Weerbericht ME'DEDEELINGEN VAN IIET KON IN KL. NEU. MET. INSTITUUT. (Opgemaakt voorm. 10.50 uur.) De llilelt, 19 Juni 1912. Hoogste barome lor stand 707.0 m.M. te Ilorla (A-zoren) laagste 753.9 m.M. te Lerwick. Verwachting tot den avond van 20 Juni Wind -/.wakke tot matigen Zuide lijken tot Westelijken wind. Gesteldheid van de luchtveran der! ijko bewolking, waarschijnlijk en kele regen- of onweersbuien. Temperatuuriets koeler. Barometerstand hedenmiddag to 2 tuur 764 m.M. Achteruitgang. Vorige stand te 2 uur 763 m.M. OBGAVE VAN: JOH M. SCHMIDT -Opticien 85 ZIJLSTRAAT - HAARLEM. Thermometerstand 19 Juni Hoogste gisteren .F. 69.» Laagste heden nacht. F. 56 Hedenmiddag 12 uur F. 72 HOOG- on LAAGWATERSTANDEN 20 Juni. Hoog wa t e r. IJmuIdenv.m. 6u. 66m.;u.m. 7u. 8$ m Katwijk v.m. 6u. Slm.jn.m. 7u. m Petten v.m. 7u. 16m.;n.m. 7u. 45 m Laag water. IJmuidenu.m. 2u, 58 ra.; v.m. 8 u. B5m Katwijk n.m. au. 36 m.; v.m. 8 u. 5m Petten n.m. 4u, 26 m,, v.m, 4 u.55 m Het aansteken der lantarens van rijwielen, auto's en andere voertui gen, moet te 8 u. 52 m. geschieden.. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN A 30 Ct. per regel. Maag- en ingewandskwalcn. Een goede spijsvertering is alleen dan mogelijk, wanneer de maag, le ver en ingewanden gelijktijdig sa menwerken en het meerendeel der aandoeningen van deze organen vindt zijn oorzaak in verstopping. Wanneer de stoelgang niet gere geld plaats vindt, worden de achter gebleven stoffen hard, zij hoopen zich op cn belemmeren een vrije werking dei' lever, en de gal, die niet meer vrij in de ingewanden kan vloeien, verspreidt zich in het bloed (geel zucht). Onder de verschijnselen, die ge* woonlijk het eerst optreden, noemen wij: hoofdpijn, een beslagen tong, duizeligheid, een slechte adem, koorts. Daarna verlootten zich maag- en buikkrampen, pijn in do maag, Den bleeke of gele gelaatskleur, be nauwdheden, brakingen, enz. Gij wordt mager en gevoelt u gedrukt, zenuwachtig en moedeloos. Het bloed wordt scherp, hetgeen zich vaak ver toont door huiduitslag. En als gevolg van verstopping noemen wij do dik wijls er uit voortkomende aambeien. Hetgeen noodig is om verstopping en haai' verwoestende werking op het gestel te overwinnen is een zeker en zacht werkend laxeermiddel. Foster's Mao spillen zijn het resultaat van ja renlange ondervinding. Zij wekken don eetlust op, vergemakkelijken dc vloeiing der gal, en verschaffen de noodige en onmisbare vochten voor een goede spijsvertering. Foster's Maagpillen (let op den juisten naam) zijn te Haarlem ver krijgbaar bij de hoeren K. v. Eden, Spaarne 38, en ,T. J. GÖpplnger, Gr. Houtstraat 147a A f 0.65 per flacon, of f 3.60 per zes flacons. Als gij uw kind gezond, vroolijk en frlsch van geest wilt zien op groeien, geeft het dan Dr. .HOMMEL'S Haematogen, WAARSCHUWING I Men vrage uitdrukke lijk den naam Dr. HOMMEL. van <le stad, échter niet ver van het centrum, is gelegen. Wij zijn in do gelegenheid gesteld kennis te nemen van de plannen en ontwerpen van den nieuwen schouw burg, die door den architect, don heer J London, te Haarlem, zijn ontwor pen. liet gebouw krijgt een fraaie 'Oqrgevel en facade mot, hoogo, ruime 'onsiers, (iie geflankeerd worden door twaalf zuilen, die in zes groepen ■an elk twee, aangebracht zijn. Een ruim trappenbordes over de ge heels lengte van het gebouw leidt naar een vijftal ingangen voor de stalles, parket, parterre, loges en ver dere benedenrangen, terwijl aan do beide zijden van het eigenlijke hoofd gebouw de ingangen zijn voor de hoogero