NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. 29e Jaargang, No. 8893 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. WOENSDAG 19 JUNI 1912 A HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN AD VERTENTIËN: per drie maanden: J0k>ï ^an regels 50 Cts.; iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Voor Haarlem - 120 Haarlem van 1—5 regels /l.elke regel meer ƒ0.20. Reclames 30 Cent per regeU Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd ts (kom der BiJ' Abonnement aanzienlijk rabat. gemeente).. 1.30 v" Advertentiën van Vraag en Aanbod, hoogstens* zes regels. 25 Cts. per plaatsing: Franco per post door Nederland„1.65 50 Cts. voor 3 plaatsingtn contant 6 K v V g' Afzonderlijke nummers0.02H ■$T n Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem„0.37<M'Redactie en Administratie: Groote Houtstraat 53. de omstreken en franco per post 0.45 Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724. Uitgave der Vennootschap Lourens Cosfer. Directeur J. C. PEEREBOOM. Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12. Telefoonnummer 122. Tot de plaatsing van advertentiën en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem in dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA Wannoesstraat 7678, Amsterdam. Telephoon interc. 6229. DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHT BLADZIJDEN., EERSTE BLAD. Ondergeteakende »s tot Juli afwezig; derhalve wordt ver zocht, brieven en stukken bestemd voor redactie, ad ministratie of drukkerij, niet aan hem PERSOONLIJK, maar aan die afdeelingen te adresseerer?. Particuliere brieven wor den doorgezonden. J. C. PESREBOOM. AGENDA DONDERDAG 20 JUNI. Orgelbespeling in de Groote Kerk Van 23 uur. Sociëteit VereenigingBioscoop voorstellingen, 2 1/2 en 8 uur. Heemstede Gemeenteraadsverga dering, 8 uur. Stadsnieuws Fotografie in kleuren. De heer A. L. de Sturlcr te Bloe- mendaal heeft onlangs in de amateur- folografen-vcrecniging een voordracht gehouden over het z.g. bleekproces (Ausbleichverfaliren) waaraan wij hel volgende on ticenen: Tot voor korten tijd had het bleek proces B. P. nog maar alleen weten schappelijke waarde. In de twee laat ste jaren heelt evenwel de praktijk er zich van meester gemaakt, en ver vaardigt men thans van de bekende kleurfoto's van Lumièru direct af drukken, terwijl men thans reeds zoo .ver gevorderd is, dat de mogelijkheid geopend is geworden om zonder Lu- mière-filter de kleuren direct op pa pier of glas vast te leggen. Het B. P. berust op het feit, dat een lichtgevoelige kleurstof slechts door die lichtstralen wordt aangetast, die zij vasthoudt, absorbeert, en niet veranderd wordt door de lichtstralen die zij doorlaat. Bene licht gevoelige roode kleurstof wordt door blauwe lichtstralen aan getast, vernietigd, gebleekt, wordt evenwel door roode lichtstralen intact gelaten. Men zoude dus kunnen spre ken san een chemische werking der lichtstralen op de moleculen in de kleurstof. Verschillende nauwkeurige en langdradige proeven hebben aan gewezen dat purperrood, geel en blauw zoo innig mogelijk in een be paalde verhouding gemengd, een zwar te kleur voor den dag brengen, welke kleur dus alle lichtstralen absorbeert. Wanneer men nu een dusdanig meng sel op papier, glas of iets dergelijks brengt, zoo verkrijgt men een voor werp waarop 'n gekleurde copie is te verkrijgen van een gekleurd, geschil derd glas, van een Lumière kleuren foto. Men is er reeds in geslaagd om aan do kleurstoffen, zoogenaamde