.vorzameld allerlei betreffende de klei ne stoomvaart en de schipperij, in het algemeen dus de binnenvaart. Een economische groep zal hier niet ont breken. Men stelt zich voor, belang wekkend materiaal te verzamelen, om een overzicht te geven van de oplei ding van het schipperskind, voorat wat aangaat het lager onderwijs. Maar ook aan de vakopleiding, zoo wel voor het schippersb&drijf als voor den scheepsbouw en aanverwante be drijven, zal een ruime plaats worden toegekend. Een breode brug voort over den Buiksloterham naar de overige ten toonstellingsterreinen. Mon hoeft zich daar gedacht een ruime machine- gollerij, bestemd voor de tentoonstel ling vau allerlei scheepsmachines, ke tels, motoren, enz. Tevens zal daar gelegenheid worden geboden aan de verschil lende kleine industrieën, om in werking zijnd bedrijf tentoon te stellen. ITet bestuur streeft er naar, zoo veel mogelijk de herinnering te verle vendigen aan hot bloeitijdperk van onze scheepvaart, in de 17de eeuw, door naast elkaar te plaatsen het beeld van den ouden en van den nieu wen tijd. Er zullen verschillende in dustrieën te zien zijn, zooals de ouder- wetsche touwslagerij naast do moder ne staaldraad-trokkerlj. Ongetwijfeld zal doze afdeeling oen aantrekkings- punt vormen van de tentoonstelling; bedrijven in werking ondervinden al tijd veel belangstelling. Voorts zijn op deze terreinen gepro jecteerd gebouwen voor visscherij, ha venkantoren, enz. VERWERPING VAN DE BAKKERSWET. De afdeeling Amsterdam van de Christelijke Bakkersgezellen-, Cacao- en Suikerwc-rkersvereeniging „Ons Beginsel" heeft in huishoudelijke ver gadering een motio aangenomen, waarin zij verklaart met diep leedwe zen te hebben kennis genomen van de verwerping van de Bakkerswet haar warmen dank brengt aan Minister Talma voor de trouw en kloekheid, waarmede hij het pleit voor genoem de wet heeft gevoerd, alsmede haar hulde betuigt aan die Kamerleden, die den Minister daarin steunden. Zij l>etreurt. het ten zeerste, dat en kele Christelijke afgevaardigden, van wie op goeden grond verwacht kon worden, dat zij een open oog en hart hadden voor de groote misstanden in het. bakkersbedrijf, mede oorzaak zijn geworden, dat de scheppingordo voor dit lKjdriif omgekeerd is en de schrei ende .«ahbaths-ontheiliging, waaron der duizenden patroons cn gezellen zurht.cn, geheel noodeloos gehand haafd blijft. Besloten werd deze motie o. a. ter kennis te brengen van de rechtsche Kasnorclubs. STAKING RICHTERSBLEEK. Omtrent de staking aan de fabriek „Riclitersbleek" te Enschedé kan wor den gemeld, dat van de 620 wevers (hulpen enz. inbegrepen) ongeveer 350 georganiseerd zijn, als volgt over de verschillende organisaties verdeeld: „Oe Eendracht" 80; „Dnitas" 87; Vrije Organisatie 90, overige organisaties Blijft de staking voortduren, dan zullen minnen eenige dagen de overi ge afdeelingen der fabriek, zijnde spinnerij, spoelerij en sterkerij, stop gezet moeten worden. Ongeveer 400 arbeiders zijn hierin werkzaam. STAKING VEEMBEDRIJF TE ROTTERDAM. In een personeelvergadering van de N V. Leydsche Veem werd beslo ten, ingaande Dinsdagmorgen, den arbeid neer te loggen. Do oorzaak .van dit conflict is het opleggen van velschillende boeion aan vaste werk lieden voor, naar de mooning der arbeiders, niet gemaakte abuizen of althans zeer klein©, welke geen scha de aan de N. V. brachten. Do leiding berust bij den Centralen Bond van Transport- en Havenarbeiders. Zóó goed als het geheele personeel is ge organiseerd. Er zijn 26 stakers. ZWARTE POKKEN. To Nieuw-Amsterdam zijn de