rangen. Het gebouw wordt door een koepel- c.rmig dak gedekt. De inrichting van het theater zal zeer smaakvol zijn, mot ruime foyers en koffiekamers. Het looneel wordt flink diep met rui me coulissen, terwijl tevens achter hot tooneel een ruime gang gedacht wordt, waarin eventueel optochten kunnen geformeerd worden. Het ontworpen thater bevat 2000 zit- plaatson, terwijl de oppervlakte van het terrein, waarop de schouwburg gebouwd moet worden, 3000 vierk, M zal moeten bedragen. Het gebouw zal zoowel voor tooneei- als voor opera voorstellingen ingericht worden. Voorts kunnen wij nog modedoelen, dat de heer Stoel op zal treden als directeur van de nog niet officieel tot stand gekomen Maatschappij, die het schouwburggebouw exploiteer en zal. Het volgend jaar hoopt men don schouwburg tot stand to hebben ge bracht. EEN DAAD VAN EEN KRANK ZINNIGE. Een 42-jarig werkman in de Vesle- straat te Leiden loste zonder bepaal de aanleiding twee revolverschoten op zijn vrouw, gelukkig zonder haar te treffen. De wouw vluchtte naar buiten en de politie, inmiddels go- aarschuwd, nam don man in ar rest, op wien nog een revolver met vier scherpe patronen werden ge vonden. De politiedoktor constateer de verstandsverbijstei'ing en gelastte opneming in het krankzinnigenge sticht Endegeest, SCHEIDSGERECHT VOOR AMBTE NAREN. Het beginsel van liet voorstel-mr. Drooje te Dordrecht, om een scheids gerecht ui het leven te roepen, is door den raad verworpen met 17 tegen 3 stemmen. Een motie van de hoeren Stoop, Smits en Reinhard, om een raadscommissie van 5 leden te benoe men, die een ambtenaren-reglement 1 ontwerpen, werd niet in behande ling genomen, daar do voorzitter er oen memorie van toelichting bij ver wachtte, om ze dan in een volgende vergadering- te behandelen'. VERDRONKEN. Gisterenmorgen is de 88-jarigo A. Schep te Vlist bij Schoonhoven door onbekende oorzaak in de Vlist go- raakl en verdronken. PENSIOENREGELING SPOORWEGPERSONEEL. De regeering heeft haar Memorie van Antwoord ingezonden op het af delingsverslag der Tweede Kamer betrekkelijk het wetsontwerp tot be krachtiging van nadere overeenkom sten roet de Maatschappij tot Exploi tatie van Staatsspoorwegen en met de Hollandsche IJzeren Spoorweg- Maatschappij, betreffende de pen sioenregeling van haar personeel. Do opmerkingen, in het Voorloopig Verslag ingebracht worden door de regeering besproken, gedeeltelijk on gegrond of niet wenschelijk verklaard, Do regeering handhaaft 't voorge stelde, HET RAPPORT "DER AMSTERDAM- SCHE WATERLEIDING-COM MISSIE. „De -Tel." verneemt: liet ligt in het voornemen van 'sraads tij del ijken voorzitter, wethou der L. Serrurier, Woensdagmiddag een langdurige geheime raadsvergade ring te honden over hel door de en quête-commissie inzake de gemeente- watorleidingen uitgebracht rapport G.'i de conclusies, waartoe die com missie is gekomen. Die conclusies zij' do volgende: le. „dat uit niets is go- Olckeri, als zou het buitengewone wa terverbruik in 1910 veroorzaakt zijo door bet opzettelijk nutteloos latei wogloopen van duinwater"; 2e. „dat, volgens de meening der commissie, verschillende personen gehoord, de oorzaak van dat meerdere waterver bruik in 1910 moet worden gezocht in den verhoogden druk en dat liet de commissie verwondert, dat de directie onzer waterleidingen niet zelve lot die conclusie is gekomen". VERKIEZINGEN 1913. lri een te Winschoten gehouden gadering heeft de federatie der af- deelingen der S. D. A. P. in dut dis trict lot candidaat gesteld voor de Tweede-Kamerverkiezingen