seusi- biiisatoren toe te voegen, li. Morel en B. Nouhaus hebben deze stoffen het eerst gevonden en toegepast. Zoo als bekend, heeft de kleurenfotografie door middel van de Antochroom kleu- renfilters van Lumière een groote vlucht genomen, maar was men tot voor korten tijd nog niet in staat, die heerlijke reproductiën die alleen bij doorgaand licht opneembaar wa ren, op papier te copicercn. Het L'ti- kolve-papier hetwelk op het hiervoren besproken B. P. berust, cn door Dr. Smith, Directeur der Utokolve-Maat- schappij te La Garinnes Colonibesbij Parijs, na lange en kostbare proefne mingen is samengesteld geworden, maakt het thans mogelijk, de Lurmc- re-opnemiiigcn te copicercn op pa pier. Men gaat daarbij op do volgende wijze te werk. Op een soort Barytpa- pier wordt dc zwarte gclatineiaag .waarin purperrood, blauw en geel in nig vermengd zijn, aangebracht. Als sensibilisator gebruikt Smith Anethol en Thiosinamine. Smith stelt zich voor zijn papier zoodanig te kunnen berei de u dat daarmede glasschilderingen, en andere gelcleurde teekeningen op doorschijnende onderlaag kunnen yermenigvuldigd worden. Zooals wij reeds hierboven bemerk ten, is het laatste woord in deze nog Jang niet gezegd, maar staat men naar onze overtuiging aan den voor avond van het feit, dat het mogelijk zal wezen de natuur in hare schitte rende kleuren direct in beeld te bren gen, niet hij doorlatend maar bij op vallend licht. Zijn wij eindelijk zoo .ver gekomen, dan zal men over de .Hifc-zwart fotografie met dezelfde waardeering spreken dio thans de Dagnerotypie te beurt valt. Zij beiden zijn dan goed beschouwd de overgangsvormen geweest, die tot het einddoel, de kleurenfotografie, hebben gevoerd. Tkajis heelt de heer De Sturlcr de vriendelijkheid gehad, ons <?e?i album met drie foto's in kleuren tijdelijk af le slaan, die wij aan liefhebbers te on zen bureele, Groote Tloutstraat 53, wil len laten zien. Vooral de derde, geno men naar de schildering op een glas raam, is prachtig geslaagd. Daar de afdrukken fel licht en zon niet kunnen verdragen, mogen we se niet voor hel raam hangen. BEWAKING VAN DEN IIOUT. Om aan de plantsoenwachters een vrijen Zondag te verschaffen wordt sinds eenigen tijd, zooals men weet, de bewaking van den Hout op dien dag aan agenten van politie toever trouwd. Niet tot tevredenheid van verschei dene plantsoenwachters, die daardoor een bijverdienste missen. Bovendien werd ons van deskundi ge zijde meegedeeld, dat de agenten van politie hun taak niet juist opvat ten. Zondag 9 Juni toch waren er, zei men ons, drie bij de muziek en één aan 't wandelen in den Hout. De verdecling 13 begrijpelijk: een politieman trekt bij instinct naar de grootste menschenmenigte, maar in den Hout is dat toch niet practisch. Juist op de stille padeu en in de rus tige hoekjes slaau de Vandalen hun slag, waar zij onopgemerkt meenen te blijven. Bovendien kunnen politie agenten de bloemen en planten niet zien, geen onderscheid tusschen wat gekweekt is en in de natuur groeit en zijn niet in staat, om inlichtingen te geven, wanneer die gevraagd worden. Beter surveillance hielden de plant soenwachters, die in cirkels liepen, welke elkander sneden, zoodat zij voortdurend alle stille plekjes van den Hout iu het oog kregen. BOND VOOR LICHAMELIJKE OPVOEDING. In de bovenzaal van Brinkmann vergaderden Dinsdagmiddag een ze vental dames en heeren met het be stuur der afd. Haarlem van den Boud voor Lichamelijke Opvoeding, naar aanleiding van een hun