z.g. zwarte pokken uitgebroken. Er zijn totnutoo zeven gevallen, waaronder een met doodelijken afloop. De ziek te is door een arbeider uit Duitsch- land overgebracht. Strenge maatregelen zijn tot af zondering genomen. EEN VREESELIJK ONGELUK. Do 36-jarige landbouwer I-L Hase- laar, te Erin (gemeente Emmen), ba- gaf zich op het hooi. Even later liet hij zich van den berg afglijden en kwam toen boven op een hooitrek- ker (een langwerpige ijzeren punt met weerhaak aan een stok) t recht. Het ijzer drong den ongelukkige het dijbeen in tot aan den stok en kon wegens den weerhaak niet door de doctoren worden verwijderd. Do ijze ren haak werd bij het lichaam afge- zaugd. Hij 'werd naar Groningen ge voerd. waar het ijzer door operatie werd verwijderd. De toestand is zeer bedenkelijk. H. G. ROODHUYZEN. Te 's-Graveland is in den ouder dom van 92 jaar overleden de heer II. G. Roodhuyzen, eens ie Amster dam een zeer bekend schoolhoofd. VERDRONKEN. Zaterdag viel het eenig zoontje van 12 jaar van den heer Z. van de plank in het zwembassin der vestinggracht te Naarden. De jongen verdween aan stonds in de diepte. Na na eenige minuten bewusteloos boven gebracht te zijn, gelukte het den inmiddels ge roepen geneesheer den knaap weer tot bewustzijn te brengen. Ondanks alle zorgen overleed het kind echter aan de gevolgen. BRANDEN. Te Medenblik is gisterenmiddag een hevige brand uitgebroken in de vetsmelterij van den paardenslager D. Kroeb; het perceel brandde geheel af. Mede werd een prooi der vlam men het aangrenzend houtmagazijn van A. Boekei, waarin juist Maandag een groote voorraad nieuw hout was geborgen. De belendende perceelen van de hoeren P. Veen en C. Marct beliepen zeer veel schade. AJles was verzekerd, behalve het perceel van den heer Kroeb. DE JIEEMSKERCK" TE KOPEN HAGEN. Do commandant van de „Hoems- kerek", kapitein ter zee Goedhart, heeft bezoeken afgelegd bij de voor naamste militaire autoriteiten. De opperbevelhebber van de Deen- scbe vloot heeft tegen heden de Ne- derlandsche officieren uifgenoodigd tot een automobicltocht door Noord- Seeland. De Nederlandsche consul-generaal biedt den Nederlandschen officieren Donderdag een lunch aan. UIT DE STAATSCOURANT. Bij koninklijk besluit is benoemd tol rechter in de arrond. rechtbank to Dordrecht, jhr. mr. dr G. W. van Vierssen Trip. thans subst-griffier bij de arr. rechtbank te Rotterdam, en tot rechter in de arr. rechtb. te .Al melo, mr. J. Houwink, thans comm. van den Centralen Gezondheidsraad te Utrecht. Bij koninklijk besluit tot subst.-off. in justitie te Amsterdam, mr. L. Th. Jorissen, thans ambt. O. M. bij de kantonger. aldaar, tot ambtenaar O. M. bij de kantonger. tc Amsterdam, mr. L. W. E. Lasonder, thans adj.- commies bij het centr. bur. voor de statistiek te 's-Gravenhagc, en tot subst. griffier bij de arr.'-rechtbank te Rotterdam, mr. W. J. Berger, thans adj.-comm. bij het Dep. van Justitie te 's-Gravenhage. Bij koninklijk besluit is benoemd met ingang van 21 Juni tot burge meester der gem. IJsselstein,. H. J. Kronenburg. Sport en Wedstrijden VOETBAL. DE OLYMPISCHE SPELEN. Bij de loting trokken Engeland, Hongarije, Rusland en Denemarken een vrij nummer voor de eerste ronde. Holland speelt tegen Zweden, Duitschland tegen Oostenrijk, Italië tegen Finland en Frankrijk tegen Noorwegen. .VLIEGEN. Jean Olieslagers. Men schrijft aan hot „Hbld." De ook in ons land om zijn stoufe vluchten populaire Jean Olieslagers is sinds eenige weken te Etampes aan liet vliegen met een nieuw toe stel, een Hydro-aeroplan© Farman. Dit toestel, dat