in 1913, den heer L. M. Hermans, te Arnhem. RAADSVERKIEZING TE UTRECHT. Bij de herstemming voor den Ge meenteraad, district B (vacature-J. H. Meijers), werd gekozen de heer D. Boswijk (lib) met 1328 stemmen. Op den hoer M. J. P. Vermoeten (ariti- rov.) waren 1039 stemmen uitgebracht DE NIEUWE SCHOUWBURG. Men meldt ons uit Amsterdam Naur wij vernemen is de heer F. Stoel, die naar men weet, het voorne men -koestert een nieuwen schouw burg te bouwen, thans in zeer ernsti ge onderhandeling omtrent den aan koop van gronden, waarop hij nieuwe theater wil doen bouwen. Uit den aard der zaak mogen wij nog geen verdere mededeelingen doen. waar de bewuste gronden gelo gen zijn, doch er bestaat gegronde hoop, dat do onderhandelingen zullen slagen. Alleen kunnen wij mededeelen, dat het terrein, waarover de besprekingen gaande zijn. in het oostelijk gedeelte po een meerderheid van stemmen kon verkrijgen, uitgezonderd alleen do prealabele stelling, dat do grondwet zelf do toekenning van liet kiesrecht behoort te regelen en alzoo een zoo genaamd „blanco" grondwetsartikel ie veroordeolen is. De commissie hoeft <le wijziging van artikel 80 aan do re geering moeten overlaten 1 De teleurstelling over dit negatieve resultaat betreffende hot hoofdpunt, heeft in de vrijzinnige pers vrij alge meen tot een verwijt van onmacht, ge leid". En verder „Niet tiragi-komisoh, doch benau wend is 't reactionnair karakter, dat der wél voorgestelde wijzigin gen dragen en dat ook uitkomt Lu <lo verwerping door do meerderheid dor commissie van eenige stellingen aan gaande het vrouwenkiesrecht. Zelfs de vraag of het kiesrecht zou kun nen worden toegekend aan vrouwen, die voldeden aan zekere te stellen, bijzonder voor haar geldende, eisohen werd door de meerderheid ontken-1 nend beantwoord." Reactionnair in hare, zij het sloohts theoretische, heteekenis is de voorgestelde wijziging omtrent het en der wetgovendo macht in ons land. Artikel 109 der vigeerende grondwet zegt, dat de wetgevende macht gezamenlijk door den koning de Sta ten-Gen era al wordt uitge oefend. De meerderheid der grond- etacommissio nu hoeft dit artikel geschrapt, doch daarentegen artikel 55, waarin stuui: de uitvoerende macht berust bij den koning, aange- uld met eene nieuwe bepaling: ,,Do koning oefent de wetgevende macht in gemeen overleg met de Staten- Generaal'. Professor Oppenheim heeft in eene nota het diepgaand verschil tus- Bchne het bestaande en het voorgestelde aangetoond. In do prac- tijk heeft de wijziging niet veel om het lijf, daar in de wijze, waarop de rtlen tot stand komen, voor zooveel het aandeel, dat do koning daarin heeft, geene verandering zal komen. Doch de voorgestelde formule pleegt geweld aan de idee, welke sedert 1815 de grondslag onzer staatkunde is ge weest. Da „Standaard" heeft naar aanleiding van do nota van prof. Oppenheim te kennen gegeven, dat de voorgestelde wijziging bedoelt, het begrip volkssouvereiniteit te doen plaats maken voor dat van hét ge zag „bij Godes gratie". Maar daar- dan juist ziet do vrijzinnig-demo craat in deze principieel© wijziging van artikel 55 een reactionnaire uiting". Pers-Overzicht Sport en Wedstrijden DE EERSTE VLIEGSTER VER ONGELUKT! Te Springfield (Illinois) is de vlieg- ster Julia Clark mot een Curtiss-lwee- dekker verongelukt. Zij is de eerste a via trice, die bij een vliegongeval het leven verloor. EILEBRECHT GEWOND. Naar „De Tol." verneemt, heeft de lichPgewicht-worstclaar Eilebrecht, die naar do Olympische Spelen zou worden afgevaardigd, bij