gedane uit- nuodiging om te spreken over de vor ming van een propaganda-commissie. Wegens verhindering van den heer G. Adrian presideerde Dr. W. E. Me- rens, penningmeester van de afdec- ling. Deze deelde mede, dat er geld noodig is tot uitbreiding van den gymnastiek-cursus voor jongens, het openluchtspel voor jongens en meis jes en de schoolwandelingen. Het be stuur heeft in beginsel besloten lot het instellen van een gymnastiek-cur sus voor meisjes, omdat die zoo bij zonder nuttig is, maar het gckl daar voor is niet aanwezig. En in het ver schiet ligt het speelterrein, dat de ge meente in orde zal laten maken en waarbij, veronderstelt spreker, do af- deeling toch ook wel op de een of andere manier zal worden betrokken. Er zijn dus meer leden noodig. Op allerlei wijs is beproefd, het ledental te breiden, door jaarverslagen rond te zenden, met een propaganda- dag, met circulaires: van 2000 circu laires, die onmiddellijk na den pro- paganda-dag verzonden werden, was de oogst veertien of vijftien leden. Daarom is besloten, wel propaganda te voeren, maar er geen geld voor uit te geven. Met persoonlijk bezoek is het meeste te bereiken, vooral wanneer uit het jaarverslag wordt aangetoond, dat het hier geen „dooie" vereeniguig geldt, maar een, die wel degelijk nut sticht. Haar cursussen worden goed gege ven, onder de leiding van ordentelijk bezoldigde, goed onderlegde onderwij zers. Een uitvoerige gedachtewisseling volgde, liet bleek, dat verschillende aanwezigen niet heel gerust waren op de gestie van het hoofdbestuur. Een van de leden van dat bestuur, de beer J. J. van den Hoek, wees er evenwel op, dat er meer en meer een krachti ge strooming in dat college ontstaat ten guiisie van de lichamelijke opvoe ding van hen, die dat noodig hebben tegen de neiging tot het houden van wedstrijden van hen, die al licha melijk opgevoed zijn. Ten slotte werd de propaganda- commissie geïnstalleerd, zij zal vooral door persoonlijk bezoek trachten hol ledental uit te breiden en wenscht gaarne uitbreiding van haar ledental, vooral van jonge menschen, die nog niet te veel met allerlei bestuurs functies bezwaard zijn. Dit laatste bleek namelijk de reden te wezen, waarom verschillende genoodigden voor het lidmaatschap der commissie hebben bedankt. Kluchtig doch vreemd deed het aan, dat een van de genoo digden, bij het inzenden van zijn weigering, van de gelegenheid ge bruik maakte om,zijn lidmaat schap op te zeggen I Een mooie aanhouding. Uit lïenuebroek wondt ons gemeld Reeds eonige dagen werd door rijkspolitie en gemeenteveldwachters uit de geheele.streek een nauwkeuri ge bewakingsdienst ingesteld om te trachten de rijwieldioven te grijpen, die gedurende een jaar do streek tus schen Leiden en Haarlem onveilig maakten. Zooveel mogelijk waren do voor naamste Kruispunten dor wegen be zet en op alle stations was sedert en kele weken een nauwkeurige bewa kingsdienst ingesteld. Dinsdagavond arriveerden met den laatsten trein uit Den Haag te Hillc- gom twee personen, die der politie verdacht voorkwamen. Onmiddellijk werden verschillende posten gewaar schuwd, zoodat ontsnappen onmoge lijk was. Ongemerkt werden *de mannen tot de kom der gemeente achtervolgd. Toen bemerkten ze de achtervolging, waarop de politie wel genoodzaakt was tot aanhouding over te gaan. Voor den Burgemeester gebracht, nam deze beide mannen tot 3 uur 's nachts een verhoor af, waarbij go- meante- en rijkspolitie tegenwoordig waren. Bij dit verhoor verklaarden beiden heel