voorzien is van een motor van 80 H.P., kan 5 rt gors met zich voeren. Het is spe ciaal geconstrueerd om zoowel te land als te water te kunnen opstijgen en neerkomen en moet volgens ken ners op aviatisch gebied een toon beeld van volmaaktheid zijn. Met enkele plaatselijk© comité's in Nederland worden thans weer derhandolingen gevoerd voor bet houden van demonstraties met dit nieuwe toestel, dat bij uitstek ge schikt wordt geacht voor Nederland met zijn vele wateren. Er wordt b v, op het land gestart en op het water neergekomen of omgekeerd op het water gestart en op een terrein op INGEZONDEN MEDEDEELINGEN h 30 Cts. per regeL een vooraf bepaald© plek geland, Iets wat in het buitenland voor liet pu bliek eene groote aantrekkelijkheid bleek te bezitten, PER LUCHTSCHIP OVER DEN OCEAAN. De proeftochten van het Occaan- luchtschip „Suchard" op de vlieg- plaats tc Johannisthal zijn ten einde. In de maand September zal het schip naar Teneriffe gezonden worden, van waar het zijn bekende reis over den Oceaan zal ondernemen. Te Tenerif fe zal een verplaatsbaar station voor draadlooze telegrafie opgericht wor den, dat bestemd is, om berichten om trent de reis van het luchtschip te geven, zoo wordt aan „De Tel." ge seind. EEN MOOIE VLUCHT. Luitenant Mamies, van Buc ver trokken om 4 uur op een biplan met passagier, landde om 6 uur te Verdun, vliegende dus mot een gemiddelde snelheid van 140 K.M. per uur. Hij sloeg daarmede liet record van de tochten zonder tusschenianding en "t snelheidsrecord met passagier. ONGELUKKEN. Bij de vliegdemonstraties te Kiel zijn drie vliegmachines gevallen. De avialeur Stiefvaler en luitenant Gre- venschütz zijn ernstig gekwetst. De overige aviateurs, die neergestort zijn, bleven ongedeerd. EEN RECORD. Men seint uit Issy-les-Moulineaux, dat de bestuurbare ballon „Conto" 't bestaande hoogte-record heeft gesla gen. De ballon steeg tot een hoogte van 3025 meters, met zes personen in den gondel. R'ené Ghil lïad ter gelegenheid, van de onthulling op 14 dezer van hot monument Cumoêns tc Parijs, een ge dicht geschreven, waarvan het théma het feit was. dat do groote, in armoe de, gezonken Portugeesche dichter in de laatste jaren zijns levens leefde van hot geld, dat zijn trouwe bedien de Antonio, een Javaan, voor hem op straat bedelde. Dat gedicht werd voorgedragen door de op Java geboren zeventien jarig© déclamatrice Wilma Knaap, dochter van onzen bekenden landge noot en medewerker Otto Knaap. Dat eerste optreden was een groot succes. „Le Gnulois" schreef: „De blikken wendden zich met sympatieke nieuws gierigheid. naar een bekoorlijke „Ja va nalse" in een rood, geborduurd kleed, wier zuivere en zangerige stem verzen van llcné Gliil zei. Do lieftallige Javaansche verwierf een zeer levendig en zeer vleiend suc- ,.Le Figaro" schreef „En, om dit feest te besluiten, reciteerde een jon ge en bekoorlijk© Javaansche, mejuf frouw Wilma Knaap, gedost in een ccstuum van haar land, met ecu zach te stem en gracicuse en langzame ge baren, een gedicht van René Ghil." „Paris Journal" uitte zich als volgt: „Gekleed in haar lief Javaanseh cos- tuum, sarong en badjoe, het voor hoofd omgeven door een gouden band mot ster, verscheen mejuffrouw Wil ma Knaap, de gansch jonge verzen- zegster met de ontroerende en zuive re ziel, die met zachte en melodieuze stem het gedicht „Aan Camoëns" var. René Ghil reciteerde. Ongeveer dertig Parijsche bladen hebben van dit succesvol debuut der op Java geboren Hollandsche gewag gemaakt. Des avonds na afloop van liet banket, verzocht de minister-pre sident