de oefening een rib gebroken, zoodat hij verhin derd is aan de Olympische Spelen deul te nemen. VLIEGONGELUK IN FRANKRIJK. TWEE DOODEN. Men meldt ons uit Parijs Tengevolge van den mist zijn twee militaire biplanes in het aerodrome le Labrayelle bij Douai met elkaar in aanraking gekomen. De beide vlieg toestellen werden vernield. De be stuurders van de vliegmachines, lui tenant Peignian en kapitein Dubois werden gedood. DE GRONDWETSHERZIENING. „Do Wereld" wijdt een artikel a de grondwetsherziening „Het rapport der grondwetscom missie toont duidelijk aan, hoe een grondwetsherziening niet tot stand kan worden gebracht. Do samenstel ling dezer commissie moest wel op het allervoornaamste punt,, 't kiesrecht, tot een negatief resultaat leiden, cn reeds daarmede is de door de regee- ring gevolgde handelwijze veroor deeld. In deze commissie, waarin zoo vele zeer verschillend den kendo per sonen waren bijeen gebracht, zijn zoo ongeveer alle in onzen tijd aan de orde zijnde kiesrechtstelsels tegenover elkander voorgedragen, mot het ge volg. dat geen enkel Mesreoht-princi- Gemengd Nieuws DYNAMIETONTPLOFFING. Te Neumarkt in dc Oborpfalz had een hevige ontploffing plaats in de dynamietfabriek. Een schecpskundi- gc verloor beide armen; verse bil lende arbeiders werden zwaar gewond. HET MODERNE JAPAN. Onder den titel: „Hoe Japan modern wordt," schrijft de correspondente van hel ..Hbld." bot volgende uit Tokio: „Wie tien jaar geledon Tokyo be zocht heeft en er nu weer terug komt, herkent de stad niet. „Wat, dit To kyo," roept zulk een ..bezoeker uit, „het lijkt wol Berlijnl Waar zijn do schilderachtige nauwe straatjes met lage houten huisjes, waar zijn de smalle brugjes, de kleine grachtjes, waar nauwelijks twee rickshaws el kaar konden passeoren? Ik zie wijde straten, boulevards, waar een massa auto's ruimte vinden om gemakkelijk naast elkaar te rijden; ik zie hooge huizon, massieve steenmassa's, wel haast paleizen, ik zie breeds bruggen vol electrische trams, ik zie stand beelden.;.,.." „Ja, wel mag zulk een bezoeker verbaasd staan; wij, die voortdurend de moderniseering van Tokyo gade slaan, verbazen ons immers ook nog herhaaldelijk over do enorme veran deringen; waar wij vroeger door een winkelstraatje liepen bestaande uit houten en papleren huisjes, 's avonds schilderachtig verlicht door lampions, zien wij nu aan weersziiden steenen huizen van drie, vior verdiepingen, met groote winkelramen, waar het 's nachts even helder is als overdag door overvloed van electrisch licht. „Nog niet overal is Tokyo zoo. Daar zijn de voorsteden, de kermisbuurt Asakusa, en andere wijken, waar se dert eeuwen niets veranderd is; maar het centrum van Tokio, de straten om 's Keizers Paleis heen gelegen, zijn modern geworden. „Waarschijnlijk heeft nooit te vo ren in een wereldstad zulk een revo lutie in den bouw plaats gegrepen, en men moet de volharding en het door zettingsvermogen der enkele voor mannen bewonderen^ die dit tol stand hebben kunnen brengen. Want hun taulc was lang niot makkelijk, waar zo tocli een strijd te beginnen hadden tegen het moost conservatieve volk ter wereld. Jaren waren ervoor noodig, om do bevolking te overtuigen, dal moderniseering noodig en nuttig was, om het vooroordeel uit den weg te ruimen van hen, die weigerden de plaats le verlaten, waar hun vaders en voorvaders gewoond en handel ge dreven hadden, maar eindelijk in 1891 kwam toch een comité lot stand, bestaande uit twaalf mannen, dut cle zaak ernstig bestudeerde en na eenig verloop van tijd