van hot station over te laten aan een een voudig bureau-ambtenaar, die ab soluut niet op do hoogte was niet hot signaal wezen, en dus volkomen hul peloos was, toeu door c-cn vertraging \an den D-trein cr eenige ovegttlr

Haarlem's Dagblad | 1912 | | pagina 7