van Portugal, mej. Knaap nog maals, liet gedicht te declamee-ren. Jean Richepin betuigde met groote warmte, der jonge kunstenares zijn bijval. Onder al de lofspraak, zoowel van bekende litteratoren als van Staats lieden, behield onze landgenoot© haar kinderlijkeneenigszins verwonder den eenvoud." de V. M., tot drie maanden gevange nisstraf met aftrek van preventieve hechtenis wegens diefstal van ƒ10.000 ten nadeele van het agentschap der Amsterdamsche Crodietvereeniging. De eisch was zes maanden. JALOEZIE. Do rechtbank te Amsterdam ver oordeelde den 33-,jarigen lossen werkman, die een 22-jarige werk- :ter, met wie hij omgang had, uit jaloezie met een mee niet mindci dan acht verwondingen toebracht, overeenkomstig den eisch van he O. M., tot drie jaren gevangenis straf, wegens poging tot zware mis handeling. VERGUNNINGHOUDERS EN DE WINKELSLUITING. In hooger beroep heeft ook de rechtbank te Amsterdam, zij het op eenigszins.andere gronden dan de :an ton ar echter, den verkoop van terken drank voor gebruik elders dan ter plaatse in een inrichting met ongesplitste vergunning straf baar geoordeeld op de uren, waarop de gewon© winkels gesloten moeten zijn. De zaak zal nu voor den Hoogen Raad gebracht worden. Leger en Vloot Hr. Ms. pantserschepen „Evèrtsen" en „Kortenaer", resp. onder de beve len van de kapiteins ter zee J. J. Ram- bonnet en J. A. M. Bron, zijn van Noorwegen te Nieuwediep aangeko men. Letteren en Kunst GIJSBREGHT VAN AEMSTEL. Een der hoofdnummers van het Nederlandsche Muziekfeest le Amster dam zal zijn de Gijsbneght-vertooniug door het gezelschap van Roy aards met de muziek van Diepenbrock. Intussclien verneemt de N. R. Crt., dat het bij een vertooning te Amster dam niet blijven zal. Men wil ook in andere steden van ons land voorstel lingen geven, natuurlijk met dezelf de solisten, hetzelfde koor ©n orkest als te Amsterdam. WAT IS NU DE ECHTE REM BRANDT? In het Kaiscr-Friedrich-museum te Berlijn is door prof. Hauser 'n nieuw gevonden werk uit de jeugd van Rem brandt ontdaan van de overschilderin gen. Prof. Bode deelt thans in hei Tijdschrift voor Beeldende Kunst me de, dat de schilderij in het Kaiser- Friedrich-museum het origineel is. Het werk, dat het monogram van Rem brandt draagt, vertoont de buste van een man, dien Rembrandt omstreeks 1630 zoo dikwijls geschilderd heeft, dat men hierin zijn vader wil zien. Het Londensche exemplaar, dat voor het origineel doorging, is volgens Bode, een zeer knappe copie van een van Rembrandt's leerlingen. WILMA KNAAP. Uit Parijs wordt ons gemeld: De beroemd© Fransche dichter INGEZONDEN Van ingezonden stukken, geplaatst of niet geplaatst, wordt de kopie den inzender niet teruggegeven. Voor den inliond dezer rubriek stelt de Redactie zich niet aansprakelijk. Mijnheer de redacteur, Verzoeke een klein plaatsje in uw blad, bij voorbaat mijn dank. Toen wij gistermorgen (Dinsdag) weder voor 't eerst aan de aardbezienmarkt Kwamen, om onze producten te ver- koopen, werden wij tot onze teleur stelling gewaar, dat door den burge meester van Schoten, verlof was ge weigerd aan den caféhouder Van Dijk om zijn zaak bij den aanvang der markt open te stellen. Wij betreuren een dergelijk besluit, voor alle tuin ders die 's morgens om 4 uur aan de markt komen en dikwijls reeds een reis hébben afgelegd van 1 A 1 1/2 uur; geen wonder dat een kop warme kof fie hun wel smaakt, zoo ook den hoo pers. Daar komt nog bij dat wij bij slecht weer geen gelegenheid meer hebben om te schuilen, zoo ook gister morgen. Willen B, en W. hun besluit hand- iven, dan