ongelooflijk veel tot stand bracht. „Toen dc grondeigenaars, wier hui zen onteigend zouden worden, inza gen, dat ze hun bezittingen voordee- iig van de hand zouden kunnen doen, vroegen ze enorme sommen van het comité, maar hot comité bestudeerde de archieven, cn gaf niet meer dan den bezitters wettelijk toekwam. Er ontstonden processen na processen; de statistiek leert ons, dat in dien eer sten tijd op elk millioen gulden grondgebied 21 processen voorkwa-. men. Langzamerhand zijn de inen- schen verstandiger geworden en heb ben ze ingezien, dat het dwaasheid was, jaar-in jaar-uit rechters en ad vocaten te betalen voor het voeren van een strijd, waarmoe ze toch niets konden bereiken, en nu is de toestand al zoover gewijzigd, dat op elk 1 1/4 millioen gulden grondgebied nog slechts één proces voorkomt. „Vooral in den laatsten tijd is men enorm opgeschoten; volgens de sta tistiek word in de laatste vier jaren evenveel bereikt als in de 23 jaren daaraan voorafgaande. Wat er nu be reikt is? Ruim 130 K.M. nieuwe stra- 170 K.M, nieuwe gebouwen! Waarlijk geen kleinigheid, waarlijk genoeg om een reuzenstad als Tokyo een geheel ander aanzien te geven. „Waar twee nauwe winkelstraten parallel liepen, werd het midden blok eenvoudig wcggelicht, zoodat de twee buitennjen de nieuwe straat vorm den, en waar dau oen brcede wegmei veel verkeer ontstond, zagen de win It eler s er van zelf hun voordeel in, huizen te®verbouwen en te ver en. De winkeliers uit het rnid- denblok moesten hun tenten elders opslaan, wat niet erg pleizierig was. „Onder do eerste groote gebouwen hoorden do rcgceringsgebouwen, ban ken ort musea. Ze werden door Ja- panschc architecten gebouwd, die he laas meer op nut dan op schoonheid letten, en trouwens ook weinig mooie bouwkunst verstonden, daar de tijd voor reizen en sludeeren bun ontbro ken had. „Alles moest zoo gauw mogelijk tot stand komen, en zoo zijn er in Tokyo heel. wal gebouwen ontstaan, die wel grootsch zijn, maar erg JGelijk. Pas in don Inatston tijd wordt er ook op ge let oen parlementsgebouw niet alleen nuttig le maken, maar ook zoo, dat het een lust voor de oogen is er naar te kijken. „In het geheel zijn door het comité aan de verbouwing van Tokyo tot ongeveer 25 millioen gulden be steed. „liet spreekt vanzelf, dat er velen zon, die de verandering betreuren, en het is ontegenzeggelijk waar, dat de oude wijken, met de lage huisjes 1 met liun oyderwetsche vuurnotten, hun papieren schuifdeuren, hun an tieke Japansche opschriften en hun gezellige lampions don vreemdeling veel meer bekoren dan de verfraai de wijk daar vlak, naast, waar men zich plotseling in oen andere eeuw verplaatst voelt. Maar ieder moet toe- dat door de nieuwe bouwwijze bet groote gevaar van verwoesting door brand ontzaglijk veel kleiner wordt, cn dit op zich zelf is een heel groot voordeel. .[let is met de moderniseering van Tokyo al ovenzoo als met de ideeën van hot Japansche volk. Do omkeer kan niet grooter zijn. Het modernste de modernen nog niet modern genoeg." En de schrijfster eindigt met de me- dcdeeling, dat ook het toonool deze moderniseering heeft ondergaan. „Kwamen voorheen sporadisch bcwer kingen naar Shakespeare, Dumas, c.a. voor, nu is -liet aan de orde van don dag vertaalde stukken van het Wes- terschc repertoire te spelen. In liet nieuwe Keizerlijke Theater worden avond aan avond vreemde stukken gegeven, cn men voort er nu met even vee] gemak Shakespeare op als Ibsen, Bjornson, Macterlmck." En do Ja pansche blauwkousen praten, schrij ven en