brutaal, dat ze voornemens wa ren geweest om te gaan visschen, van daal- dat ze een hengelstok bij zich hadden. Maax ze hadden nog meer en niet zulko onschuldige voorwerpen, nl. een stel inbrekers-werktuigen terwijl verder een gips-afdruk ge maakt van een voetspoor, achtergela ten bij de inbraak in de villa van mevr. Vas Visser vóór enkele weken aldaar gepleegd, precies overeen kwam met èèn der eigenaardig ge vormde voeten van éan der verdach ten. Op die gronden zijn beide perso nen aangehouden en hedenmorgen aan het parket te Den Haag overgele verd. Vermeldenswaard is nog, dat de verdachten in het bezit waren van een papiertje, waarop enkele namen van ingezetenen van Bloemendaal en llil- legom, die zeker nu aan de beurt van.... inbraak waren. De politie heeft bepaald een goede vangst gedaan. Hulde voor haar activiteit 1 HET AFTREDEN VAN ONZEN BURGEMEESTER. Ons is gevraagd, wanneer Jhr. Boreel de Groote Markt met dc Jaus- straat zal verwisselen. Daaromtrent is nog niets met ze kerheid te zeggen. De wet veroorlooft niet, dat een burgemeester als lid van Ged. Staten optreedt, vóórdat bij zijn eervol ont slag als burgemeester ontvangen heeft. Door de ongesteldheid van den bur gemeester en het daarop gevolgd ver-i lof is uit den aard der zaak een en ander blijven liggen dat Jhr. Boreel zal willen afwerken. Een bepaalde datum kan dus niet genoemd worden, het kan 15 Juli of 1 Augustus zijn, maar in de buurt van die data zal dc waarheid toch wel liggen. ONZE NIEUWE BURGEMEESTER. Het is een publiek geheim, dat op Jhr. Mr. D. E. van Lcnnep veler aan dacht gevallen is ais a s. nieuwe bur gemeester van Haarlem. Reeds toen Jhr. Bureel in de Staten benoemd was en aangenomen liad en de Voorzitter zeide: „Aan de orde is de benoeming van een lid der Eerste Kamer", riep een grappenmaker: „van een burgemeester van Haar lem 1" en keken veler naar den heer Van Lennep. Of Heemstede's burgemeester het ambt begeert is niet bekend en na tuurlijk ook niet te informeeren. Dat dc heer Van Lennep in en buiten zijn gemeente een zeer geachte per soonlijkheid is, staat vast. Van CbrSstelijk-Hislorische zijde (de heer Van Lennep behoort tot deze partij) zullen pogingen worden ge daan om deze benoeming tot stand te brengen. Winkelzaken. Vrijdag opent de firma Bus© do Laat haar nieuwe winkels in do Bar- revoe test raat 9 en 11. Deze zijn ge heel verbouwd en maken nu met de moderne puien en groote spiegelrui ten eon keurigen indruk. Alles wordt electrisch verlicht. Voor de Barrcvoo- testraat zijn deze wiukels een goede aanwinst. In 't perceel Zijiweg, bock Coorn- hertstraat, hoeft de heer N. Zaalborg con sigarenmagazijn geopend. Deze zaak met haar electrise lie verlichting, fraaie étalages en flinke droogkauicr ziet er heol goed uit. Een pension voorbonden en katten. Hier tor stede men vindt de bij- zonderlieden ondor de advertenties 3 het honden- eoi kattenpension Fauna" geopend. STUKKEN VAN DEN RAAD. B. en W. dienen de begrooting voor 1913 in van 't Stads Armen- en Ziekenhuis, mot een eindcijfer van ƒ45,821, waaronder een subsidie uit de gemeentekas van 37,179,38. De rekening over 1911 sluit met een bedrag van 47,399.24, waaronder oen gemeente-subsidie van 33.984.91 1/2. B. en W. stellen voor aan do N. V. „Haarlem'" bij 't bouwen van een afdak en een loodsje op oen terrein aan oen projectiestraat achter de Pot gieterstraat, af te wijken van 't be paalde bij art. 7 la der bouwverorde ning., G e s 1 a a gd. Gisloren slaagde aan de Academie te Amsterdam mej. L. Bouwmeester alhier voor 't eerste natuurkundig examen (arts). AANBESTEDING. Heden is door B. en W. van Heem stede aanbesteed: Het bouwen van een dienstgebouw met woning en braudspuitbergplaats, op oen terrein aan de Boekenrode straat te Heemstede, Kad. bekend in Sectie B no. 2719. Laagste inschrijver: J. M. van der Vlerk, te Haarlem, voor ƒ9321.