zou ik hun in overweging willen geven, dat er tijdens het markt- seizoen een hulpgebouwtje op de markt aanwezig is, waar mc-n met slecht weer des morgens schuilen en een kop warme koffie bekomen kan. Op vele markten zijn goede hokken geplaatst om er de honden in te leggen bij slecht weer en nu meen ik dat wij als mensch niet minder moeten wor den behandeld, dan 'n hond, doch dat er voor ons ook gelegenheid zijn moet, waar wij bij slecht of guur weer kun nen schuilen. Wij moeten ons markt- geld betalen, dus wij hebben er het recht op. Hopende, dat deze regelen mogen bijdragen tot een spoedige verbetering. Achtend, J. J. D. Santpoort, 18 Juni 1912. Rechtszaken PIETERNEL EN THOMASVA6R. De Amsterdamsch© rechtbank deod uitspraak in het civiele geding mr. V. II. Rutgers, lid van den Ge meenteraad te Hilversum, tegen den uitgever van den „Gooi- en Eemlan- der", wegens beleediging in eon Nieuwjaarsgedicht. De eisch werd afgewezen omdat de coupletten niet beleedigend werden geacht. DIEFSTAL VAN 10.000. De rechtbank le Utrecht veroor deelde den 19-jarigen kantoorbedien Kerk en School NED. HERVORMDE KERK. Beroepen te St. Oedenrode ds, A. K. Pols te Serooskerke (Eil. Schouwen.) Aangenomen het beroep te Alphen d. Rijn, <le heer J. Bus, cand. te Groningen. Bedankt voor het beroep te Hasselt (O.) ds. C. J. Leenmans te Utrecht. GEREFORMEERDE KERKEN. Beroepen te De Knijpe (Fr.) ds, G. M. van Rennes te Dussen (N.-Br.) Bedankt voor het beroep to Tholen d3. G. M. van Rennes te Dussen. Beroepen te Gameren ds. De Jonge, tc Scharnegoutum. DOOPSGEZ. GEMEENTEN. Beroepen te Edam ds. H. J. Busé te IJlst. Aangenomen het beroep naar Al melo ds. P. K. Heringa te Wamsvéld. ACADEMISCHE EXAMENS. Groningen. Geslaagd voor het ker kelijk voorbereidende examen de heer A. Veldkamp. Utrecht. Geslaagd voor le natuurk. examen de heeren L. Schut, E. Her mans. C. G. A. Croin Jr. Leiden. Geslaagd: candidaatsexa- n geneeskunde, de heer Ph. van Blankenslein. Tweede natuurlc. examen, de heer I-I. I. Levie. Vourbereidend examen Ned.-Ind. adm. dienst de heeren G. J. Reyling G. de Voogt. Caudidaatsexamen rechten, de heer II. M. Kits van Heyningen. Utrecht Eerste natuurk. ex. de hee ren J. J. J. Koster en C. J. J. Iloogen- boom. Prop. ex. Genoesk. de heeren N. Korllandt en G. D. Birnie. Utrecht. Bevorderd lot doctor dj rechtswetenschap op stelling" mej. D. E. Künig, geboren te Vree land. Leiden. Geslaagd voor het docto raal examen rechten de heer P. E. Barbas. Delft. (Technische Hoogeechool). Geslaagd voor propaedeutische exa mens weg- en waterbouwkunde de heeren J. H. A. Thieme, J. B. M. Trimbas bouwkunde de heer W. H. Piekerscheikunde de heer A. C. Binnendijk. DS. VAN PROOSDIJ, gereformeerd predikant te Amster dam, die pas van een ongesteldheid genezen was, is Zondagmorgen in de Bloemgrachtkerk andermaal onwel go worden. Hij had echter de tegenwoor digheid van geest, kalmeerend te wenken van den preekstoel en dade lijk een psalmvers te doen zingen, na afloop waarvan hij de preek belang rijk inkortte en nog den dienst geheel als gewoonlijk beëindigde. Men ver moedt, dat hij te vroeg zijn ambts werk geheel heeft willen hervatten. NED. ISRAëL. KERKGENOOT SCHAP. Tot voorzitter der Centrale Com missie tot de algernoene zaken van hot Nod. Israel. Kerkgenootschap is voor het jaar 1912-13 benoemd mr. F. S. van Nierop te Amsterdam en tot ondervoorzitter dr. M. Wolff te Haar lem. Tot leden der commissi© zijn her kozenwhyreeren B. E. Eitje en rnr. B. E. Xsscher, beiden te Amsterdam, en tot plaatsvervangende leden de hoe ren