polemiseeren over „Nora" van Ibsen alsof het eon vraagstuk van nationale defensie gold! GEEN BEDORVEN EIEREN MEER. Do gedachte om Röntgenstralen bij het schouwen van eieren aan te won- don, kan als „hot ei van Columbus" worden aangemerkt In Engeland hoeft do „Nat Voreoniging v. Pluim veehouders" hot den eierhandelaren door doze methode onmogelijk ge maakt, voortaan bedorven eieren in den handel to brengen. Deze vereent- giug, die meer dan 40 depots in 18 verschillende graafschappen bezit en nu ook eon goneraal-TIepot in Londen heeft opgericht, verzorgt de hoofdstad van Engeland tot nu toe met 200,000 eieren por week. Men hoopt dit aan tal reeds in dezo maand op een kwart millioen en later zelfs op een half millioen te brengen louter gega randeerd verscho onberispelijke eie ren. In het nieuwe Loridensche depot bevindt zich een soort van donkere lcamer met oen „donkere" lantaarn, waarin een gat ter grootte en in don vorm van een kippenei. Het ei wondt in dit gat gehouden cn electrisch doorgelicht. Bij verse he, onbedorven eieren kan men er geheel door heen zien, zij zijn bijna geheel transparant. Is hel ei min of moer bedorven, dan vertoont zich op dezen doorzie]itigen spiegel een kleine wolk, die het ei als van tweede ciualitcit classificeert., is die wolk intensiever of zelfs bewegelijk dan is hot el slecht. Do groote eier- ltoopera in Londen eischen nu reeds sledhls op deze wijze onderzochte eieren, die van een stempel voorzien zijn, waarop de qualiteit staat geno teerd als: prima, socunda, kook eieren gekneusde eieren: want ook breuken in de 6Chaal die zoo minimaal zijn, dat zij met het bloote oog slechts bij het zorgvuldigste onderzoek geconsta teerd kunnen worden, ziet men bij de 'electrische doorlichting onmiddellijk. Er is oene Londen-Sche engros-firma, di?. alleen wokclljlts 50,000 van deze geijkte eieren betrekt. Hot is le verwachten dat deze me thode van cierenschouw ook elders woldra navolging zal vinden, „Hotelhouder". Laatste Berichten JAARBOEKJE VOOR DE STAD l-IAARLEM 1912. Beden, juist op hot oogenblik van afdrukken, ontvingen we het nieuwe jaarboekje voor de stad Haarlem voor 1912, door P. Kalbfleisch, Behalve de gewone opgaven en ru brieken. welke al weer uitgebreider zijn, bevat dit boekje vooraan de por tretten cn levensbeschrijvingen van de overleden heeren Dr. M. Grcshoff door J. LI van Prof. Dr. J. Bosscha; van F. M. llaron van Lynden door A. van Mgr. A. J. Brpuwcr, van Mr. Ni-, col Gerbrand Gnoop Kooprnons door A. W. F., van II. J. Bronkhorst door C, Veen, vpn "Mr. Joh. Enschedé door F W. v. S,, van P. Goedkoop Dzn., door II. Voorts bevat het- zeer nuttige han dige boekje een kalender een kroniek van Haarlem van 1 Nov, 1910 tot 31 October 1911, enz. Als bijzonderheid zij vermeld, dat op de titelpagina van dit boekje voor .het eerste de naam van den hoer 11 L. Janssen van Raay ontbreekt. Daaruit blijkt, dat de heer Janssen van Raay de uitgave van zijn boekje, waarin hij zoo geheel opging, aan een ander heeft overgedaan. Wij achten het thSns dan ook het oogenblik, qui hem hulde te brongen voor zijn arbeid en voor de voor zeer velen zoo buitengewoon gemakkelijke uitgave, waardoor hij menigeen aan zich verplicht heeft. UITSTAPJE. Op Maandag, Dinsdag en Woens dag a.s. zullen cle leerlingen der 7de klasse der Rijksleerschool onder toe zicht hunner onderwijzers, een uit stapje naar Valkenburg maken. Van 't Kantongerecht ARBE1DS WETOVERTR LIJ ING. Voor het Kantongerecht alhier stond hedenmorgen terecht J. E., spijskook- ster te Haarlem, beschuldigd een jon gen, henedeu de twaalf jaar, in Maart 1912 tegen geldelijke beloonine in dienst te hebben gehad. Ook was be doelde jongen nog leerplichtig. Eisch O. M. f3.