— aan wien het werk is gegund. RIJKSINSTITUUT VOOR VI3- SCIIERIJ-ONDERZOEK. Bij beschikking van den minister van Landbouw, Nijverheid en Handel, is de heer N. D. Metselaar, te Haar lem, benoemd tot bediende bij het rijksinstituut voor visscherij-onder- zoek, ter standplaats Haarlem. DIEFSTAL VAN GELD. Op de kermis te Purmerend stond een circus van C. Dc vrouw met wie hij lc-fde, werd slecht door licin be handeld. Ten einde raad maakte de vrouw van de gelegenheid dat C. weg was, gebruik om uit den woonwagen ruim 700 te ontvreemden. Met dit bedrag vertrok devrouw naar haar familie in Deventer. Daar is de vrouw door de politie aangehouden; ze is na verhoor door den Rechter commissaris naar het Huis van Be waring overgebracht. CHRIST. NAT. WERKMANSBOND. Dezer dagen vergaderde het bestuur met dc ertegenwoordigers der 20 oudste lcdcu van het begrafenisfonds van dezen hond. Door den penningmeester werd ver slag uitgebracht over het jaar 1910 1911. Aan contributie is ontvangen 1309.59, aan rente ƒ339.54. De uitgaven waren ƒ370.57 1/2, zoo dat er een winst is van ƒ1278.55 1/2. ONGEVALLENVERZEKERING. De Centrale raad van herocp deed uitspraak in de volgende zaken: Hoóger beroep van J. B., bootwer ker te Helder, tegen de uitspraak van den Raad van Beroep te Haarlem, waarbij met niet-ontvankelijkverkla- ring iu zijn vordering tot het heko men van rente-uitkeering over een tijdvak van 16 dagen is bevestigd de beslissing der Bank, waarbij eischer schadeloosstelling is geweigerd ter zake van een ongeval dat laesie van den linkerliiéi tengevolge had, hem overkomen terwijl hij bezig was met het lossen van steenen. De Centrale Baad overwoog, dat B. het ongeval is overkomen, terwijl hij werkzaam was in het bedrijf van handel ten be hoeve waarvan een krachtwerktuig (stocinwinch) wordt gebruikt, weshal ve do uitspraak werd bevestigd wat de niet-ontvaukelijkverklaring betreft, doch overigens vernietigd, benevens de Bankbeslissing, en aan getroffene genees en heelkundige behandeling toegekend. liocger beroep van H. S., meester- ki echt-timmerman bij bouwonderne mer te Zaandam, tegen de uitspraak van den Raad van Beroep te Haar lem, houdende bevestiging der beslis sing van de Bank, waarbij hem met ingang van 27 November 1911 voor- loopig is toegekend eene rente van ƒ0.18 per werkdag, naar 10 invali diteit, ter zake van 'n ongeval, waar door hij mist "t toplid van den rechter- wijEvirger, welke vinger overigens stijf is. De Centrade Raad bevestigde de uitspraak. Hoogcr beroep van G. B., steenlos- scr te Heider, tegen de uitspraak van den Raad van Beroep te Haarlem, houdende bevestiging der beslissing van de Bank, waarbij hem schade loosstelling is geweigerd ter zake van een ongeval, waarhij zijn linkerarm en linkerdijbeen zijn gekneusd, bem overkomen bij het lossen van graniet steen. Do Centrale Raad vernietigde de uitspraak en Bankbeslissing en kende getroffene toe: le. genees- en heelkundige behandeling, 2e. eene rente van ƒ1.68 per werkdag naar 100 invaliditeit ingaande 22 Novem ber 1911 tot en met 3 Januari 1912. ONGESTELD. De toestand van den heer J. G. Mar tin