J. II. Rubens en L. A. Wagenaar Jr. le Amsterdam. Ds. EWOLDT. Het „Hbld." verneemt, dat Ds. Ewoldt in hooger beroep is gegaan tegen zijn ontslag als predikant door het Prov. Kerkbestuur in Friesland. Koloniën PEST. Uit Malang verneemt de „Expres", dat de toeneming van de pest aldaar toegescbreven moet worden aan het opkomen van een nieuwe generatie vau ratten. Na Juni wordt een daling "van liet aantal pestgevailen ver wacht. Er bestaat geen reden om de afsluiting van de residentie te hand- haveu, waar bovendien gebleken is dat zelfs geen pestlijders dc pest- vlooien overbrengen. DE CIIINEEZEN-QUAESITE. De „Java Bod©" bespreekt in een hoofdartikel de Chineezen-quaeslio en schrijft onder andere .Indien het waar is, en groote China-kenners, erkende deskundigen bevestigen dit indien het dus waar dat binnen tien of vijftien of, zoo g© wilt desnoods twintig jaren, Chi na eene mogendheid zal z.iju gewor den rnet een sterk leger en een ster ke vloot (zelfs al ware het nog maar zooals thans Japan bezit, al is het waarschijnlijk in dubbele mate), dan is het zaak, mot zulk eene mogend heid op voet van vriendschap en ge lijkwaardigheid te leven. Natuurlijk behoeft zelfs een klein landje als Holland zulk een groot© mogendheid in géén geval naar de oogen le zien, of zich ook maar in het geringste d© wet te doen voorschrijven, of ©enige inmenging in zijn koloniaal bestuur te dulden, waar het is daarom tóch zaak, dat tusschen Nederland cn China geen nationale haat en na tionale verbittering ontstaan, die in de toekomst betreurenswaardige ge volgen zouden hebben." Do Bataviasclie „IIbld."-correspoiv- <Sent seint „Dr. Lim Boen Keng, een leider dor Jong-Chineezon, is hier aange komen voor een onderzoek in zake de Chineezenrelletjes. EEN INLANDER VERMOORD. Den Bden Juli zal voor deu raad van justitie te Batavia terechtstaan A. F. O'B., laatstelijk van beroep onde-radministrateur der Djasinga Estates in de afdeeling Buitenzorg, ter zake, dat hij den tuinmandoer Hadji Sorbani, hij een geschil over de uitbetaling der koelieloonen, ge schopt heeft, waardoor diens reeds ziekelijk vergroote milt in twee rich- '..i gescheurd is, waardoor d? ia- la. - nog denzelfden dag overle den 19. Stadsnieuws BENOEMING. Met ingang van Juli 1912 is tot zet ter aan de Landsdrukkerij te 's-Gra venhage benoemd de heer Delfos, thans werkzaam bij den lieer Loosjes, WERK HERVAT. Gisterenmiddag is het sloopïngs- werk in de Damsteeg weder hervat EXAMEN APOTIIKKERSADSIS- TENT. Geslaagd voor 't examen te Arnhem mej. M. J. Roest, te Haarlem. KENNISGEVING. De Burgemeester van Haarlem, maakt bekend, dat belanghebbenden hunne aanvragen ter bekoming vnn buitengewone machtigingen tot hel schieten van schadelijk gedierte, door zijne tusschenkomst aan den heer Commissaris der Koningin in deze provincie zuilen behonren in te zen den, alsmede dat modellen voor die aanvragen kosteloos ter gemeente-se cretarie verkrijgbaar zijn. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Haarlem, gelet op art. 8 der Hinder wet; doen te weten, dat bij hunne be schikking van 13 Juni jl. aan L. Ren- kerna, vergunning' is verleend tot uit breiding van de bakkerij in het per ceel aan de Zuidpolderstraat no. S4a, door het bijbouwen van eenen uitbouw en het in dien uitbouw plaatsen van eenen nieuwen oven ter vervanging van den bestaanden oven in het aeb tergedeelte van dat perceel. onbeproefd laten. Wij kunnen het do cument behandelen als een duig met Milsche liandteekeningen, door u of Phineas Duge in elkaar gezet voor wien van u beiden wij maai- de beste