—. ZOONTJE-LIEF. Een vader was opgeroepen wegens overtreding der Leerplichtwet. Belcl. verklaarde zijn zoontje niet baas te wezen. De jongen is zelfs soms heels nachten van huis en is dan nergens te vinden. De ambttnaar van 't O. M. achtte bek), schuldig en eischte f 6 boete. NOG EEN OVERTREDING DER ARBEIDSWET. P. P., costuumnaaister te Haarlem, werd beschuldigd de bij haar in dienst zijnde meisjes niet een voldoende rust tijd gegeven te hebben van 12 tot 1 1/2 uur, Do zaak wordt wegens hot niot op komen van een getuige, acht dageu aangehouden. NIET BIJHOUDEN DER LOON LIJSTEN. K,. D., uit ljmuiden, stond terecht wegens hot niet voldoende bijhouden der loonlijsten van do werklieden, die op zijn stoffeerderij en wagenmake rij werken. Eisch O. M. 2 maal f 6 boete. C. van 11., timmerman te Vel- zen, had zich eveneens aan boven vermeld verzuim schuldig gemankt, Eisch 2 maal f 6 boete. J. M,; smid en rijwielhersteller te Velzen was de derde, die zich niet aan den wetgever had gehouden, Eisch f G boete. UITSPRAKEN. Heden werden de navolgende uit spraken gedaan a C. en P. II., te Velsen, overtreding Ongevallenwet, beiden f 10 boete of vijf dagen hechtenis. S. L., te Zandvnort, en H. D., te Schoten, overtreding Hinderwet, No. 1 10 boete of drie dagen hechtenis, No. 2/5 boete of drie dagen hech tenis. J. F., te Amsterdam, overtreding Woningwet, f 25 boete of tien dagen hechtenis. J. van E., te Wijk oan Zee en Du: overtreding Wapenwet, 10 boete of vijf dagen hechtenis. L. M., te Heemstede, overtreding Vissche-rijwet, 3 boete of twee da gen hechtenis. N. v. d. W., te Bennebroek, en .T. K., te Zaudvoort, overtreding Leer plichtwet, No. 1 twee maal 2 boete of twee maal twee dagen hechtenis, No. 2/1 boete of een dag liecht. G. P., te Velsen. en 11. V., te Mar ken, als schipper het scheepsjournaal niet bijhouden, 5 boete of drie da gen hechtenis. J. N. J. van S., te Bloeinendaal, en vier anderen, loopen op verboden grond, 3 boete of drie dagen hech tenis, cn 2 boete of twee dagen hechtenis, L. II. A. van D„ te Am- ste.rdam, vrij gesp roken P. M., te Schoten, cn 3 andoren, overtreding Politieverordening Haar lem, 1 boete of een dag hechtenis. W. J. B., te Schoten, en G. S., te Heemstede, overtreding Politieveror dening Velsen, No. 1/1 boete of een dag hechtenis, No. 2/2 boete of twee dagen hechtenis. A. C-, to Zaudvoort, overtreding Politieverordening Zaudvoort, 1 boe te of 1 d. h. B. II, M., te Amsterdam en 8 ande ren, overtreding Motorvorordening llaarlemmertiede, 10 boete of 5 d, h., 10 boete of 4 d. h., 15 boete of 5 d. h., en 3 boete of 3 d. h, W. II, te Schoten, en 30 andoren, overtreding Motor- en Rij wiel regle ment, 3 boete of 1 d. h., 1 boete of 1 d. h., en 0.50 boete of 1 d. h. Voorts werden er nog 53 personen veroordeeld wegens openbare dron- kei schap tot 10 en 5 d. h., 10 boete ITALIë EN TURKIJE. DE UITZETTING DER ITALIANEN. KONSTANTINOPEL, 18 Juni. (R<;u< ter.) lieden was hot de laatste dag voor het vertrek der Italianen. Een Duitsch schip, gecharterd door een Italiaansche liefdadige voreoniging vertrok met 300 personen aan boord. Sedert het uitbreken van den oor log verlieten 8170 Italianen Konstan- tinopel, meer dan 2000 Italianen mo gen er onder zekere voorwaarden blijven. UIT PORTUGAL. LISSABON, 18 Juni. (Reuter.) De Senaat keurde de wet tot regeling van liet beheer