is steeds achteruitgaande. Effcctenveiling. Te Amsterdam zijn dezer dagen ver kocht Aandeelen Ilaarlemscho Stoomverf- fabriek voorh. W. Leur Co., tegen 25 pCt. 3 1/2 pCt Obl. Prov. Noord-Holland 1910 togen 90 1/2 pCt. FRANS ERDTSIECK. Dezen morgen is na een slepende ziekte overleden de heei* Frans Erdt- sieck, alhier, makelaar en exploitant van bouwterreinen in den ouderdom van 61 jaar. CURSUS VOOR OFFICIER. Bij het te 's-Gravenhage gehouden toelatings-examcn voor den cursus le studiejaar, slaagde van het 10e Reg. Inf. de sergeant A. M. Hylkcma, uit dit garnizoen. ZENDINGSDAG. In den prachtige» tuin van het Brongebouw werd hedeu de Zendings- dag vanwege de Geref. Kerken der classis Haarlem gehouden. De muziektent was tot spreekge stoelte uitgekozen, en het auditorium had eene heerlijke, frissche plaats ge kregen in de schaduw, onder een dicht bladerendak, dat een goede be schutting bood tegen de tropische zon newarmte. Ds. R .Mulder van Haarlem opende de bijeenkomst met gebed en sprak daarna een hartelijk welkomstwoord. De volgende spreker, Ds. B. van Schelven, van Amsterdam, sprak over „Het woord van onzen Koning ons richtsnoer", en daarna verkreeg Ds. D. Bakker, docent aan de Keuchenius- school te Djocja op Java, het woord, over* „De taak der zending tegenover het Mahomedanisme". In breede trekken schetste spr. de roeping van de zending, die op Java eene allesbehalve gemakkelijke taak heeft te vervullen, waar het de plicht der zending is om steeds te genover de Mahomedaansche dogma tiek en zedeleer, de Gereformeerde dogmatiek en zedeleer te plaatsen. Maar toch is het bemoedigend en geruststellend, dat zich daar op Mid- den-Java eene gemeente ontwikkelt, die den naam van Jezus Christus be lijdt in oprechtheid en waarheid, en dat steeds zal blijven doen tegenover het Mahomedanisme, aldus besloot spreker. In den middag traden nog enkele sprekers op. DE STRIJKCONCERTEN 7.N DE BUITEN -SOCIET 51T, Men schrijft ons Dat de strijk-uitvoeringen, evenals vorige jaren, ook nu in den smaak van het publiek vallen, bleek gister avond bij de eerste uitvoering in dit seizoen. Het publiek buiten het hek was talrijk en de meesten stonden, met voel aandacht te luisteren. Tij dens de uitvoering der nummers was het zoer stil. En wee dengene, die het waagde te praten onder de mu ziek, hem werd spoedig door andere luisteraars een wenk gegeven, zijn mond te houden, waaraan hij dan beschaamd voldeed. Velen hadden, gemakshalve, een stoeltje of zooge naamd driestalletje medegebracht om te zitten. Na elk muzieknummer klonk een krachtig applaus. DR COLLECTE VOOR DEN GEWAPENDEN DIENST. De gisteren op den Waterloo-dag hier ter stede gehouden collecte neeft slechts 186.17 1/2 opgebracht. Dit is weinig. Vroeger was de op brengst belangrijk grooter. De commissie van het fonds ter aanmoediging en ondersteuning v»n den gewapend on dienst in Nechvrland betreurt dit zeer, want vele gepen sioneerden kunnen den toeslag, door da commissie tp hun pensioenen ge geven, niet missen. De secretaris-penningmeester, de heer W. K. van Borselen, Schoter singel 11, zal nog gaarne nagekomen giften ontvangen. Gevat. Door de politio alhier is gisteren avond aangehouden zekere F. H., uit Haarlem, verdacht van niet te noemen handelingen met een meisje van 7 jaar hij is ter beschikking van de justitie to Haarlem gesteld. G e v. Voorwerpen. Terug te bekomen bij G. j. P. Verschoor, Teiterodestraat 10 d rood, een armband. J. Gennis, Barteljorisstraat 10, een da m