motieven kunnen bedenken. Wij kun- neu volhouden dat het een after-din- nergrap was. Wij kunnen de bedoe ling van den tekst betwisten, en zwe ren dat wij niet van plan waren an dere dan wettelijke middelen in dezen strijd te gebruiken. Of om u de zaak maar dadelijk geheel bloot te loggen; wij kunnen de macht die wij bezitten gebruiken om u onschadelijk te maken voor dat ge gelegenheid hebt van dat papier gebruik te maken. U ziet wij hebben alternatieven. Wij zijn niet absoluut zonder hoop. Nu vraag' ik u dit als man tegenover man. De waar de van dat document ls ten slotte toch een speculatïezaak voor u. Noem een prijs en bestrijd ons met onze eigen dollars. Nor ris Vine schudde zacht het hoofd Ik denk het niet, zei hij. Als ge mij uw halve vermogen geeft, dan zouden wij toch maar ge lijk staan in den strijd. W© zijn wen oubcteokenende men- schen, zei Stephen Weiss langzaam. Wij vertegenwoordigen ©en groot© macht, en een macht waarvoor wij van plan zijn te vechten. Als ik tot u over geld spreek, dan meen ik het. Wij zullen voor morgenmiddag een millioen dollars voor u losmaken, als u ons dat papier geeft. Wij kunnen deze discussie bekor ten, antwoordde Norris Vine, door dat ik u plechtig verzeker dat ik noch voor éen noch voor twintig millioen dollars dit document aan u zou ver knopen. Ik lieb jaren lang alle be kwaamheid die in mij was gebruikt om te schrijven tegen, de les te lezen over en aan te vallen op alle manieren die in mij opkwamen op uw afschu welijke methoden om in enkele han den te verzamelen wat tot gemak en geluk van zoovelen zou kunnen die nen. Ik bedoel den rijkdom van dit land. Zelfs niet rnet gevaar voor mijn leven zou ik scheiden van dit prachti ge wapen, mooier dan mij ooit in handen is gekomen. Waarom is u dan eigenlijk hier gekomen, Mr. Vine, om ons te spro ken, vroeg Littleson zich van zijn plaats vooroverbuigend. Ik bon gekomen, antwoordde Vi ne, omdat ik u persoonlijk geen kwaad hart toedraag. Ik ben niet goed bekend met de wetten van dit land, maar het komt mij voor dat de publi catie van dit document voor u nog iets meer zou beteekenen dan flnan- tieelen ondergang. Het zou waar schijnlijk den binnenkant van een ge vangenis beteekenen. Persoonlijk twjj- Ifel ik ©r niet in 't minst aan of ieder uwer verdient in d« gevangenis te ko men, maar ik hen niet wraakzuchtig. Ik geef u een kans. Als een uitstapje r.aar Europa op morgen met den Kai ser Wilhelm u geschikt voorkomt, dan zal u zeker op uw vlucht, het ver slag van uw eigen dwaasheid in de avondbladen lezen. Weiss wierp zijn half afgekauwde sigaar weg, en stak zeer beslist een ander aan. Nu, Mr. Vine, zei hij. U is een jonge man, wiens aandacht nooit ge vestigd is op de practische zijde van het leven. U is een geletterd man, en u loopt grootendeels met uw hoofd in de wolken. U heeft niet het gezond verstand van ons zakenmenschen om in staat te zijn precies te bepalen wat in de wereld zooals zij is het resultaat ia van iedere bepaalde daad. Ik kan u verzekeren, dat geen gevangenis in Amerika mij en mijn vrienden ooit zou opnemen, en dat bet gevaar dat wij loopen heelemaal niot zoo ernstig is, als u zich dat voorstelt, Maar afgezien van de quaestie omtrent onze persoon lijke veiligheid of gemak, wensch ik dit onder uw aandacht te brengen. Als u den inhoud vau dat document in de avondbladen publiceert, dan zal u in Amerika de grootste finantieSle crisis teweeg brengen die dat land ooit ge kend heeft. Voor hel eerst toonde het koele, on bewegelijke gelaat van Vine eenige teekenen van belangstelling. Hij