en do bestemming der roe rende én onroerende goederen en de paleizen van do vroegere koninklijke familie goed. Do Senaat verklaarde zich voor hel behoud van do legatie bij het Vati- caan. DE STAKING DER INSCRITS DUINKERKEN, 18 Juni. (Beuter.) De inscrits maritirnes en de dokwer kers zullen morgén den arbeid neer leggen. BORDEAUX, 18 Juni, (Reuter.) De zeelieden besloten Woensdag 24 uur te staken, om hun solidariteit te ioo- nen met cle inscrits maritirnes te Havre. DE OPSTAND IN ALBANIë. ATHENE, 18 Juni. (Reuter.) Uit Saloniki wordt gemeld 4000 Myrdi- ton op de hoogvlakte van Hahrnati vereenigd. vielen de Turksche troepen aan cn brachten hun ernstige verlie zen toe. Een Tnrksch bataljon moet vernietigd zijn bij het d-orp Neubiati. DE CONVENTIE TE CHICAGO. CHICAGO, 19 Juni. (Reuter.) Voor dat de zitting van de conventie werd verdaagd, kwam men overeen, dat do door Ilarvey ingediende motie om 92 zifting genomen hebbende Taft-gcde- lcgeerden door 92 Roosevelt-gedcle- georden le vervangen, alsnog niet af gedaan zal worden beschouwd en he den allereerst in behandeling zal komen, („Ilbld."). Veernar k t. Op de op 19 Juni gehouden vee markt te Haarlem werden aangevoerd cn verkocht: Koeien en ossen, 2 st., 150—280. Nuchtere kalveren, 35 stuks, 12— 15.-. Schapen, 7 stuks, 22—26. Lamineren, 27 stuks, 1214. Biggen, aangev. 5 en verlc. 3 stuks, 10-/14. of 3 d. h., /5 boete of 3 d. h„ ffl boete of 3 d. h 2 boete of 2 dL b.f en 1 boete of 1 d. h. Wegens groolen toevloed van kopy moeten enkele ingezonden stuk ken tot morgen blijven liggen. Telegrammen Marktnieuws Burgerlijke Stand HAARLEM. ONDERTROUWD: 19 Juni. W. van Loovezijn en P. Steffers. C. Smit en E. Verbeek. P. Bachman en M. J. Faassen. A. F. Angosturas en A M. de Vogei. J. Neeie en A Klaver. G. van Geloven en R. C. Witte. GETROUWD. 19 Juni. C. B. Creeracrs en J. van Zijp. P. II. Menlce en E. v. d. Put ten. H. Sepp en C. B. P, Lommerse. BEVALLEN: 15 Juni. T. P. C. Koenekoop Dreijer, d. 18 Juni. ,T. Wolthuis— I-feijer, 2d. T, van Hangen—Ger ritsen, z. 19 Juni. W. Vermaas— Steffers. d. OVERLEDEN: 13 Juni. J. A. G. Sangstcr, 67 jaar, Kinderhuisvest. SCHOTEN. GETROUWD: W. Heerens en Th. C. M. Hartman. P. Gootjes en G. II. G. Leemhorst. AtMieröarasGïie Hours. Openingskoersen van 19 Juni 1912. LABOUCHERE OVENS Co's BANK. STAATSFONDSENMARKT. 2 1/2 Ccrtific. N. W. S. 67 3/8. ZUID-AMERIKAANSCHE STAATS FONDSEN. C. Peru 10 1/8. TABAKSAANDEELEN, Stil. Bindjey 91, Doli Maatschappij 534, Medan 229, Rotterdam Deli 422, Sa- nembali 540. RUI 'It-AANDEF.LEN. Amst. xfubbor 214. PEl'ROLEUM-AANDEELEN. Terugloop end. Koninklijke Petrol. 500—497 1/2, Dordtsché Olie 152 1/2, Geconsolideer de 272, Sumatar Palemban.g 180 1/4, M1JNAANDEELEN. Ketahoens 41, Pref. Ketuhoens 60— 63, Cultuur Vorstenlanden 1771/4, Red Jang Lebong 330, Great Collar 96, Preanger Regentschappen 120, Aan- deolen Ned. Ind. Handelsbank 246. AMERIKA A NS OH E MAR KT On gc- ariimecrd. Atchison To pek a 105 1/2, Denver 201/2, Erie 53 7/8, Kansas 25 1/16, Preferente 59 3/4, 60, Missou ri 27 3/4, Ontario 35, Rock Island 25 7/16, Southern Rails 27 3/4 Union pacific 1701/2, C. Wabash 5 15/16, Pref. Wabash 16. Steel 70 15/16, Car- ron 58 3/8, 1/2, Preferente 18 3/8, Amalgamated 84 3/4, C. Cigars 611/2, Bonds 651/4. Com. Can. 33, Com. Stand. Milling 27 3/4, Prof. 621/4, Com. Interborough 211/4. Rechtszaken NIET NAAR DE GEVANGENIS. Voor de Amsterdamscha rechtbank stónd een 22-jarige jonge man te recht wegens het mishandelen van

Haarlem's Dagblad | 1912 | | pagina 2