effhandsc hoen. H. Vergunst, Gen. de Wetstraat 50, een muilkorf. C. de Vogel, A. L. Dyserinckstraat 81, een kinderarmband en een wagen moor. Ch. Alleman, Scholerweg 80 rood, een zakmesje. W. J. Teunissen, Ged. Raamgracht 21 rood, een ceintuur. M. Warnar, Ruysdaelstraat 13 rood een dameshorlogeketting. Donda. Esschild&rstraat 29 rood, een armband. A. Knol, Heerensingel 37, een lorg net in étui. A. Steenberg, Friescho Varken- markt 28, een schaar met ketting. A. Fasen, Oosterstraat 27, een gum mibal. M. v. Leeuwen, Vooruitgangstraat 59, een postduif. J. Jansen, KI. Houtstraat 90, een portemonnaie mot inhoud. W. Moot, Monnnesteeg 17, een flü- weelen damestaschje met inhoud. J. Stevenhagen, Klarenbeeksiraat 57 rood. een reticule met inhoud. (Zie vervolg stadsnieuws onder de laatste berichten). Uit de Omstreken BLOEMENDAAL. In Hartenlust zullen dezen zomer concerten gegeven worden. Zondag speelt daar een Marker Boerenkap;!. SCHOTEN. Zondagavond vierde de hengelaars- bond „De Morgenstond" in het café „Het Visschertje" zijn 2-jarig bestaan. Dien dag zou ook een wedstrijd om fraaie prijzen (2 pendules met coupes en een theeservies) worden gehouden, maar wegens het slechte weer kon deze wedstrijd niet doorgaan. Hij zal nu Zondag o. s. gehouden worden. SLOTEN. Brand. Door onvoorzichtigheid bij het aan maken en stoken van een fornuis ontstond brand in een schuur van den tuinder J. G. A. van Amsterdam in den Baarsjespolder. Schuur en woonhuis werden geheel in de asch gelegd. Daar het perceel door de brandweer van Sloten niet te berei ken was, trachtten buren het voort woeden van het vuur zooveel moge lijk te beteugelen en verder gevaar af te wenden, IJ.MU1DEN. Dc Staatscourant bevat de statuten van de Stoomvisscherij-Maatschappïj „Praxis V", te IJmuiden. Het kapitaal is ƒ25.000, verdeeld in 50 aandeelen van ƒ500. Het Noorsche oorlogsschip „Frietj- hof" is hedenmorgen de haven van ij muiden binnengevallen en naar Amsterdam gevaren. Z ANDVOORT. Aangekomen vreemdelingen: Mr. L. Asscher, Paris, Grand-Hotel. Mr. Von llarlessen Griso, Bremen, idem. Clir. Calkoen, Amsterdam, idem, 3 personen. Mr. C. N. J. Möltzer, idem, idem, 13 personen. M. Prins, idem, Boul. Favauge 8, 12 personen. Horn, idem, Hoogeweg 9i. Fam. Kottiug, idem, idem, 4 pers. G. ter Gums, idem, idem. W. F. Detinger, idem, Oosterstraat 5, 5 personen. Dr. Ivarthaus, Montreu, Zeestraat 62, 6 personen. Mevr. Waalwijk, idem, Nieuwstraat 5. 2 personen. Mevr. Maarink, Stadskanaal, Kerk plein 7. Mevr. Rijnders Meusink, Rolde, id. Fain. Spradrnan, Amsterdam, Kost- verlorenstr. 8, 6 personen. Wed. Symonsbergen, id., Poststraat 6 4 personen. Mevr. van Oostveen, id., id., 3 p. II. Dames, idem, Zeestraat 29-22, 2 pers. C, v. d. Meer, Groningen, id. Binnenland TWEEDE KAMER. Men seint ons uit Den Haag: Behandeld wordt art 2 der Raden- wet. de instelling van de verzekerings raden wordt goedgekeurd. Bij art. 3, aanwijzend wie arbeider is en wie niet, had een langdurig debat plaats over 't amend.-Patijn, om ieder die in loondienst arbeid verricht, dus ook dieustboden, als arbeider te be schouwen, alzoo niet alleen degenen die in dienst zijn in een onderneming. Ook over de amendementen De Wijs wordt lang gedebatteerd om de uit zondering te doen vervallen voor hen wier dienstbetrekking korter dan vier dagen duurt, 't dagloon van ƒ2 50 tot 5.— te brengen op ƒ3.50 en ƒ7.— en ook handelsreizigers voor buitenland- schc ondernemingen op te nemen.

Haarlem's Dagblad | 1912 | | pagina 1