ver loor zijn eonigszins onverschillige hou ding en ging vol aandacht rechtop zitten. Wat bedoelt u vroeg liij. Weiss sloeg met zijn vlakke hand op tafel. Weet u dan niet, zei hij, dat Bardsley, Littleson, Iliggins, Phineas Duge en ik voor zoover de finantiën betreft, het raderwerk van dit land zijn. Alle groote spoorwegmaatschap pijen worden door ons bestuurd. Do prijzen hangen geheel van ons af. Drie van de grootste industriëele onderne mingen die de wereld ooit gekend heeft, waarin honderden millioenen Amerikaansch kapitaal zitten, worden door ons in stand gehouden. Als ge dat document publiceert, dan zal af gezien van de gevolgen voor ons, de ergste paniek in de Amerikaansche geldmarkt ontstaan, die de wereld ooit gekend heeft. Londen en Parijs zijn nooit meer zoo slecht geprepareerd geweest om ter hulp te komen, zooals een blik in de ochtendbladen u zal doen zien. U zal geen stad noch een dorp in dit land vinden, of een straat, ik zou bij na zeggen een huis in New-York, waar geen geruïneerd man zal zijn om u en uw slecht overdachte handeling te ver vloeken. Het in enkele uren dalen in waarde van goede en eerlijke effec ten, zal tweemaal zooveel kosten als dc geheele Russisch-Japansche oorlog. Ik twijfel er aan. of het land ooit van dien schok zou herstellen. Dat Mr. Vi ne, is precies wat er gebeuren zou als u de methode volgde, waarover u ons straks gesproken heeft. Weiss hield op met spreken en duw de zijn sigaar in den anderen mond hoek. Littleson op eenige schreden afstand voelde hoe het zweet hem uitbrak. Hij gend haalde hij adem. De langzame, snijdende woorden ian zijn compag non hadden hom in een staat van op winding gebracht, waar-toe hij zich zelf ternauwernood in staat had ge acht. En Norris Vine, dé onverstoor bare, was blijkbaar zeer onder den indruk. Weiss had vol overtuiging ge sproken. Het scheen onmogelijk zijn woorden luchtig op te vatten. U heeft mij iets gegeven, zei Vine langzaam, om over na te denken. Het zou mij natuurlijk zeer spijten, zoo'n toestand als waarover u siprak in liet leven te roepen. Bovendien ben ik, zooals u zegt, geen practisch man. Ik kan u niet volgen in alles wat u zegt. 1-Iet komt .mij voor dat als deze kolossale vermindering van waarde der effecten werkelijk plaats greep, vooral ten opzichte van solide onder neming het evenwicht heel spoedig weer hersteld zou zijn. Waarden kun nen altijd zichzelf handhaven. En de menschen die er van zou den profiteeren, zei Weiss 7-ich voor overbuigend, dat zijn de vreemde lingen die er hun goud in staken en zichzelf voor do halve waarde een aandeel in ons land kochten. Hij hield even op om antwoord te geven op een dringend bellen van da telefoon uit het klerkenkantoor. Toen hij de hoorn neerlegde, wendde hij 'ch weer lot Vine. Hoor eens, zei hij, u twijfelt aan mijn bewering. In het andere kantoor zit op hot oogenblilt iemand op mij te wachten, een man die min stens evenzeer mijn vijand is als u. Ik meen John Drayton, Gouverneur vail New-York. Noemt u hem een eer lijk man? Absoluut! antwoordde Vine. Beschouwt u hem ais een scherp zinnig man? Zeker, stemde Vine toe. Luister dan eens, zei Weiss. Ik ga hein vragen hier in dit kan toor te komen. Ik ben van plan deze zaak als een academische discussie t« behandelen, en ik ben van plan hem te vragen wat het resultaat zou zijn als u den zooeven genoemden stap deed. Heel goed, antwoordde Vine. Ik verbind mij tot niets, maar ik zou toch wel graag de opinie van